apt 1.0.5 - en to ro translation catalogue (221 entries)

en:   Candidate:
ro:   Candidează:

en:   Installed:
ro:   Instalat:

en:   Missing:
ro:   Lipsă:

en:   Mixed virtual packages:
ro:   Pachete virtuale mixte:

en:   Normal packages:
ro:   Pachete normale:

en:   Package pin:
ro:   Pachet ales special:

en:   Pure virtual packages:
ro:   Pachete virtuale pure:

en:   Single virtual packages:
ro:   Pachete virtuale singulare:

en:   Version table:
ro:   Tabela de versiuni:

en:  Done
ro:  Terminat

en:  [Working]
ro:  [În lucru]

en:  failed.
ro:  eșec.

en:  or
ro:  sau

en: %lu downgraded,
ro: %lu de-gradate,

en: %lu not fully installed or removed.
ro: %lu instalate sau șterse incomplet.

en: %lu reinstalled,
ro: %lu reinstalate,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
ro: %lu de șters și %lu neînnoite.

en: %lu upgraded, %lu newly installed,
ro: %lu înnoite, %lu nou instalate,

en: %s %s for %s compiled on %s %s
ro: %s %s pentru %s compilat la %s %s

en: %s (due to %s)
ro: %s (datorită %s)

en: %s dependency for %s cannot be satisfied because the package %s cannot be found
ro: Dependența lui %s de %s nu poate fi satisfăcută deoarece pachetul %s nu poate fi găsit

en: %s has no build depends.
ro: %s nu are dependențe înglobate.

en: %s set to manually installed.
ro: %s este marcat ca fiind instalat manual.

en: (none)
ro: (niciunul)

en: (not found)
ro: (negăsit)

en: --fix-missing and media swapping is not currently supported
ro: --fix-missing și schimbul de mediu nu este deocamdată suportat

en: A proxy server was specified but no login script, Acquire::ftp::ProxyLogin is empty.
ro: Un server proxy a fost precizat, dar nu există nici un script de conectare, Acquire::ftp::ProxyLogin este gol.

en: A response overflowed the buffer.
ro: Un răspuns a depășit zona de tampon.

en: Abort.
ro: Renunțare.

en: Aborting install.
ro: Abandonez instalarea.

en: After this operation, %sB disk space will be freed.
ro: După această operație se vor elibera %sB din spațiul ocupat pe disc.

en: After this operation, %sB of additional disk space will be used.
ro: După această operație vor fi folosiți din disc încă %sB.

en: Arguments not in pairs
ro: Argumentele nu sunt perechi

en: At least one invalid signature was encountered.
ro: Cel puțin o semnătură nevalidă a fost întâlnită.

en: Authentication warning overridden.
ro: Avertisment de autentificare înlocuit.

en: Bad default setting!
ro: Configurări implicite necorespunzătoare!

en: Bad header data
ro: Antet de date necorespunzător

en: Bad header line
ro: Linie de antet necorespunzătoare

en: Broken packages
ro: Pachete deteriorate

en: Build command '%s' failed.
ro: Comanda de construire '%s' eșuată.

en: Build-dependencies for %s could not be satisfied.
ro: Dependențele înglobate pentru %s nu pot fi satisfăcute.

en: Cache is out of sync, can't x-ref a package file
ro: Cache-ul este desincronizat, nu se poate executa x-ref pe un fișier pachet

en: Calculating upgrade...
ro: Calculez înnoirea...

en: Cannot initiate the connection to %s:%s (%s).
ro: Nu s-a putut iniția conexiunea cu %s:%s (%s).

en: Check if the 'dpkg-dev' package is installed.
ro: Verificați dacă pachetul 'dpkg-dev' este instalat.

en: Child process failed
ro: Procesul copil a eșuat

en: Connecting to %s
ro: Conectare la %s

en: Connecting to %s (%s)
ro: Conectare la %s (%s)

en: Connection closed prematurely
ro: Conexiune închisă prematur

en: Connection failed
ro: Conectare eșuată

en: Connection timed out
ro: Timp de conectare expirat

en: Connection timeout
ro: Timpul de conectare a expirat

en: Correcting dependencies...
ro: Corectez dependențele...

en: Could not bind a socket
ro: Nu s-a putut realiza asocierea la un socket

en: Could not connect data socket, connection timed out
ro: Nu s-a putut realiza conectarea la socket-ul de date, timpul de conectare a expirat

en: Could not connect passive socket.
ro: Nu s-a putut realiza conectarea la un socket pasiv

en: Could not connect to %s:%s (%s), connection timed out
ro: Nu s-a putut realiza conexiunea cu %s:%s (%s), timpul de conectare expirat

en: Could not connect to %s:%s (%s).
ro: Nu s-a putut realiza conexiunea cu %s:%s (%s).

en: Could not create a socket
ro: Nu s-a putut crea un socket

en: Could not create a socket for %s (f=%u t=%u p=%u)
ro: Nu s-a putut crea un socket pentru %s (f=%u t=%u p=%u)

en: Could not determine the socket's name
ro: Nu s-a putut detecta numele socket-ului

en: Could not listen on the socket
ro: Nu s-a putut asculta pe socket

en: Could not resolve '%s'
ro: Nu s-a putut rezolva „%s”

en: Couldn't determine free space in %s
ro: N-am putut determina spațiul disponibil în %s

en: Couldn't find package %s
ro: Nu pot găsi pachetul %s

en: Data socket connect timed out
ro: Timpul de conectare la socket-ul de date expirat

en: Data socket timed out
ro: Timp expirat pentru socket-ul de date

en: Data transfer failed, server said '%s'
ro: Transferul de date a eșuat, serverul a spus: '%s'

en: Disk not found.
ro: Disc negăsit.

en: Do you want to continue?
ro: Vreți să continuați?

en: Do you want to erase any previously downloaded .deb files?
ro: Doriți să ștergeți eventualele fișiere .deb descărcate anterior?

en: Done
ro: Terminat

en: Download complete and in download only mode
ro: Descărcare completă și în modul doar descărcare

en: EPRT failed, server said: %s
ro: „EPRT” a eșuat, serverul a spus: %s

en: Err
ro: Eroare

en: Error reading from server
ro: Eroare la citirea de la server

en: Error reading from server. Remote end closed connection
ro: Eroare la citirea de la server. Conexiunea a fost închisă de la distanță

en: Error writing to file
ro: Eroare la scrierea în fișier

en: Error writing to output file
ro: Eroare la scrierea fișierului de rezultat

en: Error writing to the file
ro: Eroare la scrierea în fișierul

en: Failed
ro: Eșec

en: Failed to create IPC pipe to subprocess
ro: Eșec la crearea conexiunii IPC către subproces

en: Failed to fetch %s  %s
ro: Eșec la aducerea lui %s  %s

en: Failed to fetch some archives.
ro: Eșec la aducerea unor arhive.

en: Failed to process build dependencies
ro: Eșec la prelucrarea dependențelor de compilare

en: Failed to satisfy %s dependency for %s: %s
ro: Eșec la satisfacerea dependenței %s pentru %s: %s

en: Failed to satisfy %s dependency for %s: Installed package %s is too new
ro: Eșec la satisfacerea dependenței %s pentru %s: Pachetul instalat %s este prea nou

en: Failed to set modification time
ro: Eșec la ajustarea timpului de modificare

en: Failed to stat
ro: Eșec la „stat”

en: Fetch source %s
ro: Aducere sursa %s

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
ro: Aduși: %sB în %s (%sB/s)

en: File not found
ro: Fișier negăsit

en: Get:
ro: Luat:

en: Hit
ro: Atins

en: Hmm, seems like the AutoRemover destroyed something which really
    shouldn't happen. Please file a bug report against apt.
ro: Hmm, se pare că AutoRemover a distrus ceva, lucru care n-ar trebui să se întâmple. Sunteți rugat să trimiteți un raportați de defect pentru pachetul apt.

en: How odd... The sizes didn't match, email apt@packages.debian.org
ro: Ce ciudat... Dimensiunile nu se potrivesc, scrieți la apt@packages.debian.org

en: Ign
ro: Ignorat

en: Install these packages without verification?
ro: Instalați aceste pachete fără verificare?

en: Internal Error, AutoRemover broke stuff
ro: Eroare internă, AutoRemover a deteriorat diverse chestiuni

en: Internal error
ro: Eroare internă

en: Internal error, InstallPackages was called with broken packages!
ro: Eroare internă, InstallPackages a fost apelat cu pachete deteriorate!

en: Internal error, Ordering didn't finish
ro: Eroare internă, Ordering nu s-a terminat

en: Internal error, problem resolver broke stuff
ro: Eroare internă, rezolvatorul de probleme a deteriorat diverse chestiuni

en: Internal error: Good signature, but could not determine key fingerprint?!
ro: Eroare internă: Semnătură corespunzătoare, dar nu s-a putut determina amprenta digitale a cheii?!

en: Invalid URI, local URIS must not start with //
ro: URI invalid, URI-uile locale trebuie să nu înceapă cu //

en: Logging in
ro: Se autentifică

en: Login script command '%s' failed, server said: %s
ro: Scriptul „%s” cu comenzile de conectare a eșuat, serverul a spus: %s

en: Media change: please insert the disc labeled
     '%s'
    in the drive '%s' and press enter
ro: Schimbare de mediu: introduceți discul numit
     „%s”
    în unitatea „%s” și apăsați Enter

en: Merging available information
ro: Se combină informațiile disponibile

en: Must specify at least one package to check builddeps for
ro: Trebuie specificat cel puțin un pachet pentru a-i verifica dependențele înglobate

en: Must specify at least one package to fetch source for
ro: Trebuie specificat cel puțin un pachet pentru a-i aduce sursa

en: Need to get %sB of archives.
ro: Este nevoie să descărcați %sB de arhive.

en: Need to get %sB of source archives.
ro: Este nevoie să descărcați %sB din arhivele surselor.

en: Need to get %sB/%sB of archives.
ro: Este nevoie să descărcați %sB/%sB de arhive.

en: Need to get %sB/%sB of source archives.
ro: Este nevoie să descărcați %sB/%sB din arhivele surselor.

en: No packages found
ro: Nu s-au găsit pachete

en: PASS failed, server said: %s
ro: „PASS” a eșuat, serverul a spus: %s

en: Package %s version %s has an unmet dep:
ro: Pachetul %s versiunea %s are o dependență neîndeplinită:

en: Package file %s is out of sync.
ro: Fișierul pachetului %s este desincronizat.

en: Package files:
ro: Fișiere pachet:

en: Packages need to be removed but remove is disabled.
ro: Pachete trebuiesc șterse dar ștergerea este dezactivată.

en: Pinned packages:
ro: Pachete alese special:

en: Please insert a Disc in the drive and press enter
ro: Introduceți un disc în unitate și apăsați Enter

en: Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
ro: Folosiți apt-cdrom pentru a-l face pe APT să recunoască acest CD. „apt-get update” nu poate fi folosit pentru adăugarea de noi CD-uri

en: Press enter to continue.
ro: Apăsați Enter pentru a continua.

en: Problem hashing file
ro: Problemă la calcularea dispersiei pentru fișierul

en: Protocol corruption
ro: Protocol corupt

en: Query
ro: Interogare

en: Read error
ro: Eroare de citire

en: Recommended packages:
ro: Pachete recomandate:

en: Regex compilation error - %s
ro: Eroare de compilare expresie regulată - %s

en: Repeat this process for the rest of the CDs in your set.
ro: Repetați această procedură pentru restul CD-urilor din set.

en: Select failed
ro: Selecția a eșuat

en: Server closed the connection
ro: Serverul a închis conexiunea

en: Skipping already downloaded file '%s'
ro: Sar peste fișierul deja descărcat '%s'

en: Skipping unpack of already unpacked source in %s
ro: Sar peste despachetarea sursei deja despachetate în %s

en: Some files failed to download
ro: Descărcarea unor fișiere a eșuat

en: Some packages could not be authenticated
ro: Unele pachete n-au putut fi autentificate

en: Some packages could not be installed. This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
ro: Unele pachete n-au putut fi instalate. Aceasta ar putea însemna că ați cerut
    o situație imposibilă sau că folosiți distribuția instabilă în care unele pachete
    cerute n-au fost create încă sau au fost mutate din Incoming.

en: Suggested packages:
ro: Pachete sugerate:

en: Supported modules:
ro: Module suportate:

en: TYPE failed, server said: %s
ro: „TYPE” a eșuat, serverul a spus: %s

en: Temporary failure resolving '%s'
ro: Eșec temporar la rezolvarea lui „%s”

en: The HTTP server sent an invalid Content-Length header
ro: Serverul HTTP a trimis un antet Content-Length necorespunzător

en: The HTTP server sent an invalid Content-Range header
ro: Serverul HTTP a trimis un antet zonă de conținut necorespunzător

en: The HTTP server sent an invalid reply header
ro: Serverul HTTP a trimis un antet de răspuns necorespunzător

en: The following NEW packages will be installed:
ro: Următoarele pachete NOI vor fi instalate:

en: The following extra packages will be installed:
ro: Următoarele extra pachete vor fi instalate:

en: The following held packages will be changed:
ro: Următoarele pachete ținute vor fi schimbate:

en: The following information may help to resolve the situation:
ro: Următoarele informații ar putea să vă ajute la rezolvarea situației:

en: The following packages have been kept back:
ro: Următoarele pachete au fost reținute:

en: The following packages have unmet dependencies:
ro: Următoarele pachete au dependențe neîndeplinite:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
ro: Următoarele pachete vor fi DE-GRADATE:

en: The following packages will be REMOVED:
ro: Următoarele pachete vor fi ȘTERSE:

en: The following packages will be upgraded:
ro: Următoarele pachete vor fi ÎNNOITE:

en: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available:
ro: Următoarele semnături n-au putut fi verificate, deoarece cheia publică nu este disponibilă:

en: The following signatures were invalid:
ro: Următoarele semnături nu au fost valide:

en: The server refused the connection and said: %s
ro: Serverul a refuzat conexiunea și a spus: %s

en: The update command takes no arguments
ro: Comanda de actualizare nu are argumente

en: There are problems and -y was used without --force-yes
ro: Sunt unele probleme și -y a fost folosit fără --force-yes

en: This HTTP server has broken range support
ro: Acest server HTTP are un suport defect de intervale

en: Total Desc/File relations:
ro: Total relații desc/fișier:

en: Total Provides mappings:
ro: Total cartări Furnizează:

en: Total dependencies:
ro: Total dependențe:

en: Total dependency version space:
ro: Total spațiu versiuni ale dependențelor:

en: Total distinct descriptions:
ro: Numărul total de descrieri distincte:

en: Total distinct versions:
ro: Total versiuni distincte:

en: Total globbed strings:
ro: Total șiruri înglobate:

en: Total package names:
ro: Total nume pachete :

en: Total slack space:
ro: Total spațiu intern:

en: Total space accounted for:
ro: Total spațiu contorizat pentru:

en: Total ver/file relations:
ro: Total relații versiune/fișier:

en: Trivial Only specified but this is not a trivial operation.
ro: A fost specificat 'doar neimportant' dar nu este o operațiune neimportantă.

en: USER failed, server said: %s
ro: „USER” a eșuat, serverul a spus: %s

en: Unable to accept connection
ro: Nu s-a putut accepta conexiune

en: Unable to change to %s
ro: Nu pot schimba la %s

en: Unable to correct dependencies
ro: Nu s-au putut corecta dependențele

en: Unable to correct missing packages.
ro: Nu pot corecta pachetele lipsă.

en: Unable to determine the local name
ro: Nu s-a putut detecta numele local

en: Unable to determine the peer name
ro: Nu se poate detecta numele perechii

en: Unable to fetch file, server said '%s'
ro: Nu s-a putut aduce fișierul, serverul a spus „%s”

en: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?
ro: Nu s-au putut aduce unele arhive, poate ar fi o idee bună să rulați 'apt-get update' sau încercați cu --fix-missing?

en: Unable to find a source package for %s
ro: Nu s-a putut găsi o sursă pachet pentru %s

en: Unable to get build-dependency information for %s
ro: Nu pot prelua informațiile despre dependențele înglobate ale lui %s

en: Unable to invoke
ro: Nu s-a putut invoca

en: Unable to locate package %s
ro: Nu s-a putut localiza pachetul %s

en: Unable to lock the download directory
ro: Nu s-a putut bloca directorul de descărcare

en: Unable to minimize the upgrade set
ro: Nu s-a putut micșora mulțimea pachetelor de înnoit

en: Unable to read %s
ro: Nu s-a putut citi %s

en: Unable to read the cdrom database %s
ro: Nu s-a putut citi baza de date de CD %s

en: Unable to send PORT command
ro: Nu s-a putut trimite comanda PORT

en: Unable to unmount the CD-ROM in %s, it may still be in use.
ro: Nu se poate demonta CD-ul din %s, poate este încă utilizat.

en: Unknown address family %u (AF_*)
ro: Familie de adrese necunoscută %u (AF_*)

en: Unknown date format
ro: Format dată necunoscut

en: Unknown error executing gpgv
ro: Eroare necunoscută în timp ce se execută gpgv

en: Unmet dependencies. Try 'apt-get -f install' with no packages (or specify a solution).
ro: Dependențe neîndeplinite. Încercați 'apt-get -f install' fără nici un pachet (sau oferiți o altă soluție).

en: Unmet dependencies. Try using -f.
ro: Dependențe neîndeplinite. Încercați să folosiți -f.

en: Unpack command '%s' failed.
ro: Comanda de despachetare '%s' eșuată.

en: Usage: apt-config [options] command
    
    apt-config is a simple tool to read the APT config file
    
    Commands:
       shell - Shell mode
       dump - Show the configuration
    
    Options:
      -h   This help text.
      -c=? Read this configuration file
      -o=? Set an arbitrary configuration option, eg -o dir::cache=/tmp
ro: Utilizare: apt-config [opțiuni] comanda
    
    apt-config este o unealtă simplă pentru citirea fișierului de configurare APT
    
    Comenzi:
       shell - Modul consolă
       dump  - Arată configurația
    
    Opțiuni:
      -h   Acest text de ajutor.
      -c=? Citește acest fișier de configurare
      -o=? Ajustează o opțiune de configurare arbitrară, ex. -o dir::cache=/tmp

en: WARNING: The following essential packages will be removed.
    This should NOT be done unless you know exactly what you are doing!
ro: AVERTISMENT: Următoarele pachete esențiale vor fi șterse.
    Aceasta NU ar trebui făcută decât dacă știți exact ce vreți!

en: WARNING: The following packages cannot be authenticated!
ro: AVERTISMENT: Următoarele pachete nu pot fi autentificate!

en: Waited for %s but it wasn't there
ro: Așteptat %s, dar n-a fost acolo

en: Waiting for headers
ro: În așteptarea antetelor

en: We are not supposed to delete stuff, can't start AutoRemover
ro: Nu este voie să se șteargă lucruri, nu se poate porni AutoRemover

en: Write error
ro: Eroare de scriere

en: Wrong CD-ROM
ro: CD-ROM necorespunzător

en: Yes, do as I say!
ro: Da, fă cum îți spun!

en: You are about to do something potentially harmful.
    To continue type in the phrase '%s'
     ?]
ro: Sunteți pe cale de a face ceva cu potențial distructiv.
    Pentru a continua tastați fraza '%s'
     ?]

en: You don't have enough free space in %s
ro: Nu aveți suficient spațiu în %s

en: You don't have enough free space in %s.
ro: Nu aveți suficient spațiu în %s.

en: You might want to run 'apt-get -f install' to correct these.
ro: Ați putea să porniți 'apt-get -f install' pentru a corecta acestea.

en: You might want to run 'apt-get -f install' to correct these:
ro: Ați putea porni 'apt-get -f install' pentru a corecta acestea:

en: above this message are important. Please fix them and run [I]nstall again
ro: deasupra acestui mesaj sunt importante. Corectați-le și reporniți [I]nstalarea

en: but %s is installed
ro: dar %s este instalat

en: but %s is to be installed
ro: dar %s este pe cale de a fi instalat

en: but it is a virtual package
ro: dar este un pachet virtual

en: but it is not going to be installed
ro: dar nu este pe cale să fie instalat

en: but it is not installable
ro: dar nu este instalabil

en: but it is not installed
ro: dar nu este instalat

en: getaddrinfo was unable to get a listening socket
ro: „getaddrinfo” n-a reușit să obțină un socket de ascultare

en: or errors caused by missing dependencies. This is OK, only the errors
ro: sau erori cauzate de dependențe lipsă. Fiind normal, doar erorile de
