squirrelmail - en to nn translation catalogue (1033 entries)

en: Address Book
nn: Adressebok

en: Name
nn: Namn

en: E-mail
nn: E-postadresse

en: Info
nn: Informasjon

en: Source
nn: Kjelde

en: To
nn: Til

en: Cc
nn: Kopi til

en: Bcc
nn: Blind Kopi til

en: Use Addresses
nn: Bruk adresser

en: Address Book Search
nn: Søk i adressebok

en: Search for
nn: Søk etter

en: in
nn: i

en: All address books
nn: Alle adressebøker

en: Search
nn: Søk

en: List all
nn: List alle

en: Unable to list addresses from %s
nn: Klarte ikkje å liste adresser frå %s

en: Your search failed with the following error(s)
nn: Søket ditt feila med fylgjande feilmelding(ar)

en: No persons matching your search were found
nn: Ingen personar som samsvarer med søket ditt vart funne

en: Return
nn: Tilbake

en: Close
nn: Lukk

en: Nickname
nn: Kortnamn

en: Must be unique
nn: Må vere unikt

en: E-mail address
nn: E-postadresse

en: Last name
nn: Etternamn

en: First name
nn: Fornamn

en: Additional info
nn: Tilleggsinformasjon

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
nn: Inga personleg adressebok er definert. Ta kontakt med administrator.

en: You can only edit one address at the time
nn: Du kan berre editere ei adresse om gongen.

en: Update address
nn: Oppdater adresse

en: ERROR
nn: FEIL

en: Unknown error
nn: Ukjend feil

en: Add address
nn: Legg til adresse

en: Edit selected
nn: Endre valde

en: Delete selected
nn: Slett valde

en: Add to %s
nn: Legg til %s

en: said
nn: sa

en: quote
nn: sitat

en: who
nn: kven

en: Subject
nn: Emne

en: From
nn: Frå

en: Date
nn: Dato

en: Original Message
nn: Opphavleg melding

en: Draft Email Saved
nn: E-post kladd lagra

en: Could not move/copy file. File not attached
nn: Kunne ikkje flytte/kopiere fila. Fila er ikkje lagt ved

en: Draft Saved
nn: Kladd lagra

en: Your Message has been sent
nn: Meldinga er sent

en: From:
nn: Frå:

en: To:
nn: Til:

en: CC:
nn: Kopi til:

en: BCC:
nn: Blindkopi til:

en: Subject:
nn: Emne:

en: Attach:
nn: Legg ved:

en: Add
nn: Legg til:

en: Delete selected attachments
nn: Slett valde vedlegg

en: Priority
nn: Prioritet

en: High
nn: Høg

en: Low
nn: Låg

en: Receipt
nn: Kvittering:

en: On Read
nn: Ved lest

en: On Delivery
nn: Ved levering

en: Signature
nn: Signatur

en: Addresses
nn: Adresser

en: Save Draft
nn: Lagre kladd

en: You have not filled in the "To:" field.
nn: Du har ikkje fylt ut "Til:"-feltet

en: Error: Draft folder %s does not exist.
nn: Feil Kladde mappa '%s' finst ikkje

en: Server replied:
nn: Serveren svarte:

en: Illegal folder name.  Please select a different name.
nn: Ulovleg mappenamn. Ver venleg og velj eit anna namn.

en: Click here to go back
nn: Klikk her for å gå tilbake

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
nn: Vel mappe som skal slettast.

en: Delete Folder
nn: Slett mappe

en: Are you sure you want to delete %s?
nn: Vil du verkeleg sletta %s?

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Folders
nn: Mapper

en: Subscribed successfully!
nn: La til mappa til lista over aktive mapper.

en: Unsubscribed successfully!
nn: Fjerna mappa frå lista over aktive mapper.

en: Deleted folder successfully!
nn: Mappa er sletta.

en: Created folder successfully!
nn: Mappa er oppretta.

en: Renamed successfully!
nn: Mappa er omnamna.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
nn: Abonnement feila - Mappa eksisterer ikkje.

en: refresh folder list
nn: oppdater mappeliste

en: Create Folder
nn: Lag mappe

en: as a subfolder of
nn: som undermappe til

en: None
nn: Inga

en: Let this folder contain subfolders
nn: La denne mappa innehalde undermapper

en: Create
nn: Lag mappe

en: Rename a Folder
nn: Bytt namn på mappa

en: Select a folder
nn: Vel ei mappe

en: Rename
nn: Bytt namn

en: No folders found
nn: Fann ingen mapper

en: Delete
nn: Slett

en: Unsubscribe
nn: Fjern

en: Subscribe
nn: Legg til

en: No folders were found to unsubscribe from!
nn: Fann ingen mapper å fjerne!

en: No folders were found to subscribe to!
nn: Fann ingen mappe å legge til!

en: Subscribe to:
nn: Abonner:

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
nn: Vel mappe som skal endra namn.

en: Rename a folder
nn: Bytt namn på ei mappe

en: New name:
nn: Nytt namn:

en: Submit
nn: OK

en: ERROR: Help files are not in the right format!
nn: FEIL: Hjelpefilene er ikkje på rett format!

en: Help
nn: Hjelp

en: The help has not been translated to %s.  It will be displayed in English instead.
nn: Hjelpa er enno ikkje omsett til %s. Den vil difor bli vist på engelsk.

en: Some or all of the help documents are not present!
nn: Nokre eller alle hjelpefilene mangler.

en: Table of Contents
nn: Innhaldsliste

en: Previous
nn: Forrige

en: Next
nn: Neste

en: Top
nn: Topp

en: Viewing an image attachment
nn: Viser eit biletvedlegg

en: View message
nn: Vis melding

en: Download this as a file
nn: Last ned dette som ei fil

en: INBOX
nn: Innboks

en: purge
nn: tøm

en: Last Refresh
nn: Sist oppfriska

en: Save folder tree
nn: Lagre mappetre

en: Login
nn: Logg inn

en: SquirrelMail version %s
nn: SquirrelMail versjon %s

en: By the SquirrelMail Development Team
nn: Av SquirrelMail-utviklingsgruppa

en: %s Login
nn: %s innlogging

en: Name:
nn: Namn:

en: Password:
nn: Passord:

en: No messages were selected.
nn: Ingen valde meldingar.

en: Options
nn: Alternativ

en: Message Highlighting
nn: Utheving av meldingar

en: New
nn: Ny

en: Done
nn: Ferdig

en: To or Cc
nn: Til eller Kopi til

en: subject
nn: Emne

en: Edit
nn: Editer

en: Up
nn: Opp

en: Down
nn: Ned

en: No highlighting is defined
nn: Inga utheving er definert

en: Identifying name
nn: Identifisernamn

en: Color
nn: Farge

en: Dark Blue
nn: Mørk blå

en: Dark Green
nn: Mørk grøn

en: Dark Yellow
nn: Mørk gul

en: Dark Cyan
nn: Mørk cyan

en: Dark Magenta
nn: Mørk lilla

en: Light Blue
nn: Lys blå

en: Light Green
nn: Lys grøn

en: Light Yellow
nn: Lys gul

en: Light Cyan
nn: Lys cyan

en: Light Magenta
nn: Lys magenta

en: Dark Gray
nn: Lys grå

en: Medium Gray
nn: Medium grå

en: Light Gray
nn: Lys grå

en: White
nn: Kvit

en: Other:
nn: Annan:

en: Ex: 63aa7f
nn: Døme: 63aa7f

en: Matches
nn: Treff

en: Alternate Identity %d
nn: Alternativ identitet %d

en: Advanced Identities
nn: Avanserte identitetar

en: Default Identity
nn: Standard identitet

en: Add a New Identity
nn: Legg til ny identitet

en: Full Name
nn: Fullt namn

en: E-Mail Address
nn: E-postadresse

en: Reply To
nn: Svar-til-adresse

en: Save / Update
nn: Lagre / oppdater

en: Make Default
nn: Gjer til standard

en: Move Up
nn: Flytt opp

en: Index Order
nn: Indeksrekkjefølgje

en: Checkbox
nn: Avkryssingsboks

en: Flags
nn: Flagg

en: Size
nn: Storleik

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index.  You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
nn: Indeksrekkjefølgjen følgjer arrangeringa av kolonnene. Ein kan leggja til, sletta og flytta rundt kolonnene etter eige ønskje.

en: up
nn: opp

en: down
nn: ned

en: remove
nn: fjern

en: Return to options page
nn: Tilbake til alternativ val

en: Personal Information
nn: Personleg informasjon

en: Display Preferences
nn: Framsyningsval

en: Folder Preferences
nn: Val for mapper

en: Successfully Saved Options
nn: Vellukka lagra vala

en: Refresh Folder List
nn: Oppdater mappelista

en: Refresh Page
nn: Last sida på nytt

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
nn: Dette inneheld personleg informasjon om deg sjølv, slik som namn, e-postadresse og liknande.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
nn: Du kan endre måten SquirrelMail ser ut og viser informasjon på, slik som fargar, språk og andre val.

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list.  This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
nn: Basert på gjevne kriterium kan innkomande meldingar ha ulik bakgrunnsfagre i meldingslista. Dette er til hjelp for å sjå kven meldinga er frå, særleg i samband med mailinglister.

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
nn: Dette er val for korleis mapper vert viste og kan endrast.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
nn: Her kan ein endra på rekkjefølgjen på elementa i meldingsvindauga.til å innehalda dei elementa ein sjølv vil.

en: Message not printable
nn: Ikkje skrivbar melding

en: CC
nn: Kopi til:

en: Printer Friendly
nn: Utskriftbar

en: Print
nn: Skriv ut

en: View Printable Version
nn: Vis utskriftbar versjon

en: Read:
nn: Les

en: Your message
nn: Meldingar

en: Sent:
nn: Send

en: Was displayed on %s
nn: Vist på %s

en: less
nn: mindre

en: more
nn: meir

en: Unknown sender
nn: Ukjend avsendar

en: Mailer
nn: Postar

en: Read receipt
nn: Les kvittering

en: sent
nn: sende

en: requested
nn: ønska

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
nn: Avsendar ønsker ei tilbakemelding på at du har lest meldinga. Ønsker du å senda ei kvittering?

en: Send read receipt now
nn: Send kvittering på lest

en: Search results
nn: Søkjeresultat

en: Message List
nn: Meldingsliste

en: Resume Draft
nn: Fortsett med kladd

en: Edit Message as New
nn: Rediger melding som om den var ny

en: View Message
nn: Vis melding

en: Forward
nn: Vidaresend

en: Forward as Attachment
nn: Vidaresend som vedlegg

en: Reply
nn: Svar

en: Reply All
nn: Svar til alle

en: View Full Header
nn: Vis fulle meldingshovud

en: Attachments
nn: Vedlegg

en: You must be logged in to access this page.
nn: Du må ha eit gyldig brukarnamn og passord for å få tilgang til denne sida!

en: Folder:
nn: Mapper

en: edit
nn: editer

en: search
nn: Søk

en: delete
nn: slett

en: Recent Searches
nn: Nyleg søkte

en: save
nn: lagra

en: forget
nn: Forkast

en: Current Search
nn: Dette søket

en: All Folders
nn: Alle mapper

en: Body
nn: Meldingskropp

en: Everywhere
nn: Overalt

en: Search Results
nn: Søkjeresultat

en: No Messages Found
nn: Fann inga melding

en: Sign Out
nn: Logg ut

en: You have been successfully signed out.
nn: Du er no logga ut

en: Click here to log back in.
nn: Klikk her for å prøve på nytt.

en: Viewing a Business Card
nn: Viser visittkort

en: Title
nn: Tittel

en: Email
nn: E-post

en: Web Page
nn: Nettstad

en: Organization / Department
nn: Organisasjon / Avdeling

en: Address
nn: Adresse

en: Work Phone
nn: Telefon arbeid

en: Home Phone
nn: Heimetelefon

en: Cellular Phone
nn: Mobil

en: Fax
nn: Faks

en: Note
nn: Notat

en: Add to Addressbook
nn: Legg til adresse

en: Title & Org. / Dept.
nn: Tittel & Org. / Avd.

en: Add to Address Book
nn: Legg til i adresseboka

en: Viewing Full Header
nn: Viser fulle meldingshovud

en: Viewing a text attachment
nn: Viser eit tekstvedlegg

en: Personal address book
nn: Personleg adressebok

en: Database error: %s
nn: Database feil %s

en: Addressbook is read-only
nn: Adresseboka er ikkje skrivbar

en: User '%s' already exist
nn: Brukaren '%s' finst alt

en: User '%s' does not exist
nn: Brukaren '%s' finst ikkje

en: Global address book
nn: Global adressebok

en: No such file or directory
nn: Fila eller katalogen finst ikkje

en: Open failed
nn: Feila ved opning av fil

en: Can not modify global address book
nn: Kan ikkje modifisera global adressebok

en: Not a file name
nn: Ikkje eit filnamn

en: Write failed
nn: Kunne ikkje skriva

en: Unable to update
nn: Klarte ikkje oppdatera

en: Could not lock datafile
nn: Kunne ikkje låse datafila

en: Write to addressbook failed
nn: Feila ved skriving til adressebok

en: Error initializing addressbook database.
nn: Feil ved initialisering av adressebokdatabasen

en: Error opening file %s
nn: Feila ved opning av %s

en: Error initializing global addressbook.
nn: Feil ved initialiseringa av global adressebok

en: Error initializing LDAP server %s:
nn: Feil ved tilkobling til LDAP-serveren %s

en: Invalid input data
nn: Ugyldige inndata

en: Name is missing
nn: Namnet manglar

en: E-mail address is missing
nn: E-postadressa manglar

en: Nickname contains illegal characters
nn: Kortnamnet inneheld ugyldige teikn

en: view
nn: vis

en: Business Card
nn: Visitkort

en: Sunday
nn: Sundag

en: Monday
nn: Måndag

en: Tuesday
nn: Tysdag

en: Wednesday
nn: Onsdag

en: Thursday
nn: Torsdag

en: Friday
nn: Fredag

en: Saturday
nn: Laurdag

en: Sun
nn: Sundag

en: Mon
nn: Måndag

en: Tue
nn: Tysdag

en: Wed
nn: Onsdag

en: Thu
nn: Torsdag

en: Fri
nn: Fredag

en: Sat
nn: Laurdag

en: January
nn: Januar

en: February
nn: Februar

en: March
nn: Mars

en: May
nn: Mai

en: June
nn: Juni

en: July
nn: Juli

en: October
nn: Oktober

en: December
nn: Desember

en: Ma&#121;
nn: Mai

en: Oct
nn: Okt

en: Dec
nn: Des

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
nn: Database instillingsfeil (%s) Avsluttar unormalt.

en: Unknown user or password incorrect.
nn: Ukjend brukar eller feil passord.

en: Click here to try again
nn: Klikk her for å prøve på nytt

en: Click here to return to %s
nn: Klikk her for å gå tilbake til %s

en: Go to the login page
nn: Til innloggingssida

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
nn: Fil for lagring av val (%s) vart ikkje funne. Logg ut og innatt for å opprette fila.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
nn: Innstillingsfila %s kunne ikkje opnast. Ta kontakt med systemadministrator for hjelp

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
nn: Innstillingsfila %s kunne ikkje skrivast. Ta kontakt med systemadministrator for hjelp

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
nn: Innstillingsfila %s kunne ikkje kopierast frå midlertidig fil %s. Ta kontakt med systemadministrator for hjelp

en: Error opening %s
nn: Feil ved opning av %s

en: Default preference file not found or not readable!
nn: Standard innstillingsfil finst ikkje eller er ikkje lesbar!

en: Please contact your system administrator and report this error.
nn: Kontakt systemadministrator og rapporter feilen

en: Could not create initial preference file!
nn: Kan ikkje oppreta initsiell innstillingsfil

en: %s should be writable by user %s
nn: %s skulle vert skrivbar for brukar %s

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
nn: Signatur fila %s kan ikkje opnast. Kontakt systemadministartor for å løysa problemet

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
nn: Signatur fila %s kan ikkje skrivast. Kontakt systemadministartor for å løysa problemet

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
nn: Signatur fila %s kan ikkje kopierast frå midlertidig fil, %s. Kontakt systemadministartor for å løysa dette problemet

en: You need to have php4 installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
nn: Ein treng php4 installert med "multibyte string function" slått på (bruk konfigurasjonsvalet --enable-mbstring).

en: ERROR : No available imapstream.
nn: FEIL: inga tilgjengeleg imapstraum.

en: ERROR : Connection dropped by imap-server.
nn: FEIL : Samband avbrutt av imap tenar

en: ERROR : Could not complete request.
nn: FEIL: Kunne ikkje fullføre førespurnaden.

en: Query:
nn: Spørjing:

en: Reason Given:
nn: Oppgjeven grunn:

en: ERROR : Bad or malformed request.
nn: FEIL: Feil eller misforma førespurnad.

en: Server responded:
nn: Serveren svarte:

en: ERROR : Imap server closed the connection.
nn: FEIL : Imap tenar lukka sambandet

en: ERROR : Unknown imap response.
nn: FEIL : Ukjent imap svar.

en: Error connecting to IMAP server: %s.
nn: Kunne ikkje koble til IMAP-serveren: %s

en: Bad request: %s
nn: Feil i førespurnaden: %s

en: Unknown error: %s
nn: Ukjend feil: %s

en: Read data:
nn: Lese data

en: ERROR : Could not append message to
nn: FEIL: Kunne ikkje legge meldinga til

en: Solution:
nn: Løysing:

en: Remove unneccessary messages from your folder and start with your Trash folder.
nn: Fjern uønska meldingar og start med søppelbøtta.

en: (no subject)
nn: (utan emne)

en: Unknown Sender
nn: Ukjend avsendar

en: Unknown response from IMAP server:
nn: Ukjent respons frå IMAP tjenaren

en: The server couldn't find the message you requested.
nn: Tenaren fant ikkje meldinga du ønska

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
nn: Truleg er lista med meldingar gamal og meldinga er flytta eller sletta (kanskje av eit anna anna program med tilgang til same postboks).

en: Unknown date
nn: Ukjend dato

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.<br>Please report this to the system administrator.
nn: IMAP tjenaren støttar ikkje trådsortering på tjenaren. <br> Gi rapport til systemadministratoren

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.<br>Please report this to the system administrator.
nn: IMAP tjenaren støttar ikkje sortering på tjenaren. <br> Gi rapport til systemadministratoren

en: THIS FOLDER IS EMPTY
nn: DENNE MAPPA ER TOM

en: Move Selected To
nn: Flytt valde til:

en: Transform Selected Messages
nn: Omdann merka melding

en: Move
nn: Flytt

en: Expunge
nn: Tøm

en: mailbox
nn: postkasse

en: Read
nn: Les

en: Unread
nn: Ulesen

en: Unthread View
nn: Vis trådlaus

en: Thread View
nn: Tråd vising

en: Toggle All
nn: Slå av/på alt

en: Unselect All
nn: Merk ingen

en: Select All
nn: Vel alt

en: Viewing Messages: <B>%s</B> to <B>%s</B> (%s total)
nn: Viser melding <B>%s</B> til <B>%s</B> (av totalt %s)

en: Viewing Message: <B>%s</B> (1 total)
nn: Viser melding <B>%s</B> (1 totalt)

en: Paginate
nn: Sideinndeling

en: Show All
nn: Vis alle

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
nn: SquirrelMail programmet klarte ikkje å dekoda formateringa på meldinga

en: the provided bodystructure by your imap-server
nn: format på meldinga gitt av imap tjenaren

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
nn: Feil i mottak av brødtekst. Dette skuldast truleg ei misforma melding.

en: Command:
nn: Kommando:

en: Response:
nn: Svar

en: Message:
nn: Melding:

en: FETCH line:
nn: HENT linje

en: Hide Unsafe Images
nn: Gjøym utryge bilete

en: View Unsafe Images
nn: Vis utryge bilete

en: download
nn: last ned

en: sec_remove_eng.png
nn: sec_remove_nn_NO.png

en: This external link will open in a new window
nn: Opne ekstern link i eit nytt vindauge

en: Option Type '%s' Not Found
nn: Valt type '%s' ikkje funnen

en: Current Folder
nn: Vald mappe

en: Compose
nn: Skriv ny

en: Error creating directory %s.
nn: Feila ved laging av katalog %s

en: Could not create hashed directory structure!
nn: Klarte ikkje oppretta nøkkelkatalogstrukturen

en: Service not available, closing channel
nn: Teneste er ikkje tilgjengeleg, lukker kanalen

en: A password transition is needed
nn: Treng ein passord overgang

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
nn: Ikkje utført ønska epost handling: postboksen ikkje tilgjengeleg

en: Requested action aborted: error in processing
nn: Avbrytt ønska handling: feil behandlaren

en: Requested action not taken: insufficient system storage
nn: Ikkje utført ønska handling: manglar lagerplass

en: Temporary authentication failure
nn: Mellombels misslukka autentifisering.

en: Syntax error; command not recognized
nn: Syntaksfeil ukjend kommando

en: Syntax error in parameters or arguments
nn: Syntaksfeil feil i parameter eller i argumenta

en: Command not implemented
nn: Kommando ikkje implementert

en: Bad sequence of commands
nn: Feil rekkefølge av kommandoar

en: Command parameter not implemented
nn: Kommando parameter ikkje implementert

en: Authentication required
nn: Krev autentisering

en: Authentication mechanism is too weak
nn: Mekanismen for autentisering er for svak

en: Authentication failed
nn: Autentiseringa mislukkast.

en: Encryption required for requested authentication mechanism
nn: Krev kryptering for ønska autentisering

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
nn: Ønska handling ikkje utført: postboks ikkje tilgjengeleg

en: User not local; please try forwarding
nn: Ikkje lokal brukar; prøv vidaresending

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
nn: Ønska handling avbrutt: utenfor minnetildelinga

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
nn: Ønska handling ikkje utført: ikkje tillat postboks namn

en: Transaction failed
nn: Overføringa mislukkast.

en: Unknown response
nn: Ukjend respons

en: General Display Options
nn: Generelle visingsval

en: Theme
nn: Fargeval

en: Default
nn: Standard

en: Custom Stylesheet
nn: Eigendefinert stilsett

en: Language
nn: Språk

en: Use Javascript
nn: Bruk Javascript

en: Autodetect
nn: Oppdag automatisk

en: Always
nn: Alltid

en: Never
nn: Aldri

en: Mailbox Display Options
nn: Postboks visingsval

en: Number of Messages to Index
nn: Talet meldingar som skal indekserast

en: Enable Alternating Row Colors
nn: Slå på skiftand kolonnefargar

en: Enable Page Selector
nn: Slå på sideveljar

en: Maximum Number of Pages to Show
nn: Høgast tal på viste sider

en: Always Show Full Date
nn: Vis alltid full dato

en: Message Display and Composition
nn: Alternativ for meldingsvising og ny melding

en: Wrap Incoming Text At
nn: Bryt innkomande tekst ved

en: Width of Editor Window
nn: Breidde på editorvindauget

en: Height of Editor Window
nn: Høygda på editorvindauget

en: Location of Buttons when Composing
nn: Plassering av knappar ved ny melding

en: Before headers
nn: Før meldingsgovudet

en: Between headers and message body
nn: Mellom topptekst og brødtekst

en: After message body
nn: Etter brødteksten

en: Addressbook Display Format
nn: Adressebok visingsformat

en: Show HTML Version by Default
nn: Vis HTML versjon som standard

en: Enable Forward as Attachment
nn: Slå på Vidaresend som vedlegg

en: Include CCs when Forwarding Messages
nn: Inkluder kopier til ved Vidaresending

en: Include Me in CC when I Reply All
nn: Inkluder meg i kopien ved Svar til alle

en: Enable Mailer Display
nn: Slå på vising av eposttjenar

en: Display Attached Images with Message
nn: Vis vedlagte bliete i meldinga

en: Enable Printer Friendly Clean Display
nn: Slå på skrivarvenleg rein vising

en: Enable Mail Delivery Notification
nn: Slå på Påminning av sent melding

en: Compose Messages in New Window
nn: Skriv alltid ny melding i nytt vindauge

en: Width of Compose Window
nn: Breidde på skriveområdet

en: Height of Compose Window
nn: Høgd på skriveområdet

en: Append Signature before Reply/Forward Text
nn: Legg til signatur før svar/vidaresend tekst

en: Prefix for Original Message when Replying
nn: Teikn for orginalmeldinga ved svar

en: Cursor Position when Replying
nn: Skrivemerket ved svar

en: To: field
nn: Til felt

en: Focus in body
nn: Fokus i meldingskroppen

en: Select body
nn: Vel meldingskropp

en: Enable Sort by of Receive Date
nn: Slå på: Sorter på mottakdato

en: Enable Thread Sort by References Header
nn: Slå på: Trådsortering av topptekst referansar

en: Special Folder Options
nn: Val for spesielle mapper

en: Folder Path
nn: Sti til mapper (folder path)

en: Do not use Trash
nn: Bruk søppelbøtta

en: Trash Folder
nn: Søppelbøtte:

en: Do not use Sent
nn: Ikkje bruk mappe for sendte meldingar

en: Sent Folder
nn: Mappe for sendte meldingar:

en: Do not use Drafts
nn: Ikkje bruk kladd

en: Draft Folder
nn: Mappe til kladd

en: Folder List Options
nn: Val for mappeliste

en: Location of Folder List
nn: Plassering av mappelista

en: Left
nn: Venstre

en: Right
nn: Høgre

en: pixels
nn: pikslar

en: Width of Folder List
nn: Breidde på mappelista

en: Minutes
nn: Minutt

en: Seconds
nn: Sekund

en: Minute
nn: Minutt

en: Auto Refresh Folder List
nn: Automatisk oppdatering av mappelista

en: Enable Unread Message Notification
nn: Gje melding om ulesne meldingar

en: No Notification
nn: Inga varsling

en: Only INBOX
nn: Berre INBOX

en: Unread Message Notification Type
nn: Korleis

en: Only Unseen
nn: Berre ulesne

en: Unseen and Total
nn: Ulesne og totalt tal

en: Enable Collapsible Folders
nn: Slå på krymping av mapper

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
nn: Gje melding kumulativt om ulesne meldingar

en: Show Clock on Folders Panel
nn: Vis klokka i mappe panelet

en: International date and time
nn: Internasjonal dato og tid

en: American date and time
nn: Ammerikansk dato og tid

en: European date and time
nn: Europeiske dato og tid

en: Show weekday and time
nn: Vis vekeday og tid

en: Show time with seconds
nn: Vis tid med sekund

en: Show time
nn: Vis tid

en: No Clock
nn: Inga klokke

en: Hour Format
nn: Format på timar

en: 12-hour clock
nn: 12-timarsklokke

en: 24-hour clock
nn: 24 timarsklokke

en: Memory Search
nn: Minnesøk

en: Disabled
nn: Av

en: Folder Selection Options
nn: Val for mappeliste

en: Selection List Style
nn: Val av listestil

en: Long:
nn: Lengd:

en: Indented:
nn: Påtenkt:

en: Delimited:
nn: Avgrensa:

en: Name and Address Options
nn: Namn og adresse val

en: Email Address
nn: E-postadresse

en: Edit Advanced Identities
nn: Rediger avanserte identiter

en: (discards changes made on this form so far)
nn: (forkast endringar

en: Multiple Identities
nn: Fleire identitetar

en: Same as server
nn: Det same som tjenaren

en: Error opening timezone config, contact administrator.
nn: Feil ved opning av tidssone oppsettet; kontakt administrator.

en: Timezone Options
nn: Tidssone val

en: Your current timezone
nn: Nåværande tidssone

en: Reply Citation Options
nn: Val av sitering ved svar

en: Reply Citation Style
nn: Svar sitering stil

en: No Citation
nn: Inga sistering

en: AUTHOR Said
nn: Sa forfattar

en: Quote Who XML
nn: Siter kven XML

en: On DATE, AUTHOR Said
nn: På dato; Sa forfattar

en: User-Defined
nn: Brukar definert

en: User-Defined Citation Start
nn: Brukar definert Start sistering

en: User-Defined Citation End
nn: Brukar definert slutt sistering

en: Signature Options
nn: Signatur val

en: Use Signature
nn: Bruk ein signatur

en: Prefix Signature with '-- ' Line
nn: Prefiks signaturen med '-- ' linje

en: Take Address
nn: Adresse

en: Address Book Take:
nn: Adressebok

en: Try to verify addresses
nn: Prøver verifiserer adressa

en: Config File Version
nn: Versjon av konfigurasjonsfil

en: Squirrelmail Version
nn: SquirrelMail versjon

en: PHP Version
nn: PHP versjon

en: Organization Preferences
nn: Organisatorval

en: Organization Name
nn: Namn organisasjon

en: Organization Logo
nn: Logo til organisasjonen

en: Organization Logo Width
nn: Oranisasjon med logo

en: Organization Logo Height
nn: Høgde på organisasjonslogo

en: Organization Title
nn: Tittel på organisasjon

en: Signout Page
nn: Logg ut side

en: Provider Link URI
nn: Tenar Link URI

en: Provider Name
nn: Tenarnamn:

en: Default Language
nn: Standard språk

en: Top Frame
nn: Topp ramme

en: Server Settings
nn: Tenarinnstillingar

en: Mail Domain
nn: E-post Domene

en: IMAP Server Address
nn: IMAP tenaradresse

en: IMAP Server Port
nn: IMAP tenarport

en: IMAP Server Type
nn: IMAP tenartype

en: Cyrus IMAP server
nn: Cyrus IMAP tenar

en: University of Washington's IMAP server
nn: Univerity of Washington's IMAP tenar

en: Microsoft Exchange IMAP server
nn: Microsoft Exchange IMAP tenar

en: Courier IMAP server
nn: Courier IMAP tenar

en: Not one of the above servers
nn: Ingen av tenarane over

en: IMAP Folder Delimiter
nn: IMAP Mappe skilleteikn

en: Use "detect" to auto-detect.
nn: Bruk "Oppdag" for oppdag automatisk.

en: Use TLS for IMAP Connections
nn: Bruk TLS for IMAP tilkoplingar

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
nn: Krev PHP 4.3.x! Eksperimentell.

en: IMAP Authentication Type
nn: IMAP autentiseringstype

en: Use Sendmail Binary
nn: Bruk Sendmail

en: Sendmail Path
nn: Sendmail sti

en: SMTP Server Address
nn: SMTP tenaradresse

en: SMTP Server Port
nn: SMTP tenarport

en: Use TLS for SMTP Connections
nn: Bruk TLS for SMTP tilkoplingar

en: SMTP Authentication Type
nn: SMTP autentiseringstype

en: POP3 Before SMTP?
nn: POP3 før SMTP?

en: Invert Time
nn: Omvendt tid

en: Folders Defaults
nn: Mappe standard

en: Default Folder Prefix
nn: Standard mappe prefiks

en: Show Folder Prefix Option
nn: Vis mappe prefiks val

en: By default, move to trash
nn: Flytt til søppelbøtta som standard

en: By default, move to sent
nn: Flytt til sent som standard

en: By default, save as draft
nn: Lagre som kladd som standard

en: List Special Folders First
nn: Liste spesielle mapper først

en: Show Special Folders Color
nn: Vis spesielle mappe fargar

en: Auto Expunge
nn: Automatisk opprydding

en: Default Sub. of INBOX
nn: Standard undermappe av innboks

en: Show 'Contain Sub.' Option
nn: Vis 'inneheld undermapper' instillinga

en: Default Unseen Notify
nn: Gje beskjed om ulest e-post

en: Default Unseen Type
nn: Standard for ulest e-post

en: Auto Create Special Folders
nn: Opprett spesialmapper automatisk

en: Default Javascript Addressbook
nn: Standard JavaScript adressebok

en: Auto delete folders
nn: Slett mapper automatisk

en: Enable /NoSelect folder fix
nn: Vel Ikkje faste mapper

en: General Options
nn: Generelle val

en: Default Charset
nn: Standard teiknsett

en: Data Directory
nn: Datakatalog:

en: Temp Directory
nn: Mellombels mappe

en: Hash Level
nn: Hashnivå

en: Hash Disabled
nn: Hash ikkje aktiveret

en: Moderate
nn: Moderat

en: Medium
nn: Middels

en: Default Left Size
nn: Standardstorleik på mappepanel

en: Usernames in Lowercase
nn: Brukarnman med små bokstavar

en: Allow use of priority
nn: Tillat bruk av prioritet

en: Hide SM attributions
nn: Skjul SM eigenskapar

en: Enable use of delivery receipts
nn: Slå på bruk av kvittering

en: Allow editing of identities
nn: Tillat redigering av identitetar

en: Allow editing of full name
nn: Tillat redigering av heile namnet

en: Use server-side sorting
nn: Bruk sortering på server

en: Use server-side thread sorting
nn: Bruk server til trådsortering

en: Allow server charset search
nn: Tillet karater søk på server

en: UID support
nn: UID støtte

en: PHP session name
nn: PHP økt namn

en: Message of the Day
nn: Dagens melding

en: Address book DSN
nn: DSN til adressebok

en: Address book table
nn: Adresseboktabell

en: Preferences DSN
nn: DSN Innstillingar

en: Preferences table
nn: Tabell innstillingar

en: Preferences username field
nn: Innstillingar brukarnamn feltet

en: Preferences key field
nn: Instillingar nøkkelfelt

en: Preferences value field
nn: Instillingar verdifelt

en: Themes
nn: Tema

en: Style Sheet URL (css)
nn: Stilark URL (css)

en: Default theme
nn: Standard tema

en: Use index number of theme
nn: Bruk indekserte tema

en: Configuration Administrator
nn: Konfigurasjonsadministrator

en: Theme Name
nn: Temanamn

en: Theme Path
nn: Temasti

en: Plugins
nn: Tilleggsmodular

en: Change Settings
nn: Endra innstillinga

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
nn: Konfigurasjonsfila kan ikkje opnast. Kontroler config.php.

en: Administration
nn: Administrasjon

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
nn: Dene modulen tillet administrator å konfigurere SquirrelMail over nettet.

en: Submit a Bug Report
nn: Send ein feilrapport

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
nn: Før du sender ein feilrapport, sjekk denne sjekklista for eventuelle vanlege problem.

en: Make sure that you are running the most recent copy of <a href="http://www.squirrelmail.org/">SquirrelMail</a>.
nn: Sjekk at du kjøre siste versjon av <a href="http://www.squirrelmail.org/"> SquirrelMail</a>.

en: You are currently using version %s.
nn: Du bruka nå versjonen %s.

en: Check to see if your bug is already listed in the <a href="http://sourceforge.net/bugs/?group_id=311">Bug List</a> on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
nn: Sjekk om feilen allereie er i lista <a href="http://sourceforge.net/bugs/?group_id=311">Feil Liste</a>  på SourceForge. Viss den finst, så veit vi om feilen og held på å fiksa den.

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
nn: Prøv om du kan repeterar feilen fleire ganger. Viss feilen opptrer sporadisk, prøv å dokumenter kva du gjer når feilen kjem. Viss den alltid kjem når du ser på ei spesiell  melding, lagre meldinga slik at vi kanskje kan sjå den.

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the <tt>doc/</tt> directory where SquirrelMail was installed.
nn: Viss der er advarslar vist ovafor, prøv å løys desse sjølv. Les vegleiinga i <tt>doc</tt> katalogen kor Squirrelmail er insallert.

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
nn: Ved å trykka knappen nedafor vil det verta sendt ein e-post til utviklarane av Squirrelmail som innehalda ei mengd med informasjon om ditt system, din vevlesar, korleis Squirrelmail er satt opp, og din IMAP tenar. Du får også leggja inn tillegsinformasjon. Bare fyll ut seksjone i toppen. Viss du vil kan du rulle ned i meldinga for å sjå kva anna som vert sendt.

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
nn: Fyll ut så mykkje som mogleg av informasjonen slik at einkvar har ein god sjanse til å finna og fjerna feilen. Sending av feilen på denne måten vil ikkje automatisk leggja den til i feillista på SourceForge, men kanskje nokon som får meldinga vil leggja den inn for deg.

en: This bug involves
nn: Denne feilen omfattar

en: the general program
nn: generelt program

en: a specific plugin
nn: eit særmerkt programtillegg

en: Start Bug Report Form
nn: Start feilrapport skjema

en: Bug
nn: Feil

en: Bug Reports:
nn: Feilrapport

en: Show button in toolbar
nn: Vis knapp i verktøylinje

en: Could not write calendar file %s
nn: Kan ikkje opprette kalendar fila %s

en: TODAY
nn: I dag

en: Go
nn: Gå

en: ADD
nn: Legg til

en: EDIT
nn: Rediger

en: DEL
nn: Slett

en: Start time:
nn: Start tid:

en: Length:
nn: Lengd:

en: Priority:
nn: Prioritet:

en: Title:
nn: Tittel:

en: Set Event
nn: Sett hending

en: Event Has been added!
nn: Hendinga er lagt til!

en: Date:
nn: Dato:

en: Time:
nn: Tid:

en: Day View
nn: Vis dag

en: Do you really want to delete this event?
nn: Vil du verkeleg sletta denne hendinga?

en: Event deleted!
nn: Hending sletta

en: Nothing to delete!
nn: Ingenting å sletta.

en: Update Event
nn: Oppdater hending

en: Do you really want to change this event from:
nn: Vil du verkeleg sletta denne hendinga?

en: to:
nn: til:

en: Event updated!
nn: Oppdatert hending!

en: Month View
nn: Månadsvis

en: 0 min.
nn: 0 min

en: 15 min.
nn: 15 min

en: 30 min.
nn: 30 min

en: 45 min.
nn: 45 min

en: 1 hr.
nn: 1 t.

en: 1.5 hr.
nn: 1,5 t.

en: 2 hr.
nn: 2 t.

en: 2.5 hr.
nn: 2,5 t.

en: 3 hr.
nn: 3 t.

en: 3.5 hr.
nn: 3,5 t.

en: 4 hr.
nn: 4 t.

en: 5 hr.
nn: 5 t.

en: 6 hr.
nn: 6 t.

en: Calendar
nn: Kalender

en: Delete & Prev
nn: Slett & Førre

en: Delete & Next
nn: Slett  & Neste

en: Move to:
nn: Flytt til

en: Delete/Move/Next Buttons:
nn: Slett/Flytt/Neste Knappar

en: Display at top
nn: Vis øvst

en: with move option
nn: med flytte val

en: Display at bottom
nn: Vis nedarst

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
nn: KOMMERSIELL - Denne lista inneheld tjenarar som er stadfesta som søppelpost utsendarar. Den er ganske påliteleg for skanning etter søppelpost.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this.  Another good one to use.
nn: KOMMERSIELL - Tjenarar som er slik konfigurert ( feil konfigurert) til å tillate søppelpost å verta sent gjenom, vil verta svartelista. Også ein god ein til å bruke

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail.  Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
nn: KOMMERSIELL - Brukarar med oppringt samband må ofte bruka IPS sin epost tjenar for å senda epost. Søppelpost-utsendarar vil typisk få ein konto hjå ein ISP og senda ut grapset direkte frå dei.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
nn: KOMMERSIELL - RBL + svarteull tilgang

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
nn: KOMMERSIELL - RBL +

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
nn: KOMMERSIELL -RBL + Oppringt tilgang

en: FREE - ORDB was born when ORBS went off the air. It seems to have fewer false positives than ORBS did though.
nn: GRATIS - ORDB oppstod då ORBS vart lagt ned. Det ser ut  til at den har færre falske positive enn ORBS hadde.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
nn: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Direkte søpelpostkilder.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
nn: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Dial-up lister - Inkluderar nokre DSL internett-leverandørar.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
nn: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Masse e-postleverandør som ikkje brukar godkjenning.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
nn: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Diverse andre tjerarar.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
nn: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Enkelttrin tjerarar.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
nn: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Tjenarar som støtter søppelleverandørar.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
nn: GRATIS - Five_ten-sg.com - Vevform internettleverandørar

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
nn: GRATIS - Dorkslayers ser ut til, for å unngå retsforfølgjing, å utelukker kun dei verkelege opne relee-tjenarane utanfor USA. Oppsiktsvekkande nok så anbefaler heimesida at ein  IKKJE brukar deira service.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
nn: GRATIS - SPAMhaus - Ei liste over velkjendte søppelkjelder.

en: FREE, for now - SPAMCOP - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
nn: GRATIS, inntil vidare - SPAMCOP - Ei interessant løysing, som inneheld tenarar som har eit svært høgt søppel/ikkje søppel forhold (85% eller meir).

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
nn: GRATIS - dev.null.dk - Eg har inga detaljopplysingar om denne lista.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
nn: GRATIS - visi.com - Relay Stop List. Ei svært konservativ list over opne tjenarar.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
nn: GRATIS - ahbl.org Open Relays - Ennå ei liste over opne tjenarar.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
nn: GRATIS - ahbl.org SPAM Source - Ei liste over direkte søppelpost-kjelder.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
nn: GRATIS - ahbl.org SPAM ISPer - Ei liste over søppelvenlege internettleveradørar.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
nn: GRATIS - Leadmon DUL - Ennå ei liste over oppringte, eller på andre måter dynamisk tildelte, ip-adresser.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
nn: GRATIS - Leadmon SPAM SOurce - Ei liste over internettleveradørar der Leadmon direkte har mottatt søppelpost.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
nn: GRATIS - Leadmon Bulk Mailers - Masse-utsending av posttjenarar som ikkje krev stadfesting av innlogging, eller som har tillatt kjennte søppelavsendarar å verta brukarar  og deretter misbrukar tjenesten.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
nn: GRATIS - Leadmon Open Relays - Enkelttrin opne tjenarar, som ikkje er oppført på andre aktive RBL'er.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
nn: GRATIS - Leadmon Multi Stage - Fleirtrin opne tjenarar, som ikkje er oppført på andre aktive RBL'er. og som har sendt søpelpost til Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
nn: GRATIS - Leadmon SpamBlock - Liste over stadar som har sendt søppelpost direkte til Leadmon.net, og der IP-adressa ligg i eit adresseområde der heile området ikkje har noko DNS oppslag. Det er ei liste over IP-adresser, brukt av personar  som har sendt søppelpost til Leadmon.net.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
nn: GRATIS, inntil vidare - Not Just Another Blacklist - Inneheld både opne tjenarar og direkte søppelpost kjelder.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
nn: GRATIS, inntil vidare - Not Just Another Blacklist - Internett-oppringte ip-adresser.

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
nn: GRATIS - Distribuert avsender boikott liste - Stadfesta vidaresendar

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
nn: GRATIS - Distribuert avsender boikott liste - Stadfesta multisteg vidaresendar

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
nn: GRATIS - Distribuert avsender boikott liste - Ikkje stadfesta vidaresendar

en: Saved Scan type
nn: Lagre skanningstype

en: Message Filtering
nn: Filtrering av meldingar

en: What to Scan:
nn: Kva skal skannast:

en: All messages
nn: Alle meldingar

en: Only unread messages
nn: Kun uleste meldingar

en: Save
nn: Lagra

en: Match:
nn: Treff:

en: Header
nn: Topptekst

en: Contains:
nn: Inneheld:

en: If <b>%s</b> contains <b>%s</b> then move to <b>%s</b>
nn: Viss <b>%s</b> inneheld <b>%s</b>, så flytt til <b>%s</b>

en: Message Filters
nn: Meldingsfilter

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
nn: Filtrering tillet at meldingar med forskellege kriterier automatisk vert sortert i forskellege mapper.

en: SPAM Filters
nn: SØPPELPOST Filter

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
nn: Søppelpostfiltre lar deg velje mellom forskellege DNS-baserete svartelister til å identifisera søppelpost, og flytta meldingane til ei anna mappe (sliksom søppelbøtta).

en: Spam Filtering
nn: Søppelpost filtrering

en: WARNING! Tell your admin to set the SpamFilters_YourHop variable
nn: ADVARSEL! Fortel systemadministratoren om å setja SpamFilters_YourHop variablen

en: Move spam to:
nn: Flytt søppelpost til:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
nn: Det er ikkje noko god ide å flytta søppelposten direkte til søppelbøtta i første omgang, fordi e-post fra venner eller diverse e-postlister ved eit uheld kan verta feiltolka som søppelpost. Den mappe du vel bør du rydde opp i med jamne mellemrom, slik at den ikkje tar  for mykje plass.

en: The more messages you scan, the longer it takes.  I would suggest that you scan only new messages.  If you make a change to your filters, I would set it to scan all messages, then go view my INBOX, then come back and set it to scan only new messages.  That way, your new spam filters will be applied and you'll scan even the spam you read with the new filters.
nn: Til fleire e-postar du skannar, til lengre tid tar det. Eg vil rå til at du kun skanner nye e-postar. Viss du endrar på filtra, så sett dei til å skanne alle meldingane, gå til din innboksen og så tilbake her og sett den til kun å skanne nye meldingar. På den måte vil dine nye filtre også skanne dei e-postane du allereie har liggjande i din innboks.

en: Spam is sent to <b>%s</b>
nn: Søppelpost sendt til <b>%s</b>

en: [<i>not set yet</i>]
nn: [<i>ennå ikkje satt</i>]

en: Spam scan is limited to <b>%s</b>
nn: Søppelpostskanning er avgrensa til <b>%s</b>

en: New Messages Only
nn: Kun nye meldingar

en: All Messages
nn: Alle meldingar

en: ON
nn: PÅ

en: OFF
nn: AV

en:  not found.
nn:  ikkje funnen

en: Today's Fortune
nn: Dagens fru Fortuna

en: Fortunes:
nn: Lykkelodd

en: Show fortunes at top of mailbox
nn: Vis Lodd på toppen av postboksen

en: IMAP server information
nn: IMAP tenarinfromasjon

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the Squirrelmail IMAP commands and your current Squirrelmail configuration. Custom command strings can be used.
nn: Test nokre IMAP kommandoar, vis både kommandoen og resultatet. Testane brukar Squirrelimail sine IMAP kommandoar og ditt nåverande Squirrelmail oppsett. Kan også bruka eigendefinerte kommandoar.

en: Mailinglist
nn: E-postliste

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
nn: Dette vil senda ei melding til %s for å spør  om hjelp til denne lista. Du vil motta ein e-post på adressen nedanfor.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
nn: Dette vil senda ei melding til %s om å abonnere på denne lista. Du vil motta meldinger på adressa under.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
nn: Dette vil senda ei melding til %s om å sei opp abonnementet på denne lista. Det er adressa under som vert oppsagt.

en: Send Mail
nn: Send e-post

en: Post to List
nn: Skriv til lista

en: Reply to List
nn: Svar til liste

en: List Archives
nn: Liste av arkiver

en: Contact Listowner
nn: Kontakt eigar av list

en: Mailing List
nn: E-postliste

en: POP3 connect:
nn: POP3 tilkopling

en: No server specified
nn: Inga tenar spesifisert

en: Error
nn: Feil

en: No connection to server
nn: Kunne ikkje koble til tjenaren

en: POP3 user:
nn: POP3 brukar:

en: no login ID submitted
nn: inga innloggingsID gitt

en: connection not established
nn: Inga oppretta samband.

en: POP3 pass:
nn: POP3 passord:

en: No password submitted
nn: Inga passord gitt

en: authentication failed
nn: autentiseringa mislukkast.

en: No login ID submitted
nn: Inga innloggingsID gitt

en: No server banner
nn: Inga tenaroverskrift

en: abort
nn: avbryt

en: apop authentication failed
nn: apop autentifisering misslukkast.

en: POP3 login:
nn: POP3 innlogging:

en: POP3 top:
nn: POP3 topp:

en: POP3 pop_list:
nn: POP3 pop_liste:

en: Premature end of list
nn: Lista slutta fortidlegt

en: POP3 get:
nn: POP3 hent:

en: POP3 last:
nn: POP3 sist

en: POP3 send_cmd:
nn: POP3 send_kommando:

en: Empty command string
nn: Tom kommandostreng

en: POP3 quit:
nn: POP3 avbryt

en: connection does not exist
nn: Sambandet eksisterer ikkje

en: POP3 delete:
nn: POP3 slett:

en: No msg number submitted
nn: Inga meldingsnummer sent

en: Command failed
nn: Kommando feila

en: Remote POP server Fetching Mail
nn: Hentar e-post frå fjern POP-tenar

en: Select Server:
nn: Vel tenar

en: Password for
nn: Passord for:

en: Fetch Mail
nn: Hent e-post

en: Fetching from
nn: Hent frå

en: Oops,
nn: Oobs,

en: Opening IMAP server
nn: Opner IMAP tenar

en: Opening POP server
nn: Opner POP tenar

en: Login Failed:
nn: Feil ved innlogging

en: Login OK: No new messages
nn: Innlogging OK Inga ny e-post

en: Login OK: Inbox EMPTY
nn: Innlogging OK Innboks er tom

en: Login OK: Inbox contains [
nn: Innlogging OK Innboks inneheld [

en: ] messages
nn: ] meldingar

en: Fetching UIDL...
nn: Hentar UIDL...

en: Server does not support UIDL.
nn: Tenar støttar ikkje UIDL.

en: Leaving Mail on Server...
nn: Legg e-post på tenaren...

en: Deleting messages from server...
nn: Slett e-post frå tenaren...

en: Fetching message
nn: Hentar melding

en: Server error...Disconnect
nn: Tjenar feil   kopla frå

en: Reconnect from dead connection
nn: Tilkopling av eit dødt samband

en: Saving UIDL
nn: Lagrar UIDL

en: Refetching message
nn: Hentar melding på nytt

en: Error Appending Message!
nn: Feil ved tillegging av melding!

en: Closing POP
nn: Lukkar POP

en: Logging out from IMAP
nn: Loggar ut av IMAP

en: Message appended to mailbox
nn: Melding lagt til postboksen

en: Message
nn: Melding

en:  deleted from Remote Server!
nn:  sletta frå nettverkstenar!

en: Delete failed:
nn: Slett mislukka:

en: Remote POP server settings
nn: Nettverks POP tenar val

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure.  However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
nn: Du skal være oppmærksam på at krypteringen som brukast til å lagre ditt passord ikkje er 100% sikker. Men POP-trafikk er allikevel ikkje krypteret. I tillegg kan krypteringen brytast, viss ein hacker les kildekoden til denne fila.

en: If you leave password empty, it will be required when you fetch mail.
nn: Viss du lar passordet vera tom, vil den spør etter passord, når du hentar e-post

en: Encrypt passwords (informative only)
nn: Krypter passorda (kun som informasjon)

en: Add Server
nn: Legg til tenar

en: Server:
nn: Tenar:

en: Username:
nn: Brukarnamn:

en: Store in Folder:
nn: Lagra i mappe:

en: Leave Mail on Server
nn: Legg e-post på tenar

en: Check mail during login
nn: Sjekk e-post  ved pålogging

en: Check mail during folder refresh
nn: Hent e-post ved mappeoppdatering

en: Modify Server
nn: Endra Tenar

en: Server Name:
nn: Tenarnamn:

en: Modify
nn: Endra

en: No-one server in use. Try to add.
nn: Inen tener i bruk. Prøv å legg til ein.

en: Fetching Servers
nn: Hent Tenarar

en: Confirm Deletion of a Server
nn: Stadfest sletting av ein Tenar

en: Selected Server:
nn: Vel tenar

en: Confirm delete of selected server?
nn: Stadfest sletting av valgt tenar

en: Confirm Delete
nn: Stadfest sletting

en: Undefined Function
nn: Udefinert funksjon

en: Hey! Wath do You are looking for?
nn: Hei! Kva leiter du etter?

en: Fetch
nn: Hent

en: Warning,
nn: Åtvring,

en: Mail Fetch Result:
nn: Resultat av henta e-post:

en: Simple POP3 Fetch Mail
nn: Enkel POP3 henting av e-post

en: This configures settings for downloading email from a pop3 mailbox to your account on this server.
nn: Her konfigureres innstillinger for å hente e-post fra en pop3 konto til din konto på denne tenaren.

en: Message Details
nn: Meldingsdetaljar

en: Close Window
nn: Lukk vindauge

en: Save Message
nn: Lagre melding

en: View Message details
nn: Vis meldingsdetaljar

en: New Mail Notification
nn: Varsling ved ny e-post

en: Select <b>Enable Media Playing</b> to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
nn: Vel <b>Aktiver medieavspelar</b> for å spela av ei mediefil når der er ny e-post i mappene. Når den er på, kan du specificere fila i den filboksen.

en: The <b>Check all boxes, not just INBOX</b> option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
nn: Valet <b>Kontroller alle mapper, ikkje bare innboksen</b> vil kontrollere alle mappene for nye e-postar, ikkje bare innboksen.

en: Selecting the <b>Show popup</b> option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
nn: Viss <b>Vis popop</b> er valgt, vil den opne opp eit nytt vindauge ved ny e-posti mappene (krev JavaScript)

en: Use the <b>Check RECENT</b> to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet.  This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
nn: Bruk <b>Kontroller kun nye</b> for kun å kontrollera nye meldingar. Nye meldingar er dei som nettopp har kome, og som ennå ikkje er "vist" eller lest. Dette kan hindra at du vert forstyrra konstant av lyd eller popup vindauger om ulest e-post.

en: Selecting the <b>Change title</b> option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers).  This will always tell you if you have new mail, even if you have <b>Check RECENT</b> enabled.
nn: Når <b>Skift titel</b> vert brukt, vil titelteksten i noker vevlesaren visa om det er nye meldinger (krev JavaScript, og virker i Internet Explorer og Opera). Dette vil altid vise når der er ulest e-post, også sjølvom du har valgt <b>kontroller kun nye</b>.

en: Select from the list of <b>server files</b> the media file to play when new mail arrives.  If no file is specified, "(none)", no sound will be used.
nn: Vel mediefila fra lista av <b>tenar filer</b> som skal spelast av når der kjem ny e-post.  Viss det ikkje er spesifisert noko fil, vil det ikkje verta noko lyd.

en: Enable Media Playing
nn: Slå på mediespelaren

en: Check all boxes, not just INBOX
nn: Kryss av alle boksar, ikkje bare INNBOKS

en: Count only messages that are RECENT
nn: Kontroller bare nye meldinger

en: Change title on supported browsers.
nn: Skift titel på støtta nettlesarar.

en: requires JavaScript to work
nn: krev JavaScript for å fungera

en: Show popup window on new mail
nn: Vis oppsprettvindauge ved ny e-post

en: Select server file:
nn: Vel tenarfil.

en: (none)
nn: (Inga)

en: Try
nn: Forsøk

en: Current File:
nn: Aktuell fil:

en: New Mail
nn: Ny e-post

en: SquirrelMail Notice:
nn: SquirrelMail beskjed:

en: You have
nn: Du har

en: %s new message
nn: %s ny melding

en: %s new messages
nn: %s ny meldingar

en: NewMail Options
nn: Ny e-postval

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
nn: Val for avspeling av lyd og/eller vising av sprettoppvindauge når det kjen my e-post.

en: New Mail Notification options saved
nn: Vala ved ny e-post er lagra

en: %s New Messages
nn: %s ny melding

en: %s New Message
nn: %s ny melding

en: Test Sound
nn: Test lyd

en: No sound specified
nn: Inga lydfil spesifisert

en: Loading the sound...
nn: Startar lyden

en: Sent Subfolders Options
nn: Val for sent-mappe

en: Use Sent Subfolders
nn: Bruk sendt mappe

en: Monthly
nn: Kvar månad

en: Quarterly
nn: Kvartalsvis

en: Yearly
nn: Kvart år

en: Base Sent Folder
nn: Basisi sent mappe

en: Enabled
nn: På

en: Disable it
nn: Slå det av

en: Enable it
nn: Slå det på

en: Spam reporting
nn: Reklame raportering

en: SpamCop link is:
nn: SpamCop lenkje er>

en: Delete spam when reported:
nn: Slett raportert reklame

en: Only works with email-based reporting
nn: Virkar bare med raportering basert på e-post

en: Spam Reporting Method:
nn: Reklame raporteringsmetode:

en: Quick email-based reporting
nn: Rask raportering basert på e-post

en: Thorough email-based reporting
nn: Grundig raportering basert på e-post

en: Web-based form
nn: Vev-basert form

en: Save Method
nn: Lagre metode

en: Your SpamCop authorization code:
nn: Din SpamCop autorisasjonskode:

en: see below
nn: sjå nedafor

en: Save ID
nn: Lagra ID

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
nn: SpamCop er ein gratis teneste som sterkt medvirker til å finna den rette kjelda til reklamen og lar dei riktige personane kjenna til misbruket.

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free <a href="http://spamcop.net/anonsignup.shtml">sign up page</a> so you can use SpamCop.
nn: For å bruka det må du få SpamCop autorisasjonskoden. Det finst ei gratis <a href="http://spamcop.net/anonsignup.shtml">Registrer side</a>  slik at du kan bruka SpamCop.

en: <b>Before you sign up, be warned:</b> Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (<a href="http://www.yahoo.com/">Yahoo!</a> has a <a href="http://dir.yahoo.com/Business_and_Economy/Business_to_Business/Communications_and_Networking/Internet_and_World_Wide_Web/Email_Providers/Forwarding_Services/Free_Forwarding/">list of places</a>) so that messages from system administrators and whatnot can be sent to you.
nn: <b>Før du registrerer deg, advarsel</b> Nokre brukarar har rapotert at e-post adressa brukt mot SpamCop, finn vegen inni reklame lister. For å vere sikker, opprett ein e-postkonto med vidaresending og la all SpamCop raportar verta sendt til den kontoen. Viss den vert overfylt med reklame, så kan du bare sletta den utan vidare. Bare opprett ein e-postkonto med vidaresending ein eller anna stad (<a href="http://www.yahoo.com/">Yahoo!</a> har ein <a href="http://dir.yahoo.com/Business_and_Economy/Business_to_Business/Communications_and_Networking/Internet_and_World_Wide_Web/Email_Providers/Forwarding_Services/Free_Forwarding/">liste av stader</a>) slik at meldingar frå system administrator og andre vert sendt til deg.

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin -- just click the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
nn: Når du har registrert deg hjå SpamCop og mottatt autorisasjonskoden til SpamCop, må du slå på programtillegget-- bare klikk på lenkja over. Nå den er slått på fortsett som vanleg. Viss du får ein reklame/søppel melding, bare les den. På høgre side, nær toppen der meldinga er vist, finn du ei lenkje for å rapotera denne meldinga som reklame.  Ved klikking får du opp ei stadfesting side. Stadfest at du vil rapotera reklamen, og gjer det med forskjellege rapoteringsmetodar.

en: Email-based Reporting
nn: Rapotering basert på e-post.

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
nn: Ved trykking på knappen vil meldinga vidaresendast til SpamCop tjenesten, og vil valgfritt sletta meldinga. Gå nå til INNBOKS og snart vil du motta ei melding frå SpamCop (den vert sendt til den kontoen du registrerte deg med, så ver sikker på at e-posten vert korrekt vidaresendt!) Opne opp, klikk på den passande lenkja i toppen, og eit nytt vevlesar vindauge vil opnast opp.

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
nn: Rask raportering bare vidaresender ordren til grundig raportering. Det virker som om dette er kun for medlemmar (ikkje gratis). Håpar dette endrar seg snart.

en: Web-based Reporting
nn: Vev basert raportering

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
nn: Når du trykkjer på knappen på stadfesting sida, ei ny sprettopp windauge kjem opp og SpamCop tjenesten vil koma fram inni. Meldinga vil ikkje verta sletta (arbeidar på den delen), men du treng ikkje venta på ein respons e-post for å starta reklame raporteringa.

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
nn: SpamCop tjenesten vil visa informasjonen etter som den finn den, så rull ned til du ser ein skjema kanpp. Det tar kanskje ei lita tid medan den leitar opp informasjonen, så ver tålmodig. Les kva den seier, og send inn reklamen. Lukk vev-vindauget. Trykk Avbryt eller klikk på passande e-post mappe for å lesa meldingar og/eller slett reklame meldingar.

en: <b>For more information</b> about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's <a href="http://spamcop.net/help.shtml">Help and Feedback</a> section.
nn: <b> For meir informasjon</b> om SpamCop, tjenesten, spam/rekalme generelt, og mange beslekta emne, prøv å les gjennom SpamCop  <a href="http://spamcop.net/help.shtml">Help and Feedback</a> seksjonen.

en: Report as Spam
nn: Raporter som søppelpost

en: SpamCop - Spam Reporting
nn: SpamCop - Søppelpostraportering

en: Help fight the battle against unsolicited email.  SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to.  Quite fast, really smart, and easy to use.
nn: Hjelp til i kampen mot søppelposten. SpamCop les søppelposten og finn den rette adressa å senda klage til. Ganske rask, lur og lett å bruka.

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service.  By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
nn: Ved å senda denne reklame raporten vil du få tilbake eit svar med ein URL som du kan kilkke på for å riktig å raportera denne reklame meldinga til dei rette autoriserte. Dette er ei gratis teneste. Ved å trykkja "Send reklame raport" knappen, du er einig i SpamCop sine reglar/vilkår for tenesten/oog liknande.

en: Cancel / Done
nn: Avbryt/Ferdig

en: Send Spam Report
nn: Send reklame raport

en: SpellChecker Options
nn: Stavekontroll val

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
nn: Her kan du stilla inn kor di personlige ordbok skal lagrast, endre i den eller velje kvafor eit sprog som skal vera tilgjengeleg, når du brukar stavekontrollen.

en: Check Spelling
nn: Stavekontroll

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
nn: Tilbake til "stavekontrollinnstillingane"

en: ATTENTION:
nn: Merk:

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this.<br>If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
nn: Programmet greidde ikkje å dekryptere ordboka di. Dette kan skuldast at du har endra passordet til e-posten. For å fortsetje må du gi inn det gamle passordet slik at programmet kan dekryptera ordboka. Etterpå vil ordboka verta kryptert med det nye passordet <br> Viss du ikkje har kryptert ordboka så er det ikkje i orden, og du må sletta den og starta ei ny. Det må du også gjera viss du ikke huksa det gamle passordet  -- uten det så er dei krypterte dataane ikkje lenger tilgjengelege.

en: Delete my dictionary and start a new one
nn: Slett ordboka og opprett ei ny

en: Decrypt my dictionary with my old password:
nn: Dekrypter ordboka med det gamle passordet:

en: Proceed
nn: Hald fram

en: You must make a choice
nn: Du må ta eit val

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
nn: Du kan enten slette ordboka eller gi inn det gamle passordet. Ikkje begge deler.

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
nn: Er du sikker på at du ønsker å sletta personlig ordbok?

en: Error Decrypting Dictionary
nn: Feil under dekryptering av ordbok

en: Cute.
nn: Søt

en: I tried to execute '%s', but it returned:
nn: Eg forsøkte programmet: '%s', men det returnerte:

en: SquirrelSpell is misconfigured.
nn: SquirrelSpell er ikkje konfigurert korrekt

en: SquirrelSpell Results
nn: SquirrelSpell resultat

en: Spellcheck completed. Commit changes?
nn: Stavekontroll er fullført. Skal endringane lagrast?

en: No changes were made.
nn: Inga endring vart gjordt

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
nn: Personleg ordbok blir lagra... Vent litt.

en: Found %s errors
nn: Fant %s feil

en: Line with an error:
nn: Linje med ein feil

en: Error:
nn: Feil:

en: Suggestions:
nn: Forslag

en: Suggestions
nn: Fleire forslag

en: Change to:
nn: Endra til:

en: Occurs times:
nn: Mengde førekomstar

en: Change this word
nn: Endra dette ordet

en: Change
nn: Endra

en: Change ALL occurances of this word
nn: Endra ordet alle plassar

en: Change All
nn: Endra alt

en: Ignore this word
nn: Ignorer dette ordet

en: Ignore
nn: Ignorer

en: Ignore ALL occurances this word
nn: Ignorer dette ordet over alt

en: Ignore All
nn: Ignorer alt

en: Add this word to your personal dictionary
nn: Legg til dette ordet til personleg ordbok

en: Add to Dic
nn: Legg til Ordbok

en: Close and Commit
nn: Lagre og lukk

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
nn: Stavekontrollen er ikkje ferdig. Er du sikker på at du vil lagre endringane og lukke?

en: Close and Cancel
nn: Avbryt og lukk

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
nn: Stavekontrollen er ikkje ferdig. Er du sikker på at du vil forkasta endringane og lukke?

en: No errors found
nn: Fant ingen feil

en: Your personal dictionary was erased.
nn: Personleg ordbok vart sletta.

en: Dictionary Erased
nn: Ordbok sletta

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
nn: Personleg ordbok vart sletta. Lukk dette vindauga og klikk på "Stavekontroll" for å kjøra stavakontroll på nytt.

en: Close this Window
nn: Lukk dette vindauge

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
nn: Personleg ordbok vart kryptert korrekt. Returnet til &quote; Stavakontroll val&quote; menyen og vel på nytt.

en: Successful Re-encryption
nn: Krypteret korrekt

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
nn: Personleg ordbok er krypteret korrekt. Lukk dette  vindauga og klikk på "Stavekontrol" for å kjøra stavekontrollen på nytt.

en: Dictionary re-encrypted
nn: Ordbok krypteret

en: Your personal dictionary has been <strong>encrypted</strong> and is now stored in an <strong>encrypted format</strong>.
nn: Personleg ordbok er krypteret og lagra.

en: Your personal dictionary has been <strong>decrypted</strong> and is now stored as <strong>clear text</strong>.
nn: Personleg ordbok er dekrypteret og lagra.

en: Personal Dictionary Crypto Settings
nn: Personleg ordbok krypteringsval

en: Personal Dictionary
nn: Personleg ordbok

en: No words in your personal dictionary.
nn: Der er ingen ord i personleg ordbok

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
nn: Marker dei orda du ønsker å sletta frå ordboka.

en: %s dictionary
nn: %s ordbok

en: Delete checked words
nn: Slett valde ord

en: Edit your Personal Dictionary
nn: Rediger personleg ordbok

en: Please make your selection first.
nn: Ta eit val først

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
nn: Dette vil kryptere og lagra personleg ordbok. Fortsett?

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a clear-text format. Proceed?
nn: Dette vil lagre ordboka i klar tekst. Fortsett?

en: <p>Your personal dictionary is <strong>currently encrypted</strong>. This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.</p> <p><strong>ATTENTION:</strong> If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.</p>
nn: <p>Personleg ordbok er <strong>krypteret</strong>. Dette vernar dataane dine i tilfelle at vevpost-systemet vert kompromitteret, og hindrar at ordboka vert stjålet. Ordboka er krypteret med passordet til din e-postkonto.</p> <p><strong>NB:</strong> Viss du mister din passordet, kan du ikkje nytta den personlege ordboka, då den ikkje kan dekrypterast. Viss du endrar passordet, vil SquirrelSpell spørja etter det nye passordet, og kryptera ordboka med det.</p>

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
nn: Dekryptér personleg ordbok og lagre i klar tekst.

en: Change crypto settings
nn: Skift krypteringsval

en: <p>Your personal dictionary is <strong>currently not encrypted</strong>. You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).</p> <strong>ATTENTION:</strong> If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.</p>
nn: <p>Personlege ordbok er <strong>ikkje krypteret</strong>. Du kan kryptera ordboka så dataane vert verna viss vevpost-systemet vert kompromitteret og ordboka vert stjålet. Viss ordboka er krypteret, vil innhaldet være uleseleg utan at ein kjennar nøkkelen (som er passordet til konto din).</p> <p><strong>NB:</strong> Viss du bestemmer deg for å kryptere ordboka, så skal du vere oppmerksom på at den  blir kryptert med ditt passord. Viss du glømmer passordet og administratoren må gi deg eit nytt, vil personleg ordbok vera uleseleg, og du må oppretta ei ny. Viss du sjølv, eller administratoren, endrar passordet, og du fortsatt veit den gamle koden, kan du bruka den til å kryptera ordboka med det nye passordet.</p>

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
nn: Krypter mi personlege ordbok, og lager den som krypteret tekst.

en: Deleting the following entries from <strong>%s</strong> dictionary:
nn: Slett følgjande postar fra <strong>%s</strong> ordboka:

en: All done!
nn: Ferdig!

en: Personal Dictionary Updated
nn: Personleg ordbok oppdatert

en: No changes requested.
nn: Inga valde endringer.

en: Please wait, communicating with the server...
nn: Vent, kommuniserer med tenar....

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
nn: Vel kvafor ei ordbok du ønsker å bruke til stavekontrollen:

en: SquirrelSpell Initiating
nn: SquirrelSpell starter

en: Settings adjusted to: <strong>%s</strong> with <strong>%s</strong> as default dictionary.
nn: Instillingane er endra til: <strong>%s</strong> med <strong>%s</strong> som standard ordbok.

en: Using <strong>%s</strong> dictionary (system default) for spellcheck.
nn: Brukar <strong>%s</strong> ordbok (systemstandard) til stavekontroll.

en: International Dictionaries Preferences Updated
nn: Internationale ordboksval er oppdateret

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
nn: Marker dei internationale ordbøker som er tilgjengelege, og som du ønsker å bruka når du kjører stavekontrolleren:

en: Make this dictionary my default selection:
nn: Bruk denne ordboka som standard:

en: Make these changes
nn: Utfør desse endringane

en: Add International Dictionaries
nn: Legg til internasjonale ordbøker

en: Please choose which options you wish to set up:
nn: Vel dei instillingane du øsker å endra på:

en: Edit your personal dictionary
nn: Rediger di personlege ordbok

en: Set up international dictionaries
nn: Instill internasjonale ordbøker

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
nn: Krypter eller dekrypter di personlege ordbok

en: not available
nn: Ikkje tilgjengeleg

en: SquirrelSpell Options Menu
nn: SquirrelSpell innstillingsmeny

en: Translator
nn: Oversertjar

en: Saved Translation Options
nn: Lagra oversetjarvala

en: Your server options are as follows:
nn: Tenarinstillingane er følgjande:

en: Maximum of 1000 characters translated, powered by Systran
nn: Maksimalt 1000 karakterer oversatt, levert av Systran

en: Number of supported language pairs: %s
nn: Tallet på støtta språk par: %s

en: No known limits, powered by Systran
nn: Inga kjent grense, Levert av Systran

en: No known limits, powered by Translation Experts's InterTran
nn: Inga kjent grense, Drevet av Translation Expert's InterTran

en: Number of supported languages: %s
nn: Tallet på støtta språk: %s

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
nn: Inga kjent grense,dreven av GPLTrans (gratis open kjeldekode)

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
nn: Gresk omsetjing, inga kjent grense, Dreven av Systran

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
nn: Russisk omsetjing, maksimalt 500 teikn oversatt

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
nn: Du kan bestemma om du ønsker å visa oversettjarboksen, og kor den skal plaserast.

en: Select your translator:
nn: Vel oversetjar:

en: When reading:
nn: Under lesing:

en: Show translation box
nn: Vis oversetjarboks

en: to the left
nn: til venstre

en: in the center
nn: i midten

en: to the right
nn: til høgre

en: Translate inside the SquirrelMail frames
nn: Omset i SquirrelMail rammer

en: When composing:
nn: Ved skriving

en: Not yet functional, currently does nothing
nn: Ennå ikkje i bruk

en: Translation Options
nn: Omsetjingsval

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
nn: Kvafor ein oversetjar skal brukast når du mottar meldingar på eit anna språk?

en: %s to %s
nn:  %s til %s

en: English
nn: Engelsk

en: Chinese
nn: Kinesisk

en: French
nn: Fransk

en: German
nn: Tysk

en: Italian
nn: Italiensk

en: Japanese
nn: Japansk

en: Korean
nn: Koreansk

en: Portuguese
nn: Portugisisk

en: Spanish
nn: Spansk

en: Russian
nn: Russisk

en: Translate
nn: Omset

en: Brazilian Portuguese
nn: Brasiliansk portugisisk

en: Bulgarian
nn: Bulgarsk

en: Croatian
nn: Kroatisk

en: Czech
nn: Tsjekkisk

en: Danish
nn: Dansk

en: Dutch
nn: Nederlandsk

en: European Spanish
nn: Europeiske spansk

en: Finnish
nn: Finsk

en: Greek
nn: Gresk

en: Hungarian
nn: Ungarsk

en: Icelandic
nn: Islandsk

en: Latin American Spanish
nn: Latin amerikansk spansk

en: Norwegian
nn: Norsk

en: Polish
nn: Polsk

en: Romanian
nn: Rumensk

en: Serbian
nn: Serbisk

en: Slovenian
nn: Slovensk

en: Swedish
nn: Svensk

en: Turkish
nn: Tyrkisk

en: Welsh
nn: Walisisk

en: Indonesian
nn: Indonesisk

en: to English
nn: til Engelsk

en: from English
nn: frå Engelsk

en: Interface language
nn: Grensesnitt språk

en: Translation direction
nn: Omsetjingsretning

en: Delivery error report
nn: Lever feilrapport

en: Undelivered Message Headers
nn: Meldigshovud frå medlingar som ikkje vart levert
