libexif 0.6.20-pre1 - en to ja translation catalogue (675 entries)

en:  (%d sec.)
ja:  (%d 秒)

en:  (1/%d sec.)
ja:  (1/%d 秒)

en:  (35 equivalent: %d mm)
ja:  (35mm換算: %d mm)

en:  sec.
ja:  秒

en: %2.2f meters
ja: %2.2f メーター

en: %i (ms)
ja: %i (ミリ秒)

en: %i bytes undefined data
ja: %i バイトの未定義データ

en: %i bytes unknown data
ja: %i バイトの不明なデータ

en: %i bytes unknown data:
ja: %i バイトの不明なデータ:

en: %i bytes unsupported data type
ja: %i バイトのサポートしないデータの種類

en: (Editor)
ja: [編集者]

en: (Photographer)
ja: [写真家]

en: ,
ja: 、

en: 10 frames/sec
ja: 10 フレーム/秒

en: 15 frames/sec
ja: 15 フレーム/秒

en: 2 sec.
ja: 2 秒です。

en: 20 frames/sec
ja: 20 フレーム/秒

en: 2304x1728 or 2592x1944
ja: 2304×1728 または 2592×1944

en: 2560x1920 or 2304x1728
ja: 2560×1920 または 2304×1728

en: 2816x2212 or 2816x2112
ja: 2816×2212 または 2816×2112

en: 2x2 matrix (clockwise)
ja: 2×2 マトリクス (時計回り)

en: 3008x2008 or 3040x2024
ja: 3008×2008 または 3040×2024

en: 5 frames/sec
ja: 5 フレーム/秒

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTime> tag.
ja: <DateTime>タグで、秒を分数で記録するのに使われるタグ。

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeOriginal> tag.
ja: <DateTimeOriginal>タグで、秒を分数で記録するのに使われるタグ。

en: AE Info
ja: AE 情報

en: AE Setting
ja: AE 設定

en: AE lock
ja: AE ロック

en: AE lock + exposure compensation
ja: AE ロック + 露出補正

en: AF Point
ja: AF ポイント

en: AF Result
ja: AF の結果

en: AF non D lens
ja: AF-D または AF-S レンズ

en: AF position: bottom
ja: AF 位置: 下

en: AF position: center
ja: AF 位置: 中央

en: AF position: left
ja: AF 位置: 左

en: AF position: lower-left
ja: AF 位置: 左下

en: AF position: lower-right
ja: AF 位置: 右下

en: AF position: right
ja: AF 位置: 右

en: AF position: top
ja: AF 位置: 上

en: AF position: upper-left
ja: AF 位置: 左上

en: AF position: upper-right
ja: AF 位置: 右上

en: AF-D G lens
ja: AF-D G レンズ

en: AF-D VR lens
ja: AF-D VR レンズ

en: AF-D or AF-S lens
ja: AF-D または AF-S レンズ

en: AI focus AF
ja: AI フォーカス AF

en: AI servo AF
ja: AI サーボ AF

en: Action
ja: 操作

en: Adapter
ja: アダプター

en: Adjust exposure
ja: 露出調整

en: All
ja: すべて

en: Altitude
ja: 高度

en: Aperture
ja: 開口

en: Aperture Value
ja: 開放値

en: Aperture priority
ja: 開口優先

en: Aquarium
ja: 水族館

en: Artist
ja: アーティスト

en: Auto
ja: オート

en: Auto (100-400%)
ja: 自動 (100～400%)

en: Auto AF Point
ja: オート AF ポイント

en: Auto AF point selection
ja: 自動 AF ポイントの選択

en: Auto Bracketing
ja: 自動ブランケット

en: Auto ISO
ja: 自動 ISO

en: Auto Rotate
ja: 自動回転

en: Auto bracket
ja: オートブラケット

en: Auto exposure
ja: 自動露出

en: Auto white balance
ja: 自動ホワイト バランス

en: Auto, red-eye reduction
ja: オート、赤目軽減

en: Auto-selected
ja: 自動選択

en: Automatic
ja: 自動

en: Autumn
ja: 冬

en: Av-priority
ja: AV 優先

en: Average
ja: 平均

en: Avg
ja: 平均

en: Battery Info
ja: バッテリー情報

en: Battery Level
ja: バッテリーレベル

en: Beach
ja: 海辺

en: Best
ja: ベスト

en: Bestshot Mode
ja: ベストショット モード

en: Better
ja: なかなか

en: Bits per Sample
ja: サンプル毎ビット

en: Black & White Mode
ja: 白黒モード

en: Black & white
ja: 白黒

en: Black Level
ja: 黒レベル

en: Blue Balance
ja: 青バランス

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom to top
ja: 下から上

en: Bottom-center
ja: 下中央

en: Bottom-left
ja: 左下

en: Bottom-right
ja: 右下

en: Bracketing
ja: ブラケティング

en: Bright+
ja: 明るさ(+)

en: Bright-
ja: 明るさ(-)

en: Brightness
ja: ブライトネス

en: Brightness Value
ja: ブライトネス値

en: Byte
ja: バイト

en: Byte at position %i: 0x%02x
ja: バイト位置 %i: 0x%02x

en: CCD Scan Mode
ja: CCD スキャンのモード

en: CCS ISO Sensitivity
ja: CCS ISO 感度

en: CFA Pattern
ja: CFA パターン

en: Camera ID
ja: カメラ ID

en: Camera Info
ja: カメラ情報

en: Camera Temperature
ja: カメラの温度

en: Camera Type
ja: カメラの種類

en: Canon EF 180mm Macro f/3.5L or Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5
ja: Canon EF 180mm Macro f/3.5L または Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5

en: Canon EF 24mm f/2.8 or Sigma 15mm f/2.8 EX Fisheye
ja: Canon EF 24mm f/2.8 または Sigma 15mm f/2.8 EX Fisheye

en: Canon EF 28-70mm f/2.8L or Sigma 24-70mm EX f/2.8
ja: Canon EF 28-70mm f/2.8L または Sigma 24-70mm EX f/2.8

en: Capture Editor Data
ja: エディター データの取り込み

en: Capture Editor Version
ja: エディター バージョンの取り込み

en: Capture Mode
ja: 取り込みモード

en: Center
ja: 中央

en: Center-right
ja: 中央-右

en: Center-weighted average
ja: 中央に重みのある平均

en: Centered
ja: 中央

en: Centimeter
ja: センチ メートル

en: Close view
ja: 近景

en: Cloudy
ja: 曇天

en: Cloudy weather
ja: 曇天

en: Color
ja: 色

en: Color Control
ja: 色制御

en: Color Information
ja: 色情報

en: Color Matrix
ja: 色マトリックス

en: Color Matrix Number
ja: 色マトリックス数

en: Color Mode
ja: 色モード

en: Color Mode (?)
ja: 色モード (?)

en: Color Space
ja: 色空間

en: Color Tone
ja: 色トーン

en: Color accent
ja: 色のアクセント

en: Color sequential area sensor
ja: カラー連続エリアセンサー

en: Color sequential linear sensor
ja: カラー連続リニアセンサー

en: Color swap
ja: 色交換

en: Colors
ja: 色

en: Compact
ja: コンパクト

en: Components Configuration
ja: コンポーネント設定

en: Compressed Bits per Pixel
ja: ピクセル毎の圧縮ビット

en: Compression
ja: 圧縮

en: Compression Ratio
ja: 圧縮率

en: Continuous
ja: 連射

en: Continuous, high
ja: 高速連射

en: Continuous, low
ja: 低速連射

en: Continuous, speed priority
ja: 速度優先連射

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Contrast Curve
ja: コントラスト カーブ

en: Contrast Setting
ja: コントラスト設定

en: Contrast+
ja: コントラスト(+)

en: Contrast-
ja: コントラスト(-)

en: Converter
ja: コンバーター

en: Cool white fluorescent
ja: 冷白色蛍光灯

en: Corrupt data
ja: 壊れたデータ

en: Cosina 100mm f/3.5 Macro AF
ja: コシナ 100mm f/3.5 Macro AF

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom 1
ja: カスタム 1

en: Custom 2
ja: カスタム 2

en: Custom Functions
ja: カスタム機能

en: Custom Rendered
ja: カスタムイメージプロセッシング

en: Custom process
ja: カスタム処理

en: Data Dump
ja: データのダンプ

en: Date
ja: 日付

en: Date and Time
ja: 日時

en: Date and Time (Original)
ja: 日時 (オリジナル)

en: Day white fluorescent
ja: 昼白色蛍光灯

en: Daylight
ja: 日光

en: Daylight fluorescent
ja: 日光と蛍光

en: Debugging information
ja: デバッグ情報

en: Debugging information is available.
ja: デバッグ情報が利用できます。

en: Default
ja: 初期値

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
ja: Adobe社によって定義された、TIFFファイル中のTIFFツリーを有効にします。

en: Deflate/ZIP compression
ja: Deflate/ZIP 圧縮

en: Device Setting Description
ja: デバイス設定の説明

en: Digital Zoom
ja: デジタル ズーム

en: Digital Zoom Ratio
ja: デジタル ズーム率

en: Digital filter
ja: デジタル フィルター

en: Digital macro
ja: デジタル マクロ

en: Distant view
ja: 遠景

en: Do not change maker note
ja: マーカーの注釈を変更しない

en: Document Name
ja: ドキュメント名

en: Drive Mode
ja: ドライブのモード

en: EOS high-end
ja: EOS ハイエンド

en: EOS mid-range
ja: EOS ミッドレンジ

en: EXIF header not found.
ja: EXIF ヘッダーが見つかりません。

en: EXIF marker not found.
ja: EXIF マーカーが見つかりません。

en: Easy Shooting Mode
ja: 簡単撮影のモード

en: Easy shooting
ja: お手軽撮影

en: Economy
ja: エコノミー

en: Epson Image Height
ja: エプソン画像高

en: Epson Image Width
ja: エプソン画像幅

en: Epson Software Version
ja: エプソン ソフトウェアのバージョン

en: Evaluative
ja: 評価

en: Exif Version
ja: EXIF バージョン

en: Exif Version %d.%d
ja: EXIF バージョン %d.%d

en: Exposure Bias
ja: 露出バイアス

en: Exposure Compensation
ja: 露出補正

en: Exposure Mode
ja: 露出のモード

en: Exposure Program
ja: 露出プログラム

en: Exposure Time
ja: 露出時間

en: Exposure compensation
ja: 露出補正

en: Exposure time, given in seconds (sec).
ja: 露出時間を秒で指定します。

en: External
ja: 外部

en: External 1
ja: 外部 1

en: External 2
ja: 外部 2

en: External 3
ja: 外部 3

en: External Flash G Value
ja: 外部フラッシュの G  値

en: External Flash Mode
ja: 外部フラッシュのモード

en: External Flash Zoom
ja: 外部フラッシュ ズーム

en: External flash
ja: 外部フラッシュ

en: F-B&W
ja: F 白黒

en: F-Chrome
ja: F クロム

en: F-Number
ja: F 番号

en: F-Standard
ja: F 標準

en: F0/Standard
ja: F0/標準

en: FNumber
ja: F 値

en: FP sync enabled
ja: FP 同期有効

en: FP sync used
ja: FP 同期使用

en: Faithful
ja: 正確

en: Far range
ja: ファー レンジ

en: Fast
ja: 早い

en: Fast shutter
ja: 高速シャッター

en: File Source
ja: 画像が撮影されたデバイス

en: Fine
ja: ファイン

en: Fine weather
ja: 晴天

en: Fireworks
ja: 花火

en: Firmware Version
ja: ファームウェアのバージョン

en: Fixed
ja: 固定

en: Flash
ja: フラッシュ

en: Flash Charge Level
ja: フラッシュ チャージ レベル

en: Flash Details
ja: フラッシュの詳細

en: Flash Device
ja: フラッシュ デバイス

en: Flash Energy
ja: フラッシュ エネルギー

en: Flash Guide Number
ja: フラッシュ ガイド番号

en: Flash Info
ja: フラッシュ情報

en: Flash Mode
ja: フラッシュのモード

en: Flash Setting
ja: フラッシュ設定

en: Flash did not fire
ja: フラッシュを焚いていません

en: Flash did not fire, auto mode
ja: フラッシュなし、自動モード

en: Flash did not fire, auto mode, red-eye reduction mode
ja: フラッシュなし、自動モード、赤目軽減モード

en: Flash did not fire, compulsory flash mode
ja: フラッシュなし、強制フラッシュ モード

en: Flash fired
ja: フラッシュを焚いた

en: Flash fired, auto mode
ja: フラッシュあり、自動モード

en: Flash fired, auto mode, red-eye reduction mode
ja: フラッシュモード、自動モード、赤目軽減モード

en: Flash fired, auto mode, return light detected
ja: フラッシュあり、自動モード、光の返り検出あり

en: Flash fired, auto mode, return light detected, red-eye reduction mode
ja: フラッシュあり、自動モード、光の返り検出あり、赤目軽減モード

en: Flash fired, auto mode, return light not detected
ja: フラッシュあり、自動モード、光の返り検出なし

en: Flash fired, auto mode, return light not detected, red-eye reduction mode
ja: フラッシュあり、自動モード、光の返り検出なし、赤目軽減モード

en: Flash fired, compulsory flash mode
ja: フラッシュあり、強制フラッシュ モード

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode
ja: フラッシュあり、強制フラッシュ モード、赤目軽減モード

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light detected
ja: フラッシュあり、強制フラッシュ モード、赤目軽減モード、光の返り検出あり

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light not detected
ja: フラッシュあり、強制フラッシュ モード、赤目軽減モード、光の返り検出なし

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light detected
ja: フラッシュあり、強制フラッシュモード、光の返り検出あり

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected
ja: フラッシュあり、強制フラッシュモード、光の返り検出なし

en: Flash fired, red-eye reduction mode
ja: フラッシュあり、赤目軽減あり

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light detected
ja: フラッシュあり、赤目軽減あり、光の返り検出あり

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light not detected
ja: フラッシュあり、赤目軽減あり、光の返り検出なし

en: Flash is external
ja: 外部フラッシュ

en: Flash is on camera
ja: カメラ内蔵フラッシュ

en: Flash off
ja: フラッシュ オフ

en: Flash on
ja: フラッシュ オン

en: Flash unit unknown
ja: 不明なフラッシュ ユニット

en: FlashPix Version 1.0
ja: FlashPix バージョン 1.0

en: FlashPix Version 1.01
ja: FlashPix バージョン 1.01

en: Flicker Reduce
ja: フリッカー軽減

en: Flower
ja: 花

en: Fluorescence
ja: 蛍光灯

en: Fluorescent
ja: 蛍光灯

en: Focal Length
ja: フォーカス長

en: Focal Plane Resolution Unit
ja: CCDの記録密度の単位

en: Focal Type
ja: 焦点の種類

en: Focus
ja: フォーカス

en: Focus Mode
ja: フォーカスのモード

en: Focus Position
ja: フォーカス位置

en: Focus Range
ja: フォーカス レンジ

en: Focus Step Count
ja: フォーカスのステップカウント

en: Foliage
ja: 枝葉

en: Food
ja: 食品

en: Frame Number
ja: フレーム番号

en: Full
ja: フル

en: Full auto
ja: フル オート

en: GPS Date
ja: GPS の日付

en: GPS Image Direction
ja: GPS 画像の方向

en: GPS Measurement Mode
ja: GPS 測定モード

en: GPS Receiver Status
ja: GPS レシーバーの状態

en: GPS Tag Version
ja: GPS タグのバージョン

en: Gain Control
ja: ゲイン制御

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Good
ja: いい

en: Grayscale
ja: グレイ スケール

en: Green mode
ja: 緑モード

en: Hard
ja: ハード

en: High
ja: 高い

en: High gain down
ja: ハイ ゲインを下げる

en: High gain up
ja: ハイ ゲインを上げる

en: High saturation
ja: 高彩度

en: Highest
ja: より高い

en: Hometown City
ja: 自宅の市区町村

en: Hometown City Code
ja: 自宅の市区町村コード

en: Hue Adjustment
ja: 色相調整

en: ISO Number
ja: ISO 番号

en: ISO Selection
ja: ISO 選択

en: ISO Setting
ja: ISO 設定

en: ISO Speed Ratings
ja: ISO 速度評価

en: ISO Value
ja: ISO 値

en: ISO studio tungsten
ja: ISO スタジオタングステン

en: Ignore unknown tags
ja: 不明なタグを無効にする

en: Ignore unknown tags when loading EXIF data.
ja: EXIF データ読み込み時に不明なタグを無効にする

en: Illustrations
ja: イラスト

en: Image Adjustment
ja: 画像調整

en: Image Data Size
ja: 画像データの大きさ

en: Image Description
ja: 画像の説明

en: Image Length
ja: 画像長

en: Image Number
ja: 画像番号

en: Image Resources Block
ja: 画像リソースのブロック

en: Image Size
ja: 画像の大きさ

en: Image Tone
ja: 画像トーン

en: Image Type
ja: 画像の種類

en: Image Unique ID
ja: 画像の一意 ID

en: Image Width
ja: 画像幅

en: Inch
ja: インチ

en: Indicates the image sensor type on the camera or input device.
ja: カメラもしくは入力デバイス搭載のイメージセンサの種類を示します。

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
ja: 緯度が北緯か南緯かどうかを示します。ASCII値'N'は北緯を示し、'S'は南緯を示します。

en: Indoor
ja: インドア

en: Infinite
ja: 無限

en: Infinity
ja: 無限

en: Info
ja: 情報

en: Intel
ja: インテル

en: Interlaced
ja: インターレース

en: Internal
ja: 内部

en: Internal + external
ja: 内部 + 外部

en: Internal Flash Table
ja: 内部フラッシュのテーブル

en: Internal error (unknown value %hi)
ja: 内部エラー (不明な値 %hi)

en: Internal error (unknown value %i %i)
ja: 内部エラー (不明な値 %i %i)

en: Internal error (unknown value %i)
ja: 内部エラー (不明な値 %i)

en: Invalid format '%s', expected '%s'.
ja: 「%s」の形式が正しくありません。「%s」を期待しました。

en: Invalid number of components (%i, expected %i or %i).
ja: コンポーネントの番号が正しくありません (%i ですが、%i か %i を期待しました)。

en: Invalid number of components (%i, expected %i).
ja: コンポーネントの番号が正しくありません (%i ですが、%i を期待しました)。

en: Invalid size of entry (%i, expected %li x %i).
ja: エントリのサイズが無効です (%i, %li x %iだと思われます)

en: JPEG Interchange Format
ja: JPEG のSOIへのオフセット

en: JPEG Interchange Format Length
ja: JPEG データのバイト数

en: JPEG compression
ja: JPEG 圧縮

en: Kids & pets
ja: 子供とペット

en: LZW compression
ja: LZW 圧縮

en: Lamp
ja: ランプ

en: Landscape
ja: 縦

en: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
ja: 風景モード (背景に焦点をあわせた風景写真向け)

en: Large
ja: 大きい

en: Latitude
ja: 緯度

en: Left
ja: 左

en: Left to right
ja: 左から右

en: Left-bottom
ja: 左下

en: Left-center
ja: 左-中央

en: Left-right
ja: 左-右

en: Left-top
ja: 左上

en: Lens
ja: レンズ

en: Lens Info
ja: レンズ情報

en: Lens Temperature
ja: レンズ温度

en: Lens Type
ja: レンズの種類

en: Light Condition
ja: ライト コンディション

en: Light Source
ja: 光源

en: Light Type
ja: 光源の種類

en: Light pet
ja: 光源

en: Long Focal Length of Lens
ja: レンズの最大焦点距離

en: Long shutter
ja: ロング シャッター

en: Low
ja: 低い

en: Low gain down
ja: ロー ゲインを下げる

en: Low gain up
ja: ロー ゲインを上げる

en: Low saturation
ja: 低彩度

en: Lower-left
ja: 左下

en: Lower-right
ja: 右下

en: Lowest
ja: より低い

en: Macro
ja: マクロ

en: Macro Mode
ja: マクロモード

en: Maker Note
ja: メーカーの注釈

en: Maker Note Version
ja: メーカーの注釈バージョン

en: Manual
ja: マニュアル

en: Manual AF point selection
ja: マニュアル AF ポイントの選択

en: Manual Flash Output
ja: マニュアル フラッシュ出力

en: Manual Focus Distance
ja: マニュアルフォーカス距離

en: Manual exposure
ja: マニュアル露出

en: Manual focus
ja: マニュアル フォーカス

en: Manual temperature (Kelvin)
ja: マニュアル温度 (Kelvin)

en: Manual white balance
ja: マニュアルホワイト バランス

en: Manual: %liK
ja: マニュアル: %liK

en: Manual: unknown
ja: マニュアル: 不明

en: Manufacturer
ja: 製造

en: Maximal Aperture
ja: 最大絞り

en: Medium
ja: 中位

en: Medium 1
ja: 中位 1

en: Medium 2
ja: 中位 2

en: Medium 3
ja: 中位 3

en: Metering Mode
ja: 測光方式

en: Mid-left
ja: 中央左

en: Mid-right
ja: 中央右

en: Middle range
ja: ミドル レンジ

en: Minimal Aperture
ja: 最小絞り

en: Model
ja: モデル

en: Model Identification
ja: モデル識別

en: Monochrome
ja: モノクロ

en: Motorola
ja: モトローラ

en: Movie
ja: 動画

en: Multi spot
ja: 複数スポット

en: Multi-exposure
ja: 多重露光

en: Museum
ja: ミュージアム

en: My color data
ja: 自分の色データ

en: My colors
ja: 自分の色

en: ND Filter
ja: ND フィルター

en: NP & flash
ja: NP とフラッシュ

en: Name of GPS Area
ja: GPS エリアの名前

en: Name of GPS Processing Method
ja: GPS 処理方法の名前

en: Neutral
ja: ニュートラル

en: Night
ja: 夜

en: Night scene
ja: ナイト シーン

en: Night snapshot
ja: ナイト ショット

en: No
ja: いいえ

en: No AE
ja: AE なし

en: No flash
ja: フラッシュなし

en: No flash function
ja: フラッシュ機能なし

en: No manual focus selection
ja: 手動フォーカスの選択なし

en: Noise Reduction
ja: ノイズ軽減

en: None
ja: なし

en: None (MF)
ja: なし (MF)

en: Normal
ja: 通常

en: Normal AE
ja: 通常 AE

en: Normal focus
ja: 通常フォーカス

en: Normal mono
ja: 通常の白黒

en: Normal process
ja: 通常処理

en: Normal program
ja: 通常プログラム

en: Normal, HQ
ja: 通常、HQ

en: Normal, RAW
ja: 通常、RAW

en: Normal, SHQ
ja: 通常、SHQ

en: Normal, SQ
ja: 通常、SQ

en: Normal, SQ1
ja: 通常、SQ1

en: Normal, SQ2
ja: 通常、SQ2

en: North or South Latitude
ja: 北緯または南緯

en: Not defined
ja: 未定義

en: Not enough memory
ja: メモリーが足りません

en: Not known
ja: 不明

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: On (Preset)
ja: オン (プリセット)

en: On (shot 1)
ja: オン (ショット 1)

en: On (shot 2)
ja: オン (ショット 2)

en: On (shot 3)
ja: オン (ショット 3)

en: On, red-eye reduction
ja: オン、赤目軽減

en: On, shot only
ja: オン、撮影のみ

en: One Touch White Balance
ja: ワンタッチ ホワイト バランス

en: One-chip color area sensor
ja: 単板カラーセンサー

en: One-shot AF
ja: ワン ショット AF

en: One-touch
ja: ワンタッチ

en: Optical Zoom
ja: 工学ズーム

en: Optimize Image
ja: 画像最適化

en: Order Number
ja: オーダー番号

en: Orientation
ja: 方向

en: Original
ja: オリジナル

en: Other
ja: その他

en: Owner Name
ja: 所有社名

en: PC set 1
ja: PC 設定 1

en: PC set 2
ja: PC 設定 2

en: PC set 3
ja: PC 設定 3

en: PackBits compression
ja: PackBits 圧縮

en: Palette
ja: パレット

en: Pan focus
ja: パン フォーカス

en: Panorama
ja: パノラマ

en: Panorama Direction
ja: パノラマ 方向

en: Panorama Frame
ja: パノラマ フレーム

en: Partial
ja: 部分

en: Party
ja: パーティ

en: Pattern
ja: パターン

en: Photo Effect
ja: 写真エフェクト

en: Photometric Interpretation
ja: 測光評価

en: Picture Style
ja: 写真のスタイル

en: Planar Configuration
ja: プランナー設定

en: Planar format
ja: パノラマ形式

en: Portrait
ja: 横

en: Portrait mode (for closeup photos with the background out of focus)
ja: ポートレートモード (背景をぼかしたクローズアップ写真向け)

en: Postcard
ja: ポストカード

en: Preset
ja: プリセット

en: Press start, press stop
ja: 押して開始、押して停止

en: Preview Image IFD
ja: プレビュー画像 IFD

en: Preview Length
ja: プレビューの長さ

en: Preview Size
ja: プレビューの大きさ

en: Preview Start
ja: プレビュー開始

en: Primary Chromaticities
ja: 原色の色度

en: Program
ja: プログラム

en: Program AE
ja: プログラム AE

en: Progressive
ja: プログレッシブ

en: Quality
ja: 品質

en: Quality Level
ja: 品質レベル

en: Quick Shot
ja: クイック ショット

en: Record Mode
ja: 記録のモード

en: Record Shutter Release
ja: シャッター リリースの記録

en: Red Balance
ja: 赤バランス

en: Red-eye reduction
ja: 赤目軽減

en: Reference Black/White
ja: 画像情報の黒点・白点値

en: Resolution Unit
ja: 解像度の単位

en: Reversed mono
ja: 反転白黒

en: Right
ja: 右

en: Right to left
ja: 右から左

en: Right-bottom
ja: 右下

en: Right-top
ja: 右上

en: Rotate 180
ja: 180 度回転

en: Rotate 270 CW
ja: 270 度回転 (時計回り)

en: Rotate 90 CW
ja: 90 度回転 (時計回り)

en: Rotated by software
ja: ソフトウェアによる回転

en: Rows per Strip
ja: ストリップ中のライン数

en: SXGA basic
ja: SXGA 基本

en: SXGA fine
ja: SXGA ファイン

en: SXGA normal
ja: SXGA 通常

en: Samples per Pixel
ja: コンポーネント数

en: Saturation
ja: 彩度

en: Scene Detect
ja: シーン検出

en: Scene Select
ja: シーン選択

en: Scene Type
ja: シーンの種類

en: Self portrait
ja: 自画像

en: Self-timer
ja: セルフ タイマー

en: Sensor Pixel Size
ja: センサーピクセルの大きさ

en: Sensor Temperature
ja: センサー温度

en: Sepia
ja: セピア

en: Sequence Number
ja: シーケンス番号

en: Serial Number
ja: シリアル番号

en: Set 1
ja: 設定 1

en: Set 2
ja: 設定 2

en: Set 3
ja: 設定 3

en: Shade
ja: 影

en: Sharpness
ja: シャープネス

en: Sharpness Setting
ja: シャープネス設定

en: Short Focal Length of Lens
ja: レンズの最小焦点距離

en: Shot ISO
ja: ショット ISO

en: Shutter
ja: シャッター

en: Shutter Speed
ja: シャッター スピード

en: Shutter priority
ja: シャッター優先

en: Sigma 10-20mm F4-5.6 or 12-24mm f/4.5-5.6 or 14mm f/2.8
ja: Sigma 10-20mm F4-5.6 または 12-24mm f/4.5-5.6 または 14mm f/2.8

en: Sigma 15-30mm f/3.5-4.5 EX DG Aspherical
ja: シグマ 15-30mm f/3.5-4.5 EX DG Aspherical

en: Sigma 17-35mm f2.8-4 EX Aspherical HSM
ja: シグマ 17-35mm f2.8-4 EX Aspherical HSM

en: Sigma 50mm f/2.8 EX or 28mm f/1.8
ja: シグマ 50mm f/2.8 EX または 28mm f/1.8

en: Sigma UC Zoom 35-135mm f/4-5.6
ja: シグマ UC Zoom 35-135mm f/4-5.6

en: Single
ja: シングル

en: Size of data too small to allow for EXIF data.
ja: データの大きさが EXIF データの許容より小さすぎます。

en: Slow Shutter
ja: スロー シャッター

en: Slow shutter
ja: 低速シャッター

en: Slow synchro
ja: スロー シンクロ

en: Small
ja: 小さい

en: Smooth
ja: スムーズ

en: Snow
ja: 雪

en: Soft
ja: ソフト

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Spatial Frequency Response
ja: 空間周波数応答

en: Spectral Sensitivity
ja: スペクトラル感度

en: Speed Unit
ja: 速度の単位

en: Speed of GPS Receiver
ja: GPS 受信機の速度

en: SpeedLight
ja: スピードライト

en: Sport
ja: スポーツ

en: Sports
ja: スポーツ

en: Spot
ja: スポット

en: Standard
ja: 標準

en: Standard (100%)
ja: 標準 (100%)

en: Standard light A
ja: 標準ライト A

en: Standard light B
ja: 標準ライト B

en: Standard light C
ja: 標準ライト C

en: Still image
ja: スティル画像

en: Strip Byte Count
ja: ストリップのデータ量

en: Strip Offsets
ja: 画像データのロケーション

en: Strobe return light detected
ja: ストロボの返光検出しました

en: Strobe return light not detected
ja: ストロボの返光は未検出です

en: Subject Area
ja: 被写体領域

en: Subject Distance
ja: 被写体距離

en: Subject Distance Range
ja: 被写体距離範囲

en: Subject Location
ja: 被写体位置

en: Sunny
ja: 晴天

en: Sunset
ja: 夕焼け

en: Super macro
ja: スーパー マクロ

en: Superfine
ja: スーパー ファイン

en: Surf & snow
ja: サーフ & スノー

en: TIFF/EP Standard ID
ja: TIFF/EP 標準 ID

en: Tag 'UserComment' did not start with a format identifier. This has been fixed.
ja: タグ「UserComment」は形式の識別子で開始していません。これを修正しました。

en: Tag 'UserComment' had invalid format '%s'. Format has been set to 'undefined'.
ja: タグ「UserComment」は不正な形式「%s」です。形式を「undefined」に設定しました。

en: Tag 'UserComment' is not empty but does not start with a format identifier. This has been fixed.
ja: タグ「UserComment」は空ではないものの、形式の識別子で開始していません。これを修正しました。

en: Tamron AF Aspherical 28-200mm f/3.8-5.6
ja: タムロン AF Aspherical 28-200mm f/3.8-5.6

en: Tamron SP AF 300mm f/2.8 LD IF
ja: タムロン SP AF 300mm f/2.8 LD IF

en: Text
ja: テキスト

en: The F number.
ja: F 値です。

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
ja: レンズの実焦点距離でmmで表されます。35mmフィルムカメラの焦点距離に換算した値ではありません。

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
ja: 写真を撮ったときの露出を設定するのに、カメラで使用したプログラムのクラス。

en: The data provided does not follow the specification.
ja: 与えられたデータが規格に合っていません。

en: The date and time of image creation. In this standard (EXIF-2.1) it is the date and time the file was changed.
ja: 画像作成の日付と時刻です。この標準 (EXIF-2.1)では、ファイルが変更された時点の日付と時刻です。

en: The distance to the subject, given in meters.
ja: メートルで表される被写体までの距離です。

en: The kind of light source.
ja: 光源の種類

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
ja: レンズの絞り。単位はAPEX値。

en: The metering mode.
ja: 測光方式

en: The system cannot provide enough memory.
ja: システムに十分なメモリがありません。

en: The tag '%s' contains an invalid number of components (%i, expected %i).
ja: タグ「%s」を含む不正なコンポーネント番号(「%i」は「%i」を期待しました)。

en: The tag '%s' contains data of an invalid format ('%s', expected '%s').
ja: タグ「%s」を含む不正な形式のデータ(「%s」は「%s」を期待しました)。

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
ja: 輝度の値。単位はAPEX値。普通は、-99.99から99.99の範囲で指定されます。

en: This tag indicates the digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
ja: このタグは、画像を撮影した際のデジタルズーム比を示します。もし記録された値の分子が0であれば、デジタルズームを使用していないことを示します。

en: This tag indicates the distance to the subject.
ja: このタグは被写体までの距離を表します。

en: This tag indicates the equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the FocalLength tag.
ja: このタグは、35mmフィルムカメラに相当する焦点距離をmm単位で示します。値が0であれば、焦点距離が不明であることを示します。このタグはFocalLengthタグとは異なります。

en: This tag indicates the white balance mode set when the image was shot.
ja: このタグは、画像を撮影した際に設定されたホワイトバランスモードを示します。

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
ja: このタグは、ストロボライト(フラッシュ)を使って画像を撮影した場合に記録されます。

en: This tag records the name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written as in the example below for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
ja: このタグにはカメラ所有者、写真家、画像作成者の名前が入ります。詳細なフォーマットは指定されていませんが、相互運用を容易にするために、以下のサンプルのように情報を記述することが推奨されます。フィールドが空のままだと、不明として扱われます。

en: Three-chip color area sensor
ja: 三板カラーセンサー

en: Thumbnail Image
ja: サムネイル画像

en: Time
ja: 時間

en: Time Zone
ja: タイムゾーン

en: Time Zone Offset
ja: タイムゾーンのオフセット

en: Tokina AF193-2 19-35mm f/3.5-4.5
ja: トキナ AF193-2 19-35mm f/3.5-4.5

en: Tokina AT-X280AF PRO 28-80mm F2.8 Aspherical
ja: トキナ AT-X280AF PRO 28-80mm F2.8 Aspherical

en: Tone Curve
ja: トーン カーブ

en: Top
ja: 上

en: Top to bottom
ja: 上から下

en: Top-center
ja: 上中央

en: Top-left
ja: 左上

en: Top-right
ja: 右上

en: Transfer Function
ja: 伝達関数

en: Transfer Range
ja: 伝達範囲

en: Trilinear sensor
ja: 三線リニアセンサー

en: Tungsten
ja: 白熱電球

en: Tungsten incandescent light
ja: 白熱電球

en: Tv-priority
ja: TV 優先

en: Two-chip color area sensor
ja: 二板カラーセンサー

en: Uncalibrated
ja: 未校正

en: Uncompressed
ja: 未圧縮

en: Undefined
ja: 未定義

en: Underwater
ja: 水面下

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown %hu
ja: 不明な %hu

en: Unknown AF position
ja: 不明な AF 位置

en: Unknown Exif Version
ja: 不明な EXIF バージョン

en: Unknown FlashPix Version
ja: 不明な FlashPix のバージョン

en: Unknown encoding.
ja: 不明なエンコーディングです。

en: Unknown value %hi
ja: 不明な値 %hi

en: Unknown value %i
ja: 不明な値 %i

en: Unsupported JIS string
ja: サポートしない JIS 文字列

en: Unsupported UNICODE string
ja: サポートしない UNICODE 文字列

en: Upper-left
ja: 左上

en: Upper-right
ja: 右上

en: User 1
ja: ユーザー 1

en: User 2
ja: ユーザー 2

en: User Comment
ja: ユーザーのコメント

en: User def. 1
ja: ユーザー定義 1

en: User def. 2
ja: ユーザー定義 2

en: User def. 3
ja: ユーザー定義 3

en: VGA basic
ja: VGA 基本

en: VGA fine
ja: VGA ファイン

en: VGA normal
ja: VGA 通常

en: Vibration reduction
ja: 手振れ軽減

en: Vivid
ja: ビビッド

en: Voice Memo
ja: 音声メモ

en: White Balance
ja: ホワイトバランス

en: White Balance Bias
ja: ホワイト バランスのバイアス

en: White Balance Fine Adjustment
ja: ホワイト バランス微調整

en: White Balance Mode
ja: ホワイトバランス モード

en: White Balance RB
ja: ホワイト バランス RB

en: White Balance Setting
ja: 白バランス設定

en: White Board
ja: ホワイトボード

en: White Point
ja: 白色点

en: White fluorescent
ja: 白色蛍光灯

en: Wide
ja: ワイド

en: Wide Range
ja: ワイド レンジ

en: Wide1 (230%)
ja: ワイド 1 (230%)

en: Wide2 (400%)
ja: ワイド 2 (400%)

en: Widescreen
ja: ワイド スクリーン

en: With strobe
ja: ストロボあり

en: Without strobe
ja: ストロボなし

en: X-Resolution
ja: X 解像度

en: XML Packet
ja: XML パケット

en: XMP Metadata
ja: XMP メタデータ

en: XP Author
ja: XP の著者

en: XP Comment
ja: XP のコメント

en: XP Keywords
ja: XP のキーワード

en: XP Subject
ja: XP の題名

en: XP Title
ja: XP の題名

en: Y-Resolution
ja: Y 解像度

en: YCbCr Coefficients
ja: 色変換マトリクス係数

en: YCbCr Positioning
ja: YCbCrの色情報のサンプル地点

en: YCbCr Sub-Sampling
ja: YCCの画素構成 (Cの間引き率)

en: Yes
ja: はい

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom Step Count
ja: ズームのステップ カウント

en: [None]
ja: [なし]
