squirrelmail 1.4.3cvs - en to ja translation catalogue (1004 entries)

en:  deleted from Remote Server!
ja: サーバから削除されました。

en:  not found.
ja: みつかりません

en: %s Login
ja: %s ログイン

en: %s New Message
ja: 新着メッセージ %s 通

en: %s New Messages
ja: 新着メッセージ %s 通

en: %s dictionary
ja: %s の辞書

en: %s new message
ja: 新着メッセージ %s 通

en: %s new messages
ja: 新着メッセージ %s 通

en: %s should be writable by user %s
ja: %s は ユーザ %s によって書き込み可能でなければいけません

en: %s to %s
ja: %s から %s

en: (discards changes made on this form so far)
ja: (このフォームの変更は無効になります)

en: (no subject)
ja: (無題)

en: (none)
ja: (指定しない)

en: 0 min.
ja: 0 分

en: 1 hr.
ja: 1 時間

en: 1.5 hr.
ja: 1.5 時間

en: 12-hour clock
ja: １２時間

en: 15 min.
ja: 15 分

en: 2 hr.
ja: 2 時間

en: 2.5 hr.
ja: 2.5 時間

en: 24-hour clock
ja: ２４時間

en: 3 hr.
ja: 3 時間

en: 3.5 hr.
ja: 3.5 時間

en: 30 min.
ja: 30 分

en: 4 hr.
ja: 4 時間

en: 45 min.
ja: 45分

en: 5 hr.
ja: 5 時間

en: 6 hr.
ja: 6 時間

en: <p>Your personal dictionary is <strong>currently encrypted</strong>. This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.</p> <p><strong>ATTENTION:</strong> If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.</p>
ja: <p>あなたの個人辞書は現在</strong>暗号化</strong>されています。web-mail システムが乗っ取られた場合に備えて、あなたのプライバシーを保護することが出来ます。あなたがメールボックスにアクセスするのに使うバスワードで個人辞書は暗号化されています。他の人があなたの個人辞書を読むことを難しくしています。</p> <p><strong>注意:</strong>パスワードを忘れると復号することが出来なくなるので、その個人辞書は使うことが出来なくなります。メールボックスパスワードを変更したら、SquirrelSpellがそれを認識して、古いパスワードを入力後新しいパスワードで暗号化します。</p>

en: <p>Your personal dictionary is <strong>currently not encrypted</strong>. You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).</p> <strong>ATTENTION:</strong> If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.</p>
ja: <p>あなたの個人の辞書は現在<strong>暗号化されていません。</strong>webmailシステムが乗っ取られて個人辞書が盗まれた場合に備えて、あなたのプライバシーを守るためにあなたの個人の辞書を暗号化した方がいいでしょう。暗号化されたファイルは、正しいキー（それは、あなたのメールボックス・パスワード）を知らないと解読することができません。あなたの個人の辞書を暗号化する時には、あなたのメールボックス・パスワードでハッシュされるのを覚えておいてください。</p> <p><strong>注意:</strong>あなたのメールボックス・パスワードを忘れるか、管理者が変更した場合、個人の辞書は使えなくなります。その場合、新しく作り直さなければいけません。あなたのシステム管理者があなたのメールボックスパスワードを変更した後でも、古いパスワードがわかっているなら、新しいパスワードで再暗号化することで継続して使うことが出来ます。</p>

en: A password transition is needed
ja: パスワードの変更が必要です。

en: ADD
ja: 追加

en: ATTENTION:
ja: 注意：

en: Add
ja: 追加

en: Add International Dictionaries
ja: 外国語辞書の追加

en: Add Server
ja: サーバ追加

en: Add a New Identity
ja: 新しいIDを追加

en: Add address
ja: アドレスの追加

en: Add this word to your personal dictionary
ja: この単語を個人辞書に追加します

en: Add to %s
ja: %s に追加

en: Add to Addressbook
ja: アドレスの追加

en: Add to Dic
ja: 辞書に追加

en: Additional info
ja: その他の情報

en: Address
ja: 住所

en: Address Book
ja: アドレス帳

en: Address Book Search
ja: アドレス帳の検索

en: Address Book Take:
ja: アドレス取り込み:

en: Address book DSN
ja: アドレス帳DSN

en: Address book table
ja: アドレス帳テーブル名

en: Addressbook Display Format
ja: アドレス帳の表示方法

en: Addressbook is read-only
ja: アドレス帳は読込専用です。

en: Addresses
ja: アドレス帳

en: Administration
ja: 管理

en: Advanced Identities
ja: 追加のID

en: After message body
ja: 本文の後

en: Alias:
ja: 別名:

en: All
ja: 全て

en: All Folders
ja: 全フォルダ

en: All Messages
ja: セージ一覧

en: All address books
ja: 全アドレス帳

en: All done!
ja: 完了!

en: All messages
ja: 全メッセージ

en: Allow editing of full name
ja: 名前の編集を可能にする

en: Allow editing of identities
ja: IDの編集を可能にする

en: Allow server charset search
ja: 現在の文字セット(charset)で検索する

en: Allow use of priority
ja: 優先度を使用

en: Alternate Identity %d
ja: 追加ID (%d)

en: Always
ja: 常に使用

en: Always Show Full Date
ja: 常に完全な日付を表示

en: American date and time
ja: アメリカ式の日時表記

en: Append Signature before Reply/Forward Text
ja: 署名を返信／転送する文書の前に入れる

en: Apr
ja:  4

en: April
ja:  4

en: Are you sure you want to delete %s?
ja: 本当に %s を削除していいですか？

en: Attach:
ja: 添付:

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Aug
ja:  8

en: August
ja:  8

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: Authentication mechanism is too weak
ja: 認証機構が非常に弱すぎる

en: Authentication required
ja: 認証が必要です

en: Auto Create Special Folders
ja: 特別なフォルダの自動作成

en: Auto Expunge
ja: 自動破棄

en: Auto Refresh Folder List
ja: 自動リフレッシュ

en: Auto delete folders
ja: 自動フォルダ削除

en: Autodetect
ja: 自動検出

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
ja: スペルチェッカーオプションページに戻る

en: Bad request: %s
ja: 不正な要求: %s

en: Bad sequence of commands
ja: コマンドの順番が異常

en: Base Sent Folder
ja: 基本Sentフォルダ

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list.  This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
ja: メッセージの種類毎に背景を変更することが出来ます。メッセージが誰からの物か、メーリングリストのメッセージなのか簡単に分かるようにできます。

en: Before headers
ja: ヘッダの前

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
ja: あなたがバグ・レポートを送る前に、同じ問題がないかこのチェックリストをチェックするようにしてください。

en: Between headers and message body
ja: ヘッダと本文の間

en: Body
ja: 本文

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
ja: 読み出しエラーです。理由はメッセージに異常があるためです。

en: Brazilian Portuguese
ja: ポルトガル語(ブラジル)

en: Bug
ja: バグ

en: Bug Reports:
ja: バグレポート:

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Business Card
ja: 名刺

en: By default, move to sent
ja: sentに移動

en: By default, move to trash
ja: trashに移動

en: By default, save as draft
ja: draftに保存

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail.  Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
ja: 有償 - ダイヤルアップユーザは、ISPのメールサーバを利用すべきなので、よくフィルタで取り除かれます。ダイヤルアカウントを取得し、そこから直接スパムを送信することが、スパマーのありがちな手法です。

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
ja: 有償 - RBL+ ブラックホールの項目

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
ja: 有償 - RBL+ ダイヤルアップ項目

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
ja: 有償 - RBL+ オープンリレー

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this.  Another good one to use.
ja: 有償 - スパムを中継させるように、設定(または誤って設定)されているサーバは、こちらで禁止されます。お推めの一つです。

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
ja: 有償 - このリストは立証されたスパム送信者のサーバを含む。スパムをスキャンする上で信頼性の高いリストです。

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Can not modify global address book
ja: 共用アドレス帳が変更できません

en: Cellular Phone
ja: 携帯電話

en: Change
ja: 変更

en: Change ALL occurances of this word
ja: 出現する全てのこの単語を変更

en: Change All
ja: 全反転

en: Change Settings
ja: 設定の変更

en: Change crypto settings
ja: 暗号化の設定を変更

en: Change this word
ja: この単語の変更

en: Change title on supported browsers.
ja: タイトルの変更が可能なブラウザではタイトルを変更する。

en: Change to:
ja: 変更:

en: Check Spelling
ja: スペルチェックをする

en: Check all boxes, not just INBOX
ja: INBOXだけでなく、全てのメールボックスを確認する

en: Check mail during folder refresh
ja: リフレッシュしたときにチェックする

en: Check mail during login
ja: ログイン中メールをチェックする

en: Check to see if your bug is already listed in the <a href="http://sourceforge.net/bugs/?group_id=311">Bug List</a> on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
ja: 同じバグが既に報告されていないか、SourceForgeのサイトの<a href=\"http://sourceforge.net/bugs/?group_id=311\">バグリスト</a>で確認してください。既に報告済みか修正されているかもしれません。

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Chinese
ja: 中国語

en: Click here to go back
ja: 戻る

en: Click here to log back in.
ja: もう一度ログインする

en: Click here to return to %s
ja: クリックすると %s に戻ります

en: Click here to try again
ja: ここをクリックしてもう一度やり直してください

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Window
ja: 閉じる

en: Close and Cancel
ja: キャンセルして閉じる

en: Close and Commit
ja: 記録して閉じる

en: Close this Window
ja: ウインドウを閉じる

en: Closing POP
ja: POP接続を切断しています。

en: Color
ja: 色

en: Command failed
ja: コマンドが失敗しました

en: Command not implemented
ja: コマンドは実装されていません

en: Command parameter not implemented
ja: コマンドパラメータは実装されていません

en: Command:
ja: コマンド:

en: Compose
ja: メッセージ作成

en: Compose Messages in New Window
ja: メール作成は新規ウインドウで

en: Config File Version
ja: 設定ファイルのバージョン

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
ja: 設定ファイルが開けません。config.phpを確認してください。

en: Configuration Administrator
ja: 管理者の設定

en: Confirm Delete
ja: 削除確認

en: Confirm Deletion of a Server
ja: サーバの削除確認

en: Confirm delete of selected server?
ja: 選択したサーバを削除してもいいですか？

en: Contact Listowner
ja: ML管理者に連絡

en: Contains:
ja: 含む:

en: Could not create hashed directory structure!
ja: ハッシュディレクトリの作成ができません。

en: Could not create initial preference file!
ja: 初期設定ファイルを作ることができませんでした。

en: Could not lock datafile
ja: データファイルをロックできませんでした

en: Could not move/copy file. File not attached
ja: 添付するファイルが見つかりません

en: Could not write calendar file %s
ja: カレンダーファイル %s に書き込めません。

en: Count only messages that are RECENT
ja: 最新のメッセージの数だけ

en: Create
ja: 作成

en: Create Folder
ja: フォルダを作成

en: Created folder successfully!
ja: フォルダを作成しました

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Current File:
ja: 現在のファイル:

en: Current Folder
ja: 現在のフォルダ

en: Current Search
ja: 現在の検索

en: Cursor Position when Replying
ja: 返信時のカーソル位置

en: Custom Stylesheet
ja: カスタムスタイルシート

en: Czech
ja: チェコ語

en: D, F j, Y G:i
ja: Y年 F月 j日 (D) G:i

en: D, F j, Y g:i a
ja: Y年 F月 j日 (D) g:i a

en: D, G:i
ja: (D) G:i

en: D, g:i a
ja: (D) g:i a

en: DEL
ja: 削除

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dark Blue
ja: 濃い青

en: Dark Cyan
ja: 濃い水色

en: Dark Gray
ja: 濃い灰色

en: Dark Green
ja: 濃い緑

en: Dark Magenta
ja: 濃い紫

en: Dark Yellow
ja: 濃い黄色

en: Data Directory
ja: データディレクトリ

en: Database
ja: データベース

en: Database error: %s
ja: データベースエラー: %s

en: Date
ja: 日付

en: Date:
ja: 日付:

en: Day View
ja: 日表示

en: Dec
ja: 12

en: December
ja: 12

en: Decrypt my dictionary with my old password:
ja: 個人辞書を古いパスワードを使って復号する:

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Charset
ja: デフォルト文字セット

en: Default Folder Prefix
ja: デフォルトフォルダープリフィックス

en: Default Identity
ja: デフォルトID

en: Default Javascript Addressbook
ja: Javascriptアドレス帳をデフォルト

en: Default Language
ja: デフォルト言語

en: Default Left Size
ja: デフォルトの左側(フォルダなど)フレームサイズ

en: Default Sub. of INBOX
ja: デフォルトでINBOXの下に

en: Default Unseen Notify
ja: デフォルトの未読通知

en: Default Unseen Type
ja: デフォルトの未読タイプ

en: Default preference file not found or not readable!
ja: デフォルトの設定ファイルが見付からないか読み込めません。

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: Delete
ja: 削除

en: Delete & Next
ja: 削除&次へ

en: Delete & Prev
ja: 削除&戻る

en: Delete Folder
ja: フォルダ削除

en: Delete checked words
ja: 選択された単語を削除

en: Delete failed:
ja: 削除に失敗しました：

en: Delete my dictionary and start a new one
ja: 個人辞書を削除して新しく作り直す。

en: Delete selected
ja: 選択されたものを削除

en: Delete selected attachments
ja: 選択した添付ファイルを削除

en: Delete spam when reported:
ja: 報告したspamレポートを削除

en: Delete/Move/Next Buttons:
ja: 削除／移動／次へ ボタン：

en: Deleted folder successfully!
ja: フォルダを削除しました

en: Deleting messages from server...
ja: メッセージをサーバから削除しています...

en: Deleting the following entries from <strong>%s</strong> dictionary:
ja: <strong>%s</strong>の辞書をエントリーから削除します:

en: Delimited:
ja: 区切付き:

en: Delivery error report
ja: 配送エラーレポート

en: Dictionary Erased
ja: 辞書を削除しました

en: Dictionary re-encrypted
ja: 辞書は暗号化されました

en: Disable it
ja: 無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Display Attached Images with Message
ja: 添付ファイルのイメージを表示する

en: Display Preferences
ja: 表示オプション

en: Display at bottom
ja: 下に表示

en: Display at top
ja: 上に表示

en: Do not use Drafts
ja: Trashを使用しない

en: Do not use Sent
ja: Sentを使用しない

en: Do not use Trash
ja: Trashを使用しない

en: Do you really want to change this event from:
ja: 本当にこの変更をしますか？

en: Do you really want to delete this event?
ja: 本当にこのイベントを削除していいですか？

en: Done
ja: 完了

en: Down
ja: ↓

en: Download this as a file
ja: このファイルをダウンロード

en: Draft Email Saved
ja: ドラフトに保存しました

en: Draft Folder
ja: Draft フォルダ

en: Draft Saved
ja: ドラフトに保存しました

en: Dutch
ja: オランダ語

en: E-Mail Address
ja: メールアドレス

en: E-mail address is missing
ja: メールアドレスが入力されていません

en: EDIT
ja: 編集

en: ERROR
ja: エラー

en: ERROR : Bad or malformed request.
ja: Error: リクエストに異常があります。

en: ERROR : Connection dropped by imap-server.
ja: imapサーバが接続を切断しました。

en: ERROR : Could not append message to
ja: エラー: 要求を完了できませんでした。

en: ERROR : Could not complete request.
ja: エラー: 要求を完了できませんでした。

en: ERROR : Imap server closed the connection.
ja: エラー: imapサーバが接続を閉じました。

en: ERROR : No available imapstream.
ja: エラー: imapstreamが利用できません

en: ERROR : Unknown imap response.
ja: エラー: imapの不明な応答

en: ERROR: Help files are not in the right format!
ja: ERROR: ヘルプファイルのフォーマットが正しくありません

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Advanced Identities
ja: 追加のIDを編集

en: Edit Message as New
ja: このメッセージを編集

en: Edit selected
ja: 選択されたものを編集

en: Edit your Personal Dictionary
ja: パーソナル辞書を編集します

en: Edit your personal dictionary
ja: 個人辞書を編集します

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Empty command string
ja: コマンド文字列が空です

en: Enable Alternating Row Colors
ja: 行ごとに色を変える

en: Enable Collapsible Folders
ja: フォルダの折り畳みを有効

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
ja: 未読メッセージの通知を有効

en: Enable Forward as Attachment
ja: 添付ファイルとして転送を有効

en: Enable Mail Delivery Notification
ja: メール配送通知を有効に

en: Enable Mailer Display
ja: メーラを表示

en: Enable Media Playing
ja: 音の再生を有効

en: Enable Page Selector
ja: ページセレクタを有効

en: Enable Printer Friendly Clean Display
ja: プリンタ用表示をより簡潔に

en: Enable Sort by of Receive Date
ja: 受信日付でソートを有効

en: Enable Thread Sort by References Header
ja: スレッドのソートにReferencesヘッダを使う

en: Enable Unread Message Notification
ja: 未読メッセージの通知

en: Enable it
ja: 有効にする

en: Enable use of delivery receipts
ja: 配送確認を使用する

en: Enabled
ja: 有効

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
ja: 辞書の暗号化、または復号に失敗しました。

en: Encrypt passwords (informative only)
ja: 暗号化パスワード(情報のみ)

en: Encryption required for requested authentication mechanism
ja: 要求された認証機構には暗号化が必要です

en: English
ja: 英語

en: Error
ja: エラー

en: Error Appending Message!
ja: メッセージ追加中のエラー。

en: Error Decrypting Dictionary
ja: 辞書の復号に失敗しました。

en: Error connecting to IMAP server: %s.
ja: IMAPサーバーの接続でエラー: %s

en: Error creating directory %s.
ja: %s のディレクトリが作成できません。

en: Error initializing LDAP server %s:
ja: %s の LDAPサーバの初期化に失敗しました:

en: Error initializing addressbook database.
ja: アドレス帳の読み込みに失敗しました

en: Error initializing global addressbook.
ja: グローバルアドレス帳の初期化に失敗しました:

en: Error opening %s
ja: オープンエラー %s

en: Error opening file %s
ja: %s のファイルが開けませんでした

en: Error opening timezone config, contact administrator.
ja: タイムゾーン設定でエラー。管理者に連絡をしてください。

en: Error:
ja: エラー

en: Error: Draft folder %s does not exist.
ja: エラー: 草稿用フォルダ %s は存在しません。

en: European Spanish
ja: スペイン語(ヨーロッパ)

en: European date and time
ja: ヨーロッパ式の日時表記

en: Event Has been added!
ja: イベントは追加されました。

en: Event deleted!
ja: イベントは削除されました。

en: Event updated!
ja: イベントは更新されました。

en: Everywhere
ja: 全体

en: Ex: 63aa7f
ja: 例: 63aa7f

en: Expunge
ja: 削除する

en: FETCH line:
ja: 取り込んでいる行:

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
ja: 無償 - Dorkslayersは、訴えられることを避けるために、米国外で相当良くないリレーのみを含みます。面白いことに、彼らのウェブサイトは彼らのサービスを利用*しない*ことを推める。

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
ja: 無償 -  Five-Ten-sg.com - 確認されたオプトインを利用しない大量メーラーです。

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
ja: 無償 - Five-Ten-sg.com - ダイヤルアップリスト - 他にいくつかのDSLのIPsを含みます。

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
ja: 無償 - Five-Ten-sg.com - 直接のスパム源です。

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
ja: 無償 - Five-Ten-sg.com - 他の様々なサーバです。

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
ja: 無償 - Five-Ten-sg.com - スパムを支援するサーバ

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
ja: 無償 - Five-Ten-sg.com - シングルステージサーバ

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
ja: 無償 - Five-Ten-sg.com - ウェブフォームのIP

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
ja: 無償 - Leadmon Bulk Mailers - オプトインを必要としない大量メーラー、または既知のスパマーを会員にさせてサービスを悪用を許すものです。

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
ja: 無償 - Leadmon DUL - ダイヤルアップまたは他に動的に割り当てられるIPのリストです。

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
ja: 無償 - Leadmon Multi-stage - 他に活躍しているRBLに載っていないマルチステージオープンリレーでLeadmon.netへスパムが送られたマルチステージのオープンリレーです。

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
ja: 無償 - Leadmon Open Relays - 他に活躍しているRBLに載っていないシングルステージのオープンリレーです。

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
ja: 無償 - Leadmon Spam SOurce - Leadmon.netが直接スパムを送られたことのあるIPのリストです。

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
ja: 無償 - Leadmon SpamBlock - このリストにあるサイトは、ネットワークブロックのIPからLeadmon.netへ直接スパムを送ったことがあり、かつそのブロック全体のDNSの逆引が設定されてないものです。Leadmon.netへスパムを送ったことのある人達のIPブロックのリストです。

en: FREE - ORDB was born when ORBS went off the air. It seems to have fewer false positives than ORBS did though.
ja: 無償 - ORDBはORBSが無くなった時に生まれました。しかし、ORBSよりfalse positivesが少ないようです。

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
ja: 無償 - SPAMhaus - 良く知られるスパム源のリストです。

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
ja: 無償 - ahbl.com Open Relays - もう一つのオープンリレーのリストです。

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
ja: 無償 - ahbl.com SPAM ISPs - スパムにあまいISPのリストです。

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
ja: 無償 -  ahbl.com SPAM Source - 直接のスパム源のリストです。

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
ja: 無償 - dev.null.dk - このリストに関しては特に詳しい情報はありません。

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
ja: 無償 - visi.com - リレー防止リストです。非常に協力的なオープンリレーのリストです。

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
ja: 無償 (今のところ) - 単なるもう一つのブラックリストではない - オープンリレーと直接のスパム源の両方を含めます。

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
ja: 無償 - (今のところ) - 単なるもう一つのブラックリストではない - ダイヤルアップIP

en: Fax
ja: ファックス

en: Feb
ja:  2

en: February
ja:  2

en: Fetch
ja: POP3受信

en: Fetch Mail
ja: メールの取り込み

en: Fetching Servers
ja: 取り込むサーバ

en: Fetching UIDL...
ja: UIDLを取り込んでいます...

en: Fetching from
ja: メールを取り込んでいます

en: Fetching message
ja: メッセージを取り込んでいます

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
ja: フィルタリングは、設定で他のフォルダに自動的に移動することが出来ます。

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: First name
ja: 名

en: Flags
ja: フラグ

en: Focus in body
ja: 本文にフォーカス

en: Folder List Options
ja: フォルダリストのオプション

en: Folder Path
ja: フォルダパス

en: Folder Preferences
ja: フォルダの設定

en: Folder Selection Options
ja: フォルダ選択のオプション

en: Folder:
ja: フォルダ:

en: Folders
ja: フォルダ

en: Folders Defaults
ja: フォルダーデフォルト

en: Forward
ja: 転送

en: Forward as Attachment
ja: 添付ファイルとして転送

en: Found %s errors
ja: %s のエラーがあります

en: French
ja: フランス語

en: Fri
ja: 金

en: Friday
ja: 金曜日

en: From
ja: 差出人

en: From:
ja: 差出人:

en: Full Name
ja: フルネーム

en: General Display Options
ja: 表示オプション

en: General Options
ja: 全般のオプション

en: German
ja: ドイツ語

en: Global address book
ja: グローバルアドレス帳

en: Go to the login page
ja: ログインページへ

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Hash Disabled
ja: ハッシュ無効

en: Hash Level
ja: ハッシュレベル

en: Header
ja: ヘッダ

en: Height of Compose Window
ja: メール作成ウインドウの高さ<

en: Height of Editor Window
ja: 編集ウインドウの高さ

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
ja: ギリシャ語の翻訳。制限不明。Systran提供。

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help fight the battle against unsolicited email.  SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to.  Quite fast, really smart, and easy to use.
ja: 頼んでもいない電子メールと戦うことを手伝ってください。SpamCopは、スパムメールを読んで、苦情を送るアドレスを決定します。速く、高性能で簡単に使えます。

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
ja: ここでは個人辞書の格納方法、編集、言語の選択などを行います。

en: Hey! Wath do You are looking for?
ja: 何を探していますか？

en: Hide SM attributions
ja: SMの情報を隠す

en: Hide Unsafe Images
ja: 安全でないイメージを隠す

en: High
ja: 高

en: Home Phone
ja: 電話(自宅)

en: Hour Format
ja: 時間のフォーマット

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: I tried to execute '%s', but it returned:
ja: '%s'を実行しようとしましたが、以下の結果が返された:

en: IMAP Authentication Type
ja: IMAPの認証の種類

en: IMAP Folder Delimiter
ja: IMAPフォルダのデリミッタ

en: IMAP Server Address
ja: IMAPサーバのアドレス

en: IMAP Server Port
ja: IMAPサーバのポート

en: IMAP Server Type
ja: IMAPサーバのタイプ

en: IMAP server information
ja: IMAPサーバの情報

en: INBOX
ja: 受信箱

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Identifying name
ja: 名前

en: If <b>%s</b> contains <b>%s</b> then move to <b>%s</b>
ja: <b>%s</b> に <b>%s</b> を含むものを <b>%s</b> に移動する。

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the <tt>doc/</tt> directory where SquirrelMail was installed.
ja: もし警告(Warning)が表示されるのなら、SquirrelMailがインストールされたディレクトリ以下の<tt>doc</tt>に 文書があるのでそれで解決できます。

en: If you leave password empty, it will be required when you fetch mail.
ja: ここでパスワードを設定しなければ、取り込む度にパスワードが必要です。

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore ALL occurances this word
ja: 出現する全てのこの単語を無視する

en: Ignore All
ja: 全て無視する

en: Ignore this word
ja: この単語を無視

en: Illegal folder name.  Please select a different name.
ja: 正しくないフォルダ名です、違う名前にしてください

en: Include CCs when Forwarding Messages
ja: 転送するときにCCの宛先も含める

en: Include Me in CC when I Reply All
ja: 返信するとき CC に自分も含める

en: Indented:
ja: 段落:

en: Index Order
ja: 表示順の設定

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Info
ja: 情報

en: Interface language
ja: インターフェース言語

en: International Dictionaries Preferences Updated
ja: 外国語辞書の設定の更新

en: International date and time
ja: 国際的な日時表記

en: Invalid input data
ja: 入力データが異常です

en: Invert Time
ja: サーバのタイムゾーンの符号を反転する

en: Italian
ja: イタリア語

en: Jan
ja:  1

en: January
ja:  1

en: Japanese
ja: 日本語

en: Jul
ja:  7

en: July
ja:  7

en: Jun
ja:  6

en: June
ja:  6

en: Korean
ja: 韓国語

en: Language
ja: 言語

en: Last Refresh
ja: 前リフレッシュ

en: Last name
ja: 姓

en: Latin
ja: ラテン語

en: Latin American Spanish
ja: スペイン語(南米)

en: Leave Mail on Server
ja: サーバにメールを残す

en: Leaving Mail on Server...
ja: サーバから取り込んでいます...

en: Left
ja: 左

en: Length:
ja: 長さ:

en: Let this folder contain subfolders
ja: このフォルダのサブフォルダとして

en: Light Blue
ja: 明るい青

en: Light Cyan
ja: 明るい水色

en: Light Gray
ja: 明るい灰色

en: Light Green
ja: 明るい緑

en: Light Magenta
ja: 明るい紫

en: Light Yellow
ja: 明るい黄色

en: Line with an error:
ja: 次のようなエラー:

en: List Archives
ja: アーカイブ

en: List Special Folders First
ja: 特別なフォルダを最初に表示

en: List all
ja: 全表示

en: Loading the sound...
ja: サウンドを読み込んでいます

en: Location of Buttons when Composing
ja: アドレス帳ボタンの位置

en: Location of Folder List
ja: フォルダリストの場所

en: Logging out from IMAP
ja: IMAPからログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Login Failed:
ja: ログイン失敗:

en: Login OK: Inbox EMPTY
ja: ログインOK: メッセージはありません。

en: Login OK: Inbox contains [
ja: ログインOK: Inbox メッセージは [

en: Login OK: No new messages
ja: ログインOK: メッセージはありません。

en: Long:
ja: 長い:

en: Low
ja: 低

en: M j, Y
ja: Y/m/j

en: Ma&#121;
ja:  5

en: Mail Domain
ja: ドメイン名

en: Mail Fetch Result:
ja: メール取り込み結果:

en: Mailbox Display Options
ja: メールボックスの表示オプション

en: Mailer
ja: メーラ

en: Mailing List
ja: メーリングリスト

en: Mailinglist
ja: メーリングリスト

en: Make Default
ja: デフォルトにする

en: Make sure that you are running the most recent copy of <a href="http://www.squirrelmail.org/">SquirrelMail</a>.
ja: 最新版は<a href=\"http://www.squirrelmail.org/\">SquirrelMail</a>にあります。

en: Make these changes
ja: 変更する

en: Make this dictionary my default selection:
ja: この辞書をデフォルトにする:

en: Mar
ja:  3

en: March
ja:  3

en: Match:
ja: 項目:

en: Matches
ja: 一致

en: Maximum Number of Pages to Show
ja: ページ数の表示の最大

en: Maximum of 1000 characters translated, powered by Systran
ja: 最大1000文字までの制限。Systran提供。

en: May
ja:  5

en: Medium
ja: 中

en: Medium Gray
ja: 灰色

en: Memory Search
ja: 検索の記憶

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Details
ja: メッセージ詳細

en: Message Display and Composition
ja: メッセージ表示と構成

en: Message Filtering
ja: メッセージのフィルタリング

en: Message Filters
ja: メッセージフィルタ

en: Message Highlighting
ja: メッセージのハイライト表示

en: Message List
ja: メッセージ一覧

en: Message appended to mailbox
ja: メッセージをmailboxに追加しました。

en: Message not printable
ja: メッセージは印刷できません

en: Message of the Day
ja: 今日のメッセージ

en: Message:
ja: メッセージ:

en: Minute
ja: 分

en: Minutes
ja: 分

en: Moderate
ja: モデレート

en: Modify
ja: 変更

en: Modify Server
ja: サーバの変更

en: Mon
ja: 月

en: Monday
ja: 月曜日

en: Month View
ja: 月表示

en: Monthly
ja: 1か月

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
ja: メッセージが他のプログラムによって移動または削除されています。

en: Move
ja: 移動

en: Move Selected To
ja: チェックしたものの移動：

en: Move Up
ja: 移動

en: Move spam to:
ja: スパムの移動先:

en: Move to:
ja: 移動

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
ja: 友人やメーリングリストからのメッセージが偶然にマークされるかもしれないので、最初から直接スパムメールをTrashに移動するのは良くないかもしれません。どんなフォルダにセットしたとしても、過度に大きなメールボックスが出来ないように、定期的に削除してください。

en: Multiple Identities
ja: 複数IDの使用

en: Must be unique
ja: 重複しないようにしてください

en: Name
ja: 名前

en: Name and Address Options
ja: 名前とアドレスのオプション

en: Name is missing
ja: 名前が入力されていません

en: Name:
ja: ログイン名:

en: Never
ja: 使用しない

en: New
ja: 新規

en: New Mail
ja: 新着メール

en: New Mail Notification
ja: 新着メールの通知

en: New Mail Notification options saved
ja: 新着通知機能の設定が保存されました

en: New Messages Only
ja: 新規メッセージだけ

en: New name:
ja: 新しい名前

en: NewMail Options
ja: 新着メールオプション

en: Next
ja: 次へ

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Nickname contains illegal characters
ja: ニックネームに使用出来ない文字が含まれています

en: No
ja: いいえ

en: No Citation
ja: 引用しない

en: No Clock
ja: 表示しない

en: No Messages Found
ja: 表示するメッセージはありません

en: No Notification
ja: 通知しない

en: No changes requested.
ja: 変更はありません。

en: No changes were made.
ja: 変更されていません。

en: No connection to server
ja: サーバに接続していません

en: No errors found
ja: エラーは有りません

en: No folders found
ja: フォルダが有りません

en: No folders were found to subscribe to!
ja: 登録するフォルダが見付かりません：

en: No folders were found to unsubscribe from!
ja: 解除するフォルダが見付かりません：

en: No highlighting is defined
ja: ハイライト表示は設定されていません

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
ja: 制限不明。GPLTrans提供(free, open source)

en: No known limits, powered by Systran
ja: 制限不明。Systran提供。

en: No known limits, powered by Translation Experts's InterTran
ja: 制限不明。Translation Experts's InterTran提供。

en: No login ID submitted
ja: ログインIDがありません

en: No messages were selected.
ja: メッセージが選択されていません

en: No msg number submitted
ja: メッセージ番号がありません

en: No password submitted
ja: パスワードが送られていません

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
ja: アドレス帳が設定されていません、管理者に連絡してください

en: No persons matching your search were found
ja: 該当する人はいませんでした

en: No server banner
ja: サーババナーがありません

en: No server specified
ja: サーバが設定されていない

en: No sound specified
ja: サウンドが設定されていない

en: No such file or directory
ja: ファイルが見つかりません

en: No words in your personal dictionary.
ja: 個人辞書に単語がありません。

en: No-one server in use. Try to add.
ja: サーバが設定されていません。

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 中

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Not a file name
ja: ファイル名ではありません

en: Not one of the above servers
ja: これら以外のサーバ

en: Not yet functional, currently does nothing
ja: 現在は機能しません。

en: Note
ja: メモ

en: Nothing to delete!
ja: 削除するものはありません

en: Nov
ja: 11

en: November
ja: 11

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
ja: 現在個人辞書に保存中です。しばらくお待ちください。

en: Number of Messages to Index
ja: 表示するメッセージの数

en: Number of supported language pairs: %s
ja: サポートされる言語の組み合わせの数: %s

en: Number of supported languages: %s
ja: サポートされる言語の数: %s

en: OFF
ja: オフ

en: ON
ja: オン

en: Occurs times:
ja: 出現回数:

en: Oct
ja: 10

en: October
ja: 10

en: On Delivery
ja: 配送したとき

en: On Read
ja: 読んだとき

en: Only INBOX
ja: INBOXだけ

en: Only Unseen
ja: 未読のみ

en: Only unread messages
ja: 未読メッセージだけ

en: Only works with email-based reporting
ja: emailベースでの報告のみ動作します

en: Oops,
ja: あらま、

en: Open failed
ja: オープンに失敗しました

en: Opening IMAP server
ja: IMAPサーバと接続しています。

en: Opening POP server
ja: POPサーバと接続しています。

en: Option Type '%s' Not Found
ja: オプションタイプ '%s' が見付かりません。

en: Options
ja: オプション

en: Organization / Department
ja: 所属 / 部署

en: Organization Logo
ja: ロゴ

en: Organization Logo Height
ja: ロゴの高さ

en: Organization Logo Width
ja: ロゴの幅

en: Organization Name
ja: 所属組織名

en: Organization Preferences
ja: 所属組織設定

en: Organization Title
ja: タイトル

en: Original Message
ja: オリジナルメッセージ

en: Other:
ja: その他:

en: PHP Version
ja: PHPのバージョン

en: PHP session name
ja: PHPのセッション名

en: POP3 connect:
ja: POP3 接続:

en: Paginate
ja: ページ表示

en: Password for
ja: パスワード

en: Password:
ja: パスワード:

en: Personal Dictionary
ja: 個人辞書

en: Personal Dictionary Crypto Settings
ja: 個人辞書の暗号化の設定

en: Personal Dictionary Updated
ja: 個人辞書の更新

en: Personal Information
ja: 個人情報

en: Personal address book
ja: パーソナルアドレス帳

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
ja: スペルチェックに使う外国語の辞書が存在するかチェックしてください:

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
ja: どの単語を削除するのかチェックしてください。

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
ja: このメッセージをどの辞書を使ってチェックするか選んでください：

en: Please choose which options you wish to set up:
ja: どのオプションを設定するか選んでください:

en: Please contact your system administrator and report this error.
ja: このエラーとともに管理者に連絡を取ってください。

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
ja: 個人辞書を復号して平文のファイルで保存してください。

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
ja: 個人辞書を暗号化して保存してください。

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
ja: バグを見つけ出して修正するのに十分な情報が記入されているか再度確認してください。あなたがバグを報告することでSourceForge上のバグリストには自動的に追加されません。しかし、メッセージを受け取った開発者はバグリストに追加するかもしれません。

en: Please make your selection first.
ja: 最初に選択してください。

en: Please wait, communicating with the server...
ja: サーバと通信中です。しばらくお待ちください。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Port:
ja: ポート:

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Post to List
ja: MLに投稿

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
ja: 設定ファイルエラー (%s)、 異常終了しました

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
ja: 設定ファイル %s を一時ファイル %s からコピーできませんでした。このエラーとともに管理者に連絡を取ってください。

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
ja: 設定ファイル %s をオープンできません。このエラーとともに管理者に連絡を取ってください。

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
ja: 設定ファイル %s に書き込みできません。このエラーとともに管理者に連絡を取ってください。

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
ja: 設定ファイル %s が存在しません。再ログインしてください。

en: Preferences DSN
ja: 設定DSN

en: Preferences key field
ja: 設定キーフィールド

en: Preferences table
ja: 設定テーブル名

en: Preferences username field
ja: 設定ユーザ名フィールド

en: Preferences value field
ja: 設定値フィールド

en: Prefix Signature with '-- ' Line
ja: 署名の前に '--' を付ける。

en: Premature end of list
ja: リストが異常終了

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
ja: ボタンを下で押すことで、あなたのシステム、あなたのブラウザ、SquirrelMailがセットアップされている方法とあなたのIMAPサーバについてたくさんの情報をSquirrelMailの開発者にメールで送ります。最初のセクションに記入してください。あなたは何が他に送り出されているかについて見るためにスクロールダウンして確認することが出来ます。

en: Previous
ja: 戻る

en: Print
ja: 印刷

en: Printer Friendly
ja: 印刷用

en: Priority
ja: 重要度

en: Priority:
ja: 重要度:

en: Proceed
ja: 続ける

en: Provider Link URI
ja: プロバイダリンクURI

en: Provider Name
ja: プロバイダ名:

en: Quarterly
ja: 四半期

en: Query:
ja: 問合せ:

en: Quick email-based reporting
ja: 簡単なemailベースの報告

en: Read
ja: 既読

en: Read data:
ja: 読んだデータ:

en: Read receipt
ja: 受取通知

en: Read:
ja: 受取通知:

en: Reason Given:
ja: 理由:

en: Receipt
ja: 受取通知

en: Recent Searches
ja: 現在の検索

en: Reconnect from dead connection
ja: 再接続

en: Refetching message
ja: メッセージの再取込

en: Refresh Folder List
ja: リフレッシュ

en: Refresh Page
ja: 画面を更新

en: Remote POP server Fetching Mail
ja: POPサーバからメールを取り込む

en: Remote POP server settings
ja: POPサーバの設定

en: Remove unneccessary messages from your folder and start with your Trash folder.
ja: 不要なメッセージをフォルダから削除してください。

en: Rename
ja: 変更

en: Rename a Folder
ja: フォルダ名を変更

en: Rename a folder
ja: 名前を変更

en: Renamed successfully!
ja: 名前を変更しました

en: Reply
ja: 返信

en: Reply All
ja: 全員に返信

en: Reply Citation Options
ja: 引用オプション

en: Reply Citation Style
ja: 引用のスタイル

en: Reply To
ja: 返信先を設定

en: Reply to List
ja: MLに返信

en: Report as Spam
ja: スパムとして報告

en: Requested action aborted: error in processing
ja: 要求された処理を中断しました:処理中のエラー

en: Requested action not taken: insufficient system storage
ja: 要求された処理ができません:システムのストレージ容量が足りません<

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
ja: 要求された動作は実行できません:メールボックスが利用できません

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
ja: 要求された動作は実行できません:メールボックスが利用できません

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
ja: 要求された動作は中断されました:ストレージが一杯です

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
ja: 要求された処理ができません:メールボックスがありません

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
ja: PHP 4.3.xが必要!実験的な機能

en: Response:
ja: 応答:

en: Resume Draft
ja: 編集を続ける

en: Return
ja: 戻る

en: Return to options page
ja: オプションページに戻る

en: Right
ja: 右

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the Squirrelmail IMAP commands and your current Squirrelmail configuration. Custom command strings can be used.
ja: いくつかのIMAPコマンドを実行し、コマンドとその結果を同時に表示します。これらのテストは、現在使用中のSquirrelmailの環境を使ってテストを行います。コマンドを自由に変更してテストすることができます。

en: Russian
ja: ロシア語

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
ja: ロシア語の翻訳。最大500文字までの制限。

en: SMTP Authentication Type
ja: SMTP認証の種類

en: SMTP Server Address
ja: SMTPサーバのアドレス

en: SMTP Server Port
ja: SMTPサーバのポート

en: SPAM Filters
ja: SPAMフィルタ

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
ja: SPAMフィルタはDNSベースのブラックリストによって検出し、ゴミメールをINBOXから他のフォルダへ(例えばTrash)へ移動することが出来ます。

en: Same as server
ja: サーバと同じ

en: Sat
ja: 土

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save / Update
ja: 保存 / 更新

en: Save Draft
ja: ドラフトに保存

en: Save ID
ja: IDを保存

en: Save Message
ja: メッセージを保存

en: Save Method
ja: 方法を保存

en: Save folder tree
ja: フォルダツリーの保存

en: Saved Scan type
ja: スキャンタイプを保存しました。

en: Saved Translation Options
ja: 翻訳オプションを保存しました

en: Saving UIDL
ja: UIDL保存中

en: Search
ja: 検索

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search for
ja: 検索内容

en: Search results
ja: 検索結果

en: Seconds
ja: 秒

en: Select <b>Enable Media Playing</b> to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
ja: 未読のメッセージがフォルダーにあるとき音を再生する場合、<b>音の再生を有効</b>を選択しておきます。

en: Select All
ja: 全選択

en: Select Server:
ja: サーバの選択:

en: Select a folder
ja: フォルダを選択

en: Select body
ja: 本文を選択

en: Select from the list of <b>server files</b> the media file to play when new mail arrives.  If no file is specified, "(none)", no sound will be used.
ja: 新着メールがある時にならすファイルを、「サーバ・ファイル」のリストから選んでください。ファイルを指定しない場合は\"(指定しない)\"を選択するとサウンドは使用されません。

en: Select server file:
ja: サーバファイルの選択:

en: Select your translator:
ja: 翻訳サイトの選択:

en: Selected Server:
ja: 選択したサーバ:

en: Selecting the <b>Change title</b> option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers).  This will always tell you if you have new mail, even if you have <b>Check RECENT</b> enabled.
ja: <b>タイトルの変更</b>を設定すると、ブラウザのタイトルに新着メールがあることを表示します。JavaScriptが動作する必要があります。IEでしか動作しないでしょう。他のブラウザではエラーになるかもしれません。これは、あなたが「チェックRECENT」を有効にていても、新着メールがあるかどうか知らせてくれます。

en: Selecting the <b>Show popup</b> option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
ja: <b>新着メールがあるときにポップアップウインドウを開く</b>を選択すると、未読メールがある時にポップアップウインドウが開きます。(JavaScriptが有効になっている必要があります。)

en: Selection List Style
ja: 選択リストのスタイル

en: Send
ja: 送信

en: Send Mail
ja: メール送信

en: Send Spam Report
ja: スパムのレポートを送る

en: Send read receipt now
ja: 受取通知をすぐに送信する

en: Sendmail Path
ja: Sendmailのパス

en: Sent Folder
ja: Sentフォルダ

en: Sent Subfolders Options
ja: Sentサブフォルダオプション

en: Sent:
ja: 送信済:

en: Sep
ja:  9

en: September
ja:  9

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Server Name:
ja: サーバ名:

en: Server Settings
ja: サーバー設定

en: Server does not support UIDL.
ja: サーバはUIDLをサポートしていません。

en: Server error...Disconnect
ja: サーバエラー....切断

en: Server replied:
ja: サーバの応答:

en: Server responded:
ja: サーバの応答:

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.<br>Please report this to the system administrator.
ja: サーバサイドソーティングはあなたのIMAPサーバではサポートされていません。<br>システム管理者に報告してください。

en: Server:
ja: サーバ:

en: Service not available, closing channel
ja: サービスは使用できません。チャンネルを閉じます。

en: Set Event
ja: イベントをセットする

en: Set up international dictionaries
ja: 辞書を設定する

en: Settings adjusted to: <strong>%s</strong> with <strong>%s</strong> as default dictionary.
ja: 次のように設定:<strong>%s</strong>と<strong>%s</strong>をデフォルトの辞書

en: Show 'Contain Sub.' Option
ja: '下位を含める'オプションを表示

en: Show All
ja: 全表示

en: Show Clock on Folders Panel
ja: フォルダパネルに時計を表示

en: Show Folder Prefix Option
ja: フォルダプリフィックスオプションの表示

en: Show HTML Version by Default
ja: HTML パートを優先する

en: Show Special Folders Color
ja: 特別なフォルダーの色

en: Show button in toolbar
ja: ツールバーにボタンを表示

en: Show fortunes at top of mailbox
ja: メールボックスの上部にfortuneを表示する

en: Show popup window on new mail
ja: 新着メールがあるときにポップアップウインドウを開く

en: Show time
ja: 時間の表示

en: Show time with seconds
ja: 時間(秒)の表示

en: Show translation box
ja: 翻訳ボックスの表示

en: Show weekday and time
ja: 曜日と時間の表示

en: Sign Out
ja: ログアウト

en: Signature
ja: 署名

en: Signature Options
ja: 署名オプション

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
ja: 署名ファイル %s が一時ファイル %s からコピーできませんでした。このエラーとともに管理者に連絡を取ってください。

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
ja: 署名ファイル %s がオープンできません。このエラーとともに管理者に連絡を取ってください。

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
ja: 署名ファイル %s に書き込みできません。このエラーとともに管理者に連絡を取ってください。

en: Signout Page
ja: ログアウト後のページ

en: Simple POP3 Fetch Mail
ja: POPでメールを取り込む

en: Size
ja: サイズ

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Solution:
ja: 解決法:

en: Some or all of the help documents are not present!
ja: 一部または全てのヘルプドキュメントは提供されていません

en: Source
ja: ソース

en: Spam Filtering
ja: スパムフィルタ

en: Spam Reporting Method:
ja: スパムのレポートの方法:

en: Spam is sent to <b>%s</b>
ja: スパムメールは <b>%s</b> へ送られます。

en: Spam reporting
ja: スパムレポート

en: Spam scan is limited to <b>%s</b>
ja: スパムスキャンは <b>%s</b> に制限されます。

en: SpamCop - Spam Reporting
ja: SpamCop - スパムのレポート

en: SpamCop link is:
ja: SpamCopへのリンク:

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Special Folder Options
ja: 特別なフォルダのオプション

en: SpellChecker Options
ja: スペルチェッカーのオプション

en: Spellcheck completed. Commit changes?
ja: Spellcheckは完了しました。変更を反映しますか？

en: SquirrelMail Notice:
ja: SquirrelMail 通知:

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
ja: SquirrelMailはメッセージの構造をデコードできませんでした

en: SquirrelSpell Initiating
ja: SquirrelSpell初期化中

en: SquirrelSpell Options Menu
ja: SquirrelSpellオプションメニュー

en: SquirrelSpell Results
ja: SquirrelSpellの結果

en: SquirrelSpell is misconfigured.
ja: SquirrelSpellの設定異常

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this.<br>If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
ja: SquirrelSpellは、あなたの個人の辞書を復号することができませんでした。これは、あなたがあなたのメールボックス・パスワードを変更したのかもしれません。SquirrelSpellがあなたの個人の辞書を復号することができるように、あなたの古いパスワードを入力しなければいけません。これ以降新しいパスワードで暗号化されます。<br>もし辞書を暗号化していなかった場合、破壊されてしまいます。その場合、辞書を削除して新しく作り直さなければいけません。古いパスワードを覚えていないなら、暗号化された辞書にはアクセスすることが出来ません。

en: Squirrelmail Version
ja: Squirrelmailのバージョン

en: Start Bug Report Form
ja: バグレポートフォームを開始する

en: Start time:
ja: 開始時間:

en: Store in Folder:
ja: 保存するフォルダ:

en: Style Sheet URL (css)
ja: スタイルシートURL (css)

en: Subject
ja: 件名

en: Subject:
ja: 件名:

en: Submit
ja: 登録

en: Submit a Bug Report
ja: バグレポートを報告

en: Subscribe
ja: 登録する

en: Subscribe to:
ja: 登録する

en: Subscribed successfully!
ja: 登録完了

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
ja: 処理は失敗しました、フォルダが存在しません

en: Successful Re-encryption
ja: 再暗号化が完了しました

en: Successfully Saved Options
ja: オプションを保存しました

en: Suggestions
ja: 提案

en: Suggestions:
ja: 提案:

en: Sun
ja: 日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Syntax error in parameters or arguments
ja: パラメータに文法エラーがある

en: Syntax error; command not recognized
ja: 文法エラー:コマンドが認識できない

en: THIS FOLDER IS EMPTY
ja: このフォルダは空です。

en: TODAY
ja: 今日

en: Table of Contents
ja: 目次

en: Take Address
ja: アドレスを取得

en: Temp Directory
ja: Tempディレクトリ

en: Temporary authentication failure
ja: 認証に失敗しました

en: Test Sound
ja: テスト

en: The <b>Check all boxes, not just INBOX</b> option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
ja: <b>INBOXだけでなく、全てのメールボックスを確認する</b>オプションは全てのフォルダをの未読のチェックをして通知します。

en: The help has not been translated to %s.  It will be displayed in English instead.
ja: ヘルプファイルはまだ %s に翻訳されていません、英語で表示されます

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index.  You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
ja: メッセージ一覧の表示項目を自分の好きなように変更することが出来ます

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
ja: メッセージの送信者は、あなたがこのメッセージを読んだことを通知することを要求しました。受取通知を送信しますか？

en: The more messages you scan, the longer it takes.  I would suggest that you scan only new messages.  If you make a change to your filters, I would set it to scan all messages, then go view my INBOX, then come back and set it to scan only new messages.  That way, your new spam filters will be applied and you'll scan even the spam you read with the new filters.
ja: メッセージが多くなると非常に時間がかかります。新しいメッセージだけスキャンすることを勧めます。フィルタを変更したら、一度全てのメッセージをスキャンするようにセットしてください。その後でINBOXだけスキャンするように設定してください。そうすれば新しいメッセージだけスキャンするので、長時間がかかることはなくなります。

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
ja: メッセージ一覧の表示項目の順番を設定します。

en: The server couldn't find the message you requested.
ja: 要求されたメッセージが見つかりませんでした。

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
ja: スペルチェックは完了していません。本当に記録して閉じますか？

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
ja: スペルチェックは完了していません。本当に無視して閉じますか？

en: Theme
ja: テーマ

en: Theme Name
ja: テーマ名

en: Theme Path
ja: テーマのパス

en: Themes
ja: テーマ

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
ja: フォルダの設定の変更をします。

en: This bug involves
ja: このバグの内容は

en: This configures settings for downloading email from a pop3 mailbox to your account on this server.
ja: ここではPOP3を使ってメールをダウンロードする設定が出来ます。

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
ja: ここでは新着メールがあったときに、サウンドを鳴らしたり、ポップアップウインドウを表示する設定をします。

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
ja: 名前、メールアドレスなどの個人情報の設定をします。

en: This external link will open in a new window
ja: この外部リンクは新しいウィンドウで開きます。

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
ja: このモジュールはSquirrelMailの管理者用のリモート管理用です。

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a clear-text format. Proceed?
ja: 個人辞書を復号してテキストで保存します。続けますか？

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
ja: 個人辞書を削除します。続けますか？

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
ja: 個人辞書を暗号化して保存します。続けますか？

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
ja: %sにヘルプのファイルを要求します。返信は次のアドレスで受け取ります。

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
ja: %sにメーリングリスト登録の要求をします。あなたが登録するアドレスは次のアドレスです。

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
ja: %sにメーリングリストの登録解除の要求をします。登録解除するアドレスは次のアドレスです。

en: Thorough email-based reporting
ja: emailベースの報告

en: Thread View
ja: スレッド表示

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.<br>Please report this to the system administrator.
ja: スレッドソートはあなたのIMAPサーバではサポートされていません。<br>システム管理者に報告してください。

en: Thu
ja: 木

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time:
ja: 時間:

en: Timezone Options
ja: タイムゾーンオプション

en: Title
ja: 肩書

en: Title & Org. / Dept.
ja: 肩書/所属など

en: Title:
ja: タイトル:

en: To
ja: 宛先

en: To or Cc
ja: To または Cc

en: To:
ja: 宛先:

en: To: field
ja: 宛先フィールド

en: Today's Fortune
ja: 今日の一言

en: Toggle All
ja: 全反転

en: Top
ja: トップ

en: Top Frame
ja: フレームのトップ

en: Transaction failed
ja: 翻訳に失敗しました

en: Transform Selected Messages
ja: チェックしたものの状態変更

en: Translate
ja: 翻訳

en: Translate inside the SquirrelMail frames
ja: 翻訳結果をSquirrelMailのフレームの中に

en: Translation Options
ja: 翻訳オプション

en: Translation direction
ja: 翻訳方向

en: Translator
ja: 翻訳

en: Trash Folder
ja: Trashフォルダ

en: Try
ja: 試す

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
ja: 再現できるかどうか確認してください。再現できるならば再現する手順を書いてください。また、特定のメッセージが表示されるのであればそのメッセージをそのまま報告してください。報告は＊英語＊で行ってください。

en: Try to verify addresses
ja: アドレスを正しいものか確認する

en: Tue
ja: 火

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Turkish
ja: トルコ語

en: UID support
ja: UIDをサポート

en: Unable to list addresses from %s
ja: %s の検索結果は有りませんでした

en: Unable to update
ja: 更新に失敗しました

en: Undefined Function
ja: 登録されていない機能

en: Undelivered Message Headers
ja: 配送不能メッセージヘッダ

en: Unknown Sender
ja: 送信者不明

en: Unknown date
ja: 日付不明

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unknown error: %s
ja: 原因不明のエラー: %s

en: Unknown response
ja: 不明な応答

en: Unknown response from IMAP server:
ja: 異常な応答が IMAP サーバーからありました:

en: Unknown sender
ja: 送信者不明

en: Unknown user or password incorrect.
ja: ユーザ名かパスワードが間違っています

en: Unread
ja: 未読

en: Unread Message Notification Type
ja: 未読メッセージの通知のタイプ

en: Unseen and Total
ja: 未読と合計

en: Unselect All
ja: 全選択解除

en: Unsubscribe
ja: 解除する

en: Unsubscribed successfully!
ja: 解除完了

en: Unthread View
ja: スレッドなし表示

en: Up
ja: ↑

en: Update Event
ja: イベントを更新

en: Update address
ja: アドレス帳を更新

en: Use "detect" to auto-detect.
ja: 自動検出をさせる時は"detect"

en: Use Addresses
ja: チェックしたアドレスを使う

en: Use Javascript
ja: Java スクリプトの使用

en: Use Sendmail Binary
ja: Sendmailを使う

en: Use Sent Subfolders
ja: Sentサブフォルダを使う

en: Use Signature
ja: 署名を使う

en: Use TLS for IMAP Connections
ja: IMAPの接続にTLSを使用する

en: Use TLS for SMTP Connections
ja: SMTP接続にTLSを使う

en: Use index number of theme
ja: テーマの番号を使用

en: Use server-side sorting
ja: サーバ側でソートを行う

en: Use server-side thread sorting
ja: サーバ側でスレッドソートを行う

en: Use the <b>Check RECENT</b> to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet.  This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
ja: 新着メールがあるときにポップアップウインドウを開く

en: User '%s' already exist
ja: ユーザ名 '%s' は既に使用されています

en: User '%s' does not exist
ja: ユーザ名 '%s' は存在しません。

en: User not local; please try forwarding
ja: ユーザはローカルにはいません:転送を試してください

en: User-Defined
ja: ユーザー定義

en: User-Defined Citation End
ja: ユーザ定義引用終了

en: User-Defined Citation Start
ja: ユーザ定義引用開始

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Usernames in Lowercase
ja: ユーザー名を小文字に限定

en: Using <strong>%s</strong> dictionary (system default) for spellcheck.
ja: スペルチェックに<strong>%s</strong>の辞書をシステムのデフォルトとして使う。

en: View Full Header
ja: ヘッダの表示

en: View Message
ja: メッセージを表示

en: View Message details
ja: メッセージの詳細を表示

en: View Printable Version
ja: 印刷用バージョン

en: View Unsafe Images
ja: 安全でないイメージの表示

en: View message
ja: メッセージを表示

en: Viewing Full Header
ja: 全ヘッダ表示

en: Viewing Message: <B>%s</B> (1 total)
ja: <b>%s</b>表示中(全1件)

en: Viewing Messages: <B>%s</B> to <B>%s</B> (%s total)
ja: <b>%s</b>〜<b>%s</b>表示中(全%s件)

en: Viewing a Business Card
ja: 名刺

en: Viewing a text attachment
ja: テキストの添付ファイルを表示

en: Viewing an image attachment
ja: 添付のイメージファイルを表示

en: WARNING! Tell your admin to set the SpamFilters_YourHop variable
ja: 警告！ SpamFilters_YourHop変数を設定するように管理者に連絡してください。

en: Warning,
ja: 警告

en: Was displayed on %s
ja: %s に読まれました。

en: Web Page
ja: 画面を更新

en: Web-based form
ja: Webベースのフォーム

en: Wed
ja: 水

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: What to Scan:
ja: どのメッセージをスキャンするか:

en: When composing:
ja: メール作成時:

en: When reading:
ja: 読むとき:

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
ja: どの翻訳サイトを使ってメッセージを他の言語に翻訳するか設定します。

en: White
ja: 白

en: Width of Compose Window
ja: メール作成ウインドウの幅

en: Width of Editor Window
ja: 編集ウインドウの幅

en: Width of Folder List
ja: フォルダリストの幅

en: Work Phone
ja: 電話(仕事)

en: Wrap Incoming Text At
ja: 一行の長さ

en: Write failed
ja: 書込に失敗しました

en: Write to addressbook failed
ja: アドレス帳の書き込みに失敗しました

en: Yearly
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
ja: 翻訳ボックスの表示、位置、翻訳を使用するかどうか設定する。

en: You are currently using version %s.
ja: あなたが使用中のバージョンは %s です。

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
ja: SquirrelMailの画面表示の設定や言語、その他の選択をします。

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
ja: 個人辞書を削除するか、古いパスワードで解読するかどちらかを選択しなければいけません。

en: You can only edit one address at the time
ja: 一度に一件しか編集できません

en: You have
ja: 現在の

en: You have been successfully signed out.
ja: ログアウトしました

en: You have not filled in the "To:" field.
ja: 宛先が入力されていません

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
ja: 削除するフォルダが選択されていません

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
ja: 名前を変更するフォルダが選択されていません

en: You must be logged in to access this page.
ja: このページにアクセスするにはアカウントが必要です。

en: You must make a choice
ja: 選択しなければいけません

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure.  However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
ja: パスワードは暗号化して保存されますが、安全であると保証は出来ません。POPを使っているなら、パスワードの送出に暗号化はサポートされていません。また、サーバ上に保存されているパスワードは暗号化されていますが、ソースを読んでいるハッカーは簡単に復号することが可能です。

en: Your Message has been sent
ja: 送信完了しました

en: Your SpamCop authorization code:
ja: あなたのSpamCopの認証コード:

en: Your current timezone
ja: 現在のタイムゾーン

en: Your message
ja: あなたのメッセージ

en: Your personal dictionary has been <strong>decrypted</strong> and is now stored as <strong>clear text</strong>.
ja: あなたの個人辞書は<strong>復号</strong>されました。<strong>平文</strong>として保存されています。

en: Your personal dictionary has been <strong>encrypted</strong> and is now stored in an <strong>encrypted format</strong>.
ja: あなたの個人辞書は<strong>暗号化</strong>されました。<strong>暗号化形式</strong>で保存されています。

en: Your personal dictionary was erased.
ja: 個人辞書を削除しました

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
ja: あなたの個人辞書は削除されました。改めてスペルを確認するには、この画面を閉じて'スペルチェック開始'をクリックして下さい。

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
ja: あなたの個人辞書は無事再暗号化されました。'スペルチェッカオプション'のメニューへ戻って、改めて選択をして下さい。

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
ja: あなたの個人辞書は無事再暗号化されました。スペルチェックを改めて行うには、この画面を閉じて、'スペルチェック'をクリックして下さい。

en: Your search failed with the following error(s)
ja: 次のエラーで検索に失敗しました

en: Your server options are as follows:
ja: サーバオプションは以下のとおり:

en: [<i>not set yet</i>]
ja: [<i>未設定</i>]

en: ] messages
ja: ] 件です。

en: a specific plugin
ja: プラグインに関する事

en: abort
ja: 中断

en: apop authentication failed
ja: apop認証に失敗しました

en: as a subfolder of
ja: 下のフォルダのサブフォルダとして

en: authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: connection does not exist
ja: コネクションがありません

en: connection not established
ja: 接続されていません

en: delete
ja: 削除

en: down
ja: ↓

en: download
ja: ダウンロード

en: edit
ja: 編集

en: forget
ja: 破棄

en: from English
ja: 英語から

en: in
ja: 中

en: in the center
ja: 中央に

en: l, F j Y
ja: Y年 F月 j日 (D)

en: less
ja: 省略

en: mailbox
ja: メールボックス

en: more
ja: 全部

en: no login ID submitted
ja: ログインIDが送られていません

en: not available
ja: 未実装

en: pixels
ja: ピクセル

en: purge
ja: 破棄

en: refresh folder list
ja: リフレッシュ

en: remove
ja: 削除

en: requested
ja: 要求

en: requires JavaScript to work
ja: Javascriptが動くことが必要です

en: save
ja: 保存

en: search
ja: 検索

en: sec_remove_eng.png
ja: sec_remove_ja_JP.png

en: see below
ja: 以下を参照

en: sent
ja: 送信済

en: subject
ja: 件名

en: the general program
ja: プログラム一般

en: the provided bodystructure by your imap-server
ja: あなたのimap-サーバによって提供された本文の構造

en: to English
ja: 英語へ

en: to the left
ja: 左に

en: to the right
ja: 右に

en: to:
ja: から

en: up
ja: ↑

en: view
ja: 表示

en: with move option
ja: 移動オプション付き
