SquirrelMail 1.4.0 - en to ro translation catalogue (798 entries)

en: Address Book
ro: Agenda

en: All
ro: Toate

en: Name
ro: Nume

en: Source
ro: Sursa

en: To
ro: Catre

en: Cc
ro: CC

en: Use Addresses
ro: Utilizeaza adresele

en: Address Book Search
ro: Cautare agenda

en: Search for
ro: Cautare dupa

en: All address books
ro: Toate agendele

en: Search
ro: Cautare

en: List all
ro: Listare toate

en: Unable to list addresses from %s
ro: Nu se pot lista adresele din %s

en: Your search failed with the following error(s)
ro: Cautarea dumneavoastra a esuat cu urmatoarea(le) eroare/erori

en: No persons matching your search was found
ro: Nu s-a gasit nici o persoana potrivita cautarii

en: Return
ro: Intoarcere

en: Close
ro: Inchidere

en: Nickname
ro: Pseudonim

en: Must be unique
ro: Trebuie sa fie unic(a)

en: E-mail address
ro: Adresa e-mail

en: Last name
ro: Nume

en: First name
ro: Prenume

en: Additional info
ro: Informatii suplimentare

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
ro: Nu e definita nici o agenda. Contactati administratorul.

en: You can only edit one address at the time
ro: Puteti edita doar o adresa deodata

en: Update address
ro: Improspatare adresa

en: ERROR
ro: EROARE

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscuta

en: Add address
ro: Adaugare adresa

en: Edit selected
ro: Editare selectate

en: Delete selected
ro: Stergere selectate

en: Add to %s
ro: Adaugare in %s

en: said
ro: a spus

en: quote
ro: a citat

en: who
ro: cine

en: Subject
ro: Subiect

en: From
ro: De la

en: Date
ro: Data

en: Original Message
ro: Mesaj original

en: Draft Email Saved
ro: Ciorna email salvata

en: Could not move/copy file. File not attached
ro: Nu s-a putut muta/copia fisier. Fisier neatasat.

en: Draft Saved
ro: Ciorna salvata

en: Your Message has been sent
ro: Mesajul a fost trimis

en: From:
ro: De la:

en: To:
ro: Catre

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Send
ro: Trimitere

en: Attach:
ro: Atasare:

en: Add
ro: Adaugare

en: Delete selected attachments
ro: Stergere atasamente selectate

en: Priority
ro: Prioritate

en: High
ro: Mare

en: Low
ro: Mica

en: Receipt
ro: Primire

en: On Read
ro: In citire

en: On Delivery
ro: La livrare

en: Signature
ro: Semnatura

en: Addresses
ro: Adrese

en: Save Draft
ro: Salvare ciorna

en: You have not filled in the "To:" field.
ro: Nu ati completat campul "Catre:".

en: Draft folder
ro: Dosar ciorne

en: Illegal folder name.  Please select a different name.
ro: Nume dosar invalid. Selectati un nume diferit.

en: Click here to go back
ro: Clic aici pentru intoarcere

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
ro: Nu ati selectat un dosar pentru stergere. Va rugam selectati.

en: Delete Folder
ro: Stergere dosar

en: Are you sure you want to delete %s?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti %s?

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Folders
ro: Dosare

en: Subscribed successfully!
ro: Abonat cu succes!

en: Unsubscribed successfully!
ro: Dezabonat cu succes!

en: Deleted folder successfully!
ro: Dosar sters cu succes!

en: Created folder successfully!
ro: Dosar creat cu succes!

en: Renamed successfully!
ro: Redenumit cu succes!

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
ro: Abonare nereusita - dosar inexistent.

en: refresh folder list
ro: improspatare lista dosare

en: Create Folder
ro: Creare dosar

en: as a subfolder of
ro: ca subdosar al

en: None
ro: Nici unul(una)

en: Let this folder contain subfolders
ro: Permite dosarului sa contina subdosare

en: Create
ro: Creare

en: Rename a Folder
ro: Redenumire dosar

en: Select a folder
ro: Selectare dosar

en: Rename
ro: Redenumire

en: No folders found
ro: Nici un dosar gasit

en: Delete
ro: Stergere

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: Subscribe
ro: Abonare

en: No folders were found to unsubscribe from!
ro: Nici un dosar gasit pentru dezabonare!

en: No folders were found to subscribe to!
ro: Nici un dosar gasit pentru abonare!

en: Subscribe to:
ro: Abonare la:

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
ro: Nu ati selectat un dosar pentru redenumire. Va rugam selectati.

en: Rename a folder
ro: Redenumire dosar

en: New name:
ro: Nume nou:

en: Submit
ro: Trimitere

en: ERROR: Help files are not in the right format!
ro: Eroare: fisierele de help nu sunt in format obisnuit!

en: Help
ro: Ajutor

en: The help has not been translated to %s.  It will be displayed in English instead.
ro: Acest help nu a fost tradus in %s. Va fi afisat in limba engleza in schimb.

en: Some or all of the help documents are not present!
ro: Anumite sau toate documentele de help lipsesc!

en: Table of Contents
ro: Cuprins

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Urmator

en: Top
ro: Cap de pagina

en: Viewing an image attachment
ro: Vizualizare atasament imagine

en: View message
ro: Vizualizare mesaj

en: Download this as a file
ro: Salveaza ca fisier

en: purge
ro: curatare

en: Last Refresh
ro: Ultima improspatare

en: Save folder tree
ro: Salvare structura dosare

en: Login
ro: Intrare

en: %s Logo
ro: Sigla %s

en: SquirrelMail version %s
ro: SquirrelMail versiunea %s

en: By the SquirrelMail Development Team
ro: De catre echipa de dezvoltare SquirrelMail

en: %s Login
ro: Intrare %s

en: Name:
ro: Nume:

en: Password:
ro: Parola:

en: No messages were selected.
ro: Nici un mesaj selectat

en: Options
ro: Optiuni

en: Message Highlighting
ro: Evidentiere mesaj

en: New
ro: Nou

en: Done
ro: Finalizat

en: To or Cc
ro: Catre sau Cc

en: subject
ro: subiect

en: Edit
ro: Editare

en: Up
ro: Sus

en: Down
ro: Jos

en: No highlighting is defined
ro: Nici o evidentiere definita

en: Identifying name
ro: Identificare nume

en: Color
ro: Culoare

en: Dark Blue
ro: Albastru inchis

en: Dark Green
ro: Verde inchis

en: Dark Yellow
ro: Galben Inchis

en: Dark Cyan
ro: Bleu inchis

en: Dark Magenta
ro: Mov inchis

en: Light Blue
ro: Albastru deschis

en: Light Green
ro: Verde deschis

en: Light Yellow
ro: Galben deschis

en: Light Cyan
ro: Bleu deschis

en: Light Magenta
ro: Mov deschis

en: Dark Gray
ro: Cenusiu inschis

en: Medium Gray
ro: Cenusiu mediu

en: Light Gray
ro: Cenusiu deschis

en: White
ro: Alb

en: Other:
ro: Alta:

en: Matches
ro: Potriviri

en: Alternate Identity %d
ro: Identitate alternativa %d

en: Advanced Identities
ro: Identitati avansate

en: Default Identity
ro: Identitate implicita

en: Add a New Identity
ro: Adaugare identitate noua

en: Full Name
ro: Nume intreg

en: E-Mail Address
ro: Adresa e-mail

en: Reply To
ro: Raspunde catre

en: Save / Update
ro: Salvare/Improspatare

en: Make Default
ro: Fa implicit

en: Move Up
ro: Muta sus

en: Index Order
ro: Ordine index

en: Checkbox
ro: Casuta

en: Flags
ro: Marcaje

en: Size
ro: Marime

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index.  You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
ro: Ordine index este ordinea in care sunt arajnate coloanele in indexul de mesaje. Puteti adauga, sterge si muta coloane dupa preferinte in functie de nevoi.

en: up
ro: sus

en: down
ro: jos

en: remove
ro: sterge

en: Return to options page
ro: Intoarcere la pagina de optiuni

en: Personal Information
ro: Informatii personale

en: Display Preferences
ro: Preferinte afisaj

en: Folder Preferences
ro: Preferinte dosar

en: Successfully Saved Options
ro: Optiuni salvate cu succes

en: Refresh Folder List
ro: Improspatare lista dosare

en: Refresh Page
ro: Improspatare pagina

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
ro: Aici sunt informatii personale despre dumneavoastra precum numele, adresa de email, etc.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
ro: Puteti schimba modul in care arata si va afiseaza informatii SquirrelMail precum culori, limbi sau alte setari.

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list.  This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
ro: Dupa criterii stabilite, mesajele care vin pot avea culori diferite de fundal in lista de mesaje. Aceasta ajuta la distingerea mai usoara a sursei mesajelor, in special din listele de mail.

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
ro: Aceste setari schimba modul de afisare si manipulare al dosarelor.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
ro: Ordinea indexului de mesaje poate fi rearanjata si schimbata pentru a contine headerele in orice ordine dorita.

en: Message not printable
ro: Mesaj netiparibil

en: Printer Friendly
ro: Versiune pentru tiparire

en: Print
ro: Tiparire

en: View Printable Version
ro: Vizualizare versiune tiparibila

en: Read:
ro: Citire:

en: Your message
ro: Mesajul dumneavoastra

en: Sent:
ro: Trimis:

en: Was displayed on %s
ro: A fost afisat in %s

en: less
ro: sumar

en: more
ro: detalii

en: Unknown sender
ro: Expeditor necunoscut

en: Read receipt
ro: Confirmare de citire

en: requested
ro: solicitat(a)

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
ro: Expeditorul a solicitat un raspuns care sa indice ca ati citit acest mesaj. Doriti sa trimiteti o confirmare?

en: Send read receipt now
ro: Trimitere confirmare citire acum

en: Search results
ro: Rezultate cautare

en: Message List
ro: Lista mesaj

en: Resume Draft
ro: Continua ciorna

en: Edit Message as New
ro: Editare mesaj ca nou

en: View Message
ro: Vizualizare mesaj

en: Forward
ro: Inaintare

en: Forward as Attachment
ro: Inaintare ca atasament

en: Reply
ro: Raspunde

en: Reply All
ro: Raspunde la toate

en: View Full Header
ro: Vizualizare header

en: Attachments
ro: Atasamente

en: You must be logged in to access this page.
ro: Trebuie sa fiti logati pentru a accesa aceasta pagina.

en: Folder:
ro: Dosar:

en: edit
ro: editare

en: search
ro: cautare

en: delete
ro: stergere

en: Recent Searches
ro: Cautari recente

en: save
ro: salvare

en: forget
ro: omitere

en: Current Search
ro: Cautare curenta

en: All Folders
ro: Toate dosarele

en: Body
ro: Corp

en: Everywhere
ro: Peste tot

en: Search Results
ro: Rezultate cautare

en: No Messages Found
ro: Nici un mesaj gasit

en: Sign Out
ro: Iesire

en: You have been successfully signed out.
ro: Ati iesit cu succes.

en: Click here to log back in.
ro: Clic aici pentru reintrare.

en: Viewing a Business Card
ro: Vizualizare Business Card

en: Title
ro: Titlu

en: Web Page
ro: Pagina web

en: Organization / Department
ro: Organizatie / Departament

en: Address
ro: Adresa

en: Work Phone
ro: Telefon birou

en: Home Phone
ro: Telefon acasa

en: Cellular Phone
ro: Telefon mobil

en: Note
ro: Nota

en: Add to Addressbook
ro: Adaugare in agenda

en: Title & Org. / Dept.
ro: Titlu & Org. / Dept.

en: Viewing Full Header
ro: Vizualizare header

en: Viewing a text attachment
ro: Vizualizare atasament text

en: Personal address book
ro: Agenda personala

en: Database error: %s
ro: Eroare baza de date: %s

en: Addressbook is read-only
ro: Agenda doar in citire

en: User '%s' already exist
ro: Userul '%s' exista deja

en: User '%s' does not exist
ro: Userul '%s' nu exista

en: Global address book
ro: Agenda globala

en: No such file or directory
ro: Nu exista fisierul sau directorul

en: Open failed
ro: Deschidere esuata

en: Can not modify global address book
ro: Nu se poate modifica agenda globala

en: Not a file name
ro: Nu este nume de fisier

en: Write failed
ro: Scriere esuata

en: Unable to update
ro: Reinnoire esuata

en: Could not lock datafile
ro: Nu se poate bloca fisierul de date

en: Write to addressbook failed
ro: Scriere in agenda esuata

en: Error initializing addressbook database.
ro: Eroare la initializarea bazei de date a agendei.

en: Error opening file %s
ro: Eroare la deschiderea fisierului %s

en: Error initializing global addressbook.
ro: Eroare la initializarea agendei globale.

en: Error initializing LDAP server %s:
ro: Eroare la initializarea serverului LDAP %s:

en: Invalid input data
ro: Date invalide introduse

en: Name is missing
ro: Numele lipseste

en: E-mail address is missing
ro: Adresa e-mail lipseste

en: Nickname contains illegal characters
ro: Pseudonimul contine caractere ilegale

en: view
ro: vizualizare

en: Sunday
ro: Duminica

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marti

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sambata

en: Sun
ro: Dum

en: Mon
ro: Lun

en: Tue
ro: Mar

en: Wed
ro: Mie

en: Thu
ro: Joi

en: Fri
ro: Vin

en: Sat
ro: Sam

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: Jan
ro: Ian

en: Jun
ro: Iun

en: Jul
ro: Iul

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
ro: Eroare baza de date preferinte (%s). Iesire anormala

en: Unknown user or password incorrect.
ro: User necunoscut sau parola incorecta.

en: Click here to try again
ro: Click aici pentru a incerca din nou

en: Click here to return to %s
ro: Click aici pentru intoarcere la %s

en: Go to the login page
ro: Mergi la pagina de login

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
ro: Fisierul de preferinte, %s, nu exista. Iesiti si reintrati pentru a crea un fisier implicit de preferinte.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fisierul de preferinte, %s, nu a putut fi deschis. Contactati administratorul pentru rezolvarea acestei probleme.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fisierul de preferinte %s nu a putut fi scris. Contactati administratorul pentru rezolvarea acestei probleme.

en: Error opening %s
ro: Eroare la deschiderea %s

en: Default preference file not found or not readable!
ro: Fisierul implicit de preferinte negasit sau necitibil!

en: Please contact your system administrator and report this error.
ro: Contactati administratorul de retea si raportati aceasta eroare.

en: Could not create initial preference file!
ro: Nu s-a putut crea fisierul de preferinte initiale!

en: %s should be writable by user %s
ro: %s ar trebui sa poata fi scrisa de userul %s

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fisierul de semnatura %s nu poate fi deschis. Contactati administratorul de retea.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
ro: Fisierul de semnatura %s nu a putut fi scris. Contactati administratorul de retea.

en: ERROR : No available imapstream.
ro: EROARE: Imap indisponibil

en: ERROR : Could not complete request.
ro: EROARE: nu s-a putut finaliza cererea.

en: Query:
ro: Chestionare:

en: Reason Given:
ro: Explicatie data:

en: ERROR : Bad or malformed request.
ro: EROARE: Cerere gresita sau corupta.

en: Server responded:
ro: Raspunsul serverului:

en: Error connecting to IMAP server: %s.
ro: Eroare in conectarea la serverul IMAP: %s.

en: Bad request: %s
ro: Cerere gresita: %s

en: Unknown error: %s
ro: Eroare necunoscuta: %s

en: Read data:
ro: Citire date:

en: ERROR : Could not append message to
ro: EROARE: Nu s-a putut adauga mesajul in

en: Solution:
ro: Solutie:

en: Remove unneccessary messages from your folder and start with your Trash folder.
ro: Stergere mesaje nenecesare din dosar si incepere cu dosarul Cos.

en: (no subject)
ro: (nici un subiect)

en: Unknown Sender
ro: Expeditor necunoscut

en: Unknown response from IMAP server:
ro: Raspuns necunoscut de la serverul IMAP:

en: Unknown date
ro: Data necunoscuta

en: A
ro: Un/o

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.<br>Please report this to the system administrator.
ro: Sortarea fir nesuportata de serverul IMAP. <br>Raportati administratorului de retea.

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.<br>Please report this to the system administrator.
ro: Sortarea server-side nesuportata de serverul IMAP.<br>Raportati administratorului de retea.

en: THIS FOLDER IS EMPTY
ro: ACEST DOSAR E GOL

en: Move Selected To
ro: Muta selectate in

en: Transform Selected Messages
ro: Transforma mesaje selectate

en: Move
ro: Muta

en: Expunge
ro: Eliminare

en: Read
ro: Citit(e)

en: Unread
ro: Necitit(e)

en: Unthread View
ro: Vizualizare fara fir

en: Thread View
ro: Vizualizare fir

en: Toggle All
ro: Marcheaza toate

en: Unselect All
ro: Deselecteaza toate

en: Select All
ro: Selecteaza toate

en: Viewing Messages: <B>%s</B> to <B>%s</B> (%s total)
ro: Vizualizare mesaje <B>%s</B> - <B>%s</B> (total %s)

en: Viewing Message: <B>%s</B> (1 total)
ro: Vizualizare mesaje: <B>%s</B> (total 1)

en: Paginate
ro: Paginare

en: Show All
ro: Afiseaza toate

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
ro: SquirrelMail nu a putut decoda structura corpului mesajului

en: the provided bodystructure by your imap-server
ro: structura de corp furnizata de serverul imap

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
ro: Eroare in aducere corp mesaj. Motivul cel mai probabil este ca mesajul este corupt.

en: Command:
ro: Comanda:

en: Response:
ro: Raspuns:

en: Message:
ro: Mesaj:

en: FETCH line:
ro: Linie aducere:

en: Hide Unsafe Images
ro: Ascunde imagini nesigure

en: View Unsafe Images
ro: Afiseaza imagini nesigure

en: Option Type '%s' Not Found
ro: Optiunea '%' negasita

en: Current Folder
ro: Dosar curent

en: Compose
ro: Compune

en: Error creating directory %s.
ro: Eroare la crearea directorului %s.

en: Could not create hashed directory structure!
ro: Nu s-a putut crea structura de directoare!

en: General Display Options
ro: Optiuni generale de afisaj

en: Theme
ro: Tema

en: Default
ro: Implicit

en: Custom Stylesheet
ro: Schema culori personalizata

en: Language
ro: Limba

en: Use Javascript
ro: Folosire Javascript

en: Autodetect
ro: Autodetectie

en: Always
ro: Intotdeauna

en: Never
ro: Niciodata

en: Mailbox Display Options
ro: Optiuni afisaj mailbox

en: Number of Messages to Index
ro: Numar de mesaje in index

en: Enable Alternating Row Colors
ro: Activare culori randuri alternante

en: Enable Page Selector
ro: Activare selector pagini

en: Maximum Number of Pages to Show
ro: Numar maxim de pagini de afisat

en: Message Display and Composition
ro: Afisare si compunere mesaj

en: Wrap Incoming Text At
ro: Fixare text sosit la

en: Size of Editor Window
ro: Marime fereastra editor

en: Location of Buttons when Composing
ro: Locatie butoane in compunere

en: Before headers
ro: Inainte de headere

en: Between headers and message body
ro: Intre headere si corp mesaj

en: After message body
ro: Dupa corp mesaj

en: Addressbook Display Format
ro: Format afisaj agenda

en: Show HTML Version by Default
ro: Afisare versiune HTML implicita

en: Enable Forward as Attachment
ro: Activare inaintare ca atasament

en: Include CCs when Forwarding Messages
ro: Includere CC in inaintare mesaje

en: Include Me in CC when I Reply All
ro: Includere in CC cand raspund la toate

en: Enable Mailer Display
ro: Activare afisaj mailer

en: Display Attached Images with Message
ro: Afisare imagini atasate cu mesaj

en: Enable Printer Friendly Clean Display
ro: Activare afisare versiune pentru tiparit

en: Enable Mail Delivery Notification
ro: Activare Notificare livrare mail

en: Compose Messages in New Window
ro: Compunere mesaje in fereastra noua

en: Width of Compose Window
ro: Latime fereastra compunere

en: Height of Compose Window
ro: Inaltime fereastra compunere

en: Append Signature before Reply/Forward Text
ro: Adaugare semnatura inainte de text raspuns/inaintare

en: Enable Sort by of Receive Date
ro: Activare sortare dupa data primirii

en: Enable Thread Sort by References Header
ro: Activare sortare fir dupa headerele referinte

en: Special Folder Options
ro: Optiuni dosar special

en: Folder Path
ro: Cale dosar

en: Do not use Trash
ro: Nu utiliza Cos

en: Trash Folder
ro: Cos

en: Do not use Sent
ro: Nu utiliza Trimise

en: Sent Folder
ro: Trimise

en: Do not use Drafts
ro: Nu utiliza Ciorne

en: Draft Folder
ro: Ciorne

en: Folder List Options
ro: Optiuni lista dosare

en: Location of Folder List
ro: Locatie lista dosare

en: Left
ro: Stanga

en: Right
ro: Dreapta

en: pixels
ro: pixeli

en: Width of Folder List
ro: Latime lista dosare

en: Minutes
ro: Minute

en: Seconds
ro: Secunde

en: Minute
ro: Minut

en: Auto Refresh Folder List
ro: Auto improspatare lista dosare

en: Enable Unread Message Notification
ro: Activare notificare mesaje necitite

en: No Notification
ro: Nici o notificare

en: Only INBOX
ro: Doar INBOX

en: Unread Message Notification Type
ro: Tip notificare mesaj necitit

en: Only Unseen
ro: Doar nevazutele

en: Unseen and Total
ro: Nevazute si total

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
ro: Activare notificare cumulativa mesaje necitite

en: Show Clock on Folders Panel
ro: Afisare ceas in panou dosare

en: No Clock
ro: Fara ceas

en: Hour Format
ro: Format ora

en: 12-hour clock
ro: Ceas 12 ore

en: 24-hour clock
ro: Ceas 24 ore

en: Memory Search
ro: Cautare memorie

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Folder Selection Options
ro: Optiuni selectare dosar

en: Selection List Style
ro: Stil lista selectie

en: Long:
ro: Lung:

en: Indented:
ro: Spatiat:

en: Delimited:
ro: Delimitat:

en: Name and Address Options
ro: Optiuni nume si adresa

en: Email Address
ro: Adresa email

en: Edit Advanced Identities
ro: Editare identitati avansate

en: (discards changes made on this form so far)
ro: (anulare modificari facute pana acum)

en: Multiple Identities
ro: Identitati multiple

en: Same as server
ro: La fel ca serverul

en: Timezone Options
ro: Optiuni fus orar

en: Your current timezone
ro: Fus orar curent

en: Reply Citation Options
ro: Optiuni citare raspuns

en: Reply Citation Style
ro: Stil citare raspuns

en: No Citation
ro: Fara citare

en: AUTHOR Said
ro: AUTORUL a afirmat

en: Quote Who XML
ro: Citare cine XML

en: User-Defined
ro: Definit de utilizator

en: User-Defined Citation Start
ro: Inceput citare definit de utilizator

en: User-Defined Citation End
ro: Sfarsit citare definit de utilizator

en: Signature Options
ro: Optiuni semnatura

en: Use Signature
ro: Utilizare semnatura

en: Prefix Signature with '-- ' Line
ro: Prefixare semnatura cu linie '--'

en: Config File Version
ro: Versiune fisier configurare

en: Squirrelmail Version
ro: Versiune Squirrelmail

en: PHP Version
ro: Versiune PHP

en: Organization Preferences
ro: Preferinte organizatie

en: Organization Name
ro: Nume organizatie

en: Organization Logo
ro: Sigla organizatie

en: Organization Logo Width
ro: Latime sigla organizatie

en: Organization Logo Height
ro: Inaltime sigla organizatie

en: Organization Title
ro: Titlu organizatie

en: Signout Page
ro: Pagina iesire

en: Default Language
ro: Limba implicita

en: Top Frame
ro: Cadrul de sus

en: Server Settings
ro: Setari server

en: Mail Domain
ro: Domeniu mail

en: IMAP Server Address
ro: Adresa server IMAP

en: IMAP Server Port
ro: Port server IMAP

en: IMAP Server Type
ro: Tip server IMAP

en: Cyrus IMAP server
ro: Server Cyrus IMAP

en: University of Washington's IMAP server
ro: Server IMAP-Universitatea Washington

en: Microsoft Exchange IMAP server
ro: Server IMAP Microsoft Exchange

en: Courier IMAP server
ro: Server Courier IMAP

en: Not one of the above servers
ro: Nici unul din serverele de mai sus

en: IMAP Folder Delimiter
ro: Delimitator dosar IMAP

en: Use "detect" to auto-detect.
ro: Utilizeaza "detect" pentru auto-detectie.

en: Sendmail Path
ro: Cale sendmail

en: SMTP Server Address
ro: Adresa server SMTP

en: SMTP Server Port
ro: Port server SMTP

en: Invert Time
ro: Timp inversat

en: Use Confirmation Flags
ro: Utilizare marcaje de confirmare

en: Folders Defaults
ro: Setari implicite dosar

en: Default Folder Prefix
ro: Prefix implicit dosar

en: Show Folder Prefix Option
ro: Afisare optiuni prefix dosar

en: By default, move to trash
ro: Implicit muta in cos

en: By default, move to sent
ro: Implicit muta in trimise

en: By default, save as draft
ro: Implicit salveaza ca si ciorna

en: List Special Folders First
ro: Listare dosare speciale primele

en: Show Special Folders Color
ro: Afisare culoare dosare speciale

en: Auto Expunge
ro: Auto eliminare

en: Default Sub. of INBOX
ro: Sub. implicit al INBOX

en: Show 'Contain Sub.' Option
ro: Afisare optiune 'Contine Sub.'

en: Default Unseen Notify
ro: Notificare implicita nevazute

en: Default Unseen Type
ro: Tip implicit nevazute

en: Auto Create Special Folders
ro: Auto creare dosare speciale

en: Default Javascript Adrressbook
ro: Agenda Javascript implicita

en: Auto delete folders
ro: Auto stergere dosare

en: General Options
ro: Optiuni generale

en: Default Charset
ro: Set caractere implicit

en: Data Directory
ro: Director date

en: Temp Directory
ro: Director temporar

en: Hash Level
ro: Nivel prezentare

en: Hash Disabled
ro: Prezentare dezactivata

en: Moderate
ro: Moderata

en: Medium
ro: Medie

en: Default Left Size
ro: Marime implicita stanga

en: Usernames in Lowercase
ro: Nume utilizatori in litere mici

en: Allow use of priority
ro: Permite utilizarea prioritatii

en: Hide SM attributions
ro: Ascundere atribute SM

en: Enable use of delivery receipts
ro: Activeaza utilizarea confirmarilor de primire

en: Allow editing of identities
ro: Permite editarea identitatilor

en: Allow editing of full name
ro: Permite editarea numelui

en: Message of the Day
ro: Mesajul zilei

en: Database
ro: Baza de date

en: Address book DSN
ro: Agenda DSN

en: Address book table
ro: Tabel agenda

en: Preferences DSN
ro: Preferinte DSN

en: Preferences table
ro: Tabel preferinte

en: Preferences username field
ro: Camp preferinte username

en: Preferences key field
ro: Camp preferinte cheie

en: Preferences value field
ro: Camp preferinte valoare

en: Themes
ro: Teme

en: Style Sheet URL (css)
ro: URL Style Sheet (css)

en: Configuration Administrator
ro: Administrator configurare

en: Theme Name
ro: Nume tema

en: Theme Path
ro: Cale tema

en: Plugins
ro: Pluginuri

en: Change Settings
ro: Schimbare setari

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
ro: Fiserul de configurari nu a putut fi deschis. Verificati config.php.

en: Administration
ro: Administrare

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
ro: Acest modul permite administratorilor sa schimbe principala configuratie a SquirrelMail de la distanta.

en: Bug Reports:
ro: Rapoarte Erori:

en: Show button in toolbar
ro: Afisare buton in toolbar

en: TODAY
ro: AZI

en: Go
ro: Du-te

en: ADD
ro: ADAUGA

en: EDIT
ro: EDITEAZA

en: DEL
ro: STERGE

en: Start time:
ro: Moment inceput:

en: Length:
ro: Lungime:

en: Priority:
ro: Prioritate:

en: Title:
ro: Titlu:

en: Set Event
ro: Setare eveniment

en: Event Has been added!
ro: Eveniment adaugat!

en: Date:
ro: Data:

en: Time:
ro: Ora:

en: Day View
ro: Vizualizare zi

en: Do you really want to delete this event?
ro: Chiar vreti sa stergeti acest eveniment?

en: Event deleted!
ro: Eveniment sters!

en: Nothing to delete!
ro: Nimic de sters

en: Update Event
ro: Innoire eveniment

en: Do you really want to change this event from:
ro: Sigur vreti sa modificati acest eveniment din:

en: to:
ro: catre:

en: Event updated!
ro: Eveniment innoit

en: Month View
ro: Vizualizare lunara

en: 1 hr.
ro: 1 ora

en: 1.5 hr.
ro: 1,5 ore

en: 2 hr.
ro: 2 ore

en: 2.5 hr.
ro: 2,5 ore

en: 3 hr.
ro: 3 ore

en: 3.5 hr.
ro: 3,5 ore

en: 4 hr.
ro: 4 ore

en: 5 hr.
ro: 5 ore

en: 6 hr.
ro: 6 ore

en: Delete & Prev
ro: Sterge & Anterior

en: Delete & Next
ro: Sterge & Urmator

en: Move to:
ro: Mutare in:

en: Delete/Move/Next Buttons:
ro: Butoane Stergere/Mutare/Urmator(are):

en: Display at top
ro: Afisare sus

en: with move option
ro: cu optiune de mutare

en: Display at bottom
ro: Afisare jos

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
ro: COMERCIAL -Aceasta lista contine servere care trimit spam. Este o lista potrivita pentru a scana de spam.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this.  Another good one to use.
ro: COMERCIAL - Serverele care sunt configurate (sau neconfigurate) sa permita spam relay prin sistemul lor vor primi interdictie prin aceasta. Inca o optiune de utilizat.

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail.  Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
ro: COMERCIAL - Utilizatorii dial-up sunt deseori filtrati deoarece trebuie sa foloseasca mail serverele ISP-urilor pentru a trimite mail. Spammerii de obicei fac rost de un cont dial-up si trimit de acolo spam.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
ro: COMERCIAL - intrari RBL+ Blackhole.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
ro: COMERCIAL - intrari RBL+ OpenRelay.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
ro: COMERCIAL - intrari RBL+ Dial-up.

en: FREE - ORDB was born when ORBS went off the air. It seems to have fewer false positives than ORBS did though.
ro: Gratuit - ORDB s-a nascut cand ORBS a incetat activitatea. Se pare ca avem mai putine falsuri decat a avut ORBS.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Surse directe de SPAM.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Liste Dialup - include IP-uri DSL.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Mailere in masa care nu au confirmare.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Diferite alte servere

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Servere stadiu singur

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - Servere SPAM suport.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
ro: GRATUIT - Five-Ten-sg.com - IP-uri formulare web.

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
ro: GRATUIT - Dorkslayer pare sa includa doar openrelayurile cu adevarat periculoase din afara SUA pentru a evita actionarea in judecata. Destul de interesanta, pagina de web recomanda sa NU folositi serviciile lor.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
ro: GRATUIT -SPAMhaus - lista de binecunoscute surse de SPAM.

en: FREE, for now - SPAMCOP - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85% or more).
ro: GRATUIT, deocamdata - SPAMCOP - solutie interesanta care listeaza servere care trimit foarte mult spam ca si procentaj email (85% sau mai mult).

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
ro: GRATUIT - dev.null.dk - Nu exista informatii detaliate despre lista.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
ro: GRATUIT - visi.com - Relay Stop List. Lista OpenRelay conservatoare.

en: FREE - 2mbit.com Open Relays - Another list of Open Relays.
ro: GRATUIT - 2mbit.com Open Relays - Inca o lista de OpenRelayuri.

en: FREE - 2mbit.com SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
ro: GRATUIT - 2mbit.com SPAM Source - Lista surse directe de SPAM.

en: FREE - 2mbit.com SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
ro: GRATUIT - 2mbit.com SPAM ISPs - Lista de ISP-uri cu SPAM.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
ro: GRATUIT - Leadmon DUL - Inca o lista de Dialupuri sau alte IP-uri alocate dinamic.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
ro: GRATUIT - Leadmon SPAM Source - Lista de IP-uri Leadmon.net la care s-a primit in mod direct spam.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
ro: GRATUIT - Leadmon Bulk Mailers - Mailere in masa care nu au nevoie de confirmare sau permit spammeri cunoscuti sa le devina clienti si sa abuzeze de servicii.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
ro: GRATUIT - Leadmon Open Relays - Open Relayuri stagiu unic care nu sunt listate pe alte RBL-uri active.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
ro: GRATUIT - Leadmon Multi-stagiu - Open Relayuri Multi-Stage care nu sunt listate pe alte RBL-uri activesi au trimis spam la Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
ro: GRATUIT - Leadmon SpamBlock - Site-uri de pe acest listing au trimis in mod direct SPAM catre Leadmon.net dinspre IP-uri in care intregul bloc nu are mapari DNS. E o lista ale IP-urilor BLOCATE utilizate de persoane care au trimis SPAM catre Leadmon.net.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
ro: GRATUIT, deocamdata - Not Just Another Blacklist - Surse direct SPAM si Open Relayuri.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
ro: GRATUIT, deocamdata - Not Just Another Blacklist - Ip-uri Dial-up.

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
ro: GRATUIT - Distributed Sender Boycott List - Relayuri confirmate

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
ro: GRATUIT - Distributed Sender Boycott List - Relayuri M-stage confirmate

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
ro: GRATUIT - Distributed Sender Boycott List - Relayuri confirmate UN

en: Saved Scan type
ro: Tip scanare salvat

en: Message Filtering
ro: Filtrare mesaje

en: What to Scan:
ro: Ce sa scanati:

en: All messages
ro: Toate mesajele

en: Only unread messages
ro: Doar mesajele necitite

en: Save
ro: Salvare

en: Match:
ro: Potrivire:

en: Contains:
ro: Contine:

en: If <b>%s</b> contains <b>%s</b> then move to <b>%s</b>
ro: Daca <b>%s</b> contine <b>%s</b> atunci muta in <b>%s</b>

en: Message Filters
ro: Filtre mesaje

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
ro: Filtrarea face ca mesajele sa fie filtrate automat dupa mai multe criterii in diferite foldere pentru o mai usoara organizare.

en: SPAM Filters
ro: Filtre SPAM

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
ro: Filtrele SPAM va permit selectarea de liste negre din mai multe DNS-uri pentru detectarea de junk mail din INBOX si mutare in alt dosar (ex. cos).

en: Spam Filtering
ro: Filtrare spam

en: WARNING! Tell your admin to set the SpamFilters_YourHop variable
ro: ATENTIE! Spuneti adminului sa seteze variabila SpamFilters_YourHop

en: Move spam to:
ro: Mutare spam in:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
ro: Mutarea spamului direct in cos nu e o idee prea buna, atata timp cat mesajelede la anumiti prieteni sau liste de discutii pot fi accidental marcate ca spam. Orice alt dosar ati alege, asigurati-va ca se va goli periodic pentru a nu mari excesiv mailboxul.

en: The more messages you scan, the longer it takes.  I would suggest that you scan only new messages.  If you make a change to your filters, I would set it to scan all messages, then go view my INBOX, then come back and set it to scan only new messages.  That way, your new spam filters will be applied and you'll scan even the spam you read with the new filters.
ro: Cu cat mai multe mesaje se scaneaza cu atat mai mult dureaza. Sugeram sa se scaneze doar mesajele noi. Daca schimbati filtrele, se va seta scanarea tuturor mesajelor, vizualizare INBOX, apoi intoarcere si setare doar mesaje noi. In acest fel, noile filtre de spam vor fi aplicate si veti scana chiar si spamul citit cu noile filtre.

en: Spam is sent to <b>%s</b>
ro: Spamul e trimis in <b>%s</b>

en: [<i>not set yet</i>]
ro: [<i>nesetat inca</i>]

en: Spam scan is limited to <b>%s</b>
ro: Scanarea de spam e limitata la <b>%s</b>

en: New Messages Only
ro: Doar mesajele noi

en: All Messages
ro: Toate mesajele

en: ON
ro: Activ

en: OFF
ro: Inactiv

en: Mailinglist
ro: Lista discutii

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
ro: Aceasta va trimite un mesaj catre %s cu cerere de ajutor pentru aceasta lista. Veti primi un raspuns la adresa de mai jos.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
ro: Aceasta va trimite un mesaj catre %s cu cerere de abonare la aceasta lista.Veti fi abonat cu adresa de mai jos.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
ro: Aceasta va trimite un mesaj catre %s cu cerere de dezabonare de la aceasta lista. Se va incerca dezabonarea adresei de mai jos.

en: Send Mail
ro: Trimitere Mail

en: Post to List
ro: Postare catre lista

en: Reply to List
ro: Raspuns catre lista

en: List Archives
ro: Arhive lista

en: Contact Listowner
ro: Contactare posesor lista

en: Mailing List
ro: Lista discutii

en: POP3 connect:
ro: Conectare POP3:

en: No server specified
ro: Nici un server specificat

en: Error
ro: Eroare

en: No connection to server
ro: Nici o conexiune la server

en: POP3 user:
ro: Utilizator POP3:

en: no login ID submitted
ro: nici un ID de intrare trimis

en: connection not established
ro: conexiune nerealizata

en: POP3 pass:
ro: Parola POP3:

en: No password submitted
ro: Nici o parola trimisa

en: authentication failed
ro: autentificare esuata

en: No login ID submitted
ro: Nici un ID de intrare trimis

en: No server banner
ro: Nici un banner de server

en: abort
ro: esuare

en: apop authentication failed
ro: autentificare apop esuata

en: POP3 login:
ro: Login POP3:

en: Premature end of list
ro: Sfarsit de lista prematur

en: Empty command string
ro: Sir de comenzi vid

en: connection does not exist
ro: conexiune inexistenta

en: POP3 delete:
ro: POP3 stergere:

en: No msg number submitted
ro: Nici un numar de mesaj trimis

en: Command failed
ro: Comanda esuata

en: Remote POP server Fetching Mail
ro: Server POP pentru aducere mail remote

en: Select Server:
ro: Selectare server:

en: Password for
ro: Parola pentru

en: Fetch Mail
ro: Aducere Mail

en: Fetching from
ro: Aducere de la

en: Opening IMAP server
ro: Deschidere server IMAP

en: Opening POP server
ro: Deschidere server POP

en: Login Failed:
ro: Intrare esuata:

en: Login OK: No new messages
ro: Intrare OK: nici un mesaj nou

en: Login OK: Inbox EMPTY
ro: Intrare OK: Inbox VID

en: Login OK: Inbox contains [
ro: Intrare OK: Inbox contine [

en: ] messages
ro: ] mesaje

en: Fetching UIDL...
ro: Aducere UIDL...

en: Server does not support UIDL.
ro: Serverul nu permite UIDL.

en: Leaving Mail on Server...
ro: Lasare mail pe server...

en: Deleting messages from server...
ro: Stergere mesaje de pe server...

en: Fetching message
ro: Aducere mesaj

en: Server error...Disconnect
ro: Eroare server...Deconectare

en: Reconnect from dead connection
ro: Reconectare din conexiune cazuta

en: Saving UIDL
ro: Salvare UIDL

en: Refetching message
ro: Readucere mesaj

en: Error Appending Message!
ro: Eroare la adaugare mesaj!

en: Closing POP
ro: Inchidere POP

en: Logging out from IMAP
ro: Iesire din IMAP

en: Message appended to mailbox
ro: Mesaj adaugat la mailbox

en: Message
ro: Mesaj

en:  deleted from Remote Server!
ro:  sters de pe acest server!

en: Delete failed:
ro: Stergere esuata:

en: Remote POP server settings
ro: Setari server POP remote

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure.  However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
ro: Trebuie sa fiti constienti ca encriptia utilizata pentru retinerea parolei nu este total sigura. Oricum, daca utilizati pop, nu exista nici o encriptie. In plus, encriptia pe care o folosim pentru salvare pe server poate fi sparta de un hacker care citeste sursele acelui fisier.

en: If you leave password empty, it will be required when you fetch mail.
ro: Daca lasati parola goala, va fi ceruta cand aduceti mail.

en: Encrypt passwords (informative only)
ro: Encriptie parole (doar informativ)

en: Add Server
ro: Adaugare server

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Store in Folder:
ro: Stocare in dosar:

en: Leave Mail on Server
ro: Lasare mail pe server

en: Check mail during login
ro: Verificare mail la intrare

en: Check mail during folder refresh
ro: Verificare mail la innoirea dosarului

en: Modify Server
ro: Modificare server

en: Server Name:
ro: Nume server:

en: Modify
ro: Modificare

en: No-one server in use. Try to add.
ro: Nici un server utilizat. Incercati adaugare.

en: Fetching Servers
ro: Aducere servere

en: Confirm Deletion of a Server
ro: Confirmare stergere server

en: Selected Server:
ro: Server selectat:

en: Confirm delete of selected server?
ro: Confirmare stergere server selectat?

en: Confirm Delete
ro: Confirmare stergere

en: Undefined Function
ro: Functie nedefinita

en: Hey! Wath do You are looking for?
ro: Hei! Dupa ce cautati?

en: Fetch
ro: Aducere

en: Warning,
ro: Atentie,

en: Mail Fetch Result:
ro: Rezultate aducere mail:

en: Simple POP3 Fetch Mail
ro: Aducere mail pop3 simplu

en: This configures settings for downloading email from a pop3 mailbox to your account on this server.
ro: Aceasta configureaza setarile pentru download email din mailbox pop3 in contul din acest server.

en: Close Window
ro: Inchidere fereastra

en: New Mail Notification
ro: Notificare mail nou

en: Select <b>Enable Media Playing</b> to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
ro: Selectati <b>Activare Media</b> pentru a porni un fisier media cand exista mail necitit in dosare. Daca este activat, puteti specifica fisierul media rulabil in casuta de fisiere furnizata.

en: The <b>Check all boxes, not just INBOX</b> option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
ro: Optiunea <b>Selectare toate casutele, nu doar INBOX</b> va selecta TOATE dosarele pentru mail necitit pentru notificare, nu doar inbox-ul.

en: Selecting the <b>Show popup</b> option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
ro: Selectarea optiunii <b>Afisare popup</b> va activa afisarea ferestrei de popup cand aveti mail necitit in dosare (solicita JavaScript).

en: Use the <b>Check RECENT</b> to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet.  This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
ro: Utilizati <b>Verificare RECENTE</b> doar pentru verificare mesaje recente. Mesajele recente sunt acelea care au aparut recent si care nu au fost "vizualizate" sau selectate inca. Aceasta previne notificarea de mail necitit prin sunete sau popup-uri care poate deveni plictisitoare.

en: Selecting the <b>Change title</b> option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers).  This will always tell you if you have new mail, even if you have <b>Check RECENT</b> enabled.
ro: Selectarea optiunii <b>Schimbare titlu</b> va schimba titlul in anumite browsere pentru a va anunta cand aveti mail nou (solicita JavaScript si functioneaza doar in IE dar nu se vor observa erori cu alte browsere). Aceasta va va anunta cand aveti mail nou, chiar si cu <b>Verificare recente</b> activat.

en: Enable Media Playing
ro: Activare Media

en: Check all boxes, not just INBOX
ro: Selectare toate casutele, nu doar INBOX

en: Count only messages that are RECENT
ro: Contorizeaza doar mesajele RECENTE

en: Change title on supported browsers.
ro: Schimba titlul in browserele suportate.

en: requires JavaScript to work
ro: solicita JavaScript pentru functionare

en: Show popup window on new mail
ro: Afisare fereastra popul la mail nou

en: Select server file:
ro: Selectare fisier server:

en: Try
ro: Incercare

en: Current File:
ro: Fisier curent:

en: New Mail
ro: Mail nou

en: SquirrelMail Notice:
ro: Notificare SquirrelMail

en: You have new mail!
ro: Aveti mail nou!

en: NewMail Options
ro: Optiuni MailNou

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
ro: Aici se configureaza setari pentru sunete si/sau afisare ferestre popup cand vine mail nou.

en: New Mail Notification options saved
ro: Notificari de mail nou salvate

en: %s New Messages
ro: %s mesaje noi

en: %s New Message
ro: %s mesaj nou

en: Test Sound
ro: Test sunet

en: Loading the sound...
ro: Incarcare sunet...

en: Sent Subfolders Options
ro: Optiuni subdosare Trimise

en: Use Sent Subfolders
ro: Utilizare Subdosare Trimise

en: Monthly
ro: Lunar

en: Quarterly
ro: Trimestrial

en: Yearly
ro: Anual

en: Base Sent Folder
ro: Dosar de baza Trimise

en: Report as Spam
ro: Raporteaza ca Spam

en: SpamCop - Spam Reporting
ro: SpamCop - Raportare Spam

en: Help fight the battle against unsolicited email.  SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to.  Quite fast, really smart, and easy to use.
ro: Contribuiti la razboiul impotriva mailului nesolicitat. SpamCop citeste emailul spam si determina adresele corecte la care sa se trimita plangeri. Destul de rapid, inteligent si usor de folosit.

en: SpellChecker Options
ro: Optiuni Verificare Ortografie

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
ro: Aici puteti seta modul in care este stocat dictionarul personal, edita sau alege ce limbi vor fi disponibile pentru verificarea ortografiei.

en: Check Spelling
ro: Verificare ortografie

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
ro: Inapoi la &quot;Optiuni VerificareOrtografie&quot; pagina

en: ATTENTION:
ro: ATENTIUNE:

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this.<br>If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
ro: SquirrelSpell nu a putut decripta dictionarul personal. Aceasta este de obicei din cauza faptului ca ati schimbat parola la mailbox. Pentru a continua, va trebui sa furinzati vechea parola pentru ca SquirrelSpell sa decripteze dictionarul personal. Va fi reincriptat cu noua parola dupa aceasta.<br>Daca nu ati incriptat dictionarul, atunci acesta este corupt si invalid. Va trebui sa il stergeti si sa porniti unul nou. De asemenea poate fi si din cauza ca nu va amititi vechea parola -- fara ea, datele incriptate nu mai sunt accesibile.

en: Delete my dictionary and start a new one
ro: Sterge dictionarul si incepe cu unul nou

en: Decrypt my dictionary with my old password:
ro: Decripteaza dictionarul cu vechea parola:

en: Proceed
ro: Continuare

en: You must make a choice
ro: Trebuie sa alegeti ceva

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
ro: Puteti ori sa stergeti dictionarul ori sa introduceti vechea parola. Nu ambele.

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
ro: Aceasta va sterge dictionarul personal. Continuam?

en: Error Decrypting Dictionary
ro: Eroare in decriptarea dictionarului

en: Cute.
ro: Dragut.

en: Translator
ro: Translator.

en: Saved Translation Options
ro: Optiuni translatare salvate

en: Your server options are as follows:
ro: Optiunile serverului dumneavoastra sunt:

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
ro: Hotarati de asemenea daca doriti afisare de casuta de traducere si localizarea acesteia.

en: Select your translator:
ro: Selectare translator:

en: When reading:
ro: In citire:

en: Show translation box
ro: Afisare casuta traducere

en: to the left
ro: in stanga

en: in the center
ro: in centru

en: to the right
ro: in dreapta

en: Translate inside the SquirrelMail frames
ro: Traducere in frame-urile SquirrelMail

en: When composing:
ro: In compunere:

en: Not yet functional, currently does nothing
ro: Nefunctional inca, in prezent nu face nimic

en: Translation Options
ro: Optiuni traducere

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
ro: Ce translator ar trebui utilizat cand se primes mesaje intr-o limba diferita?

en: %s to %s
ro: de la %s la %s

en: English
ro: Engleza

en: French
ro: Franceza

en: German
ro: Germana

en: Italian
ro: Italiana

en: Japanese
ro: Japoneza

en: Portuguese
ro: Portugheza

en: Spanish
ro: Spaniola

en: Russian
ro: Rusa

en: Translate
ro: Traducere

en: Brazilian Portuguese
ro: Portugheza braziliana

en: Bulgarian
ro: Bulgara

en: Croatian
ro: Croata

en: Czech
ro: Ceha

en: Danish
ro: Daneza

en: Dutch
ro: Olandeza

en: European Spanish
ro: Spaniola europeana

en: Finnish
ro: Finlandeza

en: Greek
ro: Greaca

en: Hungarian
ro: Maghiara

en: Icelandic
ro: Islandeza

en: Latin American Spanish
ro: Spaniola latin-americana

en: Norwegian
ro: Norvegiana

en: Polish
ro: Poloneza

en: Romanian
ro: Romana

en: Serbian
ro: Sarba

en: Slovenian
ro: Slovena

en: Swedish
ro: Suedeza

en: Welsh
ro: Galeza

en: Indonesian
ro: Indoneziana

en: Latin
ro: Latina

en: Delivery error report
ro: Raport erori livrare

en: Undelivered Message Headers
ro: Headere mesaj nelivrat
