alsa-utils 1.0.9a - en to ja translation catalogue (279 entries)

en: 
    Some of these may not be available on selected hardware
ja: 
    これらのいくつかは指定のハードウェアで使用不可能な場合があります

en: 
    === PAUSE ===
ja: 
    === 停止 ===

en:          please, try the plug plugin %s
ja:          plug プラグイン%s を使用してください

en:      -d,--disconnect     disconnect
ja:      -d,--disconnect     切り離し

en:      -e,--exclusive      exclusive connection
ja:      -e,--exclusive      排他接続

en:      -i,--input          list input (readable) ports
ja:      -i,--input          入力 (読込) ポートの一覧

en:      -l,--list           list current connections of each port
ja:      -l,--list           各ポートの現在の接続を表示

en:      -o,--output         list output (writable) ports
ja:      -o,--output         主力 (書込) ポートの一覧

en:      -r,--real #         convert real-time-stamp on queue
ja:      -r,--real #         キューのリアルタイムスタンプに変換

en:      -t,--tick #         convert tick-time-stamp on queue
ja:      -t,--tick #          キューのティックタイムスタンプに変換

en:      sender, receiver = client:port pair
ja:      送信, 受信 = クライアント:ポートの組

en:    aconnect -i|-o [-options]
ja:    aconnect -i|-o [-オプション]

en:    aconnect [-options] sender receiver
ja:    aconnect [-オプション] 送信 受信

en:   -d,--dest addr : write to given addr (client:port)
ja:   -d,--dest addr : 指定のアドレス(クライアント:ポート)に書き込む

en:   -i, --info : print certain received events
ja:   -i,--info : 受信イベントを表示する

en:   -s,--source addr : read from given addr (client:port)
ja:   -s,--source addr : 指定のアドレス(クライアント:ポート)から読み込む

en:   -v, --verbose : print verbose messages
ja:   -v,--verbose : 冗長メッセージ表示

en:   Subdevice #%i: %s
ja:   サブデバイス #%i: %s

en:   Subdevices: %i/%i
ja:   サブデバイス: %i/%i

en:   client mode: aseqnet [-options] server_host
ja:   クライアントモード: aseqnet [-オプション] サーバホスト

en:   server mode: aseqnet [-options]
ja:   サーバモード: aseqnet [-オプション]

en:  !clip
ja:  !クリップ

en:  * Connection/disconnection between two ports
ja:  * 二つのポートの接続／切り離し

en:  * List connected ports (no subscription action)
ja:  * 接続済みのポートの一覧

en:  * Remove all exported connections
ja:  * 全てのエクスポートされた接続を切り離す

en:  can't play WAVE-files with sample %d bits in %d bytes wide (%d channels)
ja:  %2$d バイト長 %1$d サンプルビット (%3$d チャネル) の WAVE ファイルは再生できません

en:  can't play WAVE-files with sample %d bits wide
ja:  %d ビット長のサンプルの WAVE ファイルは再生できません

en: %s is not a mono stream (%d channels)
ja: %s はモノストリームではありません (%d チャネル)

en: %s!!! (at least %.3f ms long)
ja: %s!!! (少なくとも %.3f ms)

en: (default)
ja: (デフォルト)

en: (unplugged)
ja: (未接続)

en: **** List of %s Hardware Devices ****
ja: **** ハードウェアデバイス %s のリスト ****

en: + -        Change volume
ja: + -       音量変更

en: -f cd (16 bit little endian, 44100, stereo)
ja: -f cd (16 ビット、リトルエンディアン、44100、ステレオ)

en: -f cdr (16 bit big endian, 44100, stereo)
ja: -f cdr (16 ビット、ビッグエンディアン、44100、ステレオ)

en: -f dat (16 bit little endian, 48000, stereo)
ja: -f dat (16 ビット、リトルエンディアン、48000、ステレオ)

en: 0-9        Set volume to 0%-90%
ja: 0-9       音量 0%-90%

en: ; '        Toggle left/right capture
ja: ; '       左/右録音をトグル

en: < >        Toggle left/right mute
ja: < >       左/右ミュートをトグル

en: Aborted by signal %s...
ja: シグナル %s で中断...

en: Access type not available
ja: アクセスタイプが使用不可能

en: Access type not available for playback: %s
ja: アクセスタイプが不正です: %s

en: All
ja: 全て

en: Authors:
ja: 作者:

en: B          Balance left and right volumes
ja: B         左右音量を平均化する

en: Broken configuration for playback: no configurations available: %s
ja: 再生用に設定できません: 設定がみつかりません: %s

en: Broken configuration for this PCM: no configurations available
ja: 指定の PCM を使用できません: 設定がありません

en: Buffer size range from %lu to %lu
ja: バッファサイズ範囲 %lu 〜 %lu

en: CAPTURE
ja: 録音

en: Can't recovery from suspend, prepare failed: %s
ja: サスペンドから復帰失敗: %s

en: Can't recovery from underrun, prepare failed: %s
ja: アンダーランから復帰失敗: %s

en: Can't use period equal to buffer size (%lu == %lu)
ja: period と buffer サイズには同じ値を使用できません (%lu == %lu)

en: Cannot create process ID file %s: %s
ja: プロセスIDファイル%sを作成できませんでした: %s

en: Cannot open WAV file %s
ja: WAVファイルがオープンできません: %s

en: Cannot open file "%s".
ja: "%s"をオープンできません

en: Cannot open mixer device '%s'.
ja: ミキサーデバイス'%s'を開けません

en: Capture
ja: 録音

en: Card:
ja: カード:

en: Center
ja: センター

en: Channel %2d: Control event : %5d
ja: チャネル %2d: コントロール : %5d

en: Channel %2d: Note Off event: %5d
ja: チャネル %2d: ノートオフ   : %5d

en: Channel %2d: Note On event : %5d
ja: チャネル %2d: ノートオン   : %5d

en: Channel %2d: Pitchbender   : %5d
ja: チャネル %2d: ピッチベンド : %5d

en: Channel 10
ja: チャネル 10

en: Channel 11
ja: チャネル 11

en: Channel 12
ja: チャネル 12

en: Channel 13
ja: チャネル 13

en: Channel 14
ja: チャネル 14

en: Channel 15
ja: チャネル 15

en: Channel 16
ja: チャネル １６

en: Channel 9
ja: チャネル ９

en: Channels %i
ja: チャネル数 %i

en: Channels count (%i) not available for playbacks: %s
ja: チャネル数 (%i) を使用できません: %s

en: Channels count non available
ja: チャネル数が使用不可能

en: Chip:
ja: チップ:

en: Connected From
ja: 接続元

en: Connecting To
ja: 接続先

en: Connection failed (%s)
ja: 接続に失敗 (%s)

en: Connection is already subscribed
ja: 既に接続されています

en: Debugging options:
      -g, --no-color          toggle using of colors
      -a, --abstraction=NAME  mixer abstraction level: none/basic
ja: デバッグオプション:
      -g, --no-color           カラー/モノクロ表示
      -a, --abstraction=名前   ミキサー抽象レベル: none/basic

en: Device name:
ja: デバイス名:

en: Disconnection failed (%s)
ja: 切り離しに失敗 (%s)

en: Done.
ja: 終了

en: End        Set volume to 0%
ja: End       音量 0%

en: Error
ja: エラー

en: Esc     Exit
ja: Esc    終了

en: Esc: Exit
ja: Esc: 終了

en: F1 ? H  Help
ja: F1 ?   H ヘルプ

en: F1:  Help
ja: F1:  ヘルプ

en: F2 /    System information
ja: F2 /   システム情報

en: F2:  System information
ja: F2:  システム情報

en: F3      Show playback controls
ja: F3     再生ミキサー表示

en: F4      Show capture controls
ja: F4     録音ミキサー表示

en: F5      Show all controls
ja: F5     全て表示

en: F6 S    Select sound card
ja: F6 S   サウンドカード選択

en: F6:  Select sound card
ja: F6:  サウンドカード選択

en: Failed. Restarting stream.
ja: 失敗しました。ストリームを再スタートします。

en: Front
ja: フロント

en: Front Left
ja: 左前方

en: Front Right
ja: 右前方

en: Help
ja: ヘルプ

en: Invalid WAV file %s
ja: 不正なWAVファイルです: %s

en: Invalid number of periods %d
ja: 不正なピリオド数 %d

en: Invalid parameter for -s option.
ja: -s オプションの値が不正です

en: Invalid test type %s
ja: 不正なテストタイプ %s

en: Item:
ja: 項目:

en: L       Redraw screen
ja: L      画面再描画

en: Left    Move to the previous control
ja: ←     前の項目に移る

en: M          Toggle mute
ja: M         ミュートをトグル

en: Max peak (%li samples): 0x%08x
ja: 最大ピーク (%li サンプル): 0x%08x

en: Mono
ja: モノラル

en: No enough memory
ja: メモリが足りません

en: No subscription is found
ja: 接続が見つかりません

en: Not a WAV file: %s
ja: WAVファイルではありません: %s

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: Page Up/Dn Change volume in big steps
ja: Page Up/dn 音量変更

en: Period size range from %lu to %lu
ja: ピリオドサイズ範囲 %lu 〜 %lu

en: Periods = %u
ja: ピリオド数 = %u

en: Playback
ja: 再生

en: Playback device is %s
ja: 再生デバイス: %s

en: Playback open error: %d,%s
ja: 再生オープンエラー: %d,%s

en: Playing
ja: 再生中

en: Playing Creative Labs Channel file '%s'...
ja: Creative Labs Channel ファイル '%s' を演奏中...

en: Press F6 to select another sound card.
ja: 他のカードを選択するにはF6を押して下さい

en: Q W E      Increase left/both/right volumes
ja: Q W E     左/両/右音量アップ

en: Rate %d Hz,
ja: レート %d Hz,

en: Rate %iHz not available for playback: %s
ja: レート %iHz を使用できません: %s

en: Rate doesn't match (requested %iHz, get %iHz, err %d)
ja: 設定レートが一致しません< (要求値 %iHz, 取得値 %iHz, エラー %d)

en: Rate set to %iHz (requested %iHz)
ja: レート %iHz (要求値 %iHz)

en: Rear
ja: リア

en: Rear Left
ja: 左後方

en: Rear Right
ja: 右後方

en: Recognized sample formats are:
ja: 認識されるサンプルフォーマット:

en: Recording
ja: 録音中

en: Requested buffer time %u us
ja: 要求されたバッファ長 %u us

en: Requested period time %u us
ja: 要求されたピリオド長 %u us

en: Right   Move to the next control
ja: →     次の項目に移る

en: Sample format non available
ja: サンプルフォーマットが使用不可能

en: Sample format not available for playback: %s
ja: 指定のサンプルフォーマットを使用できません: %s

en: Sample rate doesn't match (%d) for %s
ja: サンプルレートが不一致です(%d): %s

en: Select File
ja: ファイル選択

en: Setting of hwparams failed: %s
ja: hwparams の設定に失敗: %s

en: Setting of swparams failed: %s
ja: swparams の設定に失敗: %s

en: Side
ja: サイド

en: Side Left
ja: 左側

en: Side Right
ja: 右側

en: Sine wave rate is %.4fHz
ja: 正弦波レート: %.4fHz

en: Sound Card
ja: サウンドカード

en: Space      Toggle capture
ja: スペース  録音をトグル

en: Sparc Audio
ja: Sparc オーディオ

en: Sparc Audio doesn't support %s format...
ja: Sparc オーディオは %s フォーマットをサポートしません...

en: Status(DRAINING):
ja: ステータス(DRAINING):

en: Status(R/W):
ja: ステータス(R/W):

en: Status:
ja: ステータス:

en: Stereo
ja: ステレオ

en: Stream parameters are %iHz, %s, %i channels
ja: ストリームパラメータ: %iHz, %s, %i チャネル

en: Suspended. Trying resume.
ja: サスペンド中です。レジュームします。

en: Suspicious buffer position (%li total): avail = %li, delay = %li, buffer = %li
ja: 不適切な疑いのあるバッファー位置です (%li total): avail = %li, delay = %li, buffer = %li

en: Tab     Toggle view mode (F3/F4/F5)
ja: Tab    表示モード変更 (F3/F4/F5)

en: The sound device was unplugged.
ja: デバイスが接続されていません

en: This sound device does not have any capture controls.
ja: このカードには録音ミキサーがありません

en: This sound device does not have any controls.
ja: このカードには制御可能なミキサーがありません

en: This sound device does not have any playback controls.
ja: このカードには再生ミキサーがありません

en: Time per period = %lf
ja: ピリオド時間 = %lf

en: Transfer failed: %s
ja: 転送に失敗しました: %s

en: Try `%s --help' for more information.
ja: より詳しい情報は「%s --help」を実行してください

en: Unable to determine current swparams for playback: %s
ja: 現在の swparams を取得できません: %s

en: Unable to install hw params:
ja: hw params のインストールに失敗しました:

en: Unable to set avail min for playback: %s
ja: avail_min を設定できません: %s

en: Unable to set buffer size %lu for playback: %s
ja: buffer_size %lu を設定できません: %s

en: Unable to set buffer time %u us for playback: %s
ja: バッファ長 %u us を設定できません: %s

en: Unable to set hw params for playback: %s
ja: hw params を設定できません: %s

en: Unable to set nperiods %u for playback: %s
ja: ピリオド数 %u を設定できません: %s

en: Unable to set period time %u us for playback: %s
ja: ピリオド長 %u us を設定できません: %s

en: Unable to set start threshold mode for playback: %s
ja: start_threshold モードを設定できません: %s

en: Unable to set sw params for playback: %s
ja: 再生用の sw params を設定できません: %s

en: Undefined channel %d
ja: 未定義のチャネル %d

en: Unknown option '%c'
ja: 未知のオプション '%c'

en: Unsupported WAV format %d for %s
ja: 未サポートのWAVフォーマット %d: %s

en: Unsupported bit size %d.
ja: ビットサイズ%dはサポートされていません。

en: Unsupported sample format bits %d for %s
ja: 未サポートのサンプルフォーマットビット %d: %s

en: Up/Down    Change volume
ja: ↑/↓     音量変更

en: Usage:
ja: 使用法:

en: Usage: alsamixer [options]
ja: 使用法: alsamixer [オプション]

en: Useful options:
      -h, --help              this help
      -c, --card=NUMBER       sound card number or id
      -D, --device=NAME       mixer device name
      -V, --view=MODE         starting view mode: playback/capture/all
ja: 主なオプション:
      -h, --help               ヘルプ(この画面)
      -c, --card=番号          サウンドカード番号またはID
      -D, --device=名前        ミキサーデバイス名
      -V, --view=表示モード    開始時の表示モード: playback/capture/all

en: Using 16 octaves of pink noise
ja: 16 オクターブのピンクノイズを使用

en: Using max buffer size %lu
ja: 最大バッファサイズ %lu を使用

en: View:
ja: 表示:

en: WAV file(s)
ja: WAV ファイル

en: Warning: format is changed to MU_LAW
ja: 警告: フォーマットは MU_LAW に変更されます

en: Warning: format is changed to S16_BE
ja: 警告: フォーマットは S16_BE に変更されます

en: Warning: format is changed to U8
ja: 警告: フォーマットは U8 に変更されます

en: Warning: rate is not accurate (requested = %iHz, got = %iHz)
ja: 警告: レートが不正確です (要求値 = %iHz, 使用値 = %iHz)

en: Wave doesn't support %s format...
ja: WAVE は %s フォーマットをサポートしません...

en: Woofer
ja: 低音

en: Write error: %d,%s
ja: 書込エラー: %d,%s

en: You need to specify %d files
ja: %d 個のファイルを指定してください

en: Z X C      Decrease left/both/right volumes
ja: Z X C     左/両/右音量ダウン

en: accepted[%d]
ja: 了解[%d]

en: aconnect - ALSA sequencer connection manager
ja: aconnect - ALSA sequencer 接続マネージャ

en: aseqnet - network client/server on ALSA sequencer
ja: aseqnet - ALSA sequencer 上のネットワーククライアント／サーバ

en: audio open error: %s
ja: オーディオオープンエラー %s

en: bad speed value %i
ja: 不正なレート値 %i

en: buffer to small, could not use
ja: バッファが小さすぎます

en: can't allocate buffer for silence
ja: サイレンス用のバッファの取得に失敗しました

en: can't get address %s
ja: アドレス %s を取得できません

en: can't get client id
ja: クライアント ID を取得できません

en: can't malloc
ja: malloc できません

en: can't open sequencer
ja: sequencer をオープンできません

en: can't play WAVE-file format 0x%04x which is not PCM or FLOAT encoded
ja: PCMエンコードあるいはFLOATエンコードされていないため、WAVEファイルフォーマット0x%04xを再生できませんでした。

en: can't play WAVE-files with %d tracks
ja: %d トラックを含む WAVE ファイルは再生できません

en: can't play loops; %s isn't seekable
ja: ループ演奏できません。%s はシーク不可能です

en: can't play packed .voc files
ja: packed .voc ファイルは演奏できません

en: can't set client info
ja: クライアント情報を取得できません

en: cannot enumerate sound cards
ja: サウンドカードを検出できません

en: cannot load mixer controls
ja: ミキサーをロードできません

en: cannot open mixer
ja: ミキサーを開けません

en: capture stream format change? attempting recover...
ja: 録音ストリームのフォーマットが変更？ 修復を試みます...

en: card %i: %s [%s], device %i: %s [%s]
ja: カード %i: %s [%s], デバイス %i: %s [%s]

en: client %d: '%s' [type=%s]
ja: クライアント %d: '%s' [タイプ=%s]

en: closing files..
ja: ファイルを閉じます..

en: command should be named either arecord or aplay
ja: arecord または aplay コマンドのみ可能

en: dB gain:
ja: dBゲイン:

en: disconnected
ja: 切り離し

en: enter device name...
ja: デバイス名入力...

en: info error: %s
ja: 情報エラー: %s

en: invalid card index: %s
ja: 不正なカード番号: %s

en: invalid destination address %s
ja: 受信アドレスが不正です: %s

en: invalid sender address %s
ja: 送信アドレスが不正です: %s

en: invalid source address %s
ja: 不正な送信アドレス %s

en: kernel
ja: カーネル

en: malloc error
ja: malloc エラー

en: mute
ja: ミュート

en: no soundcards found...
ja: サウンドカードが見つかりません...

en: nonblock setting error: %s
ja: ノンブロック設定エラー: %s

en: not enough memory
ja: メモリが足りません

en: ok.. connected
ja: ok.. 接続

en: options:
ja: オプション:

en: overrun
ja: オーバーラン

en: pause push error: %s
ja: 停止の実行エラー: %s

en: pause release error: %s
ja: 停止の解除エラー: %s

en: raw data
ja: raw データ

en: read error
ja: リードエラー

en: read error (called from line %i)
ja: リードエラー (%i 行)

en: read error: %s
ja: 読込エラー: %s

en: read/write error, state = %s
ja: 読み書きエラー, ステータス = %s

en: readv error: %s
ja: 読込(readv)エラー: %s

en: sequencer opened: %d:%d
ja: シーケンサーを開きました: %d:%d

en: service '%s' is not found in /etc/services
ja: サービス '%s' が /etc/services に見つかりません

en: snd_pcm_mmap_begin problem: %s
ja: snd_pcm_mmap_beginの問題: %s

en: status error: %s
ja: ステータスエラー: %s

en: stdin O_NONBLOCK flag setup failed
ja: 標準入力のO_NONBLOCKフラグの設定に失敗しました

en: suspend: prepare error: %s
ja: サスペンド: prepare エラー: %s

en: too many connections!
ja: 接続が多すぎます!

en: try `alsamixer --help' for more information
ja: より詳しい情報は「alsamixer --help」を実行してください

en: unable to install sw params:
ja: sw params のインストールに失敗しました:

en: underrun
ja: アンダーラン

en: unknown abstraction level: %s
ja: 未知の抽象レベル: %s

en: unknown blocktype %d. terminate.
ja: 未知のブロックタイプ %d: 終了します。

en: unknown length of 'fmt ' chunk (read %u, should be %u at least)
ja: 'fmt'チャンクの長さが不明です(%uを読みましたが、少なくとも%uであるべきです)

en: unknown length of extensible 'fmt ' chunk (read %u, should be %u at least)
ja: 拡張'fmt'チャンクの長さが不明です(%uを読みましたが、少なくとも%uであるべきです)

en: unknown option: %c
ja: 未知のオプション '%c'

en: unrecognized file format %s
ja: 不正なファイルフォーマット %s

en: usage:
ja: 使用法:

en: user
ja: ユーザ

en: value %i for channels is invalid
ja: 不正なチャネル数 %i

en: voc_pcm_flush - silence error
ja: voc_pcm_flush - 無音エラー

en: voc_pcm_flush error
ja: voc_pcm_flush エラー

en: was set buffer_size = %lu
ja: buffer_size = %lu で設定

en: was set period_size = %lu
ja: period_size = %lu で設定

en: write error
ja: 書込エラー

en: write error: %s
ja: 書込エラー: %s

en: writev error: %s
ja: 書込(writev)エラー: %s

en: wrong extended format '%s'
ja: 不正な拡張フォーマット '%s'

en: wrong format tag in extensible 'fmt ' chunk
ja: 拡張 'fmt ' チャンクに不正なフォーマットタグがあります

en: xrun(DRAINING): prepare error: %s
ja: xrun(入力):  準備エラー: %s

en: xrun: prepare error: %s
ja: xrun: 準備エラー: %s

en: xrun_recovery failed: %d,%s
ja: xrun_recovery 失敗: %d,%s
