squirrelmail 1.5.0 - en to tr translation catalogue (1107 entries)

en: Address Book
tr: Adres Defteri

en: All
tr: Tümü

en: Name
tr: İsim

en: E-mail
tr: E-posta

en: Info
tr: Bilgi

en: Source
tr: Kaynak

en: To
tr: Alıcı

en: Use Addresses
tr: Adresleri Kullan

en: Address Book Search
tr: Adres Defteri'nde Ara

en: Search for
tr: Ara

en: in
tr: içinde

en: All address books
tr: Tüm adres defterleri

en: Search
tr: Ara

en: List all
tr: Tümünü listele

en: Unable to list addresses from %s
tr: Buradan adresler listelenemedi: %s

en: Your search failed with the following error(s)
tr: Aramanız şu hata(lar) ile başarısız oldu

en: No persons matching your search was found
tr: Arama kriterlerinize uygun kişi bulunamadı

en: Return
tr: Dön

en: Close
tr: Kapat

en: Nickname
tr: Takma ad

en: Must be unique
tr: Benzeri olmamalı

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Last name
tr: Soyadı

en: First name
tr: Adı

en: Additional info
tr: Ek bilgi

en: Add to:
tr: Şuraya ekle:

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
tr: Herhangi bir kişisel adres defteri tanımlanamadı. Sistem yöneticinize başvurun.

en: You can only edit one address at the time
tr: Aynı anda tek bir adresi düzenleyebilirsiniz

en: Update address
tr: Adresi güncelle

en: ERROR
tr: HATA

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Add address
tr: Adres ekle

en: Edit selected
tr: Seçili öğeyi düzenle

en: Delete selected
tr: Seçili öğeyi sil

en: Add to address book
tr: Adres defterine ekle

en: said
tr: dedi ki

en: quote
tr: alıntı

en: who
tr: kim

en: Subject
tr: Konu

en: From
tr: Gönderen

en: Date
tr: Tarih

en: Original Message
tr: Özgün Mesaj

en: Draft Email Saved
tr: Taslak Kaydedildi

en: Could not move/copy file. File not attached
tr: Dosya kopyalanamadı. Eklenti eklenemedi

en: Draft Saved
tr: Taslak Kaydedildi

en: Your Message has been sent.
tr: Mesajınız gönderildi.

en: From:
tr: Gönderen:

en: To:
tr: Alıcı:

en: CC:
tr: Cc:

en: BCC:
tr: Bcc:

en: Subject:
tr: Konu:

en: Send
tr: Gönder

en: Attach:
tr: Eklenti:

en: Add
tr: Ekle

en: Delete selected attachments
tr: Seçili eklentileri sil

en: Priority
tr: Öncelik

en: High
tr: Yüksek

en: Low
tr: Düşük

en: Receipt
tr: Alındı bilgisi

en: On Read
tr: Mesaj Okunduğunda

en: On Delivery
tr: Mesaj İletildiğinde

en: Signature
tr: İmza

en: Addresses
tr: Adresler

en: Save Draft
tr: Taslağı Kaydet

en: You have not filled in the "To:" field.
tr: "Alıcı:" alanını doldurmadınız.

en: Draft folder
tr: Taslak Klasörü

en: Server replied:
tr: Sunucu yanıtı:

en: Illegal folder name.  Please select a different name.
tr: Hatalı klasör ismi. Lütfen farklı bir isim seçiniz.

en: Click here to go back
tr: Geri dönmek için buraya tıklayın

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
tr: Silmek için herhangi bir klasör seçmediniz. Lütfen seçin.

en: Delete Folder
tr: Klasörü Sil

en: Are you sure you want to delete %s?
tr: %s klasörünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Folders
tr: Klasörler

en: Subscribed successfully!
tr: Klasör başarıyla eklendi!

en: Unsubscribed successfully!
tr: Klasör başarıyla çıkarıldı!

en: Deleted folder successfully!
tr: Klasör başarıyla silindi!

en: Created folder successfully!
tr: Klasör başarıyla oluşturuldu!

en: Renamed successfully!
tr: Klasör başarıyla yeniden adlandırıldı!

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
tr: Kayıt başarısız oldu - Klasör mevcut değil.

en: refresh folder list
tr: klasör listesini güncelle

en: Create Folder
tr: Klasör Oluştur

en: as a subfolder of
tr: şunun alt klasörü olarak:

en: None
tr: Hiçbiri

en: Let this folder contain subfolders
tr: Bu klasörün alt klasörleri olmasına izin ver

en: Create
tr: Oluştur

en: Rename a Folder
tr: Klasörü Yeniden Adlandır

en: Select a folder
tr: Bir klasör seçin

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: No folders found
tr: Hiç klasör bulunamadı

en: Delete
tr: Sil

en: Unsubscribe
tr: Çıkar

en: Subscribe
tr: Ekle

en: No folders were found to unsubscribe from!
tr: Listeden çıkarılacak klasör bulunamadı!

en: No folders were found to subscribe to!
tr: Listeye eklenecek klasör bulunamadı!

en: Subscribe to:
tr: Üyelik yeri:

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
tr: Adlandıracak herhangi bir klasör seçmediniz.

en: Rename a folder
tr: Klasörü yeniden adlandır

en: New name:
tr: Yeni isim:

en: Submit
tr: Tamam

en: ERROR: Help files are not in the right format!
tr: HATA: Yardım dosyaları doğru biçimde değil!

en: Help
tr: Yardım

en: The help has not been translated to %s.  It will be displayed in English instead.
tr: Yardımın %s çevirisi yapılmamış. İngilizce olarak gösterilecek.

en: Some or all of the help documents are not present!
tr: Yardım dosyalarının bazıları veya tümü eksik!

en: Table of Contents
tr: İçindekiler

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Top
tr: Üst

en: Viewing an image attachment
tr: Bir resim eklentisi görüntüleniyor

en: View message
tr: Mesajı göster

en: Download this as a file
tr: Bunu dosya olarak indir

en: INBOX
tr: Gelen Kutusu

en: purge
tr: temizle

en: Last Refresh
tr: Son Güncelleme

en: Save folder tree
tr: Klasör yapısını kaydet

en: Login
tr: Giriş

en: SquirrelMail version %s
tr: SquirrelMail sürüm %s

en: By the SquirrelMail Development Team
tr: SquirrelMail Geliştirme Takımı

en: %s Login
tr: %s Giriş

en: Name:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Password:
tr: Şifre:

en: No messages were selected.
tr: Herhangi bir mesaj seçili değil.

en: Options
tr: Seçenekler

en: Message Highlighting
tr: Mesaj Vurgulama

en: New
tr: Yeni

en: Done
tr: Tamam

en: To or Cc
tr: Alıcı veya Cc

en: subject
tr: konu

en: Edit
tr: Düzenle

en: Up
tr: Yukarı

en: Down
tr: Aşağı

en: No highlighting is defined
tr: Herhangi bir vurgulama tanımlı değil

en: Identifying name
tr: Tanımlayıcı isim

en: Color
tr: Renk

en: Dark Blue
tr: Koyu Mavi

en: Dark Green
tr: Koyu Yeşil

en: Dark Yellow
tr: Koyu Sarı

en: Dark Cyan
tr: Koyu Cam Göbegi

en: Dark Magenta
tr: Koyu Macenta

en: Light Blue
tr: Açık Mavi

en: Light Green
tr: Açık Yeşil

en: Light Yellow
tr: Açık Sarı

en: Light Cyan
tr: Açık Cam Göbeği

en: Light Magenta
tr: Açık Macenta

en: Dark Gray
tr: Koyu Gri

en: Medium Gray
tr: Gri

en: Light Gray
tr: Açık Gri

en: White
tr: Beyaz

en: Other:
tr: Diğer:

en: Ex: 63aa7f
tr: Örn: 63aa7f

en: Matches
tr: Eşlenir

en: Alternate Identity %d
tr: Alternatif Kimlik %d

en: Advanced Identities
tr: Gelişmiş Kimlikler

en: Default Identity
tr: Varsayılan Kimlik

en: Add a New Identity
tr: Yeni Kimlik Ekle

en: Full Name
tr: İsim

en: E-Mail Address
tr: E-Posta Adresi

en: Reply To
tr: Cevap Adresi

en: Save / Update
tr: Kaydet / Güncelle

en: Make Default
tr: Varsayılan Yap

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Index Order
tr: Dizin Sırası

en: Checkbox
tr: Onay Kutusu

en: Flags
tr: Bayraklar

en: Size
tr: Boyut

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index.  You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
tr: Dizin sırası mesajlarınızda kolonların nasıl sıralanacağını belirler.İsteğinize göre kolon ekleyebilir, çıkarabilir, veya yerlerini değiştirebilirsiniz.

en: up
tr: yukarı

en: down
tr: aşağı

en: remove
tr: kaldır

en: Return to options page
tr: Seçenekler sayfasına geri dön

en: Personal Information
tr: Kişisel Bilgiler

en: Display Preferences
tr: Görünüm Tercihleri

en: Folder Preferences
tr: Klasör Tercihleri

en: Successfully Saved Options
tr: Seçenekler Başarıyla Kaydedildi

en: Refresh Folder List
tr: Klasör Listesini Güncelle

en: Refresh Page
tr: Sayfayı Güncelle

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
tr: Burada isminiz, e-posta adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi ayarlayabilirsiniz.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
tr: SquirrelMail'i isteğinize uygun olarak kişiselleştirmek için görünümü, dili vb. diğer seçenekleri buradan ayarlayabilirsiniz.

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list.  This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
tr: Girilen kritere göre mesaj listesinde gelen mesajların arkaplan rengi ayarlanabilir. Bu sayede gelen mesajların kimden olduğunu daha kolay ayırt edebilirsiniz. Özellikle posta listelerinde faydalı bir seçenektir.

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
tr: Bu seçenekler ile klasörlerinizin görünümü ve işlenişi değiştirilebilir.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
tr: Mesaj dizininin sırası mesaj bilgilerini istediğiniz sırada görüntülemek için tekrar ayarlanabilir.

en: Message not printable
tr: Mesaj yazdırılabilir değil

en: CC
tr: Cc

en: Printer Friendly
tr: Yazıcı Dostu

en: Print
tr: Yazdır

en: View Printable Version
tr: Yazdırılabilir Şekilde Göster

en: Read:
tr: Okundu:

en: Your message
tr: Sizin mesajınız

en: Sent:
tr: Gönderildi:

en: Was displayed on %s
tr: %s üzerinde görüntülendi

en: less
tr: diğer alıcıları gösterme

en: more
tr: diğer alıcılar

en: Unknown sender
tr: Bilinmeyen gönderici

en: Mailer
tr: Postacı

en: Read receipt
tr: Alındı bilgisini oku

en: sent
tr: gönderildi

en: requested
tr: istendi

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
tr: Bu mesajı gönderen kişi, mesajını okuduğunuza dair bir cevap istiyor. Bir okundu bilgisi göndermek ister misiniz?

en: Send read receipt now
tr: Okundu bilgisini şimdi gönder

en: View Message
tr: Mesajı göster

en: Delete & Prev
tr: Sil ve Öncekini Oku

en: Delete & Next
tr: Sil ve Sonrakini Oku

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Message List
tr: Mesaj Listesi

en: Resume Draft
tr: Taslağa Devam Et

en: Edit Message as New
tr: Mesajı Yeni Olarak Düzenle

en: Reply
tr: Cevap Yaz

en: Reply All
tr: Tümüne Cevap Yaz

en: Forward
tr: İlet

en: Forward as Attachment
tr: Eklenti Olarak İlet

en: Move to:
tr: Klasöre Taşı:

en: Move
tr: Taşı

en: View Full Header
tr: Tüm Başlıkları Göster

en: Attachments
tr: Eklentiler

en: You must be logged in to access this page.
tr: Bu sayfaya erişebilmek için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

en: All Folders
tr: Tüm Klasörler

en: Please enter something to search for
tr: Aramak için birşey yazın

en: There must be at least one criteria to search for
tr: Aramak için en az bir kriter olmalı

en: Error in criteria argument
tr: Kriter argümanında hata

en: M j, Y
tr: j M Y

en: (Illegal date)
tr: (Geçersiz tarih)

en: (Wrong date)
tr: (Yanlış tarih)

en: In
tr: Şunun İçinde:

en: (Missing argument)
tr: (Eksik argüman)

en: (Spurious argument)
tr: (Sahte argüman)

en: edit
tr: düzenle

en: search
tr: ara

en: delete
tr: sil

en: Saved Searches
tr: Kayıtlı Aramalar

en: save
tr: kaydet

en: forget
tr: unut

en: Recent Searches
tr: Son Arananlar

en: Missing
tr: Eksik

en: and&nbsp;subfolders:
tr: ve&nbsp;alt&nbsp;klasörleri:

en: Exclude Criteria:
tr: Kriteri Dışla:

en: Search Criteria
tr: Arama Kriteri

en: Folder:
tr: Klasör:

en: Add New Criteria
tr: Yeni Kriter Ekle

en: Remove Excluded Criteria
tr: Dışlanmış Kriteri Çıkar

en: Remove All Criteria
tr: Tüm Kriterleri Çıkar

en: Answered
tr: Cevaplanmış

en: Before
tr: Tarihten Önce

en: Message Body
tr: Mesaj Gövdesi

en: Deleted
tr: Silinmiş

en: Draft
tr: Taslak

en: Flagged
tr: İşaretlenmiş

en: Sent By
tr: Gönderen

en: Header Field
tr: Başlık Alanı

en: Keyword
tr: Anahtar Kelime

en: Larger Than
tr: Şundan Büyük

en: Old
tr: Eski

en: On
tr: Üzerinde

en: Recent
tr: Son

en: Seen
tr: Görülmüş

en: Sent Before
tr: Tarihten Önce Gönderilmiş

en: Sent On
tr: Tarihte Gönderilmiş

en: Sent Since
tr: Tarihten İtibaren Gönderilmiş

en: Since
tr: Tarihten Beri

en: Smaller Than
tr: Şundan Küçük

en: Subject Contains
tr: Konu İçeriği

en: Header and Body
tr: Başlık ve Gövde

en: Sent To
tr: Gönderilen

en: Not
tr: Değil

en: And In
tr: Ve Şunun İçinde

en: Or In
tr: Veya Şunun İçinde

en: And
tr: Ve

en: Or
tr: Veya

en: No Messages Found
tr: Hiç Mesaj Bulunamadı

en: Sign Out
tr: Oturumu Kapat

en: You have been successfully signed out.
tr: Oturumunuzu başarıyla kapattınız.

en: Click here to log back in.
tr: Tekrar giriş için buraya tıklayınız.

en: Viewing a Business Card
tr: Bir Kart Görüntüleniyor

en: Title
tr: Başlık

en: Email
tr: E-posta

en: Web Page
tr: Web Sayfası

en: Organization / Department
tr: Kurum / Bölüm

en: Address
tr: Adres

en: Work Phone
tr: İş Telefonu

en: Home Phone
tr: Ev Telefonu

en: Cellular Phone
tr: Cep Telefonu

en: Fax
tr: Faks

en: Note
tr: Not

en: Add to Addressbook
tr: Adres Defterine Ekle

en: Title & Org. / Dept.
tr: Ünvan ve Kurum / Bölüm

en: Viewing Full Header
tr: Tüm Başlıklar Görüntüleniyor

en: Viewing a text attachment
tr: Bir yazı eklentisi görüntüleniyor

en: Folder List
tr: Klasör Listesi

en: Personal address book
tr: Kişisel adres defteri

en: Database error: %s
tr: Veritabanı hatası: %s

en: Addressbook is read-only
tr: Adres defteri salt okunur durumda

en: User '%s' already exist
tr: '%s' kullanıcısı zaten var

en: User '%s' does not exist
tr: '%s' kullanıcısı yok

en: Global address book
tr: Global adres defteri

en: No such file or directory
tr: Böyle bir dosya veya dizin yok

en: Open failed
tr: Dosya / dizin açılamadı

en: Can not modify global address book
tr: Global adres defteri değiştirilemez

en: Not a file name
tr: Dosya ismi değil

en: Write failed
tr: Dosya / dizin açılamadı

en: Unable to update
tr: Güncelleme yapılamıyor.

en: Could not lock datafile
tr: Veri dosyası kilitlenemedi

en: Write to addressbook failed
tr: Adres defterine yazma başarısız oldu

en: Error initializing addressbook database.
tr: Adres defteri veri tabanı oluşturulamadı.

en: Error opening file %s
tr: %s dosyasını açarken hata oluştu

en: Error initializing global addressbook.
tr: Global adres defteri oluşturulurken hata oluştu.

en: Error initializing LDAP server %s:
tr: LDAP sunucusu bağlantısında hata oluştu: %s

en: Invalid input data
tr: Hatalı veri girişi

en: Name is missing
tr: İsim yok

en: E-mail address is missing
tr: E-posta adresi yok

en: Nickname contains illegal characters
tr: Takma ad geçersiz karakterler içeriyor

en: view
tr: göster

en: Business Card
tr: İş Kartı

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Sun
tr: Paz

en: Mon
tr: Pzt

en: Tue
tr: Sal

en: Wed
tr: Çar

en: Thu
tr: Per

en: Fri
tr: Cum

en: Sat
tr: Cmt

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: May
tr: Mayıs

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Jan
tr: Oca

en: Feb
tr: Şub

en: Apr
tr: Nis

en: Ma&#121;
tr: May

en: Jun
tr: Haz

en: Jul
tr: Tem

en: Aug
tr: Ağu

en: Sep
tr: Eyl

en: Oct
tr: Eki

en: Nov
tr: Kas

en: Dec
tr: Ara

en: D, F j, Y g:i a
tr: j F Y, l, g:i a

en: D, F j, Y G:i
tr: j F Y, l, G:i

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
tr: Tercih veritabanı hatası (%s). Anormal sonlandırma yapılıyor.

en: Click here to return to %s
tr: Dönmek için tıklayın: %s

en: Go to the login page
tr: Giriş sayfasına git

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
tr: Tercih dosyası %s yok. Varsayılan bir dosya oluşturmak için oturumunuzu kapatıp tekrar sisteme girin.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
tr: Tercih dosyası %s açılamadı. Bu sorunun çözümü için sistem yöneticinize başvurun.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
tr: Tercih dosyası %s yazılamadı. Bu sorunun çözümü için sistem yöneticinize başvurun.

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
tr: Tercih dosyası %s, geçici %s dosyasından kopyalanamadı. Bu sorunun çözümü için sistem yöneticinize başvurun.

en: Error opening %s
tr: %s açılırken hata oluştu

en: Default preference file not found or not readable!
tr: Varsayılan tercih dosyası bulunamadı veya okunabilir değil!

en: Please contact your system administrator and report this error.
tr: Lütfen sistem yöneticinize bu hatayı bildirin.

en: Could not create initial preference file!
tr: Başlangıç tercih dosyası yaratılamadı!

en: %s should be writable by user %s
tr: %s, %s kullanıcısı tarafından yazılabilir olmalı

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
tr: İmza dosyası %s açılamadı. Bu sorunun çözümü için sistem yöneticinize başvurun.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
tr: İmza dosyası %s yazılamadı. Bu sorunun çözümü için sistem yöneticinize başvurun.

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
tr: İmza dosyası %s, geçici %s dosyasından kopyalanamadı. Bu sorunun çözümü için sistem yöneticinize başvurun.

en: ERROR : Could not complete request.
tr: HATA : İsteğiniz tamamlanamadı.

en: ERROR : Bad or malformed request.
tr: HATA : Kötü istek

en: ERROR : Imap server closed the connection.
tr: HATA : Imap sunucusu bağlantıyı kapattı.

en: ERROR : Connection dropped by imap-server.
tr: HATA : Imap sunucusu bağlantıyı düşürdü.

en: ERROR : Unknown imap response.
tr: HATA : Bilinmeyen imap yanıtı.

en: Reason Given:
tr: Verilen Neden:

en: Possible reason :
tr: Muhtemel neden :

en: Query:
tr: Sorgu:

en: The imap server failed to handle threading.
tr: Imap sunucusu threading yapmayı başaramadı.

en: Click here to unset thread view for this mailbox and start again.
tr: Bu posta kutusu için thread görünümünü kaldırmak için buraya tıklayıp yeniden başlayın.

en: ERROR : No available imapstream.
tr: HATA : Mevcut imap akımı yok.

en: ERROR : Bad function call.
tr: HATA : Kötü işlev çağrısı

en: Reason:
tr: Neden:

en: Server responded:
tr: Sunucu yanıtı:

en: Error connecting to IMAP server: %s.
tr: IMAP sunucusuna bağlantıda hata oluştu: %s.

en: Bad request: %s
tr: Kötü istek: %s

en: Unknown error: %s
tr: Bilinmeyen hata: %s

en: Read data:
tr: Okunan veri:

en: Unknown user or password incorrect.
tr: Bilinmeyen kullanıcı veya şifre hatası.

en: ERROR : Could not append message to
tr: HATA : Mesajınız'a ekleme işlemi başarısız oldu

en: Solution:
tr: Çözüm:

en: Remove unneccessary messages from your folder and start with your Trash folder.
tr: Klasörünüzden gereksiz mesajları kaldırın ve Çöp Klasörü ile başlatın.

en: (no subject)
tr: (konu yok)

en: Unknown response from IMAP server:
tr: IMAP sunucusundan bilinmeyen yanıt:

en: The server couldn't find the message you requested.
tr: Sunucu istediğiniz mesajı bulamadı.

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
tr: Büyük ihtimalle mesaj listeniz eskiydi ve mesaj başka bir yere taşındı veya silindi (aynı posta kutusuna şu anda erişen başka bir program tarafından olabilir).

en: Unknown date
tr: Bilinmeyen tarih

en: A
tr: Y

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.<br>Please report this to the system administrator.
tr: IMAP sunucunuz sunucu-taraflı sıralamayı desteklemiyor.<br>Lütfen bu durumu sistem yöneticinize bildirin.

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.<br>Please report this to the system administrator.
tr: IMAP sunucunuz sunucu-taraflı sıralamayı desteklemiyor.<br>Lütfen bu durumu sistem yöneticinize bildirin.

en: THIS FOLDER IS EMPTY
tr: BU KLASÖR BOŞ

en: Move Selected To
tr: Seçili Öğeyi Taşı:

en: Transform Selected Messages
tr: Seçili Mesajları Dönüştür

en: Expunge
tr: Sil

en: mailbox
tr: posta kutusu

en: Read
tr: Okunmuş

en: Unread
tr: Okunmamış

en: Unthread View
tr: Thread'siz Görünüm

en: Thread View
tr: Thread'li Görünüm

en: Bypass Trash
tr: Çöpü Atla

en: Click here to change the sorting of the message list
tr: Mesaj listesinin sıralanmasını değiştirmek için buraya tıklayın

en: Toggle All
tr: Tümünü Seç/Bırak

en: Unselect All
tr: Tümünü Bırak

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Viewing Messages: <B>%s</B> to <B>%s</B> (%s total)
tr: Görüntülenen Mesajlar: <B>%s</B> ile <B>%s</B> arası (toplam %s)

en: Viewing Message: <B>%s</B> (1 total)
tr: Görüntülenen Mesaj: <B>%s</B> (toplam 1)

en: Paginate
tr: Sayfalandır

en: Show All
tr: Tümünü Göster

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
tr: SquirrelMail mesaj gövde yapısını analiz edemedi

en: the provided bodystructure by your imap-server
tr: imap-sunucusu tarafından sağlanan gövdeyapısı

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
tr: Mesaj gövdesi alınamadı. Bunun en muhtemel sebebi mesajın bozulmuş olmasıdır.

en: Command:
tr: Komut:

en: Response:
tr: Yanıt:

en: Message:
tr: Mesaj:

en: FETCH line:
tr: Satırı getir:

en: Hide Unsafe Images
tr: Tehlikeli Resimleri Gizle

en: View Unsafe Images
tr: Tehlikeli Resimleri Göster

en: download
tr: indir

en: sec_remove_eng.png
tr: sec_remove_tr_TR.png

en: This external link will open in a new window
tr: Bu dış link yeni bir pencerede açılacaktır

en: Option Type '%s' Not Found
tr: '%s' Seçenek Tipi Bulunamadı

en: Current Folder
tr: Görüntülenen Klasör

en: Compose
tr: Mesaj Yaz

en: Error creating directory %s.
tr: %s dizini oluşturulurken hata oluştu.

en: Could not create hashed directory structure!
tr: Hashed dizin yapısı oluşturulamadı!

en: Service not available, closing channel
tr: Servis yok, kanal kapatılıyor

en: A password transition is needed
tr: Bir şifre geçişi gerekli

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
tr: İstenen posta eylemi gerçekleşmedi: posta kutusu yok

en: Requested action aborted: error in processing
tr: İstenen eylem durduruldu: işlem sırasında hata

en: Requested action not taken: insufficient system storage
tr: İstenen eylem yapılmadı: yeterli depolama alanı yok

en: Temporary authentication failure
tr: Geçici kimlik doğrulaması başarısız

en: Syntax error; command not recognized
tr: Sözdizim hatası, komut algılanamadı

en: Syntax error in parameters or arguments
tr: Parametre veya argümanlarda sözdizim hatası

en: Command not implemented
tr: Komut uygulanmadı

en: Bad sequence of commands
tr: Kötü komut sırası

en: Command parameter not implemented
tr: Komut parametresi uygulanmadı

en: Authentication required
tr: Kimlik doğrulaması gerekli

en: Authentication mechanism is too weak
tr: Kimik doğrulama mekanizması çok zayıf

en: Authentication failed
tr: Kimlik doğrulaması başarısız oldu

en: Encryption required for requested authentication mechanism
tr: İstenen doğrulama mekanizması için şifreleme gerekiyor

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
tr: İstenen eylem gerçekleşmedi: posta kutusu yok

en: User not local; please try forwarding
tr: Kullanıcı yerel değil, forwarding (iletim) deneyin

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
tr: İstenen posta eylemi durduruldu: kota aşımı

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
tr: İstenen eylem gerçekleşmedi: posta kutusu ismine izin verilmiyor

en: Transaction failed
tr: İşlem başarısız oldu

en: Unknown response
tr: Bilinmeyen yanıt

en: General Display Options
tr: Genel Görünüm Seçenekleri

en: Theme
tr: Tema

en: Default
tr: Varsayılan

en: Custom Stylesheet
tr: Özel Stil

en: Language
tr: Dil

en: Use Javascript
tr: Javascript kullanımı

en: Autodetect
tr: Otomatik bul

en: Always
tr: Her zaman

en: Never
tr: Hiçbir zaman

en: Mailbox Display Options
tr: Posta Kutusu Görünüm Seçenekleri

en: Number of Messages to Index
tr: Görüntülenecek Mesaj Sayısı

en: Enable Alternating Row Colors
tr: Farklı Satır Renkleri Kullan

en: Enable Page Selector
tr: Sayfa Seçici Kullan

en: Maximum Number of Pages to Show
tr: Görüntülenecek En Fazla Sayfa Sayısı

en: Always Show Full Date
tr: Her Zaman Tam Tarih Göster

en: Length of From/To Field (0 for full)
tr: Gönderen/Alıcı Alanının Uzunluğu (tüm alan için 0)

en: Length of Subject Field (0 for full)
tr: Konu Alanının Uzunluğu (tüm alan için 0)

en: Show recipient name if the message is from your default identity
tr: Mesaj sizden gidiyorsa alıcı ismi gösterilsin

en: Message Display and Composition
tr: Mesaj Görünüm ve Yazımı

en: Wrap Incoming Text At
tr: Gelen Metinde Sözcük Kaydırması

en: Size of Editor Window
tr: Editör Penceresinin Boyutu

en: Location of Buttons when Composing
tr: Yazım sırasında Düğmelerin Yeri

en: Before headers
tr: Başlıklardan önce

en: Between headers and message body
tr: Başlıklar ve mesaj gövdesi arasında

en: After message body
tr: Mesaj gövdesinden sonra

en: Addressbook Display Format
tr: Adres Defteri Görünüm Biçimi

en: Show HTML Version by Default
tr: Varsayılan olarak HTML Göster

en: Enable Forward as Attachment
tr: Ekli dosya olarak yönlendir

en: Include CCs when Forwarding Messages
tr: Mesajları İletirken Cc'leri Silme

en: Include Me in CC when I Reply All
tr: Herkese Cevap Yazdığımda Beni Cc'ye Ekle

en: Enable Mailer Display
tr: Postacı Görünümünü Etkinleştir

en: Display Attached Images with Message
tr: Mesaja Ekli Resimleri Göster

en: Enable Printer Friendly Clean Display
tr: Yazıcı Dostu Temiz Görünüm Kullan

en: Enable Mail Delivery Notification
tr: Okunmamış Mesaj Bildirimi'ni Etkinleştir

en: Compose Messages in New Window
tr: Her Zaman Yeni Pencerede Mesaj Yaz

en: Width of Compose Window
tr: Yazım Penceresinin Genişliği

en: Height of Compose Window
tr: Yazım Penceresinin Yüksekliği

en: Append Signature before Reply/Forward Text
tr: Cevapla/İlet Yazısından Önce İmza Ekle

en: Cursor Position when Replying
tr: Cevap Verirken İmleç Konumu

en: To: field
tr: Alıcı: alanı

en: Focus in body
tr: Mesaj gövdesi

en: Select body
tr: Tüm gövde seçili

en: Strip signature when replying
tr: Cevap verirken imzayı sil

en: Enable Sort by of Receive Date
tr: Geliş tarihine göre sıralamayı geçerli kıl

en: Enable Thread Sort by References Header
tr: Referans başlığına göre sıralamayı geçerli kıl

en: Show 'Delete & Prev/Next' Links
tr: 'Sil ve Önceki/Sonraki' Linklerini Göster

en: Special Folder Options
tr: Özel Klasör Seçenekleri

en: Folder Path
tr: Klasör Yolu

en: Do not use Trash
tr: Çöp Kutusu Kullanma

en: Trash Folder
tr: Çöp Kutusu

en: Do not use Sent
tr: Giden Klasörü Kullanma

en: Sent Folder
tr: Giden Klasörü

en: Do not use Drafts
tr: Taslak Kullanma

en: Draft Folder
tr: Taslak Klasörü

en: Folder List Options
tr: Klasör Listesi Seçenekleri

en: Location of Folder List
tr: Klasör Listesinin Yeri

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: pixels
tr: piksel

en: Width of Folder List
tr: Klasör Listesinin Genişliği

en: Minutes
tr: Dakika

en: Seconds
tr: Saniye

en: Minute
tr: Dakika

en: Auto Refresh Folder List
tr: Klasör Listesini Otomatik Olarak Güncelle

en: Enable Unread Message Notification
tr: Okunmamış Mesaj Bildirimi'ni Etkinleştir

en: No Notification
tr: Bildirim Yok

en: Only INBOX
tr: Sadece Gelen Kutusu

en: Unread Message Notification Type
tr: Okunmamış Mesaj Bildirim Tipi

en: Only Unseen
tr: Sadece Okunmamış

en: Unseen and Total
tr: Okunmamış ve Toplam

en: Enable Collapsable Folders
tr: Katlanır Klasörler Kullan

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
tr: Birikimli Okunmamış Mesaj Bildirimi'ni Etkinleştir

en: Show Clock on Folders Panel
tr: Klasörler Panelinde Saati Göster

en: Show weekday and time
tr: İşgünü ve saati göster

en: Show time with seconds
tr: Saati saniyeler ile göster

en: Show time
tr: Saati göster

en: No Clock
tr: Saat Yok

en: Hour Format
tr: Saat Biçimi

en: 12-hour clock
tr: 12 saatlik biçim

en: 24-hour clock
tr: 24 saatlik biçim

en: Memory Search
tr: Hafıza Araması

en: Disabled
tr: Etkin Değil

en: Folder Selection Options
tr: Klasör Seçimi Seçenekleri

en: Selection List Style
tr: Seçim Listesi Stili

en: Long:
tr: Uzun:

en: Folder
tr: Klasör

en: Subfolder
tr: Altklasör

en: Indented:
tr: Girintili Yazılmış:

en: Delimited:
tr: Sınırlanmış:

en: Name and Address Options
tr: İsim ve Adres Seçenekleri

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

en: Edit Advanced Identities
tr: Gelişmiş Kimlikleri Düzenle

en: (discards changes made on this form so far)
tr: (şimdiye kadar yapılmış değişiklikleri gözardı eder)

en: Multiple Identities
tr: Birden Fazla Kimlik

en: Same as server
tr: Sunucu ile aynı

en: Error opening timezone config, contact administrator.
tr: Saat dilimi ayarı açılırken hata, yöneticinize başvurun.

en: Timezone Options
tr: Saat Dilimi Seçenekleri

en: Your current timezone
tr: Şu andaki saat diliminiz

en: Reply Citation Options
tr: Cevap Aktarma Seçenekleri

en: Reply Citation Style
tr: Cevap Aktarma Stili

en: No Citation
tr: Aktarma Yok

en: AUTHOR Said
tr: YAZAN dedi ki

en: Quote Who XML
tr: XML İle Alıntı

en: User-Defined
tr: Kullanıcı Tanımlı

en: User-Defined Citation Start
tr: Kullanıcı Tanımlı Alıntı Başı

en: User-Defined Citation End
tr: Kullanıcı Tanımlı Alıntı Sonu

en: Signature Options
tr: İmza Seçenekleri

en: Use Signature
tr: İmza Kullan

en: Prefix Signature with '-- ' Line
tr: İmzadan Önce '--' Satırı Ekle

en: Take Address
tr: Adres Al

en: Address Book Take:
tr: Adres Defteri Al:

en: Try to verify addresses
tr: Adresleri doğrulamaya çalış

en: Add to %s
tr: Şuraya ekle: %s

en: Config File Version
tr: Konfigürasyon Dosyası Sürüm

en: Squirrelmail Version
tr: Squirrelmail Sürüm

en: PHP Version
tr: PHP Sürümü

en: Organization Preferences
tr: Kurum Ayarları

en: Organization Name
tr: Kurum Adı

en: Organization Logo
tr: Kurum Logosu

en: Organization Logo Width
tr: Kurum Logosu Genişliği

en: Organization Logo Height
tr: Kurum Logosu Yüksekliği

en: Organization Title
tr: Kurum Başlığı

en: Signout Page
tr: Çıkış Sayfası

en: Provider Link URI
tr: Saylayıcı Link URI'si

en: Provider Name
tr: Sağlayıcı Adı:

en: Top Frame
tr: Üst Çerçeve

en: Server Settings
tr: Sunucu Ayarları

en: Mail Domain
tr: Mesaj Alan Adı

en: IMAP Server Address
tr: IMAP Sunucu Adresi

en: IMAP Server Port
tr: IMAP Sunucu Portu

en: IMAP Server Type
tr: IMAP Sunucu Tipi

en: Cyrus IMAP server
tr: Cyrus IMAP sunucusu

en: University of Washington's IMAP server
tr: Washington Üniversitesi IMAP sunucusu

en: Microsoft Exchange IMAP server
tr: Microsoft Exchange IMAP sunucusu

en: Courier IMAP server
tr: Courier IMAP sunucusu

en: Not one of the above servers
tr: bunların dışında

en: IMAP Folder Delimiter
tr: IMAP Klasör Sınırlayıcı

en: Use "detect" to auto-detect.
tr: Otomatik tespit için "detect" yazın.

en: Use TLS for IMAP Connections
tr: IMAP Bağlantıları için TLS kullan

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
tr: PHP 4.3.x gerektirir! Deneyseldir.

en: IMAP Authentication Type
tr: IMAP Doğrulama Tipi

en: Use Sendmail Binary
tr: Sendmail kullan

en: Sendmail Path
tr: Sendmail Yolu

en: SMTP Server Address
tr: SMTP Sunucu Adresi

en: SMTP Server Port
tr: SMTP Sunucu Portu

en: Use TLS for SMTP Connections
tr: SMTP Bağlantıları için TLS Kullan

en: SMTP Authentication Type
tr: SMTP Doğrulama Tipi

en: POP3 Before SMTP?
tr: SMTP'den Önce POP3

en: Invert Time
tr: Zamanı Çevir

en: Use Confirmation Flags
tr: Onaylama İşaretlerini Kullan

en: Folders Defaults
tr: Klasör Varsayılanları

en: Default Folder Prefix
tr: Varsayılan Klasör Öneki

en: Show Folder Prefix Option
tr: Klasör Önek Seçeneğini Göster

en: By default, move to trash
tr: Varsayılan olarak çöp klasörüne taşı

en: By default, move to sent
tr: Varsayılan olarak giden klasörüne taşı

en: By default, save as draft
tr: Varsayılan olarak taslak klasörüne kaydet

en: List Special Folders First
tr: Önce Özel Klasörleri Listele

en: Show Special Folders Color
tr: Özel Klasörleri Renkli Göster

en: Auto Expunge
tr: Otomatik sil (Expunge)

en: Default Sub. of INBOX
tr: Varsayılan olarak Gelen'in Altklasörü

en: Show 'Contain Sub.' Option
tr: 'Altklasör İçer' Seçeneğini Göster

en: Default Unseen Notify
tr: Varsayılan Görüntülenmemiş Bildirimi

en: Default Unseen Type
tr: Varsayılan Görüntülenmemiş Tipi

en: Auto Create Special Folders
tr: Özel Klasörleri Otomatik Olarak Oluştur

en: Default Javascript Adrressbook
tr: Varsayılan Javascript Adres Defteri

en: Auto delete folders
tr: Klasörleri otomatik olarak sil

en: Enable /NoSelect folder fix
tr: /NoSelect klasör düzeltimini göster

en: General Options
tr: Genel Özellikler

en: Data Directory
tr: Veri Klasörü

en: Temp Directory
tr: Temp Klasörü

en: Hash Level
tr: Hash Düzeyi

en: Hash Disabled
tr: Hash'i iptal et

en: Moderate
tr: Ilımlı

en: Medium
tr: Orta

en: Default Left Size
tr: Sol Çerçeve Varsayılan Boyutu

en: Usernames in Lowercase
tr: Kullanıcı Adları Küçük Harf

en: Allow use of priority
tr: Öncelik kullanımına izin ver

en: Hide SM attributions
tr: SM özelliklerini gizle

en: Enable use of delivery receipts
tr: Alındı bilgilerinin kullanımını etkin kıl

en: Allow editing of identities
tr: Kimliklerin düzenlenmesine izin ver

en: Allow editing of full name
tr: İsmin düzenlenmesine izin ver

en: Use server-side sorting
tr: Sunucu-taraflı düzenleme kullan

en: Use server-side thread sorting
tr: Sunucu-taraflı thread düzenleme kullan

en: Allow server charset search
tr: Sunucu karakter seti aramasına izin ver

en: PHP session name
tr: PHP oturum ismi

en: Message of the Day
tr: Günün Mesajı

en: Database
tr: Veritabanı

en: Address book DSN
tr: Adres Defteri DSN'i

en: Address book table
tr: Adres Defteri tablosu

en: Preferences DSN
tr: Tercih DSN'i

en: Preferences table
tr: Tercih tablosu

en: Preferences username field
tr: Tercihler için kullanıcı adı alanı

en: Preferences key field
tr: Tercihler anahtar alanı

en: Preferences value field
tr: Tercihler değer alanı

en: Global address book DSN
tr: Global adres defteri DSN'i

en: Global address book table
tr: Global adres defteri tablosu

en: Allow writing into global address book
tr: Global adres defterine yazıma izin ver

en: Allow listing of global address book
tr: Global adres defterinin listelenebilmesine izin ver

en: Language settings
tr: Dil Ayarları

en: Default Language
tr: Varsayılan Dil

en: Default Charset
tr: Varsayılan Karakter Seti

en: Show alternative language names
tr: Alternatif dil isimlerini göster

en: Available languages
tr: Mevcut diller

en: Use agresive decoding
tr: Agresif şifre çözümü kullan

en: Tweaks
tr: Optimizasyonlar

en: Use advanced tree folder listing
tr: Gelişmiş dizin listelemesi kullan

en: Use old folder listing functions
tr: Eski listeleme işlevlerini kullan

en: Use php recode functions
tr: Php recode işlevlerini kullan

en: Use php iconv functions
tr: Php iconv işlevlerini kullan

en: Themes
tr: Temalar

en: Style Sheet URL (css)
tr: Stil URL'si (css)

en: Default theme
tr: Varsayılan tema

en: Use index number of theme
tr: Temanın dizin numarasını kullan

en: Configuration Administrator
tr: Yönetici Ayarları

en: Note: it is recommended that you configure your system using conf.pl, and not this plugin. conf.pl contains additional information regarding the purpose of variables and appropriate values, as well as additional verification steps.
tr: Not: Sisteminizi bu ek yerine conf.pl ile yapılandırmanız tavsiye edilir. conf.pl, değişkenlerin amacı ile ilgili ek bilgiler ve uygun değerler, ayrıca ek doğrulama adımları içerir.

en: Run or consult conf.pl should you run into difficulty with your configuration.
tr: Yapılandırmanızla ilgili sorun yaşarsanız conf.pl dosyasını çalıştırın veya inceleyin.

en: Theme Name
tr: Tema ismi

en: Theme Path
tr: Tema Klasörü yolu

en: Plugins
tr: Eklentiler (Plugins)

en: Change Settings
tr: Ayarları değiştir

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
tr: Yapılandırma dosyası açılamadı. Lütfen config.php'yi kontrol ediniz.

en: Administration
tr: Yönetim

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
tr: Bu modül SquirrelMail'in ana yapılandırmasını uzaktan yönetmenizi sağlar.

en: Submit a Bug Report
tr: Bir Hata Raporu Gönder

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
tr: Hata raporunuzu göndermeden önce, yaygın sorunlar için bu kontrol listesini incelemeyi unutmayın.

en: Make sure that you are running the most recent copy of <a href="http://www.squirrelmail.org/">SquirrelMail</a>.
tr: En yeni <a href="http://www.squirrelmail.org/">SquirrelMail</a> sürümünü kullandığınızdan emin olun.

en: You are currently using version %s.
tr: Şu anda sürüm %s kullanıyorsunuz.

en: Check to see if you bug is already listed in the <a href="http://sourceforge.net/bugs/?group_id=311">Bug List</a> on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
tr: Bu hatanın <a href="http://sourceforge.net/bugs/?group_id=311">Hata Listesi</a>'nde listelenmediğinden emin olun. Eğer listelenmişse zaten bu hatayı biliyoruz ve düzeltmeye çalışıyoruzdur.

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
tr: Bu hatayı tekrarlayabileceğinizden emin olun. Eğer hata rastgele oluşuyorsa hata oluştuğu anda ne yaptığınızı anlatmaya çalışın. Eğer belirli bir mesajı görüntülediğinizde oluşuyorsa, bu mesajı saklayın, görmek isteyebiliriz.

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the <tt>doc/</tt> directory where SquirrelMail was installed.
tr: Eğer yukarıda görüntülenen uyarılar varsa, onları kendiniz çözmeye çalışın. SquirrelMail'in yüklendiği yerdeki <tt>doc/</tt> dizininde bulunan rehberleri okuyun.

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
tr: Aşağıdaki düğmeye basarsanız SquirrelMail geliştiricilerine sisteminiz, tarayıcınız, SquirrelMail'in yapılandırması ve IMAP sunucunuzla ilgili birçok bilgi içeren bir mesaj başlatacaktır. Ayrıca sizden bazı bilgiler doldurmanızı isteyecektir. Sadece yukarıdaki bölümleri doldurun. Eğer istiyorsanız, mesajı inceleyerek neler gönderileceğine bakabilirsiniz.

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
tr: Lütfen hatayı bulabilmek için herkese bir şans verebilecek kadar çok bilgi verdiğinizden emin olun. Hatanızı bu şekilde göndermek onu SourceForge'daki hata listesine otomatik olarak eklemeyecektir ama mesajınızı alan birisi hatayı oraya ekleyebilir.

en: This bug involves
tr: Bu hatanın içeriği:

en: the general program
tr: genel program

en: a specific plugin
tr: belirli bir ek

en: Bug Reports:
tr: Hata Raporları:

en: Show button in toolbar
tr: Araç çubuğunda düğmeyi göster

en: TODAY
tr: BUGÜN

en: Go
tr: Git

en: ADD
tr: EKLE

en: EDIT
tr: DÜZENLE

en: DEL
tr: SİL

en: Start time:
tr: Başlangıç saati:

en: Length:
tr: Süre:

en: Priority:
tr: Öncelik:

en: Title:
tr: Başlık:

en: Set Event
tr: Olayı Kaydet

en: Event Has been added!
tr: Olay eklendi!

en: Date:
tr: Tarih:

en: Time:
tr: Saat:

en: Day View
tr: Günlük Görünüm

en: Do you really want to delete this event?
tr: Bu olayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Event deleted!
tr: Olay silindi!

en: Nothing to delete!
tr: Silecek birşey yok!

en: Update Event
tr: Olayı Güncelle

en: Do you really want to change this event from:
tr: Bu olayı değiştirmek istiyor musunuz? Eski olay:

en: to:
tr: Yeni Olay:

en: Event updated!
tr: Olay güncellendi!

en: Month View
tr: Aylık Görünüm

en: 0 min.
tr: 0 dakika

en: 15 min.
tr: 15 dakika

en: 30 min.
tr: 30 dakika

en: 45 min.
tr: 45 dakika

en: 1 hr.
tr: 1 saat

en: 1.5 hr.
tr: 1.5 saat

en: 2 hr.
tr: 2 saat

en: 2.5 hr.
tr: 2.5 saat

en: 3 hr.
tr: 3 saat

en: 3.5 hr.
tr: 3.5 saat

en: 4 hr.
tr: 4 saat

en: 5 hr.
tr: 5 saat

en: 6 hr.
tr: 6 saat

en: Calendar
tr: Takvim

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
tr: TİCARİ - Bu liste spam gönderdiği tespit edilmiş sunucuları içerir. Spam taraması için güvenilir bir listedir.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this.  Another good one to use.
tr: TİCARİ - Spam postalara karşı gerekli ayarların yapılmadığı (veya bilerek) kötü ayarlandığı sunucular bu liste sayesinde yasaklanır. Kullanılması yararlı olacak listelerden biridir.

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail.  Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
tr: TİCARİ - Çevirmeli bağlantı ile bağlananlar genelde kendi servis sağlayıcılarının sunucularını kullanmaları gerektiği için filtrelenir. Spam atanlar genelde bir çevirmeli ağ hesabı alır ve spam postalarını direkt olarak oradan atarlar.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
tr: TİCARİ - RBL+ Blackhole listesi.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
tr: TİCARİ - RBL+ OpenRelay listesi.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
tr: TİCARİ - RBL+ Çevimeli bağlantı kullanıcıları listesi.

en: FREE - ORDB was born when ORBS went off the air. It seems to have fewer false positives than ORBS did though.
tr: ÜCRETSİZ - ORDB, ORBS kullanımdan kaldırıldığı zaman doğmuştur. Ondan daha az yanlış yakalamalar yapar.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
tr: ÜCRETSİZ - Five-Ten-sg.com - Direkt SPAM kaynakları

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
tr: ÜCRETSİZ - Five-Ten-sg.com - Çevirmeli bağlantı listesi - Bazı DSL IP'leri içerir.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
tr: ÜCRETSİZ - Five-Ten-sg.com - Onaylanmamış çoklu mail göndericileri listesi.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
tr: ÜCRETSİZ - Five-Ten-sg.com - Diğer sunucuların listesi.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
tr: ÜCRETSİZ - Five-Ten-sg.com - Tek aşamalı sunucular listesi.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
tr: ÜCRETSİZ - Five-Ten-sg.com - SPAM Destekçisi sunucular.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
tr: ÜCRETSİZ - Five-Ten-sg.com - Web Formları IP'leri.

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
tr: ÜCRETSİZ - Dorkslayers Amerika dışındaki ciddi soruna sahip open relay sunucuları içerir. İlginç şekilde kendi web siteleri servislerinin kullanımını önermiyor.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
tr: ÜCRETSİZ - SPAMhaus - İyi bilinen SPAM kaynakları listesi.

en: FREE, for now - SPAMCOP - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
tr: ÜCRETSİZ, şimdilik - SPAMCOP - Gönderdikleri e-postaların %85'in üzerinde bir kısmı spam olan sunucuları listeleyen ilginç bir çözüm.

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
tr: ÜCRETSİZ - dev.null.dk - Bu liste hakkında sitesinden bilgi alabilirsiniz.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
tr: ÜCRETSİZ - visi.com - Relay Durdurma Listesi. Fazla tutucu bir open relay listesi.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
tr: ÜCRETSİZ - ahbl.org Open Relay Sunucuları - Başka bir Open Relay listesi.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
tr: ÜCRETSİZ - ahbl.org SPAM Kaynağı - Direkt SPAM Kaynakları listesi

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
tr: ÜCRETSİZ - ahbl.org SPAM ISP'leri - SPAM'e destek veren ISP'ler listesi

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
tr: ÜCRETSİZ - Leadmon DUL - Dinamik verilen çevirmeli ağ vb. IP listesi

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
tr: ÜCRETSİZ - Leadmon SPAM Kaynağı - Leadmon.net'in direkt SPAM aldığı IP listesi.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
tr: ÜCRETSİZ - Leadmon Çoklu Göndericileri - Onaylı girişe ihtiyaç duymayan veya bilinen spam göndericilerinin kullanıcıları olmasına izin vererek servislerini kullandıran çoklu göndericiler.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
tr: ÜCRETSİZ - Leadmon Open Relays - Diğer aktif RBL'lerde kayıtlı olmayan tek aşamalı Open Relay sunucular.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
tr: ÜCRETSİZ - Leadmon Çok aşamalı - Diğer aktif RBL'lerde kayıtlı olmayan ve Leadmon.net'e SPAM gönderen çok aşamalı Open Relay sunucular.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
tr: ÜCRETSİZ - Leadmon SpamBlock - Bu listedeki siteler, tüm bloktaki adreslerin DNS kaydı olmayan IP adreslerinden Leadmon.net'e SPAM göndermiştir. Bu, Leadmon.net'e SPAM gönderen IP BLOKLARININ listesidir.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
tr: ÜCRETSİZ, şimdilik - Not Just Another Blacklist - Hem Open Relay sunucuları hem de direkt SPAM kaynakları.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
tr: ÜCRETSİZ, şimdilik - Not Just Another Blacklist - Çevirmeli ağ IP'leri.

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
tr: ÜCRETSİZ - Distributed Sender Boycott List - Onaylanmış Relay sunucular

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
tr: ÜCRETSİZ - Distributed Sender Boycott List - Onaylanmış çok aşamalı Relay sunucular

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
tr: ÜCRETSİZ - Distributed Sender Boycott List - ONAYLANMAMIŞ Relay Kayıtları

en: Saved Scan type
tr: Kaydedilmiş Arama Tipi

en: Message Filtering
tr: Mesaj Filtreleme

en: What to Scan:
tr: Aranan:

en: All messages
tr: Tüm mesajlar

en: Only unread messages
tr: Sadece okunmamış mesajlar

en: Save
tr: Kaydet

en: Match:
tr: Eşleşen:

en: Header
tr: Başlık

en: Contains:
tr: İçeriği:

en: If <b>%s</b> contains <b>%s</b> then move to <b>%s</b>
tr: Eğer <b>%s</b> <b>%s</b> içeriyorsa, <b>%s</b> içine taşı

en: Message Filters
tr: Mesaj Filtreleri

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
tr: Filtreleme ile farklı kriterlere uyan mesajların otomatik olarak farklı klasörlere taşınması sağlanabilir.

en: SPAM Filters
tr: SPAM Filtreleri

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
tr: SPAM filtreleri değişik DNS bazlı karalisteleri kullanarak Gelen Kutunuz içindeki spam e-postaları farklı bir klasöre taşımanızı sağlar (örneğin Çöp Kutusu).

en: Spam Filtering
tr: Spam Filtreleme

en: WARNING! Tell your admin to set the SpamFilters_YourHop variable
tr: DİKKAT! Sistem yöneticinizin SpamFilters_YourHop değişkenini açmış olması gereklidir!

en: Move spam to:
tr: Spam mesajı taşı:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
tr: Spam mesajları direkt çöpe atmak akıllıca bir fikir olmayabilir, çünkü arkadaşlarınızdan ve posta listelerinden gelen mesajlar yanlışlıkla spam olarak tanımlanabilir. Bu klasörü ne olarak seçerseniz seçin, periyodik olarak boşaltıldığından emin olun, yoksa posta kutunuz çok büyüyebilir.

en: The more messages you scan, the longer it takes.  I would suggest that you scan only new messages.  If you make a change to your filters, I would set it to scan all messages, then go view my INBOX, then come back and set it to scan only new messages.  That way, your new spam filters will be applied and you'll scan even the spam you read with the new filters.
tr: Ne kadar çok mesaj tararsanız, o kadar uzun sürecektir. Sadece yeni mesajları taramanız iyi olur. Filtrelerinizde bir değişiklik yaptığınız zaman tüm mesajları taramasını isteyin, sonra gelen kutunuza bakıp tekrar yeni mesajları tarayacak şekilde ayarlayın. Böylece yeni spam filtreleriniz uygulanacak ve okumuş olduğunuz spam mesajları bile yeni filtrelerinizle tarayabileceksiniz.

en: Spam is sent to <b>%s</b>
tr: Spam gönderildi: <b>%s</b>

en: [<i>not set yet</i>]
tr: [<i>henüz ayarlanmadı</i>]

en: Spam scan is limited to <b>%s</b>
tr: Spam taraması şuna kısıtlandı: <b>%s</b>

en: New Messages Only
tr: Sadece Yeni Mesajlar

en: All Messages
tr: Tüm Mesajlar

en: ON
tr: Açık

en: OFF
tr: Kapalı

en:  not found.
tr:  bulunamadı.

en: Today's Fortune
tr: Günün Falı

en: Fortunes:
tr: Fallar:

en: Show fortunes at top of mailbox
tr: Posta kutusunun üzerinde falları göster

en: IMAP server information
tr: IMAP sunucu bilgisi

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the Squirrelmail IMAP commands and your current Squirrelmail configuration. Custom command strings can be used.
tr: Bazı test IMAP komutları çalıştırarak hem komut hem de sonucu gösterir. Bu testler SquirrelMail IMAP komutlar ve şu andaki SquirrelMail yapılandırmanızı kullanır. Özel komut dizgileri kullanılabilir.

en: Mailinglist
tr: E-posta listesi

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
tr: Bu, %s adresine, bu liste ile ilgili yardım almak için bir mesaj gönderecektir. Aşağıdaki adrese bir e-posta yanıtı alacaksınız.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
tr: Bu, %s adresine, bu listeye kaydolmak istediğinizi belirten bir mesaj gönderecektir. Aşağıdaki adres ile kayıt olacaksınız.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
tr: Bu, %s adresine, bu liste üyeliğinden çıkmak istediğinizi belirten bir mesaj gönderecektir. Aşağıdaki adresi listeden çıkarmaya çalışacaktır.

en: Send Mail
tr: Mesaj gönder

en: Post to List
tr: Listeye Yaz

en: Reply to List
tr: Listeye Cevapla

en: List Archives
tr: Liste Arşivleri

en: Contact Listowner
tr: Liste Sahibi İle Temas Kur

en: Mailing List
tr: Mesaj Listesi

en: POP3 connect:
tr: POP3 bağlantısı:

en: No server specified
tr: Sunucu tanımlanmadı

en: Error
tr: Hata

en: POP3 user:
tr: POP3 kullanıcısı:

en: no login ID submitted
tr: kullanıcı adı verilmedi

en: connection not established
tr: bağlantı kurulmadı

en: POP3 pass:
tr: POP3 şifresi:

en: No password submitted
tr: Şifre verilmedi

en: authentication failed
tr: doğrulama başarısız oldu

en: No connection to server
tr: Sunucuya bağlantı yok

en: No login ID submitted
tr: Kullanıcı adı verilmedi

en: No server banner
tr: Sunucu banner'ı yok

en: abort
tr: durdur

en: apop authentication failed
tr: apop doğrulaması başarısız oldu

en: Premature end of list
tr: Erken liste sonu

en: POP3 get:
tr: POP3 al:

en: POP3 last:
tr: POP3 son:

en: Empty command string
tr: Boş komut girişi

en: POP3 quit:
tr: POP3 çıkış:

en: connection does not exist
tr: bağlantı mevcut değil

en: POP3 delete:
tr: POP3 sil:

en: No msg number submitted
tr: Mesaj numarası girilmedi

en: Command failed
tr: Komut başarısız

en: Select Server:
tr: Sunucu Seçin:

en: Password for
tr: Şifre

en: Fetch Mail
tr: Mesaj al

en: Remote POP server Fetching Mail
tr: Karşı POP sunucusundan mesajlar alınıyor

en: No POP3 servers configured yet.
tr: Herhangi bir POP3 sunucusu ayarlanmadı.

en: Click here to go to the options page.
tr: Seçenekler sayfasına gitmek için buraya tıklayın.

en: Fetching from
tr: alındığı taraf

en: Oops,
tr: Hata,

en: Opening IMAP server
tr: IMAP sunucu açılıyor

en: Opening POP server
tr: POP sunucu açılıyor

en: Login Failed:
tr: Giriş Başarısız:

en: Login OK: No new messages
tr: Giriş Tamam : Yeni mesaj yok.

en: Login OK: Inbox EMPTY
tr: Giriş Tamam: Gelen Kutusu BOŞ

en: Login OK: Inbox contains [
tr: Giriş Tamam: Inbox [

en: ] messages
tr: ] mesaj içeriyor

en: Fetching UIDL...
tr: UIDL alınıyor...

en: Server does not support UIDL.
tr: Sunucu UIDL desteklemiyor.

en: Leaving Mail on Server...
tr: Mesajlar sunucuda bırakılıyor...

en: Deleting messages from server...
tr: Mesajlar sunucudan siliniyor...

en: Fetching message
tr: Mesaj alınıyor

en: Server error...Disconnect
tr: Sunucu hatası...Bağlantı kesildi

en: Reconnect from dead connection
tr: Ölen bağlantıdan tekrar bağlan

en: Saving UIDL
tr: UIDL saklanıyor

en: Refetching message
tr: Mesajlar tekrar alınıyor

en: Error Appending Message!
tr: Mesaja ekleme başarısız oldu!

en: Closing POP
tr: POP kapatılıyor

en: Logging out from IMAP
tr: IMAP bağlantısından çıkılıyor

en: Message appended to mailbox
tr: Mesaj posta kutusuna eklendi

en: Message
tr: Mesaj

en:  deleted from Remote Server!
tr:  karşı sunucudan silindi!

en: Delete failed:
tr: Silme başarısız oldu:

en: Remote POP server settings
tr: POP sunucusu ayarları

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure.  However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
tr: Şifrenizi saklamak için kullanılan şifrelemenin tam olarak güvenli olmadığının farkında olun. Fakat, eğer pop kullanıyorsanız zaten şifreleme hiç yoktur. Ayrıca bu dosyanın kaynağına ulaşabilen bir hacker sunucuda şifrenizi saklamak için yaptığımız bu şifrelemeyi çözebilir.

en: If you leave password empty, it will be required when you fetch mail.
tr: Şifrenizi boş bırakırsanız, mesajlar alınırken gerekecektir.

en: Encrypt passwords (informative only)
tr: Şifreleri kodla (sadece bilgi için)

en: Add Server
tr: Sunucu Ekle

en: Server:
tr: Sunucu:

en: Alias:
tr: Takma Ad:

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: Store in Folder:
tr: Şu Klasörde Sakla:

en: Leave Mail on Server
tr: Postaları Sunucuda Bırak

en: Check mail during login
tr: Oturum açma sırasında mesaj kontrolü yap

en: Check mail during folder refresh
tr: Klasör güncellemesi sırasında mesaj kontrolü yap

en: Modify Server
tr: Sunucuyu Düzenle

en: Server Name:
tr: Sunucu Adı:

en: Modify
tr: Düzenle

en: No-one server in use. Try to add.
tr: Kullanılacak sunucu yok. Bir tane ekleyiniz.

en: Fetching Servers
tr: Sunucular Alınıyor

en: Confirm Deletion of a Server
tr: Sunucu Silimini Onayla

en: Selected Server:
tr: Seçili Sunucu:

en: Confirm delete of selected server?
tr: Seçilen sunucuyu silmek istiyor musunuz?

en: Confirm Delete
tr: Silmeyi Onayla

en: Undefined Function
tr: Tanımlanmamış İşlem

en: Hey! Wath do You are looking for?
tr: Hey! Ne arıyorsunuz?

en: Fetch
tr: Al

en: Warning,
tr: Uyarı,

en: Mail Fetch Result:
tr: Mesaj Alımı Sonucu:

en: Simple POP3 Fetch Mail
tr: Basit POP3 mesajı alımı

en: This configures settings for downloading email from a pop3 mailbox to your account on this server.
tr: Sunucudaki pop3 kutunuzdan mesaj alımı ile ilgili ayarlar

en: Message Details
tr: Mesaj Ayrıntıları

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Save Message
tr: Mesajı Kaydet

en: View Message details
tr: Mesaj Ayrıntılarını Göster

en: New Mail Notification
tr: Yeni Mesaj Bildirimi

en: Select <b>Enable Media Playing</b> to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
tr: Klasörlerinizde görmediğiniz posta varken bir medya dosyası çalmak için <b>Medya Çalmayı Etkinleştir</b> seçeneğini seçin. Etkin olduğunda, verilen kutuda çalacak dosyayı belirleyebilirsiniz.

en: The <b>Check all boxes, not just INBOX</b> option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
tr: <b>Sadece Gelen Kutusu değil, tümünü seç</b> seçeneği görmediğiniz mesajlar için sadece Gelen Kutunuzu değil, TÜM klasörlerinizi kontrol eder.

en: Selecting the <b>Show popup</b> option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
tr: <b>Popup Göster</b> seçeneği klasörlerinizde görmediğiniz mesaj varsa bir popup penceresi gösterir (JavaScript gerektirir).

en: Use the <b>Check RECENT</b> to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet.  This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
tr: <b>Sadece YENİLER</b> seçeneği ile sadece yeni gelmiş mesajların kontrol edilmesini sağlarsınız. Bu sayede devamlı olarak popup pencerelerin veya seslerin çıkarak sizi rahatsız etmesini engelleyebilirsiniz.

en: Selecting the <b>Change title</b> option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers).  This will always tell you if you have new mail, even if you have <b>Check RECENT</b> enabled.
tr: <b>Başlığı Değiştir</b> seçeneği bazı tarayıcılarda yeni mesaj aldığınızı belirtmek için başlığın değişmesini sağlar (JavaScript gerektirir ve sadece IE ile çalışır fakat diğer tarayıcılarda herhangi bir hata görmezsiniz). Bu, size <b>Sadece YENİLER</b> seçeneğini seçmiş olsanız bile her zaman yeni mesajınız olduğunu söyleyecektir.

en: Select from the list of <b>server files</b> the media file to play when new mail arrives.  If no file is specified, "(none)", no sound will be used.
tr: <b>Sunucu dosyaları</b> listesinden yeni mesaj geldiğinde çalmasını istediğiniz dosyayı seçin. Eğer bir dosya seçmezseniz, "(hiçbiri)", ses dosyası çalınmayacaktır.

en: Enable Media Playing
tr: Medya Çalmayı Etkinleştir

en: Check all boxes, not just INBOX
tr: Sadece Gelen Kutusu değil, tümünü seç

en: Count only messages that are RECENT
tr: Sadece YENİ mesajları say

en: Change title on supported browsers.
tr: Desteklenen tarayıcılarda başlığı değiştir.

en: requires JavaScript to work
tr: çalışmak için JavaScript gerektirir

en: Show popup window on new mail
tr: Yeni mesaj geldiğinde popup penceresi göster

en: Select server file:
tr: Sunucu dosyasını seç:

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: Try
tr: Dene

en: Current File:
tr: Şu Andaki Dosya:

en: New Mail
tr: Yeni Mesaj

en: SquirrelMail Notice:
tr: SquirrelMail Uyarısı:

en: You have
tr: Yeni

en: %s new message
tr: %s yeni mesajınız var

en: %s new messages
tr: %s yeni mesajınız var

en: NewMail Options
tr: YeniMesaj Seçenekleri

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
tr: Bu, yeni mesaj geldiğinde ses dosyaları çalma ve/veya yeni pencereler gösterme ile ilgili ayarlar yapar.

en: New Mail Notification options saved
tr: Yeni Mesaj Bildirimi seçenekleri kaydedildi

en: %s New Messages
tr: %s Yeni Mesaj

en: %s New Message
tr: %s Yeni Mesaj

en: Test Sound
tr: Sesi Dene

en: No sound specified
tr: Herhangi bir ses seçilmedi

en: Loading the sound...
tr: Ses yükleniyor...

en: Sent Subfolders Options
tr: Giden Altklasörleri Seçenekleri

en: Use Sent Subfolders
tr: Giden Altklasörlerini Kullan

en: Monthly
tr: Aylık

en: Quarterly
tr: Mevsimlik

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Base Sent Folder
tr: Temel Giden Klasörü

en: Enabled
tr: Etkin

en: Disable it
tr: Devre dışı bırak

en: Enable it
tr: Etkinleştir

en: Spam reporting
tr: Spam raporlama

en: SpamCop link is:
tr: SpamCop linki:

en: Delete spam when reported:
tr: Raporlandığında spam mesajı sil:

en: Only works with email-based reporting
tr: Sadece e-posta tabanlı raporlama ile çalışır

en: Spam Reporting Method:
tr: Spam Raporlama Yöntemi:

en: Quick email-based reporting
tr: Hızlı e-posta tabanlı raporlama

en: Thorough email-based reporting
tr: Tam e-posta tabanlı raporlama

en: Web-based form
tr: Web tabanlı form

en: Spam Service Type:
tr: Spam Servis Türü:

en: Free reporting
tr: Ücretsiz raporlama

en: Member services
tr: Üye servisleri

en: Your SpamCop authorization code:
tr: SpamCop yetki şifreniz:

en: see below
tr: aşağıya bakın

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
tr: SpamCop spam mesajın gerçek kaynağını bulmak ve uygun kişileri durumdan haberdar etmek için yardımcı olan ücretsiz bir servistir.

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free <a href="http://spamcop.net/anonsignup.shtml">sign up page</a> so you can use SpamCop.
tr: Kullanmak için bir SpamCop yetki şifresi almanız gerekmektedir. SpamCop'ı kullanabilmeniz için ücretsiz bir href="http://spamcop.net/anonsignup.shtml">kayıt sayfası</a> bulunmaktadır.

en: <b>Before you sign up, be warned:</b> Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (<a href="http://www.yahoo.com/">Yahoo!</a> has a <a href="http://dir.yahoo.com/Business_and_Economy/Business_to_Business/Communications_and_Networking/Internet_and_World_Wide_Web/Email_Providers/Forwarding_Services/Free_Forwarding/">list of places</a>) so that messages from system administrators and whatnot can be sent to you.
tr: <b>Üye olmadan önce dikkat edin:</b> Bazı kullanıcılar SpamCop ile kullandıkları e-posta adresinin spam listelerine ulaştığını bildirdi. Güvenli olması için SpamCop raporlarını göndereceğiniz bir iletim hesabı açabilirsiniz. Eğer bu hesap spam ile dolmaya başlarsa gerçek e-posta adresinizi kaybetme endişeniz olmadan bu hesabı silebilirsiniz. Sadece sistem yöneticilerinin vb. size ulaşabilmesi için bir yerde (<a href="http://www.yahoo.com/">Yahoo!</a> kullanabileceğiniz bir <a href="http://dir.yahoo.com/Business_and_Economy/Business_to_Business/Communications_and_Networking/Internet_and_World_Wide_Web/Email_Providers/Forwarding_Services/Free_Forwarding/">yer listesine</a> sahiptir.) bir hesap açın.

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin -- just click the link above.  Once enabled, you go about your normal life.  If you encounter a spam message in your mailbox, just view it.  On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam.  Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
tr: SpamCop'a üye olarak SpamCop yetki şifrenizi aldıktan sonra bu eki etkinleştirebilirsiniz. -- sadece yukarıdaki linke tıklayın. Etkinleştiğinde çalışmanıza devam edebilirsiniz. Eğer posta kutunuza bir spam gelirse sadece onu okuyun. Mesajın sağ üstünde bu mesajı spam olarak rapor etmeniz için bir link göreceksiniz. Ona tıklamak size bir onay penceresi getirir. Spam raporunun gönderimini onaylamanız raporu farklı şekilde farklı raporlama yöntemleri ile gönderir.

en: Email-based Reporting
tr: E-posta Tabanlı Raporlama

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message.  From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop.  (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
tr: Bu düğmeye tıklamak SpamCop servisine spam mesajı gönderecek ve opsiyonel olarak mesajı silecektir. Oradan Gelen Kutunuza gitmeniz yeterlidir. Bir süre sonra SpamCop'tan bir mesaj gelmelidir (Mesaj kaydolduğunuz hesabınıza gideceği için iletim hesabınızın çalıştığından emin olun!). Bu mesajı açın, üstteki uygun linke tıklayın ve yeni bir tarayıcı penceresi açılacaktır.

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting.  Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
tr: Şu anda hızlı raporlama sadece isteği tam raporlamaya iletir. Ayrıca, görüldüğü kadarıyla bu sadece üyeler (ücretli) içindir. Umarız bunu ileride değiştireceklerdir.

en: Web-based Reporting
tr: Web Tabanlı Raporlama

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
tr: Onay sayfasındaki düğmeye bastığınızda, yeni bir tarayıcı penceresi açılacak ve içinde SpamCop servisi görülecektir. Mesaj silinmeyecek, fakat spam raporu göndermek için bir yanıt e-postası beklemenize gerek olmayacaktır.

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window.  Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
tr: SpamCop servisi bilgi buldukça gösterecektir, bu yüzden bir form düğmesi görene kadar aşağı inmeye devam edin. Bilgi ararken biraz duraklayabilir, bu yüzden sabırlı olun. Ne yazdığını okuyun ve spam mesajı gönderin. Tarayıcı penceresini kapatın . Vazgeç'e tıklayın veya mesajları görmek ve/veya spam mesajı silmek için istediğiniz posta klasörüne tıklayın.

en: Spamcop Service Type
tr: SpamCop Servis Türü

en: Service type option allows selecting which spamcop services you are using. Member services use different web reporting forms  and does not display nags. You can purchase these services, if you want to support SpamCop.
tr: Servis türü seçeneği hangi spamcop servislerini kullanacağınızı seçmeninizi sağlar. Üye servisleri farklı web rapor formları kullanır ve reklam vb içermez. SpamCop'ı desteklemek için bu servisleri satın alabilirsiniz.

en: <b>For more information</b> about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's <a href="http://spamcop.net/help.shtml">Help and Feedback</a> section.
tr: SpamCop, servisleri, genel olarak spam, ve birçok ilgili konu hakkında <b>daha fazla bilgi için</b> <a href="http://spamcop.net/help.shtml">Yardım ve Geribildirim</a> bölümünü okuyun.

en: Report as Spam
tr: Spam Olarak Bildir

en: SpamCop - Spam Reporting
tr: SpamCop - Spam Bildirimi

en: Help fight the battle against unsolicited email.  SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to.  Quite fast, really smart, and easy to use.
tr: İstenmeyen e-postalara karşı savaşta yardım edin. SpamCop spam e-postayı okur ve şikayetlerin gönderileceği doğru adrese karar verir. Çok hızlı, gerçekten zeki ve kullanımı kolaydır.

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service.  By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
tr: Bu spam raporunu göndermek size, bu spam mesajı uygun yetkililere iletebilmeniz için tıklayabileceğiniz URL'leri içeren bir yanıt gönderecektir. "Spam Raporu Gönder"düğmesine tıklayarak SpamCop'ın servis kurallarına uyacağınızı kabul edersiniz.

en: SpellChecker Options
tr: Sözcük Denetim Seçenekleri

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
tr: Burada kişisel sözlüğünüzün nasıl saklanacağını ayarlayabilir, sözlüğünüzü düzenleyebilir, sözcük denetiminde kullanılacak dilleri ayarlayabilirsiniz.

en: Check Spelling
tr: Sözcük Denetimi Yap

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
tr: &quot;Sözcük Denetimi Seçenekleri&quot; Sayfasına Dön

en: ATTENTION:
tr: DİKKAT:

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this.<br>If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
tr: Squirrel Sözcük Denetimi kişisel sözlüğünüzün şifresini çözemedi. Bunun en muhtemel nedeni şifrenizi değiştirmiş olmanızdır. Devam edebilmek için eski şifrenizi verin, böylece Sözcük Denetimi kişisel sözlüğünüzü çözebilir. Buundan sonra sözlüğünüz yeni şifrenizle tekrar şifrelenecektir.<br>Eğer sözlüğünüzü şifrelemediyseniz, sözlüğünüz bozulmuş ve kullanılamaz durumda demektir. Bu durumda onu silip yeni bir tane oluşturmanız gerekecektir. Ayrıca eski şifrenizi unuttuysanız şifrelenmiş sözlüğünüze ulaşılması mümkün olmayacaktır.

en: Delete my dictionary and start a new one
tr: Sözlüğümü sil ve yeni bir taneye başla

en: Decrypt my dictionary with my old password:
tr: Sözlüğümü eski şifremle çöz:

en: Proceed
tr: Devam et

en: You must make a choice
tr: Bir seçim yapmalısınız

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
tr: Ya sözlüğünüzü silebilirsiniz ya da eski şifrenizi girebilirsiniz. İkisi birden olamaz.

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
tr: Bu, kişisel sözlük dosyanızı silecektir. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Error Decrypting Dictionary
tr: Sözlük Şifresi Çözülürken Hata Oldu

en: Cute.
tr: Sevimli.

en: I tried to execute '%s', but it returned:
tr: '%s' çalıştırmayı denedim, fakat şunu döndürdü:

en: SquirrelSpell is misconfigured.
tr: Squirrel Sözcük Denetimi yanlış ayarlanmış.

en: SquirrelSpell Results
tr: Squirrel Sözcük Denetimi Sonuçları

en: Spellcheck completed. Commit changes?
tr: Sözcük denetimi tamamlandı. Değişiklikler uyugulansın mı?

en: No changes were made.
tr: Herhangi bir değişiklik yapılmadı.

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
tr: Kişisel sözlüğünüz kaydediliyor... Lütfen bekleyin.

en: Found %s errors
tr: %s hata bulundu

en: Line with an error:
tr: Hata içeren satır:

en: Error:
tr: Hata:

en: Suggestions:
tr: Öneriler:

en: Suggestions
tr: Öneriler

en: Change to:
tr: Şuna değiştir:

en: Occurs times:
tr: Tekrar sayısı:

en: Change this word
tr: Bu kelimeyi değiştir

en: Change
tr: Değiştir

en: Change ALL occurances of this word
tr: Bu sözcüğün TÜM tekrarlarını değiştir

en: Change All
tr: Tümünü Değiştir

en: Ignore this word
tr: Bu sözcüğü gözardı et

en: Ignore
tr: Gözardı Et

en: Ignore ALL occurances this word
tr: Bu sözcüğün TÜM tekrarlarını gözardı et

en: Ignore All
tr: Tümünü Gözardı Et

en: Add this word to your personal dictionary
tr: Bu kelimeyi kişisel sözlüğünüze ekleyin.

en: Add to Dic
tr: Sözlüğe Ekle

en: Close and Commit
tr: Kapat ve Uygula

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
tr: Sözcük denetimi daha bitmedi. Gerçekten kapatarak değişiklikler uygulansın mı?

en: Close and Cancel
tr: Kapat ve Vazgeç

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
tr: Sözcük denetimi daha bitmedi. Gerçekten kapatarak değişiklikler gözardı edilsin mi?

en: No errors found
tr: Hiç hata bulunmadı

en: Your personal dictionary was erased.
tr: Kişisel sözlüğünüz silindi.

en: Dictionary Erased
tr: Sözlük Silindi

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
tr: Kişisel sözlüğünüz silindi. Lütfen bu pencereyi kapatın ve "Sözcük Denetimi Yap" düğmesine tıklayarak denetime yeniden başlayın.

en: Close this Window
tr: Bu Pencereyi Kapat

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
tr: Kişisel sözlüğünüz başarıyla yeniden şifrelendi. Şimdi &quot;Sözcük Denetimi Seçenekleri&quot; menüsüne dönerek seçiminizi tekrar yapın.

en: Successful Re-encryption
tr: Başarılı yeniden şifreleme

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
tr: Kişisel sözlüğünüz başarıyla tekrar şifrelendi. Lütfen bu pencereyi kapatın ve"Sözcük Denetimi Yap" düğmesine tıklayarak denetime yeniden başlayın.

en: Dictionary re-encrypted
tr: Sözlük yeniden şifrelendi

en: Your personal dictionary has been <strong>encrypted</strong> and is now stored in an <strong>encrypted format</strong>.
tr: Kişisel sözlüğünüz <strong>şifrelendi</strong> ve şu anda <strong>şifreli</strong> olarak saklanıyor.

en: Your personal dictionary has been <strong>decrypted</strong> and is now stored as <strong>clear text</strong>.
tr: Kişisel sözlüğünüzün <strong>şifresi çözüldü</strong> ve şu anda <strong>açık yazı</strong> olarak saklanıyor.

en: Personal Dictionary Crypto Settings
tr: Kişisel Sözlük Şifreleme Ayarları

en: Personal Dictionary
tr: Kişisel Sözlük

en: No words in your personal dictionary.
tr: Kişisel sözlüğünüzde hiç sözcük yok.

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
tr: Sözlüğünüzden silmek istediğiniz sözcükleri seçin.

en: %s dictionary
tr: %s sözlük

en: Delete checked words
tr: Seçili kelimeleri sil

en: Edit your Personal Dictionary
tr: Kişisel Sözlüğünüzü Düzenleyin

en: Please make your selection first.
tr: Lütfen önce seçiminizi yapın.

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
tr: Bu, kişisel sözlüğünüzü şifreleyerek şifreli olarak saklayacaktır. Devam etmek istiyor musunuz?

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a clear-text format. Proceed?
tr: Bu, kişisel sözlüğünüzün şifresini çözerek açık yazı olarak saklayacaktır. Devam etmek istiyor musunuz?

en: <p>Your personal dictionary is <strong>currently encrypted</strong>. This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.</p> <p><strong>ATTENTION:</strong> If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.</p>
tr: <p>Kişisel sözlüğünüz <strong>şu anda şifreli</strong>. Bu, web e-posta sistemine izinsiz girilmesi ve sözlüğünüzün çalınması durumunda kişisel gizliliğinizi koruyacaktır. Şu anda posta kutunuza ulaşmak için kullandığınız şifreniz ile şifrelenmiş durumda ve bu şifreyi bilmeden okunması çok zor.</p> <p>DİKKAT:</p> Eğer şifrenizi unutursanız, kişisel sözlüğünüz çözülemediği için ulaşılamaz hale gelecek. Eğer posta kutusu şifrenizi değiştirirseniz, Squirrel Sözcük Denetimi bunu farkederek sözlüğünüzü yeni şifrenizle şifrelemek için bunu size soracaktır.</p>

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
tr: Lütfen kişisel sözlüğümün şifresini çöz ve düz yazı olarak sakla.

en: Change crypto settings
tr: Şifreleme ayarlarını değiştir

en: <p>Your personal dictionary is <strong>currently not encrypted</strong>. You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).</p> <strong>ATTENTION:</strong> If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.</p>
tr: <p>Kişisel sözlüğünüz <strong>şu anda şifreli değil</strong>. Web e-posta sistemine izinsiz giriş olması ve kişisel sözlük dosyanızın çalınması durumunda kişisel gizliliğinizi korumak için sözlüğünüzü şifrelemek isteyebilirsiniz. Şifrelendiğinde, dosya içeriği karmaşık şekilde görülür ve doğru şifreyi bilmeden (ki bu sizin e-posta şifrenizdir) şifresi çözülemez.</p> <strong>DİKKAT:</strong> Eğer kişisel sözlüğünüzü şifrelemeye karar verirseniz unutmamalısınız ki sizin e-posta şifreniz ile &quot;şifrelenecektir&quot;. Eğer bu şifreyi unutursanız ve yöneticiniz bunu sizin için değiştirirse sözlüğünüz kullanılamaz hale gelir ve yeni bir sözlük yaratmanız gerekir. Fakat şifrenizi değiştirirseniz ve eski şifrenizi hatırlıyorsanız, eski şifrenizi girip sözlüğü yenisiyle tekrar şifreleyebilirsiniz.</p>

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
tr: Lütfen kişisel sözlüğümü şifrele ve şifrelenmiş olarak sakla.

en: Deleting the following entries from <strong>%s</strong> dictionary:
tr: <strong>%s</strong> sözlüğünden aşağıdaki girdiler siliniyor:

en: All done!
tr: Tümü yapıldı!

en: Personal Dictionary Updated
tr: Kişisel Sözlük Güncellendi

en: No changes requested.
tr: Herhangi bir değişiklik istenmedi.

en: Please wait, communicating with the server...
tr: Lütfen bekleyin, sunucu ile bağlantı kuruluyor...

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
tr: Lütfen bu mesajın sözcük denetimini yapmak için hangi sözlüğü kullanmak istediğinizi seçin:

en: SquirrelSpell Initiating
tr: Squirrel Sözcük Denetimi Başlıyor

en: Settings adjusted to: <strong>%s</strong> with <strong>%s</strong> as default dictionary.
tr: Ayarlar şöyle yapıldı: Varsayılan sözlük olarak <strong>%s</strong> ile <strong>%s</strong>.

en: Using <strong>%s</strong> dictionary (system default) for spellcheck.
tr: Sözcük denetimi için <strong>%s</strong> sözlüğü (sistem varsayılanı) kullanılıyor.

en: International Dictionaries Preferences Updated
tr: Uluslararası Sözlük Tercihleri Güncellendi

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
tr: Lütfen sözcük denetimi yaparken kullanmak istediğiniz uluslararası sözlükleri seçin:

en: Make this dictionary my default selection:
tr: Bu sözlüğü varsayılan seçimim yap:

en: Make these changes
tr: Değişiklikleri yap

en: Add International Dictionaries
tr: Uluslararası Sözlük Ekle

en: Please choose which options you wish to set up:
tr: Lütfen ayarlamak istediğiniz seçenekleri seçin:

en: Edit your personal dictionary
tr: Kişisel sözlüğünüzü düzenleyin

en: Set up international dictionaries
tr: Uluslararası sözlükler ayarlayın

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
tr: Kişisel sözlüğünüzü şifreleyin veya şifresini çözün

en: not available
tr: kullanılır değil

en: SquirrelSpell Options Menu
tr: Squirrel Sözcük Denetimi Seçenek Menüsü

en: Translator
tr: Çevirmen

en: Saved Translation Options
tr: Çevirmen Seçenekleri Kaydedildi

en: Your server options are as follows:
tr: Sunucu seçenekleriniz şu şekildedir:

en: Maximum of 1000 characters translated, powered by Systran
tr: En fazla 1000 karakter çevrilir, Systran tarafından desteklenir.

en: Number of supported language pairs: %s
tr: Desteklenen dil çifti sayısı: %s

en: No known limits, powered by Systran
tr: Bilinen sınırlamaları yoktur, Systran tarafından desteklenir.

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
tr: Bilinen sınırlamaları yoktur, GPLTrans (bedava, açık kaynak) tarafından desteklenir.

en: No known limits, powered by Translation Experts's InterTran
tr: Bilinen sınırlamaları yoktur, Translation Expert's InterTran tarafından desteklenir.

en: Number of supported languages: %s
tr: Desteklenen dil sayısı: %s

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
tr: Eski yunan çevirileri, bilinen sınırlamaları yoktur, Systran tarafından desteklenir.

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
tr: Rusça çeviriler, en fazla 500 karakter çevrilir

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
tr: Ayrıca çeviri kutusunun görüntülenip görüntülenmeyeceğine ve nerede görüntüleneceğine karar verirsiniz.

en: Select your translator:
tr: Çevirmeninizi seçin:

en: When reading:
tr: Okurken:

en: Show translation box
tr: Çeviri kutusunu göster

en: to the left
tr: solda

en: in the center
tr: ortada

en: to the right
tr: sağda

en: Translate inside the SquirrelMail frames
tr: SquirrelMail çerçevelerinin içinde çevir

en: When composing:
tr: Mesaj yazarken:

en: Not yet functional, currently does nothing
tr: Henüz fonksiyonel değil, hiçbir işe yaramıyor

en: Translation Options
tr: Çeviri Seçenekleri

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
tr: Farklı bir dilde mesaj aldığınızda hangi çevirmen kullanılsın?

en: %s to %s
tr: %s dilinden %s diline

en: English
tr: İngilizce

en: Chinese
tr: Çince

en: French
tr: Fransızca

en: German
tr: Almanca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Russian
tr: Rusça

en: Translate
tr: Çevir

en: Brazilian Portuguese
tr: Brezilya Portekizcesi

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Czech
tr: Çekçe

en: Danish
tr: Danimarkaca

en: Dutch
tr: Hollandaca

en: Filipino (Tagalog)
tr: Filipince (Tagalog)

en: Finnish
tr: Fince

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Latin
tr: Latince

en: Latin American Spanish
tr: Latin Amerika İspanyolcası

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Polish
tr: Polonyaca

en: Romanian
tr: Romanyaca

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Welsh
tr: Galce

en: Indonesian
tr: Endonezyaca

en: to English
tr: İngilizce'ye

en: from English
tr: İngilizce'den

en: Simplified Chinese
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Traditional Chinese
tr: Geleneksel Çince

en: Interface language
tr: Arayüz dili

en: Translation direction
tr: Çeviri yönü

en: Delivery error report
tr: Dağıtım hata raporu

en: Undelivered Message Headers
tr: Dağıtılmayan Mesaj Başlıkları
