app-install-data-ubuntu - en to ja translation catalogue (2792 entries)

en:  A media-rich model, simulation construction kit and authoring tool
ja:  メディアに関して充実したモデルや、シミュレーション構築キットとオーサリングツールを提供します

en:  A soccer manager game
ja:  サッカー監督ゲーム

en:  DLNA/UPnP device and service analyzer,control-point and test-tool
ja:  DLNA/UPnP デバイスおよびサービス分析、制御点、およびテストツール

en:  Finite Element Analysis Program
ja:  有限要素解析プログラム

en:  Programming system and content development tool
ja:  プログラミング・システムおよびコンテンツ開発ツール

en: "Computes the melting temperature for a nucleic acid duplex."
ja: "核酸二本鎖の溶解温度を計算します"

en: "Puzzle game inspired on Einstein's puzzle"
ja: アインシュタインのパズルから着想を得たパズルゲーム

en: "The GTK Unified Messaging Client"
ja: "GTK 統合メッセージ・クライアント"

en: (La)TeX development environment
ja: (La)TeX 開発環境

en: 2-pane Gtk+2 file manager
ja: Gtk+2 を利用した2ペインファイルマネージャー

en: 2.4 GHz spectrum analysis using the Wi-Spy hardware device
ja: Wi-Spy ハードウェア・デバイスを使った 2.4 GHz スペクトル分析

en: 20.000 Light Years Into Space
ja: 宇宙へ2万光年

en: 2D game inspired in Bubble Bobble, Snow Bros and Tumble Pop
ja: バブルボブル、スノーブラザーズ、タンブルポップから発想を得た 2D ゲーム

en: 2D overhead shooter in Zero G
ja: ゼロGでの 2D オーバーヘッドシューター

en: 2D platform game with a slight rotational twist
ja: ちょっとしたねじれがある2Dゲーム

en: 2D puzzle game featuring a fuzzy little cat
ja: ふわふわな子猫が主役の 2D パズルゲーム

en: 2D racing game
ja: 2D レースゲーム

en: 2D space shooting game with gravity
ja: 重力のある 2D 宇宙シューティングゲーム

en: 2D/3D MRI Image Viewer
ja: 2D/3D MRI イメージビューワー

en: 2ch client for KDE
ja: KDE 向けの 2ch クライアント

en: 3-D finite element mesh generator
ja: 3D 有限要素メッシュ生成器

en: 30 useful plugins for pidgin
ja: Pidgin 向けのお役立ちプラグイン 30

en: 36 puzzle games for all the family
ja: 家族みんなでできる36のパズルゲーム

en: 3D Acceleration
ja: 3D アクセラレーション

en: 3D Chess
ja: 3D チェス

en: 3D FITS data viewer for spectro-imaging
ja: 分光イメージング用の3D FITSデータビューアー

en: 3D Rubik's cube game
ja: 三次元ルービックキューブゲーム

en: 3D Structure Segmentation
ja: 3D 構造分割

en: 3D adventure and roleplaying game
ja: 3D アドベンチャー RPG

en: 3D chess for X11
ja: X11 用 3D チェス

en: 3D model viewer
ja: 3D モデルビューアー

en: 3D modeling, animation, rendering and post-production
ja: 3Dモデリング、アニメーション、レンダリング、ポストプロダクションのツール

en: 3D racing cars simulator game
ja: 3D レーシングカーシミュレーションゲーム

en: 3D rally racing car game
ja: 3D ラリーレースゲーム

en: 3D tabletennis game
ja: 3D卓球ゲーム

en: 3D video player
ja: 3D ビデオプレイヤー

en: 3d light cycle game
ja: 3D ライトサイクルゲーム

en: 7zip
ja: 7-Zip

en: 7zip compression/uncompression tool
ja: 7-Zip 圧縮/解凍ツール

en: A 2D MMORPG client
ja: 2D MMORPG クライアント

en: A 2D game where funny characters launch funny weapons
ja: 可愛い武器を使う可愛いキャラクターの2Dゲーム

en: A 2D graphical RPG
ja: 2D グラフィカル RPG

en: A 2D platform game with style similar to classic sidescroller games
ja: 古典的な横スクロールゲームによく似たスタイルの 2D ゲーム

en: A 3-D game based on Rubik's Cube
ja: Rubik's Cube を元にした 3-D ゲーム

en: A 3D arcade game with a ball
ja: ボールを使った 3D アーケードゲーム

en: A 3D mini golf game
ja: 3D ミニゴルフゲーム

en: A 3D platform game
ja: 3D アクションゲーム

en: A BitTorrent program for KDE
ja: KDE のための BitTorrent プログラム

en: A Cleaning tool for GConf
ja: GConf 用のクリーニングツール

en: A Client for the MPD daemon
ja: MPD デーモンのクライアント

en: A Computer Algebra System
ja: コンピューター代数システム

en: A Conway's Game of Life simulator
ja: コンウェイのライフゲーム

en: A DVD encoder
ja: DVD エンコーダ

en: A Dict client for GNUstep
ja: GNUstep 向けの辞書クライアント

en: A File And Directory Comparison And Merge Tool
ja: ファイルとディレクトリの比較・マージツール

en: A GNOME interface for managing your comic book collection
ja: 漫画本コレクションを管理するためのGNOMEインターフェース

en: A GTK+ Jabber client
ja: GTK+ Jabber クライアント

en: A GTK+ utility to awake turned off machine using the Wake On LAN feature.
ja: Wake On LAN 機能を利用して、電源の切れているマシンを起動するための GTK+ ユーティリティ。

en: A GTK+2 only archive manager
ja: GTK+2専用の書庫マネージャー

en: A GUI Client for Subversion
ja: Subversion 用 GUI クライアント

en: A GUI for bluetooth transfers
ja: Bluetooth 転送用のGUI

en: A GUI for configuration of HDHomeRun devices
ja: HDHomeRun デバイスの設定 GUI

en: A GUI for mp3gain, vorbisgain and aacgain
ja: MP3Gain、VorbisGain、AACGain の GUI フロントエンド

en: A GUI to aid the scan-to-PDF process
ja: スキャン画像を PDF に変換するプロセスを補助する GUI

en: A Geography Learning Program
ja: 地理学学習プログラム

en: A Gmail notifier applet for KDE
ja: KDE 向けの Gmail 通知アプレット

en: A GnuPG frontend
ja: GnuPG のフロントエンド

en: A KDE Blogging Client
ja: KDE ブログクライアント

en: A KDE Directory Synchronization Application
ja: KDE ディレクトリ同期アプリケーション

en: A KDE News Feed Reader
ja: KDE ニュースフィードリーダー

en: A Mendeleiev table of the chemical elements
ja: メンデレーエフの元素周期表

en: A Missile Command clone
ja: ミサイルコマンドのクローンゲーム

en: A Pairs theme editor
ja: Pairs のテーマを編集します

en: A SIP softphone
ja: SIP ソフトフォン

en: A Scientific Calculator
ja: 科学系の計算機

en: A Simple Metronome
ja: シンプルなメトロノーム

en: A Subversion client for KDE
ja: KDE 向けの Subversion クライアント

en: A Super Mario inspired penguin platform game
ja: スーパーマリオにインスパイアされた、ペンギンが主役のアクションゲーム

en: A Tray-Icon for DesktopNova
ja: DesktopNova 用のトレイアイコン

en: A Wordpress blog client
ja: Wordpress ブログ・クライアント

en: A Workbench for Subversion
ja: Subversion 用のワークベンチ

en: A classical game of words
ja: 昔ながらの単語ゲーム

en: A client for the eD2k network
ja: eD2k ネットワーク用 クライアント

en: A clone of Robbo
ja: Robboクローン

en: A clone of Transport Tycoon Deluxe
ja: トランスポートタイクーン DX のクローン

en: A clone of the 'Nebulus' game on old 8 and 16 bit machines.
ja: 8bit機や16bit機のゲームである、キョロちゃんランドのクローン

en: A clone of the classic arcade game "Asteroids"
ja: 古典アーケードゲーム「アステロイド」のクローン

en: A clone of the dsj game
ja: dsj ゲームのクローン

en: A collection manager
ja: コレクションマネージャー

en: A collection of widgets
ja: ウィジェットのコレクション

en: A colorful solitaire Mah Jongg game
ja: カラフルな上海マージャン牌ゲーム

en: A cross-platform GUI for the Nmap Security Scanner.
ja: Nmap セキュリティ・スキャナのクロスプラットフォームな GUI

en: A cross-platform tool for optimizing PNG and JPG files.
ja: クロスプラットフォームなPNG・JPGファイルの最適化ツール

en: A currency converter and calculator
ja: 通貨変換・計算プログラム

en: A cut & paste history utility
ja: カット＆ペースト履歴ユーティリティ

en: A desktop applet system for GNOME
ja: GNOME 向けデスクトップアプレットシステムです

en: A digital DJ interface
ja: デジタルDJインターフェース

en: A digital television (DVB) viewer for GNOME
ja: GNOME 用デジタルテレビ (DVB) ビューアー

en: A drawing program for children.
ja: 子供向けお絵描きプログラム

en: A drop-down terminal emulator based on KDE Konsole technology.
ja: KDE Konsole をベースにしたドロップダウン型の端末エミュレーター

en: A fancy interface to the python interpreter!
ja: Pythonインタープリターのファンシーなインターフェース

en: A fantasy turn-based strategy game
ja: ターン形式のファンタジー戦略ゲーム

en: A fast GTK+ Image Viewer
ja: 高速な GTK+ の画像ビューアー

en: A fast and lightweight IDE using GTK2
ja: GTK2 で実装された高速で軽量な IDE

en: A fast and lightweight IDE using wxPython
ja: wxPython を利用した軽量で高速な統合開発環境

en: A fast and secure web browser
ja: 高速で安全なウェブブラウザ

en: A fast-paced 3D first-person shooter, similar to id Software Inc.'s Quake III Arena
ja: id Software Inc. の Quake III Arena に似た展開が速い3D一人称シューティングゲーム

en: A flashcard and vocabulary learning program
ja: フラッシュカードと語彙学習プログラム

en: A flight simulator
ja: フライトシミュレーター

en: A font manager
ja: フォントマネージャー

en: A free and romantic music player
ja: フリーでロマンティックな音楽プレイヤー

en: A free mind mapping tool
ja: フリーなマインドマッピングツール

en: A free next-generation cross-platform music score editor!
ja: フリーの次世代クロスプラットフォーム楽譜エディター

en: A free tool to structure and organise your information with mind mapping
ja: マインドマッピングで情報を構成し、まとめるための無料のツール

en: A frontend for all content on a mythtv-backend
ja: MythTV バックエンド上の全てのコレクション用フロントエンド

en: A frontend for espeak
ja: eSpeak のフロントエンド

en: A game hacking tool. A GUI front-end for scanmem.
ja: ゲームのハッキングツール。scanmem の GUI フロントエンド。

en: A game of action and puzzle-solving
ja: アクションとパズル解きゲーム

en: A game to enhance your memory
ja: 記憶強化ゲーム

en: A generic board game application.
ja: 一般的なボードゲームのアプリケーション

en: A gnome frontend for the mpd daemon
ja: mpd デーモンの gnome フロントエンド

en: A graphical FTP client
ja: グラフィカルな FTP クライアント

en: A graphical chessboard program
ja: グラフィカルなチェスプログラム

en: A graphical client for pommed
ja: pommed のグラフィカルなクライアント

en: A graphical diff program
ja: グラフィカルな diff プログラム

en: A graphical frontend for the par2 utility
ja: par2 ユーティリティ用のグラフィカル・フロントエンド

en: A graphical frontend to CVS and Subversion.
ja: CVS や Subversion のためのグラフィカルなフロントエンド

en: A graphical interface for easily configuring Synergy
ja: Synergyを簡単に設定するためのグラフィカルインターフェース

en: A graphical shutdown utility
ja: グラフィカルなシャットダウンユーティリティ

en: A graphical tool to find and remove orphaned libraries
ja: 孤立したライブラリの検索および削除を行うグラフィカルなツール

en: A graphical tool to manage your Screenlets.
ja: Screenlets を管理するためのグラフィカルなツール

en: A graphical toolkit for database administration and development
ja: データベース管理および開発のためのグラフィカルなツールキット

en: A graphical user interface for SSH and SCP
ja: SSHとSCPのグラフィカルユーザーインターフェース

en: A graphical user interface for handling and issuing X.509 compliant Certificates
ja: X.509 互換証明書を取扱ったり発行するためのグラフィカルユーザーインターフェース

en: A graphical user interface for the Argyll CMS display calibration utilities
ja: Argyll CMSディスプレイキャリブレーションユーティリティ用のグラフィカルユーザーインターフェース

en: A great MPlayer front-end
ja: MPlayerの素晴らしいフロントエンド

en: A guess-the-number game, aka Bulls and Cows
ja: 数字推測ゲーム、Bulls and Cows

en: A hamburger-smashing video game
ja: ハンバーガー潰しのビデオゲーム

en: A hex editor for huge files and devices
ja: 巨大ファイルやデバイスのための16進数エディタ

en: A high quality, fast scrolling first-person perspective 3D action game
ja: 高品質で高速スクロールの一人称観点 3D アクションゲーム

en: A jigsaw puzzle
ja: ジグソーパズル

en: A jumping game
ja: ジャンプゲーム

en: A karaoke game
ja: カラオケゲーム

en: A kart racing game
ja: カートレースゲーム

en: A lightweight DVD slideshow maker using GTK+2
ja: Gtk+2 を利用した軽量の DVD スライドショー作成ソフト

en: A lightweight file manager for X Window
ja: X Window 向けの軽量なファイルマネージャー

en: A lightweight personal finance manager
ja: 軽量なパーソナル財務マネージャー

en: A low-latency, high quality voice chat program for gaming
ja: ゲーム向けの低遅延で高音質なボイスチャットプログラム

en: A map editor for Battle for Wesnoth maps
ja: Battle for Wesnoth のマップのためのマップエディタ

en: A memory enhancement game
ja: 記憶力増強ゲーム

en: A message of the day browser for X
ja: Xで閲覧できる今日の一言です

en: A milkdrop based music visualizer visualizing JackAudio streams on a Qt4 GUI
ja: Qt4 GUIを用い、JACKサウンドサーバーのオーディオストリームをmilkdropをベースとしてビジュアル化するソフトウェア

en: A monitor for an Icecream compilation network
ja: Icecream分散コンパイルネットワークモニタ

en: A multi-platform Atari 2600 emulator
ja: マルチプラットフォームの Atari 2600 エミュレータ

en: A multi-purpose board game GUI for Go, Amazons and Reversi
ja: 碁、アマゾン、リバーシ用の多目的ボードゲーム GUI

en: A musical instrument
ja: 楽器

en: A networked 3D first person shooter game with high-quality graphic effects
ja: 高品質なグラフィック効果があるオンライン 3D 一人称視点シューティングゲーム(FPS)

en: A networked, fast-paced 3D first-person shooter
ja: オンラインのペースが速い3D一人称シューティングゲーム

en: A news feed reader for touch tablets
ja: touchタブレット向けのニュースフィードリーダー

en: A pacman-like game
ja: パックマンに似たゲーム

en: A physics based arcade game
ja: 物理ベースのアーケードゲーム

en: A port of FlashBack game engine
ja: フラッシュバック・ゲーム・エンジンを移植したもの

en: A professional CAD System
ja: プロフェッショナル CAD システム

en: A program to work with scanner. Can be used as a scanning, copier, OCR, fax tools.
ja: スキャナーと連動するプログラムです。スキャン、コピー、OCR、FAX ツールとして利用できます。

en: A puzzle-block falling game.
ja: 落ちものパズルゲーム

en: A python text editor.
ja: Pythonテキストエディター

en: A rather destructive action game.
ja: ちょっと破壊的なアクションゲーム

en: A real time strategy game.
ja: リアルタイム戦略ゲーム

en: A real-time city management simulator
ja: リアルタイム都市管理シミュレーター

en: A real-time strategy game of ancient warfare
ja: 古代の戦争のリアルタイム戦略ゲーム

en: A really simple but powerful audio player in Python/PyGTK, using Gstreamer.
ja: Gstreamer を使った、Python/PyGTK で作られたシンプルだが強力な音楽プレイヤー

en: A reverse polish notation calculator
ja: 逆ポーランド記法計算器

en: A roguelike dungeon exploration game based on the books of J.R.R.Tolkien
ja: トールキンの作品を題材にしたローグライクなダンジョン探索ゲーム

en: A science-fiction adventure game set in a bleak post-apocalyptic vision of the future
ja: 黙示録の日以降の世界を描いた SF アドベンチャーゲームです。

en: A serial terminal optimized for logging and file capture
ja: ログおよびファイルのキャプチャーに最適化されたシリアル端末

en: A side-scrolling shoot-em-up action game
ja: 横スクロール打ち合い・アクションゲーム

en: A simple Jack recorder
ja: シンプルな JACK 録音ツール

en: A simple MTP Client for MP3 Players
ja: シンプルなMP3再生用MTP クライアント

en: A simple OBEX file transfer applet
ja: OBEXファイルを転送するシンプルなアプレット

en: A simple audio player
ja: シンプルな音楽プレイヤー

en: A simple ball dodging game
ja: ボールをよけるシンプルなゲーム

en: A simple calculator for chemistry
ja: 化学用簡易電卓

en: A simple clone of the classic arcade game
ja: 古典アーケードゲームのシンプルなクローン

en: A simple file browser/manager
ja: シンプルなファイルブラウザ、ファイルマネージャー

en: A simple frontend to easily connect to remote filesystems
ja: リモートファイルシステムに簡単に接続するためのシンプルなフロントエンド

en: A simple image viewer
ja: シンプルな画像ビューアー

en: A simple interactive program for playing with simulations of planetary systems
ja: 惑星系シミュレーションで遊ぶための簡単な対話プログラム

en: A simple math game for kids
ja: 子供向けのシンプルな数学ゲーム

en: A simple media player for GNOME
ja: GNOME 用のシンプルなメディアプレイヤーです

en: A simple music quiz game for GNU/Linux
ja: GNU/Linux 向けのシンプルな音楽クイズゲーム

en: A simple program to manage UPnP IGD compliant routers
ja: UPnP IGD 互換ルーターを管理する単純なプログラム

en: A simple video application
ja: 単純なビデオアプリケーション

en: A simple video player that gets sync from jack transport.
ja: JACKサウンドサーバーのトランスポート機能に同期するシンプルな動画プレイヤー

en: A simpler figure block game
ja: シンプルな図形ブロックゲーム

en: A single player, 2D-isometric, action Role-Playing Game
ja: 一人でプレイする2DアクションRPG

en: A single-player, text-based, roguelike game
ja: テキスト環境で1人でプレイする roguelike ゲーム

en: A small and fast BitTorrent client
ja: 小さく高速な BitTorrent クライアント

en: A small-scale painting program for GNOME, the GNU Desktop
ja: GNU デスクトップ・GNOME 向けの小規模なペイントプログラム

en: A smart interactive log explorer.
ja: 洗練された対話的ログエクスプローラー。

en: A sound editor for KDE
ja: KDE 向けの音声エディター

en: A spectrum viewer for the GNOME desktop
ja: GNOME デスクトップ向けスペクトルビューアー

en: A standalone 3D first person online deathmatch shooter
ja: スタンドアローンの3D オンラインデスマッチ 一人称視点シューティングゲーム(FPS)

en: A structured wysiwyg scientific text editor
ja: 構造的な、科学向けのWYSIWYGテキストエディター

en: A subtitle editor based on GStreamer and Gtk+
ja: GStreamer・Gtk+ ベースの字幕エディター

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
ja: CPU、RAM、スワップ領域の使用率、及びネットワーク通信量のグラフを表示できるシステム負荷モニターです。

en: A system-wide linux profiler
ja: システム全体の Linux プロファイラー

en: A tabbed PDF viewer using the poppler library.
ja: poppler ライブラリを利用したタブ型 PDF ビューワー

en: A tetris-like game
ja: テトリスに似たゲーム

en: A tool to assemble images as a panorama
ja: 複数の画像をパノラマ合成するツール

en: A tool to play back a piece of music at a different speed or pitch
ja: 楽曲を異なる速度やピッチにで再生するツール

en: A tool to setup visual and audio alarms for tablets
ja: タブレット用に視覚と音声アラームをセットするツール

en: A tool to split and merge pdf documents
ja: PDF ドキュメントを分割、結合するためのツール

en: A tool to train your ears to hear relative pitch
ja: 相対的なピッチを聞くことによって耳を鍛えるツール

en: A totem plugin to watch streams from arte.tv
ja: arte.tvを再生するためのTotemプラグイン

en: A translation tool to help a human translator translate files into other languages
ja: 人間の翻訳者が、ファイルを他の言語に翻訳するのを補助する翻訳ツール

en: A two paned file manager
ja: 2ペインファイルマネージャー

en: A two panel file manager
ja: 2パネルのファイルマネージャー

en: A unique multiplayer wargame
ja: マルチプレイヤー対応の独創的なウォーゲーム

en: A universal control panel for V4L2 devices
ja: V4L2 デバイス用の万能制御パネル

en: A user-friendly database environment.
ja: ユーザーフレンドリーなデータベース環境

en: A utility to read and manipulate raw images from digital cameras
ja: デジタルカメラから RAW 画像の読み取りと編集を行うユーティリティ

en: A video editing and demultiplexing tool
ja: ビデオ編集および多重化分離ツール

en: A video viewer and capturer for the linux uvc driver
ja: Linux uvcドライバー向けのビデオビューアー兼キャプチャー

en: A viewer for comic book archives
ja: 漫画本アーカイブビューアー

en: A viewer of CHM (MS-Help) files
ja: CHM (MS-Help) ファイルビューアー

en: A virtual stopwatch
ja: 仮想ストップウォッチ

en: A waveform viewer eg for spice simulators
ja: spiceシミュレーター用の波形ビューアー

en: A web browser reader for touch tablets
ja: タッチタブレット用ウェブブラウザー

en: A window information utility for X
ja: X 用 ウィンドウ情報ユーティリティ

en: A word processor to make typing easier
ja: より簡単に入力できるワードプロセッサー

en: ACE compression/uncompression tool
ja: ACE 圧縮/解凍ツール

en: ACM Aerial Combat Simulator
ja: ACM空戦シミュレーター

en: AGTL Geocaching Tool
ja: AGTL ジオキャッシングツール

en: ALSA GUI control tool for Envy24 (ice1712) soundcards
ja: Envy24 (ice1712) サウンドカード用のALSAグラフィカルコントロールツール

en: ALSA HCTL mixer
ja: ALSA HCTL ミキサー

en: ALSA Sequencer MIDI monitor
ja: ALSA シーケンサ MIDIモニタ

en: ALSA configuration browser
ja: ALSAの設定ブラウザー

en: ALSA sound mixer for GNOME
ja: GNOME用ALSAサウンドミキサー

en: AMZ Downloader
ja: AMZダウンローダー

en: APT Key Manager
ja: APT 公開鍵マネージャー

en: ARC Certificate Utility
ja: ARC証明書ユーティリティ

en: ARC Job Manager
ja: ARCジョブマネージャー

en: ARC Job Submission Tool
ja: ARC ジョブ投入ツール

en: ARC Proxy Generator
ja: ARCプロキシジェネレーター

en: ARC Storage Explorer
ja: ARCストレージエクスプローラー

en: AT-SPI Browser
ja: AT-SPI ブラウザー

en: ATI binary X.Org driver
ja: ATI バイナリ X.Org ドライバー

en: Abe's Amazing Adventure
ja: Abe のびっくりアドベンチャー

en: About
ja: このアプリケーションについて

en: About Razor
ja: Razor について

en: About Xfce
ja: Xfce について

en: Abraca XMMS2 Client
ja: Abraca XMMS2 クライアント

en: Abstract vertical shooter with music elements
ja: 音と戦う縦スクロールシューティングゲーム

en: Accerciser Accessibility Explorer
ja: Accerciserアクセシビリティーブラウザー

en: Access JACK transport mechanism via a dynamic graphical slider.
ja: ダイナミックなグラフィカルスライダーでJACKサウンドサーバーのトランスポート機能にアクセスするツール

en: Access Tryton server
ja: Tryton サーバーにアクセス

en: Access remote desktops
ja: リモートデスクトップにアクセスします

en: Access the Internet
ja: インターネットに接続します

en: Access, manage and share documents
ja: 文書の検索・管理・共有をする

en: Account Wizard
ja: アカウントウィザード

en: Account update tool
ja: アカウントアップデートツール

en: Achilles Life Simulator
ja: Achilles生命シミュレーター

en: AcidRip DVD Ripper
ja: AcidRip DVD リッパー

en: Acoustid Fingerprinter
ja: Acoustid音楽認識データーベース

en: Acoustid Music fingerprinting tool
ja: Acoustid音楽認識データーベース登録ツール

en: Active Twitter & Identi.ca client
ja: アクティブなTwitterとIdenti.caクライアント

en: Activity Log Manager
ja: アクティビティログマネージャー

en: Add "gain" tags to your audio files
ja: 音楽ファイルに "gain" タグを追加します

en: Add Ons
ja: アドオン

en: Add coordinates to jpeg images using gpx files
ja: gpx ファイルを使って jpeg 画像に座標を追加

en: Add or remove applications from the main menu
ja: メインメニューからのアプリケーションの追加と削除

en: Add text and annotations to PDF and PostScript documents
ja: PDF や PostScript ドキュメントに文字や注釈を追加します

en: Additional error protection for CD/DVD media
ja: CD/DVD メディア用のエラー保護を追加します

en: Adjust methods for keyboard input.
ja: キーボード入力に使うメソッドを設定します。

en: Adjust the volume level
ja: 音量レベルを調整します

en: Admin console for Resara Server
ja: Resara サーバの管理コンソール

en: Administer and develop your Sqlite3 databases
ja: Sqlite3 データベースの管理および開発

en: Administer and monitor your FTP server
ja: FTP サーバーを管理・監視します

en: Administer the mailboxes of your IMAP Cyrus servers
ja: IMAP Cyrus サーバーのメールボックスを管理

en: Administration Tool for Firebird DBMS
ja: Firebird DBMS 用管理ツール

en: Adobe Flash plugin
ja: Adobe Flash プラグイン

en: Advanced Command Line and Text Window Manager
ja: 先進的なコマンドラインとテキストベースのウィンドウマネージャー

en: Advanced Geocaching Tool For Linux
ja: Linux 用の先進的なGPS活用ツール

en: Advanced Strategic Command
ja: 進化した戦略指揮ゲーム

en: Advanced Text Editor
ja: 高度なテキストエディター

en: Advanced clone of the MasterMind code-breaking game
ja: 暗号解読ゲーム「マスターマインド」の進化したクローン

en: Advanced logging program for hamradio operators
ja: アマチュア無線家向けの高機能ログプログラム

en: Advanced molecular editor
ja: 先進的な分子構造エディター

en: Advanced text editor
ja: 高度なテキストエディター

en: Advanced weather reporting program
ja: 高度な天気予報プログラム

en: Advene Video annotation
ja: Advene動画注釈ツール

en: Adventure Game
ja: アドベンチャーゲーム

en: Aeskulap Viewer
ja: Aeskulap ビューアー

en: Aggregates rss feeds, podcasts, and video blogs
ja: RSSフィード、ポッドキャスト、ビデオブログの集計をします

en: AisleRiot Solitaire
ja: AisleRiot ソリティア

en: Akonadi Tray Utility
ja: Akonadi システムトレイユーティリティ

en: Alarm Clock
ja: 目覚まし時計

en: Alf's PDF Viewer Like Vim
ja: Alfのvim風PDFビューアー

en: Algorithmics introduction software
ja: アルゴリズム紹介ソフトウェア

en: Aliki (with ALSA support)
ja: Aliki (ALSAサポート)

en: Aliki (with JACK support)
ja: Aliki (JACKサポート)

en: All-in-One Java Troubleshooting Tool
ja: オールインワンのJavaトラブルシューティングツール

en: Alleyoop Memory Checker
ja: Alleyoop メモリチェッカ

en: Allow testing Video4Linux devices
ja: Video4Linuxデバイスをテストします

en: Allows the installation of Graphics Applications
ja: 他のグラフィックアプリケーションのインストールを許可します

en: Allows the installation of more MIDI Utilities
ja: 他のMIDIユーティリティのインストールを許可します

en: Allows the installation of more audio software
ja: 他のオーディオソフトウェアのインストールを許可します

en: Allows to create video CDs and DVDs, suitable to be reproduced in home DVD players
ja: 家庭 DVD プレイヤーでの再生に適したビデオ CD および DVD を作成することができます

en: Alsa Modular Synth
ja: ALSA モジュラーシンセ

en: Alsa mixer
ja: Alsaミキサー

en: Alternatives Configurator
ja: Alternatives設定ツール

en: Amarok - Rediscover Your Music!
ja: Amarok - 音楽を再発見しましょう！

en: Amateur Radio Communications
ja: アマチュア無線通信

en: Amateur Radio Data Transfer with ARQ
ja: ARQ でアマチュア無線データ転送

en: Amateur Radio Sound Card Communications
ja: アマチュア無線サウンドカード通信

en: Amateur Radio logging program
ja: アマチュア無線ロギングプログラム

en: Amora Daemon
ja: Amora デーモン

en: An Abstract Shooter by Kenta Cho
ja: 長 健太による抽象的なシューティング

en: An Automated, Open-Source Testing Framework
ja: オープンソースの自動テストフレームワーク

en: An IRC Client for GNUstep and Mac OS X
ja: GNUstep と Mac OS X 向け IRC クライアント

en: An MLDonkey frontend for KDE
ja: KDE向けMLDonkeyフロントエンド

en: An OpenGL breakout
ja: OpenGL版 ブロック崩し

en: An XY plotting tool
ja: XY プロッティングツール

en: An advanced photo development program
ja: 高機能な写真現像プログラム

en: An application for managing botanical collections
ja: 植物コレクションを管理するアプリケーション

en: An application to save tracks from an Audio CD as WAV, MP3, OGG, FLAC, and/or Wavpack
ja: オーディオCDからWAV、MP3、OGG、FLAC、および/またはWavPackとしてトラックを保存するアプリケーション

en: An arcade-like boat racing game
ja: アーケード風のボートレースゲーム

en: An audio tool to build processing networks by connecting functional boxes
ja: ファンクションボックスを接続するネットワークを構築するオーディオツール

en: An easy to use bible study tool
ja: 簡単に使える 聖書学習のためのツール

en: An easy way to listen to internet radio of Taiwan.
ja: 台湾のインターネットラジオを手軽に聴取できます

en: An electric diagrams editor.
ja: 回路図エディター

en: An electronic strongbox
ja: 電子金庫

en: An elegant GTK+ MPD client
ja: 洗練された GTK+ MPD クライアント

en: An elegant music organizer
ja: 洗練された音楽管理ソフト

en: An engine for cool desktop eyecandy.
ja: 格好いいデスクトップ eyecandy エンジン。

en: An image viewer for touch tablets
ja: タッチタブレット用の画像ビューアー

en: An innovative new strategy game
ja: 革新的で新しい戦略ゲーム

en: An input method for touchscreens
ja: タッチスクリーン向けのインプットメソッド

en: An intelligent spaced-repetition memory training program
ja: 繰り返しによる優れた記憶訓練プログラム

en: An interactive Python shell
ja: 対話式 Python シェル

en: An interactive mathematical program
ja: 対話型数学プログラム

en: An interface to the Maxima Computer Algebra System
ja: Maximaコンピューター代数システムのインターフェース

en: An interstellar adventure game
ja: 星間アドベンチャーゲーム

en: An online multi-player platform 2D shooter
ja: オンラインマルチプレイヤー型の二次元シューティングゲーム

en: An open source RTS with similar gameplay to TA
ja: TA のゲームプレイに似たオープンソース RTS ゲーム

en: An open source Yahtzee like game written in C#
ja: C# で書かれたオープンソースの Yahtzee に似たゲーム

en: An open source poker client and server
ja: オープンソースのポーカークライアント兼サーバー

en: An oscilloscope DSSI plugin
ja: オシロスコープDSSIプラグイン

en: An outline font editor
ja: アウトラインフォントエディター

en: Analize chords (Chordata)
ja: コードを分析する(Chordata)

en: Analog Clock Dockapp
ja: アナログ時計を表示する Dock アプリケーション

en: Analyse MIDI messages through ALSA
ja: ALSA経由のMIDI信号を解析

en: Analyse MIDI messages through JACK
ja: JACKを経由するMIDIメッセージを解析

en: Analyse an Audio signal through ALSA
ja: ALSA経由のオーディオ信号を解析

en: Analyse an Audio signal through JACK
ja: JACKサウンドサーバーを経由するオーディオ信号を解析

en: Analyse or generate an Audio signal through ALSA
ja: ALSA経由でオーディオ信号を解析、生成

en: Analyze and graphically present experimental data
ja: 実験用データを分析およびグラフィカルに提示します

en: Analyze and plot scientific data
ja: 科学的データを分析・プロットします

en: Analyze statistical data with a free alternative to SPSS
ja: SPSS のフリー代替で統計データを分析

en: Analyze, synthesize and manipulate speech
ja: スピーチの分析、合成、操作をします

en: Android Hierarchy Viewer
ja: Android階層ビューアー

en: Annotate Digital Video, Exchange on the NEt
ja: デジタル動画に注釈を付けてネット上で交換します

en: Annotate on the desktop screen.
ja: デスクトップ画面上に注釈を表示します

en: Anthy Dictionary editor
ja: Anthy 辞書エディター

en: Anti-terrorist Satellite Sniping Game
ja: 衛星からの対テロリスト狙撃ゲーム

en: Appearance
ja: 外観

en: Apper Installer
ja: Apperインストーラー

en: Apper Settings
ja: Apper 設定

en: Apper Updates
ja: Apper アップグレード

en: Application for Drawing and Handling of Images
ja: 画像を描いたり操作したりするアプリケーション

en: Application for creating 3D structures
ja: 3D 構造作成アプリケーション

en: Application for managing and playing games on Steam
ja: Steamのゲームを管理、プレイするためのアプリケーション

en: Application for mobile phones - frontend for Gammu
ja: 携帯電話のためのアプリケーション - Gammu のフロントエンド

en: Application for scientific data analysis and visualization
ja: 科学データの分析および可視化用アプリケーション

en: Application to download/upload subtitles of your movies.
ja: 動画の字幕をダウンロード・アップロードするアプリケーション

en: Application to get and manage software
ja: ソフトウェアを取得し、管理するアプリケーション

en: Application to manage remote site configurations
ja: リモート・サイト構成を管理するアプリケーション

en: Application to manage your S60 mobile phone
ja: S60 モバイルフォンを管理するアプリケーション

en: Application to view dictionaries
ja: 辞書を閲覧するアプリケーション

en: Aqsis Shader Inspector
ja: Aqsis シェーダインスペクター

en: Arcade Bombing Game
ja: 爆弾投下アーケードゲーム

en: Archive Manager
ja: 書庫マネージャー

en: Archiving Tool
ja: アーカイブツール

en: Ardesia desktop sketchpad
ja: Ardesiaデスクトップスケッチパッド

en: Ardour Digital Audio Workstation
ja: Ardour デジタルオーディオワークステーション

en: Arkose Desktop Application Sandboxing
ja: Arkose アプリケーションサンドボックス

en: Arpeggiator-Sequencer-LFO
ja: LFO アペジエイター、シーケンサー、LFO

en: Arrange the numbers into ascending order
ja: 数字を昇順に整列

en: Arte plugin for totem
ja: Totem用Arteプラグイン

en: Assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI)
ja: 反復運動過多損傷(RSI)の予防と回復を補助します

en: Astrology Software
ja: 占星学ソフト

en: Asunder CD Ripper
ja: Asunder CD リッパー

en: Athena
ja: アテナ

en: Atomic Tanks
ja: アトミックタンク

en: Audio Tag Editor
ja: オーディオタグエディター

en: Audio Tagger
ja: オーディオタグ付けツール

en: Audio Waveform Monitor
ja: 音声波形モニター

en: Audio and video streams manager
ja: オーディオとビデオストリームマネージャー

en: Audio converter for GNOME
ja: GNOME向けのオーディオコンバーター

en: Audio level meter for JACK
ja: JACK 向けの音声レベルメーター

en: Audio mixer for Firewire devices
ja: Firewire デバイス用オーディオミキサー

en: Audio test signals meter for JACK
ja: JACK用のテスト信号メータ

en: Audio/video recorder
ja: オーディオ/ビデオ・レコーダ

en: Author DVDs and slideshows
ja: DVD とスライドショーを編集します

en: Author videos to DVD with menus
ja: ビデオを編集しメニュー付きDVDを作成します

en: Automate tasks
ja: タスクの自動化

en: Automatic keyboard layout switcher
ja: キーボードレイアウト自動切替ソフト

en: Automatically rename files have them sort in given order
ja: 指定された順序でファイルを並び替えて名前を変更する

en: Avahi SSH Server Browser
ja: Avahi SSH サーバーブラウザー

en: Avahi VNC Server Browser
ja: Avahi VNC サーバーブラウザー

en: Avahi Zeroconf Browser
ja: Avahi Zeroconf ブラウザー

en: Aven Cave Surveying Tool
ja: Aven 洞窟調査ツール

en: Avoid the robots and make them crash into each other
ja: ロボットを避けながらロボット同士を破壊してください

en: BBS client based on Qt library in linux
ja: Qt ライブラリベースの Linux 向け BBS クライアント

en: BIND DNS server administration
ja: BIND DNS サーバー管理

en: BOINC Manager
ja: BOINC マネージャー

en: Back In Time (root)
ja: バック・イン・タイム(root)

en: Backup & sync your data with the power of rsync
ja: rsync の力を利用してデータをバックアップ、同期します

en: Backup and restore databases on the BlackBerry Handheld
ja: BlackBerry 端末上のデータベースのバックアップならびにリストア

en: Backup your data with an easy to use user interface
ja: 簡単に使えるユーザーインターフェースでデータをバックアップする

en: Bacula Administration Tool
ja: Bacula管理ツール

en: Bacula Director Console
ja: Baculaディレクターコンソール

en: Bacula Monitor
ja: Bacula モニタ

en: Ball Bouncing Game
ja: 跳ねるボールのゲーム

en: Balsa Mail Client
ja: Balsa メールクライアント

en: Bandwidth monitor
ja: バンド幅モニター

en: Banshee Media Player
ja: Bansheeメディアプレイヤー

en: Barry Backup
ja: Barry バックアップ

en: Barry Desktop Panel
ja: Barry デスクトップパネル

en: BaseX XML Database
ja: BaseX XML データベース

en: Bass synthesizer/sample player/sequencer
ja: ベースシンセサイザー/サンプルプレイヤー/シーケンサー

en: Batch renaming of files.
ja: 一括してファイル名を変更します。

en: Battery Charge Graph
ja: バッテリ充電グラフ

en: Battery Monitor (batmon)
ja: バッテリモニタ (batmon)

en: Battle Tanks
ja: バトルタンク

en: Battle enemy tanks
ja: 敵の戦車と戦う

en: Battle for Wesnoth Map Editor (1.10)
ja: Battle for Wesnothのマップ・エディタ (1.10)

en: Battle for survival
ja: 生き残るために戦う

en: Bazaar Explorer
ja: Bazaar エクスプローラー

en: Bazaar Version Control System
ja: Bazaar バージョン管理システム

en: Be notified of everything
ja: すべての事を通知させましょう

en: Beat the odds in a poker-style dice game
ja: 予想に反したポーカー・スタイルのサイコロゲーム

en: Become the singularity
ja: 特異点になりましょう

en: Beer calculator
ja: ビール醸造用計算機

en: BetaRadio Tuner
ja: BetaRadio チューナー

en: BibShelf Book Manager
ja: BibShelf 蔵書管理

en: Bible Editor
ja: 聖書エディター

en: Bibledit BibleTime Interface
ja: Bibledit BibleTime インターフェース

en: Bibledit Xiphos Interface
ja: Bibledit Xiphos インターフェース

en: Bibliographic Reference Extracting Tool
ja: Bibliographicリファレンス抽出ツール

en: Biomoleculal Simulator
ja: 生物分子力学シミュレーター

en: Birthday reminder for E-Mail contacts
ja: 電子メールで誕生日をお知らせ

en: BitTorrent Download Client
ja: BitTorrent ダウンロードクライアント

en: Bittornado Client
ja: Bittornado クライアント

en: Bittorrent Client
ja: Bittorrent クライアント

en: Blackbox Logic Game
ja: ブラックボックス論理ゲーム

en: Blam Feed Reader
ja: Blam フィードリーダー

en: Blast the invading aliens
ja: 侵略してくるエイリアンを撃破します

en: Bless Hex Editor
ja: Bless バイナリエディター

en: Blobby Volley 2
ja: Blobby バレー 2

en: Block Attack - Rise of the Blocks
ja: ブロック崩し - ブロック出現

en: Block Attack! Game
ja: ブロックアタック！ゲーム

en: BlockOut II
ja: ブロックアウト II

en: Bluefish Editor
ja: Bluefish エディター

en: Blueman Bluetooth Manager
ja: Blueman Bluetooth マネージャー

en: Bluetooth Device Setup
ja: Bluetooth デバイスの設定

en: Bluetooth Manager
ja: Bluetooth マネージャー

en: Bluetooth remote control
ja: Bluetooth リモートコントロール

en: Bluetooth remote control for KDE
ja: KDE 向けの Bluetooth リモートコントロール

en: Board Game
ja: ボードゲーム

en: Bomberman clone
ja: ボンバーマン・クローン

en: Book collection management application
ja: 蔵書管理アプリケーション

en: Bookkeeping program for small to medium sized companies
ja: 中小企業向け簿記プログラム

en: BootUp-Manager
ja: ブートアップマネージャー

en: Boxes
ja: GNOMEボックス

en: Brasero Disc Burner
ja: Brasero ディスク作成ツール

en: Break the hidden code!
ja: 隠された駒の並びを見破れ！

en: Breakout Game
ja: ブロック崩しゲーム

en: Breakout-like Game
ja: ブロック崩しゲーム

en: Broadcast multimedia streams over an Icecast system
ja: Icecast システム上でマルチメディアストリームを配信します

en: Browse Grid storage resources
ja: グリッドストレージのリソースを閲覧します

en: Browse Perl Documentation
ja: Perl ドキュメントを閲覧します

en: Browse a chronological log of your activities and easily find files, contacts, etc.
ja: 操作の時系列のログを表示し、ファイルや連絡先を簡単に見つけます。

en: Browse and download images from an attached digital camera
ja: 接続したデジタルカメラの写真を閲覧、ダウンロードします

en: Browse and rotate images
ja: 画像の閲覧や回転を行います

en: Browse for Zeroconf services available on your network
ja: ネットワーク上で利用可能な Zeroconf サービスをブラウズします

en: Browse for Zeroconf-enabled SSH Servers
ja: Zeroconf を有効にした SSH サーバーを検索します

en: Browse for Zeroconf-enabled VNC Servers
ja: Zeroconf を有効にした VNC サーバーを検索します

en: Browse maps
ja: 地図を参照します

en: Browse the World Wide Web
ja: ウェブを閲覧します

en: Browse the file system
ja: ファイルシステムを参照する

en: Browse the file system and manage the files
ja: ファイルシステムを参照して、ファイルを管理します

en: Browse the filesystem with the file manager
ja: ファイルマネージャーでファイルシステムを閲覧します

en: Browse the web
ja: ウェブを閲覧します

en: Browse the web in text mode
ja: テキストモードでウェブを閲覧します

en: Browser
ja: ブラウザー

en: Build GNOME modules
ja: GNOME モジュールをビルドします

en: Build and execute XPath queries
ja: XPathクエリーを作成・実行します

en: Builds avatars for all your applications.
ja: いろいろなアプリケーションのためのアバターを作成する

en: Burn Image (xfburn)
ja: イメージの書き込み (xfburn)

en: Buzztard Music Editor
ja: Buzztard 音楽エディター

en: Byobu Terminal
ja: Byobu 端末

en: C++/QT3 Museek client
ja: C++/QT3 Museek クライアント

en: CCMX Loader
ja: CCMXローダー

en: CD / DVD burning and extraction
ja: CD/DVDへの書き込みや解凍

en: CD Cover Printer
ja: CD ラベルプリンタ

en: CD Player
ja: CD プレイヤー

en: CD and DVD burning application
ja: CDやDVDへ書き込みを行うアプリケーション

en: CD/DVD image manipulator
ja: CD/DVD のディスクイメージ操作

en: CD/DVD media quality checker
ja: CD/DVD メディア品質チェッカー

en: CDMA Mobile Phone Tool
ja: CDMA 携帯電話用ツール

en: CHIRP Radio Programming Tool
ja: CHIRP Radioプログラミングツール

en: CLAM Network Editor
ja: CLAM ネットワークエディター

en: CTSim Computed Tomography Simulator
ja: CTSim コンピューター断層撮影シミュレーター

en: CVS Frontend
ja: CVS フロントエンド

en: CaRMetal interactive geometry
ja: CaRMetal インタラクティブ幾何学

en: Cakes don't lie.
ja: ケーキは嘘つかない

en: Calculate Fractions is fun!
ja: 分数の計算は楽しいですよ!

en: Calculate IP addresses and networks
ja: IPアドレスとネットワークを計算します

en: Calculation, Analysis, and Visualization of Information
ja: 情報の計算/解析/視覚化

en: Calculator
ja: 電卓

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Calendar and Scheduling Program
ja: カレンダーとスケジュール管理プログラム

en: Call and receive calls with SIP or IAX protocols
ja: SIP または IAX プロトコルで電話を受発信します

en: Camera Monitor
ja: カメラモニター

en: Camorama Webcam Viewer
ja: Camorama ウェブカムビューアー

en: Captivating tile-clearing puzzle game
ja: 心を魅了させる、タイル削除パズルゲーム

en: Capture an area of the screen
ja: 画面の一部をキャプチャ

en: Capture the current active window
ja: 現在アクティブなウィンドウをキャプチャ

en: Capture the entire screen
ja: 画面全体をキャプチャ

en: Capture, edit and share screenshots
ja: スクリーンショットのキャプチャ/編集/共有

en: Card Game
ja: カードゲーム

en: Card game
ja: カードゲーム

en: Catalog Installer
ja: カタログインストーラー

en: Catch the Bombs
ja: 爆弾をキャッチしよう

en: Catch your son, he ate all the honey then ran away
ja: すべてのハチミツを食べて逃げた息子を捕まえよう

en: Catfish File Search
ja: Catfish ファイル検索

en: Certificate Manager and Unified Crypto GUI
ja: 証明書マネージャと、統合された暗号 GUI

en: Change 3D Acceleration options
ja: ３Dアクセラレーションのオプションを変更します

en: Change Fcitx Configuration
ja: Fcitxの設定を変更する

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: Change desktop wallpapers and behavior of desktop manager
ja: デスクトップの壁紙やデスクトップマネージャーの挙動を変更します

en: Change desktop wallpapers automatically
ja: デスクトップの壁紙を自動的に変更します

en: Change personal information
ja: 個人情報を変更します

en: Change settings for multimedia production
ja: マルチメディア製品向けの設定を変更

en: Change system date and time
ja: システム日時を変更します

en: Change the background and the theme
ja: 背景とテーマの変更

en: Change the default applications on LXDE
ja: LXDEでのデフォルトのアプリケーションを変更します

en: Change your backup settings
ja: バックアップの設定を変更します

en: Change your login password
ja: ログインパスワードを変更します

en: Change your screen resolution
ja: 画面解像度の変更

en: Changes your background image automatically
ja: 背景の画像を自動で変更します

en: Character Map
ja: 文字マップ

en: Character Selector
ja: 文字選択アプレット

en: Character map for GNUstep
ja: GNUstep 用の文字コード表

en: Chat on Google Talk, Facebook, MSN and many other chat services
ja: Googleトーク、Facebook、MSN 、他の多くのチャットサービスでチャットします

en: Chat on IRC-networks
ja: IRC ネットワークでチャットをする

en: Chat over IM.  Supports AIM, Google Talk, Jabber/XMPP, MSN, Yahoo and more
ja: インターネットメッセンジャでチャットしましょう。AIM、Google Talk、Jabber/XMPP、MSN、Yahoo他をサポートしています。

en: Chat with other people on IRC
ja: IRC で他の人とチャットする

en: Chat with other people using Internet Relay Chat
ja: Internet Relay Chat を利用して他の人とチャットする

en: Chat with people using IRC
ja: IRCを使用している人々とチャットします

en: Checkers Game
ja: チェッカーゲーム

en: Cheese Webcam Booth
ja: Cheese ウェブカメラ・ブース

en: Chemical calculator
ja: 化学計算

en: Chess
ja: チェス

en: Chess database
ja: チェスデータベース

en: Chess game
ja: チェス

en: Chinese Input Method (Use Light weight UI)
ja: 中国語インプットメソッド(軽いUIウィジェットを使用)

en: Chinese chess
ja: 中国将棋

en: Chinese lunar calendar
ja: 中国の太陰暦

en: Chocolate Doom Setup
ja: Chocolate Doomセットアップ

en: Choose how other users can remotely view your desktop
ja: リモートからデスクトップを表示する方法を設定します

en: Chromium Web Browser
ja: Chromium ウェブブラウザー

en: City simulation game
ja: 都市シミュレーションゲーム

en: Clamz MP3 Downloader (command-line)
ja: Clamz MP3 ダウンローダー (コマンドライン)

en: Classic first person shooter
ja: クラシックなFPS

en: Claws Mail
ja: Claws メール

en: Clear a spaceship from all droids
ja: 宇宙船から全てのドロイドを一掃しよう

en: Clear hidden mines from a minefield
ja: 地雷原から見えない地雷を除去してください

en: Client application to mpd
ja: mpd のクライアントアプリケーション

en: Client for Crossfire, a multiplayer graphical RPG and adventure game
ja: マルチプレイヤーでグラフィカルなRPGかつアドベンチャーゲームCrossfireのクライアント

en: Client for the GNU Emacs Text Editor
ja: GNU Emacs テキストエディタ用のクライアント

en: Clipboard Manager
ja: クリップボードマネージャー

en: Clocks for world times, plus alarms, stopwatch and a timer
ja: 世界時計、アラーム、ストップウォッチ、タイマー機能付き時計

en: Clone of Scorched Earth
ja: Scorched Earthのクローンです

en: Cn3D NCBI Database Viewer
ja: Cn3D NCBI データベースビューアー

en: Codecs to play
ja: 再生用コーデック

en: Codecs to play mp3, sid, mpeg1, mpeg2, AC-3, DVD (without encryption)
ja: mp3, sid, mpeg1, mpeg2, AC-3, DVD を再生するためのコーデック (暗号化なし)

en: Codecs to play mpeg, divx, mpeg4, ac3, wmv and asf files
ja: mpeg, divx, mpeg4, ac3, wmv, asf ファイルの再生用コーデック

en: Collect all the gems without running into any mines
ja: 動く爆弾に接触しないように全ての宝石を集めます

en: Collect powerups and avoid your opponents' trails
ja: パワーアップアイテムを集めつつ敵の軌跡を避けるゲーム

en: Color
ja: カラー

en: Color Calibration
ja: カラーキャリブレーションを行います

en: Color Chooser
ja: 色の選択

en: Color Palette Editor
ja: カラーパレットエディター

en: Color Picker
ja: カラーピッカー

en: Color Profile Viewer
ja: カラープロファイルビューアー

en: Color managed printing of multiple photos on single page
ja: 複数の写真を 1 ページ上に色管理して印刷

en: Color picker
ja: カラーピッカー

en: Colorful Logic game with arcade and tactics modes
ja: アーケードモードと戦略モードを持つカラフルな論理ゲーム

en: Colour each region with one of four colours so that no two regions sharing a boundary have the same colour
ja: 境界線の両側が同じ色にならないように4色で塗り分けます

en: Command Line Interface
ja: コマンドラインインターフェース

en: Command your army of penguins
ja: ペンギンの軍隊に命令しましょう

en: Commonly used applications with restricted copyright (mp3, avi, mpeg, TrueType, Java, Flash)
ja: 著作権の制限があるが広く使われているアプリケーション (mp3, avi, mpeg, TrueType, Java, Flash)

en: Commonly used applications with restricted copyright (mp3, avi, mpeg, TrueType, Java, Flash, Codecs)
ja: 著作権の制限があるが広く使われているアプリケーション (mp3, avi, mpeg, TrueType, Java, Flash, Codecs)

en: Commonly used applications with restricted copyright for kubuntu (mp3, avi, mpeg, TrueType, Java, Flash)
ja: kubuntu 用の、著作権の制限があるが広く使われているアプリケーション (mp3, avi, mpeg, TrueType, Java, Flash)

en: Communicate over the Jabber network
ja: Jabber ネットワーク上で通信を行いましょう

en: Communicate via XMPP (Jabber) protocol
ja: XMPP (Jabber) プロトコル経由で通信します

en: Communicate with the serial port
ja: シリアルポートで通信します

en: Communication tool with a built-in whiteboard
ja: ホワイトボード内蔵のコミュニケーションツール

en: Compare and merge your files
ja: ファイルの比較およびマージ

en: Compare two PDF files
ja: 二つの PDF ファイルを比較します

en: Compiled HTML Help (CHM) file viewer
ja: コンパイル済み HTML ヘルプ (CHM) ファイルビューアー

en: Compiz Fusion Icon
ja: Compiz Fusion アイコン

en: CompizConfig Settings Manager
ja: CompizConfig 設定マネージャー

en: Complete the puzzle by matching numbered tiles
ja: 同じ数字が隣接するように並べてパズルを完成させてください

en: Compose New Message
ja: 新しいメッセージの作成

en: Compose email in browser
ja: ブラウザーでメールの作成を行います

en: Compose, edit, and view documents
ja: ドキュメントの記述、編集、表示を行います

en: Compute message digests and checksums
ja: メッセージ・ダイジェストおよびチェックサムを計算

en: Computer algebra system for field theory problems
ja: 「場の理論」問題用のコンピューター代数システム

en: Computer-Aided Translation System
ja: コンピューターを活用した翻訳システム

en: Computer-Assisted Translation tool
ja: コンピューター支援機能付きの翻訳ツール

en: Computes Italian Fiscal codes
ja: イタリアの会計コードを計算します

en: Configurable and extensible IDE
ja: 設定と拡張可能な IDE

en: Configuration Editor
ja: 設定エディター

en: Configuration of PySyCache
ja: PySyCache の設定

en: Configure Bluetooth settings
ja: Bluetooth を設定します

en: Configure Compiz with CompizConfig
ja: CompizConfig で Compiz を設定します

en: Configure GNOME Shell Extensions
ja: GNOME Shell 拡張を設定する

en: Configure GNUnet
ja: GNUnetを設定する

en: Configure IcedTea Web (javaws and plugin)
ja: IcedTea Webを設定する(javawsならびにプラグイン)

en: Configure LVM in a graphical setting
ja: グラフィカルな設定で LVM を設定します

en: Configure NVIDIA X Server Settings
ja: NVIDIA X サーバ設定を設定します

en: Configure Qt
ja: Qt を設定します

en: Configure Razor-Qt session module
ja: Razor-Qt セッション・モジュールを設定します

en: Configure Weboob backends
ja: Weboob バックエンドを設定します

en: Configure X11 mouse
ja: X11 のマウスを設定します

en: Configure and manage your Ubuntu One account
ja: Ubuntu One アカウントの設定と管理

en: Configure appearance of Razor desktop
ja: Razor デスクトップの外観を設定します

en: Configure defaults for GStreamer applications
ja: GStreamer アプリケーションのデフォルト値を設定します

en: Configure freedesktop notifications in Razor desktop
ja: Razor デスクトップで Freedesktop 通知を設定します

en: Configure global shortcut of Razor desktop
ja: Razor デスクトップのグローバルショートカットを設定します

en: Configure gmerlin plugins
ja: Gmerlinプラグインを設定します

en: Configure items to be added to the Nautilus context menus
ja: Nautilus コンテキストメニューに追加するアイテムを設定します

en: Configure keyboard, mouse, and other input devices
ja: キーボード、マウス、その他の入力デバイスを設定します

en: Configure layout, names and margins
ja: レイアウトや名前、マージンを設定します

en: Configure multiple and native language support on your system
ja: システムで利用する各言語と母国語を設定します

en: Configure network card
ja: ネットワークカードの設定

en: Configure or monitor a BOINC core client
ja: BOINC コアクライアントの設定や監視を行います

en: Configure printers
ja: プリンタを設定します

en: Configure the Gmerlin keyboard daemon
ja: Gmerlinキーボードデーモンを設定します

en: Configure the LADI system
ja: LADI システムを設定します

en: Configure the Smart Common Input Method platform
ja: Smart Common Input Method プラットホームを設定します

en: Configure the file sharing service
ja: ファイル共有サービスを設定します

en: Configure the sources for installable software and updates
ja: インストール可能なソフトウェアおよびアップデートの配布元を設定します

en: Configure the system default alternatives
ja: システムデフォルトのalternativesを設定します

en: Configure what gets logged in your Zeitgeist activity log
ja: Zeitgeist アクティビティログに記録する内容を設定します

en: Configure window behavior and shortcuts
ja: ウィンドウの振る舞いとショートカットを設定します

en: Configure your remote control
ja: 赤外線リモコンの設定を行います

en: Configure-Debian
ja: Debianの設定

en: Conjugates Portuguese verbs
ja: ポルトガル語の動詞活用

en: Connect all hosts to network!
ja: すべてのホストをネットワークにつなごう!

en: Connect audio and MIDI applications together and manage audio sessions
ja: オーディオと MIDI アプリケーションを互いに接続して、オーディオ・セッションを管理します

en: Connect the dots to create squares
ja: 点を結んで正方形を作るゲーム

en: Connect the islands together with bridges
ja: 島々を橋でつなぎます

en: Connect to Internet Relay Chat
ja: Internet Relay Chat に接続する

en: Connect to MUDs (Multi User Dungeons)
ja: MUD (Multi User Dungeons) に接続する

en: Connect to a Monopd server
ja: Monopd サーバーに接続します

en: Connect to a remote Windows Terminal-Server
ja: リモート Windows ターミナルサーバーに接続します

en: Connect to a remote computer using Secure Shell
ja: セキュアシェルを利用してリモートコンピューターに接続します

en: Connect to an SSH server with PuTTY
ja: PuTTY で SSH サーバーに接続します

en: Connect to an Xpra session
ja: Xpraセッションに接続します

en: Connect to remote desktops
ja: リモートデスクトップに接続します

en: Connect to your VNC servers
ja: VNC サーバーに接続します

en: Construct crossword puzzles
ja: クロスワードパズルを作成します

en: Construct, view and analyse atomic structures
ja: 分子構造の構築、表示、分析

en: Contact Manager
ja: 連絡先管理ツール

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Content store for Plasma Active
ja: Plasma Active向けコンテンツストア

en: Control LADI system
ja: LADI システムを管理します

en: Control multiple ssh or rsh sessions from a single input window
ja: 1つの入力ウィンドウで複数の ssh または rsh セッションを制御します

en: Control the TV output of NVidia video cards
ja: NVidia ビデオカードの TV 出力を制御

en: Control your L2TP IPsec VPN connections
ja: L2TP IPsec VPN 接続をコントロールします

en: Control your desktop using mouse gestures
ja: マウスジェスチャを利用してデスクトップを制御します

en: Control your volume settings
ja: 音量設定をコントロールします

en: Controls your 3D plastic printer
ja: 3D プラスチックプリンタを制御します

en: Convert GPS data and exchange it with a GPS unit
ja: GPSデータを変換し、GPSユニットと交換する

en: Convert Khmer between Unicode and legacy Khmer encodings.
ja: クメール語を、ユニコードとレガシーなクメールエンコーディングの間で変換します

en: Convert a DVD9 into a DVD5
ja: DVD9 を DVD5 に変換します

en: Convert media files to Free formats
ja: メディアファイルをフリーなフォーマットに変換します

en: Convert multimedia for all your devices
ja: 色々なデバイス向けにマルチメディアコンテンツを変換します

en: Convert to OpenDocument
ja: OpenDocument に変換します

en: Convert videos for your handheld device
ja: 動画を携帯デバイス用に変換します

en: Converts between X509 and PKCS12 certificates
ja: X509とPKCS12証明書間での変換

en: Converts ebooks to Morse MP3s/OGGs
ja: ebooksを音声ファイル(MP3/OGG)に変換する

en: Copy websites to your computer
ja: コンピューター中にウェブサイトをコピーします

en: CoqIDE Proof Assistant
ja: CoqIDE 証明アシスタント

en: Correct the pitch of a voice singing out of tune
ja: 歌声の音程を補正します

en: Cortical Surface Reconstruction and Visualization
ja: 皮質表面の再構成とバーチャル化

en: Countdown
ja: カウントダウン

en: Cowbell Music Organizer
ja: Cowbell 音楽オーガナイザー

en: Create 3D games and worlds
ja: 3D のゲームや世界を作りましょう

en: Create a Installation Disc
ja: インストールディスクを作成します

en: Create a PDF sample sheet from a directory of fonts
ja: フォントのディレクトリから PDF サンプルシートを作成します

en: Create a startup disk using a CD or disc image
ja: CD またはディスクイメージを使ってスタートアップ・ディスクを作成します

en: Create an image consisting of many small images
ja: たくさんの小さな画像からひとつの画像を作ります

en: Create and Edit Drawings or Images
ja: 図または画像を作成・編集します

en: Create and copy CDs and DVDs
ja: CD や DVD の作成やコピー

en: Create and edit 2D animations and compositions
ja: 2D アニメーションやコンポジションを作成・編集します

en: Create and edit 3D models and animations
ja: 3D モデルとアニメーションを作成・編集します

en: Create and edit Online Accounts
ja: オンライン・アカウントを作成、編集します

en: Create and edit Scalable Vector Graphics images
ja: スケーラブルなベクターグラフィック画像 (SVG) の作成と編集

en: Create and edit drawings, flow charts and logos by using Draw.
ja: 画像、フローチャート、ロゴを作成・編集します

en: Create and edit electrical schematics and symbols with gschem
ja: 電子回路図及び gschem の記号を作成・編集します

en: Create and edit electronics projects with xgsch2pcb
ja: xgsch2pcb を使って電子工学プロジェクトを作成・編集します

en: Create and edit presentations for slideshows, meeting and Web pages by using Impress.
ja: Impressを使用してスライドショー、会議、Webページを作成・編集します

en: Create and edit presentations for slideshows, meeting and Web pages using Zoho web services.
ja: Zoho ウェブサービスを利用して、スライドショー・会議・ウェブページ用のプレゼンテーションの作成・編集を行います。

en: Create and edit printed circuit board designs
ja: プリント基板のデザインを作成・編集します

en: Create and edit scientific formulas and equations by using Math.
ja: Mathを使用して科学分野の公式や方程式を作成・編集します

en: Create and edit subtitles for film and videos.
ja: 映画や動画の字幕を作成・編集します。

en: Create and edit text and graphics in letters, reports, documents and Web pages by using Writer.
ja: Writerを使用して手紙・レポート・ドキュメント・Webページで使われるテキストや画像を作成/編集します

en: Create and edit text and graphics in letters, reports, documents and Web pages using Zoho web services.
ja: Zoho ウェブサービスを利用して、手紙・レポート・ドキュメント・ウェブページのテキストや画像の作成・編集を行います。

en: Create and edit videos and movies
ja: ビデオやムービーを作成・編集します

en: Create and edit your own movies
ja: あなただけの動画を作成・編集します

en: Create and modify an archive
ja: 書庫を作成、修正します

en: Create and tonemap HDR images
ja: HDR画像の作成とトーンマップ

en: Create animated slideshows
ja: アニメーションするスライドショウを作ります

en: Create drum sequences
ja: ドラム・シーケンスを作成します

en: Create high-quality chemical formulas
ja: 高品質な化学式を作成します

en: Create images and edit photographs
ja: 画像の作成と写真の編集

en: Create interactive mathematical constructions and applets.
ja: 数学の作図ならびにアプレットをインタラクティブに作成します

en: Create labels, business cards and media covers
ja: ラベル、名刺、メディアカバーを作成します

en: Create mind maps
ja: マインドマップを作成します

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
ja: GTK+アプリのUIファイルの作成や編集を行います

en: Create physical computing projects
ja: 物理コンピューティングプロジェクトの作成

en: Create scores on-the-fly by recording from mic
ja: マイクからの録音で即座に楽譜を作成します

en: Create service packs for sharing with other computers
ja: 他のコンピューターと共有するためのサービスパックを作成します

en: Create shortlived X509 proxy certificate
ja: 一時的なX509プロキシ証明書を作成する

en: Create windows according to a specification
ja: 仕様に従ってウィンドウを作ります

en: Create your live radio show or podcast
ja: ライブのラジオ番組やポッドキャストを作成します

en: Create, manipulate and study graphs.
ja: 学習グラフの作成/操作を行ないます

en: Create, modify, and delete samba shares
ja: samba 共有の作成、変更、削除を行います

en: Create, play and organize MIDI instruments and sounds
ja: MIDIインストルメンツとサウンドの作成や再生、編集を行います

en: Create, reorganize, and delete partitions
ja: パーティションを作成/再構成/削除します

en: Cross Platform Password Manager
ja: クロスプラットフォームなパスワードマネージャー

en: Crossfire GTK Client V2
ja: CrossfireのGTKクライアントV2

en: Crystal structure determination
ja: 結晶構造の測定

en: Crystalline and Molecular Structure Visualisation Program
ja: 結晶構造と分子構造を視覚化するプログラム

en: Customize uim input method environment
ja: uim インプットメソッド環境のカスタマイズ

en: Customize your GNOME desktop
ja: GNOME デスクトップをカスタマイズします

en: Customize your Ubuntu Desktop CDs easily
ja: Ubuntu デスクトップ CD を簡単にカスタマイズします

en: Cut DVB streams
ja: DVBストリームをカットします

en: Cycling Power Analysis Software.
ja: サイクリングのパワー解析ソフトウェア

en: D-RATS Map Downloader
ja: D-RATSマップダウンローダー

en: D-RATS Repeater
ja: D-RATSリピーター

en: D-STAR Communication Tool
ja: D-STARコミュニケーションツール

en: DDV Sequence Alignment Viewer
ja: DDV シーケンス調整ビューアー

en: DFArc - Dink frontend
ja: DFArc - Dink フロントエンド

en: DICOM to NIfTI Conversion
ja: DICOM から NifTI への画像変換

en: DNS Query Tool
ja: DNS クエリーツール

en: DOS emulator
ja: DOS エミュレータ

en: DOS emulator "dosemu"
ja: DOS エミュレータ "dosemu"

en: DOSBox Emulator
ja: DOSBox エミュレータ

en: DVD Encoder OGMRip
ja: OGMRip DVD エンコーダ

en: DVD Ripper
ja: DVD リッパー

en: DVD authoring program
ja: DVD オーサリングプログラム

en: DX-cluster client for amateur radio
ja: アマチュア無線用 DX-cluster クライアント

en: Daily journal with calendar, templates and keyword searching
ja: カレンダー、テンプレート、キーワード検索といった機能付きの日記

en: Dalvik Debug Monitor
ja: Dalvikデバッグモニター

en: Darktable Photo Workflow Software
ja: Darktableフォトワークフローソフトウェア

en: Data Viewer
ja: データビューアー

en: Data mining algorithm development framework
ja: データマイニングアルゴリズムの開発フレームワーク

en: DeVeDe DVD/CD Video Creator
ja: DeVeDe DVD/CDビデオクリエーター

en: Debian Documentation Browser
ja: Debian ドキュメンテーションブラウザー

en: Debian Package Search
ja: Debian パッケージ検索

en: Debian Package Viewer
ja: Debian パッケージビューアー

en: Debian Reference
ja: Debian リファレンス

en: Debian Reference Guide
ja: Debian リファレンスガイド

en: Debian package file viewer
ja: Debian パッケージファイルビューアー

en: Debug D-Bus applications
ja: D-Bus アプリケーションのデバッグを行ないます

en: Debug programs
ja: プログラムをデバッグする

en: Decibel Audio Player
ja: Decibel 音楽プレイヤー

en: Decrypt File
ja: ファイルの復号化

en: Deduce the positions of the balls by firing lasers
ja: レーザー発射でボールの位置を推測

en: Default applications for LXSession
ja: LXSession用のデフォルトのアプリケーション

en: Defeat your opponent by filling up their grid up with garbage.
ja: ごみで相手フィールドを埋めて敵を打ち負かそう

en: Defend your Command
ja: 司令部を防衛せよ

en: Dell Driver Installer
ja: Dellドライバーインストーラー

en: Dell Recovery
ja: Dell リカバリ

en: Deluge BitTorrent Client
ja: Deluge BitTorrent クライアント

en: Deluxe Paint Clone
ja: Deluxe Paint クローン

en: Design E-R databases
ja: E-R データベースの設計

en: Design a printed circuit board
ja: プリント回路基板を設計する

en: Design a printed circuit board.
ja: プリント基板のデザイン

en: Design an electronic schematic
ja: 電気接続図の設計

en: Design and simulate model rockets
ja: モデルロケットの設計ならびにシミュレーション

en: Desktop Client for the WebIssues team collaboration system
ja: WebIssues チーム共同作業システムのデスクトップクライアント

en: Desktop Flickr Organizer
ja: デスクトップ Flickr オーガナイザ

en: Desktop Flickr Organizer for Gnome
ja: Gnome 向けのデスクトップ Flickr オーガナイザ

en: Desktop Planetarium
ja: デスクトップ・プラネタリウム

en: Desktop Preferences
ja: デスクトップの設定

en: Desktop Search
ja: デスクトップ検索

en: Desktop Sharing
ja: デスクトップ共有

en: Desktop application sandboxing
ja: アプリケーションをサンドボックスに入れる

en: Desktop calendar
ja: デスクトップカレンダー

en: Desktop organizer application for the Palm Pilot
ja: Palm Pilot 用デスクトップオーガナイザー・アプリケーション

en: Desktop recorder
ja: デスクトップレコーダ

en: Desktop user activity logging tool
ja: デスクトップでのユーザー活動を記録するツール

en: DesktopNova-Tray
ja: DesktopNova トレイ

en: Destroy autocreated battleships
ja: 自動生成される戦艦を破壊しましょう

en: Destroy enemy bases in space
ja: 宇宙にある敵の拠点を破壊しましょう

en: Destroy the pathogens
ja: 病原体を撲滅する

en: Destroy your opponents' tanks.
ja: 敵の戦車をぶっ壊せ。

en: Develop .NET applications in an Integrated Development Environment
ja: 統合開発環境での.NET アプリケーション開発

en: Develop software in an integrated development environment
ja: 統合開発環境でのソフトウェア開発

en: Develop, modify or debug a source-highlight definition file
ja: ソースを強調する定義ファイルを開発、修正、デバッグします

en: Developer tool for Unity scopes.
ja: Unity scope の開発ツール

en: Developer's Help program
ja: 開発者向けのヘルプ・プログラムです

en: Development environment for Qt4
ja: Qt4 用の開発環境

en: Development environment for children
ja: 子供向け開発環境

en: Diagram editor
ja: 図版エディター

en: Dictionary Reader
ja: 辞書リーダー

en: Dictionary, Disk Usage Analyzer, Log File Viewer, Search Tool
ja: 辞書、ディスク使用量の解析、ログファイルビューアー、検索ツール

en: Diff/Patch Frontend
ja: Diff/Patch フロントエンド

en: Diffuse Merge Tool
ja: Diffuse マージツール

en: DigiDoc3 Client
ja: DigiDoc3 クライアント

en: Digital TV Control Center
ja: デジタルTV管理センター

en: Directly edit your entire configuration database
ja: 設定データベースを直接編集します

en: Directory statistics and disk usage
ja: ディレクトリの統計とディスク使用率

en: Disable
ja: 無効

en: Disassemble a pile of tiles by removing matching pairs
ja: 同じ牌を取り去って牌の山を崩してください

en: Disk Image Mounter
ja: ディスクイメージマウンター

en: Disk Management
ja: ディスク管理

en: Disk and data archive management tool
ja: ディスクとデータのアーカイブ管理ツール

en: Disk writing program
ja: ディスク書き込みプログラム

en: Disks
ja: ディスク

en: Display JACK transport timecode
ja: JACKサウンドサーバーのトランスポート機能のタイムコードのディスプレイ

en: Display and edit image files
ja: 画像を表示・加工する

en: Display chemical 3D structures
ja: 3D 化学構造を表示します

en: Display crystal structures
ja: 結晶構造を表示します

en: Display detailed computer/system information
ja: コンピューター/システムの詳細情報を表示します

en: Display disk space using tree maps
ja: ツリーマップを使用してディスク容量を表示します

en: Display map and GPS position
ja: 地図および GPS 位置を表示

en: Display notifications
ja: 通知を表示する

en: Display simulation results
ja: シミュレーション結果を表示する

en: Displays your KDE Instant Messenger logs
ja: KDEインスタントメッセンジャーのログを表示します

en: Displays your instant messenger contacts
ja: インスタントメッセンジャーの連絡先を表示します

en: Displays, modifies and exports in PostScript format phylogenetic trees
ja: 系統樹を PostScript フォーマットで表示、修正、エクスポートします

en: Displays, modifies, prints and exports in SVG format phylogenetic trees
ja: 系統樹を表示、変更、印刷、SVG フォーマットにエクスポートします

en: Distraction free full-screen text editor
ja: すっきりした全画面テキストエディター

en: Distributed Process Launcher
ja: 分散プロセス・ランチャー

en: DjVu Viewer
ja: DjVu ビューアー

en: Do things as quickly as possible (but no quicker) with your files, bookmarks, applications, music, contacts, and more!
ja: ファイル、ブックマーク、アプリケーション、音楽、コンタクトリスト、その他の操作を、可能な限り速くします(ただし、限界より速くなりません)。

en: Dock any application to the notification area/system tray.
ja: 通知領域/システムトレイにアプリケーションを入れます

en: Docks any application into system tray
ja: システム・トレイにいろいろなアプリケーションを置けるドック

en: Document Browser
ja: ドキュメントブラウザー

en: Document Viewer
ja: ドキュメントビューアー

en: Document organiser
ja: ドキュメント・オーガナイザ

en: Dogfight an enemy plane
ja: 敵の飛行機と空中戦をする

en: Dominate the board in a classic version of Reversi
ja: 有名なリバーシの古典版で盤上を支配してください

en: Download Google webfonts for off-line use
ja: オフラインで使用するGoogleウェブフォントをダウンロードします

en: Download MP3 files from AmazonMP3.com
ja: AmazonMP3.com から MP3 ファイルをダウンロードします

en: Download Manager
ja: ダウンロードマネージャー

en: Download and install add-ons for Freeciv
ja: Freecivの拡張機能をダウンロードしてインストールする

en: Download and run an Ubuntu ISO in a Virtual Machine
ja: 仮想マシン上でUbuntu ISOをダウンロードし実行します

en: Download and share files over BitTorrent
ja: BitTorrent でファイルをダウンロード、共有します

en: Download and share files using the BitTorrent P2P network
ja: BitTorrent P2P ネットワークを使いファイルを共有、ダウンロードします

en: Download and stream media
ja: ストリームメディアをダウンロードします

en: Download and upload files using multiple file transfer protocols
ja: 様々なプロトコルに対応したファイル送受信プログラム

en: Download and upload files via FTP, FTPS and SFTP
ja: FTP、FTPS、SFTP によるファイルのダウンロード/アップロード

en: Download files from various hosters
ja: 複数のホストからファイルをダウンロードします

en: Download files from your digital camera.
ja: デジタルカメラからファイルをダウンロードします。

en: Download files with BitTorrent
ja: BitTorrent でファイルをダウンロード

en: Download multiple URLs and apply it to one of setting/queue.
ja: 複数の URL をダウンロードして、設定/キューのひとつに適用します。

en: Download photos and videos from cameras, memory cards and Portable Storage Devices
ja: カメラ、メモリーカード、携帯ストレージから写真や動画をダウンロードします

en: Download updated version of FreePOPs plugins
ja: FreePOPs プラグインの最新版をダウンロードします

en: Download with AMZ Downloader
ja: AMZダウンローダーでダウンロードします

en: Downloading files by BitTorrent protocol
ja: BitTorrent プロトコルでファイルをダウンロード

en: Downloads and displays RFC
ja: RFC をダウンロードおよび表示します

en: Dr.Geo Math Tool
ja: Dr.Geo 数学ツール

en: Drag and Drop graph plotting
ja: ドラッグアンドドロップでグラフを描きます

en: Draw a diagonal line and choose which way each line slants
ja: 対角線を描画して、各々の線の傾斜がどちらに行きたいのかを選択します

en: Draw and make calculations on chemical structures
ja: 化学構造を描画、計算します

en: Draw cartoons
ja: 漫画を描きます

en: Draw edges along the grid lines which divide the rectangle under certain rules
ja: ルールに従って長方形を分割する線をグリッドに沿って引きます

en: Draw lines around a digit according to the number in it
ja: 数字の周りに同じ本数の線を引きます

en: Draw mathematical graphs/curves
ja: 数学のグラフ/曲線を描画します

en: Draw models of molecules
ja: 分子モデルを描画します

en: Dreamcast ROM Player
ja: ドリームキャスト ROM プレイヤ

en: Dreamchess
ja: ドリームチェス

en: Drill game to learn Japanese kana characters
ja: 日本語のかな文字を学習するための ドリルゲーム

en: Drivel Journal Editor
ja: Drivel ジャーナルエディター

en: Drumstick Drum Grid
ja: Drumstick ドラムグリッド

en: Drumstick MIDI Player
ja: Drumstick MIDI プレイヤー

en: Drumstick Virtual Piano
ja: Drumstick バーチャルピアノ

en: Dvd95 Converter
ja: Dvd95 コンバーター

en: E-Book Viewer
ja: 電子書籍ビューアー

en: E-Mail client
ja: メールクライアント

en: E-Mail utility
ja: メールユーティリティ

en: E-book library management
ja: 電子書籍ライブラリーの管理

en: E-book reader
ja: 電子書籍リーダー

en: EDF file header editor
ja: EDFファイルヘッダーエディター

en: ELinks Web Browser
ja: ELinks ウェブブラウザー

en: EMBOSS Explorer
ja: EMBOSS エクスプローラー

en: EPWING CD-ROM dictionary viewer
ja: EPWING CD-ROM 辞書ビューアー

en: EXAFS data analysis
ja: EXAFS データ分析

en: Ear training
ja: 耳のトレーニング

en: Earthworm action game
ja: ミミズアクションゲーム

en: Easily batch process images and edit metadata
ja: 簡単に画像をバッチ処理してメタデータを編集します

en: Easily create and edit images
ja: 簡単に画像を作成したり編集を行います

en: Easy to use distributed version control system
ja: 使いやすい分散バージョン管理システム

en: EasyChem Chemical Structures Editor
ja: EasyChem 化学構造エディター

en: Easystroke Gesture Recognition
ja: Easystroke ジェスチャ認識

en: Eat pills escaping ghosts
ja: 薬を食べてお化けから逃げよう

en: Eat the yummy veggies in the garden (game for small kids)
ja: お庭のおいしいお野菜をたべましょう（小さな子供向けのゲーム）

en: Eclipse Integrated Development Environment
ja: Eclipse 統合開発環境

en: Econometrics package
ja: 計量経済学パッケージ

en: Edit (NetworkEditor)
ja: Edit (ネットワークエディター)

en: Edit Anthy dictionary.
ja: Anthy 辞書を編集

en: Edit DV video
ja: DV 動画の編集

en: Edit LaTeX documents
ja: LaTeX 文書を編集します

en: Edit PHP source files
ja: PHP ソースファイルの編集

en: Edit XML documents
ja: XML ドキュメントの編集

en: Edit and display crystalline structures
ja: 結晶構造の編集および表示

en: Edit binary files
ja: バイナリファイルを編集します

en: Edit buzztard song files
ja: buzztard 音楽ファイルの編集

en: Edit chemical 2D structures
ja: 2D 化学構造を編集します

en: Edit chemical structures and reactions
ja: 化学構造式と化学反応式を編集します

en: Edit keyboard maps for keytouch
ja: keytouch用にキーボード配列を編集します

en: Edit media to create movies
ja: メディアを編集して映画を作る

en: Edit musical scores
ja: 楽譜を編集します

en: Edit photos and manage collections
ja: 写真の編集ならびにコレクションの管理

en: Edit subtitle files
ja: 字幕ファイルを編集

en: Edit tags in your audio files
ja: オーディオファイルのタグを編集します

en: Edit text files
ja: テキストファイルの編集

en: Edit text files "wiki style"
ja: "Wiki形式"のテキストファイルを編集します

en: Edit text files collaboratively
ja: 共同でテキストファイルを編集します

en: Edit text from ebook PDF files
ja: ebook PDF ファイルからテキストを編集

en: Edit website contents
ja: ウェブサイトのコンテンツを編集します

en: Edit your Diagrams
ja: ダイアグラムを編集します

en: Edit your Videos
ja: ビデオを編集

en: Edit your network connections
ja: ネットワーク接続を編集します

en: Edit, playback guitar tablatures
ja: ギター譜の編集、再生をします

en: Editor for OpenStreetMap.org
ja: OpenStreetMap.org エディター

en: Edits multiple sequence alignments and prints them in PostScript format.
ja: 複数シーケンス列を編集して、PostScript フォーマットで印刷します。

en: Edubuntu Menu Editor
ja: Edubuntuメニューエディター

en: Educational Programming Environment
ja: 教育向けのプログラミング環境

en: Educational desktop for Kubuntu
ja: Kubuntu 用の教育向けデスクトップ

en: Educational desktop for Ubuntu
ja: Ubuntu 用の教育向けデスクトップ

en: Educational game for ages 2 to 10
ja: 2歳から10歳までを対象にした子供向け教育ゲーム

en: Educational typing tutor game starring Tux
ja: Tux が主人公の教育的タイピングゲーム

en: EiskaltDC++ Gtk
ja: EiskaltDC++のGtk版

en: EiskaltDC++ Gtk3
ja: DiskaltDC++のGtk3版

en: EiskaltDC++ Qt
ja: EiskaltDC++のQT版

en: EiskaltDC++ Qt Mini
ja: EiskaltDC++のQT Mini版

en: Ekiga Softphone
ja: Ekiga ソフトフォン

en: Electrical CAD System
ja: 電気系 CAD システム

en: Electronic Arabic/Islamic Encyclopedia
ja: アラブ/イスラム電子百科辞典

en: Electronic Mus-haf
ja: 電子ムシャフ

en: Email-Reminder
ja: メールリマインダー

en: Emerillon Map Viewer
ja: Emerillon 地図ビューアー

en: Empathy Internet Messaging
ja: Empathy インスタントメッセンジャー

en: Emulator for KC85 and compatible computer
ja: KC85互換コンピュータのエミュレータ

en: Emulator of the 1980s ZX Spectrum home computer and its various clones
ja: 1980年代のホームコンピューター ZX Spectrumとそのクローンのエミュレーター

en: Enable
ja: 有効

en: Enable or disable Nautilus scripts
ja: Nautilus スクリプトを有効/無効にします

en: Enable/disable write support for NTFS with a simple click.
ja: クリック一つで NTFS 書き込みサポートを有効/無効にします

en: English - Indonesian dictionary
ja: 英語-インドネシア語辞書

en: Enhanced interactive Python shell
ja: 高度な対話式Pythonシェル

en: Enigmail extension for Thunderbird
ja: Thunderbird の Enigmail 拡張機能

en: Enlightenment File Manager
ja: Enlightenment ファイルマネージャー

en: Enter Indic characters with a virtual keyboard
ja: 仮想キーボードでインド語派文字を入力します

en: Enter cave survey data for Survex
ja: Survex 向けの洞窟調査データを入力します

en: Enter passphrase to authenticate to the ssh agent
ja: ssh agent に対する認証のパスフレーズを入力

en: Enter text without a keyboard
ja: キーボードを使わずに文字を入力

en: Entrez NCBI Database Querying Tool
ja: Entrez NCBI データベースクエリツール

en: Epidemics Simulator
ja: 伝染病シミュレーター

en: Epiphany Web Browser
ja: Epiphany ウェブブラウザー

en: Epoptes computer lab administration tool
ja: Epoptesコンピューターラボ管理ツール

en: Event driven digital circuit simulator with Tcl/Tk
ja: Tcl/Tk によるイベントドリブン方式のデジタル回路シミュレーター

en: Evolution Calendar
ja: Evolution カレンダー

en: Evolution Data Server
ja: Evolution データサーバー

en: Evolution Mail and Calendar
ja: Evolution メール/カレンダー

en: Evolve biomorphs using genetic algorithms
ja: 遺伝アルゴリズムを使った生物形態的進化

en: Exaile Music Player
ja: Exaile ミュージックプレイヤー

en: Expert system tool
ja: エキスパート・システムツール

en: Explore Geometric Constructions
ja: 幾何学との対話

en: Explore the Universe in this detailed space simulation
ja: この詳細な宇宙空間シミュレーションのなかで宇宙探検してみよう

en: Explore the network and scan ports
ja: ネットワークの検索とポートスキャン

en: Extace Waveform Display
ja: Extace音声波形ビューアー

en: Extract cursors and icons from MS Windows compatible resource files
ja: MS Windows 互換のリソースファイルからカーソルやアイコンを抽出します

en: Extract data from graphs
ja: グラフからデータを取り出す

en: Extreme Tux Racer
ja: エクストリームTuxレーサー

en: Exult Ultima 7 Engine
ja: Exult ウルティマ 7 エンジン

en: F-Spot Photo Manager
ja: F-Spot 写真管理ツール

en: FAUmachine
ja: FAUマシン

en: FBReader E-book reader
ja: FBReader 電子書籍リーダー

en: FCC Radio Examination trainer
ja: FCC無線試験トレーナー

en: FCE Ultra
ja: FCE ウルトラ

en: FFADO Mixer
ja: FFADO ミキサー

en: FFGTK Router Manager
ja: FFGTKルーターマネージャー

en: FITS image display and simple analysis
ja: FITS 画像の表示および単純な分析

en: FLTK Block Attack!
ja: FLTK ブロックアタック!

en: FLTK Checkers
ja: FLTK チェッカー

en: FLTK GUI Designer
ja: FLTK GUI デザイナー

en: FLTK Sudoku
ja: FLTK 数独

en: Falling Blocks Game
ja: 落下するブロックのゲーム

en: Falling blocks puzzle game
ja: 落ち物パズルゲーム

en: Fancy-looking animated application for taking photos from webcam
ja: ウェブカメラで写真を撮って手の込んだアニメーションを作る

en: Fantasy sidescroller game
ja: ファンタジー世界が舞台の横スクロールゲーム

en: Fast, extendable programmers' text editor
ja: 高速で拡張可能なプログラマー向けテキストエディター

en: Fast, small, webkit based micro-browser extensible by Lua
ja: Luaで拡張可能な高速、小型、webkitベースのマクロブラウザー

en: Fasttracker 2 Clone
ja: Fasttracker 2 クローン

en: Fcitx Config Tool
ja: Fcitx 設定ツール

en: Fcitx Configuration
ja: Fcitxの設定

en: Fcitx GUI Config Tool
ja: Fcitx GUI 設定ツール

en: Fcitx Skin Installer
ja: Fcitx スキンインストーラー

en: Feed reader
ja: フィードリーダー

en: Fifteen
ja: 15パズル

en: Figaro's Password Manager 2
ja: Figaro パスワード・マネージャー 2

en: Fight evil monsters with your magic weapons.
ja: 魔法の武器を使い邪悪なモンスターと戦うゲーム

en: Fighting Hedgehogs
ja: 戦うハリネズミ

en: Figure out which letters are which numbers
ja: どの文字がどの数字かをあててください

en: File Manager
ja: ファイルマネージャー

en: File Manager PCManFM
ja: PCManFM ファイルマネージャー

en: File Manager provided by Enlightenment
ja: Enlightenmentから提供されているファイルマネージャー

en: File Sharing
ja: ファイル共有

en: File System Lint
ja: ファイルシステムを検査する

en: File manager
ja: ファイルマネージャー

en: File manager for Sony MP3 players
ja: Sony MP3 プレイヤー向けのファイルマネージャー

en: File manager for X.
ja: X用ファイルマネージャー

en: Files
ja: ファイル

en: Fill in the entire grid black or white
ja: 全部の格子を黒または白で埋めます

en: Filler
ja: フィラー

en: Filler in Java Game
ja: Java製ゲーム「フィラー」

en: Filtering of astronomical images
ja: 天文画像のフィルタリング

en: Find Files/Folders
ja: ファイル/フォルダを検索

en: Find Synonyms and Homonyms
ja: 類義語と同音異義語を検索します

en: Find and remove bad samples
ja: 悪いサンプルを見つけ、削除します

en: Find any recipe you want
ja: お望みのレシピなら何でも探します

en: Find documents by specifying search terms
ja: 指定した検索語句でドキュメントを見つけます

en: Find memory-management problems in your programs using the valgrind tool
ja: valgrind ツールを利用してプログラム中のメモリ管理の問題点を発見します

en: Find the crystals
ja: 宝石を見つけてください

en: Find the exit
ja: 出口を見つけましょう

en: Fingerprint scanning demonstration
ja: 指紋スキャンのデモンストレーション

en: Firefox Launchpad integration adds quick search for Launchpad services
ja: Firefox に Launchpad サービスへのクイック検索機能を追加する  Launchpad 統合機能

en: Firefox Launchpad plugin
ja: Firefox Launchpad プラグイン

en: Firefox Web Browser
ja: Firefox ウェブブラウザー

en: Firewall
ja: ファイアウォール

en: Firewall Builder
ja: ファイアウォール・ビルダ

en: Firewall Configuration
ja: ファイアウォール設定ツール

en: Firewall administration tool GUI
ja: GUI のファイアウォール管理ツール

en: Firmware Updater
ja: ファームウェアアップデーター

en: First Person Shooter Game
ja: 一人称視点シューティングゲーム (FPS)

en: First-person shooter with agile gameplay and built-in editor.
ja: 素早いゲームプレイと組み込みのエディタを持つFPS

en: Fit falling blocks together
ja: 落ちてくるブロックを組み合わせて消してください

en: Fit falling blocks together on a hexagonal grid
ja: 六角形のマスに落ちてくるブロックを組み合わせて消してください

en: Five in a row game for X
ja: X 向けの五目並べ

en: Five-in-a-row Board Game
ja: 五目並べ

en: Flexible onscreen keyboard for GNOME
ja: GNOME 向けの柔軟なオンスクリーン・キーボード

en: Flickr Uploader
ja: Flickr アップローダ

en: Flip
ja: フリップ

en: Floppy Formatter
ja: フロッピー初期化ツール

en: Florence Virtual Keyboard
ja: Florence 仮想キーボード

en: Flowchart & Diagram Editing
ja: フローチャートとダイアグラムの編集

en: Flumotion Streaming Server Administration
ja: Flumotion ストリーミングサーバー管理

en: Fly military aircraft in a combat situation
ja: 戦闘機で空中戦をするゲーム

en: Fly your ship in a 4d environment
ja: 4次元空間を宇宙船で飛行する

en: Font Manager
ja: フォントマネージャー

en: Font Sampler
ja: フォント見本集

en: Font Viewer
ja: フォントビューアー

en: Fonty Python Font Manager
ja: Fonty Python フォントマネージャー

en: Foo2ZJS Firmware Downloader and Installer
ja: Foo2ZJS ファームウェアダウンローダー、インストーラー

en: Four-in-a-Row
ja: 四目並べ

en: Four-in-a-row Board Game
ja: 四目並べ

en: Fractal Generator
ja: フラクタル生成ツール

en: Fractal images generator
ja: フラクタル画像ジェネレーター

en: Framework for source code analysis of software written in C
ja: C 言語で書かれたソフトウェアのソースコード分析用フレームワーク

en: Free Tennis - a free tennis simulation
ja: Free Tennis - 無料のテニスシミュレーションゲーム

en: Free space and maintain privacy
ja: スペースの確保とプライバシーの保全

en: Free, easy, personal accounting for everyone.
ja: フリーで簡単、みんなのパーソナル会計

en: Free-as-in-freedom 3D modeling and animation software
ja: (自由という意味で)フリーな3Dモデリング/アニメーションソフトウェア

en: FreeAlchemist
ja: フリーアルケミスト

en: FreePOPs updater
ja: FreePOPs アップデーター

en: FreeTennis
ja: フリーテニス

en: Freeciv server
ja: Freecivサーバー

en: FreetuxTV Television Channels Player
ja: FreetuxTV TVチャンネルプレイヤー

en: French computering dictionary
ja: フランス語のコンピューター辞書

en: French conjugation system
ja: フランス語の活用語システム

en: Front-end for Axel - a light download accelerator
ja: 軽量なダウンロードアクセラレータである Axel のフロントエンド

en: Frontend to QEMU virtual machine monitor
ja: QEMU 仮想マシンモニターのフロントエンド

en: Frozen-Bubble
ja: フローズン-バブル

en: Full and incremental backup to DVD with verify
ja: データ検証付きのDVDへのフルまたは増分バックアップ

en: Full featured Python IDE
ja: 多機能な Python 統合開発環境

en: Full-text search program for Sylpheed
ja: Sylpheed 用の全文検索プログラム

en: Fully featured video and music player, podcast client, and bittorrent client
ja: 多機能な動画や音楽プレイヤ、ポッドキャストクライアント、BitTorrent クライアント

en: Fully populate the grid with numbers under some conditions
ja: いくつかの条件下の数字で格子を埋め尽くす

en: Fun game based on the classic moon lander
ja: 古い月着陸ゲームをベースにした楽しいゲーム

en: Function Plotter
ja: 関数プロッタ

en: Fuse Spectrum Emulator (GTK+ version)
ja: Fuse Spectrum Emulator (GTK+版)

en: Fuse Spectrum Emulator (SDL version)
ja: Fuse Spectrum Emulator (SDL版)

en: Fuss Application Launcher
ja: Fussアプリケーションランチャー

en: G. JACK Clock
ja: G. JACK クロック

en: G3Data Graph Analyzer
ja: G3Data グラフィック・アナライザー

en: GADMIN-OPENVPN-Client
ja: GADMIN-OPENVPN クライアント

en: GADMIN-OPENVPN-Server
ja: GADMIN-OPENVPNサーバー

en: GAdmin-Rsync
ja: GADMIN-Rsync

en: GCX Astro-Image Processor
ja: GCX天体写真プロセッサー

en: GChemPaint Chemical Structures Editor
ja: GChemPaint 化学構造エディター

en: GConf Cleaner
ja: GConf クリーナー

en: GCstar Collections Manager
ja: GCstar コレクションマネージャー

en: GDIS Molecule Modeller
ja: GDIS 分子モデラー

en: GDPC Molecular Dynamic Simulator
ja: GDPC 分子動力学シミュレーター

en: GDebi Package Installer
ja: GDebi パッケージインストーラー

en: GFCE Ultra NES Emulator
ja: GFCE ウルトラNES エミュレーター

en: GFingerPoken logic game
ja: GFingerPoken 論理ゲーム

en: GIMP Image Editor
ja: GIMP 画像エディター

en: GKrellM System Monitor
ja: GKrellM システムモニタ

en: GL Open Benchmark Suite
ja: GL Openベンチマークスイート

en: GNOME ALSA Mixer
ja: GNOME ALSA ミキサー

en: GNOME Breakout
ja: GNOME ブロック崩し

en: GNOME Build Tool
ja: GNOME ビルドツール

en: GNOME Clocks
ja: GNOMEクロック

en: GNOME Color Chooser
ja: GNOME カラー選択

en: GNOME Comics Organizer
ja: GNOMEコミックオーガナイザー

en: GNOME Commander
ja: GNOME コマンダー

en: GNOME Desktop Utilities
ja: GNOME デスクトップユーティリティ

en: GNOME Dialup Tool
ja: GNOME ダイアルアップツール

en: GNOME Manpages Editor
ja: GNOME マニュアルページエディター

en: GNOME Media Player
ja: GNOMEメディアプレイヤー

en: GNOME Shell Extension Preferences
ja: GNOME Shell 拡張の設定

en: GNOME Split
ja: GNOMEスプリット

en: GNOME System Monitor
ja: GNOMEシステムモニター

en: GNOME Video Arcade
ja: GNOMEビデオアーケード

en: GNOME tool to find strings in a set of files
ja: ファイルの集まりから文字列を検索する GNOME ツール

en: GNOME2 IP Messenger
ja: GNOME2 IP メッセンジャー

en: GNU Backgammon
ja: GNU バックギャモン

en: GNU Paint
ja: GNU ペイント

en: GNU TeXmacs Editor
ja: GNU TeXmacs エディター

en: GNUDoQ, Su Doku generator and solver.
ja: GNUDoQ は数独を作成し、解答を見つけます

en: GNUnet Secured P2P
ja: GNUnetセキュアP2P

en: GNUnet Setup
ja: GNUnetの設定

en: GNUstep Gomoku Game
ja: GNUstep 五目ゲーム

en: GNUstep Help Viewer
ja: GNUstep ヘルプビューアー

en: GNUstep Workspace Manager
ja: GNUstep ワークスペースマネージャー

en: GNUstep client for MPD
ja: MPD 用 GNUstep クライアント

en: GPG support for Thunderbird
ja: Thunderbird 用 GPG サポート

en: GPS Navigation
ja: GPS ナビゲーション

en: GPS Trace Viewer
ja: GPS 足跡ビューアー

en: GPX Viewer
ja: GPX ビューアー

en: GParted Partition Editor
ja: GParted パーティション編集ツール

en: GStreamer extra plugins
ja: GStreamer 拡張プラグイン

en: GStreamer ffmpeg video plugin
ja: GStreamer FFmpeg 動画プラグイン

en: GStreamer plugins for aac, xvid, mpeg2, faad
ja: aac, xvid, mpeg2, faad 用 GStreamer プラグイン

en: GStreamer plugins for mms, wavpack, quicktime, musepack
ja: mms, wavpack, quicktime, musepack 用 GStreamer プラグイン

en: GTK Smith Chart Calculator
ja: GTK用スミスチャート計算器

en: GTK UVC video viewer
ja: GTK UVC動画ビューアー

en: GTK interface for the unison file synchronization tool 2.32.52
ja: Unison(2.32.52)ファイル同期ツールのGTKインターフェース

en: GTK or console backgammon program with analysis
ja: GTK またはコンソールで動作する、解析機能つきのバックギャモン・プログラム

en: GTK+ Clipboard Manager
ja: GTK+クリップボードマネージャー

en: GTK+-2 Client for OpenVAS Security Scanner
ja: OpenVAS セキュリティスキャナ用 Gtk+-2 クライアント

en: GTK+2.0 Theme Changer
ja: GTK+2.0 テーマチェンジャー

en: GTK-based X11 task timer
ja: GTKベースのX11タスクタイマー

en: GTK2 Bulgarian-English Dictionary
ja: GTK2 ブルガリア語-英語辞書

en: GTimeLog Time Tracker
ja: GTimeLogタイムトラッカー

en: GUI application for using Bazaar
ja: Bazaar を利用するための GUI アプリケーション

en: GUI designer written in Python with wxPython
ja: wxPython 向けに Python で書かれた GUI デザイナー

en: GUI editor for SQLite databases
ja: SQLite データベース用 GUI エディター

en: GUI for Direct Connect Protocol
ja: 直接接続プロトコル用のGUI

en: GUI for the Gamera framework
ja: Gamera フレームワーク用 GUI

en: GUI for the R-project
ja: R-project の GUI フロントエンド

en: GUI for various VPN clients
ja: 様々なVPSクライアント向けのGUI

en: GUI for various compressed file formats
ja: 各種圧縮ファイルフォーマット向けの GUI

en: GUI front end for the efax fax program
ja: efax ファックス・プログラム用 GUI フロントエンド

en: GUI front-end of hercules emulator
ja: herculesエミュレーターのGUIフロントエンド

en: Gadu-Gadu/XMPP protocol client
ja: Gadu-Gadu/XMPP プロトコルクライアント

en: Galactic Strategy Game
ja: 銀河戦略ゲーム

en: Galaga
ja: ギャラガ

en: Gallery Uploader
ja: Gallery アップローダ

en: Gamazons game
ja: Gamazons ゲーム

en: Gambas3 Integrated Development Environment
ja: Gambas3統合開発環境

en: Game Boy Advance ROM Player
ja: ゲームボーイアドバンス ROM プレイヤ

en: Game Boy Advance emulator
ja: ゲームボーイアドバンス・エミュレータ

en: Game Boy ROM Player
ja: ゲームボーイ ROM プレイヤ

en: Game about the interactions within a gardening community
ja: 園芸コミュニティ内の相互作用についてのゲーム

en: Game based on KenKen
ja: KenKen を基にしたゲーム

en: Game similar to Fifteen, but with a different type of move
ja: Fifteen に似たゲームですが、移動に違いがあります

en: Game similar to the famous 'Mastermind'
ja: 有名な 'Mastermind' に似たゲーム

en: Games development framework in lua
ja: Lua を使ったゲーム開発フレームワーク

en: Gaming packages browser
ja: ゲームパッケージブラウザー

en: Gapless audio player
ja: ギャップレスな音楽プレイヤー

en: Garden of Coloured Lights
ja: 色とりどりの光の庭

en: Gargoyle
ja: ガーゴイル

en: Garlic Protein Visualization
ja: Garlic 蛋白構造可視化

en: Gatos Configuration Editor
ja: Gatos 設定エディター

en: Gaupol Subtitle Editor
ja: Gaupol 字幕エディター

en: GeMan X BBS Client
ja: GeMan X BBS クライアント

en: Geary Mail
ja: Gearyメール

en: Generate color schemes
ja: カラースキームを生成します

en: Generate images from LaTeX equations
ja: LaTeXの数式から画像を作る

en: Generate publication quality graphs
ja: 出版物の品質を持つグラフを作成

en: Generate timetables for educational institutions
ja: 教育機関向けに時間割を作成します

en: Generator for math worksheets for french college
ja: フランスの大学で使われる数学のワークシートを生成します

en: Generic card based learning program
ja: 汎用カード・ベースの学習プログラム

en: Genesis ROM Player
ja: ジェネシス ROM プレイヤ

en: Genius Math Tool
ja: Genius数学ツール

en: Genius Mathematical Tool and Calculator
ja: Genius数学ツールならびに計算機

en: Geographic Information System
ja: 地理情報システム

en: Geographic coordinates translator
ja: 地理座標系を変換する

en: Gerber file viewer for PCB design
ja: PCB 設計用ガーバーファイルビューアー

en: Gerbv Gerber File Viewer
ja: Gerbv Gerber ファイルビューアー

en: Get help with Unity
ja: Unityのヘルプを表示します

en: Get notified when new mail arrives
ja: 新着メールが届いたときに通知します

en: Get rid of those Wingdows Viruses!
ja: Wingdows のウィルスを取り除け！

en: Gettext catalogs editor
ja: Gettext カタログエディター

en: Gfax Facsimile Program
ja: Gfax ファクシミリ送信プログラム

en: Gimmix is a graphical music player daemon (MPD) client written in C.
ja: Gimmix はC言語で書かれたグラフィカルな Music Player Daemon (MPD) クライアントです。

en: Gip IP Address Calculator
ja: Gip IP アドレス計算機

en: Git repository browser
ja: Git リポジトリブラウザー

en: Git repository viewer
ja: Git リポジトリビューアー

en: Give your application an accessibility workout
ja: アクセシビリティ機能試験をアプリケーションに行います

en: Glade Interface Designer
ja: Gladeインターフェースデザイナー

en: Global multiple nucleotide or peptide sequence alignment and phylogenetic analysis
ja: グローバルな複数のヌクレオチド又はペプチド配列の整列と系統解析

en: Gmail Inbox Monitor
ja: Gmail 受信トレイモニター

en: Gmail Notifier
ja: Gmail 通知ソフト

en: Gmail Notify
ja: Gmail 通知

en: Gmerlin mixer
ja: Gmerlinミキサー

en: Gmerlin multimedia transcoder
ja: Gmerlinマルチメディアトランスコーダー

en: Gmerlin player
ja: Gmerlin プレイヤー

en: Gmerlin plugin configurator
ja: Gmerlinプラグイン設定ツール

en: Gmerlin recorder
ja: Gmerlin レコーダ

en: Gmidimonitor (with ALSA support)
ja: Gmidimonitor (ALSAサポート含む)

en: Gmidimonitor (with JACK support)
ja: Gmidimonitor (JACKサポート含む)

en: Gmsh Mesh Generator
ja: Gmsh メッシュ生成器

en: Gnash SWF Viewer
ja: Gnash SWF ビューアー

en: Gnash SWF Viewer for KDE
ja: KDE 向けの Gnash SWF ビューアー

en: GnoTime Tracking Tool
ja: GnoTime 追跡ツール

en: GnoeMoe Gnome MOO Client
ja: GnoeMoe Gnome MOO クライアント

en: Gnome Batalla Naval client
ja: Batalla NavalのGNOMEクライアント

en: Gnome Batalla Naval server
ja: Batalla NavalのGNOMEサーバー

en: Gnome Catalog
ja: Gnome カタログ

en: Gnome Crystal Crystalline Structures Viewer
ja: Gnome Crystal 結晶構造ビューアー

en: Gnome Music Player Client
ja: Gnome 音楽プレイヤークライアント

en: Gnome Paint Drawing Editor
ja: GNOMEペイント・ドローエディター

en: Gnome Subtitles
ja: Gnome 字幕

en: Gnome Wave Cleaner
ja: GNOME波形クリーナー

en: Gnome's KiSSeake dolls viewer
ja: Gnome の KiSSeake 人形ビューアー

en: GnuCash Finance Management
ja: GnuCash 財務管理

en: Gnubiff is a mail notification program.
ja: Gnubiff はメール通知プログラムです

en: Gnumeric Spreadsheet
ja: Gnumeric スプレッドシート

en: Go Board Game
ja: 囲碁

en: Go mad with this Tetris clone
ja: このテトリスクローンに熱狂せよ

en: Go to the Ubuntu Studio Forum
ja: Ubuntu Studio Forumへ移動します

en: Gobby Collaborative Editor (0.4)
ja: Gobby コラボレーションエディター(0.4)

en: Gobby Collaborative Editor (0.5)
ja: Gobby コラボレーションエディター(0.5)

en: Goggles Music Manager
ja: Gogglesミュージックプレイヤー

en: GoogleCalendar
ja: Googleカレンダー

en: GooglePlus
ja: Google+

en: Gosmore Map Viewer
ja: Gosmore マップビューアー

en: Gourmet Recipe Manager
ja: グルメレシピマネージャー

en: Grab the gems and throw them back up before they crush you
ja: 宝石に砕かれる前に掴んで、投げろ

en: Gramps Genealogy System
ja: Gramps 家系図システム

en: Graphical Asterisk Console
ja: グラフィカルな Asterisk コンソール

en: Graphical Disk Map
ja: グラフィカルなディスクマップ

en: Graphical IDE for MCS-51 based microcontrollers
ja: MCS-51ベースのマイクロコントローラ用グラフィカルIDE

en: Graphical MIPS32 Assembly language emulator
ja: グラフィカルな MIPS32 アセンブリ言語エミュレータ

en: Graphical Network Monitor
ja: グラフィカルなネットワークモニタ

en: Graphical ODE simulator
ja: グラフィカルなODEシミュレーター

en: Graphical Qt frontend for GNU Octave
ja: GNU Octave 用のグラフィカルな Qt フロントエンド

en: Graphical Web Links checker
ja: グラフィカルなウェブリンクチェッカー

en: Graphical administration tool for digital keys used with APT
ja: APT で使われるデジタル鍵用のグラフィカル管理ツール

en: Graphical audio mixer
ja: グラフィカルなオーディオ・ミキサー

en: Graphical command editor for Code_Aster.
ja: Code_Aster 用のグラフィカルなコマンドエディター

en: Graphical debugger frontend
ja: グラフィカルなデバッガのフロントエンド

en: Graphical dungeon crawling game
ja: グラフィカルなダンジョンクロウルゲーム

en: Graphical editor for BibTex bibliographies
ja: BibTex 目録用グラフィカルエディター

en: Graphical editor for DjVu
ja: DjVu のグラフィカルエディター

en: Graphical editor for PSTricks
ja: PSTricks向けのグラフィカルエディター

en: Graphical front end for mCRL2 toolset
ja: mCRL2 ツールセットのグラフィカルなフロントエンド

en: Graphical frontend for Cuneiform and Tesseract
ja: Cuneiform and Tesseract のグラフィカルフロントエンド

en: Graphical frontend for MLDonkey
ja: MLDonkey 用グラフィカル・フロントエンド

en: Graphical frontend to SAFT
ja: SAFT のグラフィカルなフロントエンド

en: Graphical frontend to Spice simulators
ja: Spiceシミュレーターのグラフィカルフロントエンド

en: Graphical interface for programing a YubiKey
ja: YubiKeyプログラミングのためのGUI

en: Graphical interface to build UIMA CPE
ja: UIMA CPEをビルドするためのグラフィカルインターフェース

en: Graphical interface to the R environment for statistical computing
ja: 統計処理のためのR環境のグラフィカルインターフェース

en: Graphical launcher for the FlightGear Filght Simulator
ja: FlightGearフライトシミュレーターのGUIランチャー

en: Graphical mixer application for the ALSA
ja: ALSA  のグラフィカルなミキサーアプリケーション

en: Graphical notification applet for prelude
ja: prelude のグラフィカル通知アプレット

en: Graphical runlevel configuration tool
ja: グラフィカルなランレベル設定ツール

en: Graphical tool for designing and simulating logic circuits
ja: 論理回路の設計ならびにシミュレーション用のグラフィカルツール

en: Graphical tool for merging and comparing text files
ja: テキストファイルのマージと比較を行うグラフィカルなツールです

en: Graphical user interface for the European Molecular Biology Open Software Suite.
ja: ヨーロッパ製のオープンソース分子生物学用環境向けのGUI

en: Graphical user interface for wpa_supplicant
ja: wpa_supplicant 用グラフィカルユーザーインターフェース

en: Graphical utility for analyzing electrophysiological data
ja: 電気生理学データ分析用グラフィカルユーティリティ

en: Graphical view of distributed compile tasks
ja: 分散コンパイルの状況をグラフィカルに表示

en: Graphically create Unix application wrappers for GNUstep
ja: GNUstep 用の UNIX アプリケーションラッパーをグラフィカルに作成します

en: Greenwich
ja: グリニッジ

en: Grid-entry handwriting recognition input panel
ja: グリッド入力の手書き認識入力パネル

en: Grr Feed Reader
ja: Grr フィードリーダ

en: Gtk VNC Viewer
ja: Gtk VNC ビューアー

en: Gtk based LianLianKan Game.
ja: Gtk ベースの LianLianKan ゲーム

en: Gtk+ MySQL Control Center
ja: Gtk+ MySQL コントロールセンター

en: Gtkam Digital Camera Browser
ja: Gtkam デジタルカメラブラウザー

en: Gtkboard Board Games
ja: Gtkboard ボードゲーム

en: Gtranslator PO File Editor
ja: Gtranslator POファイルエディター

en: Guake Terminal
ja: Guake 端末

en: Guayadeque Music Player
ja: Guayadeque 音楽プレイヤー

en: Guide a horde of penguins through various obstacles
ja: 色々な障害物をよけて多くのペンギンを導いてください

en: Guide a worm around a maze
ja: 迷路をさまよう虫を導いてください

en: Guitar Effects Processor
ja: ギターエフェクトプロセッサ

en: Gyrus IMAP Cyrus Administrator
ja: Gyrus IMAP Cyrus アドミニストレーター

en: Günther's RSS Reader
ja: Günther's RSS リーダ

en: HDF4/5 Data Browser
ja: HDF4/5 データブラウザー

en: HF digital mode terminal
ja: HF デジタル・モード端末

en: HIZ's ES
ja: HIZのES

en: HP Printing System Control Center
ja: HP 印刷システムコントロールセンター

en: HPLIP Toolbox
ja: HPLIP ツールボックス

en: HTML Image Map Editor
ja: HTML イメージマップエディタ

en: Ham Radio Examination trainer
ja: アマチュア無線試験のトレーニング

en: Handheld Device Simulator
ja: ハンドヘルドデバイスシミュレーター

en: Handle the tasks, resources, and cost of your projects
ja: プロジェクトのタスクや資源、コストを扱います

en: Handwriting Recognition
ja: 手書き認識

en: Handy thesaurus based on WordNet
ja: WordNet ベースのハンディ辞典

en: Hearts
ja: ハーツ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help the frog cross the street
ja: 道路をわたる蛙を救出します

en: Helper to reconfigure packages
ja: パッケージ再設定のためのヘルパー

en: Hex Editor
ja: バイナリエディター

en: Hexadecimal Editor for Linux
ja: Linux 用 16進数エディター

en: Hierarchical Note Taking
ja: 階層化されたメモを取る

en: High level LaTeX frontend
ja: 高水準 LaTeX フロントエンド

en: High precision calculator
ja: 高精度計算機

en: High quality television application
ja: 高品質なテレビアプリケーション

en: Highlight your sources
ja: ソースの強調表示

en: Hijra Applet
ja: Hijraアプレット

en: Hijri calendar in system tray icon
ja: システムトレイアイコンにHijriイスラム暦を表示する

en: Hira Drill
ja: カタカナ・ひらがなドリル

en: Ho22bus's Dict
ja: Ho22busの辞書

en: How many tomatoes can you smash in ten short minutes?
ja: わずか10分でどれだけのトマトを潰すことができますか?

en: Hugin Panorama Creator
ja: Hugin パノラマクリエーター

en: Humorous zelda-like isometric adventure/RPG
ja: ユーモアのある、ゼルダの伝説のような、クォータービュー視点のアドベンチャーRPG

en: Hv3 Web Browser
ja: Hv3ウェブブラウザー

en: IBus Hangul Preferences
ja: iBusハングル設定

en: IBus Input Pad Setup
ja: IBus入力パッドの設定

en: IBus LibBopomofo Preferences
ja: IBus LibBopomofo 設定

en: IBus LibPinyin Setup
ja: IBus LibPinyin 設定

en: ICC Profile Installer
ja: ICC プロファイルインストーラー

en: ID-card Utility
ja: ID カードユーティリティー

en: IDE for Faust dsp programming language
ja: Faustデジタル信号処理プログラミング言語のIDE

en: IDE for Racket
ja: Racket の IDE

en: IDLE (using Python-2.7)
ja: IDLE (Python-2.7 版)

en: IDLE (using Python-3.3)
ja: IDLE (Python-3.3使用)

en: IP Messenger for the GNOME2
ja: GNOME2 用の IP メッセンジャー

en: IPython Qt console
ja: IPython Qtコンソール

en: IRC Client
ja: IRC クライアント

en: IRC client
ja: IRC クライアント

en: IcedTea Web Control Panel
ja: IcedTea Webコントロールパネル

en: Icedtea Java Browser Plugin
ja: Icedtea Java ブラウザープラグイン

en: Icedtea Java Plugin
ja: Icedtea Java プラグイン

en: Icon Editor
ja: アイコンエディター

en: Image Per Image capture tool for making animation movies.
ja: アニメーション動画を作成するためのコマ撮り撮影ツール

en: Image Viewer
ja: 画像ビューアー

en: Image manipulation program based on VIPS
ja: VIPS ベースの画像処理プログラム

en: Image processing and analysis
ja: 画像処理および分析

en: Image viewer
ja: 画像ビューアー

en: Import Key
ja: 鍵のインポート

en: Impose PDF documents to create booklets
ja: ブックレット作成用にPDFドキュメントを作成します

en: Imview Image Viewer
ja: imview 画像ビューアー

en: Indic Onscreen Keyboard
ja: Indic オンスクリーン・キーボード

en: Indicator applet for current weather conditions in China
ja: 中国の現在の天気を表示するインジケーターアプレット

en: Infinite Notepad
ja: Intiniteノートパッド

en: Info Center
ja: システム情報センター

en: Information about Plasma Active
ja: Plasma Active の情報

en: Information about the Xfce Desktop Environment
ja: Xfce デスクトップ環境の情報

en: Information and notification of new discovered bluetooth devices
ja: 新しく検出された bluetooth デバイスの情報と通知

en: Infrared Remote Control
ja: 赤外線リモコン

en: Inkscape Vector Graphics Editor
ja: Inkscape ベクターグラフィックエディター

en: Input Device Sharing
ja: 入力デバイスの共有

en: Input Method
ja: インプットメソッド

en: Input Method Switcher
ja: インプットメソッド切替

en: Insanity testing system
ja: システムを徹底的にテストする

en: Insert special characters into documents
ja: ドキュメントの中に特殊な文字を挿入します

en: Inspect and compare installed color profiles
ja: インストールされているカラープロファイルを調査・比較します

en: Inspect and edit binary files
ja: バイナリーファイルの調査や編集を行います

en: Inspect compiled RenderMan Shading Language (RSL) files
ja: コンパイルされたRenderManシェーディング言語（RSL）ファイルを検査する

en: Install ICC profiles
ja: ICC プロファイルをインストールします

en: Install More...
ja: 追加インストール...

en: Install a catalog of software on the system
ja: システムにソフトウェアカタログをインストールします

en: Install and view software packages
ja: インストールとパッケージの表示

en: Install selected software on the system
ja: システムに選択されたソフトウェアをインストールします

en: Install, remove and upgrade software packages
ja: ソフトウエアパッケージのインストール、削除またはアップグレードを行います

en: Installer Script for Fcitx Skin
ja: Fcitxスキンのインストーラースクリプト

en: Installer for the Adobe Flash plugin for Mozilla
ja: Mozilla 用 Adobe Flash プラグインのインストーラー

en: Instant Messenger
ja: インスタント・メッセンジャー

en: Instant messaging client for MSN, Gtalk and Facebook
ja: MSN、Gtalk、Facebook 用のインスタントメッセージクライアント

en: Integrate GMail with your desktop
ja: GMail をデスクトップに統合します

en: Integrated Bioinformatics Suite
ja: 統合バイオインフォマティクススイート

en: Integrated Database Development Environment for GNOME
ja: GNOME統合データベース開発環境

en: Integrated DeveLopment Environment for Python3
ja: Python3 用統合開発環境

en: Integrated Development Environment
ja: 統合開発環境

en: Integrated Development Environment for Python
ja: Python 用統合開発環境

en: Integrated Development Environment for Python (using Python-2.7)
ja: Python 用統合開発環境  (Python-2.7 を使用)

en: Integrated Development Environment for Python (using Python-3.3)
ja: Python向け統合開発環境(IDE) (Python-3.3使用)

en: Integrated MIDI piano roll editor and sequencer engine
ja: 統合MIDIピアノロールエディターならびにシーケンサーエンジン

en: Integrated Python Development Environment
ja: 統合Python開発環境

en: Intel 8085 microprocessor simulator
ja: Intel 8085マイクロプロセッサシミュレーター

en: Intel AMT serial-over-lan client.
ja: Intel AMT serial-over-lan クライアント

en: Interactive EXAFS data analysis
ja: 対話的な EXAFS データ分析

en: Interactive EXAFS data processing
ja: インタラクティブな EXAFS データ処理

en: Interactive Python shell
ja: 対話式 Python シェル

en: Interactive System Activity Grapher for sysstat
ja: sysstat向けにインタラクティブなシステム動作グラフを作成します

en: Interactive fractal planet generator
ja: インタラクティブなフラクタル惑星ジェネレーター

en: Interactive geometry viewing program
ja: インタラクティブな幾何学図形ビューアー

en: Interactive image generator
ja: インタラクティブな画像ジェネレーター

en: Interactive post-processing tool for scanned pages
ja: スキャンされたページを対話式に後処理するツール

en: Interactive tool to copy files to or from USB storage media
ja: USB ストレージメディアからファイルをコピーするためのインタラクティブなツール

en: Interactive viewer for Graphviz dot files
ja: Graphvizのdotファイルのインタラクティブビューアー

en: Interface Designer
ja: インターフェースデザイナー

en: Internet DJ Console
ja: インターネット DJ コンソール

en: Internet Dial-Up Tool
ja: インターネットダイヤルアップツール

en: Interpreter for several 3D games
ja: いくつかの 3D ゲームのインタプリター

en: Interpreter for several adventure games
ja: 複数のアドベンチャーゲーム のためのインタプリタ

en: Intuitive net emulator that interacts with real networks
ja: 実際のネットワークと相互作用する直感的なネットエミュレーター

en: Ircp Tray
ja: Ircpトレイ

en: Is a Qt4 interface for nmap scanner
ja: nmapスキャナーのQt4インターフェース

en: Is a Qt4 interface for nmapsi4 log
ja: nmapsi4ログのQt4インターフェース

en: Islamic prayer times
ja: イスラム祈祷タイマー

en: Isola game with nice graphics
ja: 美しいグラフィックのIsolaゲーム

en: Isometric role playing game
ja: クォータービュー視点のロールプレイングゲーム

en: Istanbul Desktop Session Recorder
ja: Istanbul デスクトップ画面レコーダ

en: JACK Audio Mastering interface
ja: JACKオーディオマスタリングインターフェース

en: JACK Keyboard
ja: JACK キーボード

en: JACK Timemachine
ja: JACK タイムマシン

en: JACK diagnostic tool
ja: JACK 診断ツール

en: JD 2ch browser
ja: JD 2ch ブラウザー

en: JD is a 2ch browser based on gtkmm2.
ja: JD は gtkmm2 を用いた 2ch ブラウザーです

en: Jaaa (with ALSA support)
ja: Jaaa (ALSAサポート)

en: Jack Mixer
ja: JACKミキサー

en: JackEQ
ja: JACKイコライザー

en: Jajuk Advanced Jukebox
ja: Jajuk 高機能ジュークボックス

en: Japa (with ALSA support)
ja: Japa (ALSAサポート)

en: Japa (with JACK support)
ja: Japa (JACKサポート)

en: Japanese Reference and Study Tool
ja: 日本語参照/学習ツール

en: Japanese dictionary
ja: 日本語辞書

en: Java GUI client for FTP, SMB, SFTP and NFS
ja: FTP, SMB, SFTP, NFS 用 Java GUI クライアント

en: Java LDAP Browser
ja: Java LDAP ブラウザー

en: Java programming game based on battle tanks
ja: 戦車をベースにした Java プログラミングゲーム

en: Jigsaw puzzle game
ja: ジグソーパズルゲーム

en: Join the Ubuntu Studio Team
ja: Ubuntu Studio Teamに加わります

en: Jot down notes for later
ja: 手早くメモを行います

en: Joystick testing and configuration tool
ja: ジョイスティックのテストならびに設定ツール

en: JuffEd text editor
ja: JuffEd テキストエディター

en: Jukebox for large collections of mp3/ogg/flac/mpc
ja: mp3/ogg/flac/mpc 形式で保存された大量のコレクションのためのジュークボックス

en: Jump up the tower to survive
ja: 飛び立ちましょう、この塔から生き残るために

en: KAlgebra Mobile
ja: KAlgebraモバイル

en: KDE Frontend to Mathematical Software
ja: 数値演算ソフトウェアのための KDE フロントエンド

en: KDE Ham Radio logging program
ja: アマチュア無線のログを取るKDEのプログラム

en: KDE Hangman Game
ja: KDE ハングマンゲーム

en: KDE IM Log Viewer
ja: KDE IMログビューアー

en: KDE Image Plugins Interface
ja: KDEイメージプラグインインターフェース

en: KDE Letter Order Game
ja: KDE文字並べ替えゲーム

en: KDE MIDI Metronome Using ALSA Sequencer
ja: ALSAシーケンサー機能を用いたKDE MIDIメトロノーム

en: KDE Partition Manager
ja: KDE パーティションマネージャー

en: KDE Periodic Table of Elements
ja: KDE 元素周期表

en: KDE Source Builder
ja: KDEソースビルダー

en: KDE System Settings
ja: KDE システム設定

en: KDE Template Generator
ja: KDE テンプレートジェネレータ

en: KDE Text To Speech Service
ja: KDE テキスト読み上げサービス

en: KDE Volume Partition Manager
ja: KDEボリュームパーティションマネージャー

en: KDE collectd database-viewer
ja: KDE collectdデータベースサーバー

en: KDE interface for MPlayer
ja: MPlayerのKDEインターフェース

en: KDE subtitle editor
ja: KDE用字幕エディター

en: KDE-based editor for bibliographic files
ja: KDEベースの書誌ファイル用エディター

en: KDE-style GUI for iRiver iFP flash players
ja: iRiver iFP flash プレイヤー向けの KDE スタイル GUI

en: KDE4 Wallpaper changer
ja: KDE4 壁紙チェンジャー

en: KDiskFree
ja: K ディスクフリー

en: KIPI Plugins
ja: KIPIプラグイン

en: KSudoku, Sudoku game & more for KDE
ja: KSudoku, KDE の数字パズルゲーム

en: Kanji Browser
ja: Kanjiブラウザー

en: Ked Password Manager
ja: Ked パスワード・マネージャ

en: Keep a journal/diary of day-to-day events in your life.
ja: 日々の生活の出来事を日誌/日記にして取っておきましょう

en: Keep a personal diary
ja: 個人的な日記を付けられます

en: Kenta Cho's A7Xpg
ja: 長 健太のA7Xpg

en: Kenta Cho's Gunroar
ja: 長 健太のGunroar

en: Kenta Cho's Mu-cade
ja: 長 健太のMu-cade

en: Kenta Cho's PARSEC47
ja: 長 健太のPARSEC47

en: Kenta Cho's Titanion
ja: 長 健太のTitanion

en: Kenta Cho's Torus Trooper
ja: 長 健太のTorus Trooper

en: Kenta Cho's Tumiki Fighters
ja: 長 健太のTumiki Fighters

en: Kenta Cho's Val & Rick
ja: 長 健太のVal & Rick

en: Kepas - KDE Easy Publish and Share
ja: Kepas - KDEの簡単ファイル公開・共有ツール

en: Kerberos Authentication
ja: Kerberos認証

en: Kerberos Network Authentication Dialog
ja: Kerberos ネットワーク認証ダイアログ

en: KeyTouch Editor
ja: KeyTouchエディター

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard Input Methods
ja: キーボードインプットメソッド

en: Keyboard Layout
ja: キーボードレイアウト

en: Keyboard and Mouse
ja: キーボードとマウス

en: Khmer Converter
ja: クメール語コンバーター

en: Kill Everything That Moves
ja: 動くものすべてを倒しましょう

en: Kill evil enemies by catching them into bubbles and smashing those
ja: 泡の中に邪悪な敵を閉じ込めて潰して倒しましょう

en: Klondike Solitaire
ja: クロンダイク・ソリティア

en: KonsoleKalendar
ja: コンソールカレンダー

en: Kwave Sound Editor
ja: Kwaveサウンドエディター

en: L2TP Ipsec VPN Applet
ja: L2TP IPsec VPN アプレット

en: L2TP Ipsec VPN Manager
ja: L2TP IPsec VPN マネージャー

en: LADI Control Center
ja: LADI コントロールセンター

en: LADI Log File Viewer
ja: LADI ログファイルビューワー

en: LADI Player
ja: LADI プレイヤー

en: LADI Session Handler
ja: LADIセッションハンドラー

en: LADI System Tray
ja: LADI システムトレイ

en: LDAP Administration Tool
ja: LDAP 管理ツール

en: LGeneral is a turn-based strategy engine heavily inspired by Panzer General.
ja: LGeneral は Panzer General に影響を受けたターン制の戦略ゲームです。

en: LINGOT Is Not a Guitar-Only Tuner
ja: LINGOT Is Not a Guitar-Only Tuner (LINGOT はギター専用のチューナーではありません)

en: LV2 plugins host for JACK
ja: JACKサウンドサーバーのためのLV2プラグインのホストプログラム

en: LV2 synths host for JACK
ja: JACKサウンドサーバーのためのLV2シンセサイザーのホストプログラム

en: LaTeX Editor based on Bluefish
ja: Bluefish ベースの LaTeX エディター

en: LaTeX development environment
ja: LaTeX 開発環境

en: Labyrinth Mind-mapping
ja: Labyrinth マインドマッピング

en: Lan communication software
ja: LAN 通信ソフトウェア

en: Landscape Management Service Preferences
ja: Landscape Management Service の設定

en: Landscape Service
ja: Landscape サービス

en: Language Support
ja: 言語サポート

en: Last.fm Client
ja: Last.fm クライアント

en: Latin-French dictionary
ja: ラテン語-フランス語辞書

en: Launch FlightGear via FGRun
ja: FGRunからFlightGearを起動する

en: Launch the account wizard to configure PIM accounts.
ja: PIMアカウントを設定するウィザードを起動します

en: Learn BASIC in an environment designed for young children
ja: 小さな子供向けにデザインされた BASIC 言語学習環境

en: Learn more about Razor-qt
ja: Razor-Qt をもっと学ぶ

en: Learn the piano just by playing a game
ja: ゲームを遊ぶだけでピアノを学習できます

en: Let the computer read out text for you
ja: コンピューターにテキストを読み上げさせます

en: Lets you choose from thousands of applications available for Ubuntu
ja: Ubuntu で利用できるたくさんのアプリケーションから選んでください。

en: Lets you watch TV in a window
ja: ウィンドウでテレビを視聴しましょう

en: LibreOffice XSLT based filters
ja: LibreOffice XSLTベースのフィルター

en: Liferea Feed Reader
ja: Liferea フィード・リーダ

en: Light up all the empty squares by placing light bulbs in some of them
ja: 電球を配置し、全ての空マスを照らします

en: Lightweight Bitcoin Client
ja: 軽量なBitcoinクライアント

en: Lightweight Twitter client based on Gtk2 and WebKit
ja: Gtk2とWebkitをベースにした軽量なTwitterクライアント

en: Lightweight Twitter client based on Qt and WebKit
ja: QtとWebkitをベースにした軽量なTwitterクライアント

en: Lightweight and Fast GTK+ based Mail Client
ja: 軽量で高速なGTK+ベースのメールクライアント

en: Lightweight browser
ja: 軽量ブラウザー

en: Lightweight terminal emulator
ja: 軽量なターミナルエミュレーター

en: Lightweight web browser
ja: 軽量 Web ブラウザー

en: LilyPond Music Editor
ja: LilyPond ミュージックエディター

en: Link Checker
ja: リンクチェッカー

en: Linux MultiMedia Studio
ja: Linuxマルチメディアスタジオ

en: Listaller Package Installer
ja: Listallerパッケージインストーラー

en: Listen to FM radio
ja: FMラジオを聴く

en: Listen to Last.fm radio
ja: Last.fm ラジオを聴きます

en: Listen to music
ja: 音楽を鑑賞します

en: Listen to, browse, or edit your audio collection
ja: オーディオコレクションを鑑賞・閲覧・編集します

en: Listen to, explore, or manage your audio collection
ja: オーディオコレクションを鑑賞・検索・管理します

en: Lists audio and video streams from shoutcast and icecast
ja: shoutcast および icecast からのオーディオおよびビデオストリームの一覧表示

en: Little arcade puzzle game, similar to the famous Bejeweled
ja: 有名な「ビジュエルド」に似たリトルアーケードパズルゲーム

en: Little shoot-'em-up arcade game for one or two player
ja: 一人または二人のプレーヤーで撃ち合う小さなアーケードゲーム

en: Live Messenger Client for KDE
ja: KDE 向けのライブメッセンジャ・クライアント

en: Live performance sequencer
ja: ライブパフォーマンス シーケンサー

en: LiveMix - Live Mixer
ja: LiveMix - ライブミキサー

en: Load testing application
ja: テストアプリケーションを読み込みます

en: Locate and connect to game servers
ja: ゲームサーバーを検索し、接続します

en: Logic circuit simulator
ja: 論理回路シミュレーター

en: Logic game based on Sokoban(TM)
ja: 倉庫番 (TM) をもとにした論理ゲーム

en: Login to online accounts
ja: オンライン・アカウントにログインします

en: Logs GSM and GPS and uploads to openBmap.
ja: GSM と GPS を記録し、openBmap にアップロードします。

en: London Law board game with network support
ja: オンラインプレイが出来る London Law ボードゲーム

en: Lookup words
ja: 単語の検索

en: Lookup words in a local or Internet dictionary
ja: ローカルまたはインターネット上の辞書を使って単語を検索します

en: LottaNZB Usenet Downloader
ja: LottaNZB Usenetダウンローダー

en: Loudness meter according to EBU-R128 for JACK
ja: JACKサウンドサーバーのためのEBU-R128によるラウドネスメーター

en: Lubuntu Software Center
ja: Lubuntuソフトウェアセンター

en: LuserNET News Reader
ja: LuserNET ニュースリーダー

en: Lxkeymap application
ja: Lxkeymap アプリケーション

en: LyX Document Processor
ja: LyX ドキュメントプロセッサ

en: Lybniz Graph Plotter
ja: Lybniz グラフプロッター

en: Lynkeos Image Processor
ja: Lynkeos 画像処理アプリケーション

en: Lyricue Server
ja: Lyricue サーバー

en: MAME™ Arcade Emulator
ja: MAKE(TM) アーケードゲームのエミュレーター

en: MDB Viewer
ja: MDB ビューアー

en: MGM System Monitor
ja: MGM システムモニタ

en: MIDI Sequencer
ja: MIDI シーケンサ

en: MIDI Virtual Keyboard
ja: MIDI 仮想キーボード

en: MIDI and Audio Sequencer and Notation Editor
ja: MIDIとオーディオのシーケンサー兼楽譜エディター

en: MIDI controllable audio player
ja: MIDIで制御可能なオーディオプレイヤー

en: MIDI rhythm station for ALSA
ja: ALSA 用 MIDI リズムステーション

en: MIDI-controlled, software synthesizer using JACK
ja: JACK を使った MIDI ソフトウェアシーケンサー

en: MKV files creator
ja: MKV ファイルクリエーター

en: MP3 Diags - diagnosis and repair tool
ja: MP3 Diags - 分析・修復ツール

en: MP3 and Ogg Vorbis tag editor
ja: MP3・Ogg Vorbis タグエディター

en: MP3/OGG/Wav songs chord analyser
ja: MP3/OGG/Wavサウンドのコードアナライザー

en: MPD client
ja: MPD クライアント

en: MPEG2 GOP-accurate editor
ja: GOP準拠のMPEG2エディター

en: MPRIS 2 support for MPD
ja: MPD 用 MPRIS 2 サポート

en: MPlayer Media Player
ja: MPlayerメディアプレイヤー

en: MSN Messenger for Linux
ja: Linux 用 MSN メッセンジャー

en: MSX ROM Player
ja: MSX ROM プレイヤ

en: MacSlow's Cairo-Clock
ja: MacSlowのCairo-Clock

en: Machine learning algorithms for data mining tasks
ja: データマイニング作業用機械学習アルゴリズム集

en: Magicicada application
ja: Magicicada アプリケーション

en: Magnets puzzle game
ja: マグネットパズルゲーム

en: Mah-Jong
ja: 麻雀

en: Mahjongg
ja: GNOME 上海

en: Mahjongg Solitaire
ja: 上海マージャン牌ゲーム

en: Mail
ja: メール

en: Mail Client
ja: メールクライアント

en: Mail Reader
ja: メールリーダー

en: Mail client for GNUstep
ja: GNUstepメールクライアント

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Make and export image slideshows
ja: 画像スライドショーの作成およびエクスポート

en: Make lines of the same color to win
ja: 同じ色のラインを作って競い合ってください

en: Manage BlackBerry devices from a central GUI.
ja: BlackBerry 端末を GUI で集中管理

en: Manage Drives and Media
ja: ドライブとメディアの管理

en: Manage ISO, IMG, BIN, MDF and NRG images
ja: ISO、IMG、BIN、MDF、NRG イメージを管理します

en: Manage LDAP-based directories
ja: LDAP ベースのディレクトリを管理します

en: Manage Music
ja: 音楽を管理します

en: Manage SSH tunnel connections
ja: SSH トンネル接続の管理

en: Manage X.509 certificates and CAs, easily and graphically
ja: X.509 証明書および認証局を簡単かつグラフィカルに管理します

en: Manage and change your L2TP IPsec VPN connection settings
ja: L2TP IPsec VPN 接続の設定を管理・変更します

en: Manage and configure JACK and ladish
ja: JACK と ladish を設定・管理します

en: Manage and view your media
ja: メディアを管理・表示します

en: Manage bibliographic databases
ja: 文献データベースの管理

en: Manage contacts and addresses
ja: アドレスや連絡先を管理します

en: Manage databases, create queries and reports to track and manage your information by using Base.
ja: Baseを使用して、データベースを管理したり、情報を追跡・管理するためのクエリやレポートを作成します。

en: Manage disks, partitions and file systems
ja: ディスク、パーティション、ファイルシステムを管理します

en: Manage events and tasks using simple text files
ja: シンプルなテキストファイルを用いてイベントやタスクを管理する

en: Manage genealogical information, perform genealogical research and analysis
ja: 家系の情報を管理し、家系学的に解析する

en: Manage journal/weblog
ja: ジャーナル/ウェブログを管理します

en: Manage large collections of notes
ja: 大量のメモを管理する

en: Manage machine connections
ja: マシンの接続を管理します

en: Manage multiple choice questionnaires, with automatic marking from papers' scans
ja: 紙のスキャンから自動マーキングした多択式アンケートを管理する

en: Manage passwords
ja: パスワードを管理します

en: Manage running Grid jobs
ja: 実行中のグリッドジョブを管理する

en: Manage running processes
ja: 実行プロセスの管理

en: Manage system jobs present on your computer
ja: コンピューターで動作しているシステムジョブの管理

en: Manage the Flumotion Streaming Server
ja: Flumotion ストリーミングサーバーを管理します

en: Manage the reservations for your hotel, hostel or B&B
ja: ホテル・ユースホステル・B&Bの予約を管理する

en: Manage virtual machine configurations
ja: 仮想マシン構成を管理します

en: Manage virtual machines
ja: 仮想マシンを管理します

en: Manage your MPMan portable mp3 player
ja: MPMan ポータブル mp3 プレイヤを管理します

en: Manage your PulseAudio sound server
ja: PulseAudio サウンドサーバーを管理します

en: Manage your collections of movies, games, books, music and more
ja: 動画、ゲーム、本、音楽などのコレクションを管理します

en: Manage your desktop wallpapers
ja: デスクトップの壁紙を管理します

en: Manage your email, contacts and schedule
ja: メールや連絡先、予定などを管理します

en: Manage your finances, accounts, and investments
ja: あなたの財務・口座・投資を管理します

en: Manage your mobile phone
ja: 携帯電話を管理します

en: Manage your money
ja: お金を管理します

en: Manage your network connections
ja: ネットワーク接続を管理

en: Manage your passwords and encryption keys
ja: パスワードや暗号鍵を管理します

en: Manage your personal finances
ja: 個人資産を管理します

en: Manage your photographs like a professional with the power of open source
ja: オープンソースの力であなたの写真をプロのように管理します

en: Manage your system tasks
ja: システムのタスクを管理します

en: Manage your wireless network interfaces
ja: 無線ネットワークインターフェースを管理します

en: Manages software installed from source code
ja: ソースコードからインストールされたソフトウェアを管理します

en: Mandelbrot family fractal generator
ja: マンデルブロー集合のフラクタルジェネレーター

en: Manipulate component attributes with gattrib
ja: gattrib を使ってコンポーネントの属性を操作します

en: Manipulate sound files
ja: サウンドファイルを編集する

en: Map Based GPS Data Manager (live data capable).
ja: 地図ベースの GPS データ管理 (ライブデータ可能)

en: Map your mind
ja: マインドマッピングをします

en: Maps application
ja: 地図アプリケーション

en: Marble Madness type game
ja: マーブルマッドネス風のゲーム

en: Mash monsters and save the gnomes
ja: モンスターを潰して、ノームを守りましょう

en: Mass rename files
ja: 大量のファイル名を変更します

en: Mastermind
ja: マスターマインド

en: Math Expression Solver and Plotter
ja: 数式ソルバー＆プロッタ

en: Maxima Algebra System
ja: Maxima代数システム

en: Measure objects on your screen
ja: 画面上のオブジェクトを計測

en: Measurement tool for Impulse Responses
ja: インパルスレスポンスの測定ツール

en: Media Player
ja: メディアプレイヤー

en: MediaTomb UPnP MediaServer web user interface.
ja: MediaTomb UPnPメディアサーバーのウェブインターフェース

en: Medical Image (DICOM) Viewer
ja: 医療画像(DICOM)ビューアー

en: Medical image viewer and DICOM network client
ja: 医療画像ビューアーとDICOM ネットワーククライアント

en: Medical records manager
ja: 医療記録マネージャー

en: Meld Diff Viewer
ja: Meld 差分ビューアー

en: Melt an iceberg into small pieces, in order to trap the penguins
ja: ペンギンを罠にかけるために、氷山を融かして小さくしましょう

en: Memory Game
ja: 神経衰弱

en: Menu Editor
ja: メニューエディター

en: Merge two human-face-JPEGs!
ja: 二人のJPEG顔写真を合成します!

en: Message of the day
ja: 今日の一言(MOTD)

en: Meta-package for the Lightweight X11 Desktop Environment
ja: 軽量なデスクトップシステム(lxde)のメタパッケージ

en: Micro-blogging Client
ja: マイクロブロギングクライアント

en: Microblog
ja: マイクロブログ

en: Microsoft doc document file viewer
ja: マイクロソフト doc ドキュメントファイルビューアー

en: Midi Music Editor
ja: Midi 音楽エディター

en: Midi Router
ja: Midi ルータ

en: Midi connections manager
ja: MIDI 接続マネージャー

en: Midori Private Browsing
ja: Midori プライベートブラウジング

en: Minbar Prayer Times
ja: Minbar 祈祷タイマー

en: Mind mapping software
ja: マインドマッピング・ソフトウェア

en: Mines
ja: GNOME マインスイーパー

en: Minesweeper-like Game
ja: マインスイーパに似たゲーム

en: Miniature Golf
ja: ミニチュアゴルフ

en: Minimalist's Web Browser
ja: 小さいものが好きな人のためのウェブブラウザー

en: Minimum-interface PyKaraoke
ja: 最小インターフェースのPyKaraoke

en: Mission Pack 1 for the classic first person shooter
ja: クラシックなFPSのミッションパック 1

en: Mission Pack 2 for the classic first person shooter
ja: クラシックなFPSのミッションパック 2

en: Mission and Objective based 2D Platform Game
ja: ミッションと目的を達成する2Dゲーム

en: Mission and Objective based 3D Action Game
ja: ミッションと目標ベースの3Dアクションゲーム

en: Mix your music tracks live
ja: ミュージックトラックをライブミックスします

en: Model and manipulate molecules, and create high-quality renderings of them
ja: 分子のモデリングと操作を行って、高品質レンダリング画像を作成します

en: Model molecular structures and produce high-quality images of them
ja: 分子構造をモデル化して、高品質な画像を作成します

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
ja: ColorHugデバイス上でキャリブレーションマトリクスを修正します

en: Modular Software Synth
ja: モジュラー・ソフトウェアシンセサイザー

en: Molecule puzzle game
ja: 分子構造のパズルゲームです

en: Molecules Viewer
ja: 分子ビューアー

en: Monitor TV programs
ja: TV 番組をモニターします

en: Monitor and control SMART data on hard disks
ja: ハードディスクのSMARTデータをモニタ/制御します

en: Monitor battery status
ja: バッテリ状態のモニタ

en: Monitor for CPU, memory, disks, network, mail
ja: CPU・メモリー・ディスク・ネットワーク・メールの監視

en: Monitor the output volume
ja: 出力量をモニター

en: Monkey Bubble Arcade Game
ja: Monkey Bubble アーケードゲーム

en: Mono Documentation
ja: Mono ドキュメント

en: Mono Runtime
ja: Mono ランタイム

en: Mono Runtime (Terminal)
ja: Mono ランタイム (ターミナル版)

en: Monodoc Documentation Browser
ja: Monodoc ドキュメントブラウザー

en: Monophonic synth plugin with two oscillators and waveshapers
ja: 2つのオシレーターとウェーブシェイパーを持つモノフォニックなシンセサイザープラグイン

en: Motocross game
ja: モトクロスゲーム

en: Mount CD-ROM and DVD image iso
ja: CD-ROM や DVD の ISO イメージをマウントします

en: Mount Disk Images
ja: ディスクイメージをマウントする

en: Mount and unmount filesystems
ja: ファイルシステムのマウントおよびアンマウント

en: Move running applications between networked computers
ja: ネットワーク上のコンピュータ間で起動しているアプリケーションを移動します

en: Movie Collection Manager
ja: 動画コレクションマネージャー

en: Movie creator ffDiaporama
ja: 動画作成ツール ffDiaporama

en: Movie creator from photos and video clips
ja: 写真やビデオクリップからムービーを作成

en: Mp3splt-gtk audio splitter
ja: Mp3splt - Gtk オーディオスプリッター

en: Multi-player real-time strategy game
ja: 多人数プレイに対応したリアルタイム戦略ゲーム

en: Multi-system video game emulator
ja: 多くの機種に対応したビデオゲームエミュレータ

en: Multi-touch tower defense game
ja: マルチタッチ対応のタワー防御ゲーム

en: MultiGet Downloader
ja: MultiGet ダウンローダー

en: Multichannel audio level meter for JACK
ja: JACK用マルチチャンネルオーディオレベルメーター

en: Multiformat mediaplayer
ja: Multiformat メディアプレイヤー

en: Multilingual Terminal
ja: 多言語端末

en: Multilingual Unicode Text Editor
ja: 多言語 Unicode テキストエディター

en: Multimedia Systems Selector
ja: マルチメディアシステムセレクター

en: Multimedia educational activities: puzzles, associations, text exercises, crosswords, scrambled letters, etc.
ja: マルチメディア教育活動を助けるツール: パズル、連想ゲーム、単語練習、クロスワード、文字の並び替えなど

en: Multiplatform basic interpreter for the development of videogames
ja: マルチプラットフォーム対応の、ゲーム開発のための Basic インタプリタ

en: Multiple terminals in one window
ja: 複数の端末を一つのウィンドウで利用

en: Multiplication Puzzle
ja: 掛け算パズル

en: Multitrack Recorder
ja: マルチトラック・レコーダ

en: Muon Discover
ja: Muon ディスカバー

en: Muon Package Manager
ja: Muon パッケージマネージャー

en: Muon Software Center
ja: Muon ソフトウェアセンター

en: Muon Update Manager
ja: Muon アップデートマネージャー

en: Museek daemon configuration tool
ja: Museek デーモン設定ツール

en: Music Player Client
ja: 音楽プレイヤークライアント

en: Music Player Daemon
ja: 音楽プレイヤーデーモン

en: MySQL Client
ja: MySQL クライアント

en: MySQL Database Design, Administration and Development Tool
ja: MySQL データベース設計・管理・開発ツール

en: MySQL Server
ja: MySQL サーバー

en: MySQL Workbench
ja: MySQL ワークベンチ

en: MySQL managing assistant
ja: MySQL 管理アシスタント

en: MythTV Backend Setup
ja: MythTV バックエンド設定

en: MythTV Frontend
ja: MythTV フロントエンド

en: NCurses Music Player Client
ja: NCurses 音楽プレイヤークライアント

en: NES ROM Player
ja: ファミコン ROM プレイヤ

en: NFO Viewer
ja: NFO ビューアー

en: NTFS Configuration Tool
ja: NTFS 設定ツール

en: NUT Monitor
ja: NUT モニター

en: NVIDIA X Server Settings
ja: NVIDIA X サーバ設定

en: NVidia binary X.Org driver ('current' driver)
ja: NVidia バイナリ X.Org ドライバー ('current' ドライバー)

en: NVidia binary X.Org driver ('version 173' driver)
ja: NVidia バイナリ X.Org ドライバー ('version 173' ドライバー)

en: NVidia binary X.Org driver ('version 96' driver)
ja: NVidia バイナリ X.Org ドライバー ('version 96' ドライバー)

en: Nagios status monitor
ja: Nagios ステータスモニタ ー

en: Nautilus Pastebin Configurator
ja: Nautilus Pastebin 設定ツール

en: Nautilus Pastebin configuration panel
ja: Nautilus Pastebin 設定パネル

en: Nautilus scripts manager
ja: Nautilus スクリプトマネージャー

en: Nautilus-Actions Configuration Tool
ja: Nautilus-Actions 設定ツール

en: Ndiswrapper driver installation tool
ja: Ndiswrapper ドライバーインストールツール

en: Nemiver C/C++ Debugger
ja: Nemiver C/C++ デバッガー

en: Nepomuk Backup
ja: Nepomuk バックアップ

en: Nepomuk Cleaner
ja: Nepomuk クリーナー

en: NetSurf Web Browser
ja: NetSurf ウェブブラウザー

en: Netgen Mesh Generator
ja: Netgen メッシュジェネレーター

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Construction Game
ja: ネットワーク構築ゲーム

en: Network Folder Wizard
ja: ネットワークファルダーウィザード

en: Network Monitor
ja: ネットワークモニター

en: Network Tools
ja: ネットワークツール

en: Network UPS Tools GUI client
ja: ネットワーク UPS ツールの GUI クライアント

en: Network animator
ja: ネットワークアニメーター

en: Network animator based on Qt4 working with ns-3
ja: Qt4ベースのns-3 で動くネットワークアニメーター

en: Network traffic analyzer
ja: ネットワークトラフィックアナライザー

en: New Audio CD Project
ja: 新規オーディオCDプロジェクト

en: New Data CD Project
ja: 新規データCDプロジェクト

en: New Database
ja: 新規データベースを作成

en: New Document
ja: 新しいドキュメント

en: New Drawing
ja: 新規描画

en: New Mixed Mode CD Project
ja: 新規ミックス・モードCDプロジェクト

en: New P_rivate Browsing Window
ja: 新しいプライベートブラウジングウィンドウ(_R)

en: New Presentation
ja: 新しいプレゼンテーション

en: New Task
ja: 新しいタスク

en: New Terminal
ja: 新しい端末

en: New Video DVD Project
ja: 新規ビデオDVDプロジェクト

en: New _Tab
ja: 新しいタブ(_T)

en: New _Window
ja: 新しいウィンドウ(_W)

en: News Reader
ja: ニュースリーダー

en: News Reader for GNUstep
ja: GNUstep 用ニュースリーダ

en: Next
ja: 進む

en: Next Track
ja: 次のトラック

en: Nikwi Deluxe
ja: Nikwi デラックス

en: Nintendo64 ROM Player
ja: Nintendo 64 ROM プレイヤ

en: Nintento DS emulator
ja: ニンテンドーDSエミュレーター

en: Non-parametric MRI Analysis
ja: ノンパラメトリック MRI 分析

en: Nonlinear video editor for KDE
ja: KDE向けのノンリニアビデオエディター

en: Note Taker
ja: メモ帳

en: Note-taking Application
ja: メモを取るアプリケーション

en: Notification Tray Monitor
ja: 通知トレイのモニタ

en: Notify the arrival of new mail on Gmail
ja: Gmail の新着メールを通知します

en: Observe power management
ja: 電源管理を監視します

en: Off-the-Record Messaging plugin for pidgin
ja: pidgin 用のオフレコメッセージ・プラグイン

en: Offline conference schedule application
ja: オフライン会議スケジュールアプリケーション

en: On-Screen Creature
ja: 画面上の生物

en: OneD Biological Sequence Viewer
ja: OneD 生物学的配列ビューアー

en: Online Accounts
ja: オンラインアカウント

en: Online Translator YouTranslate!
ja: オンライン翻訳 YouTranslate!

en: Online account credentials and settings
ja: オンラインアカウントの資格情報と設定

en: Online multiplayer tactical warfare game
ja: 多人数プレイのオンライン戦略ゲーム

en: Open ClipArt
ja: オープンクリップアート

en: Open Invaders
ja: オープンインベーダー

en: Open Source Framework for Medical Simulation
ja: 医学シミュレーション用のオープンソースフレームワーク

en: Open a New Document
ja: 新しいドキュメントを作成

en: Open a New Private Window
ja: 新しいプライベートウィンドウを開く

en: Open a New Window
ja: 新しいウィンドウを開く

en: Open a New Window in incognito mode
ja: シークレットモードで新しいウィンドウを開く

en: Open a New Window with a temporary profile
ja: 一時プロファイルで新しいウィンドウを開く

en: Open a new instance
ja: 新しいインスタンスを開く

en: Open a new private browsing window
ja: 新しいプライベートブラウジングウィンドウを開きます

en: Open in RAW editor
ja: RAW 編集プログラムを開く

en: Open in safe mode
ja: セーフモードで開く

en: Open new tab
ja: 新しいタブを開く

en: Open new window
ja: 新しいウィンドウを開く

en: Open scientific computation platform
ja: オープンな科学計算プラットホーム

en: Open source Document Management System
ja: オープンソースの文書管理システム

en: OpenAL-Soft Configuration Utility
ja: OpenAL-Soft 設定ユーティリティ

en: OpenDX Data Explorer
ja: OpenDX データ・エクスプローラー

en: OpenGL pinball game
ja: OpenGL版 ピンボールゲーム

en: OpenJDK Java 6 Runtime
ja: OpenJDK Java 6 ランタイム

en: OpenJDK Java 7 Runtime
ja: OpenJDK Java 7 ランタイム

en: OpenShot Video Editor
ja: OpenShot ビデオエディタ

en: OpenStreetMap Editor
ja: OpenStreetMap エディター

en: OpenUniverse Space Simulator
ja: OpenUniverse宇宙シミュレーター

en: OpenVPN Client administration
ja: OpenVPN クライアント管理

en: OpenVPN server administration
ja: OpenVPN サーバー管理

en: Openbox Configuration Manager
ja: Openbox 設定マネージャー

en: Optimized hardware acceleration of OpenGL with newer ATI graphic cards
ja: 最適化を施したOpenGLのハードウェアアクセラレーション機能（最新のATIグラフィックカード用）

en: Optimized hardware acceleration of OpenGL with nvidia graphic cards
ja: 最適化を施したOpenGLのハードウェアアクセラレーション機能（NVIDIAグラフィックカード用）

en: Optimized hardware acceleration of OpenGL with older nvidia graphic cards
ja: 最適化を施したOpenGLのハードウェアアクセラレーション機能（古いNVIDIAグラフィックカード用）

en: Orca Screen Reader
ja: Orca スクリーンリーダー

en: Organ Emulator
ja: オルガンエミュレータ

en: Organ synthesizer
ja: オルガンシンセサイザー

en: Organd Soft Synth
ja: Organd ソフトシンセ

en: Organize and develop images from digital cameras
ja: デジタルカメラの編集と現像

en: Organize and secure your passwords
ja: パスワードを安全に管理します

en: Organize photos on your iPod, freely!
ja: iPod にある写真を好きなようにまとめます！

en: Organize recipes, create shopping lists, calculate nutritional information, and more.
ja: レシピ管理、買い物リスト作成、栄養計算、その他。

en: Organize your photos
ja: 写真を整理します

en: Organize, enjoy, and share your photos
ja: 写真を整理し、楽しみ、共有しましょう

en: Othman Quran Browser
ja: Othman Quran ブラウザー

en: Overclock and Monitor NVIDIA cards
ja: NVIDIA カードのオーバクロックやモニターをします

en: PCB Designer
ja: PCB デザイナー

en: PCB-Suite
ja: PCB スイート

en: PCP Charts
ja: PCP チャート

en: PDF Merging, Rearranging, Splitting, Rotating and Cropping
ja: PDF マージ、再配置、分割、回転およびトリミング

en: PDF Reader for GNUstep
ja: GNUstep 用 PDF リーダー

en: PDF file viewer
ja: PDF ファイルビューアー

en: PSK31 for Linux with a openMotif GUI
ja: openMotif GUI な Linux 用の PSK31

en: Package Manager
ja: パッケージマネージャー

en: Package Organizer
ja: パッケージ管理ツール

en: Packet Generator
ja: パケットジェネレーター

en: Page Layout and Publication
ja: ページレイアウトと出版

en: Paint Program
ja: ペイントプログラム

en: Painting program for digital artists
ja: デジタルアーティストのためのペイントプログラム

en: Pairs Theme Editor
ja: Pairs テーマエディター

en: Paje Trace Viewer
ja: Paje トレースビューアー

en: Pan Newsreader
ja: Pan ニュースリーダ

en: Panel Applet to renew authentication credentials
ja: 認証局を更新するパネルアプレット

en: Panorama
ja: パノラマ

en: Paperless Medical Record and Practice Management
ja: ペーパーレスの医療記録および患者管理

en: ParaView Viewer
ja: ParaView ビューアー

en: ParaView allows viewing of large data sets
ja: ParaView を利用すれば大きいデータ・セットを表示できます

en: Parole Media Player
ja: Parole メディア・プレイヤー

en: Participate in online learning events
ja: オンラインの学習イベントに参加しましょう

en: Pasaffe password manager
ja: Pasaffe パスワードマネージャー

en: Password manager
ja: パスワードマネージャー

en: Passwords and Keys
ja: パスワードと鍵

en: Patience Card Game
ja: Patienceカードゲーム

en: Pause
ja: 一時停止

en: Paw++ (Physics Analysis Workstation)
ja: Paw++ (物理分析ワークステーション)

en: Peak fitting and data analysis
ja: ピーク近似およびデータ分析

en: Peg Solitaire
ja: ペグ・ソリティア

en: Peg elimination game
ja: ペグ除去ゲーム

en: Penguin Canfield
ja: ペンギン・カンフィールド

en: Penguin Command
ja: ペンギンコマンド

en: Penguin Freecell
ja: ペンギン・フリーセル

en: Penguin Golf
ja: ペンギン・ゴルフ

en: Penguin Merlin
ja: ペンギン・マーリン

en: Penguin Minesweeper
ja: ペンギン・マインスイーパ

en: Penguin Pegged
ja: ペンギン・ペグ

en: Penguin Solitaire
ja: ペンギン・ソリティア

en: Penguin Taipei
ja: ペンギン・台北

en: Penguin Taipei-Editor
ja: ペンギン台北エディター

en: Perform advanced DNS queries
ja: 高度なDNSクエリを実行します

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
ja: 算術、科学、財務の計算を行います

en: Perform calculation, analyze information and manage lists in spreadsheets using Zoho web services.
ja: Zoho ウェブサービスを利用して、スプレッドシートで計算・情報分析・表の管理を行います。

en: Perform simple and scientific calculations
ja: 簡単な操作で科学計算

en: Perform symbolic and numeric calculations using Maxima
ja: Maximaを利用して記号・数の計算をします

en: Periodic Table
ja: 周期表

en: Periodic table of the elements
ja: 元素周期表

en: Personal Alarm Scheduler
ja: 個人用アラームスケジューラー

en: Personal File Sharing
ja: パーソナルファイル共有

en: Personal Finance Manager
ja: パーソナル財務マネージャー

en: Personal Information Manager
ja: 個人情報管理ツール

en: Personal Organizer
ja: システム手帳

en: Personal Time Tracker
ja: 個人用タイムトラッカー

en: Personal dashboard for GNUstep
ja: GNUstep の個人用ダッシュボード

en: Personnal finances manager
ja: 家計を管理する

en: Petri dish universe in 3D that demonstrates evolving artificial life
ja: ペトリ皿の中で人工生命が成長する3Dデモ

en: Phoronix Test Suite
ja: Phoronixテストスイート

en: Photo Album
ja: フォトアルバム

en: Photo Layouts Editor
ja: 写真のレイアウトを編集する

en: Photo collection creativity tool
ja: フォトコレクションのクリエイティビティツール

en: Photo puzzle game for children
ja: 子供向け写真パズルゲーム

en: Photorealistic Rendering Engine
ja: 写実的レンダリング・エンジン

en: Piano game
ja: ピアノゲーム

en: Picks out and displays images from network traffic
ja: ネットワークトラフィックから画像を抽出して表示します

en: Pidgin Internet Messenger
ja: Pidgin インターネットメッセンジャー

en: Pidgin Internet Messenger Off-the-Record Plugin
ja: Pidgin インターネットメッセンジャーのオフレコプラグイン

en: Pidgin Internet Messenger Plugin Pack
ja: Pidgin インターネットメッセンジャーのプラグイン詰め合わせ

en: Pinta Image Editor
ja: Pinta 画像エディター

en: Pitivi Video Editor
ja: PiTiVi 動画エディター

en: Place phone calls over the Internet
ja: インターネット越しに電話をかけられます

en: Planetarium
ja: プラネタリウム

en: Platform game with some puzzle elements
ja: いくつかのパズル要素でできたプラットホームゲーム

en: Platform independent Python debugger
ja: マルチプラットフォームなPythonデバッガー

en: Play
ja: 再生

en: Play 3d chess with reflection of the chessmen
ja: チェス屋のアイデアによる三次元チェスで遊ぶ

en: Play Billard Game
ja: ビリヤードゲームで遊ぶ

en: Play Galaga Game
ja: ギャラガで遊ぶ

en: Play Go against human or computer opponents
ja: 人間またはコンピューター相手に碁を打ちます

en: Play Go online and against computer, view and edit SGF files
ja: 囲碁をオンラインの相手またはコンピュータと対戦，SGF棋譜ファイルの表示と編集

en: Play MSX games
ja: MSX のゲームをプレイします

en: Play NES ROMs
ja: ファミコンの ROM で遊ぶ

en: Play Nintendo 64 games
ja: Nintendo 64 のゲームをプレイします

en: Play Nintendo Entertainment System games
ja: ファミコンのゲームをプレイします

en: Play Nintendo Game Boy Advance games
ja: 任天堂ゲームボーイアドバンスのゲームをプレイします

en: Play Nintendo Game Boy games
ja: 任天堂ゲームボーイのゲームをプレイする

en: Play Nintendo ROM files
ja: ファミコンの ROM ファイルで遊びます

en: Play Sega Dreamcast games
ja: SEGA ドリームキャストのゲームをプレイする

en: Play Sega Genesis games
ja: SEGA ジェネシスのゲームをプレイします

en: Play Sega Master System and Game Gear games
ja: SEGA マスターシステムとゲームギアのゲームをプレイします

en: Play Shogi Game
ja: 将棋で遊びます

en: Play Shufflepuck with Tux
ja: タックスと Shufflepuck で遊ぶ

en: Play Super Nintendo Entertainment System games
ja: スーパーファミコンのゲームをプレイします

en: Play a 3D Tetris game
ja: 3Dテトリス風ゲーム

en: Play a 3D Tetris like game
ja: 3D テトリスに似たゲームで遊ぶ

en: Play a Bomberman like game
ja: ボンバーマンに似たゲームで遊びます

en: Play a Space Invaders clone
ja: スペースインベーダーのクローンゲームで遊ぶ

en: Play a Tron-like light cycle game
ja: TRONのライトサイクルのようなゲームをお楽しみ下さい

en: Play a bi-directional scrolling arcade game
ja: 双方向スクロールのアーケードゲームで遊ぶ

en: Play a classic 2D platform game
ja: 古典的な2D ゲームで遊ぶ

en: Play a clone of the classic arcade game Breakout for GNOME
ja: GNOME 向けの古典アーケードゲーム「ブレイクアウト 」のクローンで遊びます

en: Play a flight simulator
ja: フライトシミュレーターで遊ぶ

en: Play a game of Pioneers
ja: Pioneers ゲームで遊ぶ

en: Play a puzzle game similar to "Diamond Mine"
ja: 「Diamond Mine」に似たパズルゲームで遊ぼう

en: Play a shoot-em-up a la galaxian
ja: Galaxian 風に敵を撃ちまくって遊びましょう

en: Play a tetris like game with many levels
ja: たくさんのレベルがある、テトリスに似たゲームで遊ぶ

en: Play a trivia-like game for community events
ja: コミュニティイベント用のトリビアのようなゲームで遊びましょう

en: Play a vertical shoot 'em up game
ja: 一騎当千方式の縦型シューティングゲームで遊ぶ

en: Play an Arkanoid-like game
ja: アルカノイド似たゲームで遊ぶ

en: Play an Asteroids like game
ja: アステロイドに似たゲームで遊ぶ

en: Play an educational puzzle game similar to Hi-Q
ja: Hi-Q に似た教育パズルゲームで遊ぶ

en: Play an exciting mystery game
ja: 刺激的なミステリーゲームで遊ぶ

en: Play and extract CDs
ja: CD の再生とリッピング

en: Play and organize your media collection
ja: メディアコレクションを管理、再生します

en: Play and organize your music collection
ja: お気に入りの楽曲コレクションを再生・管理します

en: Play back and inspect traces generated by apitrace
ja: Apitraceによって生成されたトレースを再生したり調査します

en: Play classic Mahjong puzzle game
ja: 古典麻雀牌パズルゲームで遊ぶ

en: Play classic arcade games
ja: 懐かしいアーケードゲームで遊びます

en: Play games that challenge your logic, verbal, calculation and memory abilities
ja: 思考力・言語力・計算力・記憶力を試してください

en: Play many different solitaire games
ja: 様々な種類のソリティアゲーム

en: Play movies and songs
ja: 動画や音楽を再生します

en: Play music
ja: 音楽の再生

en: Play music from Pandora Radio
ja: Pandora Radio 経由で音楽を再生します

en: Play music songs
ja: 音楽を再生します

en: Play real-time strategy games using the Spring engine
ja: Spring エンジンを利用したリアルタイム戦略ゲームで遊ぶ

en: Play tennis against the computer or a friend
ja: コンピューターや友達とテニスで対戦

en: Play the Hitori puzzle game
ja: パズルゲーム「ひとりにしてくれ」で遊ぶ

en: Play the classic two-player boardgame of chess
ja: 古典的な対戦型のチェスゲームをお楽しみください

en: Play the original Quake III Arena
ja: オリジナルの Quake III Arena を遊ぼう

en: Play the popular Hearts card game
ja: 人気のあるトランプゲーム「ハーツ」で遊ぶ

en: Play the popular chinese chess game
ja: 人気のある中国将棋ゲームで遊びます

en: Play various and sundry board games
ja: 様々な種類のボードゲームで遊ぶ

en: Play vintage arcade games using the MAME emulator
ja: MAKEエミュレーターを使って懐かしいアーケードゲームを遊ぼう

en: Play with waves and vibrations
ja: 波と振動を楽しもう

en: Play your media
ja: メディアを再生

en: Play your music collection
ja: 音楽コレクションを再生します

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Player for DAISY Books
ja: DAISYブックのプレイヤー

en: Playing various multimedia formats, like pictures, audio or video
ja: 画像、音声、動画といった様々なマルチメディアフォーマットを再生します

en: Plays music and last.fm streams
ja: 音楽とlast.fmのストリームを再生

en: Plot graphs and functions
ja: グラフと関数をプロットします

en: Pocket Math Expression Solver and Plotter
ja: ポケット数式ソルバー＆プロッター

en: Pod Browser
ja: Pod ブラウザー

en: Polyphonic, multichannel midi realtime software synthesizer
ja: ポリフォニック、マルチチャンネルなMIDIリアルタイムソフトウェアシンセサイザー

en: Pop balloons with your harpoon
ja: モリで風船を破りましょう

en: Pop out the bubbles!
ja: 泡を消して！

en: Popup Notes
ja: ポップアップメモ

en: Post an entry to a web log
ja: ウェブログにエントリーをポスト

en: PostgreSQL Administration Tool
ja: PostgreSQL 管理ツール

en: Postnuclear realtime strategy
ja: 核戦争後のリアルタイム戦略ゲーム

en: Power Statistics
ja: 電源の統計

en: Powerful and easy to use calculator
ja: 強力で簡単に使える計算機

en: Praat Speech Analyzer
ja: Praat スピーチ・アナライザ

en: Practice exercises with fractions
ja: 分数の実践練習

en: Pre-School Bundle
ja: 未就学児向けセット

en: Pre-school educational application bundle
ja: 未就学児向け教育アプリケーション集

en: Precision Raster Image Convolution Engine
ja: 精密ラスタイメージ変換エンジン

en: Predictive text editor powered by presage
ja: presageによる予測テキストエディター

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences for sharing of files
ja: ファイル共有の設定

en: Preferred Applications
ja: お気に入りのアプリケーション

en: Presentation program for PDF files
ja: PDF ファイルでプレゼンテーションします

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview and compare fonts
ja: フォントのプレビューと比較

en: Preview before printing
ja: 印刷前にプレビューします

en: Preview keyboard layouts
ja: キーボードのレイアウトをプレビューする

en: Preview, compare and manage fonts
ja: フォントのプレビュー、比較、管理

en: Previous
ja: 戻る

en: Previous Track
ja: 前のトラック

en: Primary Bundle
ja: 第１バンドル

en: Primary grade-level educational application bundle
ja: 初等教育アプリケーション集

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Printers
ja: プリンタ

en: Privacy and Activity Manager
ja: プライバシーとアクティビティマネージャー

en: ProFTPD FTP server administration
ja: ProFTPD FTP サーバー管理

en: Process astronomical images and control CCDs
ja: 天体写真を処理したりCCDを制御します

en: Produce simple xy-plots of scientific data
ja: 科学データのシンプルな二次元プロットを生成します

en: Program keyboard shortcuts
ja: プログラム可能なキーボード・ショートカット

en: Program to create stop-motion animations
ja: ストップモーション・アニメーションを作成するためのプログラム

en: Project Hamster - track your time
ja: プロジェクトハムスター - あなたの時間を追跡します

en: Project Management
ja: プロジェクト管理

en: Provides information on hardware
ja: ハードウェア情報を出力します

en: PuTTY SSH Client
ja: PuTTY SSH クライアント

en: PuTTY Terminal Emulator
ja: PuTTY 端末エミュレーター

en: PulseAudio Device Chooser
ja: PulseAudio デバイス選択プログラム

en: PulseAudio Manager
ja: PulseAudio マネージャー

en: PulseAudio Preferences
ja: PulseAudio 設定

en: PulseAudio Volume Control
ja: PulseAudio 音量コントロール

en: PulseAudio Volume Meter (Playback)
ja: PulseAudio ボリューム・メーター (再生)

en: Push your enemies away, but stay away from obstacles
ja: 敵は押し出せ、でも障害物はそのままに

en: Puzzle game
ja: パズルゲーム

en: Puzzle game about witty fish saving the world sokoban-style
ja: 倉庫番に似た、魚を助けるパズルゲーム

en: Puzzle game based on Hitori
ja: 「ひとりにしてくれ」を基にしたパズルゲーム

en: Puzzle game based on Skyscrapers
ja: Skyscrapers を基にしたパズルゲーム

en: Puzzle game based on hexagonal tiles
ja: タイルヘキサゴンを基にしたパズルゲーム

en: Puzzle game involving untangling planar graphs
ja: 入り組んだ平面グラフのパズルゲーム

en: Puzzle game similar to Tetris Attack
ja: パネルでポンに似たパズルゲーム

en: PyChess is a fully featured, nice looking, easy to use chess client for the Gnome desktop
ja: PyChess は Gnome デスクトップ向けのフル機能で、見栄えがよく、使いやすいチェスクライアントです

en: PyMCA ROI tool
ja: PyMCA ROI ツール

en: PyMOL Molecular Graphics System
ja: PyMOL 分子画像システム

en: PyPI Browser
ja: PyPI ブラウザー

en: Pybliographic Bibliography Manager
ja: Pybliographic 文献マネージャー

en: Pylab (inline plots)
ja: Pylab (インラインでグラフ描画する)

en: Pysycache Admin
ja: Pysycache 管理ツール

en: Python Integrated Development Application
ja: Python 統合開発アプリケーション

en: Python Programmers Editor
ja: Python プログラマーズエディター

en: Python Programs
ja: Python プログラム

en: Python X2Go Client Applet
ja: Python X2Go クライアント・アプレット

en: Python spreadsheet application
ja: Python スプレッドシートアプリケーション

en: Python/GTK2 Museek client
ja: Python/GTK2 Museek クライアント

en: QApt Package Installer
ja: QApt パッケージインストーラー

en: QComicBook is a viewer for comic book archives (cbz, cbr, cbt). QComicBook has specific features like page preview, thumbnails view, bookmarks, manga mode for easing comicbook reading.
ja: QComicBook は漫画本アーカイブ(cbz、cbr、cbt) のビューアーです。QComicBook は漫画本を読みやすくするためのページプレビュー、サムネイル表示、ブックマーク、漫画モードといった特別な機能が組み込まれています。

en: QEMU & KVM Virtual Machine Manager
ja: QEMU と KVM の仮想マシンマネージャー

en: QMPDClient
ja: QMPD クライアント

en: QStarDict is Qt version of StarDict
ja: QStarDict は StarDict の Qt 版です

en: QT NuFW Client
ja: QT NuFW クライアント

en: QTScrobbler is tool for submitting .scrobbler.log from portable players to Last.fm
ja: QTScrobbler はポータブル・プレーヤから Last.fm に .scrobbler.log を送信するためのツールです

en: QWBFS Manager
ja: QWBFS マネージャー

en: QWBFS Manager is a graphical user interface (GUI) for working with WBFS filesystem formatted hard disk drive.
ja: QWBFSマネージャーは、WBFSファイルシステムフォーマットしたハードディスクドライブで作業を行うためのグラフィカルユーザーインターフェース（GUI）。

en: Qdacco dictionary
ja: Qdacco 辞書

en: Qemu Launcher
ja: Qemu ランチャー

en: QjackCtl is a JACK Audio Connection Kit Qt GUI Interface
ja: QjackCtlはJACKオーディオ接続キットのQt GUIインターフェースです

en: QmidiNet is a MIDI Network Gateway via UDP/IP Multicast
ja: QmidiNetはUDP/IP マルチキャストを使った MIDI ネットワークゲートウェイです

en: Qsampler is a LinuxSampler Qt GUI Interface
ja: QsamplerはLinuxSamplerのQt GUIインターフェースです

en: Qsynth is a FluidSynth Qt GUI Interface
ja: QSynthはFluidSynthのQt GUIインターフェースです

en: Qt 4 Assistant
ja: Qt 4 アシスタント

en: Qt 4 Designer
ja: Qt 4 デザイナー

en: Qt 4 Linguist
ja: Qt4 リンギスト

en: Qt 4 Settings
ja: Qt 4 設定

en: Qt Configuration
ja: Qt 設定

en: Qt Creator
ja: Qt クリエーター

en: Qt Designer UI File Viewer
ja: Qt デザイナー UI ファイルビューアー

en: Qt-application inspection and manipulation tool
ja: QTアプリケーションの検査・操作ツール

en: Qt-based download/upload manager
ja: Qt ベースのダウンロード/アップロードマネージャー

en: Qt4-based Multimedia Player
ja: Qt4 ベースのマルチメディアプレイヤー

en: QtQR is a Qt based software that let's you generate QR Codes easily, scan an image file for QR Codes and decode them or use your webcam to scan a printed one.
ja: QtQR は QR コードを簡単に生成したり、画像ファイルから QR コードをスキャンしてデコードしたり、ウェブカメラを使って印刷された QR コードをスキャンするための Qt ベースのソフトウェアです。

en: QtSmbstatus Client
ja: QtSmbstatus クライアント

en: QtSmbstatus is a GUI (graphical user interface) for smbstatus
ja: QtSmbstatusはsmbstatus用のGUI(グラフィカルユーザーインターフェース)です

en: Qtractor is an Audio/MIDI multi-track sequencer application
ja: Qtractor は Audio/MIDI マルチトラック・シーケンサー・アプリケーションです

en: Qtransmission Bittorrent Client
ja: Qtransmission Bittorrent クライアント

en: Qualitative Research Software for GNUstep
ja: GNUstep 向けの定性的研究ソフトウェア

en: Quassel IRC (Client only)
ja: Quassel IRC クライアント

en: Query NCBI databases and retrieve documents
ja: NCBI データベースに問い合せてドキュメントを取得します

en: Queue dvd::rip projects
ja: dvd::rip にプロジェクトを追加します

en: Quit
ja: 終了

en: R software environment for statistical computing and graphics
ja: 統計解析とグラフ表示のためのR言語ソフトウェア環境

en: RAD Tool for Python and WxWindows
ja: Python と WxWindows の RAD ツール

en: RAR compression/uncompression tool
ja: RAR 圧縮/解凍 ツール

en: RF Impedance calculator
ja: RF インピーダンス計算機

en: ROOT's Object Oriented Technologies
ja: ROOT のオブジェクト指向技術

en: RSS reader for the notification area
ja: 通知エリア用 RSS リーダー

en: Race a penguin down a mountain
ja: ペンギンの山下りレース

en: Race scenario drawing tool
ja: レース・シナリオ描画ツール

en: Radiation therapy research platform
ja: 放射線療法リサーチプラットホーム

en: RasMol (GTK version)
ja: RasMol (GTK 版)

en: Raw Images Converter
ja: RAW 画像コンバータ

en: Razor Autosuspend Configuration
ja: Razor オートサスペンドの設定

en: Razor Configuration Center
ja: Razor コンフィギュレーションセンター

en: Razor Freedesktop Notifications Configuration
ja: Razor Freedesktop 通知の設定

en: Razor Mouse Configurator
ja: Razor マウスの設定

en: Razor Session Configurator
ja: Razor セッションの設定

en: Razor Shortcut Configuration
ja: Razor ショートカットの設定

en: Read News from Usenet
ja: Usenet のニュースを読みます

en: Read news feeds and blogs
ja: ニュースフィードやブログを読む

en: Read your email
ja: メールを読みます

en: Read, capture, broadcast your multimedia streams
ja: マルチメディアストリームを再生、キャプチャ、配信します

en: Read, manipulate and convert digital camera raw-images
ja: デジタルカメラの RAW 画像の読み込み/編集/変換を行います

en: Read, write and modify ISO images
ja: ISO イメージの読み込み、書き込み、変更を行います

en: Real time monitoring software
ja: リアルタイム・モニタリングソフトウェア

en: RealLive Emulator
ja: RealLive エミュレーター

en: Realistic first-person-shooter
ja: リアルなFPS(first-person-shooter)

en: Realtime audio processor based on frequency spectral manipulation
ja: 周波数スペクトルの操作をベースとするリアルタイムオーディオ処理

en: Receive and send text messages from your mobile phone
ja: 携帯電話からテキストメッセージを送受信します

en: Reconfigure Your Packages
ja: パッケージの再設定を行います

en: Record a video of your desktop
ja: デスクトップを動画として記録します

en: Record a video of your desktop session
ja: デスクトップセッションを録画します

en: Record a video or take a screenshot of your screen
ja: 画面の動画を録画したり、スクリーンショットを撮影したりします

en: Record and edit audio files
ja: 音楽ファイルの録音と編集

en: Record sound clips
ja: サウンド・クリップを録音します

en: Record, mix and master multi-track audio
ja: マルチトラックのオーディオファイルの録音/ミキシング/マスタリング

en: Record, play, edit and convert sound files
ja: サウンドファイルの録音、再生、編集および変換

en: Reduce and rotate images in three-four clicks.
ja: 3回から4回のクリックで、画像の容量を減らしたり画像を回転させたりします。

en: Regular expression testing
ja: 正規表現を試す

en: Remmina Remote Desktop Client
ja: Remmina リモートデスクトップ・クライアント

en: Remote Desktop Client
ja: リモートデスクトップ・クライアント

en: Remote Desktop Viewer
ja: リモートデスクトップビューアー

en: Remote control your desktop from your Bluetooth enabled mobile phone
ja: Bluetooth に対応した携帯電話でデスクトップを遠隔操作します

en: Remotedesktop Client
ja: リモートデスクトップ・クライアント

en: Remove colored balls from the board by forming lines
ja: 色の付いた玉を並べて盤面から取り去ってください

en: Remove orphaned packages
ja: 孤立したパッケージを削除します

en: Remove, extract, and rotate pages in PDF documents
ja: PDF ドキュメントのページを抽出、削除、回転します

en: Ren'Py Demo
ja: Ren'Py デモ

en: Resistor color code calculator
ja: 抵抗器のカラーコードから抵抗値を計算

en: Resolution Switcher
ja: 解像度切替器

en: Retrieve data from scanned images of graphs
ja: グラフのスキャン画像からデータを取得

en: Retro platform game
ja: レトロなアクションゲーム

en: Revelation Password Manager
ja: Revelation パスワードマネージャー

en: Reverse engineering suite
ja: リバースエンジニアリングスイート

en: Reversi Board Game
ja: リバーシ - ボードゲーム

en: Reversi game for GNOME, supporting the Go/Game Text Protocol
ja: GNOME 用のリバーシゲームで、Go/Game テキストプロトコルをサポートしています

en: Rhythmbox Music Player
ja: Rhythmbox 音楽プレイヤー

en: Rip Cds
ja: CD のリッピング

en: Rip DVDs
ja: DVD リッピング

en: Rip audio from your CDs
ja: CD から音楽をリッピング

en: Rip audio tracks from your audio CDs
ja: オーディオCDからオーディオトラックをリッピング

en: Ristretto Image Viewer
ja: Ristretto 画像ビューア

en: Rlplot Graph Generator
ja: Rlplot グラフジェネレーター

en: Rock out with your keyboard
ja: キーボードで音楽を思い切り演奏する

en: Rotate your screen
ja: 画面を回転する

en: Rubrica Addressbook
ja: Rubrica アドレス帳

en: Run automated tests
ja: 自動化されたテストを実行する

en: Run old DOS applications
ja: 古い DOS アプリケーションを動かします

en: Run several virtual systems on a single host computer
ja: 一つのホストコンピューター上で複数の仮想システムを走らせます

en: Run the calibration tool for touchscreens
ja: タッチスクリーンのキャリブレーションを行います

en: Run with Prototyper
ja: プロトタイプで実行します

en: Runs an audio processing core under a QT designer interface
ja: QTデザイナーインターフェースでオーディオ処理コアを実行します

en: RutilT WLAN Manager
ja: RutilT WLAN マネージャー

en: SAMBA file, print and domain server administration
ja: SAMBA ファイル、印刷、ドメインサーバー管理

en: SCIM Input Method
ja: SCIM インプットメソッド

en: SDL-Port of Wolfenstein 3-D and Spear of Destiny
ja: SDL版Wolfenstein 3DとSpear of Destiny

en: SFLphone VoIP Client
ja: SFLphone VoIP クライアント

en: SNES emulator
ja: SNES エミュレーター

en: SPE (Stani's Python Editor)
ja: SPE (Stani's Python エディター)

en: SPM data visualization and analysis
ja: SPM データ視覚化および分析

en: SQLite database browser
ja: SQLite データベースブラウザー

en: SSL/SSH VNC Viewer
ja: SSL/SSH VNC ビューアー

en: SSVNC - access remote VNC desktops
ja: SSVNC - リモート VNC デスクトップにアクセスします

en: SVN Workbench
ja: SVN ワークベンチ

en: Sail Design Application
ja: Sail デザインアプリケーション

en: Satellite tracker
ja: 衛星トラッカー

en: Save the Penguins
ja: ペンギンを守りましょう

en: Save the cows!
ja: 牛を守れ!

en: Save vector images of application windows
ja: アプリケーションウィンドウのベクター画像を保存する

en: Scan Documents
ja: ドキュメントをスキャンします

en: Scan for viruses...
ja: ウィルスをスキャンします...

en: Scanner Utility
ja: スキャナーユーティリティ

en: Schedule recordings and browse program guide
ja: 番組表を表示し録画予約を行います

en: Schedule your tasks
ja: タスクをスケジュール管理します

en: SciTE Text Editor
ja: SciTE テキストエディター

en: Science packages browser
ja: 科学パッケージを閲覧する

en: Scientific Calculator
ja: 科学電卓

en: Scientific Computing using GNU Octave
ja: GNU Octave を用いた科学計算

en: Scientific PYthon Development EnviRonment
ja: 科学系のPython開発環境

en: Scientific computing environment
ja: 科学計算環境

en: Scientific software package for numerical computations
ja: 数値計算用の科学ソフトウェアパッケージ

en: Scolily Score Recorder
ja: Scolily 楽譜レコーダー

en: Screen Capture Program
ja: スクリーンキャプチャプログラム

en: Screen Grabbing Program
ja: スクリーンショットを撮るプログラムです

en: Screen Magnifier
ja: 画面拡大鏡

en: Screen Ruler
ja: スクリーンルーラー

en: Screen Settings
ja: 画面の設定

en: Screenshot Composer
ja: スクリーンショット作成

en: Scribes Text Editor
ja: Scribes テキストエディター

en: Scrolling space shooter
ja: スクロールする宇宙シューティングゲーム

en: Search & Replace Tool
ja: 検索置換ツール

en: Search and replace using regular expressions
ja: 正規表現を利用した検索・置換を行います

en: Search and rescue
ja: 検索と回復

en: Search for files and folders
ja: ファイルやフォルダを検索します

en: Search for jobs
ja: 仕事を探します

en: Search for packages and view package information
ja: パッケージを検索し、パッケージ情報を表示します

en: Search for recipes on many websites, and get info about them
ja: たくさんのwebサイトでレシピを検索し、情報を入手します

en: Search for videos on many websites, and get info about them
ja: ウェブサイトからビデオを探し、その情報を得ます

en: Search the Web and your documents
ja: ウェブやドキュメントを検索

en: Search words in an catalan - english dictionary
ja: カタロニア語で単語検索 - 英語辞書

en: Secondary Bundle
ja: 第２バンドル

en: Secondary grade-level educational application bundle
ja: 中等教育アプリケーション集

en: Security & Privacy
ja: セキュリティとプライバシー

en: Security auditing tool (root)
ja: セキュリティ監査ツール (root)

en: See the time in other timezones
ja: 他のタイムゾーンの時間を表示します

en: Sega Master System/Game Gear ROM Player
ja: SEGA マスターシステム・ゲームギア ROM プレイヤ

en: Sega Saturn emulator
ja: セガサターンエミュレーター

en: Select a window to capture
ja: キャプチャするウィンドウを選択

en: Select a window to screenshot
ja: スクリーンショット撮影対象のウィンドウ選択

en: Select an area to screenshot
ja: スクリーンショット撮影対象の範囲選択

en: Send RAW files to external editor on command line
ja: 外部コマンドに RAW ファイルを送る

en: Send and Receive Facsimiles
ja: FAX を送受信します

en: Send and receive email
ja: メールを送受信します

en: Send and receive mail with Thunderbird
ja: Thunderbird でメールを送受信します

en: Send and receive messages from various websites
ja: 様々なウェブサイトとメッセージを送受信する

en: Send and receive radio facsimiles
ja: 無線ファックスを送受信する

en: Send commands to smart cards
ja: ICカードにコマンド送信します

en: Send files via Bluetooth
ja: ファイルを Bluetooth で送信

en: Send keys to multiple windows simultaneously
ja: 複数のウィンドウに同時にキーを送る

en: Sequin DNA Sequence Submission Tool
ja: Sequin DNA シーケンス送信ツール

en: Serial Terminal
ja: シリアル端末

en: Serial port terminal
ja: シリアルポート端末

en: Service Pack Creator
ja: サービスパック作成ツール

en: Set IBus Hangul Preferences
ja: iBusハングルを設定する

en: Set Keyboard Input Method
ja: キーボード・インプットメソッドを設定

en: Set desktop background and menu and icon behaviour
ja: デスクトップの背景とメニュー、アイコンの振る舞いを設定します

en: Set ibus-libbopomofo Preferences
ja: IBus LibBopomofo を設定する

en: Set ibus-libpinyin Preferences
ja: IBus LibPinyin を設定する

en: Set up Mozc engine
ja: Mozc エンジンのセットアップ

en: Set your mouse and touchpad preferences
ja: マウスとタッチパッドを設定します

en: Set/modify your personal email reminders
ja: 個人メールのリマインダーを設定/変更します

en: Settings
ja: 設定

en: Settings for Plasma Active
ja: Plasma Active の設定

en: Setup Bluetooth devices
ja: Bluetooth デバイスを設定する

en: Setup tool for Chocolate Doom
ja: Chocolate Doom用セットアップツール

en: Setup utility for gcin input method
ja: gcin 入力メソッド用の設定ユーティリティ

en: Setup utility for hime input method
ja: himeインプットメソッド向けのセットアップユーティリティ

en: Seven Kingdoms: Ancient Adversaries
ja: 七つの王国: いにしえの敵対者

en: Share files over the DC++ network
ja: DC++ ネットワークでファイルを共有します

en: Share files over the Direct Connect network
ja: 直接接続されたネットワークでのファイル共有

en: Share files using GNU's anonymous and censorship-resistant network
ja: GNU の匿名および検閲耐性ネットワークを使ったファイル共有

en: Share mouse and pointer with other Computers
ja: 他のコンピューターとマウスやポインタを共有します

en: Share this desktop by VNC
ja: VNC によってデスクトップを共有します

en: Share your keyboard and mouse over a network
ja: ネットワーク上でキーボードやマウスを共有します

en: Share your music with close friends
ja: 親しい友人と音楽を共有します

en: Shares files using the HTTP protocol
ja: HTTP プロトコルを使ってファイル共有します

en: Ship Sinking Game
ja: 艦船を沈めるゲーム

en: Shisen-Sho Mahjongg-like Tile Game
ja: 四川省マージャン牌ゲーム

en: Shotwell Photo Manager
ja: Shotwell 写真管理ツール

en: Show System Processes
ja: システムプロセスの表示

en: Show and install available updates
ja: 利用可能なアップデートを表示してインストールします

en: Show and move a curtain on the desktop
ja: デスクトップ上にカーテンを表示させ開閉します

en: Show and move a spotlight on the desktop
ja: デスクトップにスポットライトを表示、移動させます

en: Show clocks from different countries
ja: 異なる国々の時刻を表示します

en: Show information about MKV files
ja: MKV ファイルの情報を表示します

en: Show the calendar
ja: カレンダーを表示する

en: Shows Status of EC2 instances running on given account.
ja: 指定されたアカウントで実行されているEC2インスタンスのステータスを表示します。

en: Side-scrolling game
ja: 横スクロールゲーム

en: Sign Language Tutor
ja: 手話チューター

en: Sign QSO data for upload to LoTW
ja: LoTW にアップロードする QSO データを署名

en: Simple Bible Application
ja: シンプルな聖書アプリケーション

en: Simple GTK gui to the wiimote to test and display the wiimote data.
ja: Wii リモコンをテストしたり、Wii リモコンデータを表示するシンプルな GTK GUIソフト

en: Simple GTK2 color selector and picker
ja: シンプルな GTK2 を使った色選択プログラム

en: Simple LaTeX Editor
ja: シンプルな LaTeX エディター

en: Simple Text Editor
ja: シンプルなテキストエディター

en: Simple Tuner Interface for jack
ja: JACKサウンドサーバーのためのシンプルなチューナーインターフェース

en: Simple UIMA analysis engine runner
ja: 簡単な UIMA 分析エンジン実行

en: Simple agenda and calendar application for GNUstep
ja: GNUstep 用のシンプルな会議、カレンダーアプリケーション

en: Simple and easy to use addressbook
ja: シンプルで使いやすいアドレス帳

en: Simple backup system
ja: シンプルなバックアップシステム

en: Simple but solid audio recording tool
ja: シンプルだがソリッドなオーディオ録音ツール

en: Simple mono amplifier simulation
ja: 簡単なモノラルアンプシミュレーター

en: Simple painting program for pixel art
ja: ピクセル・アートを描くシンプルな描画プログラム

en: Simple single-oscillator DSSI plugin
ja: シンプルなシングルオシレーターのDSSIプラグイン

en: Simple text editor
ja: シンプルなテキストエディター

en: Simple text editor for Markdown and reStructuredText
ja: Markdown と reStructuredText のためのシンプルなテキストエディタ

en: Simple text-based Mail User Agent
ja: シンプルなテキストベースのメールユーザーエージェント

en: Simple, fun tic tac toe game for GNOME
ja: GNOME 向けのシンプルで楽しい三目並べ

en: Simply scan images
ja: 簡単に画像をスキャン

en: Simulate physics experiments
ja: 物理の実験をシミュレートします

en: Simulate the process of X-ray Computed Tomography
ja: X線コンピューター断層撮影法をシミュレートします

en: Simulator for chemical mixtures
ja: 化学混合物シミュレーター

en: Slide blocks to solve the puzzle
ja: ブロックをずらしながらパズルを解いてください

en: Small and fast webkit browser
ja: 軽量で高速なwebkitブラウザー

en: Smart Package Manager
ja: 洗練されたパッケージマネージャー

en: Smith Chart Generator
ja: スミスチャート作成ツール

en: Smuxi IRC Client
ja: Smuxi IRC クライアント

en: Snake-like Game
ja: Snake のようなゲーム

en: Social Networks Visualisation and Analysis.
ja: ソーシャル・ネットワークの可視化および分析

en: Software & Updates
ja: ソフトウェアとアップデート

en: Software Center
ja: ソフトウェアセンター

en: Software Collection for (f)MRI Data Analysis
ja: (f)MRI データ解析用ソフトウェア集

en: Software Install
ja: ソフトウェアインストール

en: Software Settings
ja: ソフトウェアの設定

en: Software Sources
ja: ソフトウェアソース

en: Software Synthesizer based on ZynAddSubFX
ja: ZynAddSubFX ベースのソフトウェアシンセサイザー

en: Software Updater
ja: ソフトウェアの更新

en: Sokoban-like Logic Game
ja: 倉庫番のような論理ゲーム

en: Solve puzzles and action challenges in order to get all the gems in the room.
ja: 部屋のすべてのジェムを手に入れるためにパズルを解き、アクションにチャレンジします

en: Solve puzzles involving paths and marbles
ja: 通路とマーブルでできたパズルを解きます

en: Sony PlayStation emulator
ja: Sony PlayStation エミュレーター

en: SoulSeek filesharing client
ja: SoulSeek ファイル共有クライアント

en: Sound Analysis
ja: 音声の解析

en: Sound Converter
ja: サウンドコンバーター

en: Sound File Noise Reduction
ja: 音声ファイルの雑音除去

en: Sound Mixer
ja: サウンドミキサー

en: Sound Recorder
ja: サウンド・レコーダ

en: Sound Sampler
ja: サウンド・サンプラー

en: Sound synthesis and audio signal processing environment
ja: 音声合成・音声信号処理環境

en: Source code coverage browser
ja: ソースコードカバレッジブラウザー

en: Source editing environment
ja: ソースコード編集環境

en: Source-Highlight-IDE
ja: ソース強調 IDE

en: Space Arcade Game
ja: 宇宙アーケードゲーム

en: Spam filter using text analysis (works with Evolution Mail)
ja: テキスト分析を使用したスパムフィルタ (Evolutionメールで利用)

en: Spamassassin
ja: SpamAssassin

en: Specimen Font Previewer
ja: Specimen フォントビューアー

en: Spectrum Tool
ja: スペクトルツール

en: Spectrum display and demodulator of IQ radio data
ja: IQラジオデータのスペクトラム表示と復調

en: Spectrum viewer
ja: スペクトルビューアー

en: Speech Synthesizer Frontend
ja: スピーチシンセサイザーのフロントエンド

en: Split and assemble files easily
ja: 簡単にファイルの分割と結合を行います

en: Split mp3 and ogg files without decoding
ja: デコードなしに、mp3、oggファイルを分割します

en: Split wave files into multiple chunks
ja: waveファイルをそのチャンクに分割します

en: Splits a stream in its tracks!
ja: ストリームをそのトラックに分割します!

en: Sports video analysis tool for coaches
ja: コーチ用スポーツビデオ分析ツール

en: Sprite Editor
ja: スプライトエディタ

en: Squash the bugs before they suck up your blood
ja: 虫たちが血を吸う前に潰しましょう

en: StarPlot Star Chart Viewer
ja: StarPlot 星図ビューアー

en: Start Input Method
ja: インプットメソッドを起動する

en: Start a PuTTY terminal session
ja: PuTTY 端末セッションを開始

en: Start private browsing
ja: プライベート・ブラウジングを始める

en: Start the Wicd client without system tray icon
ja: システムトレイアイコンなしで Wicd クライアントを開始

en: Starts an LTSP server from the live CD
ja: LiveCDからLTSPサーバーを開始します

en: Starts the default web browser on the local EMBOSS Explorer website.
ja: EMBOSSエクスプローラーのウェブサイトをデフォルトのブラウザーで起動します。

en: Startup Disk Creator
ja: スタートアップ・ディスクの作成

en: Status monitor for Epson inkjet printers
ja: エプソンのインクジェットプリンタの状態をモニターします

en: StepBill - XBill for GNUstep (based on MacBill)
ja: StepBill - GNUstep 向け XBill (MacBillがベース)

en: Stereo LADSPA effects rack
ja: ステレオ LADSPA エフェクトラック

en: Stitch photographs together
ja: 写真をまとめて繋ぎ合わせます

en: Stop
ja: 停止

en: Store and organise your random notes
ja: 乱雑なメモを保存・管理する

en: Streaming Direct Broadcast System based on P2P
ja: P2Pをベースとしたストリーミングのダイレクトブロードキャストシステム

en: Study The Quran
ja: コーランを学びます

en: Study the Bible
ja: 聖書を学びます

en: Submit DNA sequences to the GenBank, EMBL, and DDBJ databases
ja: GenBank、EMBL、DDBJ などのデータベースに DNA シーケンスを送信します。

en: Submit jobs to the Grid
ja: グリッドにジョブを投入する

en: Subtitle Editor
ja: 字幕エディター

en: Sudoku
ja: 数独

en: Sudoku game
ja: 数独

en: Suduku Number Game
ja: 数独という数字ゲーム

en: Suggest new packages when hardware devices are plugged in
ja: ハードウェア機器を接続した際に新しいパッケージを提案します

en: Suite of educational games for young children
ja: 子供向けの教育ゲームスイート

en: Super NES ROM Player
ja: スーパーファミコン ROM プレイヤ

en: Super Nintendo Entertainment System (TM) emulator
ja: スーパーファミコン (TM) のエミュレータ

en: Supplies technical and tag information about a video or audio file
ja: 動画・音声ファイルの技術情報とタグ情報を提供します

en: SvxEdit Cave Survey Data Editor
ja: SvxEdit 洞窟調査データエディター

en: Swiss army knife for math teachers
ja: 数学教師のためのスイスアーミーナイフ

en: Switch blocks so they match
ja: ブロックを入れ替えて一致させましょう

en: Synaptic Package Manager
ja: Synapticパッケージマネージャー

en: Sync your files across computers and to the web
ja: ファイルをコンピューターと web の間で同期します

en: Synchronization for GNOME
ja: GNOME 向けの同期ツール

en: Synchronize and version your files across multiple computers with distributed version control (by default with Git)
ja: 複数のコンピューター間で、分散バージョン管理システム(デフォルトではGit)を使ってファイルを同期したりバージョン管理を行います

en: Synchronize files with rsync
ja: rsync でファイルを同期します

en: Synfig Studio
ja: Synfig スタジオ

en: Sysprof Profiler
ja: Sysprof プロファイラー

en: System Jobs
ja: システムジョブ

en: System Load Indicator
ja: システム負荷インジケーター

en: System Monitor
ja: システムモニタ

en: System Profiler and Benchmark
ja: システムプロファイラとベンチマーク

en: System Settings
ja: システム設定

en: System Testing
ja: システムテストツール

en: System log viewer tool
ja: システムログ閲覧ツール

en: T.E.G. client
ja: T.E.G. クライアント

en: TEA Text Editor
ja: TEA テキストエディター

en: TODO Management Application
ja: TODO 管理アプリケーション

en: TTB Teletekst Browser
ja: TTB Teletekst ブラウザー

en: TV viewer for ATI video cards
ja: ATIビデオカードのためのTVビューアー

en: Tactical Game
ja: 戦略ゲーム

en: Tag Editor
ja: タグエディター

en: Tag your music with the next generation MusicBrainz tagger
ja: 次世代の MusicBrainz タグ付けプログラムで音楽にタグを付けます

en: Take Vector Screenshot
ja: ベクター形式のスクリーンショットを撮る

en: Take a screenshot of entire workspace
ja: ワークスペース全体のスクリーンショット撮影

en: Take any picture with your web cam
ja: ウェブカメラで写真を撮る

en: Take handwritten notes
ja: 手書きメモを取ります

en: Take notes, link ideas, and stay organized
ja: メモを取ってアイディアを関連づけ、そして体系化します

en: Take photos and videos with your webcam, with fun graphical effects
ja: Web カメラを使って、面白い画像エフェクトつきで写真や動画を撮ります。

en: Taking care of your ideas.
ja: あなたのアイデアを管理します。

en: Talk to and see people over the Internet
ja: インターネット越しに会ったり話したりする

en: Talk to people over the Internet and send instant messages over multiple protocols
ja: インターネットを介して会話をしたり、複数のプロトコルでインスタントメッセージを送信しましょう

en: Tangerine Media Sharing
ja: Tangerine メディア共有

en: Task Manager
ja: タスクマネージャ

en: Tea Cooker
ja: ティーメーカー

en: Teach kids to move the mouse
ja: 子供にマウスの動かし方を教えましょう

en: Teacher tool to control classroom computers
ja: クラスのコンピューターを管理するための教師用ツール

en: Teletekst Browser
ja: Teletekst ブラウザー

en: Tenes Empanadas Graciela client
ja: Tenes Empanadas Graciela クライアント

en: Terminal
ja: 端末

en: Terminal Emulator
ja: 端末エミュレーター

en: Territory Capture Game
ja: 陣地獲得ゲーム

en: Tertiary Bundle
ja: 第３バンドル

en: Tertiary educational application bundle
ja: 大学および職業専門教育アプリケーション集

en: Test GTK+ performance
ja: GTK+ パフォーマンスをテストします

en: Test your logic skills in this number grid puzzle
ja: 論理思考を番号の付いたマス目のパズルでテストします

en: Test your skills against gravity
ja: 重力に対する能力をテストします

en: Test your systems compatibility with Ubuntu.
ja: このシステムのUbuntuとの互換性をテストします。

en: Tetrinet client for GNOME
ja: GNOME 向けの Tetrinet クライアント

en: Tetris Attack clone with spooky undertones
ja: パネルでポンの薄気味悪いクローンゲーム

en: Tetris-like game
ja: テトリスに似たゲーム

en: Texas hold'em game
ja: テキサスホールデムゲーム

en: Text Editor
ja: テキストエディター

en: Text editor
ja: テキストエディター

en: Text editor with hundreds of functions
ja: 膨大な機能を持ち合わせたテキストエディター

en: Thai X terminal
ja: タイ X 端末

en: The Free Sport Training Center
ja: フリーなスポーツ訓練センター

en: The GNOME MUD Client
ja: GNOME MUD クライアント

en: The GNU Lyric Display System
ja: GNU Lyric 表示システム

en: The KDE Cooking Book
ja: KDE 料理本

en: The Kernel Panic game for the Spring engine. A fast-paced RTS with no economy.
ja: Springエンジン向けのKernel Panicゲーム。無駄がない速いペースのリアルタイム対戦ゲーム。

en: The LAN network simulator
ja: LANネットワークシミュレーター

en: The Official GNUstep IDE
ja: 公式な GNUstep IDE

en: The ancient Chinese board game for 4 players
ja: 4人対戦麻雀ゲーム

en: The complete OCR suite.
ja: 統合 OCR スイート

en: The complete educational desktop for Kubuntu
ja: Kubuntu 用の教育向けデスクトップ (完全版)

en: The complete educational desktop for Ubuntu
ja: Ubuntu 用の教育向けデスクトップ (完全版)

en: The emulator for the Sugar Desktop Environment
ja: Sugar デスクトップ環境のエミュレータ

en: The finest dock no money can buy.
ja: お金では買えない最高の Dock

en: The office productivity suite compatible to the open and standardized ODF document format. Supported by The Document Foundation.
ja: オープンで標準化された ODF ドキュメント形式に準拠したオフィススイートです。The Document Foundation によってサポートされています。

en: The x-ray absorption spectroscopist's periodic table
ja: X 線吸収分光学者の周期表

en: Theme Configuration
ja: テーマ設定

en: This is a collection of free ClipArt
ja: これはフリーなクリップアートのコレクションです

en: Three-in-a-row game
ja: 三目並べ

en: Throw the clowns before they fall and hit the balloons with them
ja: 落ちる前にピエロを投げて風船に当てよう

en: Thunar File Manager
ja: Thunar ファイルマネージャー

en: Thunderbird Mail
ja: Thunderbird メール

en: TiMidity++ MIDI sequencer
ja: TiMidity++ MIDI シーケンサ

en: Time Tracker
ja: タイムトラッカー

en: Timetable Generator
ja: 時間割作成ソフトウェア

en: To rename files and directories in batch
ja: バッチ処理でファイルやディレクトリの名前を変更します

en: Tomboy Notes
ja: Tomboy メモ

en: Tool for connecting to wireless networks
ja: 無線ネットワーク接続用ツール

en: Tool for creating Live USB drives
ja: Live USB ドライブ作成用ツール

en: Tool to directly interoperate with an RFID reader
ja: 直接 RFID リーダーと相互運用するためのツール

en: Tool to enable/disable Laptop Mode Tools settings
ja: Laptop Model Toolsの設定を有効/無効にするツール

en: Tool to install new 3rd-party software
ja: サードパーティーソフトウェアをインストールするためのツール

en: Tool to read the contents of smart cards
ja: スマートカードの内容を読み取るツール

en: Toonloop Live Animation Editor
ja: Toonloopライブアニメーションエディター

en: Touch Typing Tutor
ja: タッチタイピングの練習

en: Track and sync the files in your Git Annex
ja: Git Annexでファイルを追跡・同期する

en: Track and time daily activities
ja: 日々の活動時間を追跡する

en: Train/railway simulator compatible with 'BVE Trainsim' routes
ja: BVE Trainsimと互換性のある電車/鉄道シミュレーター

en: Transfer files using the FTP, FTPS or SFTP protocol
ja: FTP、FTPS、SFTP プロトコルを使ってファイルを転送します

en: Translate a text or web page
ja: テキストやウェブページを翻訳します

en: Translate and localize applications and libraries
ja: アプリケーションやライブラリの翻訳やローカライズを行います

en: Translate as you type
ja: 入力すると同時に翻訳します

en: Translate words or sentences using an online translation service
ja: 単語や文章をオンライン翻訳サービスを利用して翻訳します

en: Translation Tool
ja: 翻訳ツール

en: Transmageddon Video Transcoder
ja: Transmageddon ビデオトランスコーダー

en: Transportation simulator
ja: 交通シミュレーター

en: Tree-like structured custom data manager
ja: ツリー風構造のカスタムデータマネージャー

en: Trimage image compressor
ja: Trimage 画像圧縮ツール

en: Tritium window manager
ja: Tritium ウィンドウマネージャー

en: Try to end up with the tiles in numerical order, with the space in the bottom right
ja: 右下の隙間をうまく使ってタイルを番号順に並べてください。

en: Tune musical instruments
ja: 楽器をチューニングする

en: Tune your Guitar
ja: ギターのチューニングをします

en: Turn based strategy game
ja: ターン制の戦略ゲーム

en: Turn off all the lights
ja: すべてのライトを消せ

en: Turn-based strategy game
ja: ターン形式の戦略ゲーム

en: Turn-based strategy game inspired by the history of human civilization
ja: 文明の歴史から発想を得た、ターン形式の戦略ゲーム

en: Tux Math - Learn math with Tux!
ja: Tux Math - Tuxと一緒に数学を学ぼう!

en: Tux Paint
ja: タックスペイント

en: Tweak Tool
ja: Tweakツール

en: Tweak advanced GNOME 3 settings
ja: GNOME 3の詳細設定を行います

en: Twin-Panel File Manager
ja: 2パネルのファイルマネージャー

en: Two oscillator software synthesizer
ja: オシレータを2台搭載したソフトウェアシンセサイザー

en: UIMA Annotation Viewer
ja: UIMA 注釈ビューアー

en: UIMA Document Analyzer
ja: UIMA ドキュメント分析

en: UPnP AV Control Point
ja: UPnP AVコントロールポイント

en: UPnP Router Control
ja: UPnP ルーター制御

en: UPnP/DLNA Services
ja: UPnP/DLNA サービス

en: USBprog firmware programmer
ja: USBprog ファームウェアプログラマー

en: UTF-8 Migration Tool
ja: UTF-8 マイグレーションツール

en: UTF-8 Migration Wizard
ja: UTF-8 マイグレーションウィザード

en: Ubufox extension for Firefox
ja: Firefox 用の Ubufox 拡張機能

en: Ubuntu Software Center
ja: Ubuntuソフトウェアセンター

en: Ubuntu-specific configuration defaults and apt support for Firefox
ja: Ubuntu特有の既定の設定と、Firefoxのaptサポート

en: Umit Network Scanner
ja: Umit ネットワークスキャナー

en: Universal karaoke songs and movies player
ja: カラオケおよび映画の万能プレイヤー

en: Unlock access to passwords and other secrets
ja: パスワードや秘密の情報へのアクセスをロック解除します

en: Up to four player network capable turn based strategy board game
ja: 4人まで遊べるネットワーク対応ターン制 戦略的ボードゲーム

en: Update Manager
ja: アップデートマネージャー

en: Update and manage your online journal
ja: オンラインジャーナルをアップデート、管理します

en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
ja: ColorHug colorimeterでファームウェアを更新します

en: Upload and organize photos in Flickr accounts
ja: Flickrに写真をアップロード・管理する

en: Upload photos to Flickr
ja: Flickr に写真をアップロードします

en: Upload pictures and videos to Gallery
ja: Gallery に写真や動画をアップロードする

en: Use Multi-Lingual Command Line
ja: 多言語対応コマンドラインを利用します

en: Use the command line
ja: コマンドラインを利用します

en: Use the command line in a Quake-like terminal
ja: ゲーム「Quake」に出てくるような端末でコマンドラインを利用します

en: User Manager
ja: ユーザーマネージャー

en: Utility for tracking menstrual cycles and predicting fertility periods
ja: 月経周期を記録し次の妊娠周期を予測するためのユーティリティー

en: V4L/V4L2-Radio Application for KDE4
ja: KDE4 向けの V4L/V4L2-Radio アプリケーション

en: VDR FrameBuffer Frontend
ja: VDR フレームバッファーフロントエンド

en: VDR X-Frontend
ja: VDR X フロントエンド

en: VDR Xineliboutput Client - FrameBuffer Frontend
ja: VDR Xineliboutput クライアント - フレームバッファーフロントエンド

en: VDR Xineliboutput Client - X-Frontend
ja: VDR Xineliboutput クライアント - X フロントエンド

en: VI Like Emacs
ja: Emacs のような VI

en: VLC media player
ja: VLC メディアプレイヤー

en: Vagalume Last.fm Client
ja: Vagalume Last.fm クライアント

en: Valued point cloud visualisation and analysis
ja: 評価された点群データの可視化と分析

en: Variations on Rockdodger
ja: Rockdodgerの変種

en: Verify Signature
ja: シグネチャの検証

en: Versatile audio player for the Audio Linux Sound Architecture
ja: Advanced Linux Sound Architecture (ALSA) 用の多機能なオーディオプレイヤー

en: Versatile vector graphics program
ja: 多目的ベクターグラフィックプログラム

en: Video DVD Production
ja: ビデオ DVD の作成

en: Video Editor/VJ tool
ja: 動画編集 / VJ ツール

en: Video Player
ja: 動画プレイヤー

en: Video format conversion tool
ja: ビデオフォーマット変換ツール

en: Video subtitling for the GNOME desktop
ja: GNOME デスクトップ用の字幕編集ソフト

en: Video4Linux Control Panel
ja: Video4Linux コントロールパネル

en: View Disk Usage
ja: ディスクの使用状況を表示します

en: View NCBI databases in 3D
ja: NCBI データベースを 3D で表示

en: View NFO files
ja: NFO ファイルを表示

en: View PDF files
ja: PDFファイルを表示する

en: View PS and/or PDF files
ja: PS や PDF ファイルを表示します

en: View SWF Files
ja: SWFファイルを参照

en: View all characters of font in all sizes.
ja: フォント内のすべての文字をすべてのサイズで表示する

en: View and analyze scientific images
ja: 科学画像の表示および分析

en: View and edit files
ja: ファイルの表示および編集

en: View and export Microsoft Access databases
ja: Microsoft Access データベースの表示およびエクスポート

en: View and log downlink data from Altus Metrum products
ja: Altus Metrum 製品のダウンリンクデータの表示と記録

en: View and manage images
ja: 画像を表示、管理します

en: View and manipulate FITS-format files
ja: FITSフォーマットファイルの表示や編集を行います

en: View and manipulate atomic and other chemical systems
ja: 原子構造やその他の化学系を表示・操作できます

en: View and modify the configuration of the local sound server
ja: ローカルサウンドサーバーの設定を表示・変更します

en: View and organize your images
ja: 画像の表示と管理を行うツールです

en: View and process meshes
ja: メッシュ・データを閲覧・処理する

en: View and temporarily install all kinds of fonts.
ja: すべての種類のフォントを表示、試用します

en: View and use virtual machines
ja: 仮想マシンを表示・利用する

en: View current processes and monitor system state
ja: 現在のプロセスを表示してシステムの状態を監視します

en: View detailed star charts in 3D
ja: 詳細な星図を 3D で表示

en: View disk usage information
ja: ディスクの使用状況の情報を表示します

en: View file
ja: ファイルを表示

en: View fonts on your system
ja: システム上のフォントを閲覧します

en: View hardware health
ja: ハードウェアの状態を表示します

en: View images using gdk-pixbuf and OpenGL
ja: gdk-pixbuf と OpenGL を使って画像を閲覧

en: View information about your network
ja: ネットワークに関する情報を表示します

en: View multi-page documents
ja: 複数ページのドキュメントを閲覧します

en: View or change ACL and User Extended Attributes on files and directories
ja: ファイルやディレクトリの ACL およびユーザー拡張属性を表示・変更します

en: View or monitor LADI log files
ja: LADI のログをモニターします

en: View single biological sequences
ja: 生物学的配列を表示します

en: View streams from public German TV stations
ja: ドイツ公共放送局のストリーム放送を視聴します

en: View the periodic table of elements
ja: 元素周期表を表示します

en: View the time at locations around the world
ja: 世界中の場所の時刻を見る

en: View tide and current predictions
ja: 潮汐と潮流予報を表示します

en: View traces produced during the execution of multi-threaded programs
ja: マルチスレッド・プログラムの実行中に生成されたトレースを表示

en: View your images easily
ja: 画像を簡単に表示します

en: View, alter and save images from a webcam
ja: ウェブカメラからの画像を表示・変更・保存します

en: View, search and edit documentation related to Mono
ja: Mono に関するドキュメントの表示、検索、編集を行います

en: Viewer for Teletext pages
ja: 文字放送ページ用ビューアー

en: Viewer for UIMA annotations
ja: UIMA 注釈用ビューアー

en: Viewer for collectd-databases
ja: collectdデータベース用のビューアー

en: Viewer for various types of documents
ja: 様々な種類のドキュメント向けビューアー

en: Virtual Keyboard
ja: 仮想キーボード

en: Virtual MIDI Keyboard
ja: 仮想 MIDI キーボード

en: Virtual MIDI Piano Keyboard
ja: 仮想 MIDI ピアノキーボード

en: Virtual Machine Manager
ja: 仮想マシンマネージャー

en: Virtual Machine for Atari 32-bit applications
ja: Atari 32ビットアプリケーション用の仮想マシン

en: Virtual Machine with JIT CPU compiler for max speed
ja: 最高速用のJIT CPUコンパイラを装備した仮想マシン

en: Virtual Machine with MMU for FreeMiNT and Linux-m68k
ja: MMU for FreeMiNTならびにLinux-m68k用のMMUを装備した仮想マシン

en: Virtual keyboard for JACK MIDI
ja: JACK MIDI 用の仮想キーボード

en: Visual dataflow programming platform for multimedia
ja: マルチメディアのためのビジュアルデータフロープログラミングプラットフォーム

en: VisualBoyAdvance Front-end
ja: VisualBoyAdvance フロントエンド

en: Visualise cave surveys
ja: 洞窟調査を可視化します

en: Visualization of Performance Profiling Data
ja: パフォーマンスプロファイルデータを視覚化

en: Visualization of PulseAudio streams with projectM
ja: projectM で PulseAudio ストリームを可視化

en: Visualize molecular dynamic simulations
ja: 分子動的シミュレーションをビジュアル化します

en: Visualize numerical simulations in 3D
ja: 数値シミュレーションを 3D で視覚化します

en: Visualize scientific, engineering and analytical data
ja: 科学、工学、分析データの視覚化

en: Visualize, edit and prune GPS tracks
ja: prune GPS の軌跡を視覚化/編集します

en: Visually query and analyse your XML data
ja: XMLデータをビジュアルに照会と分析します

en: Vodovod is a puzzle game in which you must lead the water to the storage tank.
ja: Vodovodは水を貯水タンクに運ばなければならないパスルゲームです。

en: Volleyball Game
ja: バレーボールゲーム

en: Vorbis comment editor
ja: Vorbis コメントエディター

en: VoxBo Image Viewer
ja: VoxBo イメージビューワー

en: WW1 Dogfighting Game
ja: WW1 ドッグファイトゲーム

en: WYSIWYG Music score typesetter
ja: WYSIWYGな楽譜組版システム

en: Wake up in the morning
ja: 朝起きます

en: Wallet Management Tool
ja: KDE パスワード管理ツール

en: Watch YouTube videos
ja: YouTube の動画を視聴する

en: Watch a simulation of artificial life and evolution
ja: 人工生命の進化のシミュレーションを眺めます

en: Watch television channels from internet
ja: インターネット経由でTVチャンネルを視聴する

en: Watch your fantasy character advance
ja: ファンタジーキャラクターの成長を観察する

en: Wavbreaker File Splitter
ja: Wavbreaker ファイル分割ツール

en: Weak Signal Ham Radio
ja: 低出力の無線ラジオ

en: Web Application Attack and Audit Framework
ja: Web アプリケーション攻撃および監査フレームワーク

en: Web Browser
ja: ウェブブラウザー

en: Web Development Editor
ja: Web 開発エディター

en: Web browser running in both graphics and text mode
ja: グラフィックモードとテキストモードの両方で動作するウェブブラウザー

en: WebHTTrack Website Copier
ja: WebHTTrack ウェブサイト・コピー

en: Weblog management application
ja: ウェブログ管理アプリケーション

en: Weboob backends configuration
ja: Weboob バックエンドの設定

en: What are your friends up to?
ja: 友達は何してる？

en: Wicd Network Manager
ja: Wicd ネットワークマネージャー

en: Widgets for your desktop
ja: デスクトップのウィジェット

en: Window management and application launching
ja: ウィンドウ管理とアプリケーションの起動

en: Windows Wireless Drivers
ja: Windows用無線LANドライバ

en: Wine Windows Program Loader
ja: Wine Windows プログラムローダ

en: Winefish LaTeX Editor
ja: Winefish LaTeX エディター

en: Wordview Microsoft doc Viewer
ja: Wordview マイクロソフト doc ビューアー

en: Workspaces
ja: ワークスペース

en: Write C# in an interactive shell, and inject your code into running Mono processes
ja: 対話式シェルで C# を書いて、実行中の Mono プロセスにコードを挿入します

en: Write documents
ja: ドキュメントを書く

en: Write ebooks and textbooks
ja: 電子書籍ならびにテキストブックを書き出します

en: Write presentation documents
ja: プレゼンテーションのドキュメントを作成します

en: Write spreadsheet documents
ja: スプレッドシートのドキュメントを作成します

en: X Convert File Audio. Programme pour convertir les fichiers audio.
ja: X Convert File Audioはオーディオファイルを変換するプログラムです

en: X Terminal that supports Thai (TIS-620 encoding)
ja: タイ語（TIS-620符号化）をサポートしたX端末

en: X Window Information
ja: X Window 情報

en: X based system monitor
ja: X ベースのシステムモニタ

en: X.org Diagnostic and Repair Utility
ja: X.org診断修復ユーティリティ

en: X11 clone of Lode Runner
ja: ロードランナーのX11クローンです

en: X11VNC Server
ja: X11VNC サーバー

en: X2Go Client
ja: X2Goクライアント

en: XBMC Media Center
ja: XBMCメディアセンター

en: XChat-GNOME IRC Chat
ja: XChat-GNOME IRCチャット

en: XML Editor
ja: XML エディター

en: XML Schema Definition (XSD) diagram viewer
ja: XML スキーマ定義 (XSD) ダイアグラムビューアー

en: XMMS2 Client
ja: XMMS2 クライアント

en: XMMS2 client which aims to be as feature-full and easy-to-use as possible
ja: 多機能でできるだけ使いやすいことを目的とした XMMS2 クライアント

en: XMMS2 tray icon
ja: XMMS2 トレイアイコン

en: XQF Game Server Browser
ja: XQFゲームサーバーブラウザー

en: XSD Diagram
ja: XSD ダイアグラム

en: XSLT based filters
ja: XSLTベースのフィルター

en: XSane Image scanning program
ja: XSane 画像スキャンプログラム

en: XTide Tide Predictor
ja: XTide 潮汐予測

en: XVideo Settings Utility
ja: XVideo 設定ユーティリティ

en: Xaos - Fractal Zoomer
ja: Xaos - フラクタル表示ツール

en: Xiphos Bible Guide
ja: Xiphosバイブルガイド

en: Xnec2c antenna simulation
ja: Xnec2c アンテナシミュレーション

en: Xpaint painting application
ja: Xpaint ペイントアプリケーション

en: Xpn Newsreader
ja: Xpn ニュースリーダ

en: Yabause (Gtk port)
ja: Yabause（Gtk版）

en: Yabause (Qt port)
ja: Yabause（Qt版）

en: Yahtzee-like Dice Game
ja: ヤッツィーのようなダイスゲーム

en: Yamaha DX7 modeling DSSI plugin
ja: Yamaha DX7 モデリング DSSI プラグイン

en: Yate VoIP Client
ja: Yate VoIP クライアント

en: Yet Another Password Encryption Tool
ja: もう一つのパスワード暗号化ツール

en: Yet another minesweeper for X
ja: X 用のもう一つのマインスイーパ

en: Young frog's adventure
ja: 若いカエルの冒険

en: Zapping TV Viewer
ja: Zapping テレビビューアー

en: Zoho Webservice Presentation
ja: Zoho ウェブサービス・プレゼンテーション

en: Zoho Webservice Spreadsheet
ja: Zoho ウェブサービス・スプレッドシート

en: Zoho Webservice Word Processor
ja: Zoho ウェブサービス・ワードプロセッサ

en: ZynAddSubFX Software Synthesizer
ja: ZynAddSubFX ソフトウェアシンセサイザー

en: a 3D chess game
ja: 3D チェスゲーム

en: a 3D city simulator game
ja: 三次元都市シミュレーションゲーム

en: a GTK-based metronome
ja: GTK ベースのメトロノーム

en: a KDE program to learn the alphabet
ja: アルファベットを学習するための KDE プログラム

en: a password manager
ja: パスワードマネージャー

en: a side scrolling arcade shooter game on a steamboat
ja: 蒸気船の横スクロールアーケードシューティングゲーム

en: a simple visual-novel game with Ren'Py
ja: Ren'Py を利用したシンプルなビジュアルノベルゲーム

en: a super fine analog clock
ja: 超精細アナログ時計

en: a toy simulator game
ja: おもちゃのシミュレーションゲーム

en: aMule remote control
ja: aMule リモートコントロール

en: action-adventure dungeon crawl game
ja: アクションアドベンチャー・ダンジョンクロウルゲーム

en: amazing reverb by kokkinizita - more bang per byte
ja: kokkinizitaによる、効果的で素晴らしいリバーブツール

en: an OpenStep text editor
ja: OpenStep テキストエディター

en: analysis tool for airfoils
ja: 翼型解析ツール

en: analysis tool for medical images
ja: 医療用画像を解析するツール

en: arcade-style soccer game
ja: アーケードスタイルのサッカーゲーム

en: artificial life program that simulates the processes involved in the evolution of organisms
ja: 生物の進化のプロセスをシミュレートする人工生命プログラム

en: audio loop-player and recorder
ja: オーディオのループプレイヤーとレコーダー

en: barrel game
ja: Barrelゲーム（円柱パズル）

en: board game similar to Othello
ja: オセロに似たボードゲーム

en: chinese-calendar
ja: 中国暦

en: create scientific 2-dimensional graphs
ja: 科学用2次元グラフの作成

en: cubes game
ja: 3次元スライドゲーム

en: dconf Editor
ja: dconf エディター

en: demonstration tool for Lissajous physiques
ja: リサージュ図形のデモンストレーションツール

en: digital oscilloscope
ja: デジタルオシロスコープ

en: dino game
ja: Dinoゲーム

en: distcc monitor
ja: distccモニター

en: dopewars drug dealing game
ja: dopewars 麻薬取引ゲーム

en: drumkv1 is an old school drum-kit sampler
ja: drumkv1は古典的なドラムキットサンプラーです

en: dvd::rip queue
ja: dvd::rip キュー

en: eSpeak speech synthesizer
ja: eSpeak スピーチ・シンセサイザー

en: easy music production for everyone!
ja: みんなに送る、簡単な音楽製作！

en: expEYES Junior Manual
ja: expEYES Junior マニュアル

en: expEYES Junior User Manual
ja: expEYES Junior ユーザーマニュアル

en: expEYES Manual
ja: expEYESマニュアル

en: expEYES User Manual
ja: expEYES ユーザーマニュアル

en: fast 2D tank arcade game with multiplayer and split-screen modes
ja: マルチプレーヤ対応で分割画面モードのある高速 2D 戦車アーケードゲーム

en: fast paced anagram puzzle game using SDL
ja: SDL を使った速いペースのアナグラムパズルゲーム

en: first person 3d-shooter game
ja: 3D 一人称視点シューティングゲーム(FPS)

en: fv FITS Editor
ja: fv FITSエディター

en: gEDA Attribute Editor
ja: gEDA 属性エディター

en: gEDA Schematic -> PCB Project
ja: gEDA 回路図 -> PCB プロジェクト

en: gEDA Schematic Editor
ja: gEDA 回路図エディター

en: gMobileMedia (Mobile Media Browser)
ja: gMobileMedia (携帯メディアブラウザー)

en: gPDFText ebook editor
ja: gPDFText ebook エディター

en: gPodder Podcast Client
ja: gPodder ポッドキャスト・クライアント

en: gThumb Image Viewer
ja: gThumb 画像ビューアー

en: gWaei Japanese-English Dictionary
ja: gWaei 和英辞書

en: game about consciousness and isolation
ja: 意識と孤独のゲーム

en: gcin Setup
ja: gcin セットアップ

en: git GUI viewer
ja: git GUI ビューアー

en: gnoMint X.509 CA Manager
ja: gnoMint X.509 CA マネージャー

en: grabbing data from printed plots
ja: 出力済みのプロットからデータを取得します

en: graphical user interface to computational chemistry packages
ja: 計算化学パッケージのGUIインターフェース

en: gtkpod iPod Manager
ja: gtkpod iPod マネージャー

en: hardware & software framework for developing science experiments
ja: 科学実験を開発するためのハードウェア及びソフトウェアのフレームワーク

en: hexagons game
ja: ヘキサゴンゲーム

en: hkl library graphical interface.
ja: hklライブラリのGUI

en: improved dynamic tiling window manager
ja: 改良されたタイル型ウィンドウマネージャー

en: intel 8051 emulator
ja: intel 8051 エミュレータ

en: interactive program for XAFS analysis
ja: XAFS 分析用の対話式プログラム

en: join the UbuntuStudio mail list
ja: UbuntuStudioメーリングリストに加わります

en: limited support for devices with older firmware
ja: 古いファームウェアを必要とするデバイスの制限サポート

en: make disk/CD catalogs
ja: ディスク/CD カタログの作成

en: manage references and citations in your publications
ja: 出版物の参照と引用を管理します

en: massively multiplayer pong game
ja: マルチプレイヤー対応の大規模な卓球ゲーム

en: mball game
ja: mball ゲーム

en: mlink game
ja: mlink ゲーム

en: moserial Terminal
ja: moserial 端末

en: mtPaint graphic editor
ja: mtPaint グラフィックエディター

en: multi-touch-and-shoot 2d game
ja: マルチタッチに対応した2Dシューティングゲーム

en: multiplayer platform game with dwarfs fighting with/for food
ja: ドワーフが餌をめぐって戦うマルチプレーヤープラットホームなゲーム

en: oct game
ja: octゲーム

en: old-school first person shooter
ja: 古風な一人称視点シューティングゲーム(FPS)

en: pacman-like game with multiplayer support
ja: 多人数でのプレイできるパックマンに似たゲーム

en: painting program to create pixel art and manipulate digital photos
ja: ピクセルアート作成用およびデジタル写真操作用ペイントプログラム

en: panex game
ja: panex ゲーム

en: pommed GTK client
ja: pommed GTK クライアント

en: projectM Jack Audio Visualization
ja: projectM Jack オーディオ可視化

en: projectM PulseAudio Visualization
ja: projectM PulseAudio 可視化

en: psk31 program for hamradio operators
ja: アマチュア無線オペレータのための psk31 プログラム

en: pyraminx game
ja: pyraminx ゲーム

en: regexxer Search Tool
ja: regexxer 検索ツール

en: rgbPaint painting program
ja: rgbPaint 描画プログラム

en: routes and manipulates audio from/to multiple sources
ja: 複数ソースのオーディオのルーティングと操作

en: rubik game
ja: ルービックキューブゲーム

en: run the virtual machine FAUmachine
ja: 仮想マシン FAUmachine を実行します

en: samplv1 is an old school polyphonic sampler
ja: samplv1 はオールド・スクールなポリフォニックサンプラです。

en: semi-abstract first person 3d-shooter game
ja: 半抽象的な 3D 一人称視点シューティングゲーム(FPS)

en: side-scrolling shoot'em up arcade game
ja: 横スクロールのシューティングアーケードゲーム

en: simulated obstacle course for automobiles
ja: 自動車用障害物コースのシミュレーション

en: simulation of the ancient calculator (Motif version)
ja: そろばんシミュレーター（Motif版）

en: simulation of the ancient calculator (plain X version)
ja: そろばんシミュレーター（純粋なX版）

en: simulations of chemical reactions
ja: 化学反応のシミュレーション

en: sioc:Forum browser
ja: sioc:Forum ブラウザー

en: skewb game
ja: skewb ゲーム

en: standard terminal emulator for the X window system
ja: X window system 用の標準端末エミュレーター

en: surreal platform shooting game
ja: 超現実的なシューティングゲーム

en: themonospot - extract information from avi or mkv files
ja: themonospot - aviファイルやmkvファイルから情報を抽出します

en: tkgate Circuit Simulator
ja: tkgate回路シミュレーター

en: triangles game
ja: トライアングルゲーム

en: ubuntustudio mail list page
ja: UbuntuStudioメーリングリストのページ

en: visual-novel game demo with Ren'Py
ja: Ren'Py を利用したビジュアルノベルゲームのデモ

en: visual-novel type games
ja: ビジュアルノベルタイプのゲーム

en: visualizing logs of USB packets
ja: USBパケットのログを視覚化します

en: watch xen domains
ja: xen ドメインの監視

en: wxBanker Finance Manager
ja: wxBanker 財務マネージャー

en: wxWidgets GUI Designer
ja: wxWidgets GUI デザイナー

en: xxxterm Browser
ja: xxxtermブラウザー

en: ygraph Scientific Data Plotter
ja: ygraph 科学データ描画ツール

en: you can use this applications to test all guidata features.
ja: このアプリケーションを使い、guidata の全機能をテストできます。

en: you can use this applications to test all guiqwt features.
ja: このアプリケーションを使い、guiqwt の全機能をテストできます。

en: zyGrib GRIB file viewer
ja: zyGrib GRIB ファイルビューアー
