MoinMoin 1.9 - en to ja translation catalogue (904 entries)

en: 
    == Password reset ==
    Enter a new password below.
ja: 
    == パスワードの初期化 ==
    以下に新しいパスワードを入力してください。

en: 
    == Recovering a lost password ==
    If you have forgotten your password, provide your email address or
    username and click on '''Mail me my account data'''.
    You will receive an email containing a recovery token that can be
    used to change your password. The email will also contain further
    instructions.
ja: 
    == パスワードの復旧 ==
    もしパスワードを忘れた場合、メールアドレスかユーザ名を入力し、
    '''アカウント情報をメールする''' をクリックしてください。
    パスワード変更に必要なパスワード回復トークンがメールで通知されます。
    メールには詳しいパスワードの復旧の手順も書かれています。

en: 
    === Password reset ===
    If you already have received the email with the recovery token, enter your
    username, the recovery token and a new password (twice) below.
ja: 
    === パスワード初期化 ===
    もしすでにパスワード回復トークンを通知するメールを受け取っている場合、
    ユーザ名、パスワード回復トークン、新しいパスワード(2回)を以下に入力してください。

en: 
    If you approve, the site represented by the trust root below will be
    told that you control the identity URL %s. (If you are using a delegated
    identity, the site will take care of reversing the
    delegation on its own.)
ja: 
    あなたが承認した場合、以下のTrust Rootで指定されるサイト(Consumer)には
    あなたが認証URL %s を持っているということが伝えられます。
    (もしdelegateを利用している場合は、
    Consumerサイトがそれを処理してくれます。)

en: 
    Unfortunately you have not created your homepage yet. Therefore,
    we cannot serve an OpenID for you. Please create your homepage first
    and then reload this page or click the button below to cancel this
    verification.
ja: 
    まだホームページが作成されていないため、
    OpenIDを提供することができません。
    まずホームページを作成してからこのページをリロードするか、
    下のボタンを押して検証をキャンセルしてください。

en:  Emphasis:: <<Verbatim('')>>''italics''<<Verbatim('')>>; <<Verbatim(''')>>'''bold'''<<Verbatim(''')>>; <<Verbatim(''''')>>'''''bold italics'''''<<Verbatim(''''')>>; <<Verbatim('')>>''mixed ''<<Verbatim(''')>>'''''bold'''<<Verbatim(''')>> and italics''<<Verbatim('')>>; <<Verbatim(----)>> horizontal rule.
     Headings:: = Title 1 =; == Title 2 ==; === Title 3 ===; ==== Title 4 ====; ===== Title 5 =====.
     Lists:: space and one of: * bullets; 1., a., A., i., I. numbered items; 1.#n start numbering at n; space alone indents.
     Links:: <<Verbatim(JoinCapitalizedWords)>>; <<Verbatim([[target|linktext]])>>.
     Tables:: || cell text |||| cell text spanning 2 columns ||;    no trailing white space allowed after tables or titles.
    
    (!) For more help, see HelpOnEditing or HelpOnMoinWikiSyntax.
ja:  強調:: <<Verbatim('')>>''斜体''<<Verbatim('')>>、<<Verbatim(''')>>'''太字'''<<Verbatim(''')>>、<<Verbatim(''''')>>'''''太字 斜体'''''<<Verbatim(''''')>>、<<Verbatim('')>>''混合 ''<<Verbatim(''')>>'''''太字'''<<Verbatim(''')>>と斜体''<<Verbatim('')>>、<<Verbatim(----)>> 水平線。
     見出し:: = タイトル1 =、== タイトル2 ==、=== タイトル3 ===、==== タイトル4 ====、===== タイトル5 =====。
     リスト:: 半角スペースに続けて: * 小丸、1., a., A., i., I. 番号付アイテム、1.#n nから番号開始、半角スペースのみでインデント。
     リンク:: <<Verbatim(JoinCapitalizedWords)>>、<<Verbatim([[ターゲット|リンクテキスト]])>>。
     表:: || セルテキスト |||| 2列にわたるセルテキスト ||、表やタイトルのあとには空白を入力しないでください。
    
    (!) 詳細は HelpOnEditing や [[MoinWiki記法のヘルプ]]を参照してください。

en:  Emphasis:: <<Verbatim(//)>>''italics''<<Verbatim(//)>>; <<Verbatim(**)>>'''bold'''<<Verbatim(**)>>; <<Verbatim(**//)>>'''''bold italics'''''<<Verbatim(//**)>>; <<Verbatim(//)>>''mixed ''<<Verbatim(**)>>'''''bold'''<<Verbatim(**)>> and italics''<<Verbatim(//)>>;
     Horizontal Rule:: <<Verbatim(----)>>
     Force Linebreak:: <<Verbatim(\\)>>
     Headings:: = Title 1 =; == Title 2 ==; === Title 3 ===; ==== Title 4 ====; ===== Title 5 =====.
     Lists:: * bullets; ** sub-bullets; # numbered items; ## numbered sub items.
     Links:: <<Verbatim([[target]])>>; <<Verbatim([[target|linktext]])>>.
     Tables:: |= header text | cell text | more cell text |;
    
    (!) For more help, see HelpOnEditing or HelpOnCreoleSyntax.
ja:  強調:: <<Verbatim(//)>>''太字''<<Verbatim(//)>>、<<Verbatim(**)>>'''太字'''<<Verbatim(**)>>、<<Verbatim(**//)>>'''''太字 斜体'''''<<Verbatim(//**)>>、<<Verbatim(//)>>''混合 ''<<Verbatim(**)>>'''''太字'''<<Verbatim(**)>>と斜体''<<Verbatim(//)>>
     水平線:: <<Verbatim(----)>>
     強制改行:: <<Verbatim(\\)>>
     見出し:: = タイトル 1 =、 == タイトル 2 ==、 === タイトル 3 ===、 ==== タイトル 4 ====、 ===== タイトル 5 =====
     箇条書き:: * 小丸、** 子項目の小丸、# 数字付き項目、## 子の数字付きの項目 
     リンク:: <<Verbatim([[ターゲット]])>>、<<Verbatim([[ターゲット|リンクテキスト]])>>
     表:: |= ヘッダテキスト | セルテキスト | 次のセルテキスト | 
    (!) 詳細は HelpOnEditing や [[Creole記法のヘルプ]]を参照してください。

en: # of hits
ja: ヒットカウント

en: # of pages of this size
ja: このサイズのページ数

en: %(errortype)s processing error
ja: processingエラー: %(errortype)s

en: %(extension_name)s %(extension_type)s: Invalid %(argument_name)s=%(argument_value)s!
ja: %(extension_name)s %(extension_type)s: 引数が不正です %(argument_name)s=%(argument_value)s!

en: %(extension_name)s %(extension_type)s: Required argument %(argument_name)s missing.
ja: %(extension_name)s %(extension_type)s: 必要な引数 %(argument_name)s が指定されていません。

en: %(matchcount)d %(matches)s for "%(title)s"
ja: "%(title)s"において%(matchcount)d %(matches)s

en: %(mins)dm ago
ja: %(mins)d分前

en: %s items per page
ja: ページあたり %s 個表示

en: '''<<BR>>Your draft based on revision %(draft_rev)d (saved %(draft_timestamp_str)s) can be loaded instead of the current revision %(page_rev)d by using the load draft button - in case you lost your last edit somehow without saving it.''' A draft gets saved for you when you do a preview, cancel an edit or unsuccessfully save.
ja: '''<<BR>>"ドラフトをロード"ボタンによって、現在のリビジョン %(page_rev)dではなく、リビジョン %(draft_rev)d (%(draft_timestamp_str)sに保存)を基にしたドラフトをロードすることができます。'''ドラフトはプレビューや編集のキャンセル、保存失敗時に作成されます。

en: '''A page with the name {{{'%s'}}} already exists.'''
    
    Try a different name.
ja: '''{{{'%s'}}}という名前のページはすでに存在しています。'''
    
    違う名前を指定してください。

en: '''Email'''
ja: メールアドレス

en: '''Event type'''
ja: イベント種別

en: '''Jabber'''
ja: Jabber

en: (!) Consider performing a
ja: (!) 次のことを検討してください

en: (!) Only pages changed since '''%s''' are being displayed!
ja: (!) '''%s''' 以降に変更されたページのみが表示されています。

en: (!) You're performing a title search that might not include all related results of your search query in this wiki. <<BR>>
ja: (!) タイトル検索を行っていますが、関係する結果がすべて表示されていない可能性があります。<<BR>>

en: (Leave it empty for disabling user CSS)
ja: (CSSを無効にするには空にする)

en: (Use FirstnameLastname)
ja: (FirstnameLastname 形式)

en: (cached %s)
ja: (キャッシュ作成日時 %s)

en: (currently set to %s)
ja: (現在%sにセットされています)

en: (ignoring whitespace)
ja: (空白を無視)

en: (including %(localwords)d %(pagelink)s)
ja: %(localwords)d語の%(pagelink)sを含む)

en: (no bookmark set)
ja: (ブックマーク未設定)

en: (spanning %d versions)
ja: (その間の編集: %d回)

en: **Could not find the referenced page: %s**
ja: **参照されたページ(%s)が見つかりませんでした**

en: **Maximum number of allowed includes exceeded**
ja: **インクルードの許容数を越えました**

en: **You are not allowed to read the page: %s**
ja: **ページ %s を読む権限がありません。**

en: /!\ The modification date you entered was not recognized and is therefore not considered for the search results!
ja: /!\ 入力された変更日時は正しく認識されませんでした。そのため、検索結果には反映されていません。

en: 4Suite Version
ja: 4Suiteのバージョン

en: <<%(macro_name)s: execution failed [%(error_msg)s] (see also the log)>>
ja: <<%(macro_name)s: 実行に失敗しました [%(error_msg)s] (ログも参照してください)>>

en: <Browser setting>
ja: <ブラウザの設定>

en: <No addition>
ja: <追加無し>

en: <a href="%(sendmypasswordlink)s">Forgot your password?</a>
ja: <a href="%(sendmypasswordlink)s">もしくはパスワードをお忘れですか?</a>

en: <unknown>
ja: <不明>

en: = Downloading a backup =
    
    Please note:
     * Store backups in a safe and secure place - they contain sensitive information.
     * Make sure your wiki configuration backup_* values are correct and complete.
     * Make sure the backup file you get contains everything you need in case of problems.
     * Make sure it is downloaded without problems.
    
    To get a backup, just click here:
ja: = バックアップのダウンロード =
    
    注意:
     * バックアップは安心・安全な場所に保管してください - バックアップには機微な情報が含まれています。
     * wiki 設定の backup_* の値が正しいものかを確認してください。
     * 取得したバックアップファイルには、問題が発生したときに必要なものが全て含まれているか確認してください。
     * 問題なくダウンロード出来るか確認してください。
    
    次をクリックするとバックアップを行います:

en: A new account has been created
ja: 新規ユーザアカウントが作成されました。

en: A new attachment has been added
ja: 新しい添付ファイルが追加されました

en: A page has been reverted to a previous state
ja: ページが前の状態に戻されました

en: A quicklink to this page could not be added for you.
ja: このページへのクイックリンクを追加できませんでした。

en: A quicklink to this page has been added for you.
ja: このページへのクイックリンクを追加しました。

en: A severe error occurred:
ja: サーバエラーが発生しました。

en: A user has subscribed to a page
ja: このページの購読を開始しました。

en: AbandonedPages
ja: 見捨てられたページ

en: Accumulated page sizes
ja: ページサイズの合計

en: Action
ja: アクション

en: Action %(actionname)s is excluded in this wiki!
ja: アクション %(actionname)s はこのWikiに含まれていません。

en: Active threads
ja: アクティブなスレッド

en: Add Link
ja: リンク追加

en: Add OpenID
ja: OpenIDを追加

en: Add checked words to dictionary
ja: チェックした単語を辞書に追加

en: Add spaces to displayed wiki names
ja: Wiki名を空白付きで表示する

en: Add to: %(category)s
ja: %(category)sに追加

en: Add your email address or Jabber ID in your user settings to use subscriptions.
ja: 購読を利用するには、["ユーザプレファレンス"]にてメールアドレスまたはJabber IDを登録してください。

en: Additions are marked like this.
ja: 追加された箇所はこのように表示されます。

en: Advanced Search: "%s"
ja: 高機能検索: "%s"

en: After filtering: %s pages
ja: フィルター後: %sページ

en: After login, jump to last visited page
ja: ログイン後、最後に訪れたページに行く

en: Alias-Name
ja: 別名

en: All attachments included into the package.
ja: 全ての添付ファイルがパッケージに収められました。

en: An I/O error occurred while saving page %s (errno=%d)
ja: ページ %s を保存中にI/Oエラーが発生しました。(errno=%d)

en: An attachment has been removed
ja: 添付ファイルが削除されました

en: Anonymous sessions need to be enabled for OpenID login.
ja: OpenIDによるログインを行うためには匿名セッションを有効にする必要があります。

en: Approve
ja: 承認する

en: Argument "%s" is required
ja: 引数"%s"は必須です。

en: Argument "%s" must be a boolean value, not "%s"
ja: 引数"%s"はbooleanです。"%s"ではありません。

en: Argument "%s" must be a complex value, not "%s"
ja: 引数"%s"はcomplexです。"%s"ではありません。

en: Argument "%s" must be a floating point value, not "%s"
ja: 引数"%s"はfloatです。"%s"ではありません。

en: Argument "%s" must be an integer value, not "%s"
ja: 引数"%s"はintです。"%s"ではありません。

en: Argument "%s" must be one of "%s", not "%s"
ja: 引数"%s"は"%s"のうちのいずれかです。"%s"ではありません。

en: Argument must be a boolean value, not "%s"
ja: 引数はbooleanです。"%s"ではありません。

en: Argument must be a complex value, not "%s"
ja: 引数はcomplexです。"%s"ではありません。

en: Argument must be a floating point value, not "%s"
ja: 引数はfloatです。"%s"ではありません。

en: Argument must be an integer value, not "%s"
ja: 引数はintです。"%s"ではありません。

en: Argument must be one of "%s", not "%s"
ja: 引数は"%s"のうちのいずれかです。"%s"ではありません。

en: As a superuser, you can temporarily assume the identity of another user.
ja: スーパーユーザは、一時的に別のユーザとして振舞うことができます。

en: Associate this name
ja: この名前を関連付ける

en: AttachFile
ja: ファイル添付

en: Attached Files
ja: 添付ファイル

en: Attachment '%(filename)s'
ja: 添付ファイル '%(filename)s'

en: Attachment '%(filename)s' deleted.
ja: 添付ファイル'%(filename)s'を削除しました。

en: Attachment '%(filename)s' does not exist!
ja: 添付するファイル'%(filename)s'は存在しません。

en: Attachment '%(filename)s' installed.
ja: 添付ファイル'%(filename)s'をインストールしました。

en: Attachment '%(filename)s' not unzipped because it would have exceeded the per page attachment count limit (%(count)d).
ja: 添付ファイル'%(filename)s'はunzipされませんでした。1ページに添付できるファイル数の上限(%(count)d)を超えています。

en: Attachment '%(filename)s' not unzipped because it would have exceeded the per page attachment storage size limit (%(size)d kB).
ja: 添付ファイル'%(filename)s'はunzipされませんでした。1ページに添付できるファイルサイズの上限を(%(size)d kB)を超えています。

en: Attachment '%(filename)s' not unzipped because some files in the zip are either not in the same directory or exceeded the single file size limit (%(maxsize_file)d kB).
ja: 添付ファイル'%(filename)s'はunzipされませんでした。アーカイブ内のファイルが同一ディレクトリにないか、ファイルサイズの上限(%(maxsize_file)d)を超えていることが原因です。

en: Attachment '%(filename)s' partially unzipped (did not overwrite: %(filelist)s).
ja: 添付ファイル'%(filename)s'を部分的にunzipしました。(以下のファイルは上書きされませんでした。: %(filelist)s)

en: Attachment '%(filename)s' unzipped.
ja: 添付ファイル'%(filename)s'をunzipしました。

en: Attachment '%(new_pagename)s/%(new_filename)s' already exists.
ja: 添付ファイル'%(new_pagename)s/%(new_filename)s'はすでに存在します。

en: Attachment '%(pagename)s/%(filename)s' moved to '%(new_pagename)s/%(new_filename)s'.
ja: 添付ファイル'%(pagename)s/%(filename)s'は'%(new_pagename)s/%(new_filename)s'に移動しました。

en: Attachment '%(target)s' (remote name '%(filename)s') already exists.
ja: 添付ファイル'%(target)s'(元々のファイル名'%(filename)s')はすでに存在します。

en: Attachment '%(target)s' (remote name '%(filename)s') with %(bytes)d bytes saved.
ja: 添付ファイル'%(target)s'(元々のファイル名'%(filename)s'、%(bytes)d)を保存しました。

en: Attachment link
ja: 添付ファイルへのリンク

en: Attachment link: %(attach)s
    Page link: %(page)s
ja: 添付ファイルへのリンク: %(attach)s
    ページへのリンク: %(page)s

en: Attachment location
ja: 添付ファイルの場所

en: Attachment name
ja: 添付ファイル名

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Attachments for "%(pagename)s"
ja: "%(pagename)s の添付ファイル"

en: Available attachments for page
ja: 指定したページで使える添付ファイル

en: Backup
ja: バックアップ

en: Bad chart type "%s"!
ja: チャートタイプ"%s"が不正です。

en: Before you can be notified, you need to provide a way to contact you in the general preferences.
ja: 通知を受ける前に、プレファレンスで通知の方法を指定することができます。

en: By hitting '''%(save_button_text)s''' you put your changes under the %(license_link)s.
    If you don't want that, hit '''%(cancel_button_text)s''' to cancel your changes.
ja: '''%(save_button_text)s'''をクリックすると%(license_link)sに編集内容が保存されます。
    編集をキャンセルする場合には'''%(cancel_button_text)s'''をクリックしてください。

en: CamelCase
ja: キャメルケース

en: Can't change to revision newer than in right pane
ja: 右ペインはこれ以上新しいリビジョンに変更できません

en: Can't change to revision older than revision in left pane
ja: 左ペインはこれ以上古いリビジョンに変更できません

en: Can't remove regular expression subscription!
ja: 正規表現で記述した購読を停止することはできません。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot create a new page without a page name.  Please specify a page name.
ja: 名前の無いページを作成することはできません。ページ名を指定してください。

en: Cannot edit old revisions!
ja: 古いリビジョンを編集することはできません。

en: Cannot have arguments without name following named arguments
ja: 名前つき引数のうしろに名前なし引数を指定することはできません。

en: Cannot remove all OpenIDs.
ja: すべてのOpenIDを削除することはできません

en: Cannot save page %s, no storage space left.
ja: ページ %s を保存することができません。ディスクがいっぱいです。

en: Case-sensitive search
ja: 大文字/小文字を区別して検索

en: Case-sensitive searching
ja: 大文字/小文字を区別して検索

en: Categories
ja: カテゴリー

en: CategoryCategory
ja: すべてのカテゴリー

en: CategoryHomepage
ja: ホームページのカテゴリー

en: CategoryTemplate
ja: テンプレートのカテゴリー

en: Change password
ja: パスワード変更

en: Changed page
ja: 変更されたページ

en: Charts are not available!
ja: チャートは利用できません。

en: Check Spelling
ja: スペルチェック

en: Choose this name
ja: このユーザ名を選択

en: Choose:
ja: 選択してください:

en: Clear message
ja: メッセージを消す

en: Click here to perform a full-text search with your search terms!
ja: 同じ検索語で全文検索をするには、ここをクリックしてください!

en: Click to do a full-text search for this title
ja: このタイトルで全文検索をするには、ここをクリックしてください

en: Clickable drawing: %(filename)s
ja: クリック可能なdrawing: %(filename)s

en: Comment
ja: コメント

en: Comment:
ja: コメント:

en: Comments
ja: コメント

en: Connection to mailserver '%(server)s' failed: %(reason)s
ja: メールサーバ'%(server)s'への接続に失敗しました(理由: %(reason)s)。

en: Content
ja: 目次

en: Contents
ja: 目次

en: Copy Page
ja: ページコピー

en: Copy all /subpages too?
ja: すべての /サブページ をコピーしますか？

en: Could not contact botbouncer.com.
ja: botbouncer.com に接続できません。

en: Could not copy page because of file system error: %s.
ja: ファイルシステムエラー(%s)により、ページをコピーできませんでした。

en: Could not rename page because of file system error: %s.
ja: ファイルシステムエラー(%s)により、ページ名を変更できませんでした。

en: Create Account
ja: アカウント作成

en: Create New Page
ja: 新しいページを作成

en: Create Profile
ja: プロファイル作成

en: Create new drawing "%(filename)s (opens in new window)"
ja: 図 "%(filename)s (新しいウィンドウで開きます)" を新規作成

en: Create redirect for renamed page(s)?
ja: 変更後のページへ自動的にリダイレクトさせますか?

en: Create redirect for renamed page?
ja: 変更後のページへ自動的にリダイレクトさせますか?

en: Current OpenIDs
ja: 現在のOpenID

en: Current configuration does not allow embedding of the file %(file)s because of its mimetype %(mimetype)s.
ja: 現在の設定はMIMEタイプが %(mimetype)s であるファイル %(file)s の埋め込みを許可していません。

en: Date
ja: 日付

en: Date format
ja: 日付の形式

en: Dear Superuser, a new user has just been created on "%(sitename)s". Details follow:
    
        User name: %(username)s
        Email address: %(useremail)s
ja: スーパーユーザーさん、"%(sitename)s" でユーザが作成されました。
    詳細は次の通りです:
    
        ユーザ名: %(username)s
        メールアドレス: %(useremail)s

en: Dear Wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(page_name)s" for change notification. An attachment has been added to that page by %(editor)s. Following detailed information is available:
    
    Attachment name: %(attach_name)s
    Attachment size: %(attach_size)s
ja: Wikiユーザ様
    
    あなたはWikiページ "%(page_name)s" に対する変更の通知を購読しています。
    %(editor)s によりページに添付ファイルが追加されました。
    詳細は以下を参照してください。:
    
    添付ファイル名: %(attach_name)s
    添付ファイルサイズ: %(attach_size)s

en: Dear Wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(page_name)s" for change notification. An attachment has been removed from that page by %(editor)s. Following detailed information is available:
    
    Attachment name: %(attach_name)s
    Attachment size: %(attach_size)s
ja: Wiki ユーザー様
    
    あなたは Wiki ページ "%(page_name)s" の変更通知を購読しています。
    %(editor)s によりページの添付ファイルが削除されました。
    詳細は次の通りです:
    
    添付ファイル名: %(attach_name)s
    添付ファイルサイズ: %(attach_size)s

en: Dear Wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page or wiki category on "%(sitename)s" for change notification.
    
    The "%(pagename)s" page has been changed by %(editor)s:
ja: Wikiユーザーさんへ
    このメールは、
    "%(sitename)s"
    におけるwikiページまたはwikiカテゴリーに対する
    変更通知を希望したユーザにお送りしています。
    
    "%(pagename)s"のページが%(editor)sさんによって変更されました。

en: Dear wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(sitename)s" for change notification.
    
    The page "%(pagename)s" has been deleted by %(editor)s:
ja: Wikiユーザさんへ
    このメールは、
    "%(sitename)s"
    におけるwikiページの変更通知を希望したユーザにお送りしています。
    
    以下のページが%(editor)sさんによって削除されました。
    %(pagename)s

en: Dear wiki user,
    
    You have subscribed to a wiki page "%(sitename)s" for change notification.
    
    The page "%(pagename)s" has been renamed from "%(oldname)s" by %(editor)s:
ja: Wikiユーザさんへ
    このメールは、
    "%(sitename)s"
    におけるwikiページの変更通知を希望したユーザにお送りしています。
    
    %(editor)sさんによって"%(oldname)s"が"%(pagename)s"に名称変更変更されました。

en: Default
ja: デフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Cache
ja: キャッシュ削除

en: Delete Page
ja: ページ削除

en: Delete all /subpages too?
ja: すべての /サブページ を削除しますか？

en: Delete bookmark
ja: ブックマークを削除

en: DeleteCache
ja: キャッシュ削除

en: DeletePage
ja: ページ削除

en: Deleted page %s locally.
ja: ローカルの%sページを削除しました。

en: Deleted page %s remotely.
ja: リモートの%sページを削除しました。

en: Deletions are marked like this.
ja: 削除された箇所はこのように表示されます。

en: Describe %s here.
ja: %sについて、ここに記述してください。

en: Description
ja: 説明

en: Diff
ja: 差分

en: Diff for "%s"
ja: "%s"の差分

en: Diff with newer revision in left pane
ja: 左ペインを一つ新しいリビジョンに変更して差分を表示

en: Diff with newer revision in right pane
ja: 右ペインを一つ新しいリビジョンに変更して差分を表示

en: Diff with newest revision in right pane
ja: 右ペインを最も新しいリビジョンに変更して差分を表示

en: Diff with older revision in left pane
ja: 左ペインを一つ古いリビジョンに変更して差分を表示

en: Diff with older revision in right pane
ja: 右ペインを一つ古いリビジョンに変更して差分を表示

en: Diff with oldest revision in left pane
ja: 左ペインを最も古いリビジョンに変更して差分を表示

en: Differences between revisions %d and %d
ja: %dと%dのリビジョン間の差分

en: Diffs
ja: 差分

en: Disable this account forever
ja: このアカウントを無効にする

en: Disable user
ja: ユーザの無効化

en: Disabled
ja: 無効

en: Discussion
ja: ディスカッション

en: Disk usage of %(data_dir)s/
ja: %(data_dir)s/ のディスク使用量

en: Disk usage of %(data_dir)s/pages/
ja: %(data_dir)s/pages/ のディスク使用量

en: Display
ja: 表示

en: Display context of search results
ja: 検索結果のコンテキストを表示

en: Distribution of User-Agent Types
ja: User-Agentタイプの分布

en: Do
ja: 実行

en: Do it.
ja: 実行する。

en: Don't approve
ja: 承認しない

en: Download
ja: ダウンロード

en: Draft of "%(pagename)s"
ja: "%(pagename)s"のドラフト

en: Drawing '%(filename)s' saved.
ja: 図 '%(filename)s'を保存しました。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit "%(pagename)s"
ja: "%(pagename)s"を編集

en: Edit (GUI)
ja: 編集(GUIモード)

en: Edit (Text)
ja: 編集(テキストモード)

en: Edit drawing
ja: 図を編集

en: Edit drawing %(filename)s (opens in new window)
ja: 図 "%(filename)s (新しいウィンドウで開きます)" を編集

en: Edit slide show
ja: スライドショーを編集

en: Edit the subscription regular expressions in your settings.
ja: [[ユーザプレファレンス]]にて、購読対象を指定する正規表現を編集してください。

en: Edit was cancelled.
ja: 編集はキャンセルされました。

en: Editor
ja: 編集者

en: Editor Preference
ja: エディタの好み

en: Editor shown on UI
ja: UIで表示されるエディタ

en: Editor size
ja: エディタのサイズ

en: Edits/day
ja: 編集/日

en: Email
ja: メールアドレス

en: Embedded
ja: 埋め込み

en: Empty target name given.
ja: 空のターゲットが渡されました。

en: Empty user name. Please enter a user name.
ja: ユーザ名が入力されていません。ユーザ名を入力してください。

en: Enable user
ja: ユーザの有効化

en: Enabled
ja: 有効

en: Enter user names (comma separated):
ja: ユーザ名を入力してください(カンマ区切り)):

en: Entries in edit log
ja: 編集ログ中のエントリー数

en: Error while deleting page %s locally:
ja: ローカルのページ %s を削除する際にエラーが発生しました。

en: Error while deleting page %s remotely:
ja: リモートのページ %s を削除する際にエラーが発生しました。

en: EventStats
ja: 統計情報

en: EventStats/HitCounts
ja: 統計情報/ヒットカウント

en: EventStats/Languages
ja: 統計情報/言語

en: EventStats/UserAgents
ja: 統計情報/ユーザーエージェント

en: Exactly one page like "%s" found, redirecting to page.
ja: "%s"のようなページがひとつ見つかりました。リダイレクトします。

en: Exception while calling rollback function:
ja: 変更を戻す際に、例外が発生しました。

en: Exclude system pages
ja: システムページを含めない

en: Exclude underlay
ja: underlayを除外

en: Execute action %(actionname)s?
ja: アクション %(actionname)s を実行しますか？

en: Expected "%(wanted)s" after "%(key)s", got "%(token)s"
ja: "%(key)s"の後には"%(wanted)s"が必要です("%(token)s"が指定されました)。

en: Expected "=" to follow "%(token)s"
ja: "%(token)s"の後に"="がありません。

en: Expected a color value "%(arg)s" after "%(key)s"
ja: "%(key)s"の後には色の値"%(arg)s"が必要です。

en: Expected a value for key "%(token)s"
ja: "%(token)s"キーに値がありません。

en: Expected an integer "%(arg)s" after "%(key)s"
ja: "%(key)s"の後には整数値"%(arg)s"が必要です。

en: Expected an integer "%(key)s" before "%(token)s"
ja: "%(key)s"の後には整数値が必要です("%(token)s"が指定されました)。

en: Failed to connect to database.
ja: データベースの接続に失敗しました。

en: Failed to resolve OpenID.
ja: OpenIDの解決に失敗しました。

en: File Name
ja: ファイル名

en: File Type
ja: ファイルタイプ

en: File attachment browser
ja: 添付ファイルブラウザ

en: File patterns
ja: ファイルパターン

en: File to load page content from
ja: ページコンテンツを格納したファイル

en: File to upload
ja: アップロードするファイル

en: Filename of attachment not specified!
ja: 添付ファイル名が指定されていません。

en: FindPage
ja: ページ検索

en: FortuneCookies
ja: フォーチュンクッキー

en: Fri
ja: 金

en: FrontPage
ja: フロントページ

en: Full Link List for "%s"
ja: "%s"の全リンクリスト

en: Full Text Search: "%s"
ja: テキスト検索: "%s"

en: GUI Mode
ja: GUIモード

en: General Information
ja: 一般的な情報

en: General Page Infos
ja: 一般的な情報

en: General options
ja: 一般的なオプション

en: Global extension actions
ja: グローバル拡張アクション

en: Global extension macros
ja: グローバル拡張マクロ

en: Global parsers
ja: グローバルパーサ

en: Go To Page
ja: ページへ移動

en: Go get it!
ja: 開始！

en: Got a list of %s local and %s remote pages. This results in %s pages to process.
ja: ローカル: %sページ、リモート: %sページ。%s個の異なるページが見つかりました。

en: HelpContents
ja: ヘルプの目次

en: HelpForBeginners
ja: 初心者用のヘルプ

en: HelpForUsers
ja: ユーザー用のヘルプ

en: HelpIndex
ja: ヘルプインデックス

en: HelpOnAccessControlLists
ja: アクセス制御リストのヘルプ

en: HelpOnActions
ja: アクションのヘルプ

en: HelpOnActions/AttachFile
ja: アクションのヘルプ/ファイルを貼付する

en: HelpOnAdministration
ja: 管理のヘルプ

en: HelpOnAdmonitions
ja: 管理のヘルプ

en: HelpOnAuthentication
ja: 認証のヘルプ

en: HelpOnAuthentication/ExternalCookie
ja: 認証のヘルプ/外部クッキー

en: HelpOnAutoAdmin
ja: AutoAdminのヘルプ

en: HelpOnCategories
ja: カテゴリーのヘルプ

en: HelpOnComments
ja: コメントのヘルプ

en: HelpOnConfiguration
ja: 設定のヘルプ

en: HelpOnConfiguration/EmailSupport
ja: 設定のヘルプ/電子メールのサポート

en: HelpOnConfiguration/FileAttachments
ja: 設定のヘルプ/ファイルの貼付

en: HelpOnConfiguration/SecurityPolicy
ja: 設定のヘルプ/セキュリティポリシー

en: HelpOnConfiguration/SupplementationPage
ja: 設定のヘルプ/補足ページ

en: HelpOnConfiguration/SurgeProtection
ja: 設定のヘルプ/高負荷からの保護

en: HelpOnConfiguration/UserPreferences
ja: 設定のヘルプ/ユーザー設定

en: HelpOnCreoleSyntax
ja: Creole記法のヘルプ

en: HelpOnDictionaries
ja: 辞書のヘルプ

en: HelpOnDrawings
ja: 図形描画のヘルプ

en: HelpOnEditLocks
ja: 編集ロックのヘルプ

en: HelpOnEditing
ja: 編集のヘルプ

en: HelpOnEditing/SubPages
ja: 編集のヘルプ/子ページ

en: HelpOnFormatting
ja: 書式のヘルプ

en: HelpOnGraphicalEditor
ja: グラフィカルエディタのヘルプ

en: HelpOnGroups
ja: グループのヘルプ

en: HelpOnHeadlines
ja: 見出しのヘルプ

en: HelpOnImages
ja: 画像のヘルプ

en: HelpOnLanguages
ja: 言語のヘルプ

en: HelpOnLinking
ja: リンクのヘルプ

en: HelpOnLinking/NotesLinks
ja: リンクのヘルプ/Notesへのリンク

en: HelpOnLists
ja: リストのヘルプ

en: HelpOnLogin
ja: ログインのヘルプ

en: HelpOnMacros
ja: マクロのヘルプ

en: HelpOnMacros/EmbedObject
ja: マクロのヘルプ/EmbedObject

en: HelpOnMacros/Include
ja: マクロのヘルプ/Include

en: HelpOnMacros/MailTo
ja: マクロのヘルプ/MailTo

en: HelpOnMacros/MonthCalendar
ja: マクロのヘルプ/MonthCalendar

en: HelpOnMoinCommand
ja: Moinコマンドのヘルプ

en: HelpOnMoinCommand/ExportDump
ja: Moinコマンドのヘルプ/ExportDump

en: HelpOnMoinWikiSyntax
ja: MoinWiki記法のヘルプ

en: HelpOnNavigation
ja: ナビゲーションのヘルプ

en: HelpOnNotification
ja: 通知のヘルプ

en: HelpOnOpenIDProvider
ja: OpenIDプロバイダのヘルプ

en: HelpOnPackageInstaller
ja: パッケージインストーラーのヘルプ

en: HelpOnPageCreation
ja: ページ作成のヘルプ

en: HelpOnPageDeletion
ja: ページ削除のヘルプ

en: HelpOnParsers
ja: パーサーのヘルプ

en: HelpOnParsers/ReStructuredText
ja: パーサーのヘルプ/ReStructuredText

en: HelpOnParsers/ReStructuredText/RstPrimer
ja: パーサーのヘルプ/ReStructuredText/Rst入門

en: HelpOnProcessingInstructions
ja: 命令処理のヘルプ

en: HelpOnRules
ja: 水平線のヘルプ

en: HelpOnSearching
ja: 検索のヘルプ

en: HelpOnSessions
ja: セッションのヘルプ

en: HelpOnSlideShows
ja: スライドショーのヘルプ

en: HelpOnSlideShows/000 Introduction
ja: スライドショーのヘルプ/000 はじめに

en: HelpOnSlideShows/100 Creating the slides
ja: スライドショーのヘルプ/100 スライドを作成する

en: HelpOnSlideShows/900 Last but not least: Running your presentation
ja: スライドショーのヘルプ/900 大切なことを忘れていた: プレゼンテーションを行う

en: HelpOnSmileys
ja: 顔文字のヘルプ

en: HelpOnSpam
ja: スパムのヘルプ

en: HelpOnSpellCheck
ja: スペルチェックのヘルプ

en: HelpOnSubscribing
ja: 購読のヘルプ

en: HelpOnSuperUser
ja: スーパーユーザーのヘルプ

en: HelpOnSynchronisation
ja: 同期のヘルプ

en: HelpOnTables
ja: 表のヘルプ

en: HelpOnTemplates
ja: テンプレートのヘルプ

en: HelpOnThemes
ja: テーマのヘルプ

en: HelpOnUpdatingPython
ja: Pythonアップデートのヘルプ

en: HelpOnUserHandling
ja: ユーザーの取り扱いのヘルプ

en: HelpOnUserPreferences
ja: ユーザー設定のヘルプ

en: HelpOnVariables
ja: 変数のヘルプ

en: HelpOnXapian
ja: Xapianのヘルプ

en: HelpOnXmlPages
ja: Xmlページのヘルプ

en: HelpTemplate
ja: ヘルプのテンプレート

en: Home
ja: ホーム

en: HomepageGroupsTemplate
ja: ホームページグループのテンプレート

en: HomepagePrivatePageTemplate
ja: プライベートなホームページのテンプレート

en: HomepageReadPageTemplate
ja: 読むだけのホームページのテンプレート

en: HomepageReadWritePageTemplate
ja: 読み書きするホームページのテンプレート

en: HomepageTemplate
ja: ホームページのテンプレート

en: Identity URL
ja: 認証URL

en: If this account exists an email was sent.
ja: もしこのアカウントがあるなら、メールは送信されました。

en: If you do not have an account yet, you can still log in with your OpenID and create one during login.
ja: まだアカウントを持っていない場合、OpenIDによってログインした状態で作成することができます。

en: If you do not have an account, <a href="%(userprefslink)s">you can create one now</a>.
ja: アカウントを持っていない場合、<a href="%(userprefslink)s">すぐに作成することができます</a>。

en: Ignore changes in the amount of whitespace
ja: 空白文字数の違いを無視

en: Immutable Page
ja: 編集不可のページ

en: Include all attachments?
ja: 添付ファイルを含めますか?

en: Include system pages
ja: システムページを含める

en: Incorrect parameters. Please supply at least the ''remoteWiki'' parameter. Refer to HelpOnSynchronisation for help.
ja: 不正なパラメータです。少なくとも''remoteWiki''パラメータを指定する必要があります。 詳しくは HelpOnSynchronisation を参照しください。

en: Info
ja: 情報

en: Info for "%s"
ja: "%s"の情報

en: Inlined image: %(url)s
ja: インライン画像: %(url)s

en: Install language packs for '%s'
ja: '%s' の言語パックをインストール

en: Installation of '%(filename)s' failed.
ja: %(filename)s'のインストールに失敗しました。

en: Invalid filename "%s"!
ja: ファイル名"%s"が不正です。

en: Invalid highlighting regular expression "%(regex)s": %(error)s
ja: 不正な正規表現ハイライト: "%(regex)s": %(error)s

en: Invalid include arguments "%s"!
ja: 引数"%s"が不正です。

en: Invalid package file header.
ja: パッケージファイルのへッダが不正です。

en: Invalid user name {{{'%s'}}}.
    Name may contain any Unicode alpha numeric character, with optional one
    space between words. Group page name is not allowed.
ja: {{{'%s'}}}は、不正なユーザ名です。
    ユーザ名には、すべてのUnicode英数文字(単語の間に1個のスペースを入れることも可)が使用できます。グループ名を利用することはできません。

en: Invalid username or password.
ja: ユーザ名またはパスワードが不正です。

en: LDAP server %(server)s failed.
ja: LDAP server %(server)s への接続に失敗しました。

en: Language
ja: 言語

en: Lexer description
ja: 字句解析器の種類

en: Lexer names
ja: 字句解析器の名前

en: Like Pages
ja: 似たページ

en: LikePages
ja: 似たページ

en: Line
ja: 行

en: List of attachments
ja: 添付ファイルのリスト

en: List of page names - separated by a comma
ja: ページ名のリスト (カンマ区切り)

en: Load
ja: ロード

en: Load Draft
ja: ドラフトをロード

en: Local Site Map
ja: ローカルサイトマップ

en: Local Site Map for "%s"
ja: "%s"のローカルサイトマップ

en: Local extension actions
ja: ローカル拡張アクション

en: Local extension macros
ja: ローカル拡張マクロ

en: Local extension parsers
ja: ローカル拡張パーサ

en: LocalSiteMap
ja: ローカルサイトマップ

en: Login
ja: ログイン

en: Login Name: %s
    
    Password recovery token: %s
    
    Password reset URL: %s?action=recoverpass&name=%s&token=%s
ja: ログイン名: %s
    
    パスワード回復トークン: %s
    
    パスワード初期化URL: %s?action=recoverpass&name=%s&token=%s

en: Login and try again.
ja: ログインして、もう一度試してみてください。

en: Logout
ja: ログアウト

en: Lost password
ja: パスワードを忘れた

en: Mail account data
ja: アカウント情報をメール

en: Mail me my account data
ja: アカウント情報をメールする

en: Mail not sent
ja: メール送信失敗。

en: Mail sent OK
ja: メール送信完了。

en: Markup
ja: マークアップ

en: Member of Groups
ja: 所属するグループ

en: Mimetypes
ja: MIMEタイプ

en: Missing password. Please enter user name and password.
ja: パスワードが入力されていません。ユーザ名とパスワードを入力してください。

en: MissingHomePage
ja: 存在しないホームページ

en: MissingPage
ja: 存在しないページ

en: Modified
ja: 更新日付

en: MoinMoin Version
ja: MoinMoinのバージョン

en: Mon
ja: 月

en: More Actions:
ja: その他のアクション:

en: Move
ja: 移動

en: Move aborted because new attachment name is empty.
ja: 添付ファイル名が空であるため、移動は中断されました。

en: Move aborted because new page name is empty.
ja: ページ名が空であるため、移動は中断されました。

en: Move aborted!
ja: 移動は中断されました。

en: My Pages
ja: マイページ

en: MyPages management
ja: マイページの管理

en: N/A
ja: 該当せず

en: NONE
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: New Attachment
ja: ファイルの新規添付

en: New attachment name
ja: 新しい添付ファイル名

en: New name
ja: 新しい名前

en: New page name
ja: 新しいページ名

en: New page:
ja: 新しいページ:

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New password (repeat)
ja: 新しいパスワード(もう一度)

en: Newer
ja: 新しい

en: Next
ja: 次

en: Next change
ja: 次の変更

en: No OpenID found in session.
ja: セッション中にOpenIDが見つかりません。

en: No OpenID given.
ja: OpenIDが指定されていません。

en: No OpenID.
ja: OpenIDがありません。

en: No argument named "%s"
ja: "%s"という引数はありません。

en: No attachments stored for %(pagename)s
ja: %(pagename)sに添付ファイルはありません。

en: No differences found!
ja: 差分は見つかりませんでした。

en: No differences found!
ja: 違いは見つかりませんでした。

en: No file content. Delete non ASCII characters from the file name and try again.
ja: ファイルの中身がありません。ファイル名からASCII以外の文字を削除して、もう一度試してください。

en: No log entries found.
ja: ログ中に記録がありません。

en: No newer revision available for diff
ja: これ以上新しいリビジョンはありません

en: No older revision available for diff
ja: これ以上古いリビジョンはありません

en: No older revisions available!
ja: 古いリビジョンはありません。

en: No orphaned pages in this wiki.
ja: このwikiに参照元がないページはありません。

en: No page packages found.
ja: ページのパッケージが見つかりません。

en: No pages like "%s"!
ja: "%s"のようなページはありません。

en: No pages specified using --pages or --search, assuming full package.
ja: --pages や --search でページが指定されませんでした。すべてのパッケージを対象とします。

en: No parent page found!
ja: 親ページが存在しません。

en: No quotes on %(pagename)s.
ja: %(pagename)sにquoteはありません。

en: No recipients, nothing to do
ja: 送信先が空のため何も行いません

en: No spelling errors found!
ja: スペルの誤りは見つかりませんでした。

en: No system items
ja: システムアイテムを除外

en: No user selected
ja: ユーザが選択されていません

en: No wanted pages in this wiki.
ja: このwikiに作成が必要なページはありません。

en: Not a user:
ja: 存在しないユーザ:

en: Nothing changed
ja: 何も変更されませんでした。

en: Nothing found for "%s"!
ja: "%s"に対しては、何も見つかりませんでした。

en: Notification
ja: メールで通知

en: Notification settings saved!
ja: 通知の設定が保存されました!

en: Notifications sent to:
ja: 次の方に通知されました:

en: Number of pages
ja: ページ数

en: Number of system pages
ja: システムページ数

en: Older
ja: 古い

en: Only superuser is allowed to use this action.
ja: このアクションを使えるのはスーパーユーザーだけです。

en: Open editor on double click
ja: ダブルクリックでエディタを開く

en: OpenID Trust verification
ja: OpenID 信頼確認

en: OpenID added successfully.
ja: OpenIDの追加が成功しました。

en: OpenID discovery failure, not a valid OpenID.
ja: OpenIDを発見できません。OpenIDが正しくありません。

en: OpenID error: %s.
ja: OpenID エラー: %s

en: OpenID failure
ja: OpenIDの検証に失敗しました

en: OpenID failure.
ja: OpenID の検証に失敗しました

en: OpenID is already present.
ja: OpenIDはすでに存在しています。

en: OpenID not served
ja: OpenIDのサービスが提供されていません

en: OpenID server
ja: OpenID サーバー

en: OpenID settings
ja: OpenIDの設定

en: OpenID success. id: %s
ja: OpenIDの検証に成功しました。id: %s

en: OpenID verification canceled.
ja: OpenID の検証はキャンセルされました。

en: OpenID verification requires that you click this button:
ja: このボタンをクリックしてOpenIDを検証してください:

en: Operation was canceled.
ja: 操作はキャンセルされました。

en: Optional reason for reverting this page
ja: このページへの変更を破棄する理由についてのコメント(省略可)

en: Optional reason for the copying
ja: コピーについてのコメント(省略可)

en: Optional reason for the deletion
ja: 削除についてのコメント(省略可)

en: Optional reason for the renaming
ja: 名前の変更についてのコメント(省略可)

en: Options --pages and --search are mutually exclusive!
ja: --pages オプションと --search オプションは、同時には利用できません。

en: Or try one of these actions:
ja: アクション一覧:

en: OrphanedPages
ja: リンクされていないページ

en: Other users will be ''blocked'' from editing this page until %(bumptime)s.
ja: 他のユーザは%(bumptime)sまでこのページを編集することはできません。

en: Other users will be ''warned'' until %(bumptime)s that you are editing this page.
ja: 他のユーザは%(bumptime)sまであなたがこのページを編集していると警告されます。

en: Others
ja: その他

en: Output file already exists! Cowardly refusing to continue!
ja: 出力ファイルがすでに存在します。安全のため処理を停止します。

en: Overwrite existing attachment of same name
ja: 同じ名前の添付ファイルを上書き

en: Package Pages
ja: ページパッケージ化

en: Package file format unsupported.
ja: パッケージファイルフォーマットはサポートされていません。

en: Package name
ja: パッケージ名

en: Package pages
ja: ページをパッケージ化

en: Package script:
ja: パッケージスクリプト:

en: Page
ja: ページ

en: Page "%s" was successfully deleted!
ja: ページ"%s"を削除しました。

en: Page %s contains conflicts that were introduced on the remote side.
ja: ページ %s はリモートにおいてコンフリクト(衝突)を含んでいます。

en: Page %s merged with conflicts.
ja: ページ %s はコンフリクト(衝突)を含んだままマージされました。

en: Page %s successfully merged.
ja: ページ %s は同期されました。

en: Page '%(new_pagename)s' does not exist or you don't have enough rights.
ja: ページ %(new_pagename)s が存在しないか、必要な権限がありません。

en: Page Size Distribution
ja: ページサイズの分布

en: Page changed
ja: ページが変更されました

en: Page could not get locked. Missing 'current' file?
ja: ページをロックすることができませんでした。'current' というファイルはありますか?

en: Page could not get locked. Unexpected error (errno=%d).
ja: ページをロックすることができませんでした。予期しないエラー(errno=%d)が発生しました。

en: Page has been copied
ja: ページがコピーされました

en: Page has been deleted
ja: ページが削除されました。

en: Page has been modified
ja: ページが変更されました

en: Page has been modified in a trivial fashion
ja: ささいな変更がされました

en: Page has been renamed
ja: ページの名前が変更されました

en: Page hits and edits
ja: ページの参照と更新

en: Page is immutable!
ja: このページは編集できません。

en: Page link
ja: ページリンク

en: Page name
ja: ページ名

en: Page name is too long, try shorter name.
ja: ページ名が長すぎます。短い名前を指定してください。

en: Page size: %d
ja: ページサイズ: %d

en: PageHits
ja: ページヒット

en: PageSize
ja: ページサイズ

en: Pagename not specified!
ja: ページ名が指定されていません。

en: Pages
ja: ページ

en: Pages like "%s"
ja: "%s"のようなページ

en: Password
ja: パスワード

en: Password has not enough different characters.
ja: パスワードが十分な種類の文字で構成されていません。

en: Password is too easy (keyboard sequence).
ja: パスワードが簡単すぎます（キーボードの配列順です）

en: Password is too easy (password contains name or name contains password).
ja: パスワードが簡単すぎます（パスワードに名前が含まれるか、名前にパスワードが含まれています）。

en: Password is too short.
ja: パスワードが短すぎます。

en: Password not acceptable: %s
ja: パスワードを受け入れることはできません: %s

en: Password repeat
ja: パスワード(もう一度)

en: Password reset
ja: パスワードの初期化

en: Passwords don't match!
ja: パスワードが一致していません。

en: Please choose an account name now.
    If you choose an existing account name you will be asked for the
    password and be able to associate the account with your OpenID.
ja: アカウント名を指定してください。既存のアカウント名を指定した場合、パスワードの入力が求められます。また、アカウントとOpenIDを関連付けることができます。

en: Please choose:
ja: 選択してください:

en: Please enter your password of your account at the remote wiki below. <<BR>> /!\ You should trust both wikis because the password could be read by the particular administrators.
ja: リモートwikiのアカウントとパスワードを入力してください。<<BR>> /!\ ただし、双方のwiki管理者にパスワードを見られる可能性があります。

en: Please first create a homepage before creating additional pages.
ja: 最初にホームページを作成してください。

en: Please log in first.
ja: ログインが必要です。

en: Please provide a valid email address or a username!
ja: 正しいメールアドレスかユーザ名を入力してください。

en: Please provide your email address. If you lose your login information, you can get it by email.
ja: メールアドレスを入力してください。ログイン情報を忘れてしまった際、メールにてお知らせするために必要となります。

en: Please set an interwikiname in your wikiconfig (see HelpOnConfiguration) to be able to use this action.
ja: このアクションを利用可能にするためには、wikiconfigにおいてinterwikinameを設定してください(詳しくは HelpOnConfiguration を参照)。

en: Please specify a password!
ja: パスワードを入力してください。

en: Please use a more selective search term instead of {{{"%s"}}}
ja: 検索キーワード{{{"%s"}}}が適切ではありません。他のキーワードでやり直してください。

en: Please use a valid filename for attachment '%(filename)s'.
ja: 添付ファイル'%(filename)s'に有効なファイル名を指定してください。

en: Please use the interactive user interface to use action %(actionname)s!
ja: アクション %(actionname)s を使用するには、対話的なユーザインターフェースから行ってください。

en: Preferences
ja: プレファレンス

en: Preferred language
ja: 言語

en: Preferred theme
ja: テーマ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview of "%(pagename)s"
ja: "%(pagename)s"のプレビュー

en: Previous
ja: 前

en: Previous change
ja: 前の変更

en: Print
ja: 印刷

en: Print View
ja: 印刷ビュー

en: Print slide show
ja: スライドショーを印刷

en: Publish my email (not my wiki homepage) in author info
ja: 作成者の情報として(Wikiホームページではなく)メールアドレスを載せる

en: Python Version
ja: Pythonのバージョン

en: Quick links
ja: クイックリンク

en: Quit
ja: 終了

en: Quit slide show
ja: スライドショーを終了

en: RandomPage
ja: ランダムページ

en: Raw
ja: Wikiテキスト

en: Raw Text
ja: Wikiテキスト

en: Really copy this page?
ja: このページを本当にコピーしますか？

en: Really delete this page?
ja: このページを本当に削除しますか？

en: Really rename this page?
ja: このページの名前を本当に変更しますか？

en: Really revert this page?
ja: このページへの変更を本当に破棄しますか？

en: RecentChanges
ja: 更新履歴

en: Recovery token
ja: 回復トークン

en: Redirected from page "%(page)s"
ja: "%(page)s"からリダイレクトされました。

en: Refresh attachment list
ja: 添付ファイルのリストを更新

en: Release %s [Revision %s]
ja: リリース %s [リビジョン %s]

en: Remember decision
ja: この決定を記憶する

en: Remember login information
ja: ログインの情報を保持

en: Remember this trust decision and don't ask again
ja: 信用についての決定を記憶し、再確認を行わない

en: Remove Link
ja: リンク削除

en: Remove Spam
ja: スパム削除

en: Remove selected
ja: 選択したものを削除

en: Remove trailing whitespace from each line
ja: 行末の空白を削除

en: Rename Page
ja: ページ名変更

en: Rename all /subpages too?
ja: すべての /サブページ の名前も変更しますか？

en: Rename to
ja: 名前の変更

en: RenamePage
ja: ページ名変更

en: Renamed from '%(oldpagename)s'.
ja: 名前を'%(oldpagename)s'から変更。

en: Render as Docbook
ja: Docbookで表示

en: Rendering of reStructured text is not possible, please install Docutils.
ja: reStructured textを利用できません。Docutilsをインストールしてください。

en: Reset my password
ja: パスワードを初期化する

en: Results %(bs)s%(hitsFrom)d - %(hitsTo)d%(be)s of %(aboutHits)s %(bs)s%(hits)d%(be)s results out of about %(pages)d pages.
ja: %(pages)d ページ中 %(aboutHits)s %(bs)s%(hits)d%(be)s 件ヒットし、%(bs)s%(hitsFrom)d から %(hitsTo)d%(be)s を表示しています。

en: Revert
ja: すべて前のリビジョンに戻す

en: Revert all!
ja: すべて前のリビジョンに戻す

en: Revert to revision %(rev)d.
ja: %(rev)dのリビジョンに戻す

en: Revert to this revision
ja: このリビジョンに戻す

en: Revision %(rev)d as of %(date)s
ja: %(date)s時点のリビジョン%(rev)d

en: Revision History
ja: 更新履歴

en: Rolled back changes to the page %s.
ja: ページ %s に対する変更は戻されました。

en: SHA digest of this page's content is:
ja: このページのSHAダイジェスト:

en: Sat
ja: 土

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 編集内容の保存

en: Search
ja: 検索

en: Search Text
ja: テキスト検索

en: Search Titles
ja: タイトル検索

en: Search for items
ja: アイテムの検索

en: Search in all page revisions
ja: すべてのページリビジョンも検索

en: Search only in titles
ja: タイトル内のみ検索

en: Search:
ja: 検索:

en: Select Author
ja: 作成者選択

en: Select User
ja: ユーザ選択

en: Select the events you want to be notified about.
ja: 通知の対象としたいイベントを選択してください。

en: Server time is
ja: サーバの時間

en: Set bookmark
ja: ブックマークをセット

en: Setting
ja: 設定

en: Settings
ja: 設定

en: Show "%(title)s"
ja: "%(title)s"を表示

en: Show %s days.
ja: %s日表示

en: Show comment sections
ja: コメントセクションを表示する

en: Show fancy diffs
ja: 差分を飾り付きで表示する

en: Show first slide (up arrow)
ja: 最初のスライドを表示（上キー）

en: Show icon toolbar
ja: アイコンツールバーを表示する

en: Show last slide (down arrow)
ja: 最後のスライドを表示（下キー）

en: Show next slide (right arrow)
ja: 次のスライドを表示（右キー）

en: Show page trail
ja: 訪れたページの履歴を表示する

en: Show previous slide (left arrow)
ja: 前のスライドを表示（左キー）

en: Show question mark for non-existing pagelinks
ja: 存在しないページへのリンクには"?"を表示する

en: Show top/bottom links in headings
ja: 見出しに先頭/末尾へのリンクを表示する

en: Showing page edit history entries from '''%(start_offset)d''' to '''%(end_offset)d''' out of '''%(total_count)d''' entries total.
ja: ページの編集履歴で、総数 '''%(total_count)d''' のうち  '''%(start_offset)d''' から '''%(end_offset)d''' を表示しています。

en: Size
ja: サイズ

en: Skipped page %s because of a locally or remotely unresolved conflict.
ja: ローカルまたはリモートにおいてコンフリクト(衝突)が解決されていないため、ページ %s の同期をスキップしました。

en: Skipped page %s because of no write access to local page.
ja: ローカルページに書く権限がないため、ページ:%s をスキップしました。

en: Slide %(pos)d of %(size)d
ja: スライド番号 %(pos)d/%(size)d

en: SlideShowHandOutTemplate
ja: 配布用スライドショーのテンプレート

en: SlideShowTemplate
ja: スライドショーのテンプレート

en: SlideTemplate
ja: スライドのテンプレート

en: Slideshow
ja: スライドショー

en: Somebody has requested to email you a password recovery token.
    
    If you lost your password, please go to the password reset URL below or
    go to the password recovery page again and enter your username and the
    recovery token.
ja: パスワード回復トークンが要求されました。
    
    パスワードを忘れてしまった場合は以下のパスワード初期化URLにいくか
    もう一度パスワード回復ページにいきユーザー名と回復トークンを入力してください。

en: Someone else changed this page while you were editing!
ja: 編集中に他のユーザがこのページを変更しました。

en: Someone else deleted this page while you were editing!
ja: 編集中に他のユーザがこのページを削除してしまいました。

en: Someone else saved this page while you were editing!
    Please review the page and save then. Do not save this page as it is!
ja: 編集中に他のユーザがこのページを変更しました。
    変更された内容を確認してから保存してください。決してこのままの状態では保存しないでください。

en: Sorry, can not save page because "%(content)s" is not allowed in this wiki.
ja: このwikiでは"%(content)s"は許可されていません。ページを保存できませんでした。

en: SpellCheck
ja: スペルチェック

en: Start
ja: 開始

en: Stemming for Xapian
ja: Xapian向けStemming

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subscribe User
ja: 購読ユーザ追加

en: Subscribe users to the page %s
ja: ユーザをページ"%s"の購読者に追加

en: Subscribed events
ja: 購読中のイベント

en: Subscribed for %s:
ja: "%s"の購読者に追加されたユーザ

en: Subscribed wiki pages<<BR>>(one regex per line)
ja: 購読中のwikiページ<<BR>>(1行あたりひとつの正規表現)

en: Sun
ja: 日

en: Switch user
ja: ユーザ切り替え

en: Sync Pages
ja: ページ同期

en: SyncJobTemplate
ja: 同期ジョブのテンプレート

en: Synchronisation finished. Look below for the status messages.
ja: 同期が完了しました。以下のステータスメッセージを確認してください。

en: Synchronisation started -
ja: 同期開始 -

en: Synchronising page %s with remote page %s ...
ja: ページ %s をリモートのページ %s と同期中...

en: Syntax highlighting not supported for '%(syntax)s', see %(highlight_help_page)s.
ja: '%(syntax)s' の構文ハイライトはサポートされていません。%(highlight_help_page)s を御覧下さい。

en: Text
ja: テキスト

en: Text mode
ja: テキストモード

en: TextCha (required)
ja: TextCha (必須)

en: TextCha: Wrong answer! Go back and try again...
ja: TextCha: 不正解です。戻ってもう一度やり直してください。

en: Thank you for your changes. Your attention to detail is appreciated.
ja: ページが更新されました。Thank you!

en: The ''remoteWiki'' is unknown.
ja: ''remoteWiki''は不明です。

en: The backed up content of this page is deprecated and will rank lower in search results!
ja: このページのバックアップ保存された内容は古いため、検索結果には含まれません。

en: The file %(filename)s is not a .zip file.
ja: %(filename)sはzipファイルではありません。

en: The file %s is not a MoinMoin package file.
ja: %sはMoinMoinのパッケージファイルではありません。

en: The file %s was not found in the package.
ja: ファイル %s はパッケージ内に存在しません。

en: The following %(badwords)d words could not be found in the dictionary of %(totalwords)d words%(localwords)s and are highlighted below:
ja: 次の%(badwords)d語(ハイライト表示)は、%(totalwords)d語の辞書%(localwords)s中に見つかりませんでした。

en: The following users subscribed to this page:
ja: 次のユーザがこのページを購読しています:

en: The item %s cannot be merged automatically but was changed in both wikis. Please delete it in one of both wikis and try again.
ja: アイテム %s は双方のwikiにおいて編集されているため、自動的にマージすることはできませんでした。どちらかのwikiにおいてこのアイテムを削除して、再実行してください。

en: The item %s has different mime types in both wikis and cannot be merged. Please delete it in one of both wikis or unify the mime type, and try again.
ja: アイテム %s は双方のwikiにおいて異なるMIMEタイプが指定されているため、マージすることはできませんでした。どちらかのwikiにおいてアイテムを削除するか、MIMEタイプを統一し、再実行してください。

en: The item %s was renamed locally. This is not implemented yet. Therefore the full synchronisation history is lost for this page.
ja: アイテム %s はローカルでの名前が変更されています。現在の実装ではこれをサポートすることができないため、このページの同期履歴は削除されました。

en: The lock of %(owner)s timed out %(mins_ago)d minute(s) ago, and you were granted the lock for this page.
ja: このページに対する%(owner)sのロックは%(mins_ago)d分前に期限切れになりました。現在、あなたがこのページをロックしています。

en: The lock you held timed out. Be prepared for editing conflicts!
ja: ページのロックが期限切れになりました。他のユーザが行う編集と衝突する可能性があります。

en: The only supported directions are BOTH and DOWN.
ja: サポートされている方向は、BOTHとDOWNのみです。

en: The package needs a newer version of MoinMoin (at least %s).
ja: このパッケージには新しいバージョン(%s以上)のMoinMoinが必要です。

en: The page %s could not be merged because you are not allowed to modify the page in the remote wiki.
ja: リモートのwikiを変更する権限がないため、ページ %s をマージすることができませんでした。

en: The page %s could not be synced. The remote page was renamed. This is not supported yet. You may want to delete one of the pages to get it synced.
ja: ページ %s はリモートで名前が変更されているため、同期に失敗しました。この機能はまだサポートされていません。同期行うためには、どちらかのページを削除してください。

en: The page %s does not exist.
ja: ページ %s は存在しません。

en: The page %s was deleted remotely but changed locally.
ja: ページ %s はリモートでは削除されていますが、ローカルでは変更されています。

en: The page was saved %(count)d times, though!
ja: その間の保存: %(count)d回

en: The password you entered is not valid.
ja: 入力されたパスワードが間違っています。

en: The remote wiki uses a different InterWiki name (%(remotename)s) internally than you specified (%(localname)s).
ja: リモートのwikiは異なるInterWiki名を利用しています。リモート: %(remotename)s、ローカル: %(localname)s。

en: The selected OpenIDs have been removed.
ja: 選択されたOpenIDは削除されました。

en: The selected websites have been removed.
ja: 選択されたウェブサイトが削除されました。

en: The site %s has asked for your identity.
ja: サイト %s は認証を要求しています。

en: The theme '%(theme_name)s' could not be loaded!
ja: テーマ'%(theme_name)s'を読み込めませんでした。

en: The theme name is not set.
ja: テーマ名が設定されていません。

en: The username you have chosen is already
    taken. If it is your username, enter your password below to associate
    the username with your OpenID. Otherwise, please choose a different
    username and leave the password field blank.
ja: 指定されたユーザ名はすでに利用されています。
    もしこれがあなたのユーザ名であれば、パスワードを入力し、
    ユーザ名をOpenIDと結び付けてください。
    そうでない場合、パスワード欄は空欄のまま、別のユーザ名を指定してください。

en: The wiki is currently not reachable.
ja: 現在そのwikiは利用できません。

en: Theme files not installed! Write rights missing for %s.
ja: %s の書き込み権限が無いためテーマはインストールされませんでした！

en: There are <a href="%(link)s">%(count)s attachment(s)</a> stored for this page.
ja: このページには<a href="%(link)s">%(count)s個の添付ファイル</a>があります。

en: This OpenID is already used for another account.
ja: このOpenIDはすでに他のユーザに使用されています。

en: This email already belongs to somebody else.
ja: このメールアドレスはすでに利用されています。

en: This is not a valid username, choose a different one.
ja: 正しいユーザ名ではありません、別のユーザ名を選んでください

en: This is the first synchronisation between the local and the remote wiki for the page %s.
ja: ページ %s に対する初めての同期です。

en: This jabber id already belongs to somebody else.
ja: このJabber IDはすでに利用されています。

en: This page is already deleted or was never created!
ja: このページは既に削除された、またはまだ作られていません。

en: This page is currently ''locked'' for editing by %(owner)s until %(timestamp)s, i.e. for %(mins_valid)d minute(s).
ja: このページは%(timestamp)sまで(あと%(mins_valid)d分)%(owner)sによってロックされているため、編集できません。

en: This page links to the following pages:
ja: このページは以下のページへリンクしています:

en: This page redirects to page "%(page)s"
ja: このページは"%(page)s"にリダイレクトします。

en: This page was opened for editing or last previewed at %(timestamp)s by %(owner)s.<<BR>>
    '''You should ''refrain from editing'' this page for at least another %(mins_valid)d minute(s),
    to avoid editing conflicts.'''<<BR>>
    To leave the editor, press the Cancel button.
ja: このページは%(timestamp)sに%(owner)sによって編集が開始された、またはプレビューされました。<<BR>>
    '''編集の衝突を避けるため、あと%(mins_valid)d分は''編集を行わないでください。'''''<<BR>>
    キャンセルボタンで編集を中断できます。

en: This table shows all settings in this wiki that do not have default values. Settings that the configuration system doesn't know about are shown in ''italic'', those may be due to third-party extensions needing configuration or settings that were removed from Moin.
ja: この表では wiki の設定のうちデフォルトの値を持っていないものを表示しています。
    システムの設定で知らないものは''斜体''で表示しています。
    おそらくサードパーティ拡張で必要なものか Moin から削除された設定でしょう。

en: This user name already belongs to somebody else.
ja: このユーザ名はすでに利用されています。

en: This wiki is not enabled for mail processing.
    Contact the owner of the wiki, who can enable email.
ja: このwikiではメールが利用できません。
    管理者に問い合わせてください。

en: This wiki is not enabled for mail/Jabber processing.
ja: このwikiではメール/Jabberを利用できません。

en: Thu
ja: 木

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Title Search: "%s"
ja: タイトル検索: "%s"

en: TitleIndex
ja: タイトルインデックス

en: Titles
ja: タイトル

en: To change your password, enter a new password twice.
ja: パスワードを変更するためには、新しいパスワードを2回入力してください。

en: To refer to attachments on a page, use '''{{{attachment:filename}}}''', 
    as shown below in the list of files. 
    Do '''NOT''' use the URL of the {{{[get]}}} link, 
    since this is subject to change and can break easily.
ja: 添付ファイルを参照するには、(下のファイル一覧にあるように)'''{{{attachment:filename}}}'''と記述します。
    {{{[get]}}}リンクのURLは変更される可能性が高いので、利用しないでください。

en: Toggle line numbers
ja: 行番号表示/非表示切替

en: Too many arguments
ja: 引数が多すぎます。

en: Trivial
ja: ささいな

en: Trivial change
ja: ささいな変更

en: Trusted websites
ja: 信頼されたウェブサイト

en: Tue
ja: 火

en: UnSubscribe
ja: 購読中止

en: Unable to determine current page revision from the 'current' file. The page %s is damaged and cannot be edited right now.
ja: 現在のページリビジョンを 'current' ファイルから判断することができません。ページ %s は破損しているため、編集することはできません。

en: Unknown action %(action_name)s.
ja: 不明なアクション %(action_name)s。

en: Unknown backup subaction: %s.
ja: 未定義のバックアップサブアクション: %s 。

en: Unknown file type, cannot display this attachment inline.
ja: ファイルタイプが不明なため、添付ファイルをインラインで表示できません。

en: Unknown function %(func)s in line %(lineno)i.
ja: %(lineno)i行目に不明な関数 %(func)s があります。

en: Unsubscribe
ja: 購読中止

en: Unsupported AttachFile sub-action: %s
ja: サポートされていないファイル添付アクション: %s

en: Unsupported navigation scheme '%(scheme)s'!
ja: サポートされていないナビゲーションスキーム'%(scheme)s'です。

en: Up
ja: 親ページへ

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload new attachment "%(filename)s"
ja: 添付ファイル"%(filename)s"のアップロード

en: Upload of attachment '%(filename)s'.
ja: 添付ファイル'%(filename)s'をアップロードしました。

en: Upload page content
ja: ページのコンテンツをアップロード

en: Use the Preview button to extend the locking period.
ja: ロックの期限を延長するには、プレビューボタンをクリックしてください。

en: User
ja: ユーザ

en: User CSS URL
ja: CSSのURL

en: User account browser
ja: ユーザアカウントブラウザ

en: User account created! You can use this account to login now...
ja: ユーザアカウントが作成されました。このアカウントを利用して、すぐにログインできます。

en: User agent
ja: ユーザエージェント

en: User preferences saved!
ja: ユーザプレファレンスを保存しました。

en: Username
ja: ユーザ名

en: Variable name
ja: 変数名

en: Verification canceled.
ja: 検証はキャンセルされました。

en: View
ja: 表示

en: Views/day
ja: 表示/日

en: WantedPages
ja: 作成が必要なページ

en: Wed
ja: 水

en: Wiki Backup
ja: Wiki のバックアップ

en: Wiki Markup
ja: Wikiマークアップ

en: Wiki configuration
ja: Wiki設定

en: WikiCourse
ja: Wiki講座

en: WikiCourse/01 What is a MoinMoin wiki?
ja: Wiki講座/01 MoinMoin wiki とは?

en: WikiCourse/02 Finding information
ja: Wiki講座/02 情報を見つけ出す

en: WikiCourse/03 Staying up to date
ja: Wiki講座/03 最新に保つ

en: WikiCourse/04 Creating a wiki account
ja: Wiki講座/04 Wikiアカウントを作成する

en: WikiCourse/05 User preferences
ja: Wiki講座/05 ユーザー設定

en: WikiCourse/06 Your own wiki homepage
ja: Wiki講座/06 自分のwikiホームページ

en: WikiCourse/07 The text editor
ja: Wiki講座/07 テキストエディター

en: WikiCourse/08 Hot Keys
ja: Wiki講座/08 ショートカットキー

en: WikiCourse/10 Text layout with wiki markup
ja: Wiki講座/10 Wiki記法を使ったテキストのレイアウト

en: WikiCourse/11 Paragraphs
ja: Wiki講座/11 段落

en: WikiCourse/12 Headlines
ja: Wiki講座/12 見出し

en: WikiCourse/13 Lists
ja: Wiki講座/13 リスト

en: WikiCourse/14 Text styles
ja: Wiki講座/14 テキストの装飾

en: WikiCourse/15 Tables
ja: Wiki講座/15 表

en: WikiCourse/16 Wiki internal links
ja: Wiki講座/16 Wiki 内のリンク

en: WikiCourse/17 External links
ja: Wiki講座/17 外部へのリンク

en: WikiCourse/18 Attachments
ja: Wiki講座/18 ファイルの貼付

en: WikiCourse/19 Symbols
ja: Wiki講座/19 記号

en: WikiCourse/20 Dynamic content
ja: Wiki講座/20 動的コンテンツ

en: WikiCourse/21 Macros
ja: Wiki講座/21 マクロ

en: WikiCourse/22 Parsers
ja: Wiki講座/22 パーサー

en: WikiCourse/23 Actions
ja: Wiki講座/23 アクション

en: WikiCourse/30 The graphical editor
ja: Wiki講座/30 グラフィカルエディタ

en: WikiCourse/40 Creating more pages
ja: Wiki講座/40 さらにページを作る

en: WikiCourse/50 Wiki etiquette
ja: Wiki講座/50 Wikiエチケット

en: WikiCourse/51 Applications
ja: Wiki講座/51 アプリケーション

en: WikiCourse/52 Structure in the wiki
ja: Wiki講座/52 Wikiの構造

en: WikiCourseHandOut
ja: Wiki講座の配布

en: WikiHomePage
ja: Wikiホームページ

en: WikiLicense
ja: Wikiライセンス

en: WikiName
ja: Wiki名

en: WikiSandBox
ja: Wikiサンドボックス

en: WikiTipOfTheDay
ja: 今日のWiki技

en: WordIndex
ja: 単語インデックス

en: XSLT option disabled, please look at HelpOnConfiguration.
ja: XSLTオプションが無効になっています。HelpOnConfigurationを参照してください。

en: XSLT processing is not available, please install 4suite 1.x.
ja: XSLT processingは利用できません。4suite 1.xをインストールしてください。

en: Xapian and/or Python Xapian bindings not installed
ja: XapianまたはPython Xapianバインディングがインストールされていません。

en: Xapian search
ja: Xapianによる検索

en: XsltVersion
ja: Xsltのバージョン

en: You already edited this page! Please do not use the back button.
ja: 既にこのページを編集しています。ブラウザの「戻る」ボタンは使わないでください。

en: You already have a quicklink to this page.
ja: 既にこのページへのクイックリンクは追加済みです。

en: You already saved this page!
ja: 既にこのページを保存済みです!

en: You are already subscribed to this page.
ja: このページは既に購読済みです。

en: You are not allowed to attach a file to this page.
ja: ファイルを添付する権限がありません。

en: You are not allowed to copy this page!
ja: このページをコピーする権限がありません。

en: You are not allowed to create the supplementation page.
ja: 補足ページを作成する権限がありません。

en: You are not allowed to delete attachments on this page.
ja: このページの添付ファイルを削除する権限がありません。

en: You are not allowed to delete this page!
ja: このページを削除する権限がありません。

en: You are not allowed to do %(action_name)s on this page.
ja: このページでアクション %(action_name)s を使用する権限がありません。

en: You are not allowed to do remote backup.
ja: このページをリモートバックアップする権限がありません。

en: You are not allowed to edit this page!
ja: このページを削除する権限がありません!

en: You are not allowed to edit this page.
ja: このページを編集する権限がありません。

en: You are not allowed to get attachments from this page.
ja: このページの添付ファイルをダウンロードする権限がありません。

en: You are not allowed to install files.
ja: ファイルをインストールする権限がありません。

en: You are not allowed to move attachments from this page.
ja: このページから添付ファイルを移動する権限がありません。

en: You are not allowed to overwrite a file attachment of this page.
ja: このページの添付ファイルを更新する権限がありません。

en: You are not allowed to perform this action.
ja: このアクションを行う権限がありません。

en: You are not allowed to rename this page!
ja: このページの名前を変更する権限がありません。

en: You are not allowed to revert this page!
ja: このページを前のリビジョンに戻す権限がありません。

en: You are not allowed to save a drawing on this page.
ja: このページにdrawingを保存する権限がありません。

en: You are not allowed to subscribe to a page you can't read.
ja: 読む権限がないページを購読することはできません。

en: You are not allowed to unzip attachments of this page.
ja: このページの添付ファイルをunzipする権限がありません。

en: You are not allowed to use action %(actionname)s on this page!
ja: このページでアクション %(actionname)s を使用する権限がありません。

en: You are not allowed to use this action.
ja: このアクションを行う権限がありません。

en: You are not allowed to view attachments of this page.
ja: このページの添付ファイルを見る権限がありません。

en: You are not allowed to view this page.
ja: このページを読む権限がありません。

en: You are now logged out.
ja: ログアウト完了です。

en: You are the only user.
ja: あなたは唯一のユーザです。

en: You can add some additional sub pages to your already existing homepage here.
    
    You can choose how open to other readers or writers those pages shall be,
    access is controlled by group membership of the corresponding group page.
    
    Just enter the sub page's name and click on the button to create a new page.
    
    Before creating access protected pages, make sure the corresponding group page
    exists and has the appropriate members in it. Use HomepageGroupsTemplate for creating
    the group pages.
    
    ||'''Add a new personal page:'''||'''Related access control list group:'''||
    ||<<NewPage(HomepageReadWritePageTemplate,read-write page,%(username)s)>>||[[%(username)s/ReadWriteGroup]]||
    ||<<NewPage(HomepageReadPageTemplate,read-only page,%(username)s)>>||[[%(username)s/ReadGroup]]||
    ||<<NewPage(HomepagePrivatePageTemplate,private page,%(username)s)>>||%(username)s only||
ja: 作成済のホームページに、サブページを追加することができます。
    
    これらのページの読み込み権限や書き込み権限の設定も行えます。
    権限の設定は該当するグループページのグループメンバーによって行います。
    
    サブページの名前を入力し、ページの新規作成ボタンをクリックしてください。
    
    アクセス制限を行うページを作成する際には、該当するグループページが存在し、
    適切なメンバーが含まれていることを確認してください。
    グループページの作成には、 HomepageGroupsTemplate を利用すると便利です。
    
    ||'''新しいパーソナルページの追加:'''||'''関連するアクセスコントロールリストグループ:'''||
    ||<<NewPage(HomepageReadWritePageTemplate,read-write page,%(username)s)>>||[[%(username)s/ReadWriteGroup]]||
    ||<<NewPage(HomepageReadPageTemplate,read-only page,%(username)s)>>||[[%(username)s/ReadGroup]]||
    ||<<NewPage(HomepagePrivatePageTemplate,private page,%(username)s)>>||%(username)s only||

en: You can now change the settings of the selected user account; log out to get back to your account.
ja: 選択されたユーザの設定変更することができます。あなたのアカウントに戻すにはログアウトしてください。

en: You can upload content for the page named below. If you change the page name, you can also upload content for another page. If the page name is empty, we derive the page name from the file name.
ja: 下記のページ名のコンテンツをアップロードすることができます。
    もしページ名を変更すれば、別のページのコンテンツをアップロードすることもできます。
    ページ名が空の場合、ファイル名からページ名を決定します。

en: You can't change ACLs on this page since you have no admin rights on it!
ja: このページのACL(アクセスコントロールリスト)を変更する権限がありません。

en: You can't check spelling on a page you can't read.
ja: 読む権限がないページのスペルチェックはできません。

en: You can't copy to an empty pagename.
ja: コピー先のページ名が指定されていません。

en: You can't rename to an empty pagename.
ja: 変更後のページ名が指定されていません。

en: You can't save spelling words.
ja: スペリングワードは保存できません。

en: You cannot save empty pages.
ja: 空のページは保存できません。

en: You could not get subscribed to this page.
ja: このページを購読することができませんでした。

en: You did not change the page content, not saved!
ja: このページに対する変更は行われませんでした。

en: You have been subscribed to this page.
ja: このページの購読を開始しました。

en: You must log in to use subscriptions.
ja: 購読を利用するには、ログインしてください。

en: You must login to add a quicklink.
ja: クイックリンクを追加するには、ログインしてください。

en: You must login to remove a quicklink.
ja: クイックリンクを削除するには、ログインしてください。

en: You must login to use this action: %(action)s.
ja: %(action)s の操作を実行するためにはログインする必要があります。

en: You must specify an output file!
ja: 出力ファイルを指定してください。

en: You need to be subscribed to unsubscribe.
ja: 購読していないページの購読を止めることはできません。

en: You need to have a quicklink to this page to remove it.
ja: 追加していないページへのクイックリンクは削除できません。

en: You need to manually go to your OpenID provider wiki
    and log in before you can use your OpenID. MoinMoin will
    never allow you to enter your password here.
    
    Once you have logged in, simply reload this page.
ja: あなたのOpenIDを利用可能にするためには、
    一度OpenIDプロバイダWikiに行き、ログインする必要があります。
    MoinMoinはここでパスワードを入力することを許可していません。
    
    一度ログインを行ったら、このページをリロードしてください。

en: You need to provide a chart type!
ja: チャートタイプを指定してください。

en: You were viewing the current revision of this page when you called the revert action. If you want to revert to an older revision, first view that older revision and then call revert to this (older) revision again.
ja: 前のリビジョンに戻す操作をした際に表示されていたのは、最新のリビジョンです。古いリビジョンに戻したい場合は、まずそのリビジョンのページを表示させてから、前のリビジョンに戻す操作を行ってください。

en: Your account is now associated to your OpenID.
ja: あなたのアカウントはOpenIDと結びつけられています。

en: Your changes are not saved!
ja: このページに対する変更は保存されませんでした。

en: Your edit lock on %(lock_page)s has expired!
ja: %(lock_page)sに対するロックが期間切れになりました。

en: Your edit lock on %(lock_page)s will expire in # minutes.
ja: %(lock_page)sに対するロックは#分で期限切れになります。

en: Your edit lock on %(lock_page)s will expire in # seconds.
ja: %(lock_page)sに対するロックは#秒で期限切れになります。

en: Your password has been changed, you can log in now.
ja: パスワードが変更されました。今すぐログインできます。

en: Your password has been changed.
ja: パスワードが変更されました。

en: Your quicklink to this page could not be removed.
ja: このページへのクイックリンクを削除できませんでした。

en: Your quicklink to this page has been removed.
ja: このページへのクイックリンクを削除しました。

en: Your search query {{{"%s"}}} didn't return any results. Please change some terms and refer to HelpOnSearching for more information.%s
ja: 検索条件 {{{"%s"}}} に対して、結果は0件でした。条件を変更するか、 HelpOnSearching を参照してください。%s

en: Your search query {{{"%s"}}} is invalid. Please refer to HelpOnSearching for more information.
ja: 検索条件 {{{"%s"}}} が不適切です。詳細は HelpOnSearching を参照してください。

en: Your subscription to this page has been removed.
ja: このページの購読を停止しました。

en: Your time is
ja: あなたの時間

en: Your token is invalid!
ja: トークンが間違っています!

en: [%(sitename)s] %(trivial)sUpdate of "%(pagename)s" by %(username)s
ja: [%(sitename)s] %(username)sによる"%(pagename)s"の%(trivial)s更新

en: [%(sitename)s] New attachment added to page %(pagename)s
ja: [%(sitename)s] %(pagename)s に新しい添付ファイルが追加されました

en: [%(sitename)s] New user account created
ja: [%(sitename)s] 新しいユーザーアカウントが作成されました

en: [%(sitename)s] Removed attachment from page %(pagename)s
ja: [%(sitename)s] %(pagename)s から添付ファイルが削除されました

en: [%(sitename)s] Your wiki account data
ja: [%(sitename)s] アカウント情報

en: [%d attachments]
ja: [添付ファイル数: %d]

en: [ATTACH]
ja: [添付]

en: [BOTTOM]
ja: [画面下]

en: [Bookmark reached]
ja: [以下、ブックマークのタイムスタンプ以前の更新のため非表示]

en: [CONFLICT]
ja: [衝突]

en: [Content loaded from draft]
ja: [内容はドラフトからロードされました]

en: [Content of new page loaded from %s]
ja: [新しいページの内容が%sからロードされました]

en: [DELETED]
ja: [削除]

en: [DIFF]
ja: [差分]

en: [NEW]
ja: [新規]

en: [RENAMED]
ja: [名前変更]

en: [TOP]
ja: [画面上]

en: [Template %s not found]
ja: [テンプレート%sが見つかりません]

en: [UPDATED]
ja: [更新]

en: [You may not read %s]
ja: [%sを読む権限がありません]

en: [all]
ja: [すべて]

en: [empty]
ja: [空]

en: [not empty]
ja: [空以外]

en: about
ja: 約

en: anonymous
ja: 匿名

en: any category
ja: すべてのカテゴリー

en: any language
ja: すべての言語

en: any mimetype
ja: すべてのMIMEタイプ

en: attachment:%(filename)s of %(pagename)s
ja: %(pagename)sの添付ファイル:%(filename)s

en: containing all the following terms
ja: 次のすべての言葉を含む

en: containing one or more of the following terms
ja: 次のひとつ以上の言葉を含む

en: current
ja: 現在

en: date
ja: 日付

en: del
ja: 削除

en: disabled
ja: 無効

en: edit
ja: 編集

en: filter
ja: フィルタ

en: free choice
ja: 自由選択

en: full-text search with your search terms
ja: 同じ検索語で全文検索を行う

en: get
ja: ダウンロード

en: green=view
    red=edit
ja: 緑: ビュー
    赤: 編集

en: index available
ja: インデックスの作成が有効

en: index unavailable
ja: インデックスの作成が無効

en: install
ja: インストール

en: last edited %(time)s by %(editor)s
ja: 最終更新日時 %(time)s 更新者 %(editor)s

en: last modified %(time)s
ja: 最終更新日時 %(time)s

en: last modified since (e.g. 2 weeks before)
ja: 次の日以降に更新された (例: 2 weeks before)

en: last modified: %s
ja: 最終更新日時: %s

en: match
ja: 箇所一致

en: matches
ja: 箇所一致

en: move
ja: 移動

en: not containing the following terms
ja: 次の言葉を含まない

en: page package
ja: ページのパッケージ

en: page size upper bound [bytes]
ja: ページサイズの上限[バイト]

en: rev
ja: リビジョン

en: seconds
ja: 秒

en: the one preferred
ja: お好み

en: to previous
ja: 前へ

en: view
ja: 表示

en: {{{
    Emphasis: *italic* **bold** ``monospace``
    
    Headings: Heading 1  Heading 2  Heading 3
              =========  ---------  ~~~~~~~~~
    
    Horizontal rule: ----
    
    Links: TrailingUnderscore_ `multi word with backticks`_ external_
    
    .. _external: http://external-site.example.org/foo/
    
    Lists: * bullets; 1., a. numbered items.
    }}}
    (!) For more help, see the
    [[http://docutils.sourceforge.net/docs/user/rst/quickref.html|reStructuredText Quick Reference]].
ja: {{{
    強調: *斜体* **太字** ``等幅``
    
    見出し: 見出し1  見出し2  見出し3
            =======  -------  ~~~~~~~
    
    水平線: ---- 
    
    リンク: TrailingUnderscore_ `multi word with backticks`_ external_ 
    
    .. _external: http://external-site.example.org/foo/
    
    リスト: * 小丸; 1., a. 番号付アイテム
    }}}
    (!) 詳細は
    [[http://docutils.sourceforge.net/docs/user/rst/quickref.html|reStructuredText Quick Reference]].
    を参照してください。
