cinder - en to ja translation catalogue (508 entries)

en:  but size is now %d
ja:  しかし、現在のサイズは %d です

en: %(message)s
    Status Code: %(_status)s
    Body: %(_body)s
ja: %(message)s
    状況コード: %(_status)s
    本体: %(_body)s

en: %(name)s has a minimum character requirement of %(min_length)s.
ja: %(name)s の最小文字数要件は %(min_length)s です。

en: %(name)s has more than %(max_length)s characters.
ja: %(name)s が %(max_length)s 文字を超えています。

en: %(op)s: backup %(bck_id)s, volume %(vol_id)s failed. Backup object has unexpected mode. Image or file backups supported, actual mode is %(vol_mode)s.
ja: %(op)s: バックアップ %(bck_id)s、ボリューム %(vol_id)s が失敗しました。バックアップ・オブジェクトが予期しないモードです。イメージまたはファイルのバックアップがサポートされています。実際のモードは %(vol_mode)s です。

en: %s cannot be accessed. Verify that GPFS is active and file system is mounted.
ja: %s にアクセスできません。GPFS がアクティブであること、およびファイル・システムがマウントされていることを確認してください。

en: %s is not a directory.
ja: %s はディレクトリーではありません。

en: %s is not a string or unicode
ja: %s が文字列でもユニコードでもありません

en: %s is not set
ja: %s が設定されていません

en: %s is not set.
ja: %s が設定されていません。

en: %s must be a valid raw or qcow2 image.
ja: %s は有効な raw または qcow2 イメージでなければなりません。

en: %s must be an absolute path.
ja: %s は絶対パスである必要があります。

en: %s not set.
ja: %s が設定されていません。

en: 'active' must be present when writing snap_info.
ja: snap_info の書き込み時には 'active' が存在しなければなりません。

en: 'qemu-img info' parsing failed.
ja: 'qemu-img info' の解析に失敗しました。

en: 'status' must be specified.
ja: 'status' を指定する必要があります。

en: 'volume_id' must be specified
ja: 'volume_id' を指定する必要があります

en: API response: %s
ja: API 応答: %s

en: An error has occurred during backup operation
ja: バックアップ操作中にエラーが発生しました

en: An unknown exception occurred.
ja: 不明な例外が発生しました。

en: At least one valid iSCSI IP address must be set.
ja: 有効な iSCSI IP アドレスを 1 つ以上設定する必要があります。

en: Attempt to transfer %s with invalid auth key.
ja: 無効な認証キーを使用して %s を転送しようとしています。

en: Authentication error
ja: 認証エラー

en: Authorization error
ja: 許可エラー

en: Backend server not NaServer.
ja: バックエンド・サーバーが NaServer ではありません。

en: Backup %(backup_id)s could not be found.
ja: バックアップ %(backup_id)s が見つかりませんでした。

en: Backup RBD operation failed
ja: バックアップ RBD 操作が失敗しました

en: Backup driver reported an error: %(message)s
ja: バックアップドライバーがエラーを報告しました: %(message)s

en: Backup id required
ja: バックアップ ID が必要です

en: Backup is not supported for GlusterFS volumes with snapshots.
ja: スナップショットが含まれる GlusterFS ボリュームのバックアップはサポートされていません。

en: Backup is only supported for raw-formatted GlusterFS volumes.
ja: バックアップは、ロー形式の GlusterFS ボリュームに対してのみサポートされます。

en: Backup should only have one snapshot but instead has %s
ja: バックアップに含まれるスナップショットは 1 つのみでなければなりませんが、%s 個含まれています

en: Backup status must be available
ja: バックアップ状況は「使用可能」でなければなりません

en: Backup status must be available and not %s.
ja: バックアップ状況は %s ではなく「使用可能」でなければなりません。

en: Backup status must be available or error
ja: バックアップ状況は「使用可能」または「エラー」でなければなりません

en: Backup to be restored has invalid size
ja: 復元するバックアップのサイズが無効です

en: Bad key(s) in quota set: %s
ja: 無効なキーが quota set 内にあります: %s

en: Bad or unexpected response from the storage volume backend API: %(data)s
ja: ストレージボリュームバックエンド API からの不正な応答または想定しない応答: %(data)s

en: Bad response from SolidFire API
ja: SolidFire API からの正しくない応答

en: Blank components
ja: 空白コンポーネント

en: CLI Exception output:
     command: %(cmd)s
     stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s
ja: CLI 例外出力:
    コマンド: %(cmd)s
     stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s

en: CPG (%s) doesn't exist on array
ja: CPG (%s) がアレイ上に存在しません

en: Can not translate %s to integer.
ja: %s を整数に変換できません。

en: Cannot create encryption specs. Volume type in use.
ja: 暗号化仕様を作成できません。ボリューム・タイプは使用中です。

en: Cannot create image of disk format: %s. Only vmdk disk format is accepted.
ja: ディスク形式 %s のイメージを作成できません。vmdk ディスク形式のみが受け入れられます。

en: Cannot create volume_type with name %(name)s and specs %(extra_specs)s
ja: 名前 %(name)s および仕様 %(extra_specs)s を使用して volume_type を作成できません

en: Cannot delete encryption specs. Volume type in use.
ja: 暗号化仕様を削除できません。ボリューム・タイプは使用中です。

en: Cannot execute /sbin/mount.sofs
ja: /sbin/mount.sofs を実行できません

en: Cannot mount Scality SOFS, check syslog for errors
ja: Scality SOFS をマウントできません。syslog でエラーについて確認してください

en: Cannot register resource
ja: リソースを登録できません

en: Cannot register resources
ja: リソースを登録できません

en: Cannot update encryption specs. Volume type in use.
ja: 暗号化仕様を更新できません。ボリューム・タイプは使用中です。

en: Caught error: %s
ja: エラー %s をキャッチしました。

en: Change would make usage less than 0 for the following resources: %(unders)s
ja: 変更によって、次のリソースの使用量が 0 未満になります: %(unders)s

en: Connection to glance failed: %(reason)s
ja: Glance との接続に失敗しました: %(reason)s

en: Connection to swift failed: %(reason)s
ja: Swift との接続に失敗しました: %(reason)s

en: Container size smaller than required file size.
ja: コンテナーサイズが必要なファイルサイズを下回っています。

en: Content type not supported.
ja: コンテンツ・タイプはサポートされていません。

en: Converted to %(f1)s, but format is now %(f2)s
ja: %(f1)s に変換されましたが、現在の形式は %(f2)s です

en: Converted to %(vol_format)s, but format is now %(file_format)s
ja: %(vol_format)s に変換されましたが、現在の形式は %(file_format)s です

en: Converted to raw, but format is now %s
ja: ローに変換されましたが、現在の形式は %s です

en: Converted to raw, but format is now %s.
ja: ローに変換されましたが、現在の形式は %s です。

en: Copy volume task failed: convert_to_base_volume: id=%(id)s, status=%(status)s.
ja: ボリュームのコピー・タスクが失敗しました: convert_to_base_volume: id=%(id)s、status=%(status)s。

en: Copying metadata from %(src_type)s %(src_id)s to %(vol_id)s.
ja: %(src_type)s %(src_id)s から %(vol_id)s にメタデータをコピーしています。

en: Could not find GPFS cluster id: %s.
ja: GPFS クラスター ID が見つかりませんでした: %s。

en: Could not find GPFS file system device: %s.
ja: GPFS ファイル・システム・デバイスが見つかりませんでした: %s。

en: Could not find a host for volume %(volume_id)s with type %(type_id)s.
ja: タイプ %(type_id)s を持つボリューム %(volume_id)s のホストが見つかりませんでした。

en: Could not find config at %(path)s
ja: %(path)s で config が見つかりませんでした

en: Could not find iSCSI export  for volume %s
ja: ボリューム %s 用の iSCSI エクスポートが見つかりません

en: Could not find iSCSI export for volume %s
ja: ボリューム %s の iSCSI エクスポートが見つかりませんでした

en: Could not find parameter %(param)s
ja: パラメーター %(param)s が見つかりませんでした

en: Could not load paste app '%(name)s' from %(path)s
ja: paste アプリケーション '%(name)s' を %(path)s からロードできませんでした

en: Create backup aborted, expected backup status %(expected_status)s but got %(actual_status)s.
ja: バックアップの作成が中止しました。予期していたバックアップ状況は %(expected_status)s ですが、%(actual_status)s を受け取りました。

en: Create backup aborted, expected volume status %(expected_status)s but got %(actual_status)s.
ja: バックアップの作成が中止しました。予期していたボリューム状況は %(expected_status)s ですが、%(actual_status)s を受け取りました。

en: Create volume of %s GB
ja: Create volume: %s GBのボリュームを作成します。

en: Creating and activating zone set failed: (Zone set=%(cfg_name)s error=%(err)s).
ja: ゾーン・セットの作成およびアクティブ化に失敗しました: (Zone set=%(cfg_name)s error=%(err)s)。

en: Current host not valid for volume %(id)s with type %(type)s, migration not allowed
ja: 現在のホストは、タイプ %(type)s のボリューム %(id)s に対して無効です。マイグレーションは許可されません

en: Delete backup aborted, the backup service currently configured [%(configured_service)s] is not the backup service that was used to create this backup [%(backup_service)s].
ja: バックアップの削除が中止しました。現在構成されているバックアップサービス [%(configured_service)s] は、このバックアップの作成に使用されたバックアップ・サービス [%(backup_service)s] ではありません。

en: Delete snapshot of volume not supported in state: %s.
ja: 状態 %s でのボリュームのスナップショット削除はサポートされていません。

en: Delete_backup aborted, expected backup status %(expected_status)s but got %(actual_status)s.
ja: バックアップの削除が中止しました。予期していたバックアップ状況は %(expected_status)s ですが、%(actual_status)s を受け取りました。

en: Deleting zones failed: (command=%(cmd)s error=%(err)s).
ja: ゾーンの削除に失敗しました: (command=%(cmd)s error=%(err)s)。

en: Describe-resource is admin only functionality
ja: Describe-resource は管理者専用の機能です

en: Destination has migration_status %(stat)s, expected %(exp)s.
ja: 宛先の migration_status は %(stat)s ですが、予期されたのは %(exp)s です。

en: Destination volume not mid-migration.
ja: 宛先ボリュームはマイグレーション中ではありません

en: Detected more than one volume with name %(vol_name)s
ja: 名前 %(vol_name)s を持つ複数のボリュームが検出されました

en: Disabled reason contains invalid characters or is too long
ja: 「無効理由」に無効な文字が含まれているか、理由が長すぎます

en: Downlevel GPFS Cluster Detected.  GPFS Clone feature not enabled in cluster daemon level %(cur)s - must be at least at level %(min)s.
ja: ダウン・レベル GPFS クラスターが検出されました。クラスター・デーモン・レベル %(cur)s で GPFS 複製フィーチャーが有効になっていません。レベル %(min)s 以上は必要です。

en: Driver must implement initialize_connection
ja: ドライバーは initialize_connection を実装する必要があります

en: Error connecting via ssh: %s
ja: ssh を介した接続中にエラーが発生しました: %s

en: Error encountered during cleanup of a failed attach: %(ex)s
ja: 失敗した接続のクリーンアップ中にエラーが検出されました: %(ex)s

en: Error executing EQL command
ja: EQL コマンドを実行するときにエラーが発生しました

en: Error executing command via ssh: %s
ja: ssh を介したコマンドの実行エラー: %s

en: Error finding %s.
ja: %s の検索中にエラーが発生しました。

en: Error in SolidFire API response: data=%(data)s
ja: SolidFire API 応答にエラーがあります: data=%(data)s

en: Error not a KeyError.
ja: KeyError ではなくエラーです。

en: Error not a TypeError.
ja: TypeError ではなくエラーです。

en: Error while checking transaction status: %s
ja: トランザクション状況の検査中にエラーが発生しました: %s

en: Error while getting data via ssh: (command=%(cmd)s error=%(err)s).
ja: ssh を介してデータを取得中にエラーが発生しました: (command=%(cmd)s error=%(err)s)。

en: Error while running zoning CLI: (command=%(cmd)s error=%(err)s).
ja: ゾーニング CLI の実行中にエラーが発生しました: (command=%(cmd)s error=%(err)s)。

en: Exceeded max scheduling attempts %(max_attempts)d for volume %(volume_id)s
ja: ボリューム %(volume_id)s のスケジュールの最大試行回数 %(max_attempts)d を超過しました

en: Exception in _select_ds_for_volume: %s.
ja: _select_ds_for_volume で例外が発生しました: %s。

en: Expected a uuid but received %(uuid)s.
ja: UUID が必要ですが、%(uuid)s を受け取りました。

en: Expected volume size was %d
ja: 予期されたボリューム・サイズは %d でした

en: Export backup aborted, expected backup status %(expected_status)s but got %(actual_status)s.
ja: バックアップのエクスポートが中止しました。予期していたバックアップ状況は %(expected_status)s ですが、%(actual_status)s を受け取りました。

en: Export record aborted, the backup service currently configured [%(configured_service)s] is not the backup service that was used to create this backup [%(backup_service)s].
ja: レコードのエクスポートが中止しました。現在構成されているバックアップサービス [%(configured_service)s] は、このバックアップの作成に使用されたバックアップサービス [%(backup_service)s] ではありません。

en: Extend volume is only supported for this driver when no snapshots exist.
ja: ボリュームの拡張は、スナップショットが存在しない場合にのみ、このドライバーに対してサポートされます。

en: Extend volume not implemented
ja: ボリュームの拡張が実装されていません

en: FAKE ISCSI: %s
ja: 偽のISCSI: %s

en: Failed to Extend Volume %(volname)s
ja: ボリューム %(volname)s を拡張できませんでした

en: Failed to Login to 3PAR (%(url)s) because %(err)s
ja: 3PAR (%(url)s) へのログインに失敗しました。理由: %(err)s

en: Failed to associate qos_specs: %(specs_id)s with type %(type_id)s.
ja: qos_specs %(specs_id)s をタイプ %(type_id)s に関連付けることができませんでした。

en: Failed to attach iSCSI target for volume %(volume_id)s.
ja: ボリューム %(volume_id)s の iSCSI ターゲットの接続に失敗しました。

en: Failed to backup volume metadata - %s
ja: ボリュームメタデータのバックアップに失敗しました:  %s

en: Failed to backup volume metadata - Metadata backup object 'backup.%s.meta' already exists
ja: ボリューム・メタデータのバックアップに失敗しました - メタデータ・バックアップ・オブジェクト 'backup.%s.meta' は既に存在します

en: Failed to copy image to volume: %(reason)s
ja: イメージをボリュームにコピーできませんでした: %(reason)s

en: Failed to copy metadata to volume: %(reason)s
ja: メタデータをボリュームにコピーできませんでした: %(reason)s

en: Failed to create Volume Group: %(vg_name)s
ja: ボリュームグループを作成できませんでした: %(vg_name)s

en: Failed to create iscsi target for volume %(volume_id)s.
ja: ボリューム %(volume_id)s の iSCSI ターゲットの作成に失敗しました。

en: Failed to create manage existing flow.
ja: 既存の管理フローの作成に失敗しました。

en: Failed to create manage_existing flow.
ja: manage_existing フローの作成に失敗しました。

en: Failed to create metadata for volume: %(reason)s
ja: ボリュームのメタデータの作成に失敗しました: %(reason)s

en: Failed to create qos_specs: %(name)s with specs %(qos_specs)s.
ja: 仕様 %(qos_specs)s を使用して qos_specs %(name)s を作成することができませんでした。

en: Failed to create scheduler manager volume flow
ja: スケジューラー・マネージャー・ボリューム・フローを作成できませんでした

en: Failed to create volume %s
ja: ボリューム %s の作成に失敗しました

en: Failed to disassociate qos specs.
ja: qos 仕様の関連付けを解除できませんでした。

en: Failed to disassociate qos_specs: %(specs_id)s with type %(type_id)s.
ja: qos_specs %(specs_id)s とタイプ %(type_id)s の関連付けを解除できませんでした。

en: Failed to export for volume: %(reason)s
ja: ボリュームのエクスポートに失敗しました: %(reason)s

en: Failed to find fileset for path %(path)s, command output: %(cmdout)s.
ja: パス %(path)s のファイル・セットが見つかりませんでした。コマンド出力: %(cmdout)s。

en: Failed to get LUN target details for the LUN %s
ja: LUN %s の LUN ターゲット詳細の取得に失敗しました

en: Failed to get all associations of qos specs %s
ja: qos 仕様 %s のすべての関連付けは取得できませんでした

en: Failed to get code level (%s).
ja: コードレベル (%s) を取得できませんでした。

en: Failed to get domain because CPG (%s) doesn't exist on array.
ja: CPG (%s) がアレイ上に存在しないため、ドメインを取得できませんでした。

en: Failed to get model update from clone
ja: 複製からのモデル更新の取得に失敗しました

en: Failed to get target IQN for the LUN %s
ja: LUN %s のターゲット IQN の取得に失敗しました

en: Failed to get target portal for the LUN %s
ja: LUN %s のターゲット・ポータルの取得に失敗しました

en: Failed to identify volume backend.
ja: ボリュームバックエンドを識別できませんでした。

en: Failed to manage existing volume %(name)s, because reported size %(size)s was not a floating-point number.
ja: 変更されたサイズ %(size)s が浮動小数点数ではなかったため、既存ボリューム %(name)s の管理に失敗しました。

en: Failed to remove export for volume %(volume)s: %(reason)s
ja: ボリューム %(volume)s のエクスポートを削除できませんでした: %(reason)s

en: Failed to remove iscsi target for volume %(volume_id)s.
ja: ボリューム %(volume_id)s の iSCSI ターゲットの削除に失敗しました。

en: Failed to rename logical volume %(name)s, error message was: %(err_msg)s
ja: 論理ボリューム %(name)s の名前変更に失敗しました。エラーメッセージ: %(err_msg)s

en: Failed to update metadata for volume: %(reason)s
ja: ボリュームのメタデータの更新に失敗しました: %(reason)s

en: Failed to update or delete zoning configuration
ja: ゾーニング構成の更新または削除に失敗しました

en: Failed to update qos_specs: %(specs_id)s with specs %(qos_specs)s.
ja: 仕様 %(qos_specs)s を使用して qos_specs %(specs_id)s を更新することができませんでした。

en: Failed updating volume %(vol_id)s metadata using the provided %(src_type)s %(src_id)s metadata
ja: 指定の %(src_type)s %(src_id)s メタデータを使用してボリューム %(vol_id)s メタデータを更新することができませんでした

en: Failure creating volume %s.
ja: ボリューム %s の作成に失敗しました。

en: Failure in update_volume_key_value_pair:%s
ja: update_volume_key_value_pair で障害が発生しました: %s

en: Fatal error: User not permitted to query NetApp volumes.
ja: 致命的エラー: ユーザーには NetApp ボリュームの照会が許可されていません。

en: Fibre Channel SAN Lookup failure: %(reason)s
ja: ファイバーチャネル SAN ルックアップ障害: %(reason)s

en: Fibre Channel Zone operation failed: %(reason)s
ja: ファイバーチャネルゾーン操作が失敗しました: %(reason)s

en: Fibre Channel connection control failure: %(reason)s
ja: ファイバーチャネル接続制御障害: %(reason)s

en: File %(file_path)s could not be found.
ja: ファイル %(file_path)s が見つかりませんでした。

en: Folder %s does not exist in Nexenta Store appliance
ja: フォルダー %s は Nexenta Store アプライアンスに存在しません

en: GPFS is not running, state: %s.
ja: GPFS が実行されていません。状態: %s。

en: Glance metadata cannot be updated, key %(key)s exists for volume id %(volume_id)s
ja: Glance メタデータを更新できません。ボリューム ID %(volume_id)s に対するキー %(key)s が存在します

en: Glance metadata for volume/snapshot %(id)s cannot be found.
ja: ボリューム/スナップショット %(id)s の Glance メタデータが見つかりません。

en: Gluster config file at %(config)s doesn't exist
ja: Gluster 構成ファイルが %(config)s に存在しません

en: Host %(host)s could not be found.
ja: ホスト %(host)s が見つかりませんでした。

en: Host '%s' could not be found.
ja: ホスト '%s' が見つかりませんでした。

en: Host not found
ja: ホストが見つかりません

en: Host type %s not supported.
ja: ホスト・タイプ %s はサポートされていません。

en: Image %(image_id)s could not be found.
ja: イメージ %(image_id)s が見つかりませんでした。

en: Image %(image_id)s is unacceptable: %(reason)s
ja: イメージ %(image_id)s は受け入れられません: %(reason)s

en: Image location not present.
ja: イメージロケーションが存在しません。

en: ImageBusy error raised while deleting rbd volume. This may have been caused by a connection from a client that has crashed and, if so, may be resolved by retrying the delete after 30 seconds has elapsed.
ja: rbd ボリュームの削除中に ImageBusy エラーが発生しました。これは、異常終了したクライアントからの接続が原因である可能性があります。その場合、30 秒経過後に削除を再試行すると、解決できることがあります。

en: Import record failed, cannot find backup service to perform the import. Request service %(service)s
ja: レコードのインポートに失敗しました。インポートを実行するバックアップサービスが見つかりません。要求サービス %(service)s

en: Incorrect request body format
ja: 要求本体の形式が正しくありません

en: Incorrect request body format.
ja: 要求本体の形式が正しくありません。

en: Invalid 3PAR Domain: %(err)s
ja: 無効な 3PAR ドメイン: %(err)s

en: Invalid Ceph args provided for backup rbd operation
ja: バックアップ rbd 操作に指定された Ceph 引数が無効です

en: Invalid argument
ja: 引数が無効です

en: Invalid argument - whence=%s not supported
ja: 引数が無効です: whence=%s はサポートされていません

en: Invalid attaching mode '%(mode)s' for volume %(volume_id)s.
ja: 接続モード '%(mode)s' はボリューム %(volume_id)s には無効です。

en: Invalid auth key: %(reason)s
ja: 認証キーが無効です: %(reason)s

en: Invalid backend: %s
ja: 不正なバックエンドです: %s

en: Invalid backup: %(reason)s
ja: 無効なバックアップ: %(reason)s

en: Invalid content type %(content_type)s.
ja: 無効なコンテンツタイプ %(content_type)s。

en: Invalid host: %(reason)s
ja: 無効なホスト: %(reason)s

en: Invalid image href %(image_href)s.
ja: 無効なイメージ href %(image_href)s。

en: Invalid imageRef provided.
ja: 無効な imageRef が指定されました。

en: Invalid input
ja: 無効な入力

en: Invalid input received: %(reason)s
ja: 無効な入力を受信しました: %(reason)s

en: Invalid metadata size: %(reason)s
ja: 無効なメタデータサイズ: %(reason)s

en: Invalid metadata: %(reason)s
ja: メタデータが無効です: %(reason)s

en: Invalid qos specs: %(reason)s
ja: qos 仕様が無効です: %(reason)s

en: Invalid request to attach volume to an invalid target
ja: ボリュームを無効なターゲットに接続する要求は無効です

en: Invalid request to attach volume with an invalid mode. Attaching mode should be 'rw' or 'ro'
ja: 無効なモードでボリュームを接続しようとしているため、要求は無効です。接続モードは 'rw' または 'ro' でなければなりません

en: Invalid reservation expiration %(expire)s.
ja: 予約の有効期限 %(expire)s が無効です。

en: Invalid service catalog json.
ja: 無効なサービス・カタログ JSON。

en: Invalid snapshot: %(reason)s
ja: 無効なスナップショット: %(reason)s

en: Invalid status: '%s'
ja: 無効な状況: '%s'

en: Invalid storage pool %s requested.  Retype failed.
ja: 無効なストレージ・プール %s が要求されました。再入力は失敗しました。

en: Invalid storage pool %s specificed.
ja: 無効なストレージ・プール %s が指定されました。

en: Invalid transport type.
ja: 無効なトランスポートタイプ。

en: Invalid update setting: '%s'
ja: 無効な更新設定: '%s'

en: Invalid value '%s' for force.
ja: force の値 '%s' は無効です。

en: Invalid value for 'scheduler_max_attempts', must be >=1
ja: 'scheduler_max_attempts' の値が無効です。1 以上でなければなりません

en: Invalid value: "%s"
ja: 無効な値: "%s"

en: Invalid volume type: %(reason)s
ja: 無効なボリューム種別: %(reason)s

en: Invalid volume: %(reason)s
ja: 無効なボリューム: %(reason)s

en: Invoking web service failed.
ja: Web サービスの呼び出しが失敗しました。

en: Item not found
ja: 項目が見つかりません

en: Key names can only contain alphanumeric characters, underscores, periods, colons and hyphens.
ja: 鍵の名前に含めることができるのは、英数字、アンダースコアー、ピリオド、コロン、およびハイフンのみです。

en: LeftHand cluster not found
ja: LeftHand クラスターが見つかりません

en: Linked clone of source volume not supported in state: %s.
ja: 状態 %s でのソース・ボリュームのリンクされた複製はサポートされていません。

en: Malformed message body: %(reason)s
ja: メッセージ本体の形式に誤りがあります: %(reason)s

en: Malformed nameserver string: %s
ja: 誤った形式のネーム・サーバー・ストリング: %s

en: Malformed request body
ja: 誤った形式の要求本体

en: Malformed request url
ja: 誤った形式の要求 URL

en: Malformed response to command %(cmd)s: %(reason)s
ja: コマンド %(cmd)s への応答の形式が誤っています: %(reason)s

en: Malformed scheduler_hints attribute
ja: scheduler_hints 属性の形式に誤りがあります

en: Malformed zone configuration: (switch=%(switch)s zone_config=%(zone_config)s).
ja: 誤った形式のゾーン構成: (switch=%(switch)s zone_config=%(zone_config)s)。

en: Manage existing volume failed due to invalid backend reference %(existing_ref)s: %(reason)s
ja: 無効なバックエンド参照 %(existing_ref)s のため、既存ボリュームの管理に失敗しました: %(reason)s

en: Manage existing volume failed due to volume type mismatch: %(reason)s
ja: ボリューム種別の不一致のため、既存ボリュームの管理に失敗しました: %(reason)s

en: Manage existing volume not implemented.
ja: 既存ボリュームの管理は実装されていません。

en: Mapping %(id)s prepare failed to complete within theallotted %(to)d seconds timeout. Terminating.
ja: マッピング %(id)s の準備を、割り当てられたタイムアウトの %(to)d 秒以内に完了できませんでした。終了します。

en: Maximum number of snapshots allowed (%(allowed)d) exceeded
ja: スナップショットの許容最大数 (%(allowed)d) を超えました

en: May specify only one of %s
ja: 指定できる %s は 1 つのみです

en: Metadata backup already exists for this volume
ja: このボリュームのメタデータバックアップは既に存在します

en: Metadata backup object '%s' already exists
ja: メタデータのバックアップオブジェクト '%s' は既に存在します

en: Metadata item was not found
ja: メタデータ項目が見つかりませんでした

en: Metadata property key %s greater than 255 characters
ja: メタデータのプロパティーキー %s が 255 文字を超えています

en: Metadata property key %s value greater than 255 characters
ja: メタデータのプロパティーキー %s 値が 255 文字を超えています

en: Metadata property key blank
ja: メタデータ・プロパティー・キーがブランクです

en: Metadata restore failed due to incompatible version
ja: バージョンの非互換のため、メタデータのリストアに失敗しました

en: Missing Fibre Channel SAN configuration param - fc_fabric_names
ja: Fibre Channel の SAN 構成パラメーターの fc_fabric_names が欠落しています

en: Missing request body
ja: 要求本体がありません

en: Missing required element '%s' in request body
ja: 要求本体に必須エレメント '%s' がありません

en: Missing required element quota_class_set in request body.
ja: 要求本体に必須エレメント quota_class_set がありません。

en: Must implement a fallback schedule
ja: 予備の(fallback)スケジューラを実装する必要があります。

en: Must implement find_retype_host
ja: find_retype_host を実装する必要があります

en: Must implement host_passes_filters
ja: host_passes_filters を実装する必要があります。

en: Must implement schedule_create_volume
ja: schedule_create_volume を実装する必要があります。

en: Must pass wwpn or host to lsfabric.
ja: wwpn またはホストを lsfabric に渡す必要があります。

en: Must specify a valid provisioning type %(valid)s, value '%(prov)s' is invalid.
ja: 有効なプロビジョニング・タイプ %(valid)s を指定する必要があります。値 '%(prov)s' は無効です。

en: Must specify an ExtensionManager class
ja: ExtensionManager クラスを指定する必要があります

en: Must specify readonly in request.
ja: 要求内で読み取り専用を指定する必要があります。

en: NFS config file at %(config)s doesn't exist
ja: NFS 構成ファイルが %(config)s に存在しません

en: NFS file %s not discovered.
ja: NFS ファイル %s は検出されていません。

en: NFS file could not be discovered.
ja: NFS ファイルを検出できませんでした。

en: NaElement name cannot be null.
ja: NaElement 名は NULL にできません。

en: Need non-zero volume size
ja: ゼロでないボリュームサイズが必要です

en: NetApp Cinder Driver exception.
ja: NetApp Cinder Driver 例外です。

en: New volume size must be specified as an integer.
ja: 新しいボリューム・サイズを整数で指定する必要があります。

en: New volume type must be specified.
ja: 新規ボリュームタイプを指定する必要があります。

en: New volume type not specified in request_spec.
ja: 新規ボリューム・タイプが要求仕様に指定されていません。

en: No available service named %s
ja: %s という名前の使用可能なサービスはありません

en: No backup with id %s
ja: ID %s のバックアップがありません

en: No big enough free disk
ja: 十分な大きさの空きディスクがありません

en: No element by given name %s.
ja: 指定された名前 %s の要素はありません。

en: No file found with %s as backing file.
ja: バッキング・ファイルとして %s を持つファイルが見つかりません。

en: No free disk
ja: 空きディスクはありません

en: No image_name was specified in request.
ja: 要求に image_name が指定されていませんでした。

en: No interface found on cluster for ip %s
ja: ip %s のクラスター上にインターフェースが見つかりませんでした

en: No mounted Gluster shares found
ja: マウントされた Gluster 共有が見つかりません

en: No mounted NFS shares found
ja: マウントされた NFS 共有が見つかりません

en: No snap found with %s as backing file.
ja: バッキング・ファイルとして %s を持つスナップが見つかりません。

en: No storage path found for export path %s
ja: エクスポート・パス %s 用のストレージ・パスが見つかりません

en: No such QoS spec %(specs_id)s.
ja: そのような QoS 仕様 %(specs_id)s は存在しません。

en: No target id found for volume %(volume_id)s.
ja: ボリューム %(volume_id)s のターゲット ID が見つかりません。

en: No valid host was found. %(reason)s
ja: 有効なホストが見つかりませんでした。%(reason)s

en: No valid hosts for volume %(id)s with type %(type)s
ja: タイプ %(type)s のボリューム %(id)s に対して有効なホストがありません

en: Not a valid value for NaElement.
ja: NaElement に無効な値です。

en: Not able to find a suitable datastore for the volume: %s.
ja: ボリューム %s に適したデータストアが見つかりません。

en: Not an rbd snapshot
ja: rbd スナップショットではありません

en: Not authorized for image %(image_id)s.
ja: イメージ %(image_id)s では許可されません。

en: Not authorized.
ja: 許可されていません。

en: Not stored in rbd
ja: rbd 内に保管されていません

en: Nova returned "error" status while creating snapshot.
ja: スナップショットの作成時に Nova から「エラー」状況が返されました。

en: Object is not a NetApp LUN.
ja: オブジェクトは NetApp LUN ではありません。

en: Only %(value)s %(verb)s request(s) can be made to %(uri)s every %(unit_string)s.
ja: %(uri)s に対して実行できる要求は、%(unit_string)s につき %(value)s %(verb)s 要求に限られます。

en: Operation failed with status=%(status)s. Full dump: %(data)s
ja: 状況=%(status)s で操作が失敗しました。フルダンプ: %(data)s

en: Option gpfs_images_dir is not set correctly.
ja: gpfs_images_dir オプションが正しく設定されていません。

en: Option gpfs_images_share_mode is not set correctly.
ja: gpfs_images_share_mode オプションが正しく設定されていません。

en: Option gpfs_mount_point_base is not set correctly.
ja: gpfs_mount_point_base オプションが正しく設定されていません。

en: Please specify a name for QoS specs.
ja: QoS 仕様の名前を指定してください。

en: Policy doesn't allow %(action)s to be performed.
ja: ポリシーは %(action)s の実行を許可していません。

en: Provided snapshot status %(provided)s not allowed for snapshot with status %(current)s.
ja: 指定されたスナップショット・ステータス %(provided)s は、ステータスが %(current)s となっているスナップショットには許可されません。

en: QoS Specs %(specs_id)s already exists.
ja: QoS 仕様 %(specs_id)s は既に存在します。

en: QoS Specs %(specs_id)s is still associated with entities.
ja: QoS 仕様 %(specs_id)s はまだエンティティーと関連付けられています。

en: QoS spec %(specs_id)s has no spec with key %(specs_key)s.
ja: QoS 仕様 %(specs_id)s には、キー %(specs_key)s を持つ仕様はありません。

en: Qos specs still in use.
ja: Qos 仕様はまだ使用中です。

en: Query by service parameter is deprecated. Please use binary parameter instead.
ja: サービス・パラメーターによる照会は推奨されません。代わりにバイナリー・パラメーターを使用してください。

en: Quota class %(class_name)s could not be found.
ja: 割り当て量クラス %(class_name)s が見つかりませんでした。

en: Quota could not be found
ja: 割り当て量が見つかりませんでした

en: Quota exceeded for resources: %(overs)s
ja: リソースの割り当て量を超過しました: %(overs)s

en: Quota exceeded: code=%(code)s
ja: 割り当て量を超過しました: code=%(code)s

en: Quota for project %(project_id)s could not be found.
ja: プロジェクト %(project_id)s の割り当て量が見つかりませんでした。

en: Quota reservation %(uuid)s could not be found.
ja: 割り当て量の予約 %(uuid)s が見つかりませんでした。

en: Quota usage for project %(project_id)s could not be found.
ja: プロジェクト %(project_id)s の割り当て量使用率が見つかりませんでした。

en: RBD diff op failed - (ret=%(ret)s stderr=%(stderr)s)
ja: RBD diff 操作が失敗しました: (ret=%(ret)s stderr=%(stderr)s)

en: Re-exporting %s volumes
ja: %s 個のボリュームを再エクスポートします。

en: Recovered model server connection!
ja: モデルサーバへの接続を復旧しました。

en: Recovering from a failed execute.  Try number %s
ja: 実行失敗からリカバリーします。%s 回目のトライ。

en: Request body and URI mismatch
ja: 要求本体と URI の不一致

en: Request body contains too many items
ja: 要求本体に含まれる項目が多すぎます

en: Request body contains too many items.
ja: 要求本体に含まれる項目が多すぎます。

en: Request body empty
ja: 要求本体が空です

en: Required configuration not found
ja: 必要な構成が見つかりません

en: Requires an NaServer instance.
ja: NaServer インスタンスが必要です。

en: Resizing image file failed.
ja: イメージファイルのサイズ変更が失敗しました。

en: Resource could not be found.
ja: リソースが見つかりませんでした。

en: Response error - %s.
ja: 応答エラー - %s。

en: Response error code - %s.
ja: 応答エラーコード - %s。

en: Restore backup aborted, expected volume status %(expected_status)s but got %(actual_status)s.
ja: バックアップのリストアが中止しました。予期していたボリューム状況は %(expected_status)s ですが、%(actual_status)s を受け取りました。

en: Restore backup aborted, the backup service currently configured [%(configured_service)s] is not the backup service that was used to create this backup [%(backup_service)s].
ja: バックアップのリストアが中止しました。現在構成されているバックアップサービス [%(configured_service)s] は、このバックアップの作成に使用されたバックアップサービス [%(backup_service)s] ではありません。

en: Restore backup aborted: expected backup status %(expected_status)s but got %(actual_status)s.
ja: バックアップのリストアが中止しました。予期していたバックアップ状況は %(expected_status)s ですが、%(actual_status)s を受け取りました。

en: Result was %s
ja: コマンド実行結果： %s

en: Retype requires migration but is not allowed.
ja: タイプ変更するにはマイグレーションが必要ですが、許可されていません。

en: Running cmd (SSH): %s
ja: コマンド（SSH)を実行: %s

en: Running cmd (subprocess): %s
ja: コマンド実行(subprocess): %s

en: SSH Command failed after '%(total_attempts)r' attempts : '%(command)s'
ja: '%(total_attempts)r' 回の試行後に SSH コマンドが失敗しました: '%(command)s'

en: SSH command injection detected: %(command)s
ja: SSH コマンド注入が検出されました: %(command)s

en: SSH connection failed for %(fabric)s with error: %(err)s
ja: %(fabric)s の SSH 接続がエラー %(err)s で失敗しました

en: Scheduler Host Filter %(filter_name)s could not be found.
ja: スケジューラーホストフィルター %(filter_name)s が見つかりませんでした。

en: Scheduler Host Weigher %(weigher_name)s could not be found.
ja: スケジューラーホスト Weigher %(weigher_name)s が見つかりませんでした。

en: Service %(service_id)s could not be found.
ja: サービス %(service_id)s が見つかりませんでした。

en: Service is unavailable at this time.
ja: 現在サービスは使用できません。

en: Service killed that has no database entry
ja: データベースにエントリの存在しないサービスを終了します。

en: Service not found.
ja: サービスが見つかりません。

en: Sheepdog is not working
ja: Sheepdog が機能していません

en: Sheepdog is not working: %s
ja: Sheepdog が動作していません: %s

en: Size for volume: %s not found, cannot secure delete.
ja: ボリュームのサイズ %s が見つかりません、セキュアな削除ができません。

en: Size is %(image_size)dGB and doesn't fit in a volume of size %(volume_size)dGB.
ja: サイズは %(image_size)d GB で、サイズ %(volume_size)d GB のボリュームに適合しません。

en: Size of specified image %(image_size)sGB is larger than volume size %(volume_size)sGB.
ja: 指定されたイメージのサイズ %(image_size)s GB がボリュームサイズ %(volume_size)s GB を上回っています。

en: Snapshot %(snapshot_id)s could not be found.
ja: スナップショット %(snapshot_id)s が見つかりませんでした。

en: Snapshot %(snapshot_id)s has no metadata with key %(metadata_key)s.
ja: スナップショット %(snapshot_id)s にはキー %(metadata_key)s を持つメタデータはありません。

en: Snapshot of volume not supported in state: %s.
ja: 状態 %s でのボリュームのスナップショットはサポートされていません。

en: Snapshot status %(cur)s not allowed for update_snapshot_status
ja: スナップショット状況 %(cur)s は update_snapshot_status には許可されません

en: Snapshot status must be "available" to clone.
ja: 複製を行うには、スナップショット状況が「使用可能」でなければなりません。

en: Snapshot='%(snap)s' does not exist in base image='%(base)s' - aborting incremental backup
ja: スナップショット '%(snap)s' は基本イメージ '%(base)s' 内に存在しません: 増分バックアップを打ち切ります

en: SolidFire Cinder Driver exception
ja: SolidFire Cinder Driver 例外

en: Source host details not found.
ja: ソース・ホスト詳細が見つかりません

en: Source volume not mid-migration.
ja: ソース・ボリュームはマイグレーション中ではありません

en: Specify a password or private_key
ja: パスワードまたは private_key を指定してください

en: Specify san_password or san_private_key
ja: san_password または san_private_key を指定してください

en: Storage system id not set.
ja: ストレージ・システム ID が設定されていません。

en: System %(id)s found with bad status - %(status)s.
ja: システム %(id)s で正しくない状況 %(status)s が見つかりました。

en: Target volume type is still in use.
ja: ターゲットボリュームタイプはまだ使用中です。

en: Template tree mismatch; adding slave %(slavetag)s to master %(mastertag)s
ja: テンプレート・ツリーの不一致。スレーブ %(slavetag)s をマスター %(mastertag)s に追加しています

en: The GPFS filesystem %(fs)s is not at the required release level.  Current level is %(cur)s, must be at least %(min)s.
ja: GPFS ファイル・システム %(fs)s は必要なリリース・レベルに達していません。現在のレベルは %(cur)s です。%(min)s 以上は必要です。

en: The device in the path %(path)s is unavailable: %(reason)s
ja: パス %(path)s のデバイスは使用不可です: %(reason)s

en: The following elements are required: %s
ja: 次のエレメントが必要です: %s

en: The results are invalid.
ja: 結果が無効です。

en: The service database object disappeared, Recreating it.
ja: サービスデータベースオブジェクトが消滅しました。再作成します。

en: The specified vdisk is mapped to a host.
ja: 指定された vdisk はホストにマップされています。

en: The volume driver requires the iSCSI initiator name in the connector.
ja: ボリューム・ドライバーには、コネクター内の iSCSI イニシエーター名が必要です。

en: There are no valid datastores attached to %s.
ja: %s に接続された有効なデータ・ストアがありません。

en: There is no share which can host %(volume_size)sG
ja: %(volume_size)sG をホストできる共有がありません

en: There is no such action: %s
ja: このようなアクションはありません: %s

en: There's no Gluster config file configured (%s)
ja: Gluster 構成ファイルが構成されていません (%s)

en: There's no NFS config file configured (%s)
ja: NFS 構成ファイルが構成されていません (%s)

en: This request was rate-limited.
ja: この要求は rate-limited でした。

en: Timed out while waiting for Nova update for creation of snapshot %s.
ja: スナップショット %s を作成するために Nova の更新を待機している間にタイムアウトになりました。

en: Timed out while waiting for Nova update for deletion of snapshot %(id)s.
ja: スナップショット %(id)s を削除するために Nova の更新を待機している間にタイムアウトになりました。

en: Transfer %(transfer_id)s could not be found.
ja: 転送 %(transfer_id)s が見つかりませんでした。

en: Transfer %(transfer_id)s: Volume id %(volume_id)s in unexpected state %(status)s, expected awaiting-transfer
ja: 転送 %(transfer_id)s: ボリューム ID %(volume_id)s が予期しない状態%(status)s です。awaiting-transfer が予期されていました

en: Type %(type_id)s is already associated with another qos specs: %(qos_specs_id)s
ja: タイプ %(type_id)s は既に別の qos 仕様 %(qos_specs_id)s に関連付けられています

en: Type cannot be converted into NaElement.
ja: タイプは NaElement に変換できません。

en: Unable to access the backend storage via the path %(path)s.
ja: パス %(path)s を介してバックエンド・ストレージにアクセスできません。

en: Unable to delete snapshot %(id)s, status: %(status)s.
ja: スナップショット %(id)s を削除できません。状況: %(status)s。

en: Unable to fetch connection information from backend.
ja: バックエンドから接続情報を取り出すことができません。

en: Unable to fetch connection information from backend: %(err)s
ja: バックエンドから接続情報を取り出すことができません: %(err)s

en: Unable to find Volume Group: %(vg_name)s
ja: ボリュームグループが見つかりません: %(vg_name)s

en: Unable to locate account %(account_name)s on Solidfire device
ja: Solidfire デバイス上でアカウント %(account_name)s を見つけることができません

en: Unable to terminate volume connection from backend.
ja: バックエンドからのボリューム接続を終了することができません。

en: Unable to terminate volume connection: %(err)s
ja: ボリューム接続を終了することができません: %(err)s

en: Unacceptable parameters.
ja: 受け入れられないパラメーター。

en: Unexpected status code
ja: 予期しない状況コード

en: Unknown Gluster exception
ja: 不明な Gluster 例外

en: Unknown NFS exception
ja: 不明な NFS 例外

en: Unknown or unsupported command %(cmd)s
ja: 不明またはサポートされないコマンド (%(cmd)s) です

en: Unknown quota resources %(unknown)s.
ja: 不明な割り当て量リソース %(unknown)s。

en: Unknown sort direction, must be 'desc' or 'asc'
ja: ソート方向が不明です。'desc' または 'asc' でなければなりません

en: Unrecognized backing format: %s
ja: 認識されないバッキングフォーマット: %s

en: Unrecognized read_deleted value '%s'
ja: 認識されない read_deleted 値 '%s'

en: Unsupported Clustered Data ONTAP version.
ja: サポートされない Clustered Data ONTAP バージョンです。

en: Unsupported Content-Type
ja: サポートされない Content-Type

en: Unsupported backup metadata version (%s)
ja: サポートされないバックアップのメタデータバージョン (%s)

en: Unsupported backup metadata version requested
ja: サポートされないバックアップメタデータバージョンが要求されました

en: Unsupported firmware on switch %s. Make sure switch is running firmware v6.4 or higher
ja: スイッチ %s でサポートされないファームウェアです。スイッチでファームウェア v6.4 以上が実行されていることを確認してください

en: Upload to glance of attached volume is not supported.
ja: 接続されたボリュームの glance へのアップロードはサポートされていません。

en: Use of empty request context is deprecated
ja: Request context を空とすることは非推奨です。

en: User does not have admin privileges
ja: ユーザーに管理者特権がありません

en: VV Set %s does not exist.
ja: VV セット %s は存在しません。

en: Valid consumer of QoS specs are: %s
ja: QoS 仕様の有効なコンシューマー: %s

en: Valid control location are: %s
ja: 有効な制御ロケーション: %s

en: Value "%(value)s" is not valid for configuration option "%(option)s"
ja: 構成オプション "%(option)s" の値 "%(value)s" は無効です。

en: Value required for 'scality_sofs_config'
ja: 'scality_sofs_config' の値が必要です

en: Vol copy job for dest %s failed.
ja: 宛先 %s のボリューム・コピー・ジョブが失敗しました。

en: Volume %(name)s not found on the array. Cannot determine if there are volumes mapped.
ja: ボリューム %(name)s がアレイ上に見つかりません。マップされるボリュームがあるかどうかを判別できません。

en: Volume %(volume_id)s could not be found.
ja: ボリューム %(volume_id)s が見つかりませんでした。

en: Volume %(volume_id)s has no administration metadata with key %(metadata_key)s.
ja: ボリューム %(volume_id)s には、キー %(metadata_key)s を持つ管理メタデータがありません。

en: Volume %(volume_id)s has no metadata with key %(metadata_key)s.
ja: ボリューム %(volume_id)s にはキー %(metadata_key)s を持つメタデータはありません。

en: Volume %(volume_id)s is still attached, detach volume first.
ja: ボリューム %(volume_id)s はまだ接続されています。最初にボリュームを切り離してください。

en: Volume %s could not be created on shares.
ja: 共有上でボリューム %s を作成できませんでした。

en: Volume %s does not exist in Nexenta SA
ja: ボリューム %s は Nexenta SA に存在しません

en: Volume %s does not exist in Nexenta Store appliance
ja: ボリューム %s は Nexenta Store アプライアンスに存在しません

en: Volume %s does not have provider_location specified, skipping.
ja: ボリューム %s で provider_location が指定されていません。スキップします。

en: Volume %s is already part of an active migration.
ja: ボリューム %s は既にアクティブ・マイグレーションの一部になっています。

en: Volume %s: Error trying to extend volume
ja: ボリューム %s: ボリュームの拡張を試行中にエラーが発生しました

en: Volume (%s) already exists on array
ja: ボリューム (%s) はすでにアレイ上に存在します

en: Volume (%s) already exists on array.
ja: ボリューム (%s) は既にアレイ上にあります。

en: Volume Type %(id)s already exists.
ja: ボリューム種別 %(id)s は既に存在します。

en: Volume Type %(volume_type_id)s deletion is not allowed with volumes present with the type.
ja: ボリューム種別 %(volume_type_id)s を持つボリュームでは、そのボリューム種別は削除できません。

en: Volume Type %(volume_type_id)s has no extra specs with key %(extra_specs_key)s.
ja: ボリューム種別 %(volume_type_id)s にはキー %(extra_specs_key)s を持つ追加の仕様はありません。

en: Volume Type id must not be None.
ja: ボリューム・タイプ ID を None に設定することはできません。

en: Volume device file path %s does not exist.
ja: ボリュームデバイスのファイルパス %s が存在しません

en: Volume device not found at %(device)s.
ja: %(device)s でボリュームデバイスが見つかりません。

en: Volume driver %s not initialized.
ja: ボリューム・ドライバー %s が初期化されていません。

en: Volume driver not ready.
ja: ボリュームドライバーが準備できていません。

en: Volume driver reported an error: %(message)s
ja: ボリュームドライバーがエラーを報告しました: %(message)s

en: Volume metadata backup requested but this driver does not yet support this feature.
ja: ボリューム・メタデータ・バックアップが要求されましたが、このドライバーではまだこの機能はサポートされていません。

en: Volume migration failed: %(reason)s
ja: ボリュームマイグレーションが失敗しました: %(reason)s

en: Volume must be available
ja: ボリュームは使用可能である必要があります

en: Volume must be in the same availability zone as the snapshot
ja: ボリュームはスナップショットと同じ可用性ゾーンになければなりません

en: Volume must be in the same availability zone as the source volume
ja: ボリュームはソースボリュームと同じ可用性ゾーンになければなりません

en: Volume must not have snapshots.
ja: ボリュームにスナップショットがあってはなりません。

en: Volume not found for instance %(instance_id)s.
ja: インスタンス %(instance_id)s のボリュームが見つかりませんでした。

en: Volume size %(volume_size)sGB cannot be smaller than the image minDisk size %(min_disk)sGB.
ja: ボリューム・サイズ %(volume_size)s GB をイメージの minDisk サイズ %(min_disk)s GB より小さくすることはできません。

en: Volume status is in-use.
ja: ボリューム状況は「使用中」です。

en: Volume status must be "available" or "in-use" for snapshot. (is %s)
ja: スナップショットに関しては、ボリューム状況が「使用可能」または「使用中」でなければなりません (現在は %s です)

en: Volume status must be "available" or "in-use".
ja: ボリューム状況は「使用可能」または「使用中」でなければなりません。

en: Volume status must be 'available'.
ja: ボリューム状況は「使用可能」でなければなりません。

en: Volume to be restored to must be available
ja: 復元するボリュームは「使用可能」でなければなりません

en: Volume type %(volume_type_id)s could not be found.
ja: ボリューム種別 %(volume_type_id)s が見つかりませんでした。

en: Volume type encryption for type %(type_id)s already exists.
ja: タイプ %(type_id)s のボリューム種別暗号化は既に存在します。

en: Volume type encryption for type %(type_id)s does not exist.
ja: タイプ %(type_id)s に対するボリューム種別暗号化は存在しません。

en: Volume type with name %(volume_type_name)s could not be found.
ja: 名前 %(volume_type_name)s を持つボリューム種別が見つかりませんでした。

en: You must implement __call__
ja: __call__ を実装しなければなりません

en: Zoning Policy: %s, not recognized
ja: ゾーニングポリシー %s は認識されていません

en: add_vdisk_copy started without a vdisk copy in the expected pool.
ja: 期待されたプール内の vdisk コピーなしで add_vdisk_copy が開始されました。

en: backend %s
ja: バックエンドは %s です。

en: backup: %(vol_id)s failed to create device hardlink from %(vpath)s to %(bpath)s.
    stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s
ja: バックアップ: %(vol_id)s での %(vpath)s から %(bpath)s へのデバイス・ハードリンクの作成に失敗しました。
     stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s

en: backup: %(vol_id)s failed to obtain backup success notification from server.
    stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s
ja: バックアップ: %(vol_id)s サーバーからバックアップ成功通知を取得できませんでした。
     stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s

en: backup: %(vol_id)s failed to run dsmc due to invalid arguments on %(bpath)s.
    stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s
ja: バックアップ: %(vol_id)s で、%(bpath)s 上の無効な引数のため、dsmc の実行に失敗しました。
     stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s

en: backup: %(vol_id)s failed to run dsmc on %(bpath)s.
    stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s
ja: バックアップ: %(vol_id)s  %(bpath)s で dsmc を実行できませんでした。
     stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s

en: backup: %(vol_id)s failed. %(path)s is not a file.
ja: バックアップ: %(vol_id)s に障害が発生しました。%(path)s はファイルではありません。

en: backup: %(vol_id)s failed. %(path)s is unexpected file type. Block or regular files supported, actual file mode is %(vol_mode)s.
ja: バックアップ: %(vol_id)s に障害が発生しました。%(path)s は予期されていないファイル・タイプです。ブロック化または通常のファイルがサポートされています。実際のファイル・モードは %(vol_mode)s です。

en: backup: %(vol_id)s failed. Cannot obtain real path to volume at %(path)s.
ja: バックアップ: %(vol_id)s に障害が発生しました。ボリュームへの実際のパス %(path)s を取得できません。

en: being attached by different mode
ja: 別のモードで接続しています

en: cannot understand JSON
ja: JSON を解釈できません

en: cannot understand XML
ja: XML を解釈できません

en: clone depth exceeds limit of %s
ja: 複製の深さが限度 %s を超えています

en: control_location must be defined
ja: control_location を定義する必要があります

en: create_cloned_volume: Source and destination size differ.
ja: create_cloned_volume: ソースと宛先のサイズが異なっています。

en: create_host: No initiators or wwpns supplied.
ja: create_host: イニシエーターも wwpn も指定されていません。

en: create_snapshot: get source volume failed.
ja: create_snapshot: ソース・ボリュームの取得に失敗しました。

en: create_volume_from_snapshot: Snapshot %(name)s does not exist.
ja: create_volume_from_snapshot: スナップショット %(name)s は存在しません。

en: create_volume_from_snapshot: Source and destination size differ.
ja: create_volume_from_snapshot: ソースと宛先のサイズが異なっています。

en: delete: %(vol_id)s failed to run dsmc due to invalid arguments with stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s
ja: 削除: %(vol_id)s で、以下の無効な引数のため、dsmc の実行に失敗しました。 stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s

en: delete: %(vol_id)s failed to run dsmc with stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s
ja: 削除: %(vol_id)s dsmc を実行できませんでした。stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s

en: deleting snapshot %(snapshot_name)s that has dependent volumes
ja: 従属ボリュームを持つスナップショット %(snapshot_name)s の削除中

en: deleting volume %(volume_name)s that has snapshot
ja: スナップショットを含むボリューム %(volume_name)s の削除中

en: do_setup: No configured nodes.
ja: do_setup: 構成されたノードがありません。

en: element is not a child
ja: エレメントは子ではありません

en: error writing object to swift, MD5 of object in swift %(etag)s is not the same as MD5 of object sent to swift %(md5)s
ja: Swift へのオブジェクトの書き込み中にエラーが発生しました。Swift 内のオブジェクトの MD5 %(etag)s が Swift に送信されたオブジェクトの MD5 %(md5)s と同じではありません

en: failed to create new_volume on destination host
ja: 宛先ホスト上に new_volume を作成できませんでした

en: file already exists at %s
ja: ファイルは %s に既に存在します

en: fileno() not supported by RBD()
ja: fileno() は RBD() でサポートされていません

en: flush() not supported in this version of librbd
ja: このバージョンの librbd では flush() はサポートされていません

en: fmt=%(fmt)s backed by: %(backing_file)s
ja: fmt=%(fmt)s の基盤: %(backing_file)s

en: fmt=%(fmt)s backed by:%(backing_file)s
ja: fmt=%(fmt)s の基盤: %(backing_file)s

en: gpfs_images_share_mode is set to copy_on_write, but %(vol)s and %(img)s belong to different file systems.
ja: gpfs_images_share_mode は copy_on_write に設定されていますが、%(vol)s と %(img)s は異なるファイル・システムに属しています。

en: gpfs_images_share_mode is set to copy_on_write, but %(vol)s and %(img)s belong to different filesets.
ja: gpfs_images_share_mode は copy_on_write に設定されていますが、%(vol)s と %(img)s は異なるファイル・セットに属しています。

en: id cannot be None
ja: ID を None にすることはできません

en: image %s not found
ja: イメージ %s が見つかりません

en: invalid user '%s'
ja: ユーザー '%s' は無効です

en: key manager error: %(reason)s
ja: 鍵マネージャーのエラー: %(reason)s

en: keymgr.fixed_key not defined
ja: keymgr.fixed_key が定義されていません

en: limit param must be an integer
ja: limit パラメーターは整数でなければなりません

en: limit param must be positive
ja: limit パラメーターは正でなければなりません

en: marker [%s] not found
ja: マーカー [%s] が見つかりません

en: migration_policy must be 'on-demand' or 'never', passed: %s
ja: migration_policy は 'on-demand' または 'never' でなければなりません。%s が渡されました

en: mkfs failed on volume %(vol)s, error message was: %(err)s.
ja: ボリューム %(vol)s 上で mkfs が失敗しました。エラー・メッセージ: %(err)s。

en: model server went away
ja: モデルサーバが消滅しました。

en: mount.glusterfs is not installed
ja: mount.glusterfs がインストールされていません

en: name cannot be None
ja: 名前を None に設定することはできません

en: progress must be an integer percentage
ja: 進行状況は整数のパーセンテージでなければなりません

en: provider must be defined
ja: プロバイダーを定義する必要があります

en: qemu-img is not installed and image is of type %s.  Only RAW images can be used if qemu-img is not installed.
ja: qemu-img がインストールされていません。また、イメージのタイプは %s です。qemu-img がインストールされていない場合は、RAW イメージのみが使用可能です。

en: qemu-img is not installed and the disk format is not specified.  Only RAW images can be used if qemu-img is not installed.
ja: qemu-img がインストールされておらず、ディスク形式が指定されていません。qemu-img がインストールされていない場合は、RAW イメージのみが使用可能です。

en: rados and rbd python libraries not found
ja: rados python ライブラリーおよび rbd python ライブラリーが見つかりません

en: read_deleted can only be one of 'no', 'yes' or 'only', not %r
ja: read_deleted には 'no', 'yes', 'only' のいずれかのみを指定できます。%r は指定できません

en: restore: %(vol_id)s failed to run dsmc due to invalid arguments on %(bpath)s.
    stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s
ja: 復元: %(vol_id)s で、%(bpath)s 上の無効な引数のため、dsmc の実行に失敗しました。
     stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s

en: restore: %(vol_id)s failed to run dsmc on %(bpath)s.
    stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s
ja: 復元: %(vol_id)s %(bpath)s で dsmc を実行できませんでした。
     stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s

en: restore: %(vol_id)s failed.
    stdout: %(out)s
     stderr: %(err)s.
ja: 復元: %(vol_id)s 失敗しました。
     stdout: %(out)s
    stderr: %(err)s.

en: root element selecting a list
ja: ルート・エレメントのリスト選択

en: san_ip must be set
ja: san_ip を設定する必要があります

en: serve() can only be called once
ja: serve() は一度しか呼び出せません

en: snapshot does not exist
ja: スナップショットが存在しません

en: snapshot id:%s not found
ja: スナップショット ID %s が見つかりません

en: source vol id:%s not found
ja: ソースボリューム ID %s が見つかりません

en: status must be available
ja: 状況は「使用可能」でなければなりません

en: subclasses must implement construct()!
ja: サブクラスは construct() を実装する必要があります。

en: terminate_connection: Failed to get host name from connector.
ja: terminate_connection: コネクターからホスト名を取得できませんでした。

en: timeout creating new_volume on destination host
ja: 宛先ホスト上に new_volume を作成しているときにタイムアウトになりました

en: too many body keys
ja: 本体キーが多すぎます

en: unrecognized argument %s
ja: 認識されない引数 %s

en: unsupported compression algorithm: %s
ja: サポートされない圧縮アルゴリズム: %s

en: valid iqn needed for show_target
ja: show_target に必要とされる有効な iqn

en: volume %s: deleted successfully
ja: ボリューム %s の削除に成功しました。

en: volume %s: deleting
ja: ボリューム %s を削除します。

en: volume %s: removing export
ja: ボリューム %s のエクスポートを解除します。

en: volume %s: skipping export
ja: ボリューム %s のエキスポートをスキップします。

en: volume does not exist
ja: ボリュームが存在しません

en: volume is not local to this node
ja: ボリュームは、このノードに対してローカルではありません

en: volume size %(volume_size)d is too small to restore backup of size %(size)d.
ja: ボリュームサイズ %(volume_size)d は、サイズ %(size)d のバックアップを復元するには小さすぎます

en: volume size %d is invalid.
ja: ボリュームサイズ %d は無効です。
