squirrelmail - en to fr translation catalogue (1100 entries)

en: Address Book
fr: Carnet d'adresses

en: All
fr: Tout

en: Name
fr: Nom

en: E-mail
fr: Adresse

en: To
fr: À

en: Cc
fr: Copie à

en: Bcc
fr: Copie cachée à

en: Use Addresses
fr: Utiliser les adresses

en: Address Book Search
fr: Rechercher dans le carnet d'adresses

en: Search for
fr: Rechercher

en: in
fr: dans

en: All address books
fr: Tous les carnets d'adresses

en: Search
fr: Rechercher

en: List all
fr: Tout afficher

en: Unable to list addresses from %s
fr: Impossible d'afficher les adresses à partir de %s

en: Your search failed with the following error(s)
fr: Votre recherche a échoué avec les erreurs suivantes

en: No persons matching your search were found
fr: Aucune personne trouvée

en: Return
fr: Retour

en: Close
fr: Fermer

en: Nickname
fr: Surnom&nbsp;

en: Must be unique
fr: Doit être unique

en: E-mail address
fr: Adresse électronique&nbsp;

en: Last name
fr: Nom&nbsp;

en: First name
fr: Prénom&nbsp;

en: Additional info
fr: Informations complémentaires&nbsp;

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
fr: Aucun carnet d'adresses n'est défini. Contactez l'administrateur.

en: You can only edit one address at the time
fr: On ne peut modifier qu'une adresse à la fois

en: Update address
fr: Modifier une adresse

en: ERROR
fr: ERREUR

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Add address
fr: Ajouter une adresse

en: Edit selected
fr: Éditer la sélection

en: Delete selected
fr: Supprimer la sélection

en: Add to %s
fr: Ajouter à&nbsp;: %s

en: said
fr: a écrit

en: quote
fr: citation

en: who
fr: de

en: Subject
fr: Objet

en: From
fr: De

en: Original Message
fr: Message original

en: Draft Email Saved
fr: Brouillon de message enregistré

en: Could not move/copy file. File not attached
fr: Impossible de déplacer ou copier le fichier. Fichier non attaché.

en: Draft Saved
fr: Brouillon enregistré

en: Your Message has been sent
fr: Votre message a été envoyé.

en: From:
fr: De&nbsp;:

en: To:
fr: À :

en: CC:
fr: Copie à&nbsp;:

en: BCC:
fr: Copie cachée à&nbsp;:

en: Subject:
fr: Objet :

en: Send
fr: Envoyer

en: Attach:
fr: Pièce jointe&nbsp;:

en: Add
fr: Ajouter

en: Delete selected attachments
fr: Supprimer les pièces jointes sélectionnées

en: Priority
fr: Priorité&nbsp;

en: High
fr: Haute

en: Normal
fr: Normale

en: Low
fr: Basse

en: Receipt
fr: Accusé de réception&nbsp;

en: On Read
fr: à la lecture

en: On Delivery
fr: à la réception

en: Signature
fr: Signature&nbsp;

en: Addresses
fr: Adresses

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: You have not filled in the "To:" field.
fr: Vous n'avez pas rempli le champ «&nbsp;À&nbsp;:&nbsp;».

en: Error: Draft folder %s does not exist.
fr: Erreur : Le dossier de brouillons %s n'existe pas.

en: Server replied:
fr: Le serveur a répondu&nbsp;:

en: Illegal folder name.  Please select a different name.
fr: Nom de dossier non autorisé. Choisissez un autre nom.

en: Click here to go back
fr: Cliquez ici pour revenir en arrière

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
fr: Vous n'avez pas choisi le dossier à supprimer. Sélectionnez un dossier pour le supprimer.

en: Delete Folder
fr: Supprimer un dossier

en: Are you sure you want to delete %s?
fr: Voulez-vous vraiment effacer %s&nbsp;?

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Folders
fr: Dossiers

en: Subscribed successfully!
fr: Abonnement réussi&nbsp;!

en: Unsubscribed successfully!
fr: Désabonnement réussi&nbsp;!

en: Deleted folder successfully!
fr: Dossier supprimé&nbsp;!

en: Created folder successfully!
fr: Création du dossier réussie&nbsp;!

en: Renamed successfully!
fr: Changement de nom réussi&nbsp;!

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
fr: Échec de l'abonnement - le dossier n'existe pas.

en: refresh folder list
fr: Rafraîchir la liste

en: Create Folder
fr: Créer un dossier

en: as a subfolder of
fr: en tant que sous-dossier de

en: None
fr: Aucun

en: Let this folder contain subfolders
fr: Ce dossier pourra contenir des sous-dossiers.

en: Create
fr: Créer

en: Rename a Folder
fr: Renommer un dossier

en: Select a folder
fr: Choisir un dossier

en: Rename
fr: Renommer

en: No folders found
fr: Aucun dossier trouvé

en: Delete
fr: Supprimer

en: Unsubscribe
fr: Désabonner

en: Subscribe
fr: Abonner

en: No folders were found to unsubscribe from!
fr: Aucun dossier n'a été trouvé pour le désabonnement&nbsp;!

en: No folders were found to subscribe to!
fr: Aucun dossier n'a été trouvé pour l'abonnement&nbsp;!

en: Subscribe to:
fr: S'abonner à&nbsp;:

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
fr: Vous n'avez pas sélectionné de dossier à renommer. Sélectionnez un dossier pour le renommer.

en: Rename a folder
fr: Renommer un dossier

en: New name:
fr: Nouveau nom&nbsp;:

en: Submit
fr: Valider

en: ERROR: Help files are not in the right format!
fr: ERREUR&nbsp;: Les fichiers d'aides ne sont pas au bon format&nbsp;!

en: Help
fr: Aide

en: The help has not been translated to %s.  It will be displayed in English instead.
fr: Cette aide n'a pas été traduite en %s. Elle sera affichée en anglais.

en: Some or all of the help documents are not present!
fr: Certains documents de l'aide sont absents&nbsp;!

en: Table of Contents
fr: Sommaire

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Top
fr: Début de page

en: Viewing an image attachment
fr: Voir une image attachée

en: View message
fr: Voir le message

en: Download this as a file
fr: Télécharger en tant que fichier

en: INBOX
fr: Boîte de réception

en: purge
fr: Vider

en: Last Refresh
fr: Mise à jour&nbsp;

en: Save folder tree
fr: Enregistrer l'arborescence

en: Login
fr: Accès Messagerie

en: %s Logo
fr: Logo %s

en: By the SquirrelMail Development Team
fr: Par l'équipe de développement de SquirrelMail

en: %s Login
fr: Messagerie %s

en: Name:
fr: Identifiant&nbsp;:

en: Password:
fr: Mot de passe&nbsp;:

en: No messages were selected.
fr: Aucun message n'a été sélectionné.

en: Message Highlighting
fr: Mise en valeur des messages

en: New
fr: Nouveau

en: Done
fr: Terminé

en: To or Cc
fr: À ou Copie à

en: subject
fr: Objet

en: Edit
fr: Éditer

en: Up
fr: En haut

en: Down
fr: En bas

en: No highlighting is defined
fr: Aucun mise en valeur n'est définie

en: Identifying name
fr: Identifiant

en: Color
fr: Couleur

en: Dark Blue
fr: Bleu nuit

en: Dark Green
fr: Vert sombre

en: Dark Yellow
fr: Jaune sombre

en: Dark Cyan
fr: Cyan sombre

en: Dark Magenta
fr: Magenta sombre

en: Light Blue
fr: Bleu clair

en: Light Green
fr: Vert clair

en: Light Yellow
fr: Jaune clair

en: Light Cyan
fr: Cyan clair

en: Light Magenta
fr: Magenta clair

en: Dark Gray
fr: Gris sombre

en: Medium Gray
fr: Gris moyen

en: Light Gray
fr: Gris clair

en: White
fr: Blanc

en: Other:
fr: Autre&nbsp;:

en: Ex: 63aa7f
fr: Ex&nbsp;: 63aa7f

en: Matches
fr: contient

en: Alternate Identity %d
fr: Identité alternative %d

en: Advanced Identities
fr: Identités avancées

en: Default Identity
fr: Identité par défaut

en: Add a New Identity
fr: Ajouter une nouvelle identité

en: Full Name
fr: Nom complet&nbsp;

en: E-Mail Address
fr: Adresse électronique&nbsp;

en: Reply To
fr: Adresse de réponse&nbsp;

en: Save / Update
fr: Enregistrer / mettre à jour

en: Make Default
fr: Identité par défaut

en: Move Up
fr: Remonter

en: Index Order
fr: Ordre de l'index

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Flags
fr: Drapeaux

en: Size
fr: Taille

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index.  You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
fr: L'ordre de l'index est l'ordre dans lequel les colonnes apparaissent dans l'index des messages. Vous pouvez ajouter, enlever et déplacer les colonnes pour répondre à vos besoins.

en: up
fr: en haut

en: down
fr: en bas

en: remove
fr: enlever

en: Return to options page
fr: Retourner à la page des options

en: Personal Information
fr: Informations personnelles

en: Display Preferences
fr: Préférences d'affichage

en: Folder Preferences
fr: Préférences des dossiers

en: Successfully Saved Options
fr: Options sauvegardées&nbsp;

en: Refresh Folder List
fr: Rafraîchir la liste des dossiers

en: Refresh Page
fr: Rafraîchir

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
fr: Contient les informations vous concernant telles que votre nom, votre adresse électronique, etc.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
fr: Vous pouvez changer l'apparence de SquirrelMail en modifiant les couleurs, la langue ou d'autres paramètres.

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list.  This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
fr: En fonction de critères configurables, les messages entrants peuvent avoir des couleurs différentes dans la liste des messages. Ceci aide à distinguer plus facilement les expéditeurs des messages, en particulier pour les listes de diffusion.

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
fr: Ces paramètres modifient la façon dont vos dossiers sont affichés et utilisés.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
fr: L'ordre de l'index des messages peut être modifié pour afficher les en-têtes dans l'ordre que vous préférez.

en: Message not printable
fr: Message non imprimable

en: CC
fr: Copie à

en: Printer Friendly
fr: Version imprimante

en: Print
fr: Imprimer

en: View Printable Version
fr: Voir la version imprimante

en: Read:
fr: Lu :

en: Your message
fr: Votre message

en: Sent:
fr: Envoyé le :

en: Was displayed on %s
fr: a été vu le %s.

en: less
fr: moins

en: more
fr: plus

en: Unknown sender
fr: Expéditeur inconnu

en: Mailer
fr: Messagerie&nbsp;

en: Read receipt
fr: Accusé&nbsp;de&nbsp;réception&nbsp;

en: sent
fr: Envoyé

en: requested
fr: Demandé

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
fr: L'expéditeur du message a demandé un accusé indiquant que vous avez lu ce message. Voulez-vous l'envoyer ?

en: Send read receipt now
fr: Envoyer un avis de lecture maintenant.

en: Search results
fr: Résultat de la recherche

en: Message List
fr: Liste des messages

en: Resume Draft
fr: Reprendre ce brouillon

en: Edit Message as New
fr: Éditer comme un nouveau message

en: View Message
fr: Voir le message

en: Forward
fr: Faire suivre

en: Forward as Attachment
fr: Faire suivre en pièce jointe

en: Reply
fr: Répondre

en: Reply All
fr: Répondre à tous

en: View Full Header
fr: Afficher l'en-tête complet

en: Attachments
fr: Pièces jointes&nbsp;

en: You must be logged in to access this page.
fr: Il faut être connecté pour accéder à cette page

en: Folder:
fr: Dossier&nbsp;:

en: edit
fr: Éditer

en: search
fr: Rechercher

en: delete
fr: Supprimer

en: Recent Searches
fr: Dernières recherches

en: save
fr: Enregistrer

en: forget
fr: Oublier

en: Current Search
fr: Recherche

en: All Folders
fr: Tous les dossiers

en: Body
fr: Corps

en: Everywhere
fr: Partout

en: Search Results
fr: Résultat de la recherche

en: No Messages Found
fr: Aucun message trouvé

en: Sign Out
fr: Fermer la session

en: You have been successfully signed out.
fr: Vous avez été déconnecté.

en: Click here to log back in.
fr: Cliquez ici pour vous reconnecter.

en: Viewing a Business Card
fr: Voir une carte de visite

en: Title
fr: Titre

en: Email
fr: Adresse électronique

en: Web Page
fr: Site Web

en: Organization / Department
fr: Organisation / département

en: Address
fr: Adresse

en: Work Phone
fr: Téléphone professionnel

en: Home Phone
fr: Téléphone personnel

en: Cellular Phone
fr: Téléphone portable

en: Add to Addressbook
fr: Ajouter au carnet d'adresses

en: Title & Org. / Dept.
fr: Position, entreprise / dép.

en: Add to Address Book
fr: Ajouter au carnet d'adresses

en: Viewing Full Header
fr: En-tête complet

en: Viewing a text attachment
fr: Voir un fichier texte joint

en: Personal address book
fr: Carnet d'adresses personnel

en: Database error: %s
fr: Erreur de la base de données&nbsp;: %s

en: Addressbook is read-only
fr: Le carnet d'adresses n'est pas modifiable

en: User '%s' already exist
fr: L'utilisateur «&nbsp;%s&nbsp;» existe déjà.

en: User '%s' does not exist
fr: L'utilisateur «&nbsp;%s&nbsp;» n'existe pas.

en: Global address book
fr: Carnet d'adresses général

en: No such file or directory
fr: Aucun fichier ou répertoire correspondant

en: Open failed
fr: Échec de l'ouverture

en: Can not modify global address book
fr: Vous ne pouvez pas modifier le carnet d'adresses général.

en: Not a file name
fr: Pas un nom de fichier

en: Write failed
fr: Échec de l'écriture

en: Unable to update
fr: Mise à jour impossible

en: Could not lock datafile
fr: Impossible de verrouiller le fichier de données.

en: Write to addressbook failed
fr: L'écriture dans le carnet d'adresses a échouée.

en: Error initializing addressbook database.
fr: Erreur lors de l'initialisation de la base de données du carnet d'adresses.

en: Error opening file %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s

en: Error initializing global addressbook.
fr: Erreur lors de l'initialisation du carnet d'adresses général.

en: Error initializing LDAP server %s:
fr: Erreur lors de l'initialisation du serveur LDAP %s&nbsp;:

en: Invalid input data
fr: Données saisies incorrectes

en: Name is missing
fr: Le nom est manquant.

en: E-mail address is missing
fr: Il manque l'adresse électronique

en: Nickname contains illegal characters
fr: Le surnom contient des caractères interdits.

en: view
fr: voir

en: Business Card
fr: Carte de visite

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Sun
fr: Dim

en: Mon
fr: Lun

en: Tue
fr: Mar

en: Wed
fr: Mer

en: Thu
fr: Jeu

en: Fri
fr: Ven

en: Sat
fr: Sam

en: January
fr: janvier

en: February
fr: février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Jan
fr: jan

en: Feb
fr: fév

en: Mar
fr: mar

en: Apr
fr: avr

en: Ma&#121;
fr: mai

en: Jun
fr: jui

en: Jul
fr: jul

en: Aug
fr: aoû

en: Sep
fr: sep

en: Oct
fr: oct

en: Nov
fr: nov

en: Dec
fr: déc

en: D, F j, Y g:i a
fr: D j F Y G:i

en: D, F j, Y G:i
fr: D j F Y G:i

en: M j, Y
fr: j M Y

en: g:i a
fr: G:i

en: D, g:i a
fr: D, G:i

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
fr: Erreur du fichier de préférences (%s). Sortie inattendue.

en: Unknown user or password incorrect.
fr: Utilisateur inconnu ou mot de passe incorrect.

en: Click here to try again
fr: Cliquez ici pour réessayer

en: Click here to return to %s
fr: Cliquez ici pour retourner à %s.

en: Go to the login page
fr: Retourner à la page d'accès.

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
fr: Le fichier de préférences %s n'existe pas. Fermez la session, puis reconnectez vous pour créer un fichier de préférences par défaut.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
fr: Le fichier de préférences %s n'a pu être ouvert. Contactez votre administrateur pour la résolution de ce problème.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
fr: Le fichier de préférences %s n'a pu être écrit. Contactez votre administrateur pour la résolution de ce problème.

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
fr: Le fichier de préférences %s n'a pu être copié depuis le fichier temporaire %s. Contactez votre administrateur pour la résolution de ce problème.

en: Error opening %s
fr: Erreur à l'ouverture de %s.

en: Default preference file not found or not readable!
fr: Fichier de préférences par défaut absent ou inaccessible en lecture&nbsp;!

en: Please contact your system administrator and report this error.
fr: Contactez votre administrateur pour obtenir de l'aide.

en: Could not create initial preference file!
fr: Impossible de créer le fichier de préférences&nbsp;!

en: %s should be writable by user %s
fr: %s devrait être accessible en écriture par l'utilisateur %s

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
fr: Le fichier de signature %s ne peut être ouvert. Contactez votre administrateur pour la résolution de ce problème.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
fr: Le fichier de signature %s ne peut être écrit. Contactez votre administrateur pour la résolution de ce problème.

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
fr: Le fichier de signature %s n'a pas pu être copié depuis le fichier temporaire %s. Contactez votre administrateur pour la résolution de ce problème.

en: You need to have php4 installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
fr: Vous devez avoir installé php4 avec la gestion des caractères multi-octets (option de configuration --with-mbstring).

en: ERROR : No available imapstream.
fr: ERREUR&nbsp;: Pas de flux IMAP.

en: ERROR : Connection dropped by imap-server.
fr: ERREUR&nbsp;: Connexion interrompue par le serveur IMAP.

en: ERROR : Could not complete request.
fr: ERREUR&nbsp;: Impossible d'achever la requête.

en: Query:
fr: Requête&nbsp;:

en: Reason Given:
fr: Raison invoquée&nbsp;:

en: ERROR : Bad or malformed request.
fr: Erreur&nbsp;: requête invalide ou mal formulée.

en: Server responded:
fr: Le serveur a répondu&nbsp;:

en: ERROR : Imap server closed the connection.
fr: ERREUR&nbsp;: Le serveur IMAP a rompu la connexion.

en: ERROR : Unknown imap response.
fr: ERREUR&nbsp;: Réponse IMAP inconnue.

en: Error connecting to IMAP server: %s.
fr: Erreur lors de la connexion au serveur IMAP %s.

en: Bad request: %s
fr: Requête invalide&nbsp;: %s

en: Unknown error: %s
fr: Erreur inconnue&nbsp;: %s

en: Read data:
fr: Lecture des données&nbsp;:

en: ERROR : Could not append message to
fr: ERREUR&nbsp;: Impossible d'ajouter le message dans

en: Solution:
fr: Solution&nbsp;:

en: Remove unneccessary messages from your folder and start with your Trash folder.
fr: Supprimez les messages facultatifs de votre dossier et démarrez avec le dossier Corbeille.

en: (no subject)
fr: (pas d'objet)

en: Unknown Sender
fr: Expéditeur inconnu

en: Unknown response from IMAP server:
fr: Réponse du serveur IMAP inconnue&nbsp;:

en: The server couldn't find the message you requested.
fr: Le serveur IMAP n'a pas trouvé le message requis.

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
fr: La cause probable est que votre liste de messages n'est pas à jour et le message a été déplacé ou supprimé (éventuellement par un autre programme qui utilise la même boîte aux lettres).

en: Unknown date
fr: Date inconnue

en: A
fr: R

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.<br>Please report this to the system administrator.
fr: Votre serveur IMAP ne gère pas le tri par fil de discussion.<br>Merci de l'indiquer à votre administrateur.

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.<br>Please report this to the system administrator.
fr: Votre serveur IMAP ne gère pas les tris.<br>Merci de l'indiquer à votre administrateur.

en: THIS FOLDER IS EMPTY
fr: CE DOSSIER EST VIDE

en: Move Selected To
fr: Déplacer la sélection vers

en: Transform Selected Messages
fr: Modifier les messages sélectionnés&nbsp;

en: Move
fr: Déplacer

en: Expunge
fr: Purger&nbsp;

en: mailbox
fr: Boîte à lettres

en: Read
fr: Lu

en: Unread
fr: Non Lu

en: Unthread View
fr: Ne pas voir par fil de discussion

en: Thread View
fr: Voir par fil de discussion

en: Toggle All
fr: Inverser la sélection

en: Unselect All
fr: Enlever la sélection

en: Select All
fr: Sélectionner tout

en: Viewing Messages: <B>%s</B> to <B>%s</B> (%s total)
fr: Messages <b>%s</b> à <b>%s</b> (%s au total)

en: Viewing Message: <B>%s</B> (1 total)
fr: Message <b>%s</b> (1 au total)

en: Paginate
fr: Page par page

en: Show All
fr: Tout afficher

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
fr: Squirrelmail ne comprend pas la structure du message

en: the provided bodystructure by your imap-server
fr: la structure de message fournie par votre serveur imap

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
fr: Erreur à la récupération du corps du message. La cause la plus probable est que le messages est mal formé.

en: Command:
fr: Commande&nbsp;:

en: Response:
fr: Réponse&nbsp;:

en: Message:
fr: Message&nbsp;:

en: FETCH line:
fr: Ligne <i>FETCH</i>&nbsp;:

en: Hide Unsafe Images
fr: Masquer les images douteuses

en: View Unsafe Images
fr: Afficher les images douteuses

en: download
fr: télécharger

en: sec_remove_eng.png
fr: sec_remove_fr_FR.png

en: This external link will open in a new window
fr: Ce lien vers un site externe s'ouvrira dans une nouvelle fenêtre

en: Option Type '%s' Not Found
fr: Le type d'option «&nbsp;%s&nbsp;» n'existe pas.

en: Current Folder
fr: Dossier courant&nbsp;

en: Compose
fr: Composer

en: Error creating directory %s.
fr: Erreur lors de la création du répertoire %s.

en: Could not create hashed directory structure!
fr: Impossible de créer une arborescence de hachage&nbsp;!

en: Service not available, closing channel
fr: Service indisponible, fermeture du canal.

en: A password transition is needed
fr: Un changement d'authentification est nécessaire.

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
fr: Demande non exécutée&nbsp;: boîte à lettre indisponible.

en: Requested action aborted: error in processing
fr: Demande abandonnée&nbsp;: erreur dans le traitement.

en: Requested action not taken: insufficient system storage
fr: Demande non exécutée&nbsp;: stockage insuffisant.

en: Temporary authentication failure
fr: Échec temporaire de l'authentification.

en: Syntax error; command not recognized
fr: Erreur de syntaxe, commande non reconnue.

en: Syntax error in parameters or arguments
fr: Erreur de syntaxe dans les paramètres ou les arguments.

en: Command not implemented
fr: Commande non implémentée.

en: Bad sequence of commands
fr: Séquence de commandes incorrecte.

en: Command parameter not implemented
fr: Paramètre non implémenté.

en: Authentication required
fr: Authentification requise.

en: Authentication mechanism is too weak
fr: Ce type d'authentification n'est pas assez fiable.

en: Authentication failed
fr: L'authentification a échoué.

en: Encryption required for requested authentication mechanism
fr: Ce type d'authentification nécessite un chiffrement.

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
fr: Demande non exécutée&nbsp;: boîte à lettre indisponible.

en: User not local; please try forwarding
fr: Ce n'est pas un utilisateur local. Essayez de faire suivre le message.

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
fr: Demande non exécutée&nbsp;: limite de stockage atteinte.

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
fr: Demande non exécutée&nbsp;: nom de boîte refusé.

en: Transaction failed
fr: La transaction a échouée.

en: Unknown response
fr: Réponse inconnue.

en: General Display Options
fr: Options générales d'affichage

en: Theme
fr: Thème&nbsp;

en: Default
fr: Par défaut

en: Custom Stylesheet
fr: Feuille de style&nbsp;

en: Language
fr: Langue&nbsp;

en: Use Javascript
fr: Utiliser Javascript&nbsp;

en: Autodetect
fr: Auto-détection

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Mailbox Display Options
fr: Options d'affichage des boîtes aux lettres

en: Number of Messages to Index
fr: Nombre de messages par page&nbsp;

en: Enable Alternating Row Colors
fr: Utiliser des couleurs alternées&nbsp;

en: Enable Page Selector
fr: Utiliser le sélecteur de pages&nbsp;

en: Maximum Number of Pages to Show
fr: Nombre maximum de pages à afficher&nbsp;

en: Always Show Full Date
fr: Afficher la date complète du message&nbsp;

en: Message Display and Composition
fr: Affichage et composition des messages

en: Wrap Incoming Text At
fr: Rogner le texte saisi à&nbsp;

en: Width of Editor Window
fr: Largeur du cadre de Composition (caractères)&nbsp;

en: Height of Editor Window
fr: Hauteur du cadre de Composition (caractères)&nbsp;

en: Location of Buttons when Composing
fr: Position des boutons pour la Composition&nbsp;

en: Before headers
fr: Avant l'en-tête

en: Between headers and message body
fr: Entre l'en-tête et le corps du message

en: After message body
fr: Après le corps du message

en: Addressbook Display Format
fr: Format du carnet d'adresses&nbsp;

en: Show HTML Version by Default
fr: Voir la version HTML par défaut&nbsp;

en: Enable Forward as Attachment
fr: Faire suivre en pièce jointe&nbsp;

en: Include CCs when Forwarding Messages
fr: Inclure les personnes en copie lors des transferts&nbsp;

en: Include Me in CC when I Reply All
fr: Mettre mon adresse en copie lors d'un Répondre à tous&nbsp;

en: Enable Mailer Display
fr: Afficher la messagerie de l'expéditeur&nbsp;

en: Display Attached Images with Message
fr: Afficher les images en pièces jointes&nbsp;

en: Enable Printer Friendly Clean Display
fr: Nettoyage de la version adaptée à l'impression&nbsp;

en: Enable Mail Delivery Notification
fr: Notification des messages non lus&nbsp;

en: Compose Messages in New Window
fr: Composer les messages dans une nouvelle fenêtre&nbsp;

en: Width of Compose Window
fr: Largeur de la fenêtre de Composition (pixels)&nbsp;

en: Height of Compose Window
fr: Hauteur de la fenêtre de Composition (pixels)&nbsp;

en: Append Signature before Reply/Forward Text
fr: Signature avant le texte cité dans les transferts et les réponses&nbsp;

en: Cursor Position when Replying
fr: Pour les réponses, positionner&nbsp;

en: To: field
fr: le curseur dans le champ À&nbsp;:

en: Focus in body
fr: le curseur au début du texte de réponse

en: Select body
fr: la sélection sur le texte de la réponse

en: Enable Sort by of Receive Date
fr: Classement des messages par date de réception&nbsp;

en: Enable Thread Sort by References Header
fr: Permettre la visualisation des messages par fil de discussion (en-tête <i>References</i>)&nbsp;

en: Special Folder Options
fr: Options des dossiers spéciaux

en: Folder Path
fr: Chemin des dossiers&nbsp;

en: Do not use Trash
fr: Ne pas utiliser de dossier Corbeille

en: Trash Folder
fr: Dossier Corbeille&nbsp;

en: Do not use Sent
fr: Ne pas utiliser de dossier Courrier envoyé

en: Sent Folder
fr: Dossier Courrier envoyé&nbsp;

en: Do not use Drafts
fr: Ne pas utiliser de dossier Brouillons

en: Draft Folder
fr: Dossier Brouillons&nbsp;

en: Folder List Options
fr: Options de la liste des dossiers

en: Location of Folder List
fr: Emplacement de la liste des dossiers&nbsp;

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Width of Folder List
fr: Largeur de la liste des dossiers&nbsp;

en: Seconds
fr: Secondes

en: Auto Refresh Folder List
fr: Rafraîchissement automatique de la liste des dossiers&nbsp;

en: Enable Unread Message Notification
fr: Notification des messages non lus&nbsp;

en: No Notification
fr: Pas de notification

en: Only INBOX
fr: Boîte de réception

en: Unread Message Notification Type
fr: Affichage du compte des messages non lus&nbsp;

en: Only Unseen
fr: Non lus

en: Unseen and Total
fr: Non lus / Total

en: Enable Collapsible Folders
fr: Dossiers repliables&nbsp;

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
fr: Notification cumulée des messages non lus&nbsp;

en: Show Clock on Folders Panel
fr: Format de la date de mise à jour de la liste des dossiers&nbsp;

en: International date and time
fr: Date et heure au format international

en: American date and time
fr: Date et heure au format américain

en: European date and time
fr: Date et heure au format européen

en: Show weekday and time
fr: Afficher le jour et l'heure

en: Show time with seconds
fr: Afficher l'heure avec les secondes

en: Show time
fr: Afficher l'heure

en: No Clock
fr: Pas d'horloge

en: Hour Format
fr: Format de l'heure&nbsp;

en: 12-hour clock
fr: 12 heures

en: 24-hour clock
fr: 24 heures

en: Memory Search
fr: Nombre de recherches récentes&nbsp;

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Folder Selection Options
fr: Options de sélection des dossiers

en: Selection List Style
fr: Style de la liste de sélection&nbsp;

en: Long:
fr: Long&nbsp;:

en: Indented:
fr: Indenté&nbsp;:

en: Delimited:
fr: Délimité&nbsp;:

en: Name and Address Options
fr: Noms et adresses

en: Email Address
fr: Adresse électronique&nbsp;

en: Edit Advanced Identities
fr: Éditer les identités avancées

en: (discards changes made on this form so far)
fr: (annulera les modifications déjà faites sur cette page)

en: Multiple Identities
fr: Identités multiples&nbsp;

en: Same as server
fr: Identique au serveur

en: Error opening timezone config, contact administrator.
fr: Impossible de lire le fuseau horaire (timezone), contactez votre administrateur.

en: Timezone Options
fr: Fuseau horaire

en: Your current timezone
fr: Votre fuseau horaire&nbsp;

en: Reply Citation Options
fr: Options de la citation en réponse

en: Reply Citation Style
fr: Style de la citation en réponse&nbsp;

en: No Citation
fr: Pas de citation

en: AUTHOR Said
fr: L'AUTEUR a écrit

en: Quote Who XML
fr: Citation XML

en: On DATE, AUTHOR Said
fr: Le DATE, l'AUTEUR a écrit

en: User-Defined
fr: Personnalisée

en: User-Defined Citation Start
fr: Début de la citation personnalisée&nbsp;

en: User-Defined Citation End
fr: Fin de la citation personnalisée&nbsp;

en: Signature Options
fr: Options de signature

en: Use Signature
fr: Utiliser la signature&nbsp;

en: Prefix Signature with '-- ' Line
fr: Précéder la signature de la ligne '-- '&nbsp;

en: Take Address
fr: Ajouter l'adresse

en: Address Book Take:
fr: Ajouter au carnet d'adresses&nbsp;:

en: Try to verify addresses
fr: Essayer de vérifier les adresses

en: Config File Version
fr: Version du fichier de configuration

en: Squirrelmail Version
fr: Version de SquirrelMail

en: PHP Version
fr: Version de PHP

en: Organization Preferences
fr: Votre organisation

en: Organization Name
fr: Nom de l'organisation

en: Organization Logo
fr: Logo de l'organisation

en: Organization Logo Width
fr: Largeur du logo

en: Organization Logo Height
fr: Hauteur du logo

en: Organization Title
fr: Titre de l'organisation

en: Signout Page
fr: Page de fin de session

en: Provider Link URI
fr: Lien vers le fournisseur

en: Provider Name
fr: Nom du fournisseur de service

en: Default Language
fr: Langue par défaut

en: Top Frame
fr: Cadre du haut

en: Server Settings
fr: Paramètres serveur

en: Mail Domain
fr: Domaine

en: IMAP Server Address
fr: Adresse du serveur IMAP

en: IMAP Server Port
fr: Port du serveur IMAP

en: IMAP Server Type
fr: Type du serveur IMAP

en: Cyrus IMAP server
fr: Cyrus

en: University of Washington's IMAP server
fr: Université de Washington

en: Microsoft Exchange IMAP server
fr: Microsoft Exchange

en: Courier IMAP server
fr: Courier

en: Not one of the above servers
fr: Aucun des serveurs précédents

en: IMAP Folder Delimiter
fr: Séparateur d'arborescence IMAP

en: Use "detect" to auto-detect.
fr: Choisir «&nbsp;detect&nbsp;» pour une détection automatique.

en: Use TLS for IMAP Connections
fr: Utiliser TLS pour les connexions IMAP

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
fr: Uniquement avec PHP 4.3.x&nbsp;! Expérimental.

en: IMAP Authentication Type
fr: Type d'authentification IMAP

en: Use Sendmail Binary
fr: Utiliser Sendmail

en: Sendmail Path
fr: Emplacement de Sendmail

en: SMTP Server Address
fr: Adresse du serveur SMTP

en: SMTP Server Port
fr: Port du serveur SMTP

en: Use TLS for SMTP Connections
fr: Utiliser TLS pour les connexions SMTP

en: SMTP Authentication Type
fr: Type d'authentification SMTP

en: POP3 Before SMTP?
fr: POP3 avant SMTP&nbsp;?

en: Invert Time
fr: Inverser le temps

en: Folders Defaults
fr: Valeurs par défaut des dossiers

en: Default Folder Prefix
fr: Emplacement des dossiers

en: Show Folder Prefix Option
fr: Modification de l'emplacement des dossiers

en: By default, move to trash
fr: Par défaut, déplacer vers le dossier Corbeille

en: By default, move to sent
fr: Par défaut, déplacer vers le dossier Courrier envoyé

en: By default, save as draft
fr: Par défaut, enregistrer le Brouillon du message

en: List Special Folders First
fr: Afficher les dossiers spéciaux en premier

en: Show Special Folders Color
fr: Identifier les dossiers spéciaux par une couleur

en: Auto Expunge
fr: Effacement automatique

en: Default Sub. of INBOX
fr: Tous les dossiers comme sous-dossiers de la Boîte de réception

en: Show 'Contain Sub.' Option
fr: Afficher l'option «&nbsp;Ce dossier pourra contenir des sous-dossiers.&nbsp;»

en: Default Unseen Notify
fr: Notification des messages non lus

en: Default Unseen Type
fr: Messages non lus

en: Auto Create Special Folders
fr: Créer automatiquement les dossiers spéciaux

en: Default Javascript Addressbook
fr: Carnet d'adresses Javascript par défaut

en: Auto delete folders
fr: Suppression automatique des dossiers

en: Enable /NoSelect folder fix
fr: Activer le contournement des dossiers /NoSelect

en: General Options
fr: Options générales

en: Default Charset
fr: Encodage par défaut

en: Data Directory
fr: Répertoire des données

en: Temp Directory
fr: Répertoire des fichiers temporaires

en: Hash Level
fr: Degré de hachage

en: Hash Disabled
fr: Désactivé

en: Moderate
fr: Modéré

en: Medium
fr: Moyen

en: Default Left Size
fr: Largeur du cadre de gauche

en: Usernames in Lowercase
fr: Forcer les noms d'utilisateurs en minuscule

en: Allow use of priority
fr: Autoriser l'utilisation des priorités

en: Hide SM attributions
fr: Masquer la référence à SquirrelMail

en: Enable use of delivery receipts
fr: Autoriser les accusés de réception

en: Allow editing of identities
fr: Autoriser les modifications d'identité

en: Allow editing of full name
fr: Autoriser la modification du nom

en: Use server-side sorting
fr: Utiliser le tri des messages du serveur

en: Use server-side thread sorting
fr: Utiliser le tri par sujet de discussion du serveur

en: Allow server charset search
fr: Utiliser l'encodage local pour la recherche

en: UID support
fr: Utiliser les UIDs

en: PHP session name
fr: Nom de session PHP

en: Message of the Day
fr: Message du jour

en: Database
fr: Base de données

en: Address book DSN
fr: DSN du carnet d'adresses

en: Address book table
fr: Table du carnet d'adresses

en: Preferences DSN
fr: DSN des préférences

en: Preferences table
fr: Table des préférences

en: Preferences username field
fr: Champ contenant le nom d'utilisateur

en: Preferences key field
fr: Champ contenant le nom de l'option

en: Preferences value field
fr: Champ contenant la valeur de l'option

en: Themes
fr: Thèmes

en: Style Sheet URL (css)
fr: URL de la feuille de style (css)

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Use index number of theme
fr: Utiliser le numéro d'index du thème

en: Configuration Administrator
fr: Administration de la configuration

en: Theme Name
fr: Nom du thème

en: Theme Path
fr: Emplacement du thème

en: Plugins
fr: Extensions (<i>plugins</i>)

en: Change Settings
fr: Valider les changements

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de configuration. Merci de vérifier config.php.

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
fr: Ce module permet la modification à distance du fichier de configuration de SquirrelMail.

en: Submit a Bug Report
fr: Envoyer un rapport d'erreur

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
fr: Avant d'envoyer un rapport d'erreur, vérifiez cette liste de problèmes courants.

en: Make sure that you are running the most recent copy of <a href="http://www.squirrelmail.org/">SquirrelMail</a>.
fr: Assurez-vous d'utiliser la version la plus récente de <a href="http://www.squirrelmail.org/">SquirrelMail</a>.

en: You are currently using version %s.
fr: Vous utilisez actuellement la version %s.

en: Check to see if your bug is already listed in the <a href="http://sourceforge.net/bugs/?group_id=311">Bug List</a> on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
fr: Vérifiez si votre bug est déjà répertorié dans la <a href="http://sourceforge.net/bugs/?group_id=311">liste de bugs</a> sur SourceForge. Si c'est le cas, nous le connaissons déjà et nous occupons de le corriger.

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
fr: Assurez-vous de pouvoir le reproduire. Si le bug se produit sporadiquement, essayez de documenter ce que vous faisiez lorsqu'il s'est produit.S'il se produit systématiquement en visualisant un message particulier, gardez ce message afin que nous puissions le consulter.

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the <tt>doc/</tt> directory where SquirrelMail was installed.
fr: Si des avertissements se sont affichés précédemment, essayez de les résoudre vous-même. Lisez les manuels du dossier <tt>doc</tt> où SquirrelMail a été installé.

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
fr: En appuyant sur le bouton ci-dessous vous enverrez un email aux développeurs de SquirrelMail contenant des informations à propos de votre système, votre navigateur, l'installation de SquirrelMail ainsi que de votre serveur IMAP. Vous devrez aussi fournir quelques informations manuellement au début du message. Si vous le souhaitez, vous pouvez consulter le bas du message pour voir les informations transmises.

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
fr: Assurez-vous de fournir autant d'informations que possible afin de donner le maximum de possiblités à chacun de trouver et corriger le bug. Soumettre un bug de cette manière ne l'ajoutera pas automatiquement à la liste de bugs sur SourceForge, mais quelqu'un d'autre pourra le lire et l'ajouter pour vous.

en: This bug involves
fr: Ce bug concerne

en: the general program
fr: le programme général

en: a specific plugin
fr: un plugin particulier

en: Start Bug Report Form
fr: Commencer à remplir le rapport d'erreur

en: Bug Reports:
fr: Rapports d'erreur&nbsp;:

en: Show button in toolbar
fr: Afficher le bouton dans la barre d'outils

en: Could not write calendar file %s
fr: Impossible d'écrire le fichier calendrier %s

en: TODAY
fr: Aujourd'hui

en: l, F j Y
fr: D j F Y

en: ADD
fr: Ajouter

en: EDIT
fr: Éditer

en: DEL
fr: Effacer

en: Start time:
fr: Démarrage à&nbsp;:

en: Length:
fr: Durée&nbsp;:

en: Priority:
fr: Priorité&nbsp;:

en: Title:
fr: Titre&nbsp;:

en: Set Event
fr: Ajouter l'événement

en: Event Has been added!
fr: L'événement a été ajouté&nbsp;!

en: Date:
fr: Date&nbsp;:

en: Time:
fr: Heure&nbsp;:

en: Day View
fr: Journée

en: Do you really want to delete this event?
fr: Voulez-vous vraiment effacer cet événement&nbsp;?

en: Event deleted!
fr: Événement effacé&nbsp;!

en: Nothing to delete!
fr: Rien à effacer&nbsp;!

en: Update Event
fr: Modifier l'événement

en: Do you really want to change this event from:
fr: Voulez vous vraiment déplacer cet événement de&nbsp;:

en: to:
fr: à&nbsp;:

en: Event updated!
fr: Événement modifié&nbsp;!

en: Month View
fr: Mois

en: 1 hr.
fr: 1 heure

en: 1.5 hr.
fr: 1 heure 30

en: 2 hr.
fr: 2 heures

en: 2.5 hr.
fr: 2 heures 30

en: 3 hr.
fr: 3 heures

en: 3.5 hr.
fr: 3 heures 30

en: 4 hr.
fr: 4 heures

en: 5 hr.
fr: 5 heures

en: 6 hr.
fr: 6 heures

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Delete & Prev
fr: Supprimer et précédent

en: Delete & Next
fr: Supprimer et suivant

en: Move to:
fr: Déplacer vers&nbsp;:

en: Delete/Move/Next Buttons:
fr: Boutons Supprimer / Déplacer / Suivant&nbsp;:

en: Display at top
fr: Affichés en haut

en: with move option
fr: avec l'option Déplacer

en: Display at bottom
fr: Affichés en bas

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
fr: COMMERCIAL - Cette liste contient les serveurs qui sont expéditeurs notoires de publicités. C'est une source sûre pour identifier les serveurs de <i>spam</i>.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this.  Another good one to use.
fr: COMMERCIAL - Liste de serveurs à bannir car (mal) configurés de sorte qu'ils relaient les <i>spam</i>. Une autre liste recommandée.

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail.  Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
fr: COMMERCIAL - Les utilisateurs de modems voient souvent leurs messages rejetés car ils devraient utiliser les serveurs de leur FAI pour envoyer des messages. En effet, les <i>spammers</i> utilisent souvent une connexion téléphonique classique pour envoyer leurs publicités.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
fr: COMMERCIAL - <i>RBL+ Blackhole entries</i> - Liste noire.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
fr: COMMERCIAL - <i>RBL+ OpenRelay entries</i> - Relais ouverts.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
fr: COMMERCIAL - <i>RBL+ Dial-up entries</i> - Accès téléphoniques.

en: FREE - ORDB was born when ORBS went off the air. It seems to have fewer false positives than ORBS did though.
fr: GRATUIT - ORDB est né à la disparition d'ORBS. Il semble qu'il soit mieux conçu que ce dernier (moins de faux positifs).

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
fr: GRATUIT - <i>Five-Ten-sg.com</i> - Sources de <i>spam</i>.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
fr: GRATUIT - <i>Five-Ten-sg.com</i> - Liste d'accès téléphoniques - contient aussi quelques adresses IP d'abonnés DSL.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
fr: GRATUIT - <i>Five-Ten-sg.com</i> - Services d'envois massifs qui n'utilisent pas des listes de personnes intéressées (<i>opt-in</i>).

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
fr: GRATUIT - <i>Five-Ten-sg.com</i> - Divers serveurs.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
fr: GRATUIT - <i>Five-Ten-sg.com</i> - <i>Single Stage servers</i>.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
fr: GRATUIT - <i>Five-Ten-sg.com</i> - Serveurs de <i>spam</i>.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
fr: GRATUIT - <i>Five-Ten-sg.com</i> - Adresses IP de formulaires web.

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
fr: GRATUIT - Dorkslayers semble recenser uniquement les très mauvais relais ouverts hors des États-Unis pour éviter les poursuites judiciaires. Notons encore que leur site recommande de ne pas utiliser leur service.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
fr: GRATUIT - <i>SPAMhaus</i> - Liste de <i>spammers</i> bien connus.

en: FREE, for now - SPAMCOP - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
fr: GRATUIT, pour le moment - <i>SPAMCOP</i> - Une solution intéressante qui retient les serveurs qui envoient une très forte proportion de Spam (85% ou plus).

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
fr: GRATUIT - <i>dev.null.dk</i> - Je n'ai pas d'information précise sur cette liste.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
fr: GRATUIT - <i>visi.com Relay Stop List</i> - Liste de relais ouverts très conservatrice.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
fr: GRATUIT - <i>ahbl.org Open Relays</i> - Une autre liste de relais ouverts.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
fr: GRATUIT - <i>ahbl.org SPAM Source</i> - Liste de sources directes de <i>spam</i>.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
fr: GRATUIT - <i>ahbl.org SPAM ISPs</i> - Liste de FAI appréciés des <i>spammers</i>.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
fr: GRATUIT - <i>Leadmon DUL</i> - Liste d'accès téléphoniques et d'adresses IP assignées dynamiquement par d'autres moyens.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
fr: GRATUIT - <i>Leadmon SPAM Source</i> - Liste des adresses IP qui ont envoyées des publicités à Leadmon.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
fr: GRATUIT - <i>Leadmon Bulk Mailers</i> - Services d'envois massifs qui n'imposent pas l'utilisation listes de personnes intéressées (<i>opt-in</i>) ou qui ont vendus leurs services à des <i>spammers</i> notoires.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
fr: GRATUIT - <i>Leadmon Open Relays</i> - Relais ouverts qui ne sont pas listés par d'autres listes noires temps-réelles (<i>RBL</i>).

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
fr: GRATUIT - <i>Leadmon Multi-stage</i> - Relais ouverts multi-niveaux qui ne sont pas listés par d'autres listes noires temps-réelles (<i>RBL</i>) et ont envoyés des publicités à Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
fr: GRATUIT - <i>Leadmon SpamBlock</i> - Les sites de cette liste ont envoyés des publicités depuis des adresses IP appartenant à des blocs qui n'ont pas de nom de domaine associés. C'est une liste de blocs d'adresses utilisés par des personnes qui ont envoyé des publicités à Leadmon.net.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
fr: GRATUIT, pour le moment - <i>Not Just Another Blacklist</i> - Relais ouverts et serveurs de <i>spam</i>.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
fr: GRATUIT, pour le moment - <i>Not Just Another Blacklist</i> - Adresses IP d'accès téléphoniques.

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
fr: GRATUIT - <i>Distributed Sender Boycott List</i> - Relais confirmés.

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
fr: GRATUIT - <i>Distributed Sender Boycott List</i> - Relais multi-niveaux confirmés.

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
fr: GRATUIT - <i>Distributed Sender Boycott List</i> - Relais non-confirmés.

en: Saved Scan type
fr: Type de filtrage enregistré

en: Message Filtering
fr: Filtrage des messages

en: What to Scan:
fr: Filtrage de&nbsp;:

en: All messages
fr: Tous les messages

en: Only unread messages
fr: Seulement les messages non lus

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Match:
fr: Trouvé&nbsp;:

en: Header
fr: En-tête

en: Contains:
fr: Contient&nbsp;:

en: If <b>%s</b> contains <b>%s</b> then move to <b>%s</b>
fr: Si <b>%s</b> contient <b>%s</b> alors le déplacer vers <b>%s</b>

en: Message Filters
fr: Filtres de messages

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
fr: Les filtres dirigent les messages répondant à différents critères vers des dossiers différents pour une meilleure organisation de la boite à lettres.

en: SPAM Filters
fr: Filtrage des publicités

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
fr: Les filtres SPAM vous permettent de sélectionner plusieurs listes noires basées sur DNS pour détecter le courrier publicitaire et le déplacer vers d'autres dossiers.

en: Spam Filtering
fr: Filtrage des publicités

en: WARNING! Tell your admin to set the SpamFilters_YourHop variable
fr: ATTENTION&nbsp;! Veuillez avertir l'administrateur de Squirrelmail de bien vouloir configurer la variable SpamFilters_YourHop.

en: Move spam to:
fr: Déplacer les publicités vers&nbsp;:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
fr: Déplacer les publicités vers la Corbeille n'est pas forcément une bonne idée puisque des messages d'amis ou de listes de discussions peuvent être accidentellement identifiés comme étant des publicités. Quel que soit le dossier que vous choisissez, veillez à ce qu'il soit vidé régulièrement, ceci afin de ne pas encombrer votre boîte aux lettres.

en: The more messages you scan, the longer it takes.  I would suggest that you scan only new messages.  If you make a change to your filters, I would set it to scan all messages, then go view my INBOX, then come back and set it to scan only new messages.  That way, your new spam filters will be applied and you'll scan even the spam you read with the new filters.
fr: Plus vous analysez de messages, plus longue est la recherche. Nous vous suggérons de n'analyser que les nouveaux messages. Si vous changez vos filtres, choisissez <i>Tous les messages</i>, allez dans la boîte de réception puis revenez pour sélectionner analyser les nouveaux messages. Avec cette méthode, vos nouveaux filtres de spam seront appliqués et vous rechercherez toujours le spam avec vos nouveaux filtres.

en: Spam is sent to <b>%s</b>
fr: La publicité est dirigée vers <b>%s</b>

en: [<i>not set yet</i>]
fr: [<i>non établi</i>]

en: Spam scan is limited to <b>%s</b>
fr: Appliquer la recherche de publicités <b>%s</b>

en: New Messages Only
fr: uniquement aux nouveaux messages

en: All Messages
fr: à tous les messages

en: ON
fr: ACTIVÉ

en: OFF
fr: DÉSACTIVÉ

en:  not found.
fr:  n'existe pas.

en: Today's Fortune
fr: Citation du jour

en: Fortunes:
fr: Citations&nbsp;:

en: Show fortunes at top of mailbox
fr: Afficher les citations en haut de page

en: IMAP server information
fr: Description du serveur IMAP

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the Squirrelmail IMAP commands and your current Squirrelmail configuration. Custom command strings can be used.
fr: Exécute quelques tests en affichant la commande et son résultat. Ces tests utilisent les commandes IMAP et la configuration courante de Squirrelmail. Vous pouvez aussi saisir vos propres commandes.

en: Mailinglist
fr: Listes de discussion

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
fr: Envoyer une demande d'aide à %s pour cette liste. Vous recevrez une réponse à l'adresse ci-dessous.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
fr: Envoyer une demande d'abonnement à cette liste à %s. Vous serez inscrit avec l'adresse suivante.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
fr: Envoyer une demande de désabonnement à cette liste à %s. L'adresse suivante sera indiquée pour la demande de désabonnement.

en: Send Mail
fr: Envoyer le message

en: Post to List
fr: Envoyer à la liste

en: Reply to List
fr: Répondre à la liste

en: List Archives
fr: Archives de la liste

en: Contact Listowner
fr: Contacter le responsable de la liste

en: Mailing List
fr: Liste de discussion

en: POP3 connect:
fr: Connexion POP3&nbsp;:

en: No server specified
fr: Pas de serveur spécifié

en: Error
fr: Erreur

en: POP3 noop:
fr: POP3 noop&nbsp;:

en: No connection to server
fr: pas de connexion au serveur.

en: POP3 user:
fr: Utilisateur POP3&nbsp;:

en: no login ID submitted
fr: identifiant non renseigné

en: connection not established
fr: connexion non établie

en: POP3 pass:
fr: Mot de passe POP3&nbsp;:

en: No password submitted
fr: mot de passe non renseigné

en: authentication failed
fr: l'authentification a échouée

en: POP3 apop:
fr: POP3 apop&nbsp;:

en: No login ID submitted
fr: Identifiant non renseigné

en: No server banner
fr: pas de bannière sur le serveur

en: abort
fr: Abandon

en: apop authentication failed
fr: L'authentification POP a échouée

en: POP3 login:
fr: Connexion POP3&nbsp;:

en: POP3 top:
fr: POP3 top&nbsp;:

en: POP3 pop_list:
fr: POP3 pop_list&nbsp;:

en: Premature end of list
fr: fin de liste prématurée

en: POP3 get:
fr: POP3 get&nbsp;:

en: POP3 last:
fr: POP3 last&nbsp;:

en: POP3 reset:
fr: POP3 reset&nbsp;:

en: POP3 send_cmd:
fr: POP3 send_cmd&nbsp;:

en: Empty command string
fr: commande vide

en: POP3 quit:
fr: Déconnexion POP3&nbsp;:

en: connection does not exist
fr: la connexion n'existe pas

en: POP3 uidl:
fr: POP3 uidl&nbsp;:

en: POP3 delete:
fr: Suppression POP3&nbsp;:

en: No msg number submitted
fr: Pas de numéro de message transmis

en: Command failed
fr: la commande a échouée

en: Remote POP server Fetching Mail
fr: Récupération de courrier sur serveur POP

en: Select Server:
fr: Sélectionnez le serveur&nbsp;:

en: Password for
fr: Mot de passe pour

en: Fetch Mail
fr: Récupérer

en: Fetching from
fr: Récupérer depuis

en: Oops,
fr: Aïe,

en: Opening IMAP server
fr: Ouverture du serveur IMAP

en: Opening POP server
fr: Ouverture du serveur POP

en: Login Failed:
fr: Échec de la connexion&nbsp;:

en: Login OK: No new messages
fr: Connexion réussie&nbsp;: Pas de nouveaux messages

en: Login OK: Inbox EMPTY
fr: Connexion réussie&nbsp;: la boite de réception est vide.

en: Login OK: Inbox contains [
fr: Connexion réussie&nbsp;: la boite de réception contient [

en: Fetching UIDL...
fr: Récupération UIDL...

en: Server does not support UIDL.
fr: Le serveur ne supporte pas l'UIDL.

en: Leaving Mail on Server...
fr: Messages conservés sur le serveur...

en: Deleting messages from server...
fr: Suppression des messages sur le serveur...

en: Fetching message
fr: Récupération du message

en: Server error...Disconnect
fr: Erreur serveur... Déconnexion

en: Reconnect from dead connection
fr: Rétablissement d'une connexion morte

en: Saving UIDL
fr: Sauvegarde UIDL

en: Refetching message
fr: Nouvelle récupération du message

en: Error Appending Message!
fr: Erreur pendant l'ajout du message&nbsp;!

en: Closing POP
fr: Fermeture de la connexion POP

en: Logging out from IMAP
fr: Déconnexion du serveur IMAP

en: Message appended to mailbox
fr: Message ajouté à la boite aux lettres

en:  deleted from Remote Server!
fr:  supprimé du serveur distant&nbsp;!

en: Delete failed:
fr: Échec de la suppression&nbsp;:

en: Remote POP server settings
fr: Options POP3

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure.  However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
fr: Vous devez savoir que le chiffrement employé pour garder votre mot de passe n'est pas parfaitement sûr - votre mot de passe peut être déchiffré par un pirate qui regarderait les sources de Squirrelmail. Cette solution est cependant plus sûre que le protocole POP lui même car ce dernier transmet votre mot de passe sans chiffrement.

en: If you leave password empty, it will be required when you fetch mail.
fr: Si vous n'indiquez pas votre mot de passe, il vous sera demandé à chaque récupération du courrier.

en: Encrypt passwords (informative only)
fr: Chiffrer les mots de passe (informatif seulement)

en: Add Server
fr: Ajouter un serveur

en: Server:
fr: Serveur&nbsp;:

en: Port:
fr: Port&nbsp;:

en: Alias:
fr: Alias&nbsp;:

en: Username:
fr: Identifiant&nbsp;:

en: Store in Folder:
fr: Sauvegarder dans le dossier&nbsp;:

en: Leave Mail on Server
fr: Laisser le courrier sur le serveur

en: Check mail during login
fr: Récupérer le courrier à la connexion

en: Check mail during folder refresh
fr: Récupérer le courrier au rafraîchissement des dossiers

en: Modify Server
fr: Modifier le serveur

en: Server Name:
fr: Nom du serveur&nbsp;:

en: Modify
fr: Modifier

en: No-one server in use. Try to add.
fr: Aucun serveur configuré. Essayez d'en ajouter un.

en: Fetching Servers
fr: Interrogation des serveurs

en: Confirm Deletion of a Server
fr: Confirmer la suppression d'un serveur

en: Selected Server:
fr: Serveur sélectionné&nbsp;:

en: Confirm delete of selected server?
fr: Confirmez-vous la suppression du serveur sélectionné&nbsp;?

en: Confirm Delete
fr: Confirmer la suppression

en: Undefined Function
fr: Fonction non définie

en: Hey! Wath do You are looking for?
fr: Hé&nbsp;! Que cherchez-vous&nbsp;?

en: Fetch
fr: Récupérer

en: Warning,
fr: Attention,

en: Mail Fetch Result:
fr: Résultat de la requête&nbsp;:

en: Simple POP3 Fetch Mail
fr: Récupération de courrier avec POP3

en: This configures settings for downloading email from a pop3 mailbox to your account on this server.
fr: Pour configurer la récupération du courrier depuis un compte POP3 vers ce serveur.

en: Message Details
fr: Message complet

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Save Message
fr: Enregistrer le message

en: View Message details
fr: Voir le message complet

en: New Mail Notification
fr: Notification de nouveaux messages

en: Select <b>Enable Media Playing</b> to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
fr: Sélectionnez <b>Activer la séquence sonore</b> pour avoir un son quand vous avez des messages non lus dans vos dossiers. Une fois activée, vous pouvez spécifier le fichier son à lire.

en: The <b>Check all boxes, not just INBOX</b> option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
fr: L'option <b>Vérifier tous les dossiers</b> permet d'effectuer une vérification de messages non lus dans tous les dossiers.

en: Selecting the <b>Show popup</b> option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
fr: Sélectionner l'option <b>Fenêtre d'alerte</b> pour activer l'affichage d'une fenêtre vous avertissant de l'arrivée de nouveaux messages (nécessite Javascript).

en: Use the <b>Check RECENT</b> to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet.  This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
fr: Utilisez l'option <b>Vérifier uniquement les messages récents</b> pour ne vérifier que les messages récents, c'est-à-dire ceux qui n'ont pas encore été vus ni identifiés. Cette option évite d'être importuné par les alertes sonores ou les fenêtres d'alerte pour des courriers non lus.

en: Selecting the <b>Change title</b> option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers).  This will always tell you if you have new mail, even if you have <b>Check RECENT</b> enabled.
fr: L'option <b>Changer le titre</b> permet de changer le titre dans certains navigateurs pour annoncer les nouveaux messages (nécessite Javascript et ne fonctionne qu'avec IE, les autres navigateurs n'affichent pas de message d'erreur). Cette option vous signalera toujours la présence de nouveaux messages, même si vous avez activé l'option <b>Vérifier uniquement les messages récents</b>.

en: Select from the list of <b>server files</b> the media file to play when new mail arrives.  If no file is specified, "(none)", no sound will be used.
fr: Sélectionnez, dans la liste des <b>fichiers du serveur</b>, la séquence sonore à jouer quand un nouveau courrier arrive. Si aucun fichier n'est sélectionné, aucun son ne sera utilisé.

en: Enable Media Playing
fr: Activer la séquence sonore

en: Check all boxes, not just INBOX
fr: Vérifier tous les dossiers

en: Count only messages that are RECENT
fr: Vérifier uniquement les messages récents

en: Change title on supported browsers.
fr: Changer le titre quand le navigateur le permet.

en: requires JavaScript to work
fr: nécessite Javascript

en: Show popup window on new mail
fr: Fenêtre d'alerte à l'arrivée de nouveaux courriers

en: Select server file:
fr: Sélectionner une séquence sonore du serveur&nbsp;:

en: (none)
fr: (aucune)

en: Try
fr: Essayer

en: Current File:
fr: Fichier actuel&nbsp;:

en: New Mail
fr: Nouveau message

en: SquirrelMail Notice:
fr: Annonce SquirrelMail&nbsp;:

en: You have
fr: Vous avez

en: %s new message
fr: %s nouveau message

en: %s new messages
fr: %s nouveaux messages

en: NewMail Options
fr: Options de notification des nouveaux messages

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
fr: Configuration de la séquence sonore et de la fenêtre d'alerte qui annoncent l'arrivée d'un nouveau message.

en: New Mail Notification options saved
fr: Options de notification des nouveaux messages prises en compte.

en: %s New Messages
fr: %s nouveaux messages

en: %s New Message
fr: %s nouveau message

en: Test Sound
fr: Tester le son

en: No sound specified
fr: Aucune séquence choisie

en: Loading the sound...
fr: Chargement du son...

en: Sent Subfolders Options
fr: Options des sous-dossiers de Courrier envoyé

en: Use Sent Subfolders
fr: Activer les sous-dossiers de Courrier envoyé

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: Quarterly
fr: Trimestriellement

en: Yearly
fr: Annuellement

en: Base Sent Folder
fr: Base du dossier Courrier envoyé

en: Enabled
fr: Activé

en: Disable it
fr: Le désactiver

en: Enable it
fr: L'activer

en: Spam reporting
fr: Signalement du Spam (courrier non sollicité)

en: SpamCop link is:
fr: Le lien vers SpamCop est :

en: Delete spam when reported:
fr: Supprimer le spam après signalement :

en: Only works with email-based reporting
fr: Ne fonctionne qu'avec du signalement par email

en: Spam Reporting Method:
fr: Méthode de signalement du Spam :

en: Quick email-based reporting
fr: Signalement par email rapide

en: Thorough email-based reporting
fr: Signalement par email compliqué

en: Web-based form
fr: Formulaire Web

en: Save Method
fr: Enregistrer la méthode

en: Your SpamCop authorization code:
fr: Votre code d'autorisation SpamCop :

en: see below
fr: voir ci-dessous

en: Save ID
fr: Identifiant d'enregistrement

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
fr: SpamCop est un service gratuit qui aide à trouver la véritable source du Spam et signaler l'abus aux personnes concernées.

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free <a href="http://spamcop.net/anonsignup.shtml">sign up page</a> so you can use SpamCop.
fr: Pour l'utiliser, vous devez avoir un code d'autorisation de SpamCop. Il existe une <a href="http://spamcop.net/anonsignup.shtml">page d'enregistrement</a> gratuite pour vous permettre d'utiliser SpamCop.

en: <b>Before you sign up, be warned:</b> Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (<a href="http://www.yahoo.com/">Yahoo!</a> has a <a href="http://dir.yahoo.com/Business_and_Economy/Business_to_Business/Communications_and_Networking/Internet_and_World_Wide_Web/Email_Providers/Forwarding_Services/Free_Forwarding/">list of places</a>) so that messages from system administrators and whatnot can be sent to you.
fr: <b>Avant de vous inscrire, faites attention : </b> certains utilisateurs ont signalé que des adresses email utilisées avec SpamCop se retrouvent sur des listes de Spam. Par sécurité, vous pouvez juste créer une adresse email d'envoi pour tous les rapports destinés à SpamCop. Ainsi, si elle se retrouve submergée de Spams, vous pouvez juste la supprimer sans perdre votre adresse email réelle. Allez simplement créer un email d'envoi quelque part ((<a href="http://www.yahoo.com/">Yahoo!</a> possède une <a href="http://dir.yahoo.com/Business_and_Economy/Business_to_Business/Communications_and_Networking/Internet_and_World_Wide_Web/Email_Providers/Forwarding_Services/Free_Forwarding/"> liste de services</a>) afin que les messages des administrateurs système et autres vous soient envoyés.

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin -- just click the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
fr: Une fois que vous vous serez inscrit sur SpamCop et que vous aurez reçu votre code d'autorisation, vous devrez mettre en route ce plugin -- cliquez simplement sur le lien ci-dessus. Après cela, continuez simplement comme auparavant. Si vous recevez un message de Spam, visualisez-le. A droite, vers le haut du message, vous verrez un lien pour signaler ce message  comme spam. Cliquer dessus vous amènera à une page de confirmation. Une fois confirmé, votre signalement déclenchera différentes procédures suivant différentes méthodes.

en: Email-based Reporting
fr: Signalement par email

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
fr: L'appui sur le bouton provoquera l'envoi du message au service SpamCop et optionnellement supprimera le message. Ensuite, vous n'aurez plus qu'à attendre un message de SpamCop dans votre Boîte de réception. (Il est envoyé à l'adresse email que vous avez utilisé pour votre inscription, donc vérifiez que votre réémetteur de mail fonctionne !) Ouvrez-le, cliquez sur le lien approprié vers le haut, et une nouvelle fenêtre du navigateur s'ouvrira.

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
fr: Pour l'instant, le signalement rapide renvoie la requête au signalement compliqué. Il semble aussi que ce service soit restreint aux membres (payants) uniquement. Espérons que cela changera bientôt.

en: Web-based Reporting
fr: Signalement par le Web

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
fr: Cliquer sur le bouton de la page de confirmation ouvrira une nouvelle fenêtre du navigateur contenant le service SpamCop. Le message ne sera pas supprimé (en cours...), mais vous n'aurez pas à attendre un message en réponse pour démarrer le signalement du spam.

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
fr: Le service SpamCop affichera l'information comme il la trouve, donc descendez jusqu'au bouton du formulaire. Il peut se produire une petite attente pendant la récupération des informations, donc soyez patient. Lisez ce qu'il contient, et soumettez le spam. Fermez la fenêtre du navigateur. Cliquez sur Annuler ou sur le dossier approprié pour voir les messages et/ou supprimer le Spam.

en: <b>For more information</b> about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's <a href="http://spamcop.net/help.shtml">Help and Feedback</a> section.
fr: <b>Pour plus d'information</b> à propos de SpamCop, ses services, du Spam en général, et de nombreux sujets relatifs, référez-vous à la section <a href="http://spamcop.net/help.shtml">Aide et Feedback</a>.

en: Report as Spam
fr: Signaler comme <i>Spam</i>

en: SpamCop - Spam Reporting
fr: SpamCop - Signalement du <i>Spam</i>

en: Help fight the battle against unsolicited email.  SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to.  Quite fast, really smart, and easy to use.
fr: Aide dans la lutte contre les messages non désirés. SpamCop analyse le message et en déduit les adresses correctes pour se plaindre. Plutôt rapide, vraiment efficace et facile à utiliser.

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service.  By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
fr: L'envoi du signalement du Spam vous renverra une réponse contenant des URLs sur lesquelles vous pourrez cliquer pour signaler le message de Spam aux autorités compétentes. Ceci est un service gratuit. En cliquant sur le bouton "Envoyer un signalement de Spam", vous acceptez les termes de la license de SpamCop etc...

en: Cancel / Done
fr: Annuler / Terminer

en: Send Spam Report
fr: Envoyer le signalement du Spam (courrier non sollicité)

en: SpellChecker Options
fr: Options du correcteur orthographique

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
fr: Ici vous pouvez configurer la façon dont votre dictionnaire personnel est stocké, l'éditer ou choisir quelles langues doivent être à votre disposition pour les vérifications orthographiques.

en: Check Spelling
fr: Correcteur orthographique

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
fr: Retourner aux options du correcteur orthographique

en: ATTENTION:
fr: ATTENTION&nbsp;:

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this.<br>If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
fr: SquirrelSpell est incapable de déchiffrer votre dictionnaire personnel. Ceci est certainement dû au fait que vous avez changé votre mot de passe. Afin d'y remédier, vous devez fournir votre ancien mot de passe, ainsi SquirrelSpell pourra déchiffrer votre dictionnaire. Il sera rechiffré avec le nouveau mot de passe après cette procédure. <br>Si vous n'avez pas chiffré votre dictionnaire alors celui-ci a été mutilé et n'est plus valide. Vous devez l'effacer et en créer un nouveau. Ceci est également valable si vous ne vous rappelez plus de votre mot de passe; sans lui, les données chiffrées ne sont plus accessibles.

en: Delete my dictionary and start a new one
fr: Supprimer mon dictionnaire et en refaire un nouveau

en: Decrypt my dictionary with my old password:
fr: Déchiffrer mon dictionnaire avec mon ancien mot e passe&nbsp;:

en: Proceed
fr: Poursuivre

en: You must make a choice
fr: Vous devez faire un choix.

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
fr: Vous pouvez effacer votre dictionnaire ou saisir votre ancien mot de passe mais vous ne pouvez faire les deux.

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
fr: Ceci effacera votre dictionnaire personnel. Confirmez-vous&nbsp;?

en: Error Decrypting Dictionary
fr: Erreur lors du déchiffrage du dictionnaire

en: Cute.
fr: Arrêt.

en: I tried to execute '%s', but it returned:
fr: J'ai exécuté «&nbsp;%s&nbsp;» mais la commande m'a retourné&nbsp;:

en: SquirrelSpell is misconfigured.
fr: SquirrelSpell est mal configuré.

en: SquirrelSpell Results
fr: Résultats de la correction orthographique

en: Spellcheck completed. Commit changes?
fr: Vérification orthographique terminée. Valider les changements&nbsp;?

en: No changes were made.
fr: Aucun changement n'a été fait.

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
fr: Enregistrement de votre dictionnaire personnel... Merci de patienter.

en: Found %s errors
fr: %s erreurs trouvées

en: Line with an error:
fr: Ligne avec une erreur&nbsp;:

en: Error:
fr: Erreur&nbsp;:

en: Suggestions:
fr: Suggestions&nbsp;:

en: Change to:
fr: Changer en&nbsp;:

en: Occurs times:
fr: Nombre d'occurrence&nbsp;:

en: Change this word
fr: Changez ce mot

en: Change
fr: Changer

en: Change ALL occurances of this word
fr: Changer <i>toutes</i> les occurrences de ce mot

en: Change All
fr: Changer tout

en: Ignore this word
fr: Ignorer ce mot

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore ALL occurances this word
fr: Ignorer <i>toutes</i> les occurrences de ce mot

en: Ignore All
fr: Ignorer tout

en: Add this word to your personal dictionary
fr: Ajouter ce mot à votre dictionnaire personnel

en: Add to Dic
fr: Ajouter au dictionnaire

en: Close and Commit
fr: Arrêter et corriger

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
fr: La correction n'est pas terminée. Voulez-vous réellement arrêter et appliquer les changements&nbsp;?

en: Close and Cancel
fr: Arrêter sans corriger

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
fr: La correction n'est pas terminée. Voulez-vous réellement arrêter et ignorer les changements&nbsp;?

en: No errors found
fr: Pas d'erreurs

en: Your personal dictionary was erased.
fr: Votre dictionnaire personnel a été supprimé.

en: Dictionary Erased
fr: Dictionnaire supprimé

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
fr: Votre dictionnaire personnel a été effacé. Veuillez fermer cette fenêtre et cliquer à nouveau sur le bouton «&nbsp;Correcteur orthographique&nbsp;» pour commencer la recherche de fautes d'orthographe.

en: Close this Window
fr: Fermer cette fenêtre

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
fr: Votre dictionnaire personnel a été rechiffré avec succès. Retournez au menu du correcteur orthographique et refaites votre sélection.

en: Successful Re-encryption
fr: Chiffrage réussi

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
fr: Votre dictionnaire personnel a été rechiffré avec succès. Veuillez fermer cette fenêtre et cliquer à nouveau sur le bouton «&nbsp;Correcteur orthographique&nbsp;» pour commencer la recherche de fautes d'orthographe.

en: Dictionary re-encrypted
fr: Dictionnaire rechiffré

en: Your personal dictionary has been <strong>encrypted</strong> and is now stored in an <strong>encrypted format</strong>.
fr: Votre dictionnaire principal a été <strong>chiffré</strong> et est maintenant sauvegardé dans un <strong>format chiffré</strong>.

en: Your personal dictionary has been <strong>decrypted</strong> and is now stored as <strong>clear text</strong>.
fr: Votre dictionnaire personnel a été <strong>déchiffré</strong> et est maintenant sauvegardé <strong>en clair</strong>.

en: Personal Dictionary Crypto Settings
fr: Données de chiffrage du dictionnaire personnel

en: Personal Dictionary
fr: Dictionnaire personnel

en: No words in your personal dictionary.
fr: Pas de mot dans votre dictionnaire personnel

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
fr: Cochez les mots que vous souhaitez effacer de votre dictionnaire.

en: %s dictionary
fr: dictionnaire %s

en: Delete checked words
fr: Supprimer la sélection

en: Edit your Personal Dictionary
fr: Éditer votre dictionnaire personnel

en: Please make your selection first.
fr: Commencez par faire une sélection.

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
fr: Ceci chiffrera votre dictionnaire personnel et l'enregistrera dans un format protégé. Confirmez-vous&nbsp;?

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a clear-text format. Proceed?
fr: Ceci déchiffrera votre dictionnaire personnel et l'enregistrera dans un format lisible. Confirmez-vous&nbsp;?

en: <p>Your personal dictionary is <strong>currently encrypted</strong>. This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.</p> <p><strong>ATTENTION:</strong> If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.</p>
fr: <p>Votre dictionnaire personnel <strong>est chiffré</strong>. Ceci vous protège si le webmail est compromis et votre dictionnaire volé. Il est chiffré avec votre mot de passe d'accès à la boîte à lettres rendant ainsi difficile la lecture des données qui y sont stockées.</p><p><strong>Attention</strong>, si vous oubliez votre mot de passe, votre dictionnaire personnel deviendra inaccessible car il ne pourra plus être déchiffré. Si vous changez le mot de passe de votre boîte à lettres, SquirrelSpell le détectera et vous demandera votre ancien mot de passe afin de déchiffrer votre dictionnaire puis de le rechiffrer avec le nouveau.</p>

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
fr: Déchiffrez mon dictionnaire personnel et conservez-le dans un format lisible.

en: Change crypto settings
fr: Changer les paramètres de chiffrage

en: <p>Your personal dictionary is <strong>currently not encrypted</strong>. You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).</p> <strong>ATTENTION:</strong> If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.</p>
fr: <p>Votre dictionnaire personnel <strong>n'est pas chiffré</strong>. Vous pouvez choisir de le chiffrer pour protéger vos données au cas où le webmail serait compromis et votre dictionnaire volé. Une fois chiffré, le contenu du fichier est illisible et difficile à déchiffrer sans la clé (qui est votre mot de passe d'accès à la boîte à lettres).</p><p><strong>Attention</strong>, si vous décidez de chiffrer votre dictionnaire personnel, il sera lié à votre mot de passe. Ceci signifie que si vous oubliez le mot de passe de votre boîte à lettres et que l'administrateur le change pour vous, votre dictionnaire personnel deviendra inutilisable et vous devrez en créer un nouveau&nbsp;! Par contre, si vous ou votre administrateur changez le mot de passe et si vous avez encore l'ancien, vous aurez la possibilité de saisir cet ancien mot de passe pour associer votre dictionnaire au nouveau mot de passe.</p>

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
fr: Chiffrez mon dictionnaire personnel et conservez-le dans un format protégé.

en: Deleting the following entries from <strong>%s</strong> dictionary:
fr: Effacement des entrées suivantes du dictionnaire <strong>%s</strong>&nbsp;:

en: All done!
fr: Modifications terminées&nbsp;!

en: Personal Dictionary Updated
fr: Dictionnaire personnel modifié

en: No changes requested.
fr: Aucun changement n'a été demandé.

en: Please wait, communicating with the server...
fr: Veuillez patienter, communication en cours avec le serveur...

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
fr: Choisissez le dictionnaire que vous souhaitez utiliser pour corriger ce message&nbsp;:

en: SquirrelSpell Initiating
fr: Initialisation du correcteur

en: Settings adjusted to: <strong>%s</strong> with <strong>%s</strong> as default dictionary.
fr: Paramètres choisis&nbsp;: <strong>%s</strong> avec <strong>%s</strong> comme dictionnaire par défaut.

en: Using <strong>%s</strong> dictionary (system default) for spellcheck.
fr: Utilisation du dictionnaire <strong>%s</strong> (valeur système) pour corriger.

en: International Dictionaries Preferences Updated
fr: Préférences des dictionnaires

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
fr: Sélectionnez les dictionnaires que vous souhaitez utiliser&nbsp;:

en: Make this dictionary my default selection:
fr: Faire de ce dictionnaire ma sélection par défaut&nbsp;:

en: Make these changes
fr: Appliquez ces changements

en: Add International Dictionaries
fr: Ajouter des dictionnaires

en: Please choose which options you wish to set up:
fr: Choisissez les options que vous voulez utiliser&nbsp;:

en: Edit your personal dictionary
fr: Éditer votre dictionnaire personnel

en: Set up international dictionaries
fr: Options des dictionnaires

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
fr: Chiffrer ou déchiffrer votre dictionnaire personnel

en: not available
fr: non disponible

en: SquirrelSpell Options Menu
fr: Menu des options du correcteur

en: Translator
fr: Traducteur

en: Saved Translation Options
fr: Options de traductions mémorisées

en: Your server options are as follows:
fr: Voici les options de votre serveur&nbsp;:

en: Maximum of 1000 characters translated, powered by Systran
fr: Un maximum de 1000 caractères traduits, service fourni par Systran

en: Number of supported language pairs: %s
fr: Nombre de paires de langues&nbsp;: %s

en: No known limits, powered by Systran
fr: Pas de limitation connue, service fourni par Systran

en: No known limits, powered by Translation Experts's InterTran
fr: Pas de limitation connue, service fourni par Translation Experts's InterTran

en: Number of supported languages: %s
fr: Nombre de langues supportées&nbsp;: %s

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
fr: Pas de limitation connue, service fourni par GPLTrans (libre, open source)

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
fr: Traductions en grec, pas de limitation connue, service fourni par Systran

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
fr: Traductions en russe, un maximum de 500 caractères traduits

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
fr: Vous pouvez aussi choisir si vous voulez que la boîte de traduction apparaisse, et à quel endroit.

en: Select your translator:
fr: Sélectionnez votre traducteur&nbsp;:

en: When reading:
fr: Lors de la lecture&nbsp;:

en: Show translation box
fr: Voir la boîte de traduction

en: to the left
fr: à gauche

en: in the center
fr: au centre

en: to the right
fr: à droite

en: Translate inside the SquirrelMail frames
fr: Traduire dans la fenêtre de SquirrelMail

en: When composing:
fr: Lors de la composition&nbsp;:

en: Not yet functional, currently does nothing
fr: Pas encore fonctionnel, ne fait rien pour le moment

en: Translation Options
fr: Options de traduction

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
fr: Quel traducteur doit être utilisé lorsque vous recevez des messages dans une autre langue&nbsp;?

en: %s to %s
fr: %s vers %s

en: English
fr: anglais

en: Chinese
fr: chinois

en: French
fr: français

en: German
fr: allemand

en: Italian
fr: italien

en: Japanese
fr: japonais

en: Korean
fr: coréen

en: Portuguese
fr: portugais

en: Spanish
fr: espagnol

en: Russian
fr: russe

en: Translate
fr: Traduire

en: Brazilian Portuguese
fr: portugais brésilien

en: Bulgarian
fr: bulgare

en: Croatian
fr: croate

en: Czech
fr: tchèque

en: Danish
fr: danois

en: Dutch
fr: hollandais

en: European Spanish
fr: espagnol européen

en: Finnish
fr: finnois

en: Greek
fr: grec

en: Hungarian
fr: hongrois

en: Icelandic
fr: islandais

en: Latin American Spanish
fr: espagnol latino-américain

en: Norwegian
fr: norvégien

en: Polish
fr: polonais

en: Romanian
fr: roumain

en: Serbian
fr: serbe

en: Slovenian
fr: slovène

en: Swedish
fr: suédois

en: Turkish
fr: turc

en: Welsh
fr: gallois

en: Indonesian
fr: indonésien

en: Latin
fr: latin

en: to English
fr: vers l'anglais

en: from English
fr: de l'anglais

en: Interface language
fr: Langue de l'interface

en: Translation direction
fr: Sens de la traduction

en: Please enter something to search for
fr: Il faut choisir un critère de recherche

en: There must be at least one criteria to search for
fr: Il faut au moins un critère de recherche

en: Error in criteria argument
fr: Erreur dans l'argument d'un critère

en: (Illegal date)
fr: (Date illégale)

en: (Wrong date)
fr: (Date invalide)

en: In
fr: Dans

en: (Missing argument)
fr: (Argument manquant)

en: (Spurious argument)
fr: (Argument superflu)

en: Saved Searches
fr: Recherches enregistrées

en: Missing
fr: Disparu

en: and&nbsp;subfolders:
fr: et&nbsp;sous-dossiers&nbsp;:

en: Exclude Criteria:
fr: Exclure ce Critère&nbsp;:

en: Search Criteria
fr: Critères de Recherche

en: Add New Criteria
fr: Ajouter un Critère

en: Remove Excluded Criteria
fr: Supprimer les Critères Exclus

en: Remove All Criteria
fr: Supprimer tous les Critères

en: Answered
fr: Répondu

en: Before
fr: Datant d'avant le

en: Message Body
fr: Corps du message

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Draft
fr: Brouillon

en: Flagged
fr: Marqué

en: Sent By
fr: Envoyé par

en: Header Field
fr: Champ d'en-tête

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Larger Than
fr: Plus gros que

en: Old
fr: Ancien

en: On
fr: Datant du

en: Recent
fr: Récent

en: Seen
fr: Lu

en: Sent Before
fr: Envoyé avant le

en: Sent On
fr: Envoyé le

en: Sent Since
fr: Envoyé après le

en: Since
fr: Datant d'après le

en: Smaller Than
fr: Plus petit que

en: Subject Contains
fr: Objet contenant

en: Header and Body
fr: En-tête et Corps

en: Sent To
fr: Envoyé à

en: Not
fr: Pas

en: And In
fr: Et dans

en: Or In
fr: Ou dans

en: And
fr: Et

en: Or
fr: Ou

en: Possible reason :
fr: Raison possible :

en: The imap server failed to handle threading.
fr: Le serveur imap n'a pas pu gérer les fils de discussion.

en: Click here to unset thread view for this mailbox and start again.
fr: Cliquez ici pour recommencer sans la visualisation par fil de discussion.

en: Delivery error report
fr: Rapport d'erreur de transmission

en: Undelivered Message Headers
fr: En-têtes du message non délivré

en: Folder List Display Format
fr: Affichage de la liste des dossiers&nbsp;

en: Bcc To
fr: En Copie cachée à

en: Cc To
fr: En Copie à

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: SMTWTFS
fr: DLMMJVS

en: Whitelist From
fr: Expéditeur sur liste blanche

en: Don't Whitelist From
fr: Expéditeur hors liste blanche

en: Blacklist From
fr: Expéditeur sur liste noire

en: Don't Blacklist From
fr: Expéditeur hors liste noire

en: Whitelist To
fr: Destinataire sur liste blanche
