update-manager 0.42.4 - en to ja translation catalogue (145 entries)

en:  More info: %s
ja:  詳しい情報: %s

en: %(count)d proprietary driver in use. | %(count)d proprietary drivers in use.
ja[0]: %(count)d 個のプロプライエタリドライバーを利用しています。

en: %s Software
ja: %s のソフトウェア

en: %s updates
ja: %s のアップデート

en: '%s' distribution component disabled for all sources.
ja: すべてのソースファイルに対してディストリビューションの'%s'コンポーネントを無効化しました。

en: '%s' distribution component enabled for all sources.
ja: すべてのソースファイルに対してディストリビューションの'%s'コンポーネントを有効化しました。

en: '%s' distribution component is already disabled for all sources.
ja: '%s'のコンポーネントはすべてのソースで無効になっています。

en: '%s' distribution component is already enabled for all sources.
ja: '%s'のコンポーネントはすべてのソースで有効になっています。

en: (Source Code)
ja: (ソースコード)

en: <b><big>Testing download servers</big></b>
    
    A series of tests will be performed to find the best mirror for your location.
ja: <b><big>ダウンロードサーバーのテスト</big></b>
    
    現在地に最も適したミラーサーバーを探すため、一連のテストを実行します。

en: <b><big>The information about available software is out-of-date</big></b>
    
    To install software and updates from newly added or changed sources, you have to reload the information about available software.
    
    You need a working internet connection to continue.
ja: <b><big>利用可能なソフトウェアの情報が古くなっています</big></b>
    
    新たに追加または変更されたソフトウェアをインストール/アップデートするには、利用可能なソフトウェアの情報を再読み込みする必要があります。
    
    続けるためには、インターネット接続が有効になっている必要があります。

en: <b>Comment:</b>
ja: <b>コメント:</b>

en: <b>Components:</b>
ja: <b>コンポーネント:</b>

en: <b>Distribution:</b>
ja: <b>ディストリビューション:</b>

en: <b>Downloadable from the Internet</b>
ja: <b>インターネットからダウンロード</b>

en: <b>Installable from CD-ROM/DVD</b>
ja: <b>CD-ROM/DVDからインストール</b>

en: <b>Trusted software providers</b>
ja: <b>信頼できるソフトウェア提供元</b>

en: <b>Type:</b>
ja: <b>タイプ:</b>

en: <big><b>Enter the complete APT line of the repository that you want to add as source</b></big>
ja: <big><b>ソースに追加したいリポジトリの、完全な APT ラインを入力してください</b></big>

en: <big><b>Error scanning the CD</b></big>
    
    %s
ja: <big><b>CDスキャン中のエラー</b></big>
    
    %s

en: <i>To improve the user experiece of Debian please take part in the popularity contest. If you do so the list of installed software and how often it was used will be collected and sent anonymously to the Debian project.
    
    The results are used to optimise the layout of the installation CDs.
ja: <i>Debianのユーザー体験を改良するために、人気コンテストに協力してください。協力していただける場合、あなたがインストールしたソフトウェアのリストと、それがどれくらいの頻度で使用されたかをまとめ、週ごとに匿名でDebianプロジェクトに送信します。
    
    この結果はインストールCDの構成を最適化するために利用されます。</i>

en: <i>To improve the user experience of Ubuntu please take part in the popularity contest. If you do so the list of installed software and how often it was used will be collected and sent anonymously to the Ubuntu project on a weekly basis.
    
    The results are used to improve the support for popular applications and to rank applications in the search results.</i>
ja: <i>Ubuntuのユーザー体験を改良するために、人気コンテストに協力してください。協力していただける場合、あなたがインストールしたソフトウェアのリストと、それがどれくらいの頻度で使用されたかをまとめ、週ごとに匿名でUbuntuプロジェクトに送信します。
    
    この結果は、人気のあるアプリケーションのサポート改善と、検索結果におけるアプリケーションの順位づけに利用されます。</i>

en: <small>A proprietary driver has private code that Ubuntu developers can't review or improve. Security and other updates are dependent on the driver vendor.</small>
ja: <small>プロプライエタリなドライバーは、コードが公開されておらずUbuntuの開発者による検証・改良が行えません。セキュリティーアップデートやその他のアップデートは、ドライバーの開発元に依存します。</small>

en: APT line:
ja: APT ライン:

en: Active
ja: 有効

en: Add Software Channels
ja: ソフトウェアチャンネルの追加

en: Add Volume...
ja: ボリュームの追加...

en: Add...
ja: 追加

en: Additional Drivers
ja: 追加のドライバー

en: Allow downloading of the source packages from the repository
ja: リポジトリからソースパッケージのダウンロードを許可する

en: An error occurred while searching for drivers.
ja: ドライバーの検索中にエラーが発生しました。

en: Applying changes...
ja: 変更を適用しています...

en: Assume yes to all queries
ja: すべての質問に対してyesとする

en: Authentication
ja: 認証

en: Automatically check for updates:
ja: アップデートの自動確認:

en: Binary
ja: バイナリー

en: CD Error
ja: CDのエラー

en: CD Name
ja: CDの名前

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Canceling...
ja: キャンセル中...

en: Choose _Server
ja: サーバーの選択(_S)

en: Choose a Download Server
ja: ダウンロードサーバーを選択してください

en: Completed %s of %s tests
ja: テスト中: %s 完了 (全部で %s)

en: Configure the sources for installable software and updates
ja: インストール可能なソフトウェアおよびアップデートの配布元を設定します

en: Continue using a manually installed driver
ja: 手動インストールされたドライバーを使い続ける

en: Could not find a suitable CD.
ja: 適切なCDが見つかりませんでした。

en: Daily
ja: 毎日

en: Display every two weeks
ja: 2週間ごとに表示

en: Display immediately
ja: すぐに表示

en: Display weekly
ja: 1週間ごとに表示

en: Do not use the device
ja: デバイスを使用しない

en: Download and install automatically
ja: ダウンロードとインストールを自動的に行う

en: Download automatically
ja: ダウンロードを自動的に行う

en: Download from:
ja: ダウンロード元:

en: Drivers;Repositories;Repository;PPA;
ja: Drivers;ドライバー;Repositories;リポジトリ;Repository;PPA;

en: Edit Source
ja: ソースを編集

en: Edit...
ja: 編集

en: Error importing key
ja: 鍵のインポートに失敗

en: Error importing selected file
ja: 選択したファイルのインポートエラー

en: Error removing the key
ja: 鍵の削除エラー

en: Error scanning the CD
ja: CDのスキャンに失敗

en: Error: '%s' doesn't exist in a sourcelist file
ja: エラー: '%s' が sourcelist ファイルに含まれていません。

en: Error: '%s' invalid
ja: エラー: '%s' は無効です

en: Error: must run as root
ja: エラー: root で実行する必要があります

en: Error: need a repository as argument
ja: エラー: 引数としてリポジトリが必要です

en: Error: need a single repository as argument
ja: エラー:引数として1つのリポジトリが必要です

en: Every %s days
ja: %s 日ごと

en: Every two days
ja: 2日ごと

en: Every two weeks
ja: 2週間ごと

en: For any new version
ja: すべての新バージョン

en: For long-term support versions
ja: 長期サポート(LTS)版

en: Import key
ja: 鍵のインポート

en: Import the public key from a trusted software provider
ja: 信頼したソフトウェア提供元の公開鍵をインポートする

en: Insert Disk
ja: ディスクを挿入

en: Install software additionally or only from this source? | Install software additionally or only from these sources?
ja[0]: ソフトウェアを配布元を追加しますか？　それともこれらの配布元からインストールしますか？

en: Install updates from:
ja: アップデートのインストール:

en: Key
ja: キー

en: Keys are used to authenticate the correct source of software and so protect your computer from malicious software
ja: 鍵はソフトウェアのソースが正しいことを認証し、悪意あるソフトウェアからこのコンピュータを保護するのに用いられます。

en: Mirror
ja: ミラー

en: Never
ja: なし

en: New mirror
ja: 新しいミラー

en: No additional drivers available.
ja: 利用可能な追加のドライバーはありません。

en: No proprietary drivers are in use.
ja: プロプライエタリなドライバーは使われていません。

en: No suitable download server was found
ja: 適切なダウンロードサーバーが見つかりませんでした

en: Notify me of a new Ubuntu version:
ja: Ubuntuの新バージョンの通知:

en: Other Software
ja: 他のソフトウェア

en: Other...
ja: その他..

en: Performs a connection test to find the best mirror for your location
ja: 最も適したミラーを見つけるため、接続のテストを行っています。

en: Please check your Internet connection.
ja: インターネット接続を確認してください。

en: Please enter a name for the disc
ja: ディスク名を入力してください

en: Please insert a disk in the drive:
ja: ディスクをドライブに挿入してください:

en: Press [ENTER] to continue or ctrl-c to cancel adding it
ja: [ENTER] を押すと続行します。ctrl-c で追加をキャンセルできます

en: Press [ENTER] to continue or ctrl-c to cancel removing it
ja: [ENTER] を押すと続行します。ctrl-c で削除をキャンセルできます

en: Print a lot of debug information to the command line
ja: コマンドラインに大量のデバッグ情報を表示する

en: Protocol:
ja: プロトコル:

en: Re_vert
ja: 元に戻す(_V)

en: Reload
ja: 再読込

en: Restore _Defaults
ja: デフォルトに戻す(_D)

en: Restore the default keys of your distribution
ja: ディストリビューション標準の鍵を元に戻す

en: Scanning CD-ROM
ja: CD-ROM を検査しています

en: Searching for available drivers...
ja: 利用可能なドライバーを検索しています...

en: Software & Updates
ja: ソフトウェアとアップデート

en: Software Sources
ja: ソフトウェアソース

en: Source
ja: ソース

en: Source Code
ja: ソースコード

en: Source code
ja: ソースコード

en: Submit the list of installed software and how often it is is used to the distribution project.
ja: インストールされたソフトウェアのリストと、それがどの程度使われているのかをディストリビューションプロジェクトに送信します。

en: Testing Mirrors
ja: テストミラー

en: The --enable-component/-e command-line switch has been deprecated. Instead of 'software-properties-gtk -e multiverse' you can use 
    'add-apt-repository multiverse'
ja: --enable-componentまたは-eコマンドラインスイッチは推奨されません。'software-properties-gtk -e multiverse'の代わりに 
    'add-apt-repository multiverse'が利用できます

en: The APT line includes the type, location and components of a repository, for example  '%s'.
ja: APT ラインには、リポジトリの種類・場所・コンポーネントなどが含まれています。例: '%s'

en: The file '%s' does not contain any valid software sources.
ja: ファイル '%s' は正しいソフトウェアソースを含んでいません。

en: The key you selected could not be removed. Please report this as a bug.
ja: 選択した鍵を削除できませんでした。バグとして報告してください。

en: The selected data may not be a GPG key file or it might be corrupt.
ja: 選択したデータはGPG鍵ファイルではないか、あるいはファイルが壊れています。

en: The selected file may not be a GPG key file or it might be corrupt.
ja: 選択したファイルはGPG鍵ファイルではないか、壊れている可能性があります。

en: There are no sources to install software from
ja: ソフトウェアをインストールするための配布元がありません

en: This device is not working.
ja: このデバイスは動作していません。

en: This device is using a manually-installed driver.
ja: このデバイスは、手動インストールされたドライバーを利用しています。

en: This device is using an alternative driver.
ja: このデバイスは、代替のドライバーを利用しています。

en: This device is using the recommended driver.
ja: このデバイスは、推奨されたドライバーを利用しています。

en: To change software repository settings, you need to authenticate.
ja: ソフトウェアリポジトリの設定を変更するには、認証が必要です。

en: To install from a CD-ROM or DVD, insert the medium into the drive.
ja: CD-ROMやDVDからインストールを行う場合、メディアをドライブにいれてください。

en: URL of keyserver. Default: %default
ja: 鍵サーバーのURLです。デフォルト: %default

en: Unknown
ja: 不明

en: Updates
ja: アップデート

en: Using {}
ja: {}を使用します

en: Using {} from {}
ja: {}を{}から使用します

en: Weekly
ja: 毎週

en: When there are other updates:
ja: その他のアップデートがあるとき:

en: When there are security updates:
ja: セキュリティアップデートがあるとき:

en: Write Configuration
ja: 設定の書き込み

en: You can either add the following sources or replace your current sources by them. Only install software from trusted sources.
ja: これによって以下のソースを加えるか、現在のソースを入れ替えることが出来ます。 信頼できるソースからのみソフトウェアをインストールしてください。

en: You need to restart the computer to complete the driver changes.
ja: ドライバーの変更を完了するには、コンピューターを再起動する必要があります。

en: _Add Source
ja: ソースを追加(_A)

en: _Add key from paste data
ja: 貼り付けたデータから鍵を追加(_A)

en: _Apply Changes
ja: 変更の適用(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Import Key File...
ja: 鍵ファイルのインポート(_I)...

en: _Reload
ja: 再読込(_R)

en: _Replace
ja: 置き換える(_R)

en: _Restart...
ja: 再起動(_R)...

en: _Select Best Server
ja: 最適なサーバーを探す(_S)

en: open source
ja: オープンソース

en: proprietary
ja: プロプライエタリ

en: remove repository from sources.list.d directory
ja: sources.list.dディレクトリからリポジトリを削除する

en: {base_description} ({licence}, tested)
ja: {base_description} ({licence}, 検証済み)
