man-db-2.6.5 - en to ja translation catalogue (177 entries)

en: 
    Updating cat files for section %s of man hierarchy %s
ja: 
    man 階層 %2$s のセクション %1$s の cat ファイルを更新しています

en: 
    cannot write to %s in catman mode
ja: 
    catman モードで %s に書き込みできません

en:  Manual page
ja:  マニュアルページ

en: %d man subdirectory contained newer manual pages.
     | %d man subdirectories contained newer manual pages.
ja[0]: %d 個のマニュアルページ子ディレクトリに新しいマニュアルページが含まれていました。

en: %d manual page was added.
     | %d manual pages were added.
ja[0]: %d 個のマニュアルページが追加されました。

en: %d old database entry was purged.
     | %d old database entries were purged.
ja[0]: %d 個の古いデータベース要素が除去されました。

en: %d stray cat was added.
     | %d stray cats were added.
ja[0]: roff のない cat ファイルが %d 個追加されました。

en: %s is self referencing
ja: %s は自分自身を参照しています

en: %s what?
ja: %s キーワードは何ですか？

en: %s: incompatible options
ja: %s: 相互に利用できないオプションです

en: %s: nothing appropriate.
ja: %s: 適切なものはありませんでした。

en: %s: relying on whatis refs is deprecated
ja: %s: whatis の参照に頼ることは推奨されません

en: %s:%d: .so requests nested too deeply or are recursive
ja: %s:%d: .so 要求の入れ子が深すぎる、または再帰しています

en: %s:%d: unterminated quote in roff request
ja: %s:%d: roff 要求の中に終端されていないクォートがあります

en: %s:%d: warning: failed .so request
ja: %s:%d: 警告: .so 要求の処理に失敗しました

en: %s:%d: warning: malformed .lf request, ignoring
ja: %s:%d: 警告: 誤った形式の .lf 要求です。無視しています

en: %s:%d: warning: newline in .lf request, ignoring
ja: %s:%d: 警告: .lf 要求の中に改行があります。無視しています

en: %s:%d: warning: newline in .so request, ignoring
ja: %s:%d: 警告: .so 要求の中に改行があります。無視しています

en: (Alternatively, what manual page do you want from section %s?)
ja: (セクション %s からどのマニュアルページを代わりに表示しますか?)

en: (unknown subject)
ja: (不明な題名です)

en: --Man-- next: %s [ view (return) | skip (Ctrl-D) | quit (Ctrl-C) ]
ja: --Man-- 次は: %s [ 閲覧 (return) | スキップ (Ctrl-D) | 終了 (Ctrl-C) ]

en: Can't convert %s to cat name
ja: %s を整形済みファイル名に変換できません

en: Checking for stray cats under %s...
ja: %s 配下の roff がない cat ファイルをチェックしています...

en: Controlling formatted output:
ja: 整形された出力の制御:

en: Database %s corrupted; rebuild with mandb --create
ja: データベース %s は破損しています。 mandb --create を使用して再構築してください

en: Finding manual pages:
ja: マニュアルページの探し方:

en: Main modes of operation:
ja: 操作の主なモード:

en: NULL content for key: %s
ja: キー %s の内容は NULL です

en: No databases created.
ja: データベースは作成されませんでした。

en: No manual entry for %s
ja: %s というマニュアルはありません

en: No manual entry for %s in section %s
ja: %s というマニュアルはセクション %s にはありません

en: Processing manual pages under %s...
ja: %s 配下のマニュアルページを処理しています...

en: Purging old database entries in %s...
ja: %s 内の古いデータベース要素を取り除いています...

en: Removing obsolete cat directory %s...
ja: 古い cat ディレクトリ %s を削除しています...

en: STRING indicates which preprocessors to run:
    e - [n]eqn, p - pic, t - tbl,
    g - grap, r - refer, v - vgrind
ja: STRING は実行する前処理系を表します:
    e - [n]eqn, p - pic, t - tbl,
    g - grap, r - refer, v - vgrind

en: See '%s' for help when manual pages are not available.
ja: マニュアルページが利用できない場合のヘルプについては '%s'を見てください。

en: The --regex option is enabled by default.
ja: --regex オプションはデフォルトで有効です。

en: The defaults are --man and --whatis.
ja: デフォルトは --man および --whatis です。

en: The man database defaults to %s%s.
ja: man データベースのデフォルトを %s%s にします。

en: Updating index cache for path `%s/%s'. Wait...
ja: パス `%s/%s' の index キャッシュを更新しています。お待ちください...

en: What manual page do you want?
ja: マニュアルページを指定してください

en: bad fetch on multi key %s
ja: 複合キー %s は不正な呼び出しです

en: can't change to directory %s
ja: ディレクトリ %s に移動できません

en: can't chdir to %s
ja: %s にディレクトリを変更できません

en: can't chmod %s
ja: %s の許可属性を変更 (chmod) できません

en: can't chown %s
ja: %s の所有者を変更 (chown) できません

en: can't create index cache %s
ja: index キャッシュ %s を作成できません

en: can't create temporary cat for %s
ja: %s 用の一時的な整形済みファイルを作成できません

en: can't create temporary directory
ja: 一時ディレクトリを作成できません

en: can't determine current directory
ja: カレントディレクトリを決定できません

en: can't lock index cache %s
ja: index キャッシュ %s をロックできません

en: can't make sense of the manpath configuration file %s
ja: manpath 設定ファイル %s の内容を解釈できません

en: can't open %s
ja: %s をオープンできません

en: can't open %s for reading
ja: %s を読み込み用に開けません

en: can't open temporary file %s
ja: 一時ファイル %s を開けません

en: can't open the manpath configuration file %s
ja: manpath 設定ファイル %s をオープンできません

en: can't parse directory list `%s'
ja: ディレクトリリスト `%s' を解析できません

en: can't read from %s
ja: %s から読み込めません

en: can't remove %s
ja: %s を削除できません

en: can't remove directory %s
ja: ディレクトリ %s を削除できません

en: can't rename %s to %s
ja: %s の名前を %s に変更できません

en: can't resolve %s
ja: %s を解決できません

en: can't search directory %s
ja: ディレクトリー %s を検索できません

en: can't set effective uid
ja: 実効 UID を設定できません

en: can't set times on %s
ja: %s の時刻を設定できません

en: can't unlink %s
ja: %s を削除(unlink)できません

en: can't update index cache %s
ja: index キャッシュ %s を更新できません

en: can't write to %s
ja: %s に書き込めません

en: can't write to standard output
ja: 標準出力に書き込めません

en: cannot read database %s
ja: データベース %s を読み込めません

en: cannot replace key %s
ja: キー %s を置換できません

en: cannot write within %s
ja: %s に書き込めません

en: check manual pages for correctness
ja: マニュアルページの正確さをチェック

en: command exited with status %d: %s
ja: コマンドはステータス %d で終了しました: %s

en: compatibility switch (ignored)
ja: 互換性のためのスイッチです (無視されます)

en: create dbs from scratch, rather than updating
ja: データベースを更新せず、一から作成し直す

en: define the locale for this particular man search
ja: この man の検索用のロケールを定義する

en: define the locale for this search
ja: 検索するロケールを定義する

en: display ASCII translation of certain latin1 chars
ja: 一部の latin1 文字を ASCII 文字に変換して表示する

en: do not trim output to terminal width
ja: 出力を端末幅に切り詰めない

en: don't look for or add stray cats to the dbs
ja: roff のない cat ファイルを検索、DB へ追加しない

en: don't purge obsolete entries from the dbs
ja: 古くなったエントリーを DB から削除しない

en: don't try subpages, e.g. 'man foo bar' => 'man foo-bar'
ja: サブページの試行、例えば 'man foo bar' => 'man foo-bar' を行わない

en: done.
ja: 完了しました。

en: emit debugging messages
ja: デバッグメッセージを表示する

en: enable warnings from groff
ja: groff からの警告を有効にする

en: encoding for output
ja: 出力用エンコーディング

en: equivalent to apropos
ja: apropos と同様

en: equivalent to whatis
ja: whatis と同様

en: fatal: regex `%s': %s
ja: 致命的: 正規表現 `%s': %s

en: fatal: unable to insert version identifier into %s
ja: 致命的: %s にバージョン識別子を挿入できません

en: find all matching manual pages
ja: 全ての一致したマニュアルページを探し出す

en: force a cache consistency check
ja: キャッシュ一貫性の確認を強制する

en: iconv: incomplete character at end of buffer
ja: iconv: バッファの末尾に不完全な文字があります

en: ignoring unknown preprocessor `%c'
ja: 不明な前処理系 `%c' を無視しています

en: index cache %s corrupt
ja: index キャッシュ %s が壊れています

en: internal error: candidate type %d out of range
ja: 内部エラー: 候補の種類 %d は範囲内にありません

en: interpret PAGE argument(s) as local filename(s)
ja: PAGE 引数をローカルファイル名として解釈する

en: interpret each keyword as a regex
ja: 各キーワードを正規表現として解釈する

en: interpret page name as a regex
ja: ページ名を正規表現として解釈する

en: limit search to extension type EXTENSION
ja: 検索対象を拡張子が EXTENSION のものに限定する

en: look for pages case-insensitively (default)
ja: 大文字小文字を区別しないでページを検索する (デフォルト)

en: look for pages case-sensitively
ja: 大文字小文字を区別してページを検索する

en: make --regex and --wildcard match page names only, not descriptions
ja: --regex と --wildcard がページ名のみに一致するようにし、説明には一致しないようにする

en: man command failed with exit status %d
ja: man コマンドが終了ステータス %d で失敗しました

en: mandb command failed with exit status %d
ja: mandb コマンドが終了ステータス %d で失敗しました

en: manpath list too long
ja: manpath リストが長すぎます

en: multi key %s does not exist
ja: 複合キー %s は存在しません

en: must specify an input encoding
ja: 入力エンコーディングを指定しなければいけません

en: must specify an output encoding
ja: 出力エンコーディングを指定しなければいけません

en: only %d field in content | only %d fields in content
ja[0]: 中身が %d フィールドしかありません

en: output source page encoded in ENCODING
ja: ソースページのエンコーディングが ENCODING であるとみなして出力する

en: parse as cat page
ja: cat ページとして構文解析する

en: parse as man page
ja: man ページとして構文解析する

en: possible encodings of original text
ja: 原文の推定エンコーディング

en: print physical location of cat file(s)
ja: 整形済みファイルの物理的な位置を表示する

en: print physical location of man page(s)
ja: マニュアルページの物理的な位置を表示する

en: print verbose warning messages
ja: 冗長な警告メッセージを表示する

en: produce fewer warnings
ja: 警告を少なくする

en: produce user databases only
ja: ユーザ用データベースのみを生成

en: provide the `less' pager with a prompt
ja: `less' ページャーのプロンプトを指定する

en: require all keywords to match
ja: 全検索語に一致するものを検索

en: reset all options to their default values
ja: すべてのオプションをデフォルト値にリセットする

en: search each keyword for exact match
ja: 各検索語に完全に一致するものを検索

en: search for text in all pages
ja: すべてのページのテキストを検索する

en: search only these sections (colon-separated)
ja: これらのセクションのみ検索する (コロン区切り)

en: set search path for manual pages to PATH
ja: man ページ用の検索パスを PATH に設定する

en: show all pages matching regex
ja: 正規表現に一致したすべてのページを表示する

en: show all pages matching wildcard
ja: ワイルドカードに一致したすべてのページを表示する

en: show guessed series of preprocessing filters
ja: 推測した一連の事前処理フィルターを表示

en: show relative catpaths
ja: 相対 catpath を表示

en: show the entire global manpath
ja: グローバルな manpath 全体を表示

en: show whatis information
ja: whatis 情報を表示する

en: the keyword(s) contain wildcards
ja: キーワードでワイルドカードを使用する

en: the page name contains wildcards
ja: ページ名をワイルドカードとして解釈する

en: the setuid man user "%s" does not exist
ja: setuid された man ユーザー "%s" は存在しません

en: turn off hyphenation
ja: ハイフンによる行末処理を無効にする

en: turn off justification
ja: 均等割り付けを無効にする

en: unable to update %s
ja: %s を更新できません

en: update just the entry for this filename
ja: このファイル名の要素だけを更新

en: use %s or BROWSER to display HTML output
ja: HTML 出力を表示するために %s または BROWSER を使用する

en: use %s to format pages
ja: ページ整形に %s を使用する

en: use %s with selected device
ja: 選択した DEVICE 向けに %s を使用する

en: use colon separated section list
ja: セクションリストとしてコロン (:) で区切られた LIST を使用する

en: use groff and display through gxditview (X11):
    -X = -TX75, -X100 = -TX100, -X100-12 = -TX100-12
ja: groff を使用し、 gxditview (X11) を通して表示する:
    -X = -TX75, -X100 = -TX100, -X100-12 = -TX100-12

en: use groff and force it to produce ditroff
ja: groff を使用し、強制的に ditroff を生成する

en: use manual pages from other systems
ja: ほかのシステムからのマニュアルページを使用する

en: use program PAGER to display output
ja: 出力を表示するプログラムとして PAGER を使用する

en: use selected output encoding
ja: 選択した出力エンコーディングを使用する

en: use this user configuration file
ja: このユーザ設定ファイルを使用する

en: used by catman to reformat out of date cat pages
ja: catman によって古い整形済みページを再整形するために使用される

en: warning: $MANPATH set, appending %s
ja: 警告: $MANPATH が設定されています。%s の設定を追加します

en: warning: $MANPATH set, ignoring %s
ja: 警告: $MANPATH が設定されています。%s を無視します

en: warning: $MANPATH set, inserting %s
ja: 警告: $MANPATH が設定されています。%s の設定を挿入します

en: warning: $MANPATH set, prepending %s
ja: 警告: $MANPATH が設定されています。%s の設定に追加します

en: warning: $PATH not set
ja: 警告: $PATH が設定されていません

en: warning: %s
ja: 警告: %s

en: warning: %s contains a pointer loop
ja: 警告: %s にはループしているポインタが含まれています

en: warning: %s does not begin with %s
ja: 警告: %s は %s で始まっていません

en: warning: %s has no version identifier
ja: 警告: %s にはバージョン識別子がありません

en: warning: %s is a dangling symlink
ja: 警告: %s はシンボリックリンクが切れています

en: warning: %s is version %s, expecting %s
ja: 警告: %1$s のバージョンは %3$s が予期されますが、実際は %2$s です

en: warning: %s isn't a directory
ja: 警告: %s はディレクトリではありません

en: warning: %s/man%s/%s.%s*: competing extensions
ja: 警告: %s/man%s/%s.%s*: 拡張子が競合しています

en: warning: %s: bad symlink or ROFF `.so' request
ja: 警告: %s: シンボリックリンクまたは ROFF の `.so' 要求に誤りがあります

en: warning: %s: ignoring bogus filename
ja: 警告: %s: おかしなファイル名を無視しています

en: warning: %s: ignoring empty file
ja: 警告: %s: 空ファイルを無視しています

en: warning: %s: whatis parse for %s(%s) failed
ja: 警告: %s: whatis が %s(%s) の解釈に失敗しました

en: warning: can't update index cache %s
ja: 警告: index キャッシュ %s を更新できません

en: warning: cannot create catdir %s
ja: 警告: cat ディレクトリー %s を作成できません

en: warning: empty $PATH
ja: 警告: $PATH が定義されていません

en: warning: failed to store entry for %s(%s)
ja: 警告: %s(%s) 用の要素の保存に失敗しました

en: warning: mandatory directory %s doesn't exist
ja: 警告: 必要なディレクトリ %s が存在しません

en: warning: no MANDB_MAP directives in %s, using your manpath
ja: 警告: %s に MANDB_MAP の指定はありません。あなたの manpath を使用します

en: warning: no global manpaths set in config file %s
ja: 警告: 設定ファイル %s にグローバルな manpath の設定がありません

en: warning: whatis for %s exceeds %d byte, truncating. | warning: whatis for %s exceeds %d bytes, truncating.
ja[0]: 警告: %s 用の whatis が %d バイトを超えています。切り詰めます。

en: work quietly, except for 'bogus' warning
ja: 'ファイル名の不一致'による警告以外何も出力しない
