update-manager 0.42.4 - en to ja translation catalogue (111 entries)

en: 
    A normal upgrade can not be calculated, please run:
      sudo apt-get dist-upgrade
    
    
    This can be caused by:
     * A previous upgrade which didn't complete
     * Problems with some of the installed software
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
     * Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
ja: 
    通常のアップグレードを行えません。次を実行してください:
      sudo apt-get dist-upgrade
    
    
        これの原因としては次のものが挙げられます:
         * 完了していない前回のアップグレード
         * インストールされたソフトウェアの問題
         * Ubuntuにより提供されていない非公式のソフトウェアパッケージ
         * リリース前のバージョンのUbuntuの一般的な変更

en: %i obsolete entries in the status file
ja: ステータスファイル内に %i 個の廃止されたエントリがあります。

en: %s base
ja: %s ベース

en: %s needs to be marked as manually installed.
ja: %s は手動インストール済みとマークされている必要があります。

en: %s will be downloaded.
ja: %s ダウンロードします。

en: .deb package
ja: .deb パッケージ

en: A file on disk
ja: ディスクにあるファイル

en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
ja: アップグレードの計算中に解決できない問題が発生しました。
    
    'update-manager'パッケージのバグとして、以下のエラーメッセージを含めてレポートしてください:

en: An unresolvable problem occurred while initializing the package information.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
ja: パッケージ情報の初期化中に解決できない問題が発生しました。
    
    'update-manager'パッケージのバグとして、以下のエラーメッセージを含めてレポートしてください:

en: Building Updates List
ja: アップデートリストを構成しています

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Changelog
ja: 更新履歴

en: Changes
ja: 変更箇所

en: Changes for %s versions:
    Installed version: %s
    Available version: %s
ja: %s のバージョンの変更点:
    インストールされているバージョン: %s
    利用可能なバージョン: %s

en: Check if a new Ubuntu release is available
ja: 新しいUbuntuのリリースが\n
    利用可能かどうか確認する

en: Check if upgrading to the latest devel release is possible
ja: 最新の開発リリースへのアップデートが利用可能かどうか確認する

en: Checking for updates…
ja: アップデートの確認中...

en: Connecting...
ja: 接続しています...

en: Copy Link to Clipboard
ja: リンクをクリップボードにコピー

en: Could not calculate the upgrade
ja: アップグレード作業を見積もれません

en: Could not initialize the package information
ja: パッケージ情報を初期化できませんでした

en: Description
ja: 詳細

en: Details of updates
ja: アップデートの詳細

en: Directory that contains the data files
ja: データファイルの含まれるディレクトリ

en: Do not check for updates when starting
ja: 起動時にアップデートを確認しない

en: Do not focus on map when starting
ja: 起動時にウィンドウに入力フォーカスを当てない

en: Download
ja: ダウンロード

en: Downloading changelog
ja: 変更履歴をダウンロードしています

en: Downloading list of changes...
ja: 変更点のリストを取得中...

en: Failed to download the list of changes. 
    Please check your Internet connection.
ja: 変更内容のダウンロードに失敗しました。
    インターネットに接続されているか確認してください。

en: However, %s %s is now available (you have %s).
ja: しかしながら %s %s が入手可能です (現在は %s)。

en: Install
ja: インストール

en: Install All Available Updates
ja: 利用可能なアップデートをすべてインストールする

en: Install Now
ja: 今すぐインストールする

en: Install missing package.
ja: 見つからないパッケージをインストール

en: Installing updates…
ja: アップデートのインストール中...

en: It is impossible to install or remove any software. Please use the package manager "Synaptic" or run "sudo apt-get install -f" in a terminal to fix this issue at first.
ja: どのソフトウェアもインストールまたは削除することができません。 まずこの問題を解決するために "Synapticパッケージマネージャー" を起動するか、  "sudo apt-get install -f" コマンドをターミナルで実行してください。

en: It’s safer to connect the computer to AC power before updating.
ja: アップデートを行う前にAC電源をコンピューターに接続しておくと安全です。

en: No longer downloadable:
ja: ダウンロード不可能なパッケージ:

en: No network connection detected, you can not download changelog information.
ja: ネットワーク接続が見つからないので、変更履歴情報をダウンロードできません。

en: No software updates are available.
ja: 利用可能なソフトウェアアップデートはありません。

en: Not all updates can be installed
ja: 「アップデートすべてをインストールできる」状態ではありません

en: Not enough free disk space
ja: ディスクの空き領域が足りません

en: Obsolete dpkg status entries
ja: 廃止されたdpkgステータスエントリ

en: Obsolete entries in dpkg status
ja: dpkgステータス内に廃止されたエントリがあります

en: Open Link in Browser
ja: リンクをブラウザーで開く

en: Other updates
ja: その他のアップデート

en: Package %s should be installed.
ja: パッケージ %s がインストールされているべきです。

en: Please wait, this can take some time.
ja: しばらくお待ちください。少し時間がかかります。

en: Remove lilo since grub is also installed.(See bug #314004 for details.)
ja: grub もインストールされているので lilo を削除します。(詳細は bug #314004 を参照してください。)

en: Restart _Later
ja: あとで再起動(_L)

en: Run a partial upgrade, to install as many updates as possible.
    
        This can be caused by:
         * A previous upgrade which didn't complete
         * Problems with some of the installed software
         * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
         * Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
ja: 可能な限り多くのアップデートをインストールするため、部分アップグレードを実行してください。
    
        これの原因としては次のものが挙げられます:
         * 完了していない前回のアップグレード
         * インストールされたソフトウェアの問題
         * Ubuntuにより提供されていない非公式のソフトウェアパッケージ
         * リリース前のバージョンのUbuntuの一般的な変更

en: Run with --show-unsupported, --show-supported or --show-all to see more details
ja: 詳細を見るには、--show-unsupported または --show-supported または --show-all を付けて実行してください

en: Security updates
ja: セキュリティーアップデート

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Settings…
ja: 設定...

en: Show all packages in a list
ja: すべてのパッケージをリストで表示

en: Show all packages with their status
ja: すべてのパッケージを状態とともに表示

en: Show and install available updates
ja: 利用可能なアップデートを表示してインストールします

en: Show description of the package instead of the changelog
ja: 変更履歴の代わりにパッケージの説明を表示

en: Show supported packages on this machine
ja: このコンピューターでサポートされているパッケージを表示

en: Show unsupported packages on this machine
ja: このコンピューターでサポートされていないパッケージを表示

en: Show version and exit
ja: バージョンを表示して終了

en: Software Updater
ja: ソフトウェアの更新

en: Software Updates
ja: ソフトウェアのアップデート

en: Software index is broken
ja: ソフトウェアのインデックスが壊れています

en: Software updates are no longer provided for %s %s.
ja: ソフトウェアのアップデートは、%s %s 向けには提供されなくなりました。

en: Some software couldn’t be checked for updates.
ja: 一部のソフトウェアのアップデートを確認できませんでした。

en: Support status summary of '%s':
ja: '%s' のサポート状況の概要:

en: Supported until %s:
ja: %s までサポートされるパッケージ:

en: Technical description
ja: 技術的な詳細

en: Test upgrade with a sandbox aufs overlay
ja: aufsオーバレイを実験環境に用いてのテストアップグレード

en: The changelog does not contain any relevant changes.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
ja: 変更履歴には関連する変更点がありません。
    
    変更内容が表示されるようになるまで、http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    を利用するか、後ほど再び試してください。

en: The computer also needs to restart to finish installing previous updates.
ja: 前のアップデートのインストールを完了するにはコンピューターを再起動する必要があります。

en: The computer needs to restart to finish installing updates.
ja: インストールを完了するには、コンピューターを再起動する必要があります。

en: The computer will need to restart.
ja: コンピューターを再起動する必要があります。

en: The list of changes is not available yet.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
ja: 変更点のリストはまだ利用できません。
    
    変更内容が表示されるようになるまで、http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    を利用するか、後ほど再び試してください。

en: The software on this computer is up to date.
ja: このコンピューターのソフトウェアは最新です。

en: The update has already been downloaded. | The updates have already been downloaded.
ja[0]: アップデートは既にダウンロードされています。

en: The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
ja: アップグレードには全体で%sの空き領域がディスク'%s'に必要です。少なくとも%sの領域を'%s'に確保してください。ゴミ箱を空にしたり、'sudo apt-get clean'を使って過去にインストールした一時パッケージを削除してください。

en: There are no updates to install.
ja: インストールするアップデートはありません。

en: This update does not come from a source that supports changelogs.
ja: このアップデートは変更履歴をサポートしているソースからのものではありません。

en: To stay secure, you should upgrade to %s %s.
ja: 安全性を保つには、%s %s にアップグレードする必要があります。

en: Unimplemented method: %s
ja: 未実装のメソッド： %s

en: Unknown download size.
ja: 不明なダウンロードサイズです。

en: Unsupported
ja: サポートされていません

en: Unsupported:
ja: サポートされていないパッケージ:

en: Update is complete
ja: アップデートが完了しました

en: Updated software has been issued since %s %s was released. Do you want to install it now?
ja: %s %s のリリース後に、ソフトウェアがアップデートされました。今すぐインストールしますか？

en: Updated software is available for this computer. Do you want to install it now?
ja: ソフトウェアのアップデータが利用可能です。今すぐインストールしますか？

en: Updated software is available from a previous check.
ja: 前回の情報を用いて、ソフトウェアのアップデータを入手できます。

en: Updates
ja: アップデート

en: Upgrade using the latest proposed version of the release upgrader
ja: リリースアップグレードが提案する最新のバージョンを使ってアップグレードを行う

en: Upgrade…
ja: アップグレード...

en: Version %s:
ja: バージョン %s:

en: When upgrading, if kdelibs4-dev is installed, kdelibs5-dev needs to be installed. See bugs.launchpad.net, bug #279621 for details.
ja: アップグレードを行う場合、kdelibs4-dev がインストールされているなら、kdelibs5-dev をインストールする必要があります。詳細は bugs.launchpad.net の bug #279621 を参照してください。

en: You are connected via roaming and may be charged for the data consumed by this update.
ja: ローミングサービス経由で接続しているため、アップデートによる帯域消費によって課金される可能性があります。

en: You have %(num)s packages (%(percent).1f%%) supported until %(time)s
ja: %(num)s 個のパッケージ (%(percent).1f%%) は、%(time)s までサポートされます

en: You have %(num)s packages (%(percent).1f%%) that are unsupported
ja: %(num)s 個のパッケージ (%(percent).1f%%) は、サポートされていません

en: You have %(num)s packages (%(percent).1f%%) that can not/no-longer be downloaded
ja: %(num)s 個のパッケージ (%(percent).1f%%) は、ダウンロードできません

en: You may not be able to check for updates or download new updates.
ja: アップデートを確認したり、新規アップデートをダウンロードすることができません。

en: You may want to wait until you’re not using a mobile broadband connection.
ja: モバイルインターネット接続をしている間は適用せず、後回しにすることもできます。

en: You stopped the check for updates.
ja: アップデートの確認を中止しました。

en: _Check Again
ja: 再確認(_C)

en: _Continue
ja: 続行する(_C)

en: _Deselect All
ja: すべての選択を外す(_D)

en: _Partial Upgrade
ja: 部分的なアップグレード(_P)

en: _Remind Me Later
ja: 後で通知する(_R)

en: _Restart Now…
ja: 今すぐ再起動(_R)…

en: _Try Again
ja: 再度試す(_T)

en: updates
ja: アップデート
