squirrelmail VERSION - en to vi translation catalogue (734 entries)

en:  deleted from Remote Server!
vi:  borrado del servidor remoto.

en: %s Login
vi: &#272;&#259;ng nh&#7853;p %s

en: %s Logo
vi: Bi&#7875;u t&#432;&#7907;ng l&agrave; %s

en: %s New Message
vi: %s Thong Diep Moi

en: %s New Messages
vi: %s Thong Diep Moi

en: %s dictionary
vi: T&#7915; &#273;i&#7875;n %s

en: %s should be writable by user %s
vi: Debe darse derechos de escritura en el directorio %s al usuario %s

en: (discards changes made on this form so far)
vi: (lo&#7841;i b&#7887; c&aacute;c thay &#273;&#7893;i &#273;&atilde; l&agrave;m tr&ecirc;n m&#7851;u n&agrave;y)

en: (no subject)
vi: (kh&ocirc;ng ch&#7911; &#273;&#7873;)

en: 0 min.
vi: 0 ph&uacute;t.

en: 1 hr.
vi: 1 gi&#7901;.

en: 1.5 hr.
vi: 1,5 gi&#7901;.

en: 12-hour clock
vi: 12 gi&#7901;

en: 15 min.
vi: 15 ph&uacute;t.

en: 2 hr.
vi: 2 gi&#7901;.

en: 2.5 hr.
vi: 2,5 gi&#7901;.

en: 24-hour clock
vi: 24 gi&#7901;

en: 3 hr.
vi: 3 gi&#7901;.

en: 3.5 hr.
vi: 3,5 gi&#7901;.

en: 4 hr.
vi: 4 gi&#7901;.

en: 45 min.
vi: 45 ph&uacute;t.

en: 5 hr.
vi: 5 gi&#7901;.

en: 6 hr.
vi: 6 gi&#7901;.

en: <p>Your personal dictionary is <strong>currently encrypted</strong>. This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.</p> <p><strong>ATTENTION:</strong> If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.</p>
vi: <p>Su diccionario personal est&aacute; <b>cifrado</b>. Esto ayuda a proteger su intimidad en el caso de que la seguridad del correo web est&eacute; comprometida y su diccionario personal sea robado por terceros. Actualmente la contraseña de cifrado empleada es la misma que la de su buz&oacute;n.</p><p><b>ATENCI&oacute;N:</b> Si olvida su contraseña su diccionario personal no podr&aacute; emplearse, puesto que no podr&aacute; ser descifrado. Si cambia la contraseña de su buz&oacute;n SquirrelSpell se dar&aacute; cuenta  y le pedir&aacute; su contraseña antigua para cambiar el cifrado del diccionario.</p>

en: <p>Your personal dictionary is <strong>currently not encrypted</strong>. You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).</p> <strong>ATTENTION:</strong> If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.</p>
vi: <p>Actualmente su diccionario personal <b>no est&aacute; cifrado</b>. Si lo desea puede hacerlo para proteger su intimidad en el caso en el que la seguridad del correo WEB se vea comprometida y se robe el fichero que contiene su diccionario. Una vez cifrado, es muy improbable que se pueda ver su contenido sin conocer su contraseña (que equivale a la de su buz&oacute;n de correo).</p><b>ATENCI&oacute;N:</b> Si una vez el diccionario cifrado usted olvidara la contraseña, este no podr&iacute;a volver a utilizarse. En cualquier caso, si se produjera alg&uacute;n cambio en la contraseña de su buz&oacute;n deber&aacute; de facilitar la contraseña antigua para poder cifrar el diccionario con la clave nueva.</p>

en: ADD
vi: TH&Ecirc;M

en: AUTHOR Said
vi: T&aacute;c gi&#7843; n&oacute;i

en: Add
vi: Th&ecirc;m

en: Add International Dictionaries
vi: Ch&#7885;n c&aacute;c t&#7915; &#273;i&#7875;n qu&#7889;c t&#7871;

en: Add a New Identity
vi: Th&ecirc;m m&#7897;t &#273;&#7883;nh danh m&#7899;i

en: Add address
vi: Th&ecirc;m &#273;&#7883;a ch&#7881;

en: Add this word to your personal dictionary
vi: Agregar esta palabra a su diccionario personal

en: Add to %s
vi: Th&ecirc;m v&agrave;o %s

en: Add to Addressbook
vi: Th&ecirc;m v&agrave;o s&#7893; &#273;&#7883;a ch&#7881;

en: Add to Dic
vi: Th&ecirc;m v&agrave;o t&#7915; &#273;i&#7875;n

en: Additional info
vi: Th&ocirc;ng tin b&#7893; sung

en: Address
vi: &#272;&#7883;a ch&#7881;

en: Address Book
vi: S&#7893; &#273;&#7883;a ch&#7881;

en: Address Book Search
vi: T&igrave;m trong s&#7893; &#273;&#7883;a ch&#7881;

en: Address book DSN
vi: DSN de la libreta de direcciones

en: Address book table
vi: Tabla de la agenda

en: Addressbook Display Format
vi: &#272;&#7883;nh d&#7841;ng tr&igrave;nh b&agrave;y s&#7893; &#273;&#7883;a ch&#7881;

en: Addressbook is read-only
vi: La libreta de direcciones es de solo lectura

en: Addresses
vi: C&aacute;c &#273;&#7883;a ch&#7881;

en: Administration
vi: Administraci&oacute;n

en: Advanced Identities
vi: C&aacute;c &#273;&#7883;nh danh cao c&#7845;p

en: After message body
vi: Sau th&acirc;n th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p

en: Alias:
vi: Descripci&oacute;n:

en: All
vi: T&#7845;t c&#7843;

en: All Folders
vi: T&#7845;t c&#7843; c&aacute;c th&#432; m&#7909;c

en: All Messages
vi: Todos los mensajes

en: All address books
vi: T&#7845;t c&#7843; c&aacute;c s&#7893; &#273;&#7883;a ch&#7881;

en: All done!
vi: &#272;&atilde; ho&agrave;n t&#7845;t!

en: All messages
vi: Todos los mensajes

en: Allow editing of full name
vi: Permitir edici&oacute;n del nombre

en: Allow editing of identities
vi: Permitir edici&oacute;n de identidades

en: Alternate Identity %d
vi: &#272;&#7883;nh danh lu&acirc;n phi&ecirc;n %d

en: Always
vi: Lu&ocirc;n lu&ocirc;n

en: April
vi: Th&aacute;ng T&#432;

en: Attach:
vi: G&#7855;n k&egrave;m:

en: Attachments
vi: Ficheros adjuntos

en: August
vi: Th&aacute;ng T&aacute;m

en: Auto Refresh Folder List
vi: T&#7921; &#273;&#7897;ng c&#7853;p nh&#7853;t danh s&aacute;ch th&#432; m&#7909;c

en: Auto delete folders
vi: Borrado autom&aacute;tico de carpetas

en: Autodetect
vi: T&#7921; &#273;&#7897;ng d&ograve;

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
vi: Quay l&#7841;i trang &quot;SpellChecker Options&quot;

en: Bad request: %s
vi: Pedido Erroneo: %s

en: Base Sent Folder
vi: Carpeta Base de Mensajes Enviados

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list.  This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
vi: D&#7921;a tr&ecirc;n ti&ecirc;u chu&#7849;n &#273;&atilde; &#273;&#7883;nh, c&aacute;c th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p &#273;&#7871;n c&oacute; th&#7875; c&oacute; m&agrave;u n&#7873;n kh&aacute;c nhau trong danh s&aacute;ch c&aacute;c th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p. &#272;i&#7873;u n&agrave;y gi&uacute;p cho d&#7877; ph&acirc;n bi&#7879;t th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p do ai g&#7903;i, nh&#7845;t l&agrave; cho c&aacute;c danh s&aacute;ch th&#432; t&#7915;.

en: Before headers
vi: Tr&#432;&#7899;c c&aacute;c ti&ecirc;u &#273;&#7873;

en: Between headers and message body
vi: Gi&#7919;a c&aacute;c ti&ecirc;u &#273;&#7873; v&agrave; th&acirc;n th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p

en: Body
vi: N&#7897;i dung

en: Brazilian Portuguese
vi: Ti&#7871;ng Bra-xin

en: Bug Reports:
vi: Reporte de Errores:

en: Bulgarian
vi: Ti&#7871;ng Bun-ga-ri

en: Business Card
vi: Danh thi&#7871;p

en: By the SquirrelMail Development Team
vi: c&#7911;a SquirrelMail Development Team. Vi&#7879;t h&oacute;a b&#7903;i XGROUP.

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail.  Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
vi: COMERCIAL - Los usuarios que conectan a trav&eacute;s de una l&iacute;nea conmutada a menudo son filtrados, ya que deber&iacute;an de usar los servidores de correo de sus ISP. Es t&iacute;pico que los "Spammers" utilicen una cuenta de este tipo para mandar sus mensajes.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
vi: COMERCIAL - RBL + listado "Blackhole".

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
vi: COMERCIAL - RBL+ conexiones RTC.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
vi: COMERCIAL - RBL+ listado "OpenRelay".

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this.  Another good one to use.
vi: COMERCIAL - Los servidores que est&eacute;n configurados ( o mal configurados) para permitir correo SPAM pasar a trav&eacute;s de ellos ser&aacute;n bloqueados. Muy bueno.

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
vi: COMERCIAL - Esta lista contiene servidores reconocidos como emisores de mensajes SPAM y resulta muy fiable.

en: Calendar
vi: L&#7883;ch

en: Can not modify global address book
vi: Kh&ocirc;ng th&#7875; b&#7893; sung s&#7893; &#273;&#7883;a ch&#7881; to&agrave;n c&#7909;c

en: Cellular Phone
vi: S&#7889; di &#273;&#7897;ng

en: Change
vi: &#272;&#7893;i

en: Change ALL occurances of this word
vi: Cambia TODAS las apariciones de esta palabra

en: Change All
vi: &#272;&#7893;i t&#7845;t c&#7843;

en: Change Settings
vi: Cambiar opciones

en: Change crypto settings
vi: Cambiar opciones de cifrado

en: Change this word
vi: &#272;&#7893;i t&#7915; n&agrave;y

en: Change title on supported browsers.
vi: Thay &#273;&#7893;i ti&ecirc;u &#273;&#7873;

en: Change to:
vi: &#272;&#7893;i th&agrave;nh:

en: Check Spelling
vi: Ki&#7875;m tra ch&iacute;nh t&#7843;

en: Check all boxes, not just INBOX
vi: Ki&#7875;m tra t&#7845;t c&#7843; th&#432; m&#7909;c, tr&#7915; TH&#431; &#272;&#7870;N

en: Check mail during folder refresh
vi: Comprobar correo durante el refresco

en: Check mail during login
vi: Comprobar el correo a la entrada

en: Checkbox
vi: H&#7897;p ki&#7875;m

en: Click here to go back
vi: Nh&#7845;n v&agrave;o &#273;&acirc;y &#273;&#7875; quay l&#7841;i

en: Click here to log back in.
vi: Nh&#7845;n v&agrave;o &#273;&acirc;y &#273;&#7875; &#273;&#259;ng nh&#7853;p l&#7841;i

en: Click here to return to %s
vi: Pulse aqu&iacute; para volver a %s

en: Close
vi: &#272;&oacute;ng

en: Close Window
vi: &#272;&oacute;ng

en: Close and Cancel
vi: &#272;&oacute;ng l&#7841;i v&agrave; H&#7911;y b&#7887;

en: Close and Commit
vi: &#272;&oacute;ng l&#7841;i v&agrave; Ghi v&agrave;o

en: Close this Window
vi: Cerrar esta Ventana

en: Closing POP
vi: Cerrando POP

en: Color
vi: M&agrave;u

en: Command:
vi: Comando:

en: Compose
vi: Bi&ecirc;n so&#7841;n

en: Config File Version
vi: Versi&oacute;n de configuraci&oacute;n

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
vi: El archivo de configuraci&oacute;n no puede abrirse. Por favor compruebe el fichero config.php

en: Configuration Administrator
vi: Configuraci&oacute;n del Sistema

en: Confirm Delete
vi: Confirmar Borrado

en: Confirm Deletion of a Server
vi: Confirme el borrado del servidor

en: Confirm delete of selected server?
vi: ¿Confirma el borrado del servidor?

en: Contact Listowner
vi: Contactar Adm.

en: Contains:
vi: Contiene:

en: Could not create initial preference file!
vi: No se pudo crear el fichero inicial de preferencias!

en: Could not lock datafile
vi: Kh&ocirc;ng th&#7875; kh&oacute;a t&#7879;p d&#7919; li&#7879;u

en: Could not move/copy file. File not attached
vi: Kh&ocirc;ng th&#7875; di chuy&#7875;n/ch&eacute;p t&#7879;p. T&#7879;p ch&#432;a &#273;&#432;&#7907;c g&#7855;n k&egrave;m

en: Count only messages that are RECENT
vi: Ki&#7875;m tra c&aacute;c tin g&#7847;n &#273;&acirc;y

en: Courier IMAP server
vi: Servidor IMAP Courier

en: Create
vi: T&#7841;o

en: Create Folder
vi: T&#7841;o th&#432; m&#7909;c

en: Created folder successfully!
vi: &#272;&atilde; t&#7841;o th&#432; m&#7909;c th&agrave;nh c&ocirc;ng!

en: Croatian
vi: Ti&#7871;ng Croatia

en: Current File:
vi: T&#7879;p hi&#7879;n t&#7841;i:

en: Current Folder
vi: Th&#432; m&#7909;c hi&#7879;n t&#7841;i

en: Current Search
vi: Th&#432; m&#7909;c t&igrave;m hi&#7879;n t&#7841;i

en: Custom Stylesheet
vi: B&#7843;ng c&aacute;c ki&#7875;u truy&#7873;n th&#7889;ng

en: Cute.
vi: Muy bonito.

en: Cyrus IMAP server
vi: Servidor IMAP Cyrus

en: DEL
vi: X&Oacute;A

en: Danish
vi: Ti&#7871;ng &#272;an M&#7841;ch

en: Dark Blue
vi: Xanh da tr&#7901;i s&#7851;m

en: Dark Cyan
vi: L&#7909;c lam s&#7851;m

en: Dark Gray
vi: X&aacute;m s&#7851;m

en: Dark Green
vi: Xanh l&aacute; c&acirc;y s&#7851;m

en: Dark Magenta
vi: &#272;&#7887; t&#432;&#417;i s&#7851;m

en: Dark Yellow
vi: V&agrave;ng s&#7851;m

en: Data Directory
vi: Directorio de datos

en: Database
vi: C&#417; s&#7903; d&#7919; li&#7879;u

en: Database error: %s
vi: L&#7895;i c&#417; s&#7903; d&#7919; li&#7879;u: %s

en: Date
vi: Ng&agrave;y

en: Date:
vi: Ng&agrave;y:

en: Day View
vi: Por D&iacute;as

en: December
vi: Th&aacute;ng M&#432;&#7901;i Hai

en: Decrypt my dictionary with my old password:
vi: Gi&#7843;i m&atilde; t&#7915; &#273;i&#7875;n c&#7911;a t&ocirc;i v&#7899;i m&#7853;t kh&#7849;u c&#361;:

en: Default
vi: M&#7863;c &#273;&#7883;nh

en: Default Charset
vi: Juego de caracteres por omisi&oacute;n

en: Default Folder Prefix
vi: Prefijo de carpetas

en: Default Identity
vi: &#272;&#7883;nh danh m&#7863;c &#273;&#7883;nh

en: Default Language
vi: Idioma por omisi&oacute;n

en: Default Left Size
vi: Tamaño por omisi&oacute;n de lista de carpetas

en: Default Unseen Notify
vi: Notificaci&oacute;n de no le&iacute;dos por omisi&oacute;n

en: Default Unseen Type
vi: Tipo de no le&iacute;dos por omisi&oacute;n

en: Delete
vi: X&oacute;a

en: Delete & Next
vi: X&oacute;a v&agrave; xem th&#432; sau

en: Delete & Prev
vi: X&oacute;a v&agrave; xem th&#432; tr&#432;&#7899;c

en: Delete Folder
vi: X&oacute;a th&#432; m&#7909;c

en: Delete checked words
vi: X&oacute;a c&aacute;c t&#7915; &#273;&atilde; ch&#7885;n

en: Delete failed:
vi: Fall&oacute; el Borrado:

en: Delete my dictionary and start a new one
vi: X&oacute;a t&#7915; &#273;i&#7875;n c&#7911;a t&ocirc;i v&agrave; b&#7855;t &#273;&#7847;u l&#7841;i c&aacute;i m&#7899;i

en: Delete selected
vi: X&oacute;a c&aacute;i &#273;&atilde; ch&#7885;n

en: Delete selected attachments
vi: X&oacute;a c&aacute;c t&#7879;p g&#7855;n k&egrave;m &#273;&atilde; ch&#7885;n

en: Delete/Move/Next Buttons:
vi: C&aacute;c n&uacute;t X&oacute;a/Chuy&#7875;n/K&#7871; ti&#7871;p:

en: Deleted folder successfully!
vi: &#272;&atilde; x&oacute;a th&#432; m&#7909;c th&agrave;nh c&ocirc;ng!

en: Deleting the following entries from <strong>%s</strong> dictionary:
vi: X&oacute;a c&aacute;c m&#7909;c t&#7915; <b>%s</b> kh&#7887;i t&#7915; &#273;i&#7875;n:

en: Delivery error report
vi: Informe de error en entrega

en: Dictionary Erased
vi: Diccionario Borrado

en: Dictionary re-encrypted
vi: Diccionario Cifrado

en: Disabled
vi: Kh&ocirc;ng cho ph&eacute;p

en: Display Attached Images with Message
vi: Tr&igrave;nh b&agrave;y c&aacute;c &#7843;nh g&#7855;n k&egrave;m chung v&#7899;i th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p

en: Display Preferences
vi: C&aacute;c s&#7903; th&iacute;ch tr&igrave;nh b&agrave;y

en: Display at bottom
vi: &#272;&#7863;t &#7903; cu&#7889;i

en: Display at top
vi: &#272;&#7863;t &#7903; &#273;&#7847;u

en: Do not use Drafts
vi: Kh&ocirc;ng d&ugrave;ng th&#432; m&#7909;c So&#7841;n th&#7843;o

en: Do not use Sent
vi: Kh&ocirc;ng d&ugrave;ng th&#432; m&#7909;c &#272;&atilde; g&#7903;i

en: Do not use Trash
vi: Kh&ocirc;ng d&ugrave;ng th&#432; m&#7909;c &#272;&atilde; x&oacute;a

en: Do you really want to change this event from:
vi: Confirme el cambio de esta cita de:

en: Done
vi: K&#7871;t th&uacute;c

en: Download this as a file
vi: T&#7843;i v&#7873; c&aacute;i n&agrave;y nh&#432; m&#7897;t t&#7879;p

en: Draft Email Saved
vi: So&#7841;n Email &#273;&atilde; l&#432;u

en: Draft Folder
vi: Th&#432; m&#7909;c So&#7841;n th&#7843;o

en: Draft Saved
vi: B&#7843;n so&#7841;n th&#7843;o &#273;&atilde; l&#432;u

en: Dutch
vi: Ti&#7871;ng H&agrave; Lan

en: E-Mail Address
vi: &#272;&#7883;a ch&#7881; E-Mail

en: E-mail address
vi: &#272;&#7883;a ch&#7881; E-mail

en: E-mail address is missing
vi: Thi&#7871;u &#273;&#7883;a ch&#7881; e-mail

en: EDIT
vi: SO&#7840;N

en: ERROR
vi: L&#7894;I

en: ERROR : Bad or malformed request.
vi: ERROR: pedido erroneo o con formato erroneo.

en: ERROR : Could not complete request.
vi: ERROR: No se pudo completar el pedido.

en: Edit
vi: So&#7841;n th&#7843;o

en: Edit Advanced Identities
vi: so&#7841;n th&#7843;o c&aacute;c &#273;&#7883;nh danh

en: Edit Message as New
vi: So&#7841;n m&#7899;i l&#7841;i th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p

en: Edit selected
vi: So&#7841;n c&aacute;i &#273;&atilde; ch&#7885;n

en: Edit your Personal Dictionary
vi: So&#7841;n th&#7843;o t&#7915; &#273;i&#7875;n ri&ecirc;ng

en: Edit your personal dictionary
vi: So&#7841;n t&#7915; &#273;i&#7875;n ri&ecirc;ng

en: Email Address
vi: &#272;&#7883;a ch&#7881; Email

en: Enable Alternating Row Colors
vi: Cho ph&eacute;p lu&acirc;n phi&ecirc;n &#273;&#7893;i m&agrave;u c&aacute;c d&ograve;ng

en: Enable Mailer Display
vi: Cho ph&eacute;p tr&igrave;nh b&agrave;y g&oacute;i th&#432;

en: Enable Media Playing
vi: Cho ph&eacute;p d&ugrave;ng ch&#432;&#417;ng tr&igrave;nh Media

en: Enable Page Selector
vi: Cho ph&eacute;p ch&#7885;n trang

en: Enable Printer Friendly Clean Display
vi: &#272;&#7863;t ch&#7913;c n&#259;ng Xem b&#7843;n in &#7903; d&#432;&#7899;i

en: Enable Unread Message Notification
vi: Cho ph&eacute;p th&ocirc;ng b&aacute;o c&aacute;c th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p ch&#432;a &#273;&#7885;c

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
vi: M&atilde; h&oacute;a ho&#7863;c gi&#7843;i m&atilde; t&#7915; &#273;i&#7875;n ri&ecirc;ng

en: Encrypt passwords (informative only)
vi: Cifrar contraseñas (informativo)

en: English
vi: Ti&#7871;ng Anh

en: Error
vi: L&#7895;i

en: Error Appending Message!
vi: ¡Ocurri&oacute; un error incorporando un mensaje!

en: Error Decrypting Dictionary
vi: Error Descifrando el Diccionario

en: Error connecting to IMAP server: %s.
vi: Error conectando al servidor IMAP: %s.

en: Error creating directory %s.
vi: Error creando el directorio %s.

en: Error initializing LDAP server %s:
vi: L&#7895;i kh&#7903;i t&#7841;o LDAP server %s:

en: Error initializing addressbook database.
vi: L&#7895;i kh&#7903;i t&#7841;o c&#417; s&#7903; d&#7919; li&#7879;u s&#7893; &#273;&#7883;a ch&#7881;.

en: Error initializing global addressbook.
vi: L&#7895;i kh&#7903;i t&#7841;o s&#7893; &#273;&#7883;a ch&#7881; to&agrave;n c&#7909;c.

en: Error opening %s
vi: Error abriendo %s

en: Error opening file %s
vi: L&#7895;i m&#7903; t&#7879;p %s

en: Error:
vi: L&#7895;i:

en: European Spanish
vi: Ti&#7871;ng T&acirc;y Ban Nha

en: Everywhere
vi: Kh&#7855;p n&#417;i

en: Ex: 63aa7f
vi: V&iacute; d&#7909;: 63AA7F

en: FETCH line:
vi: L&iacute;nea contestada:

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
vi: GRATUITO - Parece que Dorkslayers solo incluye muy malos enlaces abiertos fuera de los EEUU. Aunque es bastante interesante, su p&aacute;gina web recomienda que NO se use su servicio.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
vi: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Emisores masivos que no emplean "opt in" confirmados.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
vi: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Lista de conexiones RTC - incluye algunas IPs DSL.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
vi: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Fuentes SPAM directa.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
vi: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Otros servidores varios.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
vi: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Servidores de Soporte de SPAM.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
vi: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Servidores de Simple Fase.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
vi: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - IPs de formularios WEB.

en: FREE - ORDB was born when ORBS went off the air. It seems to have fewer false positives than ORBS did though.
vi: GRATUITO - ORDB naci&oacute; cuando ORBS desapareci&oacute;. Al parecer tiene menos falsos positivos de los que tenia ORBS.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
vi: GRATUITO - Lista de conocidos SPAMERS de SPAMHaus.

en: FREE, for now - SPAMCOP - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85% or more).
vi: GRATUITO (de momento) - SPAMCOP - Una soluci&oacute;n interesante que relaciona servidores que tienen un ratio muy elevado de SPAM (85% o superior).

en: February
vi: Th&aacute;ng Hai

en: Fetch
vi: Recoger

en: Fetching Servers
vi: Servidores de Recogida

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
vi: El filtrado de mensajes permite organizar los mensajes en carpetas autom&aacute;ticamente.

en: Finnish
vi: Ti&#7871;ng Ph&#7847;n Lan

en: First name
vi: H&#7885;

en: Flags
vi: C&aacute;c c&#7901;

en: Folder List Options
vi: C&aacute;c l&#7921;a ch&#7885;n danh s&aacute;ch th&#432; m&#7909;c

en: Folder Path
vi: &#272;&#432;&#7901;ng d&#7851;n th&#432; m&#7909;c

en: Folder Preferences
vi: C&aacute;c s&#7903; th&iacute;ch v&#7873; th&#432; m&#7909;c

en: Folder:
vi: Th&#432; m&#7909;c:

en: Folders
vi: C&aacute;c th&#432; m&#7909;c

en: Folders Defaults
vi: Valores por Omisi&oacute;n para las Carpetas

en: Forward
vi: Chuy&#7875;n ti&#7871;p

en: Found %s errors
vi: Se encontraron %s errores

en: French
vi: Ti&#7871;ng Ph&aacute;p

en: Friday
vi: Th&#7913; S&aacute;u

en: From
vi: Ng&#432;&#7901;i g&#7903;i

en: From:
vi: T&#7915;:

en: Full Name
vi: T&ecirc;n &#273;&#7847;y &#273;&#7911;

en: General Display Options
vi: L&#7921;a ch&#7885;n tr&igrave;nh b&agrave;y chung

en: General Options
vi: Opciones Generales

en: German
vi: Ti&#7871;ng &#272;&#7913;c

en: Global address book
vi: S&#7893; &#273;&#7883;a ch&#7881; to&agrave;n c&#7909;c

en: Go
vi: Th&#7921;c hi&#7879;n

en: Go to the login page
vi: Quay l&#7841;i trang &#273;&#259;ng nh&#7853;p

en: Greek
vi: Ti&#7871;ng Hy L&#7841;p

en: Hash Level
vi: Nivel de fragmentaci&oacute;n

en: Header
vi: Cabecera

en: Help
vi: Gi&uacute;p &#273;&#7905;

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
vi: &#7902; &#273;&acirc;y, b&#7841;n c&oacute; th&#7875; thi&#7871;t l&#7853;p t&#7915; &#273;i&#7875;n ri&ecirc;ng cho m&igrave;nh, so&#7841;n th&#7843;o n&oacute;, ho&#7863;c ch&#7885;n ng&ocirc;n ng&#7919; c&oacute; s&#7861;n &#273;&#7875; ki&#7875;m l&#7895;i ch&iacute;nh t&#7843;.

en: Hide Unsafe Images
vi: Ocultar im&aacute;genes inseguras

en: High
vi: Cao

en: Home Phone
vi: S&#7889; &#273;i&#7879;n tho&#7841;i nh&agrave;

en: Hour Format
vi: &#272;&#7883;nh d&#7841;ng gi&#7901;

en: Hungarian
vi: Ti&#7871;ng Hung-ga-ri

en: I tried to execute '%s', but it returned:
vi: Se ha intentado ejecutar '%s', pero ha devuelto:

en: IMAP Folder Delimiter
vi: Delimitador de carpetas IMAP

en: IMAP Server Address
vi: Direcci&oacute;n del servidor IMAP

en: IMAP Server Port
vi: Puerto del servidor IMAP

en: IMAP Server Type
vi: Tipo de servidor IMAP

en: INBOX
vi: TH&#431; &#272;&#7870;N

en: Icelandic
vi: Ti&#7871;ng Ai-x&#417;-len

en: Identifying name
vi: T&ecirc;n ki&#7875;u

en: If <b>%s</b> contains <b>%s</b> then move to <b>%s</b>
vi: Si <b>%s</b> contiene <b>%s</b> mu&eacute;velo a <b>%s</b>

en: If you leave password empty, it will be required when you fetch mail.
vi: Si no introduce la contraseña se le pedir&aacute; durante la recogida.

en: Ignore ALL occurances this word
vi: Ignora TODAS las apariciones de esta palabra

en: Ignore All
vi: B&#7887; qua t&#7845;t c&#7843;

en: Ignore this word
vi: B&#7887; qua t&#7915; n&agrave;y

en: Illegal folder name.  Please select a different name.
vi: T&ecirc;n th&#432; m&#7909;c kh&ocirc;ng &#273;&uacute;ng. Xin vui l&ograve;ng ch&#7885;n t&ecirc;n kh&aacute;c.

en: Include Me in CC when I Reply All
vi: G&#7891;m c&#7843; T&ocirc;i trong ph&#7847;n CC khi t&ocirc;i h&#7891;i &acirc;m cho t&#7845;t c&#7843;

en: Index Order
vi: Tr&#7853;t t&#7921; ch&#7881; s&#7889;

en: Indonesian
vi: Ti&#7871;ng In-&#273;&ocirc;

en: Info
vi: Th&ocirc;ng tin

en: International Dictionaries Preferences Updated
vi: Opciones de Diccionarios Intl. Actualizadas

en: Invalid input data
vi: D&#7919; li&#7879;u &#273;&#432;a v&agrave;o kh&ocirc;ng h&#7907;p l&#7879;

en: Italian
vi: Ti&#7871;ng &Yacute;

en: January
vi: Th&aacute;ng M&#7897;t

en: Japanese
vi: To&#7871;ng Nh&#7853;t

en: July
vi: Th&aacute;ng B&#7843;y

en: June
vi: Th&aacute;ng S&aacute;u

en: Language
vi: Ng&ocirc;n ng&#7919;

en: Last Refresh
vi: L&#7847;n c&#7853;p nh&#7853;t cu&#7889;i

en: Last name
vi: T&ecirc;n

en: Latin
vi: Ti&#7871;n Latinh

en: Latin American Spanish
vi: Ti&#7871;ng M&#7929; La Tinh

en: Leave Mail on Server
vi: Dejar el correo en el Servidor

en: Left
vi: Tr&aacute;i

en: Let this folder contain subfolders
vi: Cho ph&eacute;p th&#432; m&#7909;c n&agrave;y ch&#7913;a c&aacute;c th&#432; m&#7909;c con

en: Light Blue
vi: Xanh da tr&#7901;i nh&#7865;

en: Light Cyan
vi: L&#7909;c lam nh&#7865;

en: Light Gray
vi: X&aacute;m nh&#7865;

en: Light Green
vi: Xanh l&aacute; c&acirc;y nh&#7865;

en: Light Magenta
vi: &#272;&#7887; t&#432;&#417;i nh&#7865;

en: Light Yellow
vi: V&agrave;ng nh&#7865;

en: Line with an error:
vi: D&ograve;ng c&oacute; l&#7895;i:

en: List Archives
vi: Archivos

en: List all
vi: Li&#7879;t k&ecirc; t&#7845;t c&#7843;

en: Loading the sound...
vi: &#272;ang t&#7843;i &acirc;m thanh ...

en: Location of Buttons when Composing
vi: V&#7883; tr&iacute; c&#7911;a c&aacute;c n&uacute;t khi bi&ecirc;n so&#7841;n

en: Location of Folder List
vi: V&#7883; tr&iacute; c&#7911;a danh s&aacute;ch th&#432; m&#7909;c

en: Logging out from IMAP
vi: Desconectando del IMAP

en: Login
vi: &#272;&#259;ng nh&#7853;p

en: Low
vi: Th&#7845;p

en: Mail Domain
vi: Dominio de correo

en: Mail Fetch Result:
vi: Resultado de la recogida:

en: Mailbox Display Options
vi: L&#7921;a ch&#7885;n tr&igrave;nh b&agrave;y h&#7897;p th&#432;

en: Mailinglist
vi: Danh s&aacute;ch th&#432; t&#7915;

en: Make Default
vi: T&#7841;o m&#7863;c &#273;&#7883;nh

en: Make these changes
vi: Thay &#273;&#7893;i

en: Make this dictionary my default selection:
vi: Ch&#7885;n t&#7915; &#273;i&#7875;n m&#7863;c &#273;&#7883;nh:

en: March
vi: Th&aacute;ng Ba

en: Match:
vi: Coincidencia:

en: Matches
vi: C&aacute;c ph&#7889;i h&#7907;p

en: Maximum Number of Pages to Show
vi: S&#7889; trang t&#7889;i &#273;a &#273;&#7875; xem

en: May
vi: Th&aacute;ng N&#259;m

en: Medium
vi: Media

en: Medium Gray
vi: X&aacute;m v&#7915;a

en: Memory Search
vi: T&igrave;m trong b&#7897; nh&#7899;

en: Message
vi: Mensaje

en: Message Display and Composition
vi: Tr&igrave;nh b&agrave;y th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p v&agrave; c&aacute;c th&agrave;nh ph&#7847;n

en: Message Filtering
vi: Filtrado de Mensajes

en: Message Filters
vi: Filtros de Mensajes

en: Message Highlighting
vi: Ki&#7875;u l&agrave;m n&#7893;i b&#7853;t th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p

en: Message List
vi: Danh s&aacute;ch c&aacute;c th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p

en: Message appended to mailbox
vi: Mensaje añadido al buz&oacute;n

en: Message not printable
vi: Th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p kh&ocirc;ng th&#7875; in &#273;&#432;&#7907;c

en: Message of the Day
vi: Mensaje del d&iacute;a

en: Message:
vi: Th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p:

en: Microsoft Exchange IMAP server
vi: Servidor IMAP Microsoft Exchange

en: Minute
vi: Ph&uacute;t

en: Minutes
vi: Ph&uacute;t

en: Moderate
vi: Moderada

en: Modify
vi: Modificar

en: Modify Server
vi: Modificar Servidor

en: Monday
vi: Th&#7913; Hai

en: Month View
vi: Por Meses

en: Monthly
vi: Mensualmente

en: Move
vi: Chuy&#7875;n

en: Move Up
vi: Chuy&#7875;n l&ecirc;n tr&ecirc;n

en: Move spam to:
vi: Mover SPAM a:

en: Move to:
vi: Chuy&#7875;n t&#7899;i:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
vi: Mover mensajes SPAM directamente a la papelera no es buena idea al principio ya que algunos mensajes importantes pueden perderse accidentalmente mientras afina la detecci&oacute;n . No obstante aseg&uacute;rese que la carpeta elegida como destino se limpia de vez en cuando para evitar aglomeraciones.

en: Multiple Identities
vi: &#272;a &#273;&#7883;nh danh

en: Must be unique
vi:  Ph&#7843;i l&agrave; duy nh&#7845;t

en: Name
vi: T&ecirc;n

en: Name and Address Options
vi: C&aacute;c l&#7921;a ch&#7885;n t&ecirc;n v&agrave; &#273;&#7883;a ch&#7881;

en: Name is missing
vi: Thi&#7871;u t&ecirc;n

en: Name:
vi: B&iacute; danh:

en: Never
vi: Kh&ocirc;ng bao gi&#7901;

en: New
vi: M&#7899;i

en: New Mail
vi: Th&#432; m&#7899;i

en: New Mail Notification
vi: Th&ocirc;ng B&aacute;o Th&#432; M&#7899;i

en: New Mail Notification options saved
vi: C&aacute;c l&#7921;a ch&#7885;n th&ocirc;ng b&aacute;o Th&#432; m&#7899;i &#273;&atilde; l&#432;u

en: New Messages Only
vi: Solo mensajes nuevos

en: New name:
vi: T&ecirc;n m&#7899;i:

en: NewMail Options
vi: C&aacute;c l&#7921;a ch&#7885;n Th&#432; m&#7899;i

en: Next
vi: K&#7871; sau

en: Nickname
vi: B&iacute; danh

en: Nickname contains illegal characters
vi: b&iacute; danh ch&#7913;a c&aacute;c k&yacute; t&#7921; kh&ocirc;ng h&#7907;p l&#7879;

en: No
vi: Kh&ocirc;ng

en: No Citation
vi: Kh&ocirc;ng tr&iacute;ch d&#7851;n

en: No Clock
vi: Kh&ocirc;ng c&oacute; &#273;&#7891;ng h&#7891;

en: No Messages Found
vi: No se Encontraron Mensajes

en: No Notification
vi: Kh&ocirc;ng th&ocirc;ng b&aacute;o

en: No changes requested.
vi: Kh&ocirc;ng c&oacute; thay &#273;&#7893;i n&agrave;o &#273;&#432;&#7907;c y&ecirc;u c&#7847;u

en: No changes were made.
vi: No se han realizado cambios.

en: No connection to server
vi: Ch&#432;a c&oacute; k&#7871;t n&#7889;i t&#7899;i m&aacute;y ch&#7911;

en: No errors found
vi: Kh&ocirc;ng t&igrave;m th&#7845;y l&#7895;i

en: No folders found
vi: Kh&ocirc;ng t&igrave;m th&#7845;y th&#432; m&#7909;c n&agrave;o

en: No folders were found to subscribe to!
vi: Kh&ocirc;ng t&igrave;m th&#7845;y c&aacute;c th&#432; m&#7909;c &#273;&#7873; &#273;&#259;ng k&yacute;!

en: No folders were found to unsubscribe from!
vi: Kh&ocirc;ng t&igrave;m th&#7845;y c&aacute;c th&#432; m&#7909;c &#273;&#7875; h&#7911;y &#273;&#259;ng k&yacute;!

en: No highlighting is defined
vi: Ch&#432;a c&oacute; ki&#7875;u l&agrave;m n&#7893;i b&#7853;t th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p n&agrave;o

en: No messages were selected.
vi: Kh&ocirc;ng c&oacute; th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p n&agrave;o &#273;&#432;&#7907;c ch&#7885;n.

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
vi: Ch&#432;a c&oacute; s&#7893; &#273;&#7883;a ch&#7881;. Xin li&ecirc;n h&#7879; v&#7899;i qu&#7843;n tr&#7883; vi&ecirc;n!

en: No persons matching your search was found
vi: Kh&ocirc;ng t&igrave;m th&#7845;y ng&#432;&#7901;i n&agrave;o nh&#432; th&#7871;

en: No server specified
vi: Ch&#432;a x&aacute;c &#273;&#7883;nh m&aacute;y ch&#7911;

en: No such file or directory
vi: Kh&ocirc;ng c&oacute; t&#7879;p hay th&#432; m&#7909;c n&agrave;o nh&#432; v&#7853;y

en: No words in your personal dictionary.
vi: Ch&#432;a c&oacute; t&#7915; n&agrave;o trong t&#7915; &#273;i&#7875;n ri&ecirc;ng c&#7911;a b&#7841;n.

en: No-one server in use. Try to add.
vi: No existen cuentas. Cree una,

en: None
vi: Kh&ocirc;ng c&oacute; g&igrave;

en: Normal
vi: B&igrave;nh th&#432;&#7901;ng

en: Norwegian
vi: Ti&#7871;ng Na Uy

en: Not a file name
vi: Kh&ocirc;ng ph&#7843;i t&ecirc;n t&#7879;p

en: Not one of the above servers
vi: Ninguno de los anteriores

en: Not yet functional, currently does nothing
vi: A&uacute;n no funciona.

en: Note
vi: Ghi ch&uacute;

en: November
vi: Th&aacute;ng M&#432;&#7901;i M&#7897;t

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
vi: Almacenando su diccionario personal... Espere un momento.

en: Number of Messages to Index
vi: S&#7889; c&#7911;a th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p theo ch&#7881; m&#7909;c

en: Occurs times:
vi: S&#7889; l&#7847;n x&#7843;y ra:

en: October
vi: Th&aacute;ng M&#432;&#7901;i

en: On Delivery
vi: &#272;&atilde; chuy&#7875;n

en: Only INBOX
vi: Ch&#7881; ri&ecirc;ng TH&#431; &#272;&#7870;N

en: Only Unseen
vi: Ch&#7881; ri&ecirc;ng Ch&#432;a xem

en: Only unread messages
vi: Solo mensajes sin leer

en: Open failed
vi: M&#7903; t&#7879;p kh&ocirc;ng &#273;&#432;&#7907;c!

en: Option Type '%s' Not Found
vi: La opci&oacute;n %s no se ha encontrado

en: Options
vi: C&aacute;c l&#432;a ch&#7885;n

en: Organization / Department
vi: T&#7893; ch&#7913;c / B&#7897; ph&#7853;n

en: Organization Logo
vi: Logotipo de la entidad

en: Organization Logo Height
vi: Alto Logotipo

en: Organization Logo Width
vi: Ancho del Logotipo

en: Organization Name
vi: Nombre de la entidad

en: Organization Preferences
vi: Opciones de la Entidad

en: Organization Title
vi: T&iacute;tulo de la entidad

en: Original Message
vi: Th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p g&#7889;c

en: Other:
vi: C&aacute;i kh&aacute;c:

en: PHP Version
vi: Phi&ecirc;n b&#7843;n PHP

en: POP3 connect:
vi: K&#7871;t n&#7889;i POP3:

en: Paginate
vi: Ph&acirc;n trang

en: Password:
vi: M&#7853;t kh&#7849;u:

en: Personal Dictionary
vi: Diccionario Personal

en: Personal Dictionary Crypto Settings
vi: Opciones de Cifrado del Diccionario Personal

en: Personal Dictionary Updated
vi: Diccionario Personal Actualizado

en: Personal Information
vi: Th&ocirc;ng tin c&aacute; nh&acirc;n

en: Personal address book
vi: S&#7893; &#273;&#7883;a ch&#7881; c&aacute; nh&acirc;n

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
vi: Vui l&ograve;ng ch&#7885;n c&aacute;c t&#7915; &#273;i&#7875;n c&oacute; s&#7861;n d&#432;&#7899;i &#273;&acirc;y &#273;&#7875; d&ugrave;ng khi ki&#7875;m l&#7895;i ch&iacute;nh t&#7843;:

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
vi: Vui l&ograve;ng ch&#7885;n c&aacute;c t&#7915; m&agrave; b&#7841;n mu&#7889;n x&oacute;a.

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
vi: Xin vui l&ograve;ng ch&#7885;n t&#7915; &#273;i&#7875;n m&agrave; b&#7841;n mu&#7889;n d&ugrave;ng &#273;&#7875; ki&#7875;m tra ch&iacute;nh t&#7843; th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p n&agrave;y:

en: Please choose which options you wish to set up:
vi: Vui l&ograve;ng ch&#7885;n c&aacute;i m&agrave; b&#7841;n c&#7847;n thi&#7871;t l&#7853;p:

en: Please contact your system administrator and report this error.
vi: Contacte con su administrador y comun&iacute;quele este error.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
vi: Por favor descifra mi diccionario personal y gu&aacute;rdalo en modo texto.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
vi: Por favor cifra mi diccionario.

en: Please make your selection first.
vi: Por favor elija algo antes.

en: Please wait, communicating with the server...
vi: Espere un momento, comunicando con el servidor ...

en: Plugins
vi: Añadidos (Plugins)

en: Polish
vi: Ti&#7871;ng Ba Lan

en: Portuguese
vi: Portugu&eacute;s

en: Post to List
vi: Componer

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
vi: Archivo de preferencias %s no encontrado. Saliendo anormalmente.

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
vi: El archivo de preferencias, %s, no existe. Descon&eacute;ctese y vuelva a ingresar para regenerar el archivo por omisi&oacute;n.

en: Preferences DSN
vi: DSN de preferencias

en: Preferences key field
vi: Preferencias del campo clave

en: Preferences table
vi: Tabla de preferencias

en: Preferences username field
vi: Preferencias del campo de usuario

en: Preferences value field
vi: Preferencias de campos de valor

en: Prefix Signature with '-- ' Line
vi: Ch&#7919; k&yacute; b&#7855;t &#273;&#7847;u v&#7899;i '-- '

en: Previous
vi: K&#7871; tr&#432;&#7899;c

en: Print
vi: In

en: Printer Friendly
vi: In th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p

en: Priority
vi: Quy&#7873;n &#432;u ti&ecirc;n

en: Priority:
vi: &#272;&#7897; &#432;u ti&ecirc;n:

en: Proceed
vi: Proceder

en: Quarterly
vi: Trimestralmente

en: Query:
vi: Consulta:

en: Read
vi: &#272;&atilde; &#273;&#7885;c

en: Read data:
vi: Leer datos:

en: Read receipt
vi: X&aacute;c nh&#7853;n &#273;&#7885;c

en: Read:
vi: &#272;&atilde; &#273;&#7885;c:

en: Reason Given:
vi: Raz&oacute;n dada:

en: Receipt
vi: Y&ecirc;u c&#7847;u g&#7903;i x&aacute;c nh&#7853;n

en: Recent Searches
vi: C&aacute;c t&igrave;m ki&#7871;m g&#7847;n &#273;&acirc;y

en: Refresh Folder List
vi: C&#7853;p nh&#7853;t l&#7841;i danh s&aacute;ch th&#432; m&#7909;c

en: Refresh Page
vi: C&#7853;p nh&#7853;t l&#7841;i trang

en: Remote POP server settings
vi: Configuraci&oacute;n de Cuentas POP3

en: Rename
vi: &#272;&#7893;i t&ecirc;n

en: Rename a Folder
vi: &#272;&#7893;i t&ecirc;n th&#432; m&#7909;c

en: Rename a folder
vi: &#272;&#7893;i t&ecirc;n th&#432; m&#7909;c

en: Renamed successfully!
vi: &#272;&atilde; &#273;&#7893;i t&ecirc;n th&agrave;nh c&ocirc;ng!

en: Reply
vi: H&#7891;i &acirc;m

en: Reply All
vi: H&#7891;i &acirc;m cho t&#7845;t c&#7843;

en: Reply Citation Options
vi: C&aacute;c l&#7921;a ch&#7885;n tr&iacute;ch d&#7851;n h&#7891;i &acirc;m

en: Reply Citation Style
vi: Ki&#7875;u tr&iacute;ch d&#7851;n h&#7891;i &acirc;m

en: Reply To
vi: H&#7891;i &acirc;m cho

en: Reply to List
vi: Contestar

en: Response:
vi: Contestaci&oacute;n:

en: Resume Draft
vi: L&agrave;m l&#7841;i b&#7843;n th&#7843;o

en: Return
vi: Quay v&#7873;

en: Return to options page
vi: Quay l&#7841;i trang c&aacute;c l&#7921;a ch&#7885;n

en: Right
vi: Ph&#7843;i

en: Romanian
vi: Ti&#7871;ng Ru-ma-ni

en: Russian
vi: Ti&#7871;ng Nga

en: SMTP Server Address
vi: Direcci&oacute;n del servidor SMTP

en: SMTP Server Port
vi: Puerto del servidor SMTP

en: SPAM Filters
vi: Filtros de Correo Masivo (SPAM)

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
vi: Los filtros para correo masivo (SPAM) le permite seleccionar algunos de las muchas listas negras basadas en DNS que existen para detectar mensajes basura en su buz&oacute;n y moverlos a otra carpeta (como por ejemplo la papelera).

en: Same as server
vi: Gi&#7889;ng nh&#432; m&aacute;y ch&#7911;

en: Saturday
vi: Th&#7913; B&#7843;y

en: Save
vi: Guardar

en: Save / Update
vi: L&#432;u / C&#7853;p nh&#7853;t

en: Save Draft
vi: L&#432;u b&#7843;n so&#7841;n th&#7843;o

en: Saving UIDL
vi: Guardando UIDL

en: Search
vi: T&igrave;m

en: Search Results
vi: K&#7871;t qu&#7843; t&igrave;m ki&#7871;m

en: Search for
vi: T&igrave;m ki&#7871;m

en: Seconds
vi: Gi&acirc;y

en: Select <b>Enable Media Playing</b> to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
vi: Ch&#7885;n <b>Cho ph&eacute;p d&ugrave;ng ch&#432;&#417;ng tr&igrave;nh Media</b> &#273;&#7875; ch&#417;i c&aacute;c t&#7879;p b&aacute;o hi&#7879;u. V&#7899;i l&#7921;a ch&#7885;n n&agrave;y b&#7841;n c&oacute; th&#7875; x&aacute;c &#273;&#7883;nh t&#7879;p truy&#7873;n th&ocirc;ng &#273;&#7875; ch&#417;i &#7903; h&#7897;p ch&#7885;n b&ecirc;n d&#432;&#7899;i.

en: Select All
vi: Ch&#7885;n t&#7845;t c&#7843;

en: Select Server:
vi: Seleccione Servidor:

en: Select a folder
vi: Ch&#7885;n th&#432; m&#7909;c

en: Select server file:
vi: Ch&#7885;n t&#7879;p tr&ecirc;n m&aacute;y ch&#7911;:

en: Select your translator:
vi: Ch&#7885;n b&#7897; d&#7883;ch c&#7911;a b&#7841;n:

en: Selected Server:
vi: Servidor Borrado:

en: Selecting the <b>Change title</b> option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers).  This will always tell you if you have new mail, even if you have <b>Check RECENT</b> enabled.
vi: Ch&#7885;n <b>Thay &#273;&#7893;i ti&ecirc;u &#273;&#7873;</b> &#273;&#7875; &#273;&#7893;i ti&ecirc;u &#273;&#7873; trong v&agrave;i tr&igrave;nh duy&#7879;t, gi&uacute;p b&#7841;n bi&#7871;t b&#7841;n c&oacute; th&#432; m&#7899;i hay kh&ocirc;ng (ch&#7881; x&agrave;i &#273;&#432;&#7907;c trong IE th&ocirc;i).

en: Selecting the <b>Show popup</b> option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
vi: Ch&#7885;n <b>&#272;&#7875; l&#7897; popup</b> n&#7871;u mu&#7889;n c&#7917;a s&#7893; popup hi&#7879;n ra khi c&oacute; th&#432; ch&#432;a &#273;&#7885;c trong th&#432; m&#7909;c.

en: Send
vi: G&#7903;i

en: Send Mail
vi: Mandar Correo

en: Send read receipt now
vi: Gi&#7903;i x&aacute;c nh&#7853;n &#273;&#7885;c ngay

en: Sendmail Path
vi: Ubicaci&oacute;n de Sendmail

en: Sent Folder
vi: Th&#432; m&#7909;c &#272;&atilde; g&#7903;i

en: Sent Subfolders Options
vi: Opciones de Carpetas Subordinadas de Mensajes Enviados

en: Sent:
vi: &#272;&atilde; g&#7903;i:

en: September
vi: Th&aacute;ng Ch&iacute;n

en: Server Name:
vi: Nombre de Servidor:

en: Server Settings
vi: Configuraci&oacute;n de servidores

en: Server responded:
vi: El servidor respondi&oacute;:

en: Server:
vi: Servidor:

en: Set Event
vi: Establecer Cita

en: Set up international dictionaries
vi: Thi&#7871;t l&#7853;p c&aacute;c t&#7915; &#273;i&#7875;n qu&#7889;c t&#7871;

en: Settings adjusted to: <strong>%s</strong> with <strong>%s</strong> as default dictionary.
vi: Ch&#7881;nh c&aacute;c thi&#7871;t l&#7853;p cho: <b>%s</b>, v&#7899;i <b>%s</b> l&agrave; t&#7915; &#273;i&#7875;n m&#7863;c &#273;&#7883;nh.

en: Show All
vi: &#272;&#7875; l&#7897; t&#7845;t c&#7843;

en: Show Clock on Folders Panel
vi: &#272;&#7875; l&#7897; &#273;&#7891;ng h&#7891; tr&ecirc;n b&#7843;ng th&#432; m&#7909;c

en: Show HTML Version by Default
vi: &#272;&#7875; l&#7897; phi&ecirc;n b&#7843;n HTML theo m&#7863;c &#273;&#7883;nh

en: Show button in toolbar
vi: Mostrar bot&oacute;n en la l&iacute;nea superior.

en: Show popup window on new mail
vi: &#272;&#7875; l&#7897; c&#7917;a s&#7893; popup tr&ecirc;n th&#432; m&#7899;i

en: Show translation box
vi: Mostrar selector de traducci&oacute;n

en: Sign Out
vi: Tho&aacute;t ra

en: Signature
vi: Ch&#7919; k&yacute;

en: Signature Options
vi: C&aacute;c l&#7921;a ch&#7885;n ch&#7919; k&yacute;

en: Signout Page
vi: P&aacute;gina de desconexi&oacute;n

en: Simple POP3 Fetch Mail
vi: Recogida de Cuentas POP3

en: Size
vi: K&iacute;ch th&#432;&#7899;c

en: Size of Editor Window
vi: K&iacute;ch c&#7905; c&#7911;a c&#7917;a s&#7893; so&#7841;n th&#7843;o

en: Slovenian
vi: Ti&#7871;ng Slovenia

en: Some or all of the help documents are not present!
vi: Ch&#432;a c&oacute; m&#7897;t v&agrave;i hay t&#7845;t c&#7843; c&aacute;c t&agrave;i li&#7879;u h&#432;&#7899;ng d&#7851;n!

en: Source
vi: M&atilde; ngu&#7891;n

en: Spam Filtering
vi: Filtro SPAM

en: Spam is sent to <b>%s</b>
vi: Mandar SPAM a <b>%s</b>

en: Spam scan is limited to <b>%s</b>
vi: La comprobaci&oacute;n de mensajes se limita a <b>%s</b>

en: Spanish
vi: Ti&#7871;ng T&acirc;y Ban Nha

en: Special Folder Options
vi: C&aacute;c l&#7921;a ch&#7885;n th&#432; m&#7909;c &#273;&#7863;c bi&#7879;t

en: SpellChecker Options
vi: C&aacute;c l&#7921;a ch&#7885;n ki&#7875;m ch&iacute;nh t&#7843;

en: Spellcheck completed. Commit changes?
vi: La comprobaci&oacute;n no finaliz&oacute;.¿Guardamos las correcciones?

en: SquirrelMail Notice:
vi: Th&ocirc;ng b&aacute;o c&#7911;a SquirrelMail:

en: SquirrelMail version %s
vi: SquirrelMail phi&ecirc;n b&#7843;n %s

en: SquirrelSpell Initiating
vi: B&#7855;t &#273;&#7847;u SquirrelSpell

en: SquirrelSpell Options Menu
vi: C&aacute;c l&#7921;a ch&#7885;n c&#7911;a SquirrelSpell

en: SquirrelSpell Results
vi: Resultados de SquirrelSpell

en: SquirrelSpell is misconfigured.
vi: SquirrelSpell est&aacute; mal configurado

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this.<br>If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
vi: SquirrelSpell kh&ocirc;ng th&#7875; gi&#7843;i m&atilde; t&#7915; &#273;i&#7875;n ri&ecirc;ng c&#7911;a b&#7841;n. C&oacute; th&#7875; do b&#7841;n &#273;&atilde; thay &#273;&#7893;i m&#7853;t kh&#7849;u c&#7911;a h&#7897;p th&#432;. &#272;&#7875; ti&#7871;p t&#7909;c, b&#7841;n c&#7847;n ph&#7843;i cung c&#7845;p m&#7853;t kh&#7849;u c&#7911;a th&igrave; SquirrelSpell m&#7899;i c&oacute; th&#7875; gi&#7843;i m&atilde; t&#7915; &#273;i&#7875;n ri&ecirc;ng c&#7911;a b&#7841;n. N&oacute; s&#7869; &#273;&#432;&#7907;c m&atilde; h&oacute;a l&#7841;i v&#7899;i m&#7853;t kh&#7849;u m&#7899;i sau n&agrave;y. <br> N&#7871;u b&#7841;n ch&#432;a m&atilde; h&oacute;a, sau n&agrave;y n&oacute; s&#7869; b&#7883; h&#432; v&agrave; kh&ocirc;ng c&ograve;n hi&#7879;u l&#7921;c n&#7919;a. B&#7841;n s&#7869; ph&#7843;i x&oacute;a n&oacute; v&agrave; l&agrave;m l&#7841;i. &#272;i&#7873;u n&agrave;y c&#361;ng x&#7843;y ra khi b&#7841;n kh&ocirc;ng nh&#7899; m&#7853;t kh&#7849;u c&#361; -- kh&ocirc;ng c&oacute; n&oacute; th&igrave; d&#7919; li&#7879;u &#273;&atilde; m&atilde; h&oacute;a kh&ocirc;ng th&#7875; truy c&#7853;p &#273;&#432;&#7907;c n&#7919;a.

en: Squirrelmail Version
vi: Phi&ecirc;n b&#7843;n Squirrelmail

en: Start time:
vi: Th&#7901;i gian b&#7855;t &#273;&#7847;u:

en: Store in Folder:
vi: Carpeta de Destino:

en: Style Sheet URL (css)
vi: URL de la hoja de estilos (css)

en: Subject
vi: Ch&#7911; &#273;&#7873;

en: Subject:
vi: Ch&#7911; &#273;&#7873;:

en: Submit
vi: Tr&igrave;nh l&ecirc;n

en: Subscribe
vi: &#272;&#259;ng k&yacute;

en: Subscribed successfully!
vi: &#272;&atilde; &#273;&#259;ng k&yacute; th&agrave;nh c&ocirc;ng!

en: Successful Re-encryption
vi: Cifrado Correcto

en: Successfully Saved Options
vi: C&aacute;c l&#7921;a ch&#7885;n &#273;&atilde; l&#432;u th&agrave;nh c&ocirc;ng

en: Suggestions
vi: C&aacute;c &#273;&#7873; ngh&#7883;

en: Suggestions:
vi: &#272;&#7873; ngh&#7883;:

en: Sunday
vi: Ch&#7911; Nh&#7853;t

en: Swedish
vi: Ti&#7871;ng Th&#7909;y &#272;i&#7875;n

en: THIS FOLDER IS EMPTY
vi: Th&#432; m&#7909;c n&agrave;y th&igrave; R&#7894;NG

en: TODAY
vi: HOY

en: Table of Contents
vi: B&#7843;ng m&#7909;c l&#7909;c

en: Temp Directory
vi: Directorio temporal

en: Test Sound
vi: Th&#7917; &acirc;m thanh

en: The <b>Check all boxes, not just INBOX</b> option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
vi: <b>Ki&#7875;m tra t&#7845;t c&#7843; th&#432; m&#7909;c, tr&#7915; TH&#431; &#272;&#7870;N</b> cho ph&eacute;p ch&#7885;n th&ocirc;ng b&aacute;o khi t&#7845;t c&#7843; th&#432; m&#7909;c c&oacute; th&#432; ch&#432;a xem, tr&#7915; <b>TH&#431; &#272;&#7870;N</b>.

en: The help has not been translated to %s.  It will be displayed in English instead.
vi: Ph&#7847;n gi&uacute;p &#273;&#7905; ch&#432;a &#273;&#432;&#7907;c d&#7883;ch sang %s. N&oacute; s&#7869; &#273;&#432;&#7907;c tr&igrave;nh b&agrave;y b&#7857;ng ti&#7871;ng Anh.

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index.  You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
vi: Tr&#7853;t t&#7921; ch&#7881; s&#7889; l&agrave; tr&#7853;t t&#7921; m&agrave; c&aacute;c c&#7897;t &#273;&#432;&#7907;c s&#7855;p trong vi&#7879;c tr&igrave;nh b&agrave;y th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p. B&#7841;n c&oacute; th&#7875; th&ecirc;m, x&oacute;a, chuy&#7875;n c&aacute;c c&#7897;t t&ugrave;y &yacute;.

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
vi: Nguoi goi thong diep nay yeu cau ban goi xac nhan rang da doc no. Ban co muon goi xac nhan nay khong?

en: The more messages you scan, the longer it takes.  I would suggest that you scan only new messages.  If you make a change to your filters, I would set it to scan all messages, then go view my INBOX, then come back and set it to scan only new messages.  That way, your new spam filters will be applied and you'll scan even the spam you read with the new filters.
vi: Cuanto m&aacute;s mensajes compruebe, m&aacute;s tarda. Le sugerimos que solo compruebe mensajes nuevos en funcionamiento normal. Si realiza alg&uacute;n cambio en los filtros c&aacute;mbielo a Todos los mensajes, entre en su carpeta de entrada, y vuelva a situarlo en solo mensajes nuevos. De esta manera aplicar&aacute; el filtro sobre mensajes anteriores antes de volver al funcionamiento normal.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
vi: Tr&#7853;t t&#7921; c&#7911;a ch&#7881; s&#7889; th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p c&oacute; th&#7875; &#273;&#432;&#7907;c s&#7855;p l&#7841;i &#273;&#7875; tr&igrave;nh b&agrave;y c&aacute;c &#273;&#7847;u &#273;&#7873; theo c&aacute;ch m&agrave; b&#7841;n mu&#7889;n.

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
vi: Vi&#7879;c ki&#7875;m ch&iacute;nh t&#7843; ch&#432;a xong. B&#7841;n c&oacute; mu&#7889;n &#273;&oacute;ng l&#7841;i v&agrave; ghi v&agrave;o?

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
vi: Vi&#7879;c ki&#7875;m ch&iacute;nh t&#7843; ch&#432;a xong. B&#7841;n c&oacute; mu&#7889;n &#273;&oacute;ng l&#7841;i v&agrave; h&#7911;y b&#7887;?

en: Theme
vi: Ki&#7875;u tr&igrave;nh b&agrave;y

en: Theme Name
vi: Nombre del tema

en: Theme Path
vi: Ubicaci&oacute;n del tema

en: Themes
vi: Temas

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
vi: C&aacute;c thi&#7871;t l&#7853;p n&agrave;y thay &#273;&#7893;i c&aacute;ch tr&igrave;nh b&agrave;y v&agrave; &#273;i&#7873;u khi&#7875;n c&aacute;c th&#432; m&#7909;c.

en: This configures settings for downloading email from a pop3 mailbox to your account on this server.
vi: Esta opci&oacute;n configura los datos necesarios para recoger en su cuenta de este servidor correo de cuentas POP3.

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
vi: C&aacute;c thi&#7871;t l&#7853;p c&#7845;u h&igrave;nh n&agrave;y d&agrave;nh &#273;&#7875; ch&#417;i m&#7897;t kh&uacute;c nh&#7841;c hay m&#7903; m&#7897;t c&#7917;a s&#7893; popup khi nh&#7853;n &#273;&#432;&#7907;c th&#432; m&#7899;i.

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
vi: C&aacute;i n&agrave;y ch&#7913;a th&ocirc;ng tin c&aacute; nh&acirc;n c&#7911;a b&#7841;n nh&#432; t&ecirc;n, &#273;&#7883;a ch&#7881; email, v.v...

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
vi: Este m&oacute;dulo permite configurar remotamente las opciones principales de Squirrelmail.

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a clear-text format. Proceed?
vi: Esto descifrar&aacute; su diccionario personal. ¿Continuamos?

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
vi: Esto borrar&aacute; su diccionario personal. ¿Continuamos?

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
vi: Esto cifrar&aacute; su diccionario personal. ¿Continuamos?

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
vi: Esta acci&oacute;n mandar&aacute; un correo a %s solicitando ayuda para esta lista de correo. Recibir&aacute; una contestaci&oacute;n por correo electr&oacute;nico a la direcci&oacute;n que se muestra a continuaci&oacute;n:

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
vi: Esta acci&oacute;n mandar&aacute; un correo a %s solicitando la suscripci&oacute;n a esta lista de correo. Se dar&aacute; de alta la direcci&oacute;n que se muestra a continuaci&oacute;n:

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
vi: Esta acci&oacute;n mandar&aacute; un correo a %s solicitando la baja de lista de correo. Se dar&aacute; de baja la direcci&oacute;n que se muestra a continuaci&oacute;n:

en: Thread View
vi: Xem theo th&#7913; t&#7921; xu&ocirc;i

en: Thursday
vi: Th&#7913; N&#259;m

en: Time:
vi: Hora:

en: Timezone Options
vi: C&aacute;c l&#7921;a ch&#7885;n gi&#7901; khu v&#7921;c

en: Title
vi: T&iacute;tulo

en: Title & Org. / Dept.
vi: Puesto, Empr. / Dpto.

en: Title:
vi: Ti&ecirc;u &#273;&#7873;:

en: To
vi: G&#7903;i t&#7899;i

en: To or Cc
vi: G&#7903;i t&#7899;i ho&#7863;c CC

en: To:
vi: T&#7899;i:

en: Toggle All
vi: B&#7853;t t&#7855;t ch&#7885;n t&#7845;t c&#7843;

en: Top
vi: &#272;&#7847;u

en: Top Frame
vi: Marco superior

en: Transform Selected Messages
vi: Thay &#273;&#7893;i tr&#7841;ng th&aacute;i c&aacute;c th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p &#273;&atilde; ch&#7885;n

en: Translate
vi: D&#7883;ch

en: Translate inside the SquirrelMail frames
vi: Traducir en el interior del marco de SquirrelMail

en: Translation Options
vi: Opciones de Traducci&oacute;n

en: Translator
vi: Traductor

en: Trash Folder
vi: Th&#432; m&#7909;c &#272;&atilde; x&oacute;a

en: Try
vi: Ch&#417;i th&#7917;

en: Tuesday
vi: Th&#7913; Ba

en: Unable to list addresses from %s
vi: Kh&ocirc;ng th&#7875; li&#7879;t k&ecirc; c&aacute;c &#273;&#7883;a ch&#7881; t&#7915; %s

en: Undefined Function
vi: Funci&oacute;n no definida

en: Undelivered Message Headers
vi: Cabecera de mensaje no entregado

en: University of Washington's IMAP server
vi: Servidor IMAP de la Universidad de Washington

en: Unknown Sender
vi: Kh&ocirc;ng bi&#7871;t ng&#432;&#7901;i g&#7903;i

en: Unknown error
vi: L&#7895;i ch&#432;a bi&#7871;t

en: Unknown error: %s
vi: Error desconocido: %s

en: Unknown response from IMAP server:
vi: Contestaci&oacute;n desconocida del servidor IMAP:

en: Unknown user or password incorrect.
vi: Kh&ocirc;ng bi&#7871;t ng&#432;&#7901;i d&ugrave;ng ho&#7863;c m&#7853;t kh&#7849;u sai.

en: Unread
vi: Ch&#432;a &#273;&#7885;c

en: Unread Message Notification Type
vi: Ki&#7875;u th&ocirc;ng b&aacute;o th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p ch&#432;a &#273;&#7885;c

en: Unseen and Total
vi: Ch&#432;a xem v&agrave; T&#7845;t c&#7843;

en: Unselect All
vi: B&#7887; ch&#7885;n t&#7845;t c&#7843;

en: Unsubscribe
vi: H&#7911;y &#273;&#259;ng k&yacute;

en: Unsubscribed successfully!
vi: &#272;&atilde; h&#7911;y &#273;&#259;ng k&yacute; th&agrave;nh c&ocirc;ng!

en: Unthread View
vi: Xem theo th&#7913; t&#7921; ng&#432;&#7907;c

en: Update Event
vi: Actualizar Cita

en: Update address
vi: C&#7853;p nh&#7853;t &#273;&#7883;a ch&#7881;

en: Use "detect" to auto-detect.
vi: Escribe "detect" para su auto-detecci&oacute;n.

en: Use Addresses
vi: D&ugrave;ng c&aacute;c &#273;&#7883;a ch&#7881;

en: Use Confirmation Flags
vi: Activar Confirmaci&oacute;n de Recepci&oacute;n

en: Use Javascript
vi: D&ugrave;ng Javascript

en: Use Sent Subfolders
vi: Emplear Carpetas Subordinadas de Mensajes Enviados

en: Use Signature
vi: D&ugrave;ng ch&#7919; k&yacute;

en: Use the <b>Check RECENT</b> to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet.  This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
vi: D&ugrave;ng ch&#7913;c n&#259;ng <b>Ki&#7875;m tra c&aacute;c tin g&#7847;n &#273;&acirc;y</b> &#273;&#7875; ch&#7881; ki&#7875;m tra c&aacute;c th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p nh&#7853;n g&#7847;n &#273;&acirc;y xem th&#7917; &#273;&atilde; &#273;&#7885;c ch&#432;a.

en: User '%s' already exist
vi: Ng&#432;&#7901;i d&ugrave;ng '%s' &#273;&atilde; t&#7891;n t&#7841;i

en: User '%s' does not exist
vi: Ng&#432;&#7901;i d&ugrave;ng '%s' kh&ocirc;ng t&#7891;n t&#7841;i

en: User-Defined
vi: &#272;&#7883;nh ngh&#297;a ri&ecirc;ng

en: User-Defined Citation End
vi: K&#7871;t th&uacute;c &#273;&#7883;nh ngh&#297;a tr&iacute;ch d&#7851;n ri&ecirc;ng

en: User-Defined Citation Start
vi: B&#7855;t &#273;&#7847;u &#273;&#7883;nh ngh&#297;a tr&iacute;ch d&#7851;n ri&ecirc;ng

en: Username:
vi: Nombre de Usuario

en: Usernames in Lowercase
vi: T&ecirc;n ng&#432;&#7901;i d&ugrave;ng b&#7857;ng ch&#7919; th&#432;&#7901;ng

en: Using <strong>%s</strong> dictionary (system default) for spellcheck.
vi: Usando el diccionario <b>%s</b> (establecido por omisi&oacute;n) para comprobar la ortograf&iacute;a

en: View Full Header
vi: Xem k&#7929; &#273;&#7847;u &#273;&#7873;

en: View Printable Version
vi: Xem b&#7843;n in

en: View Unsafe Images
vi: Ver im&aacute;genes inseguras

en: View message
vi: Xem th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p

en: Viewing Full Header
vi: Xem &#273;&#7847;y &#273;&#7911; &#273;&#7847;u &#273;&#7873;

en: Viewing Message: <B>%s</B> (1 total)
vi: C&aacute;c th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p &#273;ang nh&igrave;n th&#7845;y: <b>%s</b> (t&#7893;ng c&#7897;ng 1)

en: Viewing Messages: <B>%s</B> to <B>%s</B> (%s total)
vi: C&aacute;c th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p &#273;ang nh&igrave;n th&#7845;y: t&#7915; <B>%s</B> t&#7899;i <B>%s</B> (t&#7893;ng c&#7897;ng %s)

en: Viewing a text attachment
vi: Xem v&#259;n b&#7843;n g&#7855;n k&egrave;m

en: Viewing an image attachment
vi: Xem &#7843;nh g&#7855;n k&egrave;m

en: WARNING! Tell your admin to set the SpamFilters_YourHop variable
vi: ¡ATENCI&oacute;N! Pida a su administrador del sistema que active la variable SpamFilters_YourHop.

en: Warning,
vi: Atenci&oacute;n,

en: Was displayed on %s
vi: &#273;&atilde; &#273;&#432;&#7907;c &#273;&#7885;c l&uacute;c %s

en: Web Page
vi: Trang Web

en: Wednesday
vi: Th&#7913; T&#432;

en: What to Scan:
vi: Comprobar:

en: When composing:
vi: Redactando:

en: When reading:
vi: Leyendo:

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
vi: ¿Que traductor debe usarse al recibir mensajes en otros idiomas?

en: White
vi: Tr&#7855;ng

en: Width of Folder List
vi: Chi&#7873;u r&#7897;ng c&#7911;a danh s&aacute;ch th&#432; m&#7909;c

en: Work Phone
vi: S&#7889; &#273;i&#7879;n tho&#7841;i c&#417; quan

en: Wrap Incoming Text At
vi: Bao b&#7885;c v&#259;n b&#7843;n &#273;&#7871;n t&#7841;i

en: Write to addressbook failed
vi: Kh&ocirc;ng ch&eacute;p v&agrave;p s&#7893; &#273;&#7883;a ch&#7881; &#273;&#432;&#7907;c!

en: Yearly
vi: Anualmente

en: Yes
vi: V&acirc;ng

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
vi: Tambi&eacute;n puede decidir si quiere que se muestre el selector de traducci&oacute;n, y donde quiere que se sit&uacute;e

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
vi: B&#7841;n c&oacute; th&#7875; thay &#273;&#7893;i c&aacute;ch tr&igrave;nh b&agrave;y th&ocirc;ng tin, ch&#7859;ng h&#7841;n v&#7873; m&agrave;u s&#7855;c, ng&ocirc;n ng&#7919;, v&agrave; c&aacute;c c&aacute;i kh&aacute;c.

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
vi: Puede borrar su diccionario o introducir la contraseña deldiccionario antiguo.

en: You can only edit one address at the time
vi: B&#7841;n ch&#7881; c&oacute; th&#7875; so&#7841;n m&#7895;i l&#7847;n m&#7897;t &#273;&#7883;a ch&#7881;.

en: You have been successfully signed out.
vi: B&#7841;n &#273;&atilde; tho&aacute;t ra th&agrave;nh c&ocirc;ng.

en: You have new mail!
vi: B&#7841;n c&oacute; th&#432; m&#7899;i!

en: You have not filled in the "To:" field.
vi: B&#7841;n ch&#432;a &#273;i&#7873;n v&agrave;o m&#7909;c "T&#7899;i:"

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
vi: B&#7841;n ch&#432;a ch&#7885;n th&#432; m&#7909;c &#273;&#7875; x&oacute;a.

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
vi: B&#7841;n ch&#432;a ch&#7885;n th&#432; m&#7909;c &#273;&#7875; &#273;&#7893;i t&ecirc;n.

en: You must be logged in to access this page.
vi: B&#7841;n ph&#7843;i &#273;&#259;ng nh&#7853;p &#273;&#7875; truy c&#7853;p trang n&agrave;y!.

en: You must make a choice
vi: Debe hacer alguna elecci&oacute;n

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure.  However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
vi: Debe saber que el cifrado usado para almacenar las contraseñas no es del todo seguro, y que un hacker con podr&iacute;a descifrarlas bajo determinadas circunstancias. Por otra parte, las cuentas POP no disponen de cifrado en si mismas.

en: Your Message has been sent
vi: Th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p &#273;&atilde; &#273;&#432;&#7907;c g&#7903;i

en: Your current timezone
vi: Gi&#7901; khu v&#7921;c hi&#7879;n t&#7841;i

en: Your message
vi: Th&ocirc;ng &#273;i&#7879;p c&#7911;a b&#7841;n

en: Your personal dictionary has been <strong>decrypted</strong> and is now stored as <strong>clear text</strong>.
vi: Su diccionario personal ha sido <b>descifrado</b> y se ha almacenado como <b>texto</b> sin cifrar.

en: Your personal dictionary has been <strong>encrypted</strong> and is now stored in an <strong>encrypted format</strong>.
vi: Su diccionario personal ha sido <b>cifrado</b> y ha sido almacenado en un formato <b>cifrado</b>.

en: Your personal dictionary was erased.
vi: T&#7915; &#273;i&#7875;n ri&ecirc;ng c&#7911;a b&#7841;n &#273;&atilde; b&#7883; x&oacute;a.

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
vi: Su diccionario personal ha sido borrado. Por favor cierre estaventana y pulse el bot&oacute;n de comprobar la ortograf&iacute;a de nuevo.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
vi: Su diccionario personal ha sido cifrado correctamente. Vuelva a la p&aacute;gina de opciones de SpellChecker y vuelva a realizar su selecci&oacute;n.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
vi: Su diccionario personal ha sido cifrado correctamente. Por favor cierre esta venta y pulse sobre el bot&oacute;n "Otrograf&iacute;a" de nuevo para volver a empezar la comprobaci&oacute;n

en: Your search failed with the following error(s)
vi: T&igrave;m ki&#7871;m th&#7845;t b&#7841;i do c&aacute;c l&#7895;i sau

en: Your server options are as follows:
vi: Estas son sus opciones de servidor:

en: [<i>not set yet</i>]
vi: [<i>no definido a&uacute;n</i>]

en: abort
vi: b&#7887; d&#7905;

en: as a subfolder of
vi: nh&#432; l&agrave; th&#432; m&#7909;c con c&#7911;a

en: connection not established
vi: la conexi&oacute;n no se ha establecido

en: delete
vi: x&oacute;a

en: down
vi: xu&#7889;ng d&#432;&#7899;i

en: download
vi: descargar

en: edit
vi: so&#7841;n

en: forget
vi: qu&ecirc;n &#273;i

en: in
vi: trong

en: in the center
vi: en el centro

en: less
vi: &iacute;t h&#417;n

en: mailbox
vi: h&#7897;p th&#432;

en: more
vi: nhi&#7873;u h&#417;n

en: not available
vi: ch&#432;a c&oacute;

en: purge
vi: thanh l&#7885;c

en: quote
vi: tr&iacute;ch d&#7851;n

en: refresh folder list
vi: l&#7853;p l&#7841;i danh s&aacute;ch th&#432; m&#7909;c

en: remove
vi: b&#7887; &#273;i

en: requested
vi: &#273;&atilde; y&ecirc;u c&#7847;u

en: requires JavaScript to work
vi: y&ecirc;u c&#7847;u Javascript &#273;&#7875; ch&#7841;y

en: said
vi: n&oacute;i

en: save
vi: l&#432;u

en: search
vi: t&igrave;m

en: to the left
vi: la izquierda

en: to the right
vi: a la derecha

en: to:
vi: a:

en: up
vi: l&ecirc;n tr&ecirc;n

en: view
vi: xem

en: who
vi: ai

en: with move option
vi: Cho ph&eacute;p di chuy&#7875;n
